IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

59 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Initiativa cetateneasca - eutanasierea cainilor fara stapan, Infiintare ONG?!
Vizitator_Nutu.
mesaj Apr 1 2010, 01:50 PM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (akanom @ Apr 1 2010, 01:41 PM) *
Iar matale si Louie veniti cu acceeasi placa de patefon stricata "nu cainii sunt de vina". Bine, am inteles, dar ce solutie propuneti pentru a scapa de caini in maxim 6 luni ? Pentru ca nici sa traim cu ei nu se mai poate.

Nu raspund decat la intrebare, pentru ca planul de masuri e inaplicabil si, dupa logica mea, lipsit de sens. Deci:

NU SE POATE SCAPA DE CAINII VAGABONZI REPEDE SI EFICIENT. Pentru ca problema nu sunt cainii, ci oamenii.

(Nu cred, totusi, ca vom ajunge la 10 repetari ale acetei fraze. Cel putin asa sper.)
Go to the top of the page

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 1 2010, 01:57 PM
Mesaj #62

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Bine Nutu, am notat. Ne dai voie sa ne indoim de logica ta si totusi in absurditatea noastra sa incercam sa schimbam ceva?

+Quote Post
Vizitator_Nutu.
mesaj Apr 1 2010, 02:22 PM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (rakkone @ Apr 1 2010, 01:57 PM) *
Bine Nutu, am notat. Ne dai voie sa ne indoim de logica ta si totusi in absurditatea noastra sa incercam sa schimbam ceva?

Normal. E o tara libera, iar o initiativa civica e absolut laudabila. Nu voiam decat sa sadesc un mic sambure de indoiala pentru ca mai bine te gandesti de 2 ori si faci ceva o data si bine.
Cu alte cuvinte, dorinta de schimbare e cea laudabila. Altfel nici nu mi-as fi pierdut timpul. Totusi, obiectul schimbarii este gresit. Mi-ar parea foarte rau sa va iasa planul iar peste 2 ani sa vina alti cetateni exazperati si sa o ia de la capat cu radicalismele.

Over&Out.

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 1 2010, 02:26 PM
Mesaj #64

Guests

Scuze, greseala mea de matematica.

Am mai bagat un pic de mate intre timp:
Putem sa facem o asociatie care sa "adopte" caini si sa-i eutanasieze dupa aia, ca doar fiind propietari putem sa ne eutanasiem cainii cand vrem noi.

La 100 k caini in Bucuresti, mergand la un cost de 2 euro pe caine eutanasiat, avem nevoie de numai 8000 de membri in asociatie cu o cotizatie modica de 100 de lei pentru a rezolva problema. Piata este de 200 k euro, la un profit pentru doctorii care efectuaze eutanasia animalelor de 5%, pot sa scoata 10k euro pentru 2 luni de munca (ma intorc la 200 de zile pentru ca 6000 caini / zi e nerealist, dar 600 e realist).

Eu cred ca gasim 8000-10000 de oameni in bucuresti care ar da cate 100 de lei pentru a scapa de caini.

Si totul in cadrul legii smile.gif.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 1 2010, 02:31 PM
Mesaj #65

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Sa nu ne dam dupa copac, eu as da pana la 10000 roni daca as sti ca problema se rezolva. Dar:
1) costul de 2 euro ar include numai eutanasierea, nu si tot ce inseamna prindere si alte cheltuieli
2) Nici in conditiile in care ii prindem pe toti nu cred ca e legal sa ii eutanasiem
3) E frumos sa visam dar totusi trebuie sa ne intoarcem si sa gasim o cale legala care sa permita o rezolvare permanenta si de durata a problemei. Un heirup cu exterminare doar acum, neurmat de o amendare a stapanilor, inregistrarea tuturor animalelor din Bucuresti si din tara, exterminarea constanta a cainilor prinsi pe viitor, nu ar duce decat la rezultate de moment. De aceea ar trebui amendata legea

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 1 2010, 02:38 PM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (akanom @ Apr 1 2010, 02:26 PM) *
La 100 k caini in Bucuresti, mergand la un cost de 2 euro pe caine eutanasiat, avem nevoie de numai 8000 de membri in asociatie cu o cotizatie modica de 100 de lei pentru a rezolva problema. Piata este de 200 k euro, la un profit pentru doctorii care efectuaze eutanasia animalelor de 5%, pot sa scoata 10k euro pentru 2 luni de munca (ma intorc la 200 de zile pentru ca 6000 caini / zi e nerealist, dar 600 e realist).

