IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

104 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt ateu si ma mandresc cu asta
Vizitator_Galadriel.
mesaj Dec 8 2008, 01:52 PM
Mesaj #301

Guests

Voi cei care nu credeti in Creatie, si evident, intr-un Creator, puteti sa explicati si cum a aparut Universul? In plus, cum a aparut viata? Si bine ati face sa nu recurgeti in explicatiile voastre la simple teorii! Acum sa vad cum da stiinta din voi pe dinafara!

Astept raspunsurile voastre, adica... astept sa vad cum o sa evitati subiectul...

Pentru discutii pe aceasta tema raspund si personal la mesaje primite la ionu.friends@yahoo.com, dar o sa urmaresc in continuare acest forum.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 8 2008, 01:57 PM
Mesaj #302

Guests

Citeaza (Andrei @ Dec 8 2008, 01:34 PM) *
Unii mai atrag atentia ca acestea sunt doar teorii. Sunt de acord ca respingerea lor din start este contraproductiva, dar la fel este si absolutizarea lor, si a conchide pe baza lor ca nu exista Dumnezeu.

"Unii" atrag atentia de la problema smile.gif

Am mai indicat pe aici un site creationist cu argumente pe care un adept al creationismului nu ar trebui sa le foloseasca. Printre ele era si chestia cu "teoriile". Gugaleste dupa "arguments creationists should not use".

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 8 2008, 02:00 PM
Mesaj #303

Guests

Citeaza (Galadriel @ Dec 8 2008, 01:52 PM) *
Voi cei care nu credeti in Creatie, si evident, intr-un Creator, puteti sa explicati si cum a aparut Universul? In plus, cum a aparut viata? Si bine ati face sa nu recurgeti in explicatiile voastre la simple teorii! Acum sa vad cum da stiinta din voi pe dinafara!

Astept raspunsurile voastre, adica... astept sa vad cum o sa evitati subiectul...

Pentru discutii pe aceasta tema raspund si personal la mesaje primite la ionu.friends@yahoo.com, dar o sa urmaresc in continuare acest forum.

NU, nu putem! Tu poti? Poate institui un premiu substantial pentru cine poate.

Si vezi si tu postul de mai sus cu "teoriile".

+Quote Post
Vizitator_Nimeni.
mesaj Dec 8 2008, 02:05 PM
Mesaj #304

Guests

Citeaza (iul @ Dec 2 2008, 11:11 AM) *
Care au fost acele revelatii personale ? Termenul de 'revelatie' presupune ca o inteligenta superioara sa-i faca cunoscut unei inteligente inferioare adevaruri la care acesta din urma nu are acces. Cine anume ti-a facut acele revelatii ?
Sunt interesat sa ne impartasesti mai multe despre cum respingerea lui Dumnezeu te-a facut o persoana mai matura, mai responsabila, mai miloasa, mai iubitoare, mai familista.
Poti detalia cum anume valorile morale exista 'prin ele insele' ? Este cumva ceva inexplicabil sau mistic in legatura cu aceste valori ?

Esti un bou si te mandresti cu asta ....

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Dec 8 2008, 02:05 PM
Mesaj #305

Guests

Daca ai fi pus mana pe vreo carte de stiinta pana acuma ai fi stiut ca totul in stiintele naturale e teorie. Teorie stiintifica ce-i drept. Modele ce aproximeaza si explica realitatea pe baza observatiilor. Asta e una din problemele tale: nu esti in stare sa deosebesti o teorie stiintifica de simple speculatii lipsite de fundament precum cele ce abunda prin scrierile religioase, dar ca orice latrau creationist incrancenat nu te lasi pana nu aberezi putin pe forum.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Dec 8 2008, 02:08 PM
Mesaj #306

Guests

Citeaza (alex @ Dec 8 2008, 12:32 PM) *
Probabil s-au mai vehiculat afirmatii de genul asta, deoarece multi militanti antistiinta nu se obosesc macar sa afle cu ce se mananca stiinta aia pe care o combat.
no comment

Explicatie de tip "god of the gaps", adica tot ce nu putem explica se datoreaza lui dumnezeu. Dar atentie: dumnezeul e de tip masonic sau Toma D'Aquino, adica un arhitect al universului. Zi-mi tu unde deduc aia notiuni ca mantuirea sau rostul spovedaniei sau macar unde rezulta ca geneza e adevarata. Si mai ales explica-mi de ce articolul ala m-ar face sa cred in dumnezeul crestin si nu in allah sau in zeus sau in mitra sau whatever.
eu ma refeream la fondul credintei, nu la forma ei.

Da, creationistii mai sar calul in lupta pentru demonizarea t.e.

no comment

Hai sa nu exageram. Daca noi doi nu intelegem nu inseamna ca nu sunt intelese in general. Era pe aici amicul zet cu niste explicatii destul de pertinente.

intamplator, prin formatie si prin pasiune, am o legatura destul de stransa cu chimia. zet avea niste informatii interesante, in ceea ce priveste explicatiile, nu erau chiar atat de pertinente.

