IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Prima casa: sfaturi si sugestii?
Ionalexandru18
mesaj Mar 12 2015, 11:17 AM
Mesaj #181

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 4
Inscris: 27-June 14
Utilizatorul numarul: 33 011

Caut de 5 luni sa imi iau un apartament dragut si am fost la vizionari si la complexul asta. Chiar mi-au placut apartamentele, frumos finisate si destul de spatioase.ce pot sa spune e ca facilitatile sunt VIS! Piscina, cred ca e divin sa stai la plaja la doi pasi de bloc, sala de fitness si teren de tennis. Ma gandesc serios sa imi iau aici pentru ca si raportul calitate-pret e foarte ok.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Radu Mihai.
mesaj Mar 28 2015, 04:45 PM
Mesaj #182

Guests

Buna seara.Am accesat un credit prin prima casa,care in prezent se da numai in lei,vanzatorul vrea euro si virati intr-un anumit cont,la o alta banca.Pe ce curs merge banca,exista vre-o sansa de negociere,ca totusi sunt 57.000e? Va multumesc

+Quote Post
PetriTeo
mesaj Apr 14 2015, 08:23 PM
Mesaj #183

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 14-April 15
Utilizatorul numarul: 33 796

Citeaza (Radu Mihai @ Mar 28 2015, 04:45 PM) *
Buna seara.Am accesat un credit prin prima casa,care in prezent se da numai in lei,vanzatorul vrea euro si virati intr-un anumit cont,la o alta banca.Pe ce curs merge banca,exista vre-o sansa de negociere,ca totusi sunt 57.000e? Va multumesc

Salut, iti recomand sa discuti cu cei de la http://vreaucredit.ro, acolo gasesti toate creditele existente pe piata, poti sa faci comparatii s.a. Eu mi-am luat un credit recent, tot pentru prima casa, si mi-au fost de foarte mare ajutor. O seara buna!

+Quote Post
Vizitator_Roman.
mesaj Apr 28 2015, 05:09 PM
Mesaj #184

Guests

Buna ziua, am si eu o intrebare in legatura cu casa: tocmai m-am mutat in casa noua si casa este goala evident, trebuie sa ma apuc sa pun mobila si sa o aranjez dar nu vreau sa platesc pe cineva sa imi faca designul interior ca gata, m-am saturat de cheltuit bani, vreau sa fac restul singur. problema e ca nu e chiar asa de usor cum am crezut. m-am chinuit deja o gramada sa gasesc scule cu care sa mai fac una alta ca is scumpe tare si alea si am gasit in final second hand pe situl INCERC CA FRAIERU SA FAC RECLAMA DA MA FILTREAZA ADMINU daaar acuma problema cea mai mare sta in faptul ca nu sunt in stare sa proiectez interiorul casei.
intrebarea mea este: unde pot gasi ajutor fara sa dau bani in legatura de cum se proiecteaza un interior de casa, asa ca sa arate decent...ca nasol ma pricep singur ?? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_axel.
mesaj May 19 2015, 11:46 AM
Mesaj #185

Guests

Citeaza (Roman @ Apr 28 2015, 05:09 PM) *
Buna ziua, am si eu o intrebare in legatura cu casa: tocmai m-am mutat in casa noua si casa este goala evident, trebuie sa ma apuc sa pun mobila si sa o aranjez dar nu vreau sa platesc pe cineva sa imi faca designul interior ca gata, m-am saturat de cheltuit bani, vreau sa fac restul singur. problema e ca nu e chiar asa de usor cum am crezut. m-am chinuit deja o gramada sa gasesc scule cu care sa mai fac una alta ca is scumpe tare si alea si am gasit in final second hand pe situl INCERC CA FRAIERU SA FAC RECLAMA DA MA FILTREAZA ADMINU daaar acuma problema cea mai mare sta in faptul ca nu sunt in stare sa proiectez interiorul casei.
intrebarea mea este: unde pot gasi ajutor fara sa dau bani in legatura de cum se proiecteaza un interior de casa, asa ca sa arate decent...ca nasol ma pricep singur ?? smile.gif

Poți utiliza o extensie pentru Google Chrome - 5D Planner dacă nu mă înșel e cea mai ok, dar sunt și alte extensii.

