IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Evaziune fiscală vs Bani la Buget
Cucuveaua
mesaj Apr 11 2012, 09:42 PM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 24
Inscris: 12-June 11
Utilizatorul numarul: 28 415

La scurt timp de la preluarea mandatului dl Răzvan Ungureanu i-a stabilit dlui Sorin Blejnar o sarcină concretă: să aduca la bugetul statului in jur de 2 miliarde euro în două luni, cu accent asupra comerţului cu alcool şi produse vegetale. (Ţigările sunt produse vegetale?). Dl Blejnar a spus că a îndeplinit planul, doar că nu a spus cât din fondurile atrase provin din evaziune fiscală. Lapsus?

Din punctul de vedere al SRI, dl George Maior a declarat că „in estimarea SRI, evaziunea in anii trecuti era de 35% din PIB si s-a diminuat la 27-28%”
(http://www.ziare.com/stiri/sri/maior-despre-evaziune-sri-informeaza-anaf-trebuie-sa-implementeze-1158759 ).
Dar cât este PIB-ul României? Un grafic uzitat (http://2.bp.blogspot.com/-WKrIedfx7f8/TfHeIClKXNI/AAAAAAAAFDY/gfKxTvmkNm8/s1600/2011%2B06%2B09%2B-%2B01%2B-%2BPIB%2BRomania.png )
ne arată că PIB-ul româniei a fost de cca 43 mld USD în 2011. Deci în acel an evaziunea fiscală a fost de cca 12 miliarde USD. Presupun că nu a scăzut în acest an. Deci dl Sorin Blejnar mai are ceva de făcut în acest an.

În urmă cu câteva săptămâni urmăream un reportaj privind vânzarea unor societăţi cu datorii substanţiale unor boschetari sau unor persoane care nu au domiciliul în România. Practic datorii de 950 milioane lei au fost vândute sau cesionate unor persoane fără venituri se releva în respectiva anchetă, sumară. (Unul dinte vânzători era dl Cristian Boureanu).
Un alt reportaj se referea la activităţi de import. O societate perfect legală importă mărfuri în România. Respectiva societate vinde produsele unei societăţi de apartament (demolat) şi produsele dispar în ceaţă. Mărturisesc că nu am înţeles motivele respectivei manevre, era ceva legat de TVA.

Bun, ce este de făcut?
1. În primul rând o curăţenie:
- Societăţile care nu sunt găsite la sediul social se radiază
- Societăţile care nu au depus bilanţuri la termenul prevăzut de lege se radiază
- Societăţile plătitoare TVA care nu au depus declaraţiile TVA la termenul prevăzut de lege se radiază
ş.a.
Întrebare: de ce nu a făcut statul român această curăţenie până acum?

2. Ar trebui ca MF să aibă o evidenţă a tranzacţiilor (facturării) între societăţi.
Actualele baze de date permit înregistrarea a trilioane (exagerez, pot mai mult) de înregistrări. Prin lege, ar trebui ca orice societate activă să înregistreze zilnic în sistem un sumar al facturilor emise, cu foarte puţine date: CUI emitent, COD TVA beneficiar, număr factură, data, moneda, valoare, TVA, Total factura.
Şi astfel multe ciudăţenii se vor vedea.
DESIGUR, DACĂ VA VERIFICA CINEVA.

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Apr 13 2012, 10:44 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Cucuveaua @ Apr 11 2012, 09:42 PM) *
- Societăţile care nu au depus bilanţuri la termenul prevăzut de lege se radiază

Exact asta se si intampla. E o metoda excelenta de a scapa si de societate, si de datorii. Nu depui doua bilanturi si ti-o radiaza Registrul Comertului. Pe cine crezi ca incurajeaza radierea asta, pe antreprenorii cinstiti sau pe evazionisti?

Citeaza (Cucuveaua @ Apr 11 2012, 09:42 PM) *
Ar trebui ca MF să aibă o evidenţă a tranzacţiilor (facturării) între societăţi.

Asta e mentalitatea cea mai raspandita in Romania, antreprenorul ar trebui sa se considere "tolerat" de catre stat si functionarii sai, fiindca oricum, orice antreprenor nu e decat un infractor neprins, nu-i asa?

In nesfarsita lor bunavointa, statul si functionarii sai permit existenta antreprenorilor, cu conditia ca acestia sa nu si-o ia prea mult in cap, corect? Ei, de asta Romania merge asa cum merge. Cand o sa intelegeti, tu si cei ca tine, ca antreprenorii sunt cei care duc economia inainte, nu bugetarii si functionarii publici, atunci o sa revin in Romania si o sa creez din nou locuri de munca. Dar nu cred ca asta se va intampla in cursul vietii noastre.