Teorii care explica stiintific anumite fenomene din lumea inconjuratoare avem de vreo 400 de ani cel mult. Inainte erau cel mult o presupuneri. De exemplu Geneza. smile.gif
"macrocosmosul si microcosmosul sunt infinite in complexitate" e o simpla speculatie filozofica. Ca si restul frazei. Nu au treaba cu stiinta. Si daca omenirea se va autodistruge inainte de a descoperi toate secretele universului, sau, mai mult, daca oamenii nu sunt suficient de inteligenti ca sa le descopere, asta nu inseamna ca nu exista cauze naturale pentru orice fenomen din natura.

amandoi speculam, si nu suntem singurii. orice crestere a sensibilitatii instrumentelor de masura a dus la largirea granitelor macrocosmosului si microcosmosului. eu spun ca sunt infinite, altul spune ca nu. speculatii

Esti sigur ca functioneaza? Si ca nu e efect placebo? Eu asa stiam (ca si cu homeopatia de altfel).
fara falsa modestie imi asum afirmatia ca expertiza mea in domeniile pe care le-ai enumerat depasesc nivelul documentarelor de pe Discovery sau NG. daca te intereseaza conflictul dintre medicina moderna si alternativa poti sa gasesti niste informatii foarte pertinente in forumul despre vaccinul HPV de pe Hotnews

+Quote Post
Vizitator_5F719D.
mesaj Dec 8 2008, 02:20 PM
Mesaj #307

Guests

Citeaza (gogu @ Dec 8 2008, 10:35 AM) *
m-ai spart in paishpe! din moment ce sunt invizibili, raspunsul este DA. existenta sau inexistenta lor nu depinde de logica mea care ar decide daca e logic sau nu ca acestia sa existe.

Confunzi logica cu gandirea ta smile.gif

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Dec 8 2008, 02:27 PM
Mesaj #308

Guests

Citeaza (gogu @ Dec 8 2008, 12:03 PM) *
sunt satul de sofisme! gaseste-l tu pe posesorul logicii absolute sa judece care care dintre noi are logica mai tare. sau mai groasa. sau mai lunga. sau mai lasa-ne

Aberezi fara niciun fel de gratie. Eu zic sa cauti un manual de logica de liceu si sa-l citesti mai pe'ndelete ca ala e, de fapt, marele tau inamic.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 8 2008, 02:34 PM
Mesaj #309

Guests

Citeaza (alex @ Dec 8 2008, 01:57 PM) *
"Unii" atrag atentia de la problema smile.gif

Am mai indicat pe aici un site creationist cu argumente pe care un adept al creationismului nu ar trebui sa le foloseasca. Printre ele era si chestia cu "teoriile". Gugaleste dupa "arguments creationists should not use".

Pai atunci care e problema?
Crestinismul nu inseamna creationism. Eu de exemplu nu sunt adept al creationismului vazut ca teorie stiintifica. Cred ca aceasta abordare este una fundamentalista.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Dec 8 2008, 02:51 PM
Mesaj #310

Guests

Citeaza (eu @ Dec 8 2008, 02:27 PM) *
Aberezi fara niciun fel de gratie. Eu zic sa cauti un manual de logica de liceu si sa-l citesti mai pe'ndelete ca ala e, de fapt, marele tau inamic.

Draga prietene (e valabil si pentru Vizitator_5F719D), daca demonstrezi ca ce e 100% logic e si 100% adevarat (in problema care se dicuta aici), ma inclin cu respect

+Quote Post
Vizitator_canguru 1.
mesaj Dec 8 2008, 03:09 PM
Mesaj #311

Guests

Citeaza (pandas_thumb @ Dec 2 2008, 10:06 AM) *
Vreau sa stiu cati mai sunt in aceeasi situatie ca si mine? Cum si cand ati ajuns sa realizati ca nu va puteti impaca cu ideea unui dumnezeu? Ce eveniment din viata v-a facut sa va schimbati complet opinia despre religia cu care ati crescut?

Si eu sunt ateu, desi cred ca denumirea mai corecta at fi aceea de agnostic. Ateul afirma cu tarie ca Dumnezeu sau o alta divinitate nu exista, ori argumentele posibile in sprijinul acestei convingeri nu pot fi decat din aceeasi categorie cu argumentele pe care se bazeaza credinciosii.

Starea de agnostic sau ateu apare odata cu accesul la informatie, si la intelegerea raspunsurilor posibile la intrebarile fundamentale. In general stiinta ofera astfel de raspunsuri, desi nu atat teoriile si raspunsurile concrete sunt importante, cat faptul ca stiinta nu impune dogme, fiind un mecanism perpetuu de revizuire si resistematizare a cunostintelor, oricine putand avansa noi ipoteze, propuneri de experimente sau teorii.

Coliziunea dintre religie si stiinta a reiesit din dogmatismul unor organizatii religioase, vezi cazurile Galilei sau Giordano Bruno, desi stiinta este doar o metoda de cunoastere si in mod cert se misca pe un plan paralel cu religia. O posibilitate de conciliere am gasit-o citind despre o scoala Budhista din sudul Indiei, care accepta ca dogma: "orice suna bine" - dogmele schimbandu-se destul de frecvent, cu aprobarea majoritatii clerului, cu motivatia, destul de logica, ca pe vremea in care a trait Budha, acesta a trebuit sa-si adapteze limbajul la nivelul de intelegere din acea epoca.
Nu poti utiliza argumente stiintifice pentru a dovedi existenta sau inexistenta divinitatii, cel mult poti aprecia unele aspecte colaterale, mai ales unele afirmatii mai hazardate din unele carti sfiinte.

Fiind agnostic nu inseamna ca sunt indiferent fata de fenomenul religios, chiar citesc destul de mult in acest domeniu, si in acelasi timp port un respect normal pentru credinciosi, indiferente de religia lor, este la urma urmei o optiune individuala. Sunt totusi deranjat de unele excese, cum ar fi incercarile de limitare a accesului la informatie (stiati ca in scoala generala nu se mai preda teoria evolutionismului a lui Darwin ? - a fost scoasa pe sest, banuiti de ce), ca si inflatia de manifestari religioase, fortate de autoritati cu orice ocazii publice.

