IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Din ce traiesc agentii imobiliari?
Vizitator_Cumparator apartament.
mesaj Nov 15 2009, 07:18 AM
Mesaj #1

Guests

Incerc de vreo 2 luni sa gasesc un apartament cu 2 camere in Bucuresti. Am sunat la destule numere luate de pe diverse siteuri, majoritatea fiind agenti/agentii imobiliare. Mi-au propus prin telefon mai multe optiuni, i-am rugat sa-mi trimita pe email o lista, dar surpriza, niciunul nu a mai revenit. Altii mi-au promis ca ma suna inapoi a doua zi si iar nimic.
Ma-ntreb din ce traiesc acesti oameni carora, in mod evident, nu le pasa de potentialii cumparatori. Inteleg ca cer niste comisioane ridicate 3% de la vanzator + 3% de la cumparator(mai ridicate decat in Canada de ex.), dar totusi, daca n-ai clienti nu castigi...mai ales in perioada de criza.

Are cineva vreo explicatie?
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj Nov 15 2009, 08:27 AM
Mesaj #2

Guests

P.S. Unii vorbesc despre "mafia" imobiliara care blocheaza tranzactiile...!?

Citeaza (Cumparator apartament @ Nov 15 2009, 07:18 AM) *
Incerc de vreo 2 luni sa gasesc un apartament cu 2 camere in Bucuresti. Am sunat la destule numere luate de pe diverse siteuri, majoritatea fiind agenti/agentii imobiliare. Mi-au propus prin telefon mai multe optiuni, i-am rugat sa-mi trimita pe email o lista, dar surpriza, niciunul nu a mai revenit. Altii mi-au promis ca ma suna inapoi a doua zi si iar nimic.
Ma-ntreb din ce traiesc acesti oameni carora, in mod evident, nu le pasa de potentialii cumparatori. Inteleg ca cer niste comisioane ridicate 3% de la vanzator + 3% de la cumparator(mai ridicate decat in Canada de ex.), dar totusi, daca n-ai clienti nu castigi...mai ales in perioada de criza.

+Quote Post
Vizitator_Noutati Costa Blanca.
mesaj Nov 16 2009, 09:19 AM
Mesaj #3

Guests

De aproximativ o saptamana functioneaza site-ul http://novedades.zobyhost.com in care sunt prezentate oferele imobiliare din sud estul Spaniei, din Costa Blanca. Vorbim romaneste!

+Quote Post
Vizitator_Musafir-fane.
mesaj Nov 16 2009, 10:15 AM
Mesaj #4

Guests

probabil ca nu inspiri incredere si ei isi aleg clientii. mai bine pune-ti intrebarea asta, de ce nu le pasa de tine si nu din ce traiesc ei.

+Quote Post
mesaj Nov 16 2009, 11:14 AM
Mesaj #5

Guests

Se pare ca aici cumparatorul n-are valoare...vanzatorul e la putere. Dar lucrurile se vor schimba, sper. Am constatat ca din pacate majoritatea agentilor sunt lipsiti de profesionalism ca sa nu spun educatie.

N-o fi asta problema oare?

Citeaza (Musafir-fane @ Nov 16 2009, 10:15 AM) *
probabil ca nu inspiri incredere si ei isi aleg clientii. mai bine pune-ti intrebarea asta, de ce nu le pasa de tine si nu din ce traiesc ei.

+Quote Post
Vizitator_Musafir-ags.
mesaj Nov 16 2009, 04:03 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Cumparator apartament @ Nov 16 2009, 11:14 AM) *
Se pare ca aici cumparatorul n-are valoare...vanzatorul e la putere. Dar lucrurile se vor schimba, sper. Am constatat ca din pacate majoritatea agentilor sunt lipsiti de profesionalism ca sa nu spun educatie.