+Quote Post
Vizitator_Bogdan N.
mesaj Apr 13 2012, 12:49 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Warrington @ Apr 13 2012, 10:44 AM) *
Exact asta se si intampla. E o metoda excelenta de a scapa si de societate, si de datorii. Nu depui doua bilanturi si ti-o radiaza Registrul Comertului. Pe cine crezi ca incurajeaza radierea asta, pe antreprenorii cinstiti sau pe evazionisti?

Asta e mentalitatea cea mai raspandita in Romania, antreprenorul ar trebui sa se considere "tolerat" de catre stat si functionarii sai, fiindca oricum, orice antreprenor nu e decat un infractor neprins, nu-i asa?

In nesfarsita lor bunavointa, statul si functionarii sai permit existenta antreprenorilor, cu conditia ca acestia sa nu si-o ia prea mult in cap, corect? Ei, de asta Romania merge asa cum merge. Cand o sa intelegeti, tu si cei ca tine, ca antreprenorii sunt cei care duc economia inainte, nu bugetarii si functionarii publici, atunci o sa revin in Romania si o sa creez din nou locuri de munca. Dar nu cred ca asta se va intampla in cursul vietii noastre.

Eu înţeleg că userul îşi pune nişte întrebări, fără să aibă pretenţia că a găsit soluţia. Ai soluţii, spune-le, nu vezi în ce corupţie trăim?!

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Apr 13 2012, 03:04 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Bogdan N @ Apr 13 2012, 12:49 PM) *
Eu înţeleg că userul îşi pune nişte întrebări, fără să aibă pretenţia că a găsit soluţia.

Intelegi gresit. E exact invers, userul respectiv vine cu niste "solutii" (radierea din oficiu a societatilor comerciale, inregistrarea TUTUROR facturilor la MF etc. ) fara sa-si puna prea multe intrebari. Astfel de "solutii" tin de fapt de psihologie: satisfac nevoia unor oameni de a-i controla pe altii sau macar de a-i vedea pe alti controlati, fara ca acele solutii sa rezolve efectiv vreo problema.

Ai soluţii, spune-le, nu vezi în ce corupţie trăim?!

Dupa 20 de ani (1990-2010) pierduti in Romania cu speranta ca se va schimba ceva, solutia mea a fost Anglia. Pentru altii poate fi Germania sau Statele Unite.

In Romania, mentalitatea colectiva e problema, nu partidul aflat temporar la guvernare. Aceasta mentalitate colectiva naste monstri si va continua sa o faca. Cine a dorit sa munceasca si sa fie platit corect pentru munca sa, a emigrat deja. Cine a dorit "sa se descurce", se descurca foarte bine in RO.

+Quote Post
Cucuveaua
mesaj Apr 14 2012, 11:19 AM
Mesaj #5

Membru
**

Eu nu am spus că statul trebuie să aştepte doi ani şi ceva, adică două bilanţuri. Am scris 3 lucruri:
- Societăţile care nu sunt găsite la sediul social se radiază - adică radiere imediată
- Societăţile care nu au depus bilanţuri la termenul prevăzut de lege se radiază - radiere de exemplu la 30 de zile de la nedepunerea bilanţului
- Societăţile plătitoare TVA care nu au depus declaraţiile TVA la termenul prevăzut de lege se radiază - radiere de exemplu la 30 de zile de la nedepunerea declaraţiei TVA
Această radiere ar însemna stoparea tranzacţiilor respectivei societăţi. Veificarea că a stopat efectiv tranzacţiile o faci prin tranzacţiile terţilor, adică ceea ce am scris privind înregistrarea tranzacţiilor la MF.

Când m-am referit la curăţenie, mă gândeam şi la ce ar trebui să facă statul, dar nu am mai scris, ca să nu mă lăbărţez prea mult. Normal ar fi ca la orice societate radiată şi care are un sediu ar trebui trimisă Garda Financiară pentru a face verificările necesare şi a aplica amenzile corespunzătoare şi alte măsuri (de ex. sechestru asiguratoriu), De asemenea. ar trebui instituit prin lege cum se lichidează o astfel de societate şi cine o face.
La societăţile care de fapt nu au sediul social la adresa declarată, acţionarii ar trebui depistaţi de organele abilitate şi cercetaţi niţel pentru fals în declaraţii, plus sancţiunile de rigoare.
Un alt lucru care ar trebui reglat prin lege este cum interzici vânzarea părţilor sociale sau acţiunile societăţilor cu datorii (mă refer doar la cele nelistate la bursă), precum şi cesionarea, donarea. Uzual cumpărătorii sunt investitori din zona homeless, beduini care nu au trecut niciodată hotarele ţării noastre, ş.a.. S-a luat o măsură legală de tot hazul care interzice, în anumite condiţii, doar vânzarea.