Religia si ateismul ar trebui sa ramana in spatiul privat, individual, al fiecaruia, orice incercare de aducere in spatiul public fiind contraproductiva.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 8 2008, 03:23 PM
Mesaj #312

Guests

Citeaza
"eu ma refeream la fondul credintei, nu la forma ei."

Pe forma credintei s-au batut diferitele religii si confesiuni timp de sute de ani. Din putinele mele cunostinte teologice dumnezeul crestin spune sa nu ai alti dumnezei in afara de el. Deci: daca eu trag concluzia ca Shiva e creatorul? E corect din punctul tau de vedere?

Citeaza
"intamplator, prin formatie si prin pasiune, am o legatura destul de stransa cu chimia. zet avea niste informatii interesante, in ceea ce priveste explicatiile, nu erau chiar atat de pertinente."

Probabil ca da. Vorbeste mai bine cu zet, ca e din nou activ pe forum.

Citeaza
"amandoi speculam, si nu suntem singurii. orice crestere a sensibilitatii instrumentelor de masura a dus la largirea granitelor macrocosmosului si microcosmosului. eu spun ca sunt infinite, altul spune ca nu. speculatii"

Uiti ca am ajuns la o limita: cuantele de energie (cea mia mica cantitate de energie care poate fi emisa sau absorbita).
In afara de asta, nu vad care e problema ca oamenii sa caute si dovezi pentru speculatiile lor. Pentru asta trebuie ca stiinta sa progreseze. Nu inteleg de ce trebuie sa stabilim adevaruri ultime acum, inventandu-le din lipsa de informatii. Numai fiindca unii se simt nesiguri din cauza asta?

Citeaza
"fara falsa modestie imi asum afirmatia ca expertiza mea in domeniile pe care le-ai enumerat depasesc nivelul documentarelor de pe Discovery sau NG. daca te intereseaza conflictul dintre medicina moderna si alternativa poti sa gasesti niste informatii foarte pertinente in forumul despre vaccinul HPV de pe Hotnews"

O sa ma uit.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 8 2008, 03:26 PM
Mesaj #313

Guests

Citeaza (Andrei @ Dec 8 2008, 02:34 PM) *
Pai atunci care e problema?
Crestinismul nu inseamna creationism. Eu de exemplu nu sunt adept al creationismului vazut ca teorie stiintifica. Cred ca aceasta abordare este una fundamentalista.

Foarte bine. Nu vad atunci pe ce avem sa ne certam. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Dec 8 2008, 03:36 PM
Mesaj #314

Guests

Citeaza (alex @ Dec 8 2008, 03:23 PM) *
Pe forma credintei s-au batut diferitele religii si confesiuni timp de sute de ani. Din putinele mele cunostinte teologice dumnezeul crestin spune sa nu ai alti dumnezei in afara de el. Deci: daca eu trag concluzia ca Shiva e creatorul? E corect din punctul tau de vedere?
eu sunt crestin, daca ma intrebi. dar polemica era intre credinta si ateism

Probabil ca da. Vorbeste mai bine cu zet, ca e din nou activ pe forum.

cu zet am vorbit, stiu ce crede si ce stie, a fost interesant

Uiti ca am ajuns la o limita: cuantele de energie (cea mia mica cantitate de energie care poate fi emisa sau absorbita).
In afara de asta, nu vad care e problema ca oamenii sa caute si dovezi pentru speculatiile lor. Pentru asta trebuie ca stiinta sa progreseze. Nu inteleg de ce trebuie sa stabilim adevaruri ultime acum, inventandu-le din lipsa de informatii. Numai fiindca unii se simt nesiguri din cauza asta?

universul, din punct de vedere material e constituit si din materie, nu numai din energie. nu stabilim adevaruri ultime acum, ne indoim de adevarurile ultime afirmate de altii

O sa ma uit.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 8 2008, 04:57 PM
Mesaj #315

Guests

Citeaza (alex @ Dec 8 2008, 03:26 PM) *
Foarte bine. Nu vad atunci pe ce avem sa ne certam. wink.gif

Nu ne certam. Sunt doar intristat sa vad cum se face subiect de deriziune din orice practica a unei "traditii spirituale aplicate".

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 8 2008, 05:10 PM
Mesaj #316

Guests

@gogu

"universul, din punct de vedere material e constituit si din materie, nu numai din energie. nu stabilim adevaruri ultime acum, ne indoim de adevarurile ultime afirmate de altii"

Da, dar energia si materia nu sunt fundamental diferite. Oricum nu asta era ideea: avem un indiciu ca microuniversul ar putea fi totusi finit.
Si cine tinea cu dintii de adevarurile bibliei stabilite o data pentru totdeauna? Stiinta deocamdata e cu teoriile perfectibile.

"eu sunt crestin, daca ma intrebi. dar polemica era intre credinta si ateism"

Tu incerci sa demontezi ateismul aparent fara sa realizezi ca daca demonstrezi teismul nu inseamna ca e adevarat crestinismul.
Poate fi oricare religie imaginata de oameni sau niciuna sau fiecare in felul ei (bineinteles in afara de cele care se considera singurele adevarate).

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 8 2008, 07:24 PM
Mesaj #317

Guests

Citeaza (Nimeni @ Dec 8 2008, 02:05 PM) *
Esti un bou si te mandresti cu asta ....

Un raspuns care te reprezinta fidel. Si un argument ateist de valoare inestimabila...

