IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fumatori vs. Nefumatori
Vizitator_Vizitator_Radu..
mesaj May 21 2010, 09:26 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (mmir @ Nov 3 2009, 01:21 PM) *
Astept sa aud dezbateri publice aprinse pe tema interzicerii fabricarii de tigari sau a gasirii unor solutii EFICIENTE impotriva dependentei de nicotina, nu a interzicerii fumatului.

eu sunt un ex-fumator si sunt perfect de acord cu interzicerea fumatului, a utilizarii terenului arabil pentru alimente si nu tutun, etc.

pe mine ma deranjeaza fumul de tigara plus ca mi se face rau de la el (daca ma expun in cluburi, de exemplu). In schimb nu ma deranjeaza fumul scos de un foc de tabara sau de o lumanare stinsa.

In special chistoacele in scrumiere - atunci cand ies in pauza pe terasa la lucru - put de la 2, 3 metri a carburant ars. E o dependenta urat mirositoare si jenanta pentru fumator uneori insa... inca se mai accepta mizeria asta in societate, din pacate - ca fiind ceva normal.. si nu poti trata oamenii cu dispret, cata vreme sunt victimele unui sistem. Eu mai ales nu pot acuza si dispretui cata vreme am fost in acea situatie.

Sunt perfect de acord cu interzicerea, insa, o data cu asta trebuie acordat si un tratament de vindecare a fumatorilor.
Iar cand va saturati de "placerea" de a fuma, va asteapta o echipa de sprijin aici: stopfumatul.ro/forum/

smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
tzurlogen
mesaj May 21 2010, 11:32 AM
Mesaj #62

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (Vizitator_Radu. @ May 21 2010, 09:26 AM) *
pe mine ma deranjeaza fumul de tigara plus ca mi se face rau de la el (daca ma expun in cluburi, de exemplu).

te deranjeaza fumul de tigara, dar bagi red bull si special gold ca turbatu', asa-i?

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
rammstein
mesaj May 21 2010, 03:39 PM
Mesaj #63

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Citeaza (tzurlogen @ May 21 2010, 11:32 AM) *
te deranjeaza fumul de tigara, dar bagi red bull si special gold ca turbatu', asa-i?

Unde dai si unde crapa... Am si eu o curiozitate de fost fumator. Iti place Carpati ff? Daca da, Gitanes, Caporal sau poate Ligeros reprezinta ceva pt. tine?

+Quote Post
Vizitator_liviu.
mesaj May 21 2010, 07:50 PM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (nefumator @ May 19 2010, 06:50 PM) *
SUNT NEFUMATOR!

deci da, mitocane de OP, sunt nefumator, mitocane ce esti tu ala de ai deschis topica; esti mitocan ca iti apronzi tigara langa mine. baga-te unde vrei tu, la tine acasa, in locuri special amenajate, DU-TE LA FI-TA/FI-TUL IN CAMERA IN PATUTZ SI SUFLA FUMUL PESTE EI SI PESTE TOT NEAMUL TAU!

fii dependent pe spinarea ta.
taxele care le platesti tu din mizeria ce o fumezi abia daca acopera o zecime de spitalizare si tratament pt bolnavii de plamani din cauza fumatului.

faptul ca platesti taxe nu iti permite sa fi un nesimtit si un mitocan sa-ti aprinzi tigara oriunde in spatiul public si sa ma imputi pe mine, fie chiar si in parc, ca de aia ma duc in parc sa respir aer curat nu sa iti respir imputenia de fum.

tocmai am vazut ca in japonia s-a inventat nush ce fel de tigara care nu scoate fum, de ce, pentru ca acolo fumatul pe strada se considera o insulta. da, la japonezi, unde respectul e their middle name.

nu la romani unde toti meltenii si nesimtitii fac ce vor si evident se spitalizeaza frecvent la terapie intensiva de durerile in fund pe care le simt din aceasta cauza.

"platesc! platesc taxe! ce tot comentezi! taci din gura si rabda, fraiere! si daca fumez ce?"... romania e o tara frumoasa, pacat insa ca e plina de romani

Omule, ai grave probleme cu capul! Du-te si te trateaza!

+Quote Post
tzurlogen
mesaj May 23 2010, 12:14 PM
Mesaj #65

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (rammstein @ May 21 2010, 03:39 PM) *
Unde dai si unde crapa... Am si eu o curiozitate de fost fumator. Iti place Carpati ff? Daca da, Gitanes, Caporal sau poate Ligeros reprezinta ceva pt. tine?

am bagat Gitanes, Lucky si Carpati ff.
treaba cu red bull era o gluma.

