IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

15 Pagini V  « < 11 12 13 14 15 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum vă mint şi vă manipulează televiziunile
Ana Armanca Arde...
mesaj Aug 27 2011, 03:56 PM
Mesaj #361

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 27 2011, 03:43 PM) *
Crezi ca merge in politica noastra? Eu cred ca marea majoritate a politicienilor ar fi fericiti sa nu fie bagati in seama. Sa fie lasati sa isi vada de "treburi" fara sa fie deranjati.

Păi au fost lăsaţi, uncle, tocmai de aceea au ajuns să se creadă coborâţi cu hârdăul din cer.... Oh, ce de "treburi" au mai rezolvat! PSD-eaua social-democrată, partidul săracilor adică, e plin de milionari!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Aug 28 2011, 03:59 PM
Mesaj #362

Guests

Astazi, tembeliziunea A3 spunea ca nu mai sunt bani de salarii pentru profesori. Si culmea sunt destul de multi prosti care cred, desi era vorba de nu stiu ce judet deci un caz particular, dar slugile lui Felix colaboratorul Securitatii fac ce stiu mai bine, manipuleaza o tara, ma rog fraierii dintr-o tara ca pe niste oi fara minte.

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Sep 16 2011, 05:58 AM
Mesaj #363

Guests

o intrebare: se mai uita cineva la canale tv cum sunt Antenele, Realitatea, OTV bla bla? nu ma mai uit de ani de zile si voriam sa vad daca si altii au gasit lucruri mult mai folositoare si interesante de facut

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 16 2011, 08:02 AM
Mesaj #364

Membru veteran

Citeaza (mircea @ Sep 16 2011, 05:58 AM) *
o intrebare: se mai uita cineva la canale tv cum sunt Antenele, Realitatea, OTV bla bla? nu ma mai uit de ani de zile si voriam sa vad daca si altii au gasit lucruri mult mai folositoare si interesante de facut

Ai să râzi, mă uit. Nu rezist mai mult de 5-10 minute pe un post, dar îmi place să văd cum manipulează şi contorsionează realitatea.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 18 2011, 11:44 AM
Mesaj #365

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (mircea @ Sep 16 2011, 08:58 AM) *
Eu unul nu. Si recunosc ca sunt mai putin informat. Trec peste mine evenimente comentate aprins pe televiziuni. Ma intreaba cate cineva ce parere am si nu stiu despre ce vorbeste. Apoi fac o trecere in revista si realizez ca de fapt n-am pierdut nimic. Comentariile aprinse nu aveau (ca de obicei) nimic cu evenimentul ci erau aceleasi abordari partizane. Asa ca imi iau stirile doar de acolo unde nu sunt comentate adica jurnale televizate(nu talkshouri), paginile agentiilor de presa si posturi straine. Nu ca astea din urma ar fi ingerasi dar respecta niste principii.

+Quote Post
Vizitator_Mişu.
mesaj Sep 18 2011, 01:05 PM
Mesaj #366

Guests

Citeaza (mircea @ Aug 28 2011, 03:59 PM) *
Astazi, tembeliziunea A3 spunea ca nu mai sunt bani de salarii pentru profesori. Si culmea sunt destul de multi prosti care cred, desi era vorba de nu stiu ce judet deci un caz particular, dar slugile lui Felix colaboratorul Securitatii fac ce stiu mai bine, manipuleaza o tara, ma rog fraierii dintr-o tara ca pe niste oi fara minte.

Ne confundă cu Grecia? Grecia mai are bani să funcţioneze până luna viitoare. Sau mint deliberat, pentru că nimeni nu-i pedepseşte pentru minciuni.
Mă-ntreba cineva pe-aici pe cine am votat şi dacă i-am spus că sunt nemulţumit de ceea ce face în parlament. Că parlamentarii sunt buni până îi criticăm noi. Adicătălea, noi îi stricăm.
Ce importanţă are pe cine am votat eu, dacă la antene şi alte posturi sunt tot timpul politicieni şi parlamentari care ar trebui să ştie adevărul şi când cineva minte să spună stai bre, că minţi, adevărul este altul?!

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 7 2011, 11:09 AM
Mesaj #367

Membru veteran

Citeaza (Mişu @ Sep 18 2011, 01:05 PM) *
Ne confundă cu Grecia? Grecia mai are bani să funcţioneze până luna viitoare. Sau mint deliberat, pentru că nimeni nu-i pedepseşte pentru minciuni.
Mă-ntreba cineva pe-aici pe cine am votat şi dacă i-am spus că sunt nemulţumit de ceea ce face în parlament. Că parlamentarii sunt buni până îi criticăm noi. Adicătălea, noi îi stricăm.
Ce importanţă are pe cine am votat eu, dacă la antene şi alte posturi sunt tot timpul politicieni şi parlamentari care ar trebui să ştie adevărul şi când cineva minte să spună stai bre, că minţi, adevărul este altul?!