Uff, sunt grabit, iar am frecat-o. 200 de zile fac 8 luni, nu 2 luni. Sa recalculam.

La un profit brut de 1800 euro/luna (munca grea!), un eutanasiator ar trebui sa eutanasieze cam 900 de caini pe luna. Asta inseamna in Bucuresti 111 luni/eutanasiator, si daca lucrezi cu 20 de eutanasiatori, cam in 6 luni de munca grea cam termini. Pentru o estimare mai realista, ai nevoie cu 30% mai multe resurse, deci cam in 9 luni, 30 de "eutanasiatori" vor termina treaba, la un cost de 2500 euro / luna / eutanasiator.

Costul total va fi deci 9 * 30 * 2500 euro = 675000, sa zicem 700000 euro ca sa scapam de problema. La o contributie de intrare de 30 euro, e nevoie totusi de 25.000 de doritori in aceasta asociatie decisi sa plateasca taxa de intrare de 30 de euro pentru a scapa de caini.

Cam greu de realizat, avand in vedere ca aici pe un forum relativ circulat ne'am strans un total de 2 oameni care cred ca trebuie rezolvata problema, si vreo 6-8 care ne repeta intr-una ca n'avem inima si ca cainii sunt buni.

Rakkone, hai la aeroport tata ca nu mai tine sa stam in tara asta smile.gif.

+Quote Post
Fjord
mesaj Apr 1 2010, 02:46 PM
Mesaj #67

Membru
**

Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Poate sunt mai radical, dar nu pot sa ma ocup singur de cei 12 caini repartizati mie in urma calculului? De ce sa se imbogateasca numai veterinarii? tongue.gif Preferabil, fara sa port bratari nichelate ulterior actiunii...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 1 2010, 04:10 PM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (Fjord @ Apr 1 2010, 02:46 PM) *
Poate sunt mai radical, dar nu pot sa ma ocup singur de cei 12 caini repartizati mie in urma calculului? De ce sa se imbogateasca numai veterinarii? tongue.gif Preferabil, fara sa port bratari nichelate ulterior actiunii...

biggrin.gif ba da, te poti ocupa de chestiunea asta. dar pe sest; nu de alta, dar si cainii s-au inmultit pe sest, si chiar si legea marinescu s-a "dat" pe sest.

+Quote Post
Vizitator_Gusti.
mesaj Apr 1 2010, 05:12 PM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (Nutu @ Apr 1 2010, 01:50 PM) *
Nu raspund decat la intrebare, pentru ca planul de masuri e inaplicabil si, dupa logica mea, lipsit de sens. Deci:

NU SE POATE SCAPA DE CAINII VAGABONZI REPEDE SI EFICIENT. Pentru ca problema nu sunt cainii, ci oamenii.

(Nu cred, totusi, ca vom ajunge la 10 repetari ale acetei fraze. Cel putin asa sper.)

Scuze, Nutu, eu nu inteleg, sint mai batut in cap.
Tu zici ca:
1/ ar trebui educati oamenii.
Pai propunerea de lege pe care o fac cei doi, Rakkone si Akanom, se ocupa si de educatia oamenilor, prin masurile punitive pe care le contine. Probabil ca tu te referi la educatie prin campanii media, ore in programa scolara, pliante, afise, prezentari PowerPoint, facilitati fiscale pentru cei care adopta ciini vagabonzi si alte chestii de genul asta. Pai scuza-ma, nu ti se pare ca fix asta s-a facut in 20 de ani, fara nici un fel de rezultat? Nu ti se pare ca e EXTREM de tirziu pentru actiuni sterile? Si, in fine, un al 6-lea simt nu-ti spune ca, in momentul in care un om e omorit de ciini pe strada, o actiune de asemenea violenta nu poate fi rezolvata cu una atit de blinda cum e educatia cu manusi?
Mai concret, la ce te gindesti cind vorbesti de educatie?
2/ mai zici ca eutanasierea ciinilor ar fi inutila pentru ca, dupa 2-3 ani, iar ar aparea ciinii pe strada. Eu sint convins ca vor aparea dupa 3 luni, dar legea asta ar fi in vigoare pentru totdeauna. Cum a aparut un ciine vagabond, nu 1000, cum i se aplica acelasi tratament.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Apr 1 2010, 06:22 PM
Mesaj #70

Guests

Voi tot nu vedeti padurea din cauza copacilor.
Sa o luam logic:daca toti cainii vagabonzi sunt sterilizati ar trebui ca in cativa ani sa dispara toti de pe strazi (moarte naturala,calcati de masini,etc.)