+Quote Post
Vizitator_janine.
mesaj Dec 8 2008, 10:27 PM
Mesaj #318

Guests

Oare nimeni nu poate accepta ideea ca sintem produsul ingineriei genetice ,facuti de o civilizatie extraterestra cu scopuri clare si bine definite ?
Cautati in librarii cartea celebrului anestezist roman Toni Moldovan PROIECTUL TERRA ,carte complexa ,completa , profund documentata ,scrisa de acest om extrem de inteligent si pragmatic ,familiarizat cu genetica ,care a reusit sa inteleaga cine ne sint creatorii si de ce am fost creati.
Un rezumat al acestei carti ,mai mult decit elocvent se gaseste pe google sub titulatura proiectulterra .
Aruncati o privire ,sigur va va da de gindit

+Quote Post
Vizitator_Laviniu.
mesaj Dec 8 2008, 11:30 PM
Mesaj #319

Guests

Eu sunt ateu. Am fost stampilat crestin ortodox la nastere, si am continuat sa ma consider o persoana religioasa pana am terminat liceul. In timpul facultatii am avut cateva revelatii personale, prin care mi-am dat seama ca viata poate incepe si poate avea sens si fara o creatura superioara/divinitate/dumnezeu. Nu cred in viata de apoi. Cred ca atunci cand mori, dispari ca si fiinta, e ca si inainte sa te fii nascut, cand nu existai. Trist, dar adevarat. Cred in evolutionism. Cred ca calorile morale exista prin ele insele, nu au nevoie de suport religios.

Vreau sa stiu cati mai sunt in aceeasi situatie ca si mine? Cum si cand ati ajuns sa realizati ca nu va puteti impaca cu ideea unui dumnezeu? Ce eveniment din viata v-a facut sa va schimbati complet opinia despre religia cu care ati crescut?

+Quote Post
Pintea Viteazul
mesaj Dec 9 2008, 01:40 AM
Mesaj #320

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 10
Inscris: 9-December 08
Utilizatorul numarul: 5 180

Nu intentionez sa conving pe nimeni, nu sar de ... in sus , cum insinua un zevzec mai pe la pagina 1. Dar acesta este un forum de discutii si fiecare poate sa-si spuna parerea. Viata fara Dumnezeu nu e o viata libera,e o viata traita in pacat. Biserica nu te constrange mai mult decat bunul tau simt ar trebui sa actioneze. Biserica iti ofera o alternativa, sa fii curat, sa fii deschis, sa nu urasti, sa nu umbli beat prin santuri, sa renunti la mandria exagerata, sa nu ucizi, sa-ti respecti parintii si aproapele. Dumnezeu nu e naluca, nici o plasmuire. El e "Calea, Adevarul si Viata". De cate ori ai fost salvat de el si tu habar nu ai. Probabil ca te va mai salva din multe situatii, pentru ca Dumnezeu nu vrea moartea ta, ci vrea indreptarea ta. Nicolae Paulescu, descoperitorul insulinei, cel mai mare fiziolog, doctor in medicina, stintele naturii, chimie, a spus: "Fara Dumnezeu, viata nu poate fi explicata". E binecunoscut esecul urias al evolutionistilor de a-si demonstra teoria. Fizicianul E. Schrodinger a demonstrat chiar că, din punct de vedere termodinamic nici măcar menţinerea vieţii nu ar fi posibilă dacă nu admitem şi existenţa unui principiu universal ordonator de natură spirituală (el se pronunţa pentru o divinitate impersonală, ca în religiile extrem orientale, dar modul deosebit de inteligent al organizării lumii pare să sugereze mai degrabă existenţa unui Dumnezeu personal). Însă ştiinţa nu numai că nu a demonstrat niciodată inexistenţa Divinităţii, ci chiar mulţi mari savanţi, din toate veacurile şi din toate domeniile, cum ar fi Pascal, Newton, W.Thomson (Lord Kelvin), Cauchy, N.Bohr, Schrodinger, Laplace, Maxwell, Marconi, Descartes, Euler, Lavoisier, Berzelius, Pasteur, Faraday şi mulţi alţii, şi-au mărturisit credinţa în Dumnezeu. Prietene, eu nu-ti dau nici un sfat si sper sa vina ziua cand iti vei da seama de alegerea gresita pe care ai facut-o, pana nu e prea tarziu. Dumnezeu sa-ti ajute!

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 9 2008, 06:53 AM
Mesaj #321

Guests

Citeaza (Pintea Viteazul @ Dec 9 2008, 01:40 AM) *
Nu intentionez sa conving pe nimeni, nu sar de ... in sus , cum insinua un zevzec mai pe la pagina 1. Dar acesta este un forum de discutii si fiecare poate sa-si spuna parerea. Viata fara Dumnezeu nu e o viata libera,e o viata traita in pacat. Biserica nu te constrange mai mult decat bunul tau simt ar trebui sa actioneze. Biserica iti ofera o alternativa, sa fii curat, sa fii deschis, sa nu urasti, sa nu umbli beat prin santuri, sa renunti la mandria exagerata, sa nu ucizi, sa-ti respecti parintii si aproapele. Dumnezeu nu e naluca, nici o plasmuire. El e "Calea, Adevarul si Viata". De cate ori ai fost salvat de el si tu habar nu ai. Probabil ca te va mai salva din multe situatii, pentru ca Dumnezeu nu vrea moartea ta, ci vrea indreptarea ta. Nicolae Paulescu, descoperitorul insulinei, cel mai mare fiziolog, doctor in medicina, stintele naturii, chimie, a spus: "Fara Dumnezeu, viata nu poate fi explicata". E binecunoscut esecul urias al evolutionistilor de a-si demonstra teoria. Fizicianul E. Schrodinger a demonstrat chiar că, din punct de vedere termodinamic nici măcar menţinerea vieţii nu ar fi posibilă dacă nu admitem şi existenţa unui principiu universal ordonator de natură spirituală (el se pronunţa pentru o divinitate impersonală, ca în religiile extrem orientale, dar modul deosebit de inteligent al organizării lumii pare să sugereze mai degrabă existenţa unui Dumnezeu personal). Însă ştiinţa nu numai că nu a demonstrat niciodată inexistenţa Divinităţii, ci chiar mulţi mari savanţi, din toate veacurile şi din toate domeniile, cum ar fi Pascal, Newton, W.Thomson (Lord Kelvin), Cauchy, N.Bohr, Schrodinger, Laplace, Maxwell, Marconi, Descartes, Euler, Lavoisier, Berzelius, Pasteur, Faraday şi mulţi alţii, şi-au mărturisit credinţa în Dumnezeu. Prietene, eu nu-ti dau nici un sfat si sper sa vina ziua cand iti vei da seama de alegerea gresita pe care ai facut-o, pana nu e prea tarziu. Dumnezeu sa-ti ajute!