Păi sunt două posibilităţi, Mişu:
1. A vrut să te ironizeze.
2. A vrut să ştie dacă tu ştii pe cine ai trimis la Senat şi Camera deputaţilor, care a fost alesul inimii tale, adică!
Pentru că şparlamentarii, pardon, parlamentarii, au în teritoriu cabinete, cu birotice, secretar (cred că dacă te uiţi bine şi subsecretar!) şi dacă ştii care ţi-a fost alesul inimii tale, te poţi duce la cabinetul lui din teritoriu şi să-i spui vro' două despre felul cum votează, despre felul cum vorbeşte pe la televiziuni, despre iniţiativele lui parlamentare. Şi să-i spui dacă îl mai votezi sau nu.
Dacă măcar 10 de persoane ar face asta în fiecare zi, ar înţelege şi şparlamentarii, pardon, parlamentarii, că s-a terminat cu joaca şi începe democraţia...

Eu mizez pe varianta 2.

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Oct 7 2011, 11:30 AM

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru´mass-media.
mesaj Oct 7 2011, 01:49 PM
Mesaj #368

Guests

surioaraaaaa, nu spera !

zicceam sa nu mai scriu pe teme d´astea cu mass-media shi ziarishti manipulantzi,dar m-apuca iar damblaua soro dupa ce va citesc textele.
ce draku soro, aveam pretentzii la tine, credeam catzi merge gandelu´ ca un ceas elvetzian, bashca intuitzionistica, dar tu ce faci? speri ! hahahaha!..shi cum sperantza moare unltima , tu, mori inaintea ei !hahahaha
ia sa-mi dovedeshti tu mie ca-tzi merge mintea, in ceea ce privshte asa zisa manipulare de care se face vinovata mass media.
´ai, ca nici in ruptu´capului nu te cred in stare de-a scrii p´acilea din postura de lansator de boambe fasaite shi rachete inerte anti tank avand ca tzinta machete din carton presat.
soro, ia sa-mi spui tu mie de ce la-nceput de secol 19-shpe prin usa erau peste 50 de companii mass-media iar acun nu sunt decat vreo 4, hai 5....mmmm!?

soro daca-mi raspunzi corect la aceasta intrebare, primeshti...lasa, ca nu-tzi primeshti nimic, iasa vedem, potzi sa gandeliceshti shi sa intuieshti fara stimulete sau fara cel de-al 13-lea?

no, zî-i !

nu shtiu cum draku facem noi soro, acolo unde cauza pierduta-i mai dulce, -in actualul cadru general autohton- hop shi noi ! hahahahah

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 7 2011, 06:16 PM
Mesaj #369

Membru veteran

Citeaza (tzucumbaru´mass-media @ Oct 7 2011, 01:49 PM) *
speri ! hahahaha!..shi cum sperantza moare unltima , tu, mori inaintea ei !hahahaha

Aşa-i soro, trăiesc cu speranţa.
Dacă eram bărbat nu mai ziceai nimic dacă-ţi spuneam că trăiesc cu Speranţa! Pariu!

Citeaza (tzucumbaru´mass-media @ Oct 7 2011, 01:49 PM) *
„soro, ia sa-mi spui tu mie de ce la-nceput de secol 19-shpe prin usa erau peste 50 de companii mass-media iar acun nu sunt decat vreo 4, hai 5....mmmm!?”

Soroooooooooo: Păi sunt 4-5 companii pentru că ai numărat folosind degetele unei singure mânuţe. Era bine să foloseşti şi cealaltă mânuţă, şi picioruşele, mai apelai şi la fraţi/surori/prieteni.
Problema este cine sunt proprietarii acelor companii. Aici, dacă ai 6 degeţele la mânuţă, ai ghicit. Este vorba de The "Big Six" (General Electric, Walt Disney Company, News Corporation, Time Warner, Viacom, CBS Corporation)care sunt proprietarii a n companii, vezi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Media_cross-o...e_United_States

Tot acolo vei vedea ca mai sunt şi alţi mici sicşi cum ar fi Discovery Communications, E. W. Scripps Company, DirecTV, Cablevision and the Dolan family, Oaktree Capital Management, Clear Channel Communications, Sumner Redstone care şi ele stăpânesc alte n companii.

Si apoi să nu uităm că Statele Unite sunt mari. Şi că un cetăţean din Crictown este mai interesat de faptul că şeriful local a trecut pe roşu, decât că Obama (cine-i tipu ăsta?!) participă la întâlnirea anuală Bilderbeg. La secţiunea Local content vei găsi:

A recent study found that news stations operated by a small media company produced more local news and more locally produced video than large chain-based broadcasting groups. It was then argued that the FCC claimed, in 2003, that larger media groups produced better quality local content. Research by Philip Napoli and Michael Yan showed that larger media groups actually produced less local content. In a different study, they also showed that "ownership by one of the big four broadcast networks has been linked to a considerable decrease in the amount of televised local public affairs programming"

Dacă nu ştii engleza, dă-i un translate pe google şi vei deveni mai credincios, adică te vei cruci.