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj May 29 2015, 09:04 AM
Mesaj #186

Guests

ceva sfaturi in legatura cu acest program prima casa, eu as dori un credit de pana la 25000 euro, prin BRD am cardul de salarii la ei de peste 6 ani
mi au oferit o dobanda de 3.6. dar chestia este urmatoarea , sunt in baza de date de la birou de credit pt o descoperire de cont la transilvania, unde am fost executat si pe care eu am platit acum 2 ani tot, +inca o rata de vreo 300 la hotii de la bcrS, as avea vreo sansa ,
daca aveti alte sfaturi sau opinii de alte banci mai bune la dobanda va rog postatii

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Jun 6 2015, 11:00 AM
Mesaj #187

Guests

Buna ziua,

Nu vad nicaieri ce presupune programul prima casa pentru un vanzator? Avem un apartament de vanzare si multi ne intreaba daca acceptam acest program... sunt necesare anumite taxe sau acte suplimentare fata de vanzarea directa a unui apartament?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

+Quote Post
Sakura
mesaj Jun 7 2015, 02:04 AM
Mesaj #188

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Este posibil să nu fiu complet informat, dar cred că pentru vânzător acceptarea unui cumpărător prin Prima Casă nu implică altceva în afară de:
  1. răbdare şi tutun până cumpărătorul reuşeşte să treacă de birocraţie şi să obţină banii (va avea nevoie de copii după diverse acte, evaluare etc)
  2. disponibilitatea de a accepta ca în acte să apară întreaga sumă plătită pe proprietate

Aceasta postare a fost editata de Sakura: Jun 7 2015, 02:06 AM

+Quote Post
Vizitator_Stefania.
mesaj Jun 12 2015, 01:35 PM
Mesaj #189

Guests

Trec si eu printr-o experienta neplacuta. Dupla lungi cautari am gasit in sfarsit o casa, si am depus dosarul la B. T., sucursala Baneasa. Functionarul ne-a sfatuit sa nu ducem toate actele de la inceput, pentru ca atunci departamentul juridic va cere si mai multe acte. Bun, am depus strict actele cerute de functionar. Cumparam un duplex si a fost mai complicat cu intabulare, dezmembrare, intabulare din nou, numar posta si etc...
Cand a iesit numarul postal, altul decat cel care aparea in acte pana la acel moment, am intrebat functionarul daca are nevoie de cartea funciara cu modificarea. A intrebat la Juridic, si i-au zis ca nu e nevoie, si atunci proprietarul a depus pt eliberare normala, si nu la urgenta (dureaza minim 30 zile). Dupa o saptamana doamnele juriste cer noul numar postal sa fie trecut in cartea funciara, altfel dosarul nu ajunge la fond. Proprietarul a zis ca el nu plateste la urgenta, fiindca ne-a intrebat deja daca avem nevoie, si prin urmare trebuie sa platim 600 lei eliberarea acestui act. Mi se pare josnic modul cum lucreaza. Pentru ei sunt simple hartii....nu realizeaza banii si timpul pierdut de noi toti...fiindca suntem la mana lor. Ne rugam de ei sa le dam bani..ca o sa platim toata viata
Sa vedem cum decurge mai departe dosarul....cum se rezolva...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 24 2015, 06:10 AM
Mesaj #190

Guests

Buna,

Am rugamintea daca ma poate sfatui cineva cum sa procedez in contractarea unui credit Prima Casa . Eu detin o garsoniera inainte de casatorie, de asemenea si sotul meu un aparatament cu suprafata utila de pana in 50 mp mostenire de la parintii decedati( apartament ce este ipotecat deja). Noi am vrea sa ne achizitionam o casa cu teren prin Prima Casa insa nu ne incadram in Program( pentru ca amandoi avem imobile). Din punct de vedere al veniturilor si al gradului de indatorare suntem ok.
Eu intentionez sa vand garsoniera insa nu am gasit cumparator.
Considerati ca ar exista vreo solutie, in afara de vanzarea unuia dintre imobile?
Multumesc

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Oct 26 2015, 12:48 PM
Mesaj #191

Guests

La un salariu net de 2.000 de ron, o persoană ar putea împrumuta suma de aproximativ 35.000 de euro, pe o perioadă de 30 de ani, plătind un avans de 5% în cadrul programului «Prima casă», în timp ce avansul pentru un credit imobiliar va fi de 15%. Astfel, rata lunară pentru «Prima casă» oscilează în jurul sumei de 710 ron, în timp ce pentru creditul imobiliar ar ajunge la 819 ron.
Este important de ştiut că în primii cinci ani, apartamentul achiziţionat prin programul „Prima casă" nu se vinde, nu se închiriază şi nici nu se fac modificări în interiorul lui fără acordul băncii.