Cred că ai citit cam neatent. Eu mă refeream la importatori care vând produsele unor societăţi fantomă de unde intră în vasta zonă a evaziunii fiscale, deci nu la antreprenori. Dacă te deranjează că m-am legat de "importatori", scrie la subiect.

Aceasta postare a fost editata de Cucuveaua: Apr 14 2012, 11:21 AM

+Quote Post
Cucuveaua
mesaj Apr 14 2012, 12:11 PM
Mesaj #6

Membru
**

Citeaza (Warrington @ Apr 13 2012, 03:04 PM) *
Intelegi gresit. E exact invers, userul respectiv vine cu niste "solutii" (radierea din oficiu a societatilor comerciale, inregistrarea TUTUROR facturilor la MF etc. ) fara sa-si puna prea multe intrebari. Astfel de "solutii" tin de fapt de psihologie: satisfac nevoia unor oameni de a-i controla pe altii sau macar de a-i vedea pe alti controlati, fara ca acele solutii sa rezolve efectiv vreo problema.

Astfel de "solutii" tin de fapt de nu de psihologie, ci de informatizare. Dacă faci o curăţenie în rândurile societăţilor şi determini toate societăţile să raporteze periodic facturile emise şi cele primite (sumarul facturilor) şi stochezi toate informaţiile într-o bază de date poţi să faci o sumedenie de verificări:
- facturi primite de o societate la care emitentul a fost radiat
- facturi primite de o societate dar care nu au fost înregistrate ca emise la furnizor
- facturi emise de o societate dar care nu au fost înregistrate ca primite la beneficiar
Iar acest lucru ajută organele de control să depisteze prompt neregulile şi să le remedieze prin măsuri adecvate. În acest moment verificările se fac prin sondaj cu rezultate modeste.

Apoi ai putea să verifici concordanţa declaraţiilor TVA cu situaţia facturilor înregistrate în sistem.
Ai putea să verifici "preferinţele" unor instituţii de stat sau ale autorităţilor pentru anumite societăţii în ceea ce priveşte investiţiile sau achiziţiile. Instant!

Deci nu este vorba de "nevoia unor oameni de a-i controla pe altii sau macar de a-i vedea pe alti controlati, fara ca acele solutii sa rezolve efectiv vreo problema" ci de instrumente de depistare a fraudelor, a neregulilor.

Citeaza (Warrington @ Apr 13 2012, 03:04 PM) *
Dupa 20 de ani (1990-2010) pierduti in Romania cu speranta ca se va schimba ceva, solutia mea a fost Anglia. Pentru altii poate fi Germania sau Statele Unite.
In Romania, mentalitatea colectiva e problema, nu partidul aflat temporar la guvernare. Aceasta mentalitate colectiva naste monstri si va continua sa o faca. Cine a dorit sa munceasca si sa fie platit corect pentru munca sa, a emigrat deja. Cine a dorit "sa se descurce", se descurca foarte bine in RO.

"Cine a dorit sa munceasca si sa fie platit corect pentru munca sa, a emigrat deja." Dacă tu gândeşti aşa, nu trebuie generalizezi, nu toată lumea gândeşte ca tine. Am lucrat pe vremea lui nea Ceaşcă în Franţa două luni la un proiect comun al unei societăţi române cu una franceză. Aveam condiţii excelente. O lună a fost superb (Versailles, Fontainebleu, Alsacia, muzee super, farmecul Parisului). După aceea am realizat că nu aş putea trăi departe de soţie, rude, prieteni, departe de ţara pe care o iubesc. Şi am revenit la mizerabilele condiţii din România de atunci.
În aceeaşi 20 de ani mi-am construit o carieră în domeniul informatic, ca angajat, leafa mea a crescut constant şi acum nu este departe de cât câştigă un omolog din Vest. Dată fiind impozitarea din România, s-ar putea ca veniturile mele nete să fie mai mari decât cele ale unui omolog din Vest. Asta este secundar.
Nu am nimic cu cei care cred că Ubi bene ibi patria (adică pre limba ta "Where I am at ease, there is country").
Am cunoscut oameni care au plecat definitiv din ţară şi au constatat că trăiesc confortabil, dar că sunt nişte nobody. Am cunoscut şi oameni care s-au întors.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Apr 15 2012, 03:37 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Cucuveaua @ Apr 14 2012, 11:19 AM) *
Eu nu am spus că statul trebuie să aştepte doi ani şi ceva, adică două bilanţuri. Am scris 3 lucruri:
- Societăţile care nu sunt găsite la sediul social se radiază - adică radiere imediată

Esti format in mentalitatea comunista si nu intelegi IDEEA de societate comerciala. In Anglia, firmele de consultanta nu numai ca iti infiinteaza o societate in 4 ore, punandu-ti chiar ele sediu si director (administrator) la dispozitie, dar au si societati gata infiintate, pentru situatiile in care iti trebuie o firma veche de minimum 6 luni, de exemplu. Iar Anglia nu e paradis fiscal, nu e nici Cipru si nici Delaware. Absolut ORICINE isi poate infiinta o firma, nu te intreaba nimeni daca ai calcat vreodata prin Anglia si cu ce ocazie.