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_v.putin.
mesaj May 24 2010, 07:53 AM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (Ma scuzati... @ Nov 9 2009, 10:35 AM) *
C-o conditie, zana mica! Nici tu sa n-ai obiectii daca-mi aprind pe langa tine bucati de cauciuc, cumparate in locuri publice, ciorapi, si alte obiecte. Sau daca nu-s spalat. Sau daca injur de mama focului, de preferinta pe fumatori, ca e democratie si din taxele mele e platit salariu tau.

Tu ai dreptul sa fumezi, eu am dreptul sa respir aer curat si sa-i pun la punct pe nesimtiti.

Te-as ruga mult cand ne vom intalni,sa vi nespalat,cu ciorapii purtati 2-3 luni,cu un cauciuc aprins in mana....sa vezi cum te invat sa canti manele pe 2 voci,sa mananci seminte de bostan si sa te cari la ma-ta aia care te-a crescut absolutist,inteligent,vagabond,gay pasiv si bineinteles.....frumusel se puti!!

+Quote Post
Vizitator_Doru.
mesaj May 24 2010, 03:28 PM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (v.putin @ May 24 2010, 07:53 AM) *
Te-as ruga mult cand ne vom intalni,sa vi nespalat,cu ciorapii purtati 2-3 luni,cu un cauciuc aprins in mana....sa vezi cum te invat sa canti manele pe 2 voci,sa mananci seminte de bostan si sa te cari la ma-ta aia care te-a crescut absolutist,inteligent,vagabond,gay pasiv si bineinteles.....frumusel se puti!!

Ma bag si eu putin in discutie.

Amice fumator, nu esti de parere ca si dansul are drepturi. Ce te agiti atat?

Adica numai tu sa ai dreptul sa afumi pe altii??

Sictir, ipocrit de 2 lei ce esti. Tu nu ai nici macar forta sa te lasi de fumat - dar de dat din gura pe forumuri esti cel mai tare.

Invata in mama ta ca toti suntem oameni si ca toti trebuie sa ne respectam. Fumeaza daca vrei tu chiar si in cada la tine cand iti faci baie, dar nu mai obliga pe altii sa-ti inhaleze fumul.

Maimuta ai fost, si maimuta vei ramane, si chiar sper sa ma intalnesc odata cu tine si sa incerci sa inveti sa cant manele atunci cand iti spun sa stingi tigarea cand esti in preajma mea.

Ca eu cat traiesc invat - si in Romania am observat ca bunele maniere trebuie impuse cu parul.

+Quote Post
Vizitator_Bebe.
mesaj May 25 2010, 08:14 AM
Mesaj #68

Guests

Mie i-mi placeau vremurile cand se fuma peste tot fara nici un fel de restrictie. Oriunde te duceai, in tren, in carciuma, in gara, in aeroport se fuma in draci. Se vindeau tigari minorilor fara probleme, pe pachetele de tigari nu scria ca nu stiu cine omoara pe nu stiu cine si tot asa. Nu mai zicea nimeni ca are dreptul la aer "curat". Era valabil in anii 70-80.

Dar s-au dus anii aia. Asta e.

Acum au prins curaj toti obtuzii, ca ei au dreptul la aer curat. Dar da mancare clonata cu hormoni n-au nimic de zis. De poluarea pe care o fac cu bidoanele lor de masini, iar nimic.

Pentru voi dragi nefumatori, va doesc un singur lucru, sa va fie frica de cat mai multe lucruri asa cum va este frica de fumul de tigara !

He he he.

Fumatori, sa-i afumam, mama lor de nefumatori.

+Quote Post
Vizitator_smoke.
mesaj May 25 2010, 10:06 AM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (Bebe @ May 25 2010, 08:14 AM) *
Mie i-mi placeau vremurile cand se fuma peste tot fara nici un fel de restrictie. Oriunde te duceai, in tren, in carciuma, in gara, in aeroport se fuma in draci. Se vindeau tigari minorilor fara probleme, pe pachetele de tigari nu scria ca nu stiu cine omoara pe nu stiu cine si tot asa. Nu mai zicea nimeni ca are dreptul la aer "curat". Era valabil in anii 70-80.

Dar s-au dus anii aia. Asta e.

Acum au prins curaj toti obtuzii, ca ei au dreptul la aer curat. Dar da mancare clonata cu hormoni n-au nimic de zis. De poluarea pe care o fac cu bidoanele lor de masini, iar nimic.

Pentru voi dragi nefumatori, va doesc un singur lucru, sa va fie frica de cat mai multe lucruri asa cum va este frica de fumul de tigara !

He he he.

Fumatori, sa-i afumam, mama lor de nefumatori.

Si zi asa, "i-ti" placeau vremurile cand cumparai tigari minor fiind. Eu zic ca decat sa fi invatat sa fumezi mai bine invatai sa scrii corect.