Voi chiar credeti asta?

+Quote Post
Vizitator_Nutu.
mesaj Apr 2 2010, 09:06 AM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (Gusti @ Apr 1 2010, 05:12 PM) *
1/ ar trebui educati oamenii.
Pai propunerea de lege pe care o fac cei doi, Rakkone si Akanom, se ocupa si de educatia oamenilor, prin masurile punitive pe care le contine. Probabil ca tu te referi la educatie prin campanii media, ore in programa scolara, pliante, afise, prezentari PowerPoint, facilitati fiscale pentru cei care adopta ciini vagabonzi si alte chestii de genul asta. Pai scuza-ma, nu ti se pare ca fix asta s-a facut in 20 de ani, fara nici un fel de rezultat? Nu ti se pare ca e EXTREM de tirziu pentru actiuni sterile? Si, in fine, un al 6-lea simt nu-ti spune ca, in momentul in care un om e omorit de ciini pe strada, o actiune de asemenea violenta nu poate fi rezolvata cu una atit de blinda cum e educatia cu manusi?
Mai concret, la ce te gindesti cind vorbesti de educatie?

Gusti, solutia lui Rakkone si a lui Akanom e foarte buna, dar nu pentru problema asta. Pentru ca rezolva efectele, nu cauzele. Aici vad ca suntem pe pozitii complet diferite, in sensul ca vedem problema diferit.
Eu zic ca, de fapt, nu cainii sunt problema, ci oamenii iar una dintre consecinte e treaba cu cainii.
Pana acum NU s-a facut nimic la nivel de autoritati. Basescu a avut o actiune sustinuta si cu rezultate pe termen foarte scurt, cu care si-a atins scopul - alagerile pentru Primarie.
In plus, exista din fericire un cadru legal la care am aderat in momentul intrarii in UE care nu mai permite casapirea barbara a animalelor. Zic din fericire, pentru ca exista niste oameni care s-au prins care e natura problemei. Asa ca e de munca.
Cum se face educatia? Exact cum ai spus: articole de presa, stiri si dezbateri la TV, pliante in cutiile postale, bannere pe web. Si, da, dureaza. Dar nu exista alta varianta, dupa cate se vede.
Evident, totul trebuie facut in paralel cu aplicarea legii - amenzi pentru stapanii iresponsabili si pentru cei care abandoneaza animalele samd. Sa iei un caine dintr-un adapost si sa il lasi pe strada nu se cheama ca l-ai salvat, e cruzime.

Citeaza (Gusti @ Apr 1 2010, 05:12 PM) *
2/ mai zici ca eutanasierea ciinilor ar fi inutila pentru ca, dupa 2-3 ani, iar ar aparea ciinii pe strada. Eu sint convins ca vor aparea dupa 3 luni, dar legea asta ar fi in vigoare pentru totdeauna. Cum a aparut un ciine vagabond, nu 1000, cum i se aplica acelasi tratament.

Daca vorbim de eficienta, imi pare rau, dar varianta descrisa de tine nu duce nicaieri. Vezi explicatiile de mai sus.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Apr 2 2010, 10:18 AM
Mesaj #72

Membru veteran

Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Citeaza (Nae @ Apr 1 2010, 06:22 PM) *
Voi tot nu vedeti padurea din cauza copacilor.
Sa o luam logic:daca toti cainii vagabonzi sunt sterilizati ar trebui ca in cativa ani sa dispara toti de pe strazi (moarte naturala,calcati de masini,etc.)

Voi chiar credeti asta?

Daca varianta asta era aplicata acum 10 ani, azi problema era rezolvata.
Dar varianta nu s-a aplicat pt ca, la fel ca si acum, niste baieti destepti au decretat ca e o masura ridicola.
Asa ca ne vedem pe acelasi forum si peste 10 ani.