Inclusiv in RO., o firma este infiintata numai prin hotarare judecatoreasca si poate fi desfiintata tot numai printr-o hotarare judecatoreasca.

La cum pui tu problema, Coreea de Nord e modelul perfect de societate pentru tine. Acolo iti da statul mancare si haine, nu e nevoie de societati comerciale private.

Citeaza (Cucuveaua @ Apr 14 2012, 11:19 AM) *
Această radiere ar însemna stoparea tranzacţiilor respectivei societăţi. Veificarea că a stopat efectiv tranzacţiile o faci prin tranzacţiile terţilor, adică ceea ce am scris privind înregistrarea tranzacţiilor la MF.

Tu esti constient ca tranzactiile care trebuie sa aiba loc, vor avea oricum loc, indiferent daca folosesti sau nu o societate comerciala pentru asta? Existenta societatilor comerciale iti permite, ca stat, sa tii cat de cat sub control aceste tranzactii si sa le taxezi. Masurile draconice la care visezi tu ar urca economia subterana pana la cer.

Numai o autarhie cum era cea a lui Ceausescu isi permitea astfel de masuri, dar si acea autarhie a ajuns in imposibilitatea de a asigura hrana populatiei si s-a prabusit.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Apr 15 2012, 03:50 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Cucuveaua @ Apr 14 2012, 12:11 PM) *
O lună a fost superb (Versailles, Fontainebleu, Alsacia, muzee super, farmecul Parisului). După aceea am realizat că nu aş putea trăi departe de soţie, rude, prieteni, departe de ţara pe care o iubesc.

Asta-i romanul tipic in strainatate: "când, deodată îl apucă un dor de tată-său și de mumă-sa" lasa totul balta si se intoarce in mocirla in care se simtea confortabil. Contribuind la perpetuarea mocirlei, pentru a o lasa mostenire generatiilor viitoare.

Cei ca tine fac Romania sa arate asa cum arata si ar trebui sa-ti fie rusine, nu sa fii mandru de asta. Pe mine o astfel de Romanie nu ma reprezinta si nu m-a reprezentat niciodata.

Dincolo de "Versailles, Fontainebleu, Alsacia, muzee super, farmecul Parisului", te-ai deranjat sa incerci sa intelegi ceva din modul cum functioneaza tara aia? Sau te-ai multumit cu vesnicele explicatii nevrotice ale romanului, de genul "ei au avut colonii, de-aia o duc mai bine"?

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Apr 15 2012, 03:54 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Cucuveaua @ Apr 14 2012, 12:11 PM) *
În aceeaşi 20 de ani mi-am construit o carieră în domeniul informatic, ca angajat, leafa mea a crescut constant şi acum nu este departe de cât câştigă un omolog din Vest. Dată fiind impozitarea din România, s-ar putea ca veniturile mele nete să fie mai mari decât cele ale unui omolog din Vest. Asta este secundar.

Astea sunt povesti de adormit copiii, esti functionar public pe la vreo institutie gen ANRC, asta inseamna la cei ca tine "o cariera in domeniul informatic".

+Quote Post
Cucuveaua
mesaj Apr 16 2012, 09:22 AM
Mesaj #10

Membru
**

Citeaza (Warrington @ Apr 15 2012, 03:37 AM) *
Esti format in mentalitatea comunista si nu intelegi IDEEA de societate comerciala. In Anglia, firmele de consultanta nu numai ca iti infiinteaza o societate in 4 ore, punandu-ti chiar ele sediu si director (administrator) la dispozitie, dar au si societati gata infiintate, pentru situatiile in care iti trebuie o firma veche de minimum 6 luni, de exemplu. Iar Anglia nu e paradis fiscal, nu e nici Cipru si nici Delaware. Absolut ORICINE isi poate infiinta o firma, nu te intreaba nimeni daca ai calcat vreodata prin Anglia si cu ce ocazie.

Eu scriam despre radiere, tu vorbeşti despre înfiinţarea unor societăţi.
Eu scriam despre vânzarea/cesionarea unor societăţi cu mari datorii unor boschetari/”beduini”, adică unor persoane paupere, tu despre înfiinţarea de societăţi de persoane care nu au trecut prin Anglia.
Practic vorbim despre lucruri diferite. Aşa dialogaţi în Anglia?