Eu cu mancarea mea clonata cu hormoni nu deranjez pe nimeni. Dar daca incerci sa ma afumi iti scuip si eu mancare cu hormoni regurgitata in fata. Nu de alta dar sa fim chit.

+Quote Post
Vizitator_nae.
mesaj May 27 2010, 09:54 PM
Mesaj #70

Guests

bai, eu am fumat cu maxima placere cam 17 ani.
in ultimii 3-4 ani, uneori ajungeam la 2 pachete pe zi.
si eu, si nevasta-mea.
asta ne costa cam 6 milioane de lei pe luna.
uneori ma mai batea gandul sa ma las, dar asta asa, in perspectiva de a deveni tata.
pana anul trecut, cand am avut oarce probleme de santate si am facut tot felul de analize.
si, pe romaneste, m-am cct pe mine de frica pe holurile de la spital, cu radiografiile in mana, asteptand rezultatul analizelor.
Doamne apara si pazeste, n-am avut nimic.
dar asa m-am lasat eu de fumat.
saptamanile trecute am implinit un an, cred ca am sanse sa nu ma mai reapuc.
tu-i masa, ce copil imbecil am fost sa ma apuc de fumat in liceu, prin clasa a noua.
la bani nici nu ma mai gandesc...ultimul calcul il facusem in primul an de facultate: daca puneam banii aia deoparte, timp de 4-5 ani de fumat, in anul intai de facultate imi luam dacie noua, ceea ce era super-smecherie.
noroc!

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj May 27 2010, 10:59 PM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (Bebe @ May 25 2010, 08:14 AM) *

exista normele de poluare, aplicate, norme foarte dure si care au dus la scaderea drastica a poluarii motoarelor. dar nu conteaza, stiai asta, vroiai doar sa ne enervezi pe noi, cei cu bun simt. iote, in acelasi stil, iti zic si eu: boule.

+Quote Post
Vizitator_gunoieru.
mesaj May 28 2010, 02:23 AM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (irina @ May 19 2010, 04:06 PM) *
Noi deranjam cu obiceiul nostru dar dumeavoastra cu obiceiul de a injura nu deranjati? ce va spunde dumeavoastra afirmatia ,, Cuvintele dor mai tare ca o palma sau ca un pumn?''. Noi fumatorii nu va cerem sa ne plangeti de mila pentru ca in momentul in care ne-am apucat de fumat ne-am asumat niste riscuri pot spune eu. Nu ma deranjeaza ca ne-au marginalizat, ci ca exista aceasta ura pentru fumatori. Fiecare are viciile proprii singurele care creaza dependenta sunt drogurile si prostia in rest sunt doar niste obiceiuri de care nu ne putem despartii momentan.

tanti, nu trebuie sa pui la suflet, ca eu nu injur oamenii civilizati asa cum vrei sa pari. si poate esti, nu te cunosc asa ca nu imi permit sa-mi fac opinii.
apoi, eu nici macar nu injur fumatorii in genere. am treaba cu ipocritii care se plang ca nu sunt intelesi. am ceva sa le zic fumatorilor care se uita urat la mine cand le spun ca ma deranjeaza. nu am nimic cu cei care isi vad de treaba lor. am prieteni fumatori. nu-mi sufla fumul in fata, si nici nu se plang daca ii zic sa se dea 2m mai incolo.
cine fumeaza, sa fie sanatos. pe barba lui evident. cu totii avem vicii. o vorba zicea ca suma viciilor e aceeasi pt toata lumea, doar viciul e altul. asa ca ii inteleg f bine.

asta e tot.

ps: daca am deranjat prin vorbele mai dure din primul post, imi cer scuze. declar solemn ca nu ma deranjeaza ca am fost atentionat pentru comportamentul meu si nici nu o sa fac galagie pe tema asta. ba chiar promit ca o sa incerc sa nu mai fac. smile.gif

pps: plangaciosii, sper invatati ceva din ps anterior.

+Quote Post
Vizitator_Bebe.
mesaj May 28 2010, 05:28 AM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 27 2010, 10:59 PM) *
exista normele de poluare, aplicate, norme foarte dure si care au dus la scaderea drastica a poluarii motoarelor. dar nu conteaza, stiai asta, vroiai doar sa ne enervezi pe noi, cei cu bun simt. iote, in acelasi stil, iti zic si eu: boule.

ai dreptate intr-o mana , ca-n cealalta ai o p....

vaco!

+Quote Post
Vizitator_Bebe.
mesaj May 28 2010, 08:05 AM
Mesaj #74

Guests

V--am c--am scos din sarite ! biggrin.gif biggrin.gif rolleyes.gif

Nu conteaza cat de mult fumez,
Important in jur sa panichez.