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Apr 6 2010, 06:50 AM
Mesaj #73

Guests

"Asa cum are grija gospodina care tocmai a spalat pe jos ca usa sa fie inchisa, in asa fel incat sa nu intre cainele si sa ii strice munca lasand mizerie in urma lui, tot asa au grija si ganditorii europeni sa nu le alerge animale prin etica."

(Albert Schweitzer, medic misionar, teolog protestant, muzician si filosof german. Premiul Nobel pentru Pace 1952)

+Quote Post
Fjord
mesaj Apr 6 2010, 07:23 AM
Mesaj #74

Membru
**

Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Pana aici, si pana astazi!!! o asa zisa odihna de mini vacanta s-a transformat in dezastru datorita unei harmaieli continue de la stolul de javre de sub geam.
Imi introduc membrele inferioare in toate legile si in toate solutiile. Tot in rromania traim si tot ani de zile ar dura, si tot fara solutii.
Voi aplica solutia deja probata, dar neaplicata datorita prezentei unei constiinte prost intelese, de care m-am eliberat: FURADAN / ANTIGEL introduse in mezeluri ieftine la kg de la Cora/Carrefour. Facem toti astfel si ne recuperam strazile si dreptul la civilizatie. Tot respectul pentru initiativa, rakkone, dar interesul manifestat e dezamagitor de mic. Cine are ochi sa citeasca si sa inteleaga. OTRAVA e rapida si curata. Fara sange pe strazi, fara fonduri uriase ce se pot duce mai bine in strazi si locuri de parcare. Subiectul topicului ar trebui sa se schimbe in "care sunt cele mai bune substante pentru anihilarea cainilor comunitare?".

Pentru cei ce contesta: aveti grija de cainii si copiii vostri, daca mananca de pe jos nu aveti nici o scuza pentru educatia lor. In rest, vedeti-va de farfuria voastra, orasul este al oamenilor, nu al animalelor!

+Quote Post
Vizitator_gel anti.
mesaj Apr 6 2010, 08:03 AM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (Fjord @ Apr 6 2010, 07:23 AM) *
Pana aici, si pana astazi!!! o asa zisa odihna de mini vacanta s-a transformat in dezastru datorita unei harmaieli continue de la stolul de javre de sub geam.
Imi introduc membrele inferioare in toate legile si in toate solutiile. Tot in rromania traim si tot ani de zile ar dura, si tot fara solutii.
Voi aplica solutia deja probata, dar neaplicata datorita prezentei unei constiinte prost intelese, de care m-am eliberat: FURADAN / ANTIGEL introduse in mezeluri ieftine la kg de la Cora/Carrefour. Facem toti astfel si ne recuperam strazile si dreptul la civilizatie. Tot respectul pentru initiativa, rakkone, dar interesul manifestat e dezamagitor de mic. Cine are ochi sa citeasca si sa inteleaga. OTRAVA e rapida si curata. Fara sange pe strazi, fara fonduri uriase ce se pot duce mai bine in strazi si locuri de parcare. Subiectul topicului ar trebui sa se schimbe in "care sunt cele mai bune substante pentru anihilarea cainilor comunitare?".

Pentru cei ce contesta: aveti grija de cainii si copiii vostri, daca mananca de pe jos nu aveti nici o scuza pentru educatia lor. In rest, vedeti-va de farfuria voastra, orasul este al oamenilor, nu al animalelor!

hehe de ar fi asa simplu

furadan: nu se mai face importa cam de 1-2 ani asa, inlocuitorii sunt la fel de prohibitivi, am vorbit cu cineva de la o firma care tranzactioneaza asa ceva, perceptia e ca daca te prinde cu produsul respectiv e ca si cum te-ar prinde cu droguri.

antigel: o legenda urbana; trebuie sa ii dai destul si proportional cu greutatea lui. cat poti injecta tu in salam si cat poate tine/absorbi salamul nu e de ajuns, il face doar sa ragaie de saturare si sa mai treaca pe acolo.

se mai zicea pe undeva de somnifere; la fel si cu alea, trebuie sa-l indopi masiv ca deja avem de-a face exemplare masive, grase si selective, hranite cu constiinciozitate de multi iresponsabili si deraiati

+Quote Post
Vizitator_libertinul.
mesaj Apr 6 2010, 08:19 AM
Mesaj #76

Guests

Bai da e bine caci am gasit cu totii problema care sta in calea dezvolatarii urbei noastre. Ce ma bucur cand vad ca avem pe cine sa ne bazam cand ne gandim la evolutia acestui oras si nu numai. E bine ca am gasit cea mai mare problema, cainii fara stapan.