Inclusiv in RO., o firma este infiintata numai prin hotarare judecatoreasca si poate fi desfiintata tot numai printr-o hotarare judecatoreasca.

Ai perfectă dreptate. Doar că în general prefer să dau explicaţii minime.
Chiar este necesar să descriu întreg mecanismul? De ex. “administraţiile financiare vor anunţa Registrul Comerţului asupra nedepunerii bilanţului-declaraţiei, iar RC va decide suspendarea activităţii societăţii şi va întocmi cererea de radiere, ş.a.”.
În general postările mele se adresează unor cititori cărora nu trebuie să le dai totul mură în gură. Deasemenea îi prefer pe cei care după ce au citit răspund la obiect, nu pe cei care se năpustesc de-a’mboulea luând-o razna pe câmpii.

La cum pui tu problema, Coreea de Nord e modelul perfect de societate pentru tine. Acolo iti da statul mancare si haine, nu e nevoie de societati comerciale private.

Pe asta de unde ai scos-o. Sau ai deficienţe de raţionament, sau ai o imaginaţie cam săltăreaţă.

Tu esti constient ca tranzactiile care trebuie sa aiba loc, vor avea oricum loc, indiferent daca folosesti sau nu o societate comerciala pentru asta? Existenta societatilor comerciale iti permite, ca stat, sa tii cat de cat sub control aceste tranzactii si sa le taxezi. Masurile draconice la care visezi tu ar urca economia subterana pana la cer.

Nu sunt de loc draconice şi în nici-un caz nu ar “urca economia subterană” până prin preajma raiului.
Ar depista tranzacţiile cu societăţi suspendate/radiate, precum şi jumătăţile de tranzacţii înregistrate în sistem.
Nu ştiu dacă se practică şi acum, dar în urmă cu un timp unii patroni cumpărau snopuri de facturi emise de diverse societăţi de la vânzători volanţi. Tot ceea ce aveau de făcut era să completeze serviciile şi valorile. Rezultatul, nu mai aveau profit, sau aveau de recuperat TVA.

Numai o autarhie cum era cea a lui Ceausescu isi permitea astfel de masuri, dar si acea autarhie a ajuns in imposibilitatea de a asigura hrana populatiei si s-a prabusit.

Te înşeli. Iar pe vremea lui Ceauşescu informatizarea era la pământ.
O să îţi dau un un exemplu despre ce au făcut anul trecut guvernanţii, iar Ceauşescu n-a făcut. Este vorba despre Registrul de evidenţă al salariaţilor (REVISAL), care acum are un conţinut foarte bogat în ceea ce priveşte informaţiile despre salariaţi şi care trebuie depus de fiecare dată când se modifică oricare dintre respectivele informaţii la vre-unul dintre angajaţi. Sunt societăţi cu un număr mare de angajaţi care practic depun zilnic REVISAL.
Comentează te rog această măsură a ultimului guvern Boc.
Scopul este descurajarea muncii la negru.

+Quote Post
Cucuveaua
mesaj Apr 16 2012, 09:25 AM
Mesaj #11

Membru
**

Citeaza (Warrington @ Apr 15 2012, 03:54 AM) *
Astea sunt povesti de adormit copiii, esti functionar public pe la vreo institutie gen ANRC, asta inseamna la cei ca tine "o cariera in domeniul informatic".

Luvrez în mediul privat.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Apr 16 2012, 11:40 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Cucuveaua @ Apr 16 2012, 09:22 AM) *
Eu scriam despre radiere, tu vorbeşti despre înfiinţarea unor societăţi.

Infiintarea si radierea sunt inevitabil complementare. Daca radierea o decide un judecator, acela are obligatia sa asculte ambele parti. Exista cai de atac etc., iar asta inseamna ca radierea ar putea dura si doi ani de zile, in practica. Nu e realizabila in 30 de zile cum visezi tu.

Practic vorbim despre lucruri diferite. Aşa dialogaţi în Anglia?

Nu, in Anglia oamenii dialogheaza la obiect. Exemplu: ce ne propunem, sa obtinem mai multi bani la buget? Atunci e nevoie sa incurajam activitatea economica, aceasta va crea locuri de munca etc.

Tu nu-ti propui sa aduni mai multi bani la buget, tu doar pretinzi asta. Ce iti propui tu e sa introduci masuri draconice de control, care sa creasca rolul functionarului public si importanta deciziilor arbitrare ale acestuia. Nu lucrezi in nici un mediu privat, daca ai lua in mediul privat ai sti care sunt problemele reale in economie, nu ai visa la inasprirea controlului, ci la liberalizarea mediului e afaceri, pentru ca asta lipseste in realitate Romaniei.

Sau ai deficienţe de raţionament, sau ai o imaginaţie cam săltăreaţă.