+Quote Post
mesaj Oct 7 2011, 08:00 PM
Mesaj #370

Guests

surioara,m-ai aburit cu talent,hai ca-mi placi, eshti nostima foc.
uite cam cum sta treb´shoara, eu vorbesc aici de "finantzatri"-beneficiarii, ale celor 5 mari corporatzii mass media americana, plevushca shi arpagicul mass-mediei locale, din orice stat american doreshti, in proportie de peste 99,99% sunt controlate, ca transmitere de informatzii in masa tot de aceshti 5 mari.

hai ca-mi placi, dar mai ai de plivit la brazda cu ceapa de apa, iar divertismentul, indiferent din ce grup media s-ar itzii tot surceaua, resturi masa lemnoasa, autohtona o deserveshte, corporatzie media ce ar emite programele distractive, tot manipulative educatzional-informatic sunt, mai ales bollywood-ul, asta-i spala pe creier cu vanish intr-o veselie patriotarda de-tz vine sa copmari cu masfilma., hahaha...shi tot cei 5 mari le servesc aceste specialitatzi media americheishenilor. ceva gen theo trandafir -maruza versiune patriotica.hahaha!

in sfarshit, hai sa-tzi acord circumsatantze atenuante shi-un branci, de ajutor.
itzi aminteshti revolutziile de-nceput de sec,XIX ? revolutzia shi evolutzia industriala, a mijloacelor de comunicatzii, poshtalion, telegrafie cu shi fara fir,radiou´, aaa?aia bolshevica cealalta de nuantza natzionalista, ia mai gandeshte-te, abundentza productziei manufacturate, aburi, motor explozie, industrializare rapida, finantze-comerz,criza, primul razboi mondial, aaa,..aaa? jurnalism, informmare -contrainformare-dezinformare-propaganda...aaaa ? cand exact s-a produa acel declick pentru mass-media...aaaaa? 1930 itzi sugereaza ceva? vreun eveniment ?MEDIA,SORO ! haaaai soro ca nu-i greu ! please, soroooo !

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 8 2011, 02:05 PM
Mesaj #371

Membru veteran

Citeaza (tzucumbaru´mass-media @ Oct 7 2011, 08:00 PM) *
surioara,m-ai aburit cu talent,hai ca-mi placi, eshti nostima foc.
uite cam cum sta treb´shoara, eu vorbesc aici de "finantzatri"-beneficiarii, ale celor 5 mari corporatzii mass media americana, plevushca shi arpagicul mass-mediei locale, din orice stat american doreshti, in proportie de peste 99,99% sunt controlate, ca transmitere de informatzii in masa tot de aceshti 5 mari.

MEDIA,SORO ! haaaai soro ca nu-i greu ! please, soroooo !

Frateeeeeeeeeeeee ţucumbar of media-mass:
În principiu spui multe lucruri corecte, dar cred că ar trebui să axăm discuţia spre ultimii douăzeci şi cinci de ani, nu m-aş cantona pe anii ’30.
Din punctul meu de vedere nu este important că sunt 5-6 mari proprietari de mass-media. Tu crezi că Ted Warner este în stare să îi controleze prin manageri pe miile de subordonaţi? Crezi că ştie câţi şerpişori strecoară în mass-media oamenii lui?
Şi apoi de unde le vin principalele informaţii, de la reporterii proprii sau de la mari agenţii mass-media?

În continuare o să expun câteva idei, nebazate pe nici-o informaţie oficială, sunt simple deducţii.
Eu cred că cei care controlează informaţia esenţială sunt cei care controlează marile agenţii mass-media, şi cei care controlează nu sunt neaparat proprietarii lor, mai degrabă sunt oameni din umbră care îi controlează pe cei care transmit informaţiile. Cointeresându-i financiar. Ceea ce este ciudat este că uneori toate marile agenţii transmit aceeaşi informaţie eronată. Deci este vorba de o concertare dirijată de factori de putere/influenţă situaţi în afara societăţilor mass-media.

Hai să luăm câteva exemple:

1. Târgu Mureş, 1990
Securitatea era o instituţie infamă, trebuia să apară SRI. Iliescu & Măgureanu au planificat un incident între români/unguri ca să justifice înfiinţarea SRI.
Jurnaliştii străini au fost informaţi că se va întâmpla ceva la Târgu Mureş, nu ştiu pe ce canale, „întâmplător” au fost cazaţi într-un hotel în faţa căruia urma să aibă loc păruiala fraternă între români şi unguri.
Autobuze în care cu totul întâmplător se aflau şi bâte au ajuns în sate româneşti alertând că „Ungurii îi omoară pe români”.
Autobuze în care cu totul întâmplător se aflau şi bâte au ajuns în sate ungureşti alertând că „Românii îi omoară pe unguri”.
Ceea ce nu ştiu este dacă bâtele au fost fabricate de aceeaşi societate, sau cele ungureşti erau de la una cu acţionar maghiar. Dat fiind că bâtele erau la fel, iar achizitorul a fost statul român, presupun că pentru eficienţă economică ele au fost fabricate de o singură societate.
În seara marelui show, jurnaliştii stăteau comod la ferestre/terase, filmau cu drag ce se întâmplă. Ungurii au fost mai viguroşi şi i-au demolat pe ai noştri iar un biet conaţional a fost agresat cu o cruzime inimaginabilă.
Deşi jurnaliştii de investigaţie prezenţi s-au lămurit din ce parte veneau ungurii absolut toate agenţiile mass media au relatat faptele pe dos, că românii i-au agrsesat grav pe unguri, iar sărmanul nostru conaţional era prezentat ca un ungur stâlcit de români.
Ştiu că în Franţa s-a solicitat corectarea respectivelor informaţii şi nu s-a făcut acest lucru.