Dar de oamenii care arunca gunoi pe jos din masina, de la geam, de oriunde, asculta muzica (sau manele) cand vor si cum vor, ies la picnic si uita sa stranga si as putea continua pe vreo 3 pagini si tot nu as termina.

Oare cati dintre voi va luati de acesti si ii admonestati ca fac asa?! Hai sincer vorbind, cati dintre voi au tupeul sa deschida gura la asemenea comportament?! Putini oricum nu?! De ce?! Ca sunteti nistre fricosi si lasi si va e frica ca s-ar putea sa va si bata daca indraziniti sa le atrageti atentia?! Sau pt ca va ganditi ca ce rost are sa va luati de ei ca si asa nu rezolvati nimic daca va luati de unu sau 2 si ei sunt o mie?!

Cati dintre voi ati participat macar o data la o actiune de ecologizare!? Macar in jurul propriului bloc?!

O initiativa cetateneasca privind scuipatul pe strada pe cand?! Sau asta nu e pt voi astia cu spirit civic?!

Somnul ratiunii naste monstrii iar aici mi se pare mie sau se cam doarme?!

Sigur am ofensat pe multi cu postul meu dar asta simt citind ce postati!

Daca asta credeti voi ca este prioritate numarul 1 in Bucuresti, atunci imi pare rau ca sunt concetatean cu voi!

+Quote Post
Vizitator_sherzanoligi.
mesaj Apr 6 2010, 08:21 AM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (Fjord @ Apr 6 2010, 07:23 AM) *

Subiectul topicului ar trebui sa se schimbe in "care sunt cele mai bune substante pentru anihilarea cainilor comunitare?".

care stiti solutii/idei va rog scrieti-mi si mie pe adresa uncaine@dallasmail.com (mi-am facut-o recent pe www.mail.com pentru a schimba ideei pe tema asta cu cine vrea)

+Quote Post
Vizitator_niculae.
mesaj Apr 6 2010, 08:35 AM
Mesaj #78

Guests

DA...DA...DA !! Semnez oricand un astfel de demers ! M-am saturat de atata jeg !

+Quote Post
Vizitator_anticainis.
mesaj Apr 6 2010, 08:43 AM
Mesaj #79

Guests

PROPUN SA II DAM CU ORICE (SOLVENT, ACETONE ,BENZINA ,ALCOOL PURIFICAT,SPIRT TARE ,MOTORINA SAU CE MAI AVEM PRIN GOSPODARIE ) IAR CU O BRICHETA CALUMEA LE DAM FOC .
EFECTUL E RAPID FARA CHINURI SI NU VA RAMANE CAM NIMIC DIN EI DUPA ASTA

PENTRU CAINI CARE SAR LA VOI BAGATILE PUMNUL IN GURA ,EL NU VA MAI PUTEA SA SA RESPIRE SI VA MURI .
SE POATE APLICA ORICARUI CAINE INDIFERENT DE CE RASA .

ASTEPT IMPRESIA IUBITORILOR DE CAINI CARE II IUBESC ATAT DE MULT INCAT II LASA IN STRADA .LUATII IN CASA DACA II IUBITI, DE PREFERABIL PUPATII IN ...!

+Quote Post
Vizitator_l33t dog.
mesaj Apr 6 2010, 08:44 AM
Mesaj #80

Guests

hai sa ne uitam cu cateva posturi mai sus. sa facem o analiza.

despre ce se vorbeste aici? despre javre si plaga ce au ajuns sa o reprezinte pentru oameni in rromania (bine spus). despre iresposnabilii care hransec javrele pe spatiul public nepasandu-le de efectele secundare dezastruoase pe care acest comportament iresponsabil il genereaza. despre iresponsabili care le tin apararea la javre.

asa. bun. unii dintre ei care reusesc sa se linisteasca din crize se apuca si posteaza. dar cum? evident ca nu sunt prosti caci vad si ei ce belele sunt javrele pe strada. vad de asemenea ca argumentatia oamenilor normali la cap e valida: nu se mai poate.

but they dont give a fook si folosesc tehnici relativ subtile de deturnare a atentiei. adica ceva de genul eu vorbesc ca ma doare piciorul de exemplu si cineva imi zice ca vezi ca te poate durea si mana, sau exista o probabilitate sa te doara si mana.