In schimb, tocmai demonstrezi cum dialogati in Romania: incercand sa ridiculizati interlocutorul, in loc sa combateti argumentat punctul de vedere al acestuia.

Nu ştiu dacă se practică şi acum, dar în urmă cu un timp unii patroni cumpărau snopuri de facturi emise de diverse societăţi de la vânzători volanţi. Tot ceea ce aveau de făcut era să completeze serviciile şi valorile.

Intr-o tara normala, facturile si le emite fiecare firma pe calculator. Tocmai masurile aberante de control, facturile inseriate la nivel national si tiparite "in mod organizat" de catre stat creau astfel de situatii. Tu chiar crezi ca toata jumatatea de vest a Europei (Franta, Germania, UK etc. ) poate trai fara controlul MF asupra fiecarei facturi, in timp ce Romania e mai desteapta decat toti, introducand un asemenea control?

O să îţi dau un un exemplu despre ce au făcut anul trecut guvernanţii, iar Ceauşescu n-a făcut. Este vorba despre Registrul de evidenţă al salariaţilor (REVISAL), care acum are un conţinut foarte bogat în ceea ce priveşte informaţiile despre salariaţi şi care trebuie depus de fiecare dată când se modifică oricare dintre respectivele informaţii la vre-unul dintre angajaţi. Sunt societăţi cu un număr mare de angajaţi care practic depun zilnic REVISAL.
Comentează te rog această măsură a ultimului guvern Boc.
Scopul este descurajarea muncii la negru.

Scopul este controlul paranoic asupra oamenilor, control care ajunge sa frizeze patologicul.

Si in Anglia exista sistemul PAYE, dar scopul este sa ajute la colectarea taxelor din partea salariatilor, nu sa controleze angajatorii. Aberatiile sistemului comunist, care punea in sarcina angajatorului taxele angajatului, se perpetueaza in Romania si astazi, la peste 20 de ani dupa 1989. Treaba angajatorului ar fi sa vireze salariul brut in banca, iar mai departe e treaba bancii si a angajatului. Dar in Romania e mai usor sa introduci un sistem aberant de control asupra tuturor, decat sa cresti incasarile la buget prin incurajarea activitatii economice

+Quote Post
Cucuveaua
mesaj Apr 16 2012, 06:31 PM
Mesaj #13

Membru
**

Citeaza (Warrington @ Apr 16 2012, 11:40 AM) *
Infiintarea si radierea sunt inevitabil complementare. Daca radierea o decide un judecator, acela are obligatia sa asculte ambele parti. Exista cai de atac etc., iar asta inseamna ca radierea ar putea dura si doi ani de zile, in practica. Nu e realizabila in 30 de zile cum visezi tu.

Naşterea şi moartea sunt complementare. Când vorbimdespre moarte, putem să lăsăm naşterea înafara discuţiei. Aşa că hai să vorbim acum doar despre radiere. Când există o lege care prevede că radierea se efectuează dacă nu ai sediu social sau nu ai depus declaraţiile obligatorii, nu prea ai căi de atac. Desigur că orice lege nu trebuie să fie absolută ci să ofere şi portiţe de remediere a situaţiei. De ex.: Schimbarea sediului social într-unul real/Depunerea declaraţiilor obligatorii cu maximum 30 zile întârziere + plata unor amenzi consistente şi descurajatoare.
O societate mi-a fost radiată de Reg.Com. şi una am radiat-o eu, Nimic mai simplu şi foarte prompt!

Nu, in Anglia oamenii dialogheaza la obiect. Exemplu: ce ne propunem, sa obtinem mai multi bani la buget? Atunci e nevoie sa incurajam activitatea economica, aceasta va crea locuri de munca etc.
Tu nu-ti propui sa aduni mai multi bani la buget, tu doar pretinzi asta. Ce iti propui tu e sa introduci masuri draconice de control, care sa creasca rolul functionarului public si importanta deciziilor arbitrare ale acestuia. Nu lucrezi in nici un mediu privat, daca ai lua in mediul privat ai sti care sunt problemele reale in economie, nu ai visa la inasprirea controlului, ci la liberalizarea mediului e afaceri, pentru ca asta lipseste in realitate Romaniei.

Nu pretind: reducerea evaziunii fiscale va aduce mai mulţi bani la buget. Am avut în vedere ambele laturi: de îngrădire, precum şi de depistare şi sancţionare.
Noi avem alte probleme decât are Anglia. 30% din PIB se realizează în zona neagră a economiei conform unei estimări a SUA, avem forţă de muncă la negru inclusiv la societăţi care activează în zona albă.