+Quote Post
Vizitator_Vanzator.
mesaj Nov 24 2015, 02:04 PM
Mesaj #192

Guests

Buna ziua!
Eu sunt vanzatorul unui apartament,iar clientul a luat un imprumut "Prima casa" la BRD,iar dupa cum se vede
dosarul e spre finaliazare.Am si eu o intrebare:cum si cand primesc eu banii???? Mi s-a spus ca dupa ce semnez
contractul la notar,dar fara bani cum sa semnez???? Eu inainte stiam ca se ridica banii apoi se semneaza la notar,
dar aici cica se semneaza apoi se reveni la banca sa semneze ceva cumparatorul si sa asteptam sa intre banii in
cont,apoi se merge iar la notar....Cine cunoaste procedura asta de ridicare a banilor prin prisma vanzatorului????

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 11 2015, 01:12 PM
Mesaj #193

Guests

Citeaza (Mihai @ Oct 26 2015, 12:48 PM) *
La un salariu net de 2.000 de ron, o persoană ar putea împrumuta suma de aproximativ 35.000 de euro, pe o perioadă de 30 de ani, plătind un avans de 5% în cadrul programului «Prima casă», în timp ce avansul pentru un credit imobiliar va fi de 15%. Astfel, rata lunară pentru «Prima casă» oscilează în jurul sumei de 710 ron, în timp ce pentru creditul imobiliar ar ajunge la 819 ron.
Este important de ştiut că în primii cinci ani, apartamentul achiziţionat prin programul „Prima casă" nu se vinde, nu se închiriază şi nici nu se fac modificări în interiorul lui fără acordul băncii.

La ce banca e facut acest calcul? Multumesc!

+Quote Post
Vizitator_Kate Lisa Credit.
mesaj Jan 22 2016, 07:55 PM
Mesaj #194

Guests

Credeți că de a obține un împrumut? Ești serios în nevoie de un împrumut de urgență pentru a începe propria afacere? Ești în datorii? Aceasta este sansa ta de a obține dorinta, oferim credite personale, împrumuturi de afaceri și împrumuturi corporative, și tot felul de împrumut cu interes la 3% pentru mai multe informatii contactati-ne prin e-mail: pacalim dobitoci@hotmail.com

+Quote Post
Vizitator_Nicoleta.
mesaj Jan 22 2016, 07:56 PM
Mesaj #195

Guests

Buna seara, este un interval anume care trebuie sa treacă intre retragerea dosarului de la o banca si depunerea altui dosar pentru un alt apartament la o alta banca pentru credit prima casa ?

+Quote Post
Vizitator_chiriacdorin.
mesaj Jan 28 2016, 12:43 PM
Mesaj #196

Guests

NIMIC NOU

+Quote Post
Vizitator_Monica.
mesaj Feb 2 2016, 12:28 PM
Mesaj #197

Guests

Articolul este interesant. Fiul meu si-a luat casa prin Prima Casa si drept sa spun, totul a fost destul de bine. Nu zic ca nu a fost greu sa trecem peste peretele birocratic, dar, ca sa fiu sincera, ma asteptam sa fie mult mai greu.Mai aveam si alte optiuni care ni s-au parut mult, mult mai grele, printre care si o ipoteca pe casa mea, dar riscam sa ramanem fara amandoua. Creditul s-a facut pe 15 ani si dupa 2 ani de plata, trag sperante ca mai e putin.
Am vazut ca anul trecut s-au schimbat foarte multe. Legea e mai permisiva si Prima Casa a devenit mult mai accesibila - NU REUSESC SA FAC RECLAMA
O zi faina in continuare,