asa si astia, vin si deraiaza threadul si o dau in ecologizare si in alte balarii pe care mi-e sila sa le mai citesc.

asa ca indivizilor:
- aveti probleme cu oamenii ce scuipa pe strada? deschdeti-va your own fking topic
- aveti probleme cu manelarii care pun muzica deschdeti-va your own fking topic
- aveti probleme cu voi insiva? deschdeti-va un blog ca e o foarte buna supapa de refulare a frustrarii

noi avem probleme cu cainii, daca voi aveti ceva de spus (adica metode de eliminare a javrelor) sariti si contribuiti daca nu back to work ca e criza si trebuie sa munciti.

asa fac si babele nebune, cand le zici ca cainii mananca oamenii ele zic da ce, oamenii nu da in cap la alti oameni? adica clar, si cainii au acelasi drept. tara plina de retarzi si mitocani

+Quote Post
Vizitator_mishou.
mesaj Apr 6 2010, 08:54 AM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (libertinul @ Apr 6 2010, 08:19 AM) *
Bai da e bine caci am gasit cu totii problema care sta in calea dezvolatarii urbei noastre. Ce ma bucur cand vad ca avem pe cine sa ne bazam cand ne gandim la evolutia acestui oras si nu numai. E bine ca am gasit cea mai mare problema, cainii fara stapan.

Ma bucur ca vad pe cineva care gandeste pe aici. Daca ne apucam sa ne rezolvam problemele una cate una, unde am ajunge. Si cum nu putem alege care problema e mai importanta, mai bine nu mai rezolvam nici una, sa traim ca in cocina cu cainii pe capu nostru pana la sfarsitul veacului.

Dar de oamenii care arunca gunoi pe jos din masina, de la geam, de oriunde, asculta muzica (sau manele) cand vor si cum vor, ies la picnic si uita sa stranga si as putea continua pe vreo 3 pagini si tot nu as termina.

Daca arunca unul cu gunoi pe jos, atunci sa nu mai facem nimica cu cainii, ca oricum nu putem sa rezolvam nimica.

Bai, daca ai o problema cu aruncatul pe jos, ocupa-te de aia, si lasa-ne pe noi sa ne ocupam de caini.

Oare cati dintre voi va luati de acesti si ii admonestati ca fac asa?! Hai sincer vorbind, cati dintre voi au tupeul sa deschida gura la asemenea comportament?! Putini oricum nu?! De ce?! Ca sunteti nistre fricosi si lasi si va e frica ca s-ar putea sa va si bata daca indraziniti sa le atrageti atentia?! Sau pt ca va ganditi ca ce rost are sa va luati de ei ca si asa nu rezolvati nimic daca va luati de unu sau 2 si ei sunt o mie?!

Eu ma iau de fiecare trist d'asta de hraneste cainii cu gunoiul de la bucatarie. Unul nu maraie in fata mea, am 2 metri si 120 de kile, hai sa iti arat eu cine e fricos si las intre noi doi.

Cati dintre voi ati participat macar o data la o actiune de ecologizare!? Macar in jurul propriului bloc?!

Tu, marele libertin, de cate ori ai luat un caine de pe strada si sa-l cresti la tine acasa ? Iti garantez ca de mai putine ori decat am fost eu la plantat copaci. De cate ori ti-ai curatat rahatii cainelui tau dupa ce l-ai scos la plimbare ? Iti garantez ca de mai putine ori decat am luat eu hartii de pe jos pe care nu eu le aruncasem.

Asa ca ciocu mic si joc de glezne, daca nu vrei sa rezolvi o problema, te intelegem, dar atunci nu ai ce cauta aici.
O initiativa cetateneasca privind scuipatul pe strada pe cand?! Sau asta nu e pt voi astia cu spirit civic?!

Te deranjeaza asta ? Fa tu o lege pe tema asta. Atata vreme cat eu nu-mi pot scoate copilul in parc de frica cainilor, cand prietenii mei sunt fugariti de cotarle, cand suntem terorizati de haite, e mai important pentru mine sa scap de caini, si abia dupa ne ocupam si de scuipati.

Somnul ratiunii naste monstrii iar aici mi se pare mie sau se cam doarme?!