"esecul urias al evolutionistilor de a-si demonstra teoria" e cunoscut...in cercurile creationiste. biggrin.gif

Daca oamenii aia de stiinta pe care i-ai enumerat erau nascuti in Japonia sau in India, oare in ce isi "marturiseau" ei credinta?
Tu chiar crezi ca oamenii de alte credinte umbla beti prin santuri toata ziua??? C'mon, be serious!!

"De cate ori ai fost salvat de el si tu habar nu ai. Probabil ca te va mai salva din multe situatii, pentru ca Dumnezeu nu vrea moartea ta, ci vrea indreptarea ta" - that's the point: de unde stii tu ca te-a salvat? Doar "habar n-ai" dupa cum tu singur ai spus.

+Quote Post
Vizitator_ColeKnight.
mesaj Dec 9 2008, 09:33 AM
Mesaj #322

Guests

Cata inversunare!!! "To be ,or not to be?"Does God exist?
Am citit un qoute odata care spunea despre un om de stiinta care era un ateu convins ,era un foarte bun orator si oriunde mergea tinea discursuri si aducea fel de fel de dovezi incercand sa`si impuna parerea lui ,au trecut ani si acum se afle pe patul de moarte si era foarte nelinistit si nelinistea lui era ~"Toata viata mea am fost un ateu si nu am crezut in Dumnezeu .Dar daca Dumnezeu exista?"
Credinta e un lucru minunat!A crede in Dumnezeu e si mai minunat .Cineva spunea cum un fizician si un geolog pot crede in Dumnezeu ?.Dar oare cum inventatorul formulei E =mc2 ,celebrul Einstein a putut crede in Dumnezeu ?(A knowledge of the existence of something we cannot penetrate, of the manifestations of the profoundest reason and the most radiant beauty - it is this knowledge and this emotion that constitute the truly religious attitude; in this sense, and in this alone, I am a deeply religious man. (Albert Einstein)).
Cum de Biblia este cea mai citita carte de pe glob?.In vechiu testament gasim scris ca poporul cel mai iubit de Dumnezeu e poporul evreu .În 2008 statul Israel a sărbătorit 60 de ani de la declararea sa
ca stat independent. Se împlinesc 60 de ani de istorie, o istorie însângerată,
violentă şi controversată, ameninţată permanent de războaie şi
atentate teroriste. Cu toate acestea, Israelul a reuşit să se impună în
comunitatea naţiunilor, având o economie solidă, o armată puternică, o
infrastructură bine dezvoltată, dar şi putere în domeniul tehnologiei.
Israelul modern îşi are originile în mişcarea sionistă, iniţiată către
sfârşitul secolului al XIX-lea de către evreii din Imperiul Rus; dat fiind că erau persecutaţi de
secole, ei cereau formarea unui stat teritorial evreiesc. În 1896, jurnalistul evreu austriac Theodor
Herzl a publicat un pamflet în care susţinea că singura modalitate de a-i proteja pe evrei de antisemitism
este crearea unui stat evreiesc. Theodor Herzl a devenit liderul Sionismului şi a organizat
primul Congres Sionist, la Basel, în Elveţia, în anul 1897.
Cea mai potrivită locaţie pentru un stat evreiesc a fost considerată Palestina, statul iniţial al
evreilor. La sfârşitul secolului al XIX-lea, Palestina se afla sub dominaţie otomană; petiţia trimisă de
Herzl guvernului otoman pentru a concesiona acest teritoriu nu a avut succes. Cu toate acestea, un
număr din ce în ce mai mare de evrei din Europa şi Rusia au început să emigreze în Palestina, iar în
anii din preajma celui de-al Doilea Război Mondial, Palestina a devenit un adevărat refugiu pentru cei
ce fugeau din calea naziştilor. Statul Israel şi-a declarat independenţa la data de 14 mai 1948, 5
lyar, anul 5708, conform calendarului evreiesc.
Pentru evrei, evenimentele care au avut loc la această dată simbolizează împlinirea celui mai
mare vis, înfiinţarea propriei naţiuni. În urmă cu 60 de ani, la Tel Aviv, preşedintele Agenţiei Evreilor
proclama formarea statului Israel, luând astfel naştere primul stat evreiesc, după 2000 de ani.
În cadrul unei ceremonii desfăşurate la Muzeul de Artă din Tel Aviv, David Ben-Gurion a pronunţat
cuvintele: “proclamăm naşterea unui stat evreiesc în Palestina, care urmează să se numească Israel”.
Ben-Gurion a devenit primul premier al Israelului. La distanţă, se auzea încă zgomotul armelor în
luptele care au izbucnit între evrei şi arabi, imediat după ce armata britanică se retrăsese în cursul
acelei zile. Egiptul a lansat în aceeaşi seară un atac aerian împotriva Israelului.
În ciuda unei întreruperi de curent la Tel Aviv şi a invaziei arabe, evreii au sărbătorit naşterea
noii lor naţiuni, mai ales după ce au aflat că Statele Unite au recunoscut statul evreiesc. La miezul
nopţii, statul Israel a luat naştere în mod oficial, odată cu terminarea mandatului britanic în Palestina.
Poporul Israel a fost mereu persecutat de la începuturile sale, trecând prin cruciadele creştinilor
nominali, prin Inchiziţie, pogromurile ruseşti şi camerele de gazare naziste. Cu toate acestea,
providenţa şi planul lui Dumnezeu au continuat să păstreze identitatea evreilor şi să îngăduie reformarea
statului Israel acum 60 de ani.