+Quote Post
Vizitator_Liliana.
mesaj Feb 12 2016, 02:03 PM
Mesaj #198

Guests

Citeaza (Lucian @ Jun 6 2015, 11:00 AM) *
Buna ziua,

Nu vad nicaieri ce presupune programul prima casa pentru un vanzator? Avem un apartament de vanzare si multi ne intreaba daca acceptam acest program... sunt necesare anumite taxe sau acte suplimentare fata de vanzarea directa a unui apartament?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Va raspund, desi in calitate de cumparator. Vanzatorul nu s-a agitat deloc sa isi faca actele, asa ca am tras de ea, am si albit de nervi.
La notar trebuie sa prezinti 1.un extras de carte funciara, recent si 2.certificat energetic (se cere doar prin progr. PC).
3. Act de proprietate, 4. Act identitate.
La banca, in copie actele prezentate la notar + 5. incheiere de intabulare la zi (daca nu ai, o ceri de la Of. Cadastru odata cu extrasul din CF sau poti sa rogi notarul sa se ocupe de scoaterea acestora - dureaza cam o sapt sa iasa, 100 lei taxa de urgenta (2 zile) sau 20 lei (5 zile).6 releveu. Toate aceste acte se dau cumparatorului in copie. Deci ar fi in plus de scos acel cert. energetic. Daca nu ai adus vreo modificare fara autorizatie, nu ai de ce sa iti faci griji. Bancile verifica, iti vine un evaluator. De asta unii nu accepta PC, nu sunt ok schita fata de realitate.

+Quote Post
Geralt
mesaj Feb 18 2016, 12:04 PM
Mesaj #199

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 18-February 16
Utilizatorul numarul: 34 265

Pentru cei care vor sa ia credite Prima Casa - http://www.dezvoltatorimobiliar.ro/blog/cr...-darii-in-plata.

Grabiti-va!

+Quote Post
Vizitator_cyberyna.
mesaj May 6 2016, 08:45 AM
Mesaj #200

Guests

Citeaza (Vanzator @ Nov 24 2015, 02:04 PM) *
Buna ziua!
Eu sunt vanzatorul unui apartament,iar clientul a luat un imprumut "Prima casa" la BRD,iar dupa cum se vede
dosarul e spre finaliazare.Am si eu o intrebare:cum si cand primesc eu banii???? Mi s-a spus ca dupa ce semnez
contractul la notar,dar fara bani cum sa semnez???? Eu inainte stiam ca se ridica banii apoi se semneaza la notar,
dar aici cica se semneaza apoi se reveni la banca sa semneze ceva cumparatorul si sa asteptam sa intre banii in
cont,apoi se merge iar la notar....Cine cunoaste procedura asta de ridicare a banilor prin prisma vanzatorului????

Buna ziua,
Atunci cand faceti pre-contractul la notar se adauga o clauza care sa mentioneze un termen de x zile (la noi a fost 10 zile) de la data incheierii contractului final pe care trebuie sa il respecte cumparatorul/banca. Dupa ce ati semnat contractul final, cumparatorul merge cu el la banca si banii vor fi virati in contul dumneavoastra in termenul stipulat in contract. Contractul este document oficial cu valoare in instanta astfel ca nu se pune problema de a nu primi banii. Daca banca/cumparatorul nu vireaza banii in contul dumneavoastra in termenul stipulat de x zile, contractul se incheie ceea ce inseamna ca veti ramana si cu imobilul (nevandut) si cu banii de avans deja achitati de cumparator. Desigur, va puteti intelege cu cumparatorul si de comun acord puteti prelungi termenul de plata in cazul in care banca nu a transferat inca banii. Astfel nimeni nu pierde. Ideea este ca, desi incheiat contractul final, pana nu se face plata, imobilul ramane al dumneavoastra.

+Quote Post
Vizitator_Alexandra.
mesaj Jun 9 2016, 11:47 AM
Mesaj #201

Guests

Salut. Pentru cei care au achizionat casa/apartament prin PC acum cativa ani, care e parerea voastra in prezent? A meritat..?

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Jan 4 2017, 12:28 PM
Mesaj #202

Guests

Citeaza (daniel @ May 11 2010, 08:13 PM) *
Oameni buni,dar ce avans se da cand se face precontract????????eu am sunat la banca(brd)si m-au sfatuit sa fac un precontract in care sa am o clauza prin care in cazul respingerii dosarului vanzatorul nu primeste decat o strangere de mana ....trebuie avans????toata lumea a dat avans???????ce sa intampla in cazul respingerii dosarului daca am dat avans??????????? cu siguranta nu pot pierde mii de euro si sa raman doar cu incercarea.