Somnul natiunii a nascut destui monstri, daca esti asa tare te invit sa faci o tura pe la blocul meu pe la 11 noaptea, sa vad daca crezi ca haitele care te fugaresc sunt monstri sau panselute.
Sigur am ofensat pe multi cu postul meu dar asta simt citind ce postati!

Problema ta mestere, nu-ti place ce citesti, esti liber sa faci pasi de aici si sa ne lasi in durerea noastra de oameni fara inima ce suntem.

+Quote Post
Vizitator_toto.
mesaj Apr 6 2010, 09:28 AM
Mesaj #82

Guests

Eu propun sa trimitem fiecare un mail primarului Oprescu prin care sa-i cerem eutanasierea cainilor din Bucuresti;va primi cateva zeci de mii de mailuri cu aceeasi problema.

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Apr 6 2010, 10:45 AM
Mesaj #83

Guests

Citeaza (toto @ Apr 6 2010, 09:28 AM) *
Eu propun sa trimitem fiecare un mail primarului Oprescu prin care sa-i cerem eutanasierea cainilor din Bucuresti;va primi cateva zeci de mii de mailuri cu aceeasi problema.

Doar cu primarul nu rezolvi nimic, trebuiesc trimise neaparat si la parlament, sau poate la fiecare parlamentar in parte. Altfel subscriu la idee, ar trebui sa-i bombardam cu mailuri pana se satura asa cum ne-am saturat noi de ei, nesimtitii imbuibati care-si plimba ifosele pe la TV si pe culoarele Parlamentului in timp ce isi bat joc de cetateni.

+Quote Post
Vizitator_lege caineasca.
mesaj Apr 6 2010, 11:41 AM
Mesaj #84

Guests

Citeaza (Lucian @ Apr 6 2010, 10:45 AM) *
Doar cu primarul nu rezolvi nimic, trebuiesc trimise neaparat si la parlament, sau poate la fiecare parlamentar in parte. Altfel subscriu la idee, ar trebui sa-i bombardam cu mailuri pana se satura asa cum ne-am saturat noi de ei, nesimtitii imbuibati care-si plimba ifosele pe la TV si pe culoarele Parlamentului in timp ce isi bat joc de cetateni.

pe primar il doare exact in dantura aia penibila, de scheleti, care si-a tras-o, el nu poate decat sa aplice legea.
legea trebuie schimbata:
- scoaterea javrelor din spatiul public de pe lista animalelor protejate
- reglementarea functionarii unei autoritati de eutanasiere (ecarisajul sa nu mai fie spa pe vecie ci doar o antecamera rapida - max 1 sapt, fie catre un doritor milos de adoptie fie catre absolut)
- sanctionarea handicapactilor care hranesc javrele in spatiul public si a celor care ii adapostesc prin curti si apoi le dau drumul
- sanctionarea handicapactilor care impiedica hingherii sa isi faca treaba
- altele related

acu parca e cu colegii cu balarii de-astea; cum aflu si eu care e parlamentarul care teoretic trebuie sa aiba grija de mine, in functie de zona in care stau? sau nu e asa treaba, pe zone?

pe ala vreau sa il calaresc cu emailuri...

+Quote Post
Vizitator_ionel gigel.
mesaj Apr 6 2010, 11:53 AM
Mesaj #85

Guests

DA. Si ar trebui extins si pentru pisici

+Quote Post
Vizitator_unu' normal la cap cat-de-ca.
mesaj Apr 6 2010, 12:07 PM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (mishou @ Apr 6 2010, 08:54 AM) *
Unul nu maraie in fata mea, am 2 metri si 120 de kile, hai sa iti arat eu cine e fricos si las intre noi doi.

Asa ca ciocu mic si joc de glezne, daca nu vrei sa rezolvi o problema, te intelegem, dar atunci nu ai ce cauta aici.

Atata vreme cat eu nu-mi pot scoate copilul in parc de frica cainilor, cand prietenii mei sunt fugariti de cotarle, cand suntem terorizati de haite, e mai important pentru mine sa scap de caini, si abia dupa ne ocupam si de scuipati.

ceea ce dovedeste ca acest forum a devenit o adunatura de barbati frustrati cu p... mica. inchideti-l, fratilor, ca e mai mare rusinea. rakkone, sper ca nu asta ti-ai dorit sa obtii prin initiativa asta asa-zis cetateneasca: sa aduni retete de omorat caini si de batut concetateni.

mishou-le, vorbesti de copil, fereasca domnu' de asa parinte ca tine, sper ca nu te-ai impuiat.