2. Anglia, 1992
În presă au apărut frecvent ştiri îngrijorătoate despre situaţia Angliei, despre riscul de a avea economii în lira sterlină. Aceste ştiri s-au amplificat şi lira s-a prăbuşit.
Sunt absolut convinsă că acele ştiri nu au nici-o legatura cu dl George Soros care pariind pe prăbuşirea lirei sterline a câştigat cca 1,8 miliarde dolari.
Din wikipedia:
„Soros a devenit celebru după ce, în anul 1992, a făcut un profit de un miliard opt sute de milioane de dolari, mizând la bursă pe deprecierea lirei sterline. Ulterior, autorităţile britanice au fost nevoite să scoată lira din mecanismul de schimb valutar al Uniunii Europene.”

Fără nici-o legătură, un investitor necunoscut a pariat pe scăderea ratingului de ţară al SUA (fapt fără precedent) suma de 80.000.000$ şi a câştigat 800.000.000$. Nu mă interesează cine a câştigat acea sumă (probabil Soros), m-ar interesa cât a câştigat Standard & Poors’s, singura agenţie care a scăzut ratingul.

3. Criza economică
Înainte de criză, flăcăiaşi interesaţi de ce se intâmplă la Bilderbeg au anunţat decizia de a fi prăbuşit sistemul de creditare din SUA pentru investiţii imobiliare, ceea ce s-a realizat cu consecinţele pe care le ştii.
Se pregăteşte o nouă criză, încă nu ştiu cum se va manifesta.

Concluzie: Trăim într-un sistem în care, mă refer la societăţi, nu mai contează valoarea reală a socieăţii ci cea listată la bursă. Prin ştiri false o societate valoroasă se prăbuşeşte şi este preluată de răpitori pe mai nimic.
Se fac speculaţii financiare bazate de cursuri de schimb şi în consecinţă cei care dirijează informaţiile obţin miliarde (nu de lei). Zilnic.

Mărturisesc că îmi fac plăcere să dialoghez cu tine: eşti civilizat, eşti bine informat, ai umor. O să îţi adresz şi eu o întrebare la care eu nu am găsit răspunsul. Din statisticile Worl Bank (http://go.worldbank.org/GWMYALHYQ0) referitoate la datoriile a 64 de state care îşi raportează datoriile la WB rezultă că la sfârşitul trimestrului I 2011 ele datorează 64.515.773.000.000 USD. Două întrebări simple:
Cine a avut agonisiţi aceşti bani şi a împrumutat cu aceşti bani statele lumii?
Cum i-a agonisit?
Mă rog, nu te întreb cât datorează toate statele lumii şi cui?

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru´.
mesaj Oct 8 2011, 09:00 PM
Mesaj #372

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Oct 8 2011, 02:05 PM) *
. Două întrebări simple:
Cine a avut agonisiţi aceşti bani şi a împrumutat cu aceşti bani statele lumii?
Cum i-a agonisit?
Mă rog, nu te întreb cât datorează toate statele lumii şi cui?

soro, am sa-tz raspund, atat cat ma pot pricipeashte oceanic,daca greshesc, scuze anticipate!

hai s-o luam catinel, toata lumea vorbeshte de multe mii de mld $ datorii suverane , unde sunt lichiditazile din piatza, cine le-a tezaurizat, pe unde s-au ascuns, nu cumva nenorocitzii aia de conspiratzionishti monetaro-financiari i-au dosit prin vreo peshtera in vreo insula nelocuita din pacific? hahahaha, nu soro, nu, lichiditatzile sunt cam tot alea de prin 2000 dar, aia aia bal,bla,bla....baltabac !dar uitam tot timpul shi nu invatzam mai nimic din istoria economica a mapamondului din ultima suta de ani, shi-atunci, lasam iluziile monetaro-financiare sa zburde pe campiile economice, pe ale productziei shi-ale productivitatzii muncii, shi ete ce patzim, ne lovim la chelie shi facem buba.
anti amercheishenii tot arunca cu pietre in sieracul shi tot mai contestatul obama, dar au uitat, sau numai se prefac ca au uitat , shi-au "uitat"? un alt eveniment mult mai important ce a precedat shi condus in mod sigur, la falimentul LB(Lehman Brothers ) in usa, au "uitat" de fapt,... principala cauza a declansharii crizei de lichiditatzi, nu, nu soro n-au uitat dar nici u.s.a nu este principalul vinovat ci unul dintre vinovatzi, sa ne amintim (BNP-ul)Paribas Bank , prin 2007,atunci cand a declarat că nu a putut valoarea activelor toxice ipotecare în trei dintre vehiculele sale din afara bilanţului, asha ca, putzin mai atenta cu pianul pe scari soro, aminteshte-tzi!
se vorbeshte despre multe mii de mld.$ datorii suverane? despre lipsa lichiditatzilor din sistemul bancar? despre injectzia de capital a guvernului american in LB shi-a ECB in asha zisul plan de salvare a greciei de la faliment/faliment contriloat? de salvarea italiei, irlandei, spaniei, pe la periferii, europa este pe roshu tata, nici cordul bi, nu se simpe prea bine, dar are productzie shi are cu ce plati suveranele, pana cand?, mai vedem, dar despre mishcarea hartiilor valorice shi-a emisiunilor de titluri shi obligatziuni de toate felurile shi culorile ale CB-urilor nu? despre o a doua criza de lichiditatzi in piatza cu mult mai grava decat precedenta se vorbeshte la greu soro, de parca ar fi reushit cineva sa reglementeze piatza derivatelor shi-a sistemului bancar din umbara, hahahaha? bah, soro! virtualitatzi obtzinute pe sistem repo rostogolit.
soro, ashtia or sa se gandeasca la reglementari de-o sa le sara nasturii de la costumele armani in ceshtile cu cafea, sa speram ca n-o fi d´aia facuta cu nechezol shi-or s-o savureze cat mai repede, ce daca-i frige, ei bancherii de toate culorile n-au incercat sa ne parlesca pe noi !?