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Jan 4 2017, 12:32 PM
Mesaj #203

Guests

Buna ziua , la un venit de 3000 lei lunar , credeti ca as putea obtine un credit de 40000 euro , credeti ca mas putea descurca cu ratele, sunt rate fixe sau pot varia ? ,

+Quote Post
Vizitator_Ana.
mesaj Jan 30 2017, 06:02 PM
Mesaj #204

Guests

Citeaza (elllllla @ Nov 28 2010, 05:24 PM) *
Din cate am inteles eu, se ajunge la o intelegere cu vanzatorul. Daca acesta doreste RON, creditul va trebui facut tot in RON ( dar dobanda este foarte mare), iar daca vrea euro si creditul trebuie sa fie tot euro. Probabil la banca iti vor spune sigur.

+Quote Post
Vizitator_Ana.
mesaj Jan 30 2017, 06:06 PM
Mesaj #205

Guests

Buna , daca nu vreau sa dau avansul de 5% se poate negocia cu proprietarul sau cu cel care iti evalueaza apartamentul , daca aparatamentul este de 35.000€ se poate lua 40.000€ ?

+Quote Post
EleIoa
mesaj Mar 27 2017, 04:01 PM
Mesaj #206

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 26-March 17
Utilizatorul numarul: 35 482

Inainte sa contractezi un credit PC, trebuie sa te gandesti daca sa iei un apartament sau o casa. Multi dintre noi avem problema asta, ca daca tot ma inham la un credit si muncesti din greu sa-l platesti, macar sa fie ceva mai solid, sa cumperi o casa. Dar se merita? Eu am stat la bloc toata viata si mai stiu cate ceva despre statul la casa de la niste prieteni. Si cineva mi-a recomandat articolul asta: https://ideideviata.ro/2017/02/05/credit-pr...-pro-si-contra/

Acum cumva inteleg ce inseamna cheltuielile la o casa, intretinerea ei si ce alte costuri suplimentare sunt fata de un apartament. Si e bine de stiut si de luat in calcul si aceste chestiuni.

+Quote Post
Vizitator_mariana ene.
mesaj Mar 27 2017, 07:35 PM
Mesaj #207

Guests

Anul acesta am aplicat si eu pentru creditul prima casa la Reiffeissen. Cam pe 15 februarie am aplicat si deja in data de 17 martie am semnat contractul de vanzare-cumparare, iar dupa 5-6 zile banii erau virati in contul vanzatorului. Deci, practic aprobarea nu a durat nici macar o luna... singura mea nelamurire este, de ce nu am primit de la banca exemplarul meu de contract de credit, cu grafic de rambursare.... angajata bancii, o doamna foarte draguta trebuie sa recunosc, mi-a spus ca atunci cand are contractul gata ma anunta sa ma prezint la sucursala sa scriu pe fiecare pagina "am primit un exemplar".
Nelamurirea mea este: de ce trebuie sa astept atat sa-mi primesc ctr-ul de credit daca banii au fost virati in contul vanzatorului de pe data de 23.03, contractul de vanzare-cumparare a fost facut pe 17.03... Precizez ca eu am semnat contactul de credit, doar ca nu am primit un exemplar... Chiaar si astazi am sunat la sucursala sa intreb de ce dureaza atat, si mi s-a spus ca voi avea un raspuns in cateva zile ... I s-a mai intamplat cuiva acest lucru? Daca practic contractul este finalizat, care ar fi motivul ca cei de la banca sa ma amane atat cu primirea contractului.