+Quote Post
corect
mesaj Apr 6 2010, 12:10 PM
Mesaj #87

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (lege caineasca @ Apr 6 2010, 11:41 AM) *
pe primar il doare exact in dantura aia penibila, de scheleti, care si-a tras-o, el nu poate decat sa aplice legea.
legea trebuie schimbata:
- scoaterea javrelor din spatiul public de pe lista animalelor protejate
- reglementarea functionarii unei autoritati de eutanasiere (ecarisajul sa nu mai fie spa pe vecie ci doar o antecamera rapida - max 1 sapt, fie catre un doritor milos de adoptie fie catre absolut)
- sanctionarea handicapactilor care hranesc javrele in spatiul public si a celor care ii adapostesc prin curti si apoi le dau drumul
- sanctionarea handicapactilor care impiedica hingherii sa isi faca treaba
- altele related

acu parca e cu colegii cu balarii de-astea; cum aflu si eu care e parlamentarul care teoretic trebuie sa aiba grija de mine, in functie de zona in care stau? sau nu e asa treaba, pe zone?

pe ala vreau sa il calaresc cu emailuri...

Si eu as vrea sa stiu.

Si mai vreau sa stiu unde pot reclama posesorii de caini care nu ii plimba in lesa, nu strang dupa ei si nu le pun botnita daca sunt rasa de lupta. Pentru asta este lege dar nu le da nimeni amenda.

+Quote Post
Vizitator_Alina M.
mesaj Apr 6 2010, 12:32 PM
Mesaj #88

Guests

Cazul cunoscut de mine in detaliu: doamna de la parter a fost muscata de picior de cainii din cartier. I-a fost sfasiat muschiul gambei, care a dus la complicatii, si ulterior la deces. Doamna avea 50 si ceva de ani. Cainii cu pricina erau hraniti de doamna de la etajul 1, care, in momentul in care au venit hingherii sa eutanasieze cainii, i-a luat pe cei 3 in casa, pe langa cei 2 pe care deja ii avea. Le-a dat drumul pe strada, la 1 saptamana dupa, si sunt din nou liberi.

Problema exista, si, dupa cum spun unii, e din cauza oamenilor. Din cate stiu eu, mai usor se dreseaza un animal decat un om. Deci mai degraba o lasam balta cu schimbarea mentalitatilor, pentru ca nu avem cu cine lucra.

Intrebarea mea este: dintre persoanele care citesc forumul, chiar nu este nimeni care sa cunoasca pe cineva intr-o primarie? Nu neaparat in Bucuresti, pentru ca trebuie sa aflam doar care este fluxul documentatiei. Chiar daca nu se vede, sunt sigura ca exista in politica si oameni care vor sa schimbe ceva. Trebuie doar sa il gasim ( foarte greu, cautam acul in carul cu fan biggrin.gif ). Din pacate, timpul nu imi permite, dar ma ofer cu strangerea de semnaturi necesare in Bucuresti si in Galati-Braila. Am sa discut si cu un jurist in timpul acestei saptamani, sa vedem ce optiuni avem.

Pana la noi informatii, s-auzim numai de bine!

+Quote Post
Vizitator_uninominalul.
mesaj Apr 6 2010, 12:34 PM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (corect @ Apr 6 2010, 12:10 PM) *
Si eu as vrea sa stiu.

Si mai vreau sa stiu unde pot reclama posesorii de caini care nu ii plimba in lesa, nu strang dupa ei si nu le pun botnita daca sunt rasa de lupta. Pentru asta este lege dar nu le da nimeni amenda.

http://www.becparlamentare2008.ro/colegii_uninominale.html
mi-am gasit colegiul de care apartin
mi-am dat seama cine e paralmentar ca auzism de el (cred ca pe google se poate gasi usor), i-am cautat adresa de mail
i-am scris

va invit sa faceti la fel

+Quote Post
Vizitator_VALI.
mesaj Apr 6 2010, 12:38 PM
Mesaj #90

Guests

VEDETI SI AICI :

http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_...ILE-COMUNE.html

+Quote Post

59 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
11 Utilizatori care citesc acest topic (11 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 06:31 PM