În ciuda istoriei tumultoase a poporului evreu, acesta a lăsat în urma sa
lucruri remarcabile... lucruri demne de un popor care s-a demonstrat “a fi cap şi nu coadă” de-a lungul
istoriei. În final, iată câteva “miracole” evreieşti:
• Israel e o ţară mică. Un avion militar F15 zboară peste Israel de la nord la sud în 14 minute şi
de la est la vest în 45 secunde. Ţările arabe din jur au o populaţie de 200 de milioane locuitori,
Israel are o populaţie de 6 milioane. Teritoriul ţărilor arabe este de 500 de ori mai mare
decât al Israelului;
• evreii au primit peste 126 de premii Nobel, din care 43 pentru medicină. Acestea reprezintă
peste 20% din toate premiile Nobel din secolul trecut;
• alte premii Nobel sunt după cum urmează: 28 în chimie, 21 în economie, 12 în literatură, 9 pentru
pace, 45 în fizică ;
• Israel este un lider mondial în numărul oamenilor de ştiinţă şi a tehnicienilor în forţa de muncă:
145 la 10 mii (în comparaţie, USA are 85 la 10 mii, Japonia 70 la 10 mii şi Germania 60 la
10 mii);
• 25% din forţa de muncă israeliană este angajată în domeniul tehnic;
• telefonul celular a fost dezvoltat de Motorola- Israel;
• economia Israelului de 100 miliarde dolari anual este mai mare decât economia combinată a
tuturor vecinilor imediaţi ai Israelului;
• Israelul are standardul de viaţă cel mai ridicat din Orientul Mijlociu;
• 24% din forţa de muncă israeliană posedă diplome de învăţământ superior, fiind a treia ţară a
lumii după SUA şi Olanda;
• Israelul este a doua ţară a lumii cu cărţi şi muzee pe cap de locuitor;
• Israelul are cele mai multe computere pe cap de locuitor;
• Israelul produce cele mai multe comunicate ştiinţifice pe cap de locuitor din lume;
• Israelul a dezvoltat irigarea prin picurare şi biotehnologii care au ajutat agriculturile din zonele
aride ale lumii;
• Israelul a făcut deşertul să înflorească: creşte peşte în pustie şi exportă flori în cea mai mare
ţără producătoare de flori, Olanda.
Asta e binecuvantarea lui Dumnezeu!

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 9 2008, 11:09 AM
Mesaj #323

Guests

Citeaza (ColeKnight @ Dec 9 2008, 09:33 AM) *
...

Referitor la prima parte (Einstein si omul de stiinta ateu): bine ai venit pe formu, poate ar trebui sa incepi prin a citi ce s-a mai scris deja.

Referitor la Israel: ei au un unchi care ii iubeste foarte mult. Il cheama Unchiul Sam. Poti sa-i spui si dumnezeu pe pamant daca vrei smile.gif Nu stiu cat e de bun dumnezeul asta, da' puternic e: are portavioane, avioane invizibile si puscasi marini garla. O buna parte din realizarile lor se datoreaza unchiului astuia. Acelasi unchi binevoitor apara Taiwanul de o China de un milion de ori mai mare. Si taiwanezii nu-s crestini smile.gif

Si chiar daca ai avea dreptate, evreii nu sunt crestini. Ba au fost si acuzati de deicid, o buna parte din suferintele lor le datoreaza crestinilor. Tu sugerezi ca ar trebui sa ne convertim la iudaism?

+Quote Post
Vizitator_Lupu.
mesaj Dec 9 2008, 12:52 PM
Mesaj #324

Guests

Eu sunt ateu. Am fost stampilat crestin ortodox la nastere, si am continuat sa ma consider o persoana religioasa pana am terminat liceul. In timpul facultatii am avut cateva revelatii personale, prin care mi-am dat seama ca viata poate incepe si poate avea sens si fara o creatura superioara/divinitate/dumnezeu. Nu cred in viata de apoi. Cred ca atunci cand mori, dispari ca si fiinta, e ca si inainte sa te fii nascut, cand nu existai. Trist, dar adevarat. Cred in evolutionism. Cred ca calorile morale exista prin ele insele, nu au nevoie de suport religios.

+Quote Post
Vizitator_LUPU.
mesaj Dec 9 2008, 01:01 PM
Mesaj #325

Guests

A fi ateu, inseamna sa ai o "credinta" mai mare decat a unui crestin. Trebuie sa ai o credinta mai mare, ca sa crezi ca universul si viata au aparut din ...nimic. "Viata de apoi" exista. Studiaza viata Domnului Isus si vei gasi adevarul. Dovezile sunt coplesitoare. Incearca sa fii obiectiv. Succes !