+Quote Post
Vizitator_Raluca.
mesaj Apr 19 2017, 08:13 AM
Mesaj #208

Guests

Citeaza (mariana ene @ Mar 27 2017, 07:35 PM) *
Anul acesta am aplicat si eu pentru creditul prima casa la Reiffeissen. Cam pe 15 februarie am aplicat si deja in data de 17 martie am semnat contractul de vanzare-cumparare, iar dupa 5-6 zile banii erau virati in contul vanzatorului. Deci, practic aprobarea nu a durat nici macar o luna... singura mea nelamurire este, de ce nu am primit de la banca exemplarul meu de contract de credit, cu grafic de rambursare.... angajata bancii, o doamna foarte draguta trebuie sa recunosc, mi-a spus ca atunci cand are contractul gata ma anunta sa ma prezint la sucursala sa scriu pe fiecare pagina "am primit un exemplar".
Nelamurirea mea este: de ce trebuie sa astept atat sa-mi primesc ctr-ul de credit daca banii au fost virati in contul vanzatorului de pe data de 23.03, contractul de vanzare-cumparare a fost facut pe 17.03... Precizez ca eu am semnat contactul de credit, doar ca nu am primit un exemplar... Chiaar si astazi am sunat la sucursala sa intreb de ce dureaza atat, si mi s-a spus ca voi avea un raspuns in cateva zile ... I s-a mai intamplat cuiva acest lucru? Daca practic contractul este finalizat, care ar fi motivul ca cei de la banca sa ma amane atat cu primirea contractului.

Ciudat ca s-a finalizat in 17 martie, cand fondurile pentru prima casa de anul acesta au fost alocate/au intrat abia in data de 21 martie.

+Quote Post
Vizitator_MORIS LOAN COMPANY.
mesaj cu 4 saptamani in urma
Mesaj #209

Guests

[i]

Salutare tuturor,
Sunteți în căutarea unui creditor legit de împrumut, obosit de a fi refuzat de către bănci și de ipotecă, sunteți obosit căutați fonduri pentru a finanța afacerea dvs., sau sunteți financiar jenat că nu vă puteți plăti Datoria și facturile dvs., un ajutor financiar? în timp ce nu vă grăbiți acum și luați-vă împrumutul garantat și negarantat astăzi la MORIS Tilharii Imobiliare oferim cel mai bun serviciu vreodată tuturor clienților noștri și vom lucra spre și dincolo de clienții noștri de a ajunge și așteptări, tipuri de împrumuturi. la solicitanți de împrumut, persoane fizice, organizații cooperante, companii și așa mai departe. Oferim împrumuturi în orice interval, cu o rată a dobânzii de 1,50%. Deci aveți nevoie de un împrumut astăzi pentru a vă finanța bugetul. contactați-ne acum la EMAIL: MORIShotiIMOBILIARI1@GMAIL.COM, Website: SuntemSmecheri.com

+Quote Post
Vizitator_Popa Dana.
mesaj cu 3 saptamani in urma
Mesaj #210

Guests

Citeaza (carla @ May 14 2010, 09:24 AM) *
Noi am facut credit Prima Casa 2 prin BRD, acum asteptam raspunsul celor de la Fond.
In antecontract noi am pus clauza "daca dosarul va fi respins din catre Fond sau banca, vanzatorul se obliga sa ii achite cumparatorului intreaga suma primita ca avans. "
De asemenea, nu am dat vanzatorului 5% din suma, ca era prea mult si am pus in antecontract o clauza de genul : "Vanzatorul a primit la data semnarii prezentului antecontract suma de X euro, urmand ca restul de bani sa fie primiti la data semnarii contractului de vanzate-cumparare dupa cum urmeaza: Y euro din surse proprii si Z euro din credit Prima casa obtinut de la BRD. " (X+Y >=5% din suma)
Acest pont cu avansul noua ni l-a zis cineva din banca. Ideea e ca in antecontract sa se vada clar ca din surse proprii aveti minim cei 5%.

E bine sa aveti si un termen mai larg pe antecontract, deoarece desi cei din BRD spun ca dureaza o luna jumatate, in realitate dureaza mult mai mult. La noi a stat dosarul in banca, pentru analiza, o luna de zile, desi erau toate actele in regula si ei spun ca dureaza maxim 10 zile pana fac ei verificarile la juridic si in centrala.

Foarte important este de asemenea consilierul care se ocupa de dosar. Ai un consilier bun lucrurile merg bine, altfel multa bataie de cap si stres aiurea.

Noi am mutat dosarul la alta sucursala BRD deoarece cei din sucursala unde il depusesem initial se miscau f greu. Dupa ce am mutat dosarul si am facut cateva sesizari in 2 zile am semnat dosarul de credit si s-au trimis toate actele la Fond.

Asa ca mult succes si va doresc sa nu aveti parte de stres si consilieri dezinteresati.

Buna,

Imi poti spune care este procedura de mutare a dosarului la alta sucursala? Si cam cat a durat?

+Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic
6 Utilizatori care citesc acest topic (6 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2017 - 05:43 PM