Lucrez în mediu privat şi sistemul nostru de achiziţii este extrem de performant. Dacă statul ar avea un sistem de achiziţii la fel de performant şi ar obţine de la societăţi româneşti şi externe discount-uri mergând până la 50-60%, am avea economii la buget de peste 10 miliarde EUR anual doar la achiziţiile publice din SEAP (40% din totalul achiziţiilor publice).
Societăţile grupului nostru activează într-un mediu concurenţial şi s-au dezvoltat remarcabil. În această perioadă de criză am continuat să ne dezvoltăm.
Avem un sistem coerent de recrutare, evaluare, dezvoltarea carierei, bonusuri, ş.a.
Suntem auditaţi de o societate de renume internaţional şi se fac verificări la sânge.
Activez în domeniul informatic şi am avut şi am conexiuni cu toate aceste domenii, plus altele.
Înăsprirea controlului într-un stat care nu controlează 30% din PIB, ESTE ABSOLUT NECESARĂ.
Reducerea substanţială a evaziunii fiscale ar însemna nu numai o revenire la normalitate, ci şi venituri suplimentare la buget, reducerea muncii la negru cu consecinţe directe asupra angajaţilor respectivi (asigurări sociale, asigurări de sănătate, ş.a.).

In schimb, tocmai demonstrezi cum dialogati in Romania: incercand sa ridiculizati interlocutorul, in loc sa combateti argumentat punctul de vedere al acestuia.

Să dăm un playback:
Afirmaţia ta: “La cum pui tu problema, Coreea de Nord e modelul perfect de societate pentru tine. Acolo iti da statul mancare si haine, nu e nevoie de societati comerciale private.”.
Răspunsul meu: “Pe asta de unde ai scos-o. Sau ai deficienţe de raţionament, sau ai o imaginaţie cam săltăreaţă.”.
Să inversăm rolurile. Eu afirm despre tine că: “La cum pui tu problema, Coreea de Nord e modelul perfect de societate pentru tine. Acolo iti da statul mancare si haine, nu e nevoie de societati comerciale private.”
Dă-mi un răspuns anglo-saxon la aceste afirmaţii neîntemeiate, pentru niciunul dintre noi.

Intr-o tara normala, facturile si le emite fiecare firma pe calculator. Tocmai masurile aberante de control, facturile inseriate la nivel national si tiparite "in mod organizat" de catre stat creau astfel de situatii. Tu chiar crezi ca toata jumatatea de vest a Europei (Franta, Germania, UK etc. ) poate trai fara controlul MF asupra fiecarei facturi, in timp ce Romania e mai desteapta decat toti, introducand un asemenea control?

România este o ţară normală şi facturile se emit folosind programe informatice (sisteme ERP, programe de gestiune-comercială, programe financiar-contabile, programe custom).
Văd că nu vrei să înţelegi că nu asta este problema. Reciteşte ce am scris anterior, poate o să înţelegi la a doua lectură. În România facturile nu sunt înseriate la nivel naţional şi nici listate pe formulare pre-tipărite.

Scopul este controlul paranoic asupra oamenilor, control care ajunge sa frizeze patologicul.

Este vorba de un control al societăţilor, nu al oamenilor.
Aşa cum zilnic se pot depune raportări REVISAL, nu ar fi nici-o problemă să se depună periodic raportări privind facturile primite şi emise.

Si in Anglia exista sistemul PAYE, dar scopul este sa ajute la colectarea taxelor din partea salariatilor, nu sa controleze angajatorii. Aberatiile sistemului comunist, care punea in sarcina angajatorului taxele angajatului, se perpetueaza in Romania si astazi, la peste 20 de ani dupa 1989. Treaba angajatorului ar fi sa vireze salariul brut in banca, iar mai departe e treaba bancii si a angajatului. Dar in Romania e mai usor sa introduci un sistem aberant de control asupra tuturor, decat sa cresti incasarile la buget prin incurajarea activitatii economice

Din nou divaghezi pe lângă subiect: ceea ce am scris despre REVISAL se referă la controlul muncii la negru la societăţi care funcţionează în sistem.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Apr 16 2012, 08:48 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Cucuveaua @ Apr 16 2012, 06:31 PM) *
Din nou divaghezi pe lângă subiect: ceea ce am scris despre REVISAL se referă la controlul muncii la negru la societăţi care funcţionează în sistem.

Sa stii ca scrierea cu "bold" nu iti asigura mai multa putere de convingere. Plata obligatorie a salariului brut in banca exact asta ar asigura, controlul asupra muncii la negru.