hai soro, ia o exemplificare, ca tu stii engelza, no?

http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1440752##

mai ia unul soro:

http://mba.yale.edu/faculty/profiles/gorton.shtml

shi-nca unul :
http://pages.stern.nyu.edu/~sternfin/vacha...andard%20v3.pdf

solutzia? mult mai clara lumina zilei. 2 variante:
anularea datoriilor obtzinute virtual, sau...
dublarea reala a lichiditatzilor reale shi a puterii de cumparare a creditorilor.
ar fi shi-a treia, pashnica,controlata,dar este pentru muritorul de rand shi nu da bine-n virtual, se lasa cu molima lovilutzionara. de nu va credetzi nici voi in stare de-a fi in acelashi timp debitori cu C.I-ul in mana ale vechilor credite shi-n acelashi timp consumatori destoinici de bunuri shi servicii actuale care oricum se uzeaza moral cu o viteza hahaha, neutrinica.hahahah!

shi-acum gata soro, ca transpiri! hahahaha!numai bine,tuturor.

gaspadin ilic´ valdimir lenino, ai urmarit ratzionamentul pana ai cheliti, tzi-ai mai spart shi monoclul, l-ai tot urmarit numai pana la primul tzoi de vodca scurs din samovarele alambicat, dupa, te-a cam luat somnu´, de veci, hahahaha, asha-i ?daphai bine gaspadin ilic´, ce mi-ai facut, mi-ai masacrat paragraful tot asha cum i-ai masacrat cpitalu´ lui marx. sa-tzi fie racoare acolo la 2m shi-o bezna veshic revolutzionara, este cazul sa-mi auto-cytizez paragraful respectiv din precistentu´text? nu!

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Oct 9 2011, 06:23 AM
Mesaj #373

Guests

Citeaza (tzucumbaru´ @ Oct 8 2011, 09:00 PM) *
bah, soro! virtualitatzi obtzinute pe sistem repo rostogolit.
...
solutzia? mult mai clara lumina zilei. 2 variante:
anularea datoriilor obtzinute virtual, sau...

cine este dator si cui este dator? de cand bancile islandeze au dat faliment, Anglia si Olanda se lupta sa recupereze macar o parte din banii investiti de fondurile de pensii private din aceste tari pt ca islandezul de rand sa-si creasca nivelul de trai imprumutand bani.

cum majoritatea 'mili'-orice-ilor din lume sunt mili doar pe hartie, averilor lor valorand exact atat cat sunt dispusi muncitaurii sa traga pe plantatie, eu as inclina sa cred ca e doar o criza intretinuta artificial de politiicieni care nu sunt capabili sa inteleaga ca in sec XXI societatea ar putea sa se mai urmeze si alte cresteri decat cele economice. banii 'bancherilor' sunt de fapt economiile unor muncitauri. ele sunt imprumutate spre a fi cheltuite de alti muncitauri care le vor returna (eventual) inainte ca primii muncitauri si bancherul lor sa-si piarda cheful de munca. practic, unii muncesc pt altii si viceversa, iar cativa, putini, iau un procent pt parazitarea acestei relatiii.
daca muncitaurul de rand n-ar mai baga in el mancare in prostie, ar folosi mai des transportul in comun si ar achizitiona doar bunuri de care are cu adevarat nevoie, cel mai probabil s-ar trezi luna urmatoare cu uimitoarea concluzie ca ii ajung 4h munca / zi. dar asta ar fi o catastrofa pt parazitii de mai sus, asa ca ei fac tot posibilul sa va convinga ca 12h de munca pe zi ca sa va schimbati telefonul mobil la 6 luni (pe care il folositi tot pt munca) sunt masura succesului in viata.
munca de convingere o duc asiduu trusturile de presa care va aduc aminte in fiecare zi cat de rea este lumea din jur cu 'stirile de la ora 5', cat de mici si neispraviti sunteti in comparatie cu vedetele lor si, daca nu v-a luat somnul de la portia mult prea mare de rahat televizat, se chinuie sa va convinga cu filmele lor ca de fapt sunteti niste eroi nedescoperiti, deci puteti sa o luati linistiti de la capat a doua zi.
poate ca e timpul sa inchideti tembelizorul definitiv.