N-o fi asta problema oare?

probabil ca nu stii tu sa-ti alegi agentii imobiliari. sau ai buni nu vor sa lucreze pentru tine. nu te-ai gandit la asta?
eu, ca agent imobiliar, am cam de zece ori mai multi clienti (care ma roaga sa ma ocup de ei) decat pot duce. nu vreau sa discut cu tine despre modalitatile de a-mi optimiza munca, am vrut doar sa-ti spun ca agentii buni isi aleg clientii. intreaba-te mai bine ce poti tu sa faci ca sa te califici intre cei 10% pentru care lucreaza cei ca mine, decat sa discuti pe forumuri despre profesionalismul agentilor imobiliari.

+Quote Post
mesaj Nov 16 2009, 05:06 PM
Mesaj #7

Guests

Intreaba-te cine te plateste in primul rand...oare comisionul pe care il iei justifica efortul pe care-l faci? Atunci cand copiezi anunturi si-ti pui numarul de telefon, care este aportul tau???

Vezi, tocmai despre atitudinea asta vorbeam. Ar fi interesant sa faci un sondaj printre fostii tai clienti sa vezi ce note iti dau si care te-ar mai angaja a doua oara.

Citeaza (Musafir-ags @ Nov 16 2009, 04:03 PM) *
probabil ca nu stii tu sa-ti alegi agentii imobiliari. sau ai buni nu vor sa lucreze pentru tine. nu te-ai gandit la asta?
eu, ca agent imobiliar, am cam de zece ori mai multi clienti (care ma roaga sa ma ocup de ei) decat pot duce. nu vreau sa discut cu tine despre modalitatile de a-mi optimiza munca, am vrut doar sa-ti spun ca agentii buni isi aleg clientii. intreaba-te mai bine ce poti tu sa faci ca sa te califici intre cei 10% pentru care lucreaza cei ca mine, decat sa discuti pe forumuri despre profesionalismul agentilor imobiliari.

+Quote Post
Vizitator_Musafir-ags.
mesaj Nov 16 2009, 08:15 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Cumparator apartament @ Nov 16 2009, 05:06 PM) *
Intreaba-te cine te plateste in primul rand...oare comisionul pe care il iei justifica efortul pe care-l faci? Atunci cand copiezi anunturi si-ti pui numarul de telefon, care este aportul tau???

Vezi, tocmai despre atitudinea asta vorbeam. Ar fi interesant sa faci un sondaj printre fostii tai clienti sa vezi ce note iti dau si care te-ar mai angaja a doua oara.

pe mine ma platesc oameni seriosi care-mi apreciaza serviciile. iar copiere de anunturi n-am practicat niciodata. si cam toti fostii clienti vor sa ma mai angajeze si a n-a oara, ba chiar in ultimele luni am lucrat exclusiv pentru clienti vechi. n-o sa lucrez niciodata pentru orice maimutoi insolent care-mi pune in discutie profesionalismul sau educatia in loc sa-si vada de minusurile personale.
dar, hai sa ne oprim. noi doi n-o sa ne intalnim niciodata.

+Quote Post
mesaj Nov 17 2009, 05:35 AM
Mesaj #9

Guests

Dar tu crezi ca te-as angaja vreodata? Nu vezi cat de obraznic esti cu un potential client?

Citeaza (Musafir-ags @ Nov 16 2009, 08:15 PM) *
pe mine ma platesc oameni seriosi care-mi apreciaza serviciile. iar copiere de anunturi n-am practicat niciodata. si cam toti fostii clienti vor sa ma mai angajeze si a n-a oara, ba chiar in ultimele luni am lucrat exclusiv pentru clienti vechi. n-o sa lucrez niciodata pentru orice maimutoi insolent care-mi pune in discutie profesionalismul sau educatia in loc sa-si vada de minusurile personale.

+Quote Post
hash
mesaj Nov 17 2009, 07:37 AM
Mesaj #10

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 17
Inscris: 3-July 08
Utilizatorul numarul: 1 622

clienti vechi = samsari de proprietati ?

+Quote Post
hvlad
mesaj Nov 17 2009, 09:29 AM
Mesaj #11

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 18-March 09
Utilizatorul numarul: 7 117

Cata impertinenta ?!!! Acesta este genul de oameni la care face referire acest post, cu siguranta; totusi nu speram/nu doream sa gasesc unul "live".

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Nov 17 2009, 10:06 AM
Mesaj #12

Guests

Nu inteleg ce cauta subiectul asta, despre imobiliare, inclusiv mizeria de cearta care s-a iscat imediat, pe o sectiune despre diaspora.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 17 2009, 12:17 PM
Mesaj #13

Guests

profesionalismul - nu cred ca ar fi cine-stie-ce, daca ne uitam la gradul de educatie pe care-l dovedesti prin limbaj/atitudine

plus, dupa cum zicea deja cineva : clienti vechi=samsari = ne-am dat seama cine esti si ce poti wink.gif

+Quote Post
mesaj Nov 19 2009, 09:11 AM
Mesaj #14

Guests

Si asta inseamna ca ne-am pierdut speranta, la fel ca si cu alegerile????

Citeaza (Musafir @ Nov 17 2009, 12:17 PM) *
profesionalismul - nu cred ca ar fi cine-stie-ce, daca ne uitam la gradul de educatie pe care-l dovedesti prin limbaj/atitudine

plus, dupa cum zicea deja cineva : clienti vechi=samsari = ne-am dat seama cine esti si ce poti wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Parmalat.
mesaj Nov 19 2009, 12:47 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Musafir-ags @ Nov 16 2009, 04:03 PM) *

Ba da nesimtit mai esti, pute si locul de sub tine a nesimtire.

+Quote Post
Vizitator_Musafir-ag.imob..
mesaj Nov 20 2009, 07:31 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Parmalat @ Nov 19 2009, 12:47 PM) *
Ba da nesimtit mai esti, pute si locul de sub tine a nesimtire.

pai, n-are cum. alerg 7 zile pe saptamana, dintr-o parte in alta a orasului.
te-ai gandit la tine, nu? esti bugetar?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 20 2009, 03:47 PM
Mesaj #17

Guests

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

foarte tare discutia; cel mai tare imi place tocmai pentru ca e....spontana !
cat despre agentii imobiliari......vai de cei ce ajung pe mana unora care nu stiu sa faca diferenta dintre acoperis si sarpanta; dintre duplex si covor, dintre bordura si fundatie si dintre fosa si fantana.......oricat de lebede s-ar da....norocul lor este ca lumea e plina de fraieri....

nea profesionistule care alergi toata ziua sa nu ti se imputa locul....fa tata si tu o meserie de om....

+Quote Post
Vizitator_clujean.
mesaj Nov 20 2009, 04:00 PM
Mesaj #18

Guests

ai pus degetul pe rana! mi se pare uluitor ca un rahat de agent imobiliar sa fie obraznic si "sa-si aleaga clientii", mai ales la vreme de criza! lucrezi cu cine te solicita, desi agentiile sunt pe moarte, nu le mai solicita decat din an in Paste cate-un ratacit! jmekerul asta lucreaza cu mafia imobilara, de aia i se pare ca ar fi altceva decat neam de straita, desi se inseala, desigur!

Citeaza (hash @ Nov 17 2009, 07:37 AM) *
clienti vechi = samsari de proprietati ?

+Quote Post
Vizitator_un agent din constanta.
mesaj Nov 20 2009, 04:16 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (clujean @ Nov 20 2009, 04:00 PM) *
ai pus degetul pe rana! mi se pare uluitor ca un rahat de agent imobiliar sa fie obraznic si "sa-si aleaga clientii", mai ales la vreme de criza! lucrezi cu cine te solicita, desi agentiile sunt pe moarte, nu le mai solicita decat din an in Paste cate-un ratacit! jmekerul asta lucreaza cu mafia imobilara, de aia i se pare ca ar fi altceva decat neam de straita, desi se inseala, desigur!

ei nu va mai luati de bietul om ......el este mic si nu stie nimic.....
deci eu lucrez agent imobiliar de 14 ani in constanta si credeti ma ca acum 14 ani am iesit doar 2-3 luni cu clienti de apartamente ( care sunt si cei mai mari tepari .......) dupa care cand am vazut ce cheltuiala am si cum dispar apartamentele pe care le vizionam inpreuna cu maimutoi de cumparatori am trecut la extrema cealalta m am facut agent de terenuri si vile ........
la terenuri nu prea au cum sa gaseasca proprietarul si la vile sunt prea domni cei care le vand ca sa nu ti dea comisionul ......
deci iata cum am aproape 40 de ani si am mai mult de cateva apartamente in constanta ( nu i frumos sa dau numarul ) ....
si apropo de moarte .......eu si acum castig pe luna undeva cat un bugetar mai instarit castiga in 2 ani ......deci fara suparare si ca un sfat ----- frate lasa i pe tepari de apartamente si apucate de terenuri si vile .....ai sa vezi rezultatele in cateva luni de munca daca te ti de ele.....
aaaaaaaaaa apropo cand m am apucat de asa ceva era si atunci criza dar nu asa de mare .......
preturile au scazut in 2 luni cu 35% atunci ....acum cu 80% dar asta i viata mergem inainte....

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Jan 21 2010, 10:09 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (un agent din constanta @ Nov 20 2009, 04:16 PM) *
ei nu va mai luati de bietul om ......el este mic si nu stie nimic.....
deci eu lucrez agent imobiliar de 14 ani in constanta si credeti ma ca acum 14 ani am iesit doar 2-3 luni cu clienti de apartamente ( care sunt si cei mai mari tepari .......) dupa care cand am vazut ce cheltuiala am si cum dispar apartamentele pe care le vizionam inpreuna cu maimutoi de cumparatori am trecut la extrema cealalta m am facut agent de terenuri si vile ........
la terenuri nu prea au cum sa gaseasca proprietarul si la vile sunt prea domni cei care le vand ca sa nu ti dea comisionul ......
deci iata cum am aproape 40 de ani si am mai mult de cateva apartamente in constanta ( nu i frumos sa dau numarul ) ....
si apropo de moarte .......eu si acum castig pe luna undeva cat un bugetar mai instarit castiga in 2 ani ......deci fara suparare si ca un sfat ----- frate lasa i pe tepari de apartamente si apucate de terenuri si vile .....ai sa vezi rezultatele in cateva luni de munca daca te ti de ele.....
aaaaaaaaaa apropo cand m am apucat de asa ceva era si atunci criza dar nu asa de mare .......
preturile au scazut in 2 luni cu 35% atunci ....acum cu 80% dar asta i viata mergem inainte....

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Jan 21 2010, 10:16 PM
Mesaj #21

Guests

Agentii imobiliari lucreaza doar pentru cei care chiar sunt clienti ,nu pentru hoti.
Invatati sa-i respectati munca agentului imobiliar daca vreti sa primiti servicii mai bune .

Daca nu vreti sa platiti comision nu apelati la agentii dar ca sa incercati sa furati e rusinos ! E denigrant sa ceri servicii si sa nu vrei sa platesti !

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jan 22 2010, 07:57 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Andrei @ Jan 21 2010, 10:16 PM) *
Agentii imobiliari lucreaza doar pentru cei care chiar sunt clienti ,nu pentru hoti.
Invatati sa-i respectati munca agentului imobiliar daca vreti sa primiti servicii mai bune .

Daca nu vreti sa platiti comision nu apelati la agentii dar ca sa incercati sa furati e rusinos ! E denigrant sa ceri servicii si sa nu vrei sa platesti !

sunt total de acord cu tine, nu putem apela la agentii daca nu vrem sa platim.
cum vezi insa situatia in care eu public un anunt imobiliar si incep agentii imobiliari sa ma sune. n-ar fi o problema, poate au un client care doreste sa inchirieze/cumpere insa ei au nerusinarea sa-mi ceara si mie comision. asta cum o mai vezi? nu ti se pare ca agentul devine un nesimtit care vrea sa ia bani din ambele parti? el ar trebui sa reprezinte interesele cumparatorului si sa negocieze cu mine in favoarea clientului sau, cum de are tupeul sa-mi ceara mie bani? nu ne poate reprezenta pe amandoi, e clar un conflict de interese. de aici reise ca agentii imobiliari nu sunt decat niste indivizi lipsiti de scrupule care vor sa profite de pe urma ta si nu vor sa aiba o relatie onesta de afaceri cu tine (cumparator sau vanzator, nu se poate cu ambii).

+Quote Post
Vizitator_agentu'mulder.
mesaj Jan 22 2010, 08:56 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 22 2010, 07:57 AM) *
cum vezi insa situatia in care eu public un anunt imobiliar si incep agentii imobiliari sa ma sune. n-ar fi o problema, poate au un client care doreste sa inchirieze/cumpere insa ei au nerusinarea sa-mi ceara si mie comision. asta cum o mai vezi? nu ti se pare ca agentul devine un nesimtit care vrea sa ia bani din ambele parti? el ar trebui sa reprezinte interesele cumparatorului si sa negocieze cu mine in favoarea clientului sau, cum de are tupeul sa-mi ceara mie bani? nu ne poate reprezenta pe amandoi, e clar un conflict de interese. de aici reise ca agentii imobiliari nu sunt decat niste indivizi lipsiti de scrupule care vor sa profite de pe urma ta si nu vor sa aiba o relatie onesta de afaceri cu tine (cumparator sau vanzator, nu se poate cu ambii).

Daia s-au inchis 75% din agentii ca vand ei terenuri si viloaie intr-o veselie...auzi "castig cat un bugetar in 2 ani pe o luna"...poate pe Luna! unei hahalere din astea sa-i dau comision? de ce, ca sa nu ma si bata ....vai de saracia voastra

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Feb 16 2010, 02:03 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (agentu'mulder @ Jan 22 2010, 08:56 AM) *
Daia s-au inchis 75% din agentii ca vand ei terenuri si viloaie intr-o veselie...auzi "castig cat un bugetar in 2 ani pe o luna"...poate pe Luna! unei hahalere din astea sa-i dau comision? de ce, ca sa nu ma si bata ....vai de saracia voastra

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Feb 16 2010, 02:14 PM
Mesaj #25

Guests

Mai oameni buni, agentii imobiliari se impart in 2 categorii: profesionisti si pe "linga" profesie, ca si voi de astfel, acum sa nu-mi spuneti ca in profesiile pe cere le-ati ales si le practicati, sunteti cu totii profesionisti, in loc sa analizati deontologia agentului imobiliar mai bine uitati-va in curtea voastra, analizati-va si vedeti ce nota va-ti da in munca pe care o prestati. Oare voi aceia care va pierdeti timpul demigrand aceasta minunata profesie ce fel de oameni sunteti? Aveti o conduita morala de buna calitate? Ma indoiesc de aceste aspecte!!!

+Quote Post
Vizitator_!.
mesaj Feb 16 2010, 07:37 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Cristian @ Feb 16 2010, 02:14 PM) *
Aveti o conduita morala de buna calitate? Ma indoiesc de aceste aspecte!!!

ok, ramai indoit. o sa faci cocoasa, si o sa prosperi daca o pui in valoare.
hai ca poate nu te vei imbogati, dar un colac si coliva tot vei capata.

+Quote Post
Vizitator_SomeGuy.
mesaj Feb 16 2010, 08:26 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 22 2010, 07:57 AM) *

Am patit si eu exact la fel. Problema lor este ca o sa trebuiasca sa isi scada comisioanele pt ca devine din ce in ce mai simplu sa fie sariti. Asta este trendul in SUA/Ca acolo au micsorat comisioanele, au aparut site-uri prin care proprietarii si cumparatorii dau anunturi sint invatati cum sa faca o oferta, care sint pasii, iar site-ul cistiga doar taxa de anunt sau e chiar gratis, gasesti anunturi si pe Craig .

Faptul ca desi tu dai anunt, tu dai/raspunzi la telefon tu te duci sa vizionezi chestii care nu te intereseaza asta insemna ca agentul nu isi merita banii. Ce am constat este ca prefera sa piarda si cei 3% de la cumparator decit sa faca afacerea cu tine. In concluzie este sau 6% sau nimic. In realitate se mai pot negocia comisioanele la ceva gen 2% dar chiar si asa principiul tot sau nimic e interesant.

+Quote Post
Adi Bellevue
mesaj Feb 17 2010, 03:11 AM
Mesaj #28

Membru veteran

Postari: 138
Inscris: 12-February 10
Utilizatorul numarul: 18 674

Citeaza (SomeGuy @ Feb 16 2010, 08:26 PM) *
Am patit si eu exact la fel. Problema lor este ca o sa trebuiasca sa isi scada comisioanele pt ca devine din ce in ce mai simplu sa fie sariti. Asta este trendul in SUA/Ca acolo au micsorat comisioanele, au aparut site-uri prin care proprietarii si cumparatorii dau anunturi sint invatati cum sa faca o oferta, care sint pasii, iar site-ul cistiga doar taxa de anunt sau e chiar gratis, gasesti anunturi si pe Craig .

Faptul ca desi tu dai anunt, tu dai/raspunzi la telefon tu te duci sa vizionezi chestii care nu te intereseaza asta insemna ca agentul nu isi merita banii. Ce am constat este ca prefera sa piarda si cei 3% de la cumparator decit sa faca afacerea cu tine. In concluzie este sau 6% sau nimic. In realitate se mai pot negocia comisioanele la ceva gen 2% dar chiar si asa principiul tot sau nimic e interesant.

Salut!
Din nefericire cu ce se intampla in Romania nu pot decat sa fiu de acord ca asa se intampla si sa nu fiu de acord cu aceasta practica.
Aici in State e cu totul diferit de la A la Z. Misiunea agentului este cu totul alta decat in oricare alta tara din lume si in plus este o meserie care ca si cea de notar presupune o probitate morala impecabila si un cod etic pe masura. Spun acest lucru deoarece agentul imobiliar american face o scoala obligatorie (60 de ore curs intens si examen de absolvire) apoi trebuie sa dea examen de stat la o locatie guvernamentala si trebuie sa treaca acel examen pentru a primi licenta care este semnata de guvernatorul fiecarui stat. Examenul pentru licenta se da pe calculator si contine 130 de intrebari din care 70 sunt din legislatia federala, 50 din legistlatia specifica statului si 10 intrebari sunt de aritmetica specifica. Agentul din momentul trecerii examenului de stat trebuie sa-si gaseasca o companie in care sa activeze iar licenta sa va fi trimisa de la departamentul de licente direct la companie. El nu poate lucra de capul lui, nu poate deschide propria firma de Real Estate!!!
Dupa doi ani de activitate principala dovedita cu acte din trei ani calendaristici consecutivi poate face scoala de "Broker" cu aceeasi procedura de examinare si abia atunci poate avea propria firma sau sa activeze pe cont propriu in contextul unei presupuse firme proprii; odata la doi ani trebuie reinnoita licenta prin dovedirea absolvirii a 60 de ore la cursuri oficiale ale departamentului de licentiere pentru prima reinnoire si 30 de ore de curs de la a doua reinnoire incolo. Evident ca pentru a activa se platesc su fel de fel de cotizatii care insumeaza in jurul a $1500/an.
Probitatea morala este prezenta deoarece agentul are acces neinsotit in toate casele de pe piata cu ajutorul unei chei electronice. Broasca electronica trebuie sa fie prezenta la toate casele puse pe piata fara exceptie, chiar daca proprietarul se reprezinta singur. Evident acest lucru nu va fi posibil in Romania nici o data!!!
Comisionul celor doi agenti este inclus in pretul casei si nu exista nici un mod de a eluda plata lui.
NU e locul si momentul sa explic in detaliu cum functioneaza aceasta industrie.
Listarea caselor pe Craigslist nu are alta menire decat a populariza odata in plus o anumita adresa.
Oferta de cumparare se face pe acte standard cu uriasa implicare juridica si la nivelul zilei de astazi un minim necesar de pagini ar fi undeva la 25. Completarea casutelor din oferta poate pune clientul in avantaj sau dezaventaj; neapelarea la serviciile unui agent nu implica si neplata pretului casei care deja contine comisionul. Aici nici nu se pune problema de a nu avea un agent la cumpararea unei case deoarece agentul nu trebuie platit de cumparator. Ajutorul pe care ti-l acorda agentul este similar cu cel al unui avocat, renuntarea la acest serviciu inclus in pretul casei e un nonsens.
Vanzatorul casei trebuie sa confere acces agentilor cumparatorului si trebuie sa cumpere acea cutiuta electronica, sa cumpere semnul care se infige in dreptul casei, sa personalizeze acel semn si sa faca publicitate. El trebuie sa includa in pretul casei comisionul agentului cumparatorului caci altfel casa lui va fi evitata. In alta ordine de idei Statistica spune ca numai 10% din proprietari incearca sa vanda casa fara agent si 99% din ei apeleaza la un agent dupa 90 de zile (cifra din statistica), timp in care nu a reusit sa vanda de unul singur.
Sunt multe aspecte si mai adaug numai unul: propietarul de regula nu primeste in casa un presupus cumparator daca acesta nu e insotit de agentul sau; acest lucru are la baza neincrederea in a pofti un necunoscut in casa. Statutul agentului elimina orice risc. De aici o noua dimensiune a probitatii morale.

+Quote Post
Adi Bellevue
mesaj Feb 17 2010, 03:21 AM
Mesaj #29

Membru veteran

Postari: 138
Inscris: 12-February 10
Utilizatorul numarul: 18 674

Explicatia e foarte simpla!
Propietarii caselor puse pe piata au prostul obicei de a apela simultan la mai multe agentii/agenti; de aici apare si problema protejarii deficitare a comisionului de incasat. Va fi mereu o disputa de genul "mi-a aratat alt agent casa ". Acest lucru este o deficienta majora in aceasta industrie si demonstreaza ca cineva se opune trecerii la un sistem clar si curat care ar reglementa intreaga piata instantaneu. In Romania practica este inca tinerea sub mare secret a adreselor imobileleor de pe piata conferind astfel un fel de "aura" a celor care "stiu" cat mai multe case. E o tampenie, dar in felul acesta "marile" agentii mentin un climat care le convine.

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Feb 17 2010, 03:09 PM
Mesaj #30

Guests

Locuiesc in Franta si as vrea si eu sa cumpar un apartament la Bucuresti. Ma confrunt cu aceeasi problema, agentii nu raspund la emailuri, promit sa sune si n-o mai fac.

Cum merg lucrurile in Franta: comisionul e tot aproape de 6% si asta nu ma deranjeaza excesiv, e normal sa vezi 20-30 de case inainte de a cumpara, deci si agentii sunt obligati sa prezinte cam acelasi numar de case inainte de a face o afacere. Cine plateste comisionul, nu are strict nici un fel de importanta, e vorba de intalnirea cererii cu oferta si cumparatorul se uita la cat ii intra in buzunar, vanzatorul la cat ii iese.

Daca vezi o locuinta cu un agent, semnezi un contract prin care recunosti ca el ti-a aratat-o si te angajezi sa-i platesti comisionul daca te hotarasti sa cumperi acea locuinta (indiferent pe ce cale).

Pe de alta parte, cand un agent te are in baza de date, stie ce cauti, iti trimite oferte prin email, te suna cand are ceva care crede ca te-ar putea interesa.

N-am nevoie sa-mi povesteasca agentul despre sarpanta si sapa si alte tampenii - agentul are interesul sa vanda, in Romania ca si in Franta ca si in America, deci nu ai de ce sa-l crezi.

Daca as gasi un agent care imi ofera aceste servicii, nu am nici o problema sa isi ia un comision de 6% din valoarea tranzactiei.

Deocamdata insa am dat numai de cioflingari care nu raspund la email, nu telefoneaza cand promit sau imi propun un apartament in Rosetti pentru a ma duce sa-l vizitez pe Pache Protopopescu. Daca in plus intalnesc unul care crede ca trebuie sa ma calific ca sa intru printre fericitii 10% dintre clientii lui sau ca sunt moral obligat sa cumpar a doua casa pe care mi-o arata, s-ar putea sa ma enervez si sa-l doara foarte tare.

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2019 - 02:55 PM