Dragii mei nefumatori, este stiut faptul ca fumatul pasiv este cu mult mai periculos decat fumatul in sine.

Corectatima ortografic cat vreti, dar tot fumatori pasivi ramaneti !

He he he

Aveti idee cat de daunator este fumatul pasiv ?

Cautati pe google, sau gugal blush.gif

Propun celor care vor sa raspunda crizatilor, panicatilor si istericilor de nefumatori, sa le dea si cate un sfat de cum ar trebui sa respire ca sa nu se infecteze cu fum de tigara.

He he he

La cat mai mult aer curat ozonificat, aaaaa, pardon afumat am vrut sa zic.

he he he

+Quote Post
Vizitator_radu_sgv.
mesaj May 28 2010, 11:53 AM
Mesaj #75

Guests

vorba unui prieten, fumam ca un excroc.
am 5 luni de cand n-am mai fumat, si chiar daca imi mai vine si acum sa aprind o tigara, imi trece repede cand ma gandesc ca o sa ajung iar sa bag 2 pachete pe zi.
eu n-am treaba cu fumatorii ca fumeaza langa mine, ca deh... sunt obisnuit cu fumul.
dar de cand nu mai fumez, nu-mi vine sa cred cat fum e pe strada de la masini.
asa ca toata discutia asta cu fumatul in spatiile publice and stuff mi se pare nesemnificativa. E suficient sa deschizi geamul daca stai pe o strada cat de cat circulata. E mai rau decat daca ar fuma cineva in camera.

+Quote Post
Vizitator_gheorghe.
mesaj May 28 2010, 12:22 PM
Mesaj #76

Guests

.

wink.gif punctul tau de vedere,fumatorule si platitor de taxe,e foarte deplasat!!!si asta o spun ca unul care am fumat pana in urma cu 3 luni si am decis sa nuuuuu biggrin.gif ;dar nimeni nu e condamnat sa suporte neghiobia de a fuma eu intr-un loc public!!!asa ca poti fuma cat vrei,dar nu unde vrei,tipuleeeeeeeeeeee angry.gif

+Quote Post
mmir
mesaj Dec 29 2010, 11:23 AM
Mesaj #77

Membru
**

Postari: 74
Inscris: 4-March 09
Utilizatorul numarul: 6 849

"Cînd un om reuşeşte să facă ceva ce i-a solicitat mult efort, în el începe să lucreze trufia.

Cel ce slăbeşte, se uită cu dispreţ la graşi, iar cel ce s-a lăsat de fumat răsuceşte nasul dispreţuitor cînd altul se bălăceşte, încă, în viciul său.

Dacă unul îşi reprimă cu sîrg sexualitatea, se uită cu dispreţ şi cu trufie către păcătosul, care se căzneşte să scape de păcat, dar instinctul i-o ia înainte!

Ceea ce reuşim, ne poate spurca mai ceva decît păcatul însuşi.

Ceea ce obţinem se poate să ne dea peste cap reperele emoţionale în aşa manieră încît ne umple sufletul de venin.

Banii care vin spre noi ne pot face aroganţi şi zgîrciţi, cum succesul ne poate răsturna în abisul înfricoşător al patimilor sufleteşti. Drumul către iubire se îngustează cînd ne uităm spre ceilalţi de la înălţimea vulturilor aflaţi în zbor.

Blîndeţea inimii se usucă pe vrejii de dispreţ, de ură şi de trufie, dacă sufletul nu este pregătit să primească reuşita sa cu modestia şi graţia unei flori...

Tot ce reuşim pentru noi şi ne aduce energie este menit a se întoarce către aceia ce se zbat, încă, în suferinţă şi-n păcat. Ochii noştri nu sunt concepuţi pentru dispreţ, ci pentru a exprima cu ei chipul iubirii ce se căzneşte să iasă din sufletele noastre. Succesele nu ne sunt date spre a ne înfoia în pene, ca în mantiile statuilor, ci pentru a le transforma în dragoste, în dezvoltare şi în dăruire pentru cei din jur.

Dacă reprimi foamea în timp ce posteşti, foamea se va face tot mai mare. Mintea ta o să viseze mîncăruri gustoase şi alese, mintea o să simtă mirosurile cele mai apetisante chiar şi în somn, pentru ca, în ziua următoare, înebunită de frustrare, să compenseze lipsa ei printr-un dispreţ sfidător faţă de cel ce nu posteşte. Atunci, postul devine prilej de trufie, de exprimare a orgoliului şi a izbînzii trufaşe asupra poftelor...