+Quote Post
mesaj Oct 9 2011, 11:27 AM
Mesaj #374

Guests

War of the Worlds Radio Broadcast Causes Panic
On Sunday, October 30, 1938, millions of radio listeners were shocked when radio news alerts announced the arrival of Martians. They panicked when they learned of the Martians' ferocious and seemingly unstoppable attack on Earth. Many ran out of their homes screaming while others packed up their cars and fled.
Though what the radio listeners heard was a portion of Orson Welles' adaptation of the well-known book, War of the Worlds by H. G. Wells, many of the listeners believed what they heard on the radio was real.

The Broadcast
On Sunday, October 30, 1938 at 8 p.m., the broadcast began when an announcer came on the air and said, "The Columbia Broadcasting System and its affiliated stations present Orson Welles and the Mercury Theatre on the Air in The War of the Worlds by H. G. Wells."
Orson Welles then went on the air as himself, setting the scene of the play: "We know now that in the early years of the twentieth century this world was being watched closely by intelligences greater than man's and yet as mortal as his own..."
As Orson Welles finished his introduction, a weather report faded in, stating that it came from the Government Weather Bureau. The official sounding weather report was quickly followed by "the music of Ramon Raquello and his orchestra" from the Meridian Room in the Hotel Park Plaza in downtown New York. Actually, the broadcast was all done from the studio, but the script led people to believe that there were announcers, orchestras, newscasters and scientists on the air from a variety of locations.

The dance music was soon interrupted by a special bulletin announcing that a professor at the Mount Jennings Observatory in Chicago, Illinois reported seeing explosions on Mars. The dance music resumed until it was interrupted again, this time by a news update in the form of an interview with astronomer, Professor Richard Pierson at the Princeton Observatory in Princeton, New Jersey.

................................................................................
.................................................................................
............................

http://history1900s.about.com/od/1930s/a/warofworlds.htm

mass-media, faina soro!

multzumesc, HOTADMIN!
o clona tucumbarita ishi facu mendrele parapsihice pe thread!.

+Quote Post
Vizitator_ţucumbăru' finanţos.
mesaj Oct 9 2011, 12:12 PM
Mesaj #375

Guests

Citeaza (pehash @ Oct 9 2011, 06:23 AM) *
cine este dator si cui este dator? de cand bancile islandeze au dat faliment, Anglia si Olanda se lupta sa recupereze macar o parte din banii investiti de fondurile de pensii private din aceste tari pt ca islandezul de rand sa-si creasca nivelul de trai imprumutand bani.

cum majoritatea 'mili'-orice-ilor din lume sunt mili doar pe hartie, averilor lor valorand exact atat cat sunt dispusi muncitaurii sa traga pe plantatie, eu as inclina sa cred ca e doar o criza intretinuta artificial de politiicieni care nu sunt capabili sa inteleaga ca in sec XXI societatea ar putea sa se mai urmeze si alte cresteri decat cele economice. banii 'bancherilor' sunt de fapt economiile unor muncitauri. ele sunt imprumutate spre a fi cheltuite de alti muncitauri care le vor returna (eventual) inainte ca primii muncitauri si bancherul lor sa-si piarda cheful de munca. practic, unii muncesc pt altii si viceversa, iar cativa, putini, iau un procent pt parazitarea acestei relatiii.
daca muncitaurul de rand n-ar mai baga in el mancare in prostie, ar folosi mai des transportul in comun si ar achizitiona doar bunuri de care are cu adevarat nevoie, cel mai probabil s-ar trezi luna urmatoare cu uimitoarea concluzie ca ii ajung 4h munca / zi. dar asta ar fi o catastrofa pt parazitii de mai sus, asa ca ei fac tot posibilul sa va convinga ca 12h de munca pe zi ca sa va schimbati telefonul mobil la 6 luni (pe care il folositi tot pt munca) sunt masura succesului in viata.
munca de convingere o duc asiduu trusturile de presa care va aduc aminte in fiecare zi cat de rea este lumea din jur cu 'stirile de la ora 5', cat de mici si neispraviti sunteti in comparatie cu vedetele lor si, daca nu v-a luat somnul de la portia mult prea mare de rahat televizat, se chinuie sa va convinga cu filmele lor ca de fapt sunteti niste eroi nedescoperiti, deci puteti sa o luati linistiti de la capat a doua zi.
poate ca e timpul sa inchideti tembelizorul definitiv.