+Quote Post
Vizitator_ColeKnight.
mesaj Dec 9 2008, 01:05 PM
Mesaj #326

Guests

Si chiar daca ai avea dreptate, evreii nu sunt crestini. Ba au fost si acuzati de deicid, o buna parte din suferintele lor le datoreaza crestinilor. Tu sugerezi ca ar trebui sa ne convertim la iudaism?

........nu cred ca unchiul Sam le`a dat pe gat si premiile nobel si toate celelalte smile.gif
Exact aici am vrut sa ajung,Alex.De avut dreptate stii ca am dreptate evreii sunt binecuvantati de Dumnezeu,e ceea ce gasim scris in prima parte a Bibliei "Vechiul Testament"
Nu sugerez nimic ,doar am vrut sa aduc un argument despre existenta lui Dumnezeu ,ce inseamna sa fii binecuvantat de Dumnezeu.In vechiul Testament ne este prezentata istoria poporului evreu ,cum a iesit din Egipt cum s`a format ce sa intamplat decate ori evreii se inchinau la alti idoli etc etc,profetiile despre poporul evreu si despre domnul Isus...s.a.m.d. .In Biblie gasim scris ca Domnul Isus a venit mai intai la ai sai(adika la evreii )dar ei nu l`au primit si tuturor celor care l`au primit le`a dat viata vesnica.Daca zici ca esti ateu (si unu convins)banuiesc ca ai studiat si ai citit Biblia , ai inteles in mare parte despre ce este scris in Biblie .
Crestinismul a suferit foarte mult ,poate nu stiai dar gradiniile lui Irod erau pline de faclii cu crestini arzand pentru credinta.Coloseumul a vazut mult sange de crestin ,oameni care nu a vrut sa se lepede de credinta lor si cu cat incercau sa faca sa dispara crestinismul cu atat se inmultea mai mult .la ora actula mii de crestini in india ,china ,indonezia sufera pentru credinta lor,casele lor fiind daramate ,multi fiind impuscati de extremisti musulmani sau fiind inchisi pentru credinta in Domnul Isus Christos.
A crede In Dumnezeu e ceva minunat!Si credinta nu o poate lua nimeni omului!

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 9 2008, 01:53 PM
Mesaj #327

Guests

Citeaza (ColeKnight @ Dec 9 2008, 01:05 PM) *

........nu cred ca unchiul Sam le`a dat pe gat si premiile nobel si toate celelalte smile.gif
Exact aici am vrut sa ajung,Alex.De avut dreptate stii ca am dreptate evreii sunt binecuvantati de Dumnezeu,e ceea ce gasim scris in prima parte a Bibliei "Vechiul Testament"
Nu sugerez nimic ,doar am vrut sa aduc un argument despre existenta lui Dumnezeu ,ce inseamna sa fii binecuvantat de Dumnezeu.In vechiul Testament ne este prezentata istoria poporului evreu ,cum a iesit din Egipt cum s`a format ce sa intamplat decate ori evreii se inchinau la alti idoli etc etc,profetiile despre poporul evreu si despre domnul Isus...s.a.m.d. .In Biblie gasim scris ca Domnul Isus a venit mai intai la ai sai(adika la evreii )dar ei nu l`au primit si tuturor celor care l`au primit le`a dat viata vesnica.Daca zici ca esti ateu (si unu convins)banuiesc ca ai studiat si ai citit Biblia , ai inteles in mare parte despre ce este scris in Biblie .
Crestinismul a suferit foarte mult ,poate nu stiai dar gradiniile lui Irod erau pline de faclii cu crestini arzand pentru credinta.Coloseumul a vazut mult sange de crestin ,oameni care nu a vrut sa se lepede de credinta lor si cu cat incercau sa faca sa dispara crestinismul cu atat se inmultea mai mult .la ora actula mii de crestini in india ,china ,indonezia sufera pentru credinta lor,casele lor fiind daramate ,multi fiind impuscati de extremisti musulmani sau fiind inchisi pentru credinta in Domnul Isus Christos.
A crede In Dumnezeu e ceva minunat!Si credinta nu o poate lua nimeni omului!

Da, crect, dumnezeu i-a pocnit cu inspiratia si gata au luat premiul Nobel. biggrin.gif

N-am zis ca sunt ateu (cu atat mai mult unul convins) poate citesti topicul asta de la inceput. Cred ca scrie si despre evanghelii.

+Quote Post
Vizitator_V.
mesaj Dec 9 2008, 02:15 PM
Mesaj #328

Guests

Sa iti explic simplu. Eu stiu adevarul! (si nu zic ca poate stiu, ci afirm cu tarie ca ASTA e adevarul!): La inceput nu era nimic. Dar a venit un mosh cu barba alba care s-a gandit el ce s-a gandit, si a zis: "iaa sa fac eu un Univers mare, ca ma plictisesc. Si sa fac si niste oameni, asemanatori cu mine (prosti, lacomi, rai..pana la proba contrarie), care sa stea toata ziua si sa ma proslaveasca. Ce distractiv o sa fie!". Si zis si facut, in doar sase zile deja facuse toata treaba, asa ca a saptea a reusit sa traga si un pui de somn.
Asta e adevarul, iar daca nu sunteti de acord cu mine sunteti niste ignoranti si niste rai laugh.gif
Avand deci aceasta explicatie foarte bine fondata, deja pot sa imi odihnesc linistit neuronii si sa nu imi mai bat capul sa imi pun alte intrebari. Cam asa imi inchipui eu ca ganditi voi, cei care postati genul asta de texte.