Dar, dincolo de orice, trufia rămîne trufie, iar sentimentul frustrării o confirmă. Dacă ai reuşit în viaţă, nu te agăţa de nereuşitele altuia, pentru a nu trezi în tine viermele cel aprig al orgoliului şi patima înfumurării. Reuşita este energia iubirii şi a capacităţii tale de acceptare a vieţii, dar ea nu rămîne nemişcată, nu este ca un munte sau ca un ocean. Îngîmfarea şi trufia reuşitei te coboară, încetul cu încetul de pe soclul tău, căci ele desenează pe cerul vieţii tale evenimente specifice lor. Slăbeşte, bucură-te şi taci! Lasă-te de fumat, bucură-te şi taci! ...ăţă ograda ta, bucură-te de ...ăţenie şi lasă gunoiul vecinului acolo unde vecinul însuşi l-a pus. Căci între vecin şi gunoiul din curte există o relaţie ascunsă, nişte emoţii pe care nu le cunoşti, sentimente pe care nu le vei bănui vreodată şi cauze ce vor rămîne, poate, pentru totdeauna ascunse minţii şi inimii tale. Între omul gras şi grăsimea sa există o relaţie ascunsă. O înţelegere. Un secret. Un sentiment neînţeles. O emoţie neconsumată. O dragoste respinsă. Grăsimea este profesorul grasului. Viciul este profesorul viciosului. Şi, în viaţa noastră nu există profesori mai severi decît viciile şi incapacităţle noastre.."

"Acum stiu, stiu ca orice ura, orice aversiune, orice tinere de minte a raului, orice lipsa de mila, orice lipsa de intelegere, bunavointa, simpatie, orice purtare cu oamenii care nu e la nivelul gratiei si gingasiei unui menuet de mozart... este un pacat si o spurcaciune; nu numai omorul, ranirea, lovirea, jefuirea, injuratura, alungarea, dar orice vulgaritate, desconsiderarea, orice cautatura rea, orice dispret, orice rea dispozitie este de la diavol si strica totul. Acum stiu, am aflat si eu... "

Nicolae Steinhardt

Aceasta postare a fost editata de mmir: Dec 29 2010, 11:26 AM

+Quote Post
mmir
mesaj Feb 22 2011, 07:31 AM
Mesaj #78

Membru
**

Postari: 74
Inscris: 4-March 09
Utilizatorul numarul: 6 849

Propun si o lege care sa interzica muzica clasica in restaurante (sau sa faca spatii inchise si antifonate unde sa se poata asculta genul respectiv). De ce? Uite-asa, pt ca ma doare capul de la Brahms si Stravinski. Apoi ar mai fi o lege care sa interzica parfumurile in spatii publice. Cati dintre noi nu au iesit din lift ametiti de vaporii de parfum ai colegei de la departamentul de audit? Ce urmeaza? Aaaa, da, o lege care sa interzica folosirea telefoanelor mobile in spatii publice. De ce sa ma radieze in mall orisice pitzipoanca data cu o galeata de parfum mai sus amintit, sau orisice antifumator ipocrit care isi suna prietenii sa se adune pe forum ca sa infiereze cu manie proletara pe victimele companiilor producatoare de tigari? Sa se interzica totul, frate. Salamul ssassesc, de ex. Pai o basina cu o tona de E-uri provenite de la acel salam e...letala pt cei care au ghinionul sa o miroasa.

Stiti de fapt ce ma enerveaza cel mai tare? Ipocrizia nefumatorilor. N-am auzit pe nimeni sa ceara o lege prin care sa se interzica FABRICAREA si COMERCIALIZAREA tigarilor. Ei vor sa se interzica fumatul, care este doar o consecinta a activitatilor respective.

Fratilor, mii de romani mor pe sosele, de ce sa nu interzicem sofatul pe drumurile publice? Sa conduca fiecare in sufrageria lui, 'tu-i mama ei de sofereala...ca de fiecare data cand ma intorc de la piata imi miros hainele a gaze de esapament.

Aceasta postare a fost editata de mmir: Feb 22 2011, 07:35 AM

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Feb 22 2011, 09:57 AM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (Bebe @ May 28 2010, 08:05 AM) *
V--am c--am scos din sarite ! biggrin.gif biggrin.gif rolleyes.gif

Nu conteaza cat de mult fumez,
Important in jur sa panichez.

Dragii mei nefumatori, este stiut faptul ca fumatul pasiv este cu mult mai periculos decat fumatul in sine.

Corectatima ortografic cat vreti, dar tot fumatori pasivi ramaneti !

He he he

Aveti idee cat de daunator este fumatul pasiv ?

Cautati pe google, sau gugal blush.gif

Propun celor care vor sa raspunda crizatilor, panicatilor si istericilor de nefumatori, sa le dea si cate un sfat de cum ar trebui sa respire ca sa nu se infecteze cu fum de tigara.