Problema e mult mai vasta: indiferent unde zici tu ca lucrezi, vocatia ta e birocratia - totul trebuie controlat, inregistrat, stampilat si arhivat, fara sa te intereseze cu ce costuri se realizeaza asta, la nivelul intregii societati. Cei ca tine sunt irecuperabili, economia reala nu scapa de ei decat cand ajung la loc cu verdeata.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Apr 16 2012, 08:51 PM
Mesaj #15

Guests

România este o ţară normală şi facturile se emit folosind programe informatice

De cand? De cand Tariceanu s-a vazut obligat sa accepte asta, odata cu aderarea la Uniunea Europeana? In ce tara din UE-15 se mai inregistreaza TOATE facturile la Ministerul de Finante?

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Apr 16 2012, 08:59 PM
Mesaj #16

Guests

Lucrez în mediu privat şi sistemul nostru de achiziţii este extrem de performant.
-------------
Societăţile grupului nostru activează într-un mediu concurenţial şi s-au dezvoltat remarcabil. În această perioadă de criză am continuat să ne dezvoltăm.
-------------
Avem un sistem coerent de recrutare, evaluare, dezvoltarea carierei, bonusuri, ş.a.
Suntem auditaţi de o societate de renume internaţional şi se fac verificări la sânge.
Activez în domeniul informatic şi am avut şi am conexiuni cu toate aceste domenii, plus altele.

Dincolo de didacticismul vulgar al unor expresii gen "verificari la sange" (btw., esti constient cat de ridicol suna?) restul nu e decat limba de lemn.

Mai stii un grup celebru care era auditat de "o societate de renume international" ca Andersen Consulting, de exemplu? rolleyes.gif . Mai stii vreun grup ca Siemens, pentru care obtinerea de contracte prin mita e insasi modul lor de a face afaceri?

+Quote Post
Vizitator_GRISA.
mesaj Apr 18 2012, 05:45 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Warrington @ Apr 16 2012, 08:59 PM) *
Dincolo de didacticismul vulgar al unor expresii gen "verificari la sange" (btw., esti constient cat de ridicol suna?) restul nu e decat limba de lemn.

Mai stii un grup celebru care era auditat de "o societate de renume international" ca Andersen Consulting, de exemplu? rolleyes.gif . Mai stii vreun grup ca Siemens, pentru care obtinerea de contracte prin mita e insasi modul lor de a face afaceri?

Ma scuzati ca intru in discutia dintre dvs. dar ignoranta celor care au emigrat ma irita pur si simplu.D-nul informatician are intenti bune ,solutiile nu sunt prea fericite pentru ca traim totusi dupa niste reguli comunitare ,iar pe de alta parte radierea imediata a societatilor ar fi mana cereasca pentru unele care au datorii cat China. In cea ce priveste inpaunatul d-nului emigrant este ridicol si de tot rasul.Cunosc o duzina de persoane care au emigrat si care la o discutie, ridica in slavi toata bolta cereasca care-i acopera pe acolo.Devin mai destepti,mai buni sfatuitori si cu o viziune despre viitorul tarii natale foarte precis. Eu zic asa ,daca tot ati plecat lasati-neeeeee dar lasati-ne frate in pace cu aerul ala de atot stiutor. Romania ,parerea mea are ghinionul mizeriei politice generalizate in toate structurile de la ministru pana la portarul de la spital.Profesionistii nu au acces la menegement numai daca sunt buni politicieni ,iar politician (cel putin in Romania)inseamna mizerie morala.Atat am vrut sa spun!

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Apr 18 2012, 09:49 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (GRISA @ Apr 18 2012, 05:45 AM) *
dar ignoranta celor care au emigrat ma irita pur si simplu.

In ignoranta mea, in 2007 cream 12 locuri de munca in RO., iar acum fac acelasi lucru, insa in Anglia. Diferenta consta in modul cum ma privesc autoritatile locale si functionarii publici.

Devin mai destepti,mai buni sfatuitori si cu o viziune despre viitorul tarii natale foarte precis.

Nici nu stii cata dreptate ai! tongue.gif

Dupa ce traiesti o vreme in alta tara, ajungi inevitabil sa ai o viziune mai larga asupra lucrurilor. In traducere, chiar devii mai destept. Am facut cativa ani naveta in Germania, iar acum locuiesc in Anglia. Nu ai impresia ca din asemenea experiente ajungi pana la urma sa intelegi de ce Romania merge asa cum merge?

Dincolo de faptul ca au emigrat, pentru cei ca mine Romania ramane totusi tara lor si ar vrea sa o vada organizata altfel. Poate tie se pare greu de crezut asa ceva, dar e o realitate.

Eu zic asa ,daca tot ati plecat lasati-neeeeee dar lasati-ne frate in pace cu aerul ala de atot stiutor. Romania ,parerea mea are ghinionul mizeriei politice generalizate in toate structurile de la ministru pana la portarul de la spital.

In psihologie, asta se numeste nevroza. Inlocuirea adevarului cu o minciuna calduta, in care ajungi sