IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Romania vazuta din Spania, Imaginea Romaniei in Spania
mirko
mesaj Jun 5 2008, 06:13 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 7
Inscris: 26-May 08
De la: Vest
Utilizatorul numarul: 639

Doua treimi dintre spanioli nu au auzit de vreo personalitate romaneasca cunoscuta, releva un studiu sociologic realizat pentru Agentia (romana) pentru Strategii Guvernamentale de Mercury Research in parteneriat cu OpiPublic Data Sampling (Spania). In schimb, 16 la suta dintre ei au auzit de Nicolae Ceausescu, 15 de Dracula, 12 Nadia Comaneci, iar altii, de cativa fotbalisti. In legatura cu perceptia tarii noastre, primul lucru cu care spaniolii asociaza Romania in mod spontan este saracia si mizeria (21 la suta). Urmeaza delincventa (9 la suta), romii (5 la suta) si faptul ca Romania este o tara cu dificultati economice, fara locuri de munca (5 la suta). Din fericire, doar 4 la suta dintre spanioli asociaza spontan Romania cu Dracula, Transilvania si vampirii. in ceea ce ii priveste pe imigrantii prezenti pe teritoriul Spaniei, imigrantii sud-americani atrag cele mai favorabile opinii ale spaniolilor. Imigrantii romani atrag preponderent opinii negative si un grad de toleranta relativ scazut; perceptia spaniolilor fata de imigrantii romani este insa mai buna decat perceptia fata de imigrantii romi.

http://www.publicinfo.ro/pagini/_download....9&IDfile=62
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_hospite.
mesaj Oct 18 2008, 08:25 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (mirko @ Jun 5 2008, 06:13 PM) *
Doua treimi dintre spanioli nu au auzit de vreo personalitate romaneasca cunoscuta, releva un studiu sociologic realizat pentru Agentia (romana) pentru Strategii Guvernamentale de Mercury Research in parteneriat cu OpiPublic Data Sampling (Spania). In schimb, 16 la suta dintre ei au auzit de Nicolae Ceausescu, 15 de Dracula, 12 Nadia Comaneci, iar altii, de cativa fotbalisti. In legatura cu perceptia tarii noastre, primul lucru cu care spaniolii asociaza Romania in mod spontan este saracia si mizeria (21 la suta). Urmeaza delincventa (9 la suta), romii (5 la suta) si faptul ca Romania este o tara cu dificultati economice, fara locuri de munca (5 la suta). Din fericire, doar 4 la suta dintre spanioli asociaza spontan Romania cu Dracula, Transilvania si vampirii. in ceea ce ii priveste pe imigrantii prezenti pe teritoriul Spaniei, imigrantii sud-americani atrag cele mai favorabile opinii ale spaniolilor. Imigrantii romani atrag preponderent opinii negative si un grad de toleranta relativ scazut; perceptia spaniolilor fata de imigrantii romani este insa mai buna decat perceptia fata de imigrantii romi.

http://www.publicinfo.ro/pagini/_download....9&IDfile=62

In pofida relativei asemanari a celor 2 limbi,avem de-a face cu 2 mentalitati diferite.Nu,spun prostii:cu 2 mentaluri diferite.Spaniolii ne vad ca diferiti,partial ca destul de mult diferiti.Cultura noastra e de tip estic,cu influente balcanice,slave,"pool"-ul genetic e diferit.Ei au fost un imperiu,dupa ce inainte nu au fost nimic(din punctul lor de vedere,in rest,dar-al-islam).Noi am fost permanent cate ceva,probabil nu mult,dar nu am avut mari hiatusuri.
Ei vad Spania si hispanitatea,mai bine zis "castellanitatea" ca pe buricul pamantului,ca pe un non-plus-ultra,ei sunt soarele in jurul caruia se invart planetele. Noi suntem constienti ca nu suntem singuri in univers.
In 1938 nivelul de dezvoltare a celo 2 tari a fost asemanator.E trist pentru noi ca ne vad saraci,fara locuri de munca si cu dificultati economice(ceea ce e oarecum depasit,dar imaginea se schimba mai incet decat realitatea din tara) E si un element de "rasism masliniu"aici,care pe noi ne irita(maslinii ne vad de sus....).Eu cred ca potentialul romanilor e foarte bun,dar il valorificam prea putin.Apoi,ce oameni au ajuns in Spania? Ceva elite,ok.Doctoranzi,ingineri,masteranzi,medici.In rest,multa lume necajita.Care este poate mai putin apta a crea o imagine suficient de favorabila despre Romania.Dar nu conteaza.Dumnezeu incepe sa isi intoarca fata si spre noi,Romania de azi nu mai e cea de ieri,e mai buna.Romania de maine va fi si mai buna.Eu nu as alege Spania ca loc de vietuire decat daca as fi obligat.Ca turist,da,probabil ai ce vedea.Dar sa traiesc acolo?Nu prea cred.

+Quote Post
tsunami
mesaj Oct 19 2008, 07:54 PM
Mesaj #3

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

cred ca mi-ar place sa traiesc in spania ceva timp. dar nu vreau sa mai invat nici o alta limba straina, damn it!

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Mobra cu aripi de piatra.
mesaj Jan 19 2009, 04:03 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (tsunami @ Oct 19 2008, 07:54 PM) *
cred ca mi-ar place sa traiesc in spania ceva timp. dar nu vreau sa mai invat nici o alta limba straina, damn it!

If somebody’s taking a fart on the “no matter what topic’’, tzunami must to be a part of it!
Stiu, daca nu-mi place sa nu te citesc(z)! Dar men, fuck, grab a life esti annoying esti infiorator. Din Canada de pe forumul montreal.ro pana la Marea Moarta, de la topicuri gen: “influenta razelor gama asupra gumarilor de Dragasani’ pana la ‘’cum sa devii optimist cand ai diaree” le stii pe toate. Infiorator, sigur nu esti nepotul lui Moromete???
Fa altceva men, propriul tau blog for god sake!!!!

+Quote Post
Vizitator_claudio.
mesaj Mar 6 2012, 08:31 PM
Mesaj #5

Guests

Pentru cei interesati de promotii la biletele de avion Romania - Spania - Romania recomand newsletter-ul

www.allturism.ro/bilete-avion/

Claudio

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th August 2019 - 09:12 AM