MĂI PEHAŞULE, BATU-TE-AR GRINDINA CU jdemiii de $ şi, ŢUCA-TE-AR TOATE JUNICILE DIN PARKAREA SUPERMARKETULUI , POŢI SĂ-MI SPUI 'MNEATALE, CUM DE-AU REUŞIT MUNCITAURII , JUNICILE MUCITOARE ŞI VACUŢELE ADULTE SA CONTRACTEZE CREDITE FURAJERE CONCOMITENT DE LA MAI MULTE GRAJDURI !?
APOI SA TE MAI GANDEŞTI TU BINIŞOR, ŞI SA-MI MAI RASPUNZI LA O ÎNTREBARE,- UNA D*AIA PUŢIN MAISOFISTRICATĂ- CUM AU REUŞIT GUVERNELE SĂ-ŞI FINANŢEZE DEFICITELE BUGETARE DE CONT CURENT ÎN ULTIMUL DECENIU,

HAP-OI MAI, IUNIE, IULIE, VEDEM !

cu tembeliziunile-i altă problema, sunt un rau necesar pehaşule, ca doar n-o să ne facem toţi legitimaţii la bibliotecile academice sau universitare pentru a ne ostoi setea de informaţii pe termen mediu şi lung, avem nevoie de informaţii diverse şi musai cotidiene,(asta numaidaca vrei să fii cablat,ştecherizat informaşional la cazuistica de interes general din cursul zilei, daca nu, nu-i bai, poţi lua o pauza şi, relax) le filtram p'ălea de ne sunt furnizate de tembeliziuni, le ascultam lolopedariile mai aşea, mai printre fondul lexical de cuvinte rostit de ştirista de serviciu, conexam , sintetizam, din cel puţin 3 surse concurente ,başca, antagonice informaţional şi-apoi concluzionam , nah!

+Quote Post
Blue24
mesaj Oct 9 2011, 07:48 PM
Mesaj #376

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 9-October 11
Utilizatorul numarul: 29 676

Citeaza (din popor @ Jul 1 2011, 11:15 AM) *
Fiica mea si-a dat zilele trecute capacitatea. Cand am vazut ca a luat nota 10 la romana, i-am spus: felicitari, dar sa stii ca o sa depun contestatie. Sunt sigur ca n-ai copiat, dar stiu si ca numarul cartilor citite de tine pana acum tinde catre zero. Si atunci cum este posibil sa-mi vii cu nota asta acasa?!? Ceva nu-i in regula cu lumea in care traim huh.gif Iar televiziunile ii manipuleaza pe cei care le permit asta. Si am cunoscut multi creduli cu o droaie de diplome luate pe bune. cool.gif

Era o povestioară unde un nene și-a angajat un alt nene care să îl tragă de mânecă când exagerează lăudânduse sau când minte prea evident.
Tu ai un astfel de angajat?

Ataseaza imagine/imagini
Imagine atasata

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Oct 10 2011, 06:26 AM
Mesaj #377

Guests

Citeaza (ţucumbăru' finanţos @ Oct 9 2011, 12:12 PM) *
... POŢI SĂ-MI SPUI 'MNEATALE, CUM DE-AU REUŞIT MUNCITAURII , JUNICILE MUCITOARE ŞI VACUŢELE ADULTE SA CONTRACTEZE CREDITE FURAJERE CONCOMITENT DE LA MAI MULTE GRAJDURI !?

0. punand stampila pe partidul care le-a promis mai multa pomana
1. cand a decis vacaroiu ca pensia depinde de salariul mediu, nu si de cat a contribuit dorel
2. cu buletinul

Citeaza (ţucumbăru' finanţos @ Oct 9 2011, 12:12 PM) *
... SĂ-ŞI FINANŢEZE DEFICITELE BUGETARE DE CONT CURENT ÎN ULTIMUL DECENIU,

cu bani imprumutati. scadenta la nepoti. cand respectul de sine tinde catre zero, pe dorel nu-l mai intereseaza ce lasa in urma... el sa aiba ce bea si manca in timp ce sta leguma la tembelizor...

+Quote Post
strof
mesaj Oct 23 2011, 06:13 PM
Mesaj #378

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 23-October 11
Utilizatorul numarul: 29 822

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Sep 16 2011, 08:02 AM) *
Ai să râzi, mă uit. Nu rezist mai mult de 5-10 minute pe un post, dar îmi place să văd cum manipulează şi contorsionează realitatea.

Realitatea, ca realitatea, pe mine ma amuza A3 si OTV la culme blink.gif Penibil este prea putin pt ei laugh.gif

--------------------
Un simplu roman

+Quote Post
Vizitator_Bogdan N..
mesaj Oct 27 2011, 07:45 PM
Mesaj #379

Guests

Citeaza (strof @ Oct 23 2011, 06:13 PM) *
Realitatea, ca realitatea, pe mine ma amuza A3 si OTV la culme blink.gif Penibil este prea putin pt ei laugh.gif

Pierdeţi timp ascultând minciunile lor. Părerea mea.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 18 2011, 01:55 PM
Mesaj #380

Membru veteran

Frumoase şi reclamele cu bătrâneii care cer locuri de muncă la Roşia Montană. Deşi se vede că ei sunt mult prea bătrâni ca să muncească...

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru´finantzos.
mesaj Nov 18 2011, 02:22 PM
Mesaj #381

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 18 2011, 01:55 PM) *
Frumoase şi reclamele cu bătrâneii care cer locuri de muncă la Roşia Montană. Deşi se vede că ei sunt mult prea bătrâni ca să muncească...

nah, soro...daca-i asha cum o zaci, atunce aiasta-i reclama minciunita, informatzie falsa,...ce fac aia de la cna, dar ms. padurosa, nu se auto-sesizeaza? informatzii false- media,...ce ashteapta?