He he he

La cat mai mult aer curat ozonificat, aaaaa, pardon afumat am vrut sa zic.

he he he

Nici aici n-ai nici un rost.
Du-te acasa ca esti prost. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Feb 22 2011, 11:28 AM
Mesaj #80

Guests

Citeaza (Nick @ Nov 24 2009, 02:04 PM) *
Eu personal nu va inteleg. Pe vremea comunistilor nu aveati tigari?
Care era diferenta intre fumatul de atunci si cel de acum de injurati capitalismul.

Tigarile nu s-au schimbat, singurul lucru care s-a schimbat este faptul ca am devenit mai constienti fata de pericolul care il aduc si pentru nefumatorii care traiesc pe langa fumatori.

Eu subscriu la comentariul lui Daniel: Libertatea oricui incepe unde se termina libertatea celor care-l inconjoara.

Daniel scrie altfel despre libertate... esti subtil

+Quote Post
Vizitator_JorJel.
mesaj Mar 6 2011, 11:28 PM
Mesaj #81

Guests

Io as vrea sa ajunga tigarile la 20 lei/pachet iar acciza sa fie folosita la bugetul de stat...

Daca esti fumator si ai norocul sa fumezi langa mine te poti astepta la insertia tigaretei pe care o tii in gura prin partea dorsala, poate ai norocul sa-ti iasa fumul pe urechi asemenea lui Popey...

Nu suport fumatorii ca le pute gura si hainele, autoturismele, perdelele din casa, etc........

+Quote Post
mifty
mesaj Mar 6 2011, 11:40 PM
Mesaj #82

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (JorJel @ Mar 6 2011, 11:28 PM) *
Io as vrea sa ajunga tigarile la 20 lei/pachet iar acciza sa fie folosita la bugetul de stat...

Daca esti fumator si ai norocul sa fumezi langa mine te poti astepta la insertia tigaretei pe care o tii in gura prin partea dorsala, poate ai norocul sa-ti iasa fumul pe urechi asemenea lui Popey...

Nu suport fumatorii ca le pute gura si hainele, autoturismele, perdelele din casa, etc........

îţi dau adresa mea, îndrăzneşte să vii la mine acasă şi să faci asta.
ia să vedem, o să mai ai curajul nebun pe care-l afişezi aici, pe forum??? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Mar 7 2011, 10:37 PM
Mesaj #83

Guests

Eu nu vreau sa zic daca e bine sau nu..eu ma gandesc la altceva.
Acum 5-10-15-20 ani nici dracu nu se plangea de asta.
Au inceput unii cu plangerile,le-au copiat si altii si au ajuns,evident si la noi.
Ne spala sau nu astia pe creier?
Ce urmeaza?
Berea?
Sexul?
Cand eram copil directorul scolii fuma de rupea,profu de mate intra in clasa cu tigara in mana..Erau localuri unde taiai fumul cu cutitul..unii nu intrau fiindca 'e prea mare fumaraie'...dar nu se plangea nimeni.
Era la moda sa dai doctorului un Kent..auzi tu,doctorului...medicina pe vremea aia nu te invata cat de rau e fumatul?
Eu zic ca astia ne spala pe creier si nici macar nu ne dam seama.Mai mult de atat,nu rectionam deloc.
Credem orice spun 'expertii' de azi.
Mai ai dracu experti..unde erau in anii '80?Pe atunci nu le pasa sau ce?
Stai sa mai bage astia inca o duma sa vezi ce se ia prostimea dupa ei..Aia nu e buna...aia e buna...
Daca zic astia ca e bine sa mancam rahat 90% dintre noi ne luam o lingura.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Mar 8 2011, 07:29 AM
Mesaj #84

Guests

Citeaza (mmir @ Nov 3 2009, 01:21 PM) *
SUNT FUMATOR!

Si gasesc comentariile pe marginea legilor care interzic fumatul in locurile publice de o ipocrizie absoluta. Cel mai bun exemplu: fumatul e interzis in majoritatea aeroporturilor. Cu toate astea in aceleasi aeroporturi se vand f multe tigari scutite de taxe. Romania (si nu doar ea), ca si stat, supravietuieste si de pe urma exploatarii dependentei fumatorilor, taxand aceasta dependenta cat de mult poate, de la producator pana la consumator. Ce dovada de ipocrizie mai mare decat aceasta doriti? Daca fumatul este atat de nociv (si este,statisticile medicale o dovedesc cu prisosinta) de ce nu se inchid,pur si simplu,fabricile de tigari? Asa cum culturile clandestine de canabis sau de coca sunt arse iar cei prinsi cultivand aceste plante sunt trasi la raspundere in justitie, de ce nu se procedeaza intr-un mod similar si cu culturile de tutun? Eu, ca si victima a industriei tutunului, platesc cu varf si indesat taxe pt dependenta intretinuta prin toate mijloacele de statele care pe de o parte imi interzic sa fumez in spatii publice iar pe de alta parte isi trag partea leului de pe urma fiecarui pachet de tigari produs, distribuit si vandut in aceleasi spatii publice. Platesc bani grei pt fiecare fum de tigare pe care il trag nu pt ca asa vreau, ci pt ca SUNT DEPENDENT de efectele nicotinei. Dependenta impotriva careia nu am auzit sa se faca prea multe…

Asa ca…stimati fericiti nefumatori, va rog sa lasati comentariile despre legile care interzic fumatul in locuri publice cand imi aprind tigarea langa voi, pt ca banii din taxele platite de mine pt fiecare pachet de tigari sunt folositi si la salariile unora dintre voi, si la constructia soselelor si la tot ce inseamna dezvoltare economica, ceea ce imi da dreptul sa deschid gura in fata voastra si sa va denunt ipocrizia.

Astept sa aud dezbateri publice aprinse pe tema interzicerii fabricarii de tigari sau a gasirii unor solutii EFICIENTE impotriva dependentei de nicotina, nu a interzicerii fumatului.

amice esti cam dobitoc daca tu spui ca e ipocrizie pt ca banii de pe taxele luat la tigari sunt folosite la autostrazi etc etc etc.

asa si TVA-ul de pe painea zilnica pe care o cumpar sunt fol la autostrazi, nu?

in definitiv ca iti faci rau tie e una, dar faci rau si altora, si m-am saturat sa merg intr-un club si sa put a afumatura cand ies, vreti " o tara ca afara" dar fara eforturi, cat despre dependenta de nicotina exista tigari "electrice" care iti dau doza aia de nicotina fara fumul aferent, u little junkie

Cat despre exemplul tau absolut infantil cu acele culturi de cannabis si fabricile de tigari, se intampla din 2 motive :

1. Cine te obliga sa le cumperi cand sunt atatea solutii, e ca stupiditatea cand eti obez si dai vina la McDonald's ca te-ai facut cat balena, asa si tu .... nu o sa mai fumez daca se inchid fabricile, atat de slab si manipulabil esti ?

2. Cultura de marijuana reprezinta o amenintare pt statul de drept, iar putea relaxa pe oameni, ar putea revolutiona industria textila, farmaceutica si asta nu da bine la buget pt mintile lor inguste.

Asa ca daca tu nu renunti la fumat nu ma face sa iti miros fumul ala dezgustator, altfel data viitoare ma cac intr-o galeata si o pun langa masa ta sa simti cum te deranjeaza gestul si mirosul

ciao

+Quote Post
Vizitator_Protozaur.
mesaj Mar 8 2011, 08:20 AM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (alex @ Mar 8 2011, 07:29 AM) *
Asa ca daca tu nu renunti la fumat nu ma face sa iti miros fumul ala dezgustator, altfel data viitoare ma cac intr-o galeata si o pun langa masa ta sa simti cum te deranjeaza gestul si mirosul

ciao

Citez pe alex pt ca a exprimat o idee recurenta in cam toate posturile antifumat.
Asa cum cum tu ai dreptul sa nu inhalezi fum, asa am eu dreptul sa fumez.
Tutunul nu e drog care sa altereze constiinta [si constienta]. Este idiotic si de-a dreptul cretin sa interzici fumatul de tutun asa cum ar fi o tampenie sa interzici total motoarele cu combustie interna.
Cand o sa-i vad pe toti antifumatorii de'aici ca fac campanie impotriva poluarii cu noxe, fonice sau de orice alt fel atunci o sa renunt si eu la fumat in aer liber.
Mi se pare de bun simt sa nu fumezi in spatii inchise, daca locul nu e amenajat.
Problema i-a lovit puternic pe carciumari dar ei au rezolvat-o cu spatiile delimitate.
Voi, antifumatorii astia asa de vehementi, de ce nu acceptati libertatile altora?
Vreti sa fie acceptata doar libertatea voastra, nu si a altora? au incercat mai multi, alde KKK si Hitler...

+Quote Post
Vizitator_Booze.
mesaj Mar 8 2011, 09:10 AM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (Nick @ Nov 9 2009, 11:28 AM) *
Amice,

Ipocrit esti tu. Nimeni nu ti-a interzis dreptul de a fuma. Fumeaza pana iti faci colorezi plamanii gri.

Insa ca si tine, am si eu drepturi. Am dreptul de a nu fi poluat pe SPATIU PUBLIC si nu inteleg de unde atata tupeu: Daca tu fumezi, sa fiu obligat sa fumez si eu indirect.

Plus, in alta ordine de idei, esti atat de slab incat nu te poti lasa de fumat decat daca nu mai gasesti tigari?

Daca ai impresia ca fumatorii sunt atat de slabi pt a renunta la viciul lor,atunci cat de slabi sunt nefumatorii care nu pot renunta la a intra in pub=uri,restaurante sau alte locuri unde fumatul este( inca) permis....

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Mar 8 2011, 10:11 AM
Mesaj #87

Guests

Citeaza (Booze @ Mar 8 2011, 09:10 AM) *
Daca ai impresia ca fumatorii sunt atat de slabi pt a renunta la viciul lor,atunci cat de slabi sunt nefumatorii care nu pot renunta la a intra in pub=uri,restaurante sau alte locuri unde fumatul este( inca) permis....

Ma rog, nu inteleg ce are ...... cu prefectura.

Dupa cum am zis si in postul anterior........nu va interzice nimeni fumatul.
Daca un nefumator decide sa intre intr-un spatiu pentru fumatori, atunci este treaba lui (a luat o decizie in cunostinta de cauza, este major sau are un tutore legal care ii permite etc. etc.).
PROBLEMA cu fumatul se pune atunci cand acesta are loc in SPATIU PUBLIC.

Iar, daca recitesti postul la care eu am dat reply, vei vedea ca individul care l-a scris daduse in aberatii de genul - "vai victima sunt eu pentru ca exista tigari pe care mi le pot cumpara iar nefumatorii sa nu se mai planga deoarece din taxele platite de mine se imbogateste Romania."

1. Asta este o atitudine extrem de egoista, care ar trebui schimbata, deoarece nu suntem singuri pe lume.
Traim intr-o societate asa zis civilizata, in care nimeni nu trebuie sa fie obligat sa suporte viciile celuilalt.

2. Individul care a facut postul initial inseamna ca nu are niciun strop de stapanire de sine, daca nu este in stare sa se lase de fumat decat atunci cand nu o sa mai gaseasca tigari. Si altii au mai fumat (inclusiv eu) si uite ca se poate sa se mai si lase oamenii de fumat. tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_banalitatea intruchipata.
mesaj Mar 8 2011, 11:18 AM
Mesaj #88

Guests

Hm, vaz pe aici tot felul de talibani, pro sau contra. Eu am fumat vreo zece ani un pachet pe zi si dupa aia am zis stop. De ce? Incepeam sa gafai cand urcam un etaj si am devenit tata. Am zis sa nu-mi afum copilul de mic si ca vreau sa il vad si cand o sa fie mare. Plus ca trebuia sa ma gandesc de doua ori daca ar fi cazul sa sarut pe cineva, in Romania nu gaseam tigarile mele preferate si doar primul, de fapt al doilea cui al zilei, asezonat cu o cafea tare fara zahar, imi facea realmente placere. Restul, din reflex... Cat am fost fumator, nu mi-a fost greu niciodata sa ies in decor si sa-mi savurez tigara, fara ai converti pe altii cu forta la viciul meu. Desi nu te obliga nimeni sa faci asta pe atunci, decat bunul simt.
Cat despre invitatii reciproce la bagat ceva pe gat sau ba pe-a ta, eu zic sa va calmati, ca nu stii niciodata peste cine dai. Sau sunteti genul de mascul suparat care iese in trafic impetuos sa il improaste pe adversar cu tot felul si chiar sa-l impinga, ca si in clasa a sasea ohmy.gif Si uite asa apar donatorii de organe biggrin.gif Cam afumate ce-i drept laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_JorJel.
mesaj Mar 8 2011, 11:24 AM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (mifty @ Mar 6 2011, 11:40 PM) *
ia să vedem, o să mai ai curajul nebun pe care-l afişezi aici, pe forum??? biggrin.gif

Da ce treaba am eu ca fumezi tu acasa ? Locuim sub acelasi acoperis si eu nu stiu ? Poti fuma cat vrei in casa ta sa-ti afumi copiii, nevasta, catelul ca mie mi-e indiferent!
Problema e cand incepi sa fumezi langa mine sau sotia mea de exemplu care e insarcinata intr-un spatiu public inchis.....

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Mar 8 2011, 11:59 AM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (mifty @ Mar 6 2011, 11:40 PM) *

Eu as accepta invitatia ta cu neplacere (ma rog cel putin din partea mea, de tine nu stiu.... unsure.gif ).

Insa, inainte sa ne apucam de "uite tigara, nu e tigara" nu ar fi oarecum normal sa invatam sa ne respectam reciproc?
Tu nu ma afumi pe mine sau pe Gigel pe spatiul public, fumezi numai in locurile special amenajate si/sau pe spatiul public atunci cand nu deranjezi pe altcineva, si in felul acesta evitam astfel orice neplaceri ulterioare?

Ce parere ai? Se poate?

+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2019 - 01:26 PM