Eu cred ca dumneata, care ceri o explicatie a aparitiei uiversului, nu ai inteles nimic din ce s-a scris pe forumul asta. Habar n-ai ce inseamna de fapt ateu. A fi ateu nu inseamna a sustine ca stii cine a creat universul, ci din contra. Inseamna ca nu stii si ca preferi sa recunosti ca nu stii decat sa crezi in niste aberatii inventate de niste oameni (cu ceva imaginatie) de acum cateva mii de ani, care te-ar fi aruncat direct pe rug daca le ziceai ca Pamantul nu e centrul universului si nu e plat ca o pizza. Stiinta a dat, in timp, mii de palme dogmelor religioase, dar biserica s-a facut ca ploua, a ridicat din umeri si a mers mai departe. Si-a cerut papa sau vre-un prea'sfintit (ptiu) scuze ca biserica a tampit omenirea sute de ani cu teorii absurde despre sistemul solar, de exemplu? Nu, insa acum au preluat "informatiile" si si-au re-adaptat discursul la ele. Ca tine la prostime (si mai cade si cate un 'telectual slab de inger, in plasa, din cand in cand).

+Quote Post
Vizitator_V.
mesaj Dec 9 2008, 02:28 PM
Mesaj #329

Guests

I shot the wrong guy rolleyes.gif

Citeaza (V @ Dec 9 2008, 02:15 PM) *
Sa iti explic simplu. Eu stiu adevarul! (si nu zic ca poate stiu, ci afirm cu tarie ca ASTA e adevarul!): La inceput nu era nimic. Dar a venit un mosh cu barba alba care s-a gandit el ce s-a gandit, si a zis: "iaa sa fac eu un Univers mare, ca ma plictisesc. Si sa fac si niste oameni, asemanatori cu mine (prosti, lacomi, rai..pana la proba contrarie), care sa stea toata ziua si sa ma proslaveasca. Ce distractiv o sa fie!". Si zis si facut, in doar sase zile deja facuse toata treaba, asa ca a saptea a reusit sa traga si un pui de somn.
Asta e adevarul, iar daca nu sunteti de acord cu mine sunteti niste ignoranti si niste rai laugh.gif
Avand deci aceasta explicatie foarte bine fondata, deja pot sa imi odihnesc linistit neuronii si sa nu imi mai bat capul sa imi pun alte intrebari. Cam asa imi inchipui eu ca ganditi voi, cei care postati genul asta de texte.

Eu cred ca dumneata, care ceri o explicatie a aparitiei uiversului, nu ai inteles nimic din ce s-a scris pe forumul asta. Habar n-ai ce inseamna de fapt ateu. A fi ateu nu inseamna a sustine ca stii cine a creat universul, ci din contra. Inseamna ca nu stii si ca preferi sa recunosti ca nu stii decat sa crezi in niste aberatii inventate de niste oameni (cu ceva imaginatie) de acum cateva mii de ani, care te-ar fi aruncat direct pe rug daca le ziceai ca Pamantul nu e centrul universului si nu e plat ca o pizza. Stiinta a dat, in timp, mii de palme dogmelor religioase, dar biserica s-a facut ca ploua, a ridicat din umeri si a mers mai departe. Si-a cerut papa sau vre-un prea'sfintit (ptiu) scuze ca biserica a tampit omenirea sute de ani cu teorii absurde despre sistemul solar, de exemplu? Nu, insa acum au preluat "informatiile" si si-au re-adaptat discursul la ele. Ca tine la prostime (si mai cade si cate un 'telectual slab de inger, in plasa, din cand in cand).

+Quote Post
Vizitator_gigi nasture.
mesaj Dec 9 2008, 02:38 PM
Mesaj #330

Guests

Dragi atei,

cu energia pe care o risipiti incercand sa convingeti un credincios incapatanat puteti sa faceti alte lucruri mult mai folositoare, dar sunt sigur ca si voi stiti asta. Sa te certi cu un credincios mai 'pornit' e ca si cum ai incerca sa te lupti cu superman. Orice ai spune, orice ai face, dzeu are raspuns si esti prost daca nu il vezi. Cand nu e in stare sa proceseze logica elementara, la ce bun atata efort? Tu il ai pe batman, el pe superman. Superman n-are cum sa piarda, superman se poate intoarce in timp si poate schimba prezentul, sfideaza bunul simt si legile fizicii. Batman pe de alta parte, sufera, e uman, traieste dupa regulile de pe lumea asta... unde crestinii reprezinta 1/10 din populatia globului.

Sunt sigur ca unii dintre voi stiti ca exista si studii facute de psihologi pentru incapatanarea asta pe care ei o numesc credinta. Dar e problema lor. Eu mi-as concentra atentia asupra celor care inca mai au putina ratiune intre neuroni.

Acestea fiind spuse, dragi copii, lasati religia, lasati basmele si puneti mana pe carte (sau pe internet). Romania e curul europei, romania e cea mai religioasa tara din europa, stiu ca nu e doar vina religiei, dar simt ca are si ea meritul ei. E ironic imnul tarii daca stau sa ma gandesc putin ... desteapta-te romane din somnul cel de moarte... se mai trezeste dracu oare?

Ne organizam si noi putin? Doar suntem ai mai destepti, nu?

+Quote Post

104 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topicStart new topic
15 Utilizatori care citesc acest topic (15 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 12:09 AM