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 18 2011, 02:53 PM
Mesaj #382

Membru veteran

Citeaza (tzucumbaru´finantzos @ Nov 18 2011, 02:22 PM) *
nah, soro...daca-i asha cum o zaci, atunce aiasta-i reclama minciunita, informatzie falsa,...ce fac aia de la cna, dar ms. padurosa, nu se auto-sesizeaza? informatzii false- media,...ce ashteapta?

Unde trăieşti tu, Ţucumbarule? Înţeleg că foarte departe de realitatea românească...

+Quote Post
mesaj Nov 18 2011, 03:32 PM
Mesaj #383

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 18 2011, 02:53 PM) *
Unde trăieşti tu, Ţucumbarule? Înţeleg că foarte departe de realitatea românească...

laugh.gif
nu-tzi spoon soro, ca se afla..hahahah... mi-i frica de zevzeci scormonitori ...phai dupa ce le-am deflorat afacerea p´aci pe threat, cam ce crezi tu ca mi-a patzi chelea daca pun ashtia labutza pe mine, sh-apoi, nu zaceai tu sa ne tzinem fleanca, ca de nu... or sa trimita ashtia duba dupa noi, ha!?...phaaaaaai? daca vrai sa ne deconstipam, mai bine iashte sa...aaaa...sa folosim activia !hahahahaha smile.gif

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 18 2011, 03:45 PM
Mesaj #384

Membru veteran

Citeaza (tzucumbaru´finantzos @ Nov 18 2011, 03:32 PM) *
laugh.gif
nu-tzi spoon soro, ca se afla..hahahah... mi-i frica de zevzeci scormonitori ...phai dupa ce le-am deflorat afacerea p´aci pe threat, cam ce crezi tu ca mi-a patzi chelea daca pun ashtia labutza pe mine, sh-apoi, nu zaceai tu sa ne tzinem fleanca, ca de nu... or sa trimita ashtia duba dupa noi, ha!?...phaaaaaai? daca vrai sa ne deconstipam, mai bine iashte sa...aaaa...sa folosim activia !hahahahaha smile.gif

Unde trăieşti tu, Ţucumbarule? Înţeleg că foarte departe de realitatea românească... Era o întrebare retorică, şezi liniştit, că nu-s aşa de curioasă!
Cred că mie, care locuiesc ÎNCĂ în România îmi ştiu băieţii cu steluţe pe umeri şi numărul de la pantofi şi măsura de la lenjeria intimă... Mă gândeam să renunţ la ele, ca să nu mă deconspir!

+Quote Post
mesaj Nov 18 2011, 11:15 PM
Mesaj #385

Guests

soroooo, ete, na un cado´de la ...je! dry.gif

Les gens de justice

Honoré Daumier 1808 Marseille - 1879Valmondois

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 2 2011, 06:05 PM
Mesaj #386

Membru veteran

iRealitatea, de ce manipulaţi?
De ce nu l-aţi lăsat pe Mircea Toader să-i răspundă liderului sindical care spunea că în Teleorman dascălii nu şi-au luat salariile de trei luni?
A fost o mare fraudă la nivel local, atâta a apucat să spună şi i-aţi tăiat macaroana. Nu aveam voie să ştim cine a făcut frauda, în ce constă frauda, ce măsuri ia guvernul.
Ruşineeeeeeeeeee! Parcă eraţi mai discreţi în manipulare.

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Dec 2 2011, 07:29 PM
Mesaj #387

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 18 2011, 03:45 PM) *
Cred că mie, care locuiesc ÎNCĂ în România îmi ştiu băieţii cu steluţe pe umeri şi numărul de la pantofi şi măsura de la lenjeria intimă... Mă gândeam să renunţ la ele, ca să nu mă deconspir!

Pai daca tot renunti la ele, trimite-ne si noua niste poze cu tine. Baietii nu ma intereseaza. biggrin.gif

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Dec 2 2011, 07:49 PM
Mesaj #388

Membru veteran

Citeaza (Altu @ Dec 2 2011, 07:29 PM) *
Pai daca tot renunti la ele, trimite-ne si noua niste poze cu tine. Baietii nu ma intereseaza. biggrin.gif

'
De ce nu te duci tu pe un site hot sex dacă vrei poze XXX?

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru'.
mesaj Dec 2 2011, 07:58 PM
Mesaj #389

Guests

Citeaza (Altu @ Dec 2 2011, 07:29 PM) *

hehehehehe ! ti-ai luat-o pe ziua de astazi ?..nici o grija, o sa primesti chelfaneala, ....sorooooo, haleste-l !ahahahaha....

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru'.
mesaj Dec 2 2011, 08:04 PM
Mesaj #390

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Dec 2 2011, 07:49 PM) *
'
De ce nu te duci tu pe un site hot sex dacă vrei poze XXX?

maaaaah, soro! ce pomptera esti, reactzionezi superluninic, ai depasit pana si viteza neutrino, te-astepta minos sa-tzi confirme aparentele!hahahahahaha

altule, nici macar n-ai avut timp sa-ti faci vise, hahahahahahah desarte...hahahahahaah!

+Quote Post

15 Pagini V  « < 11 12 13 14 15 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st January 2020 - 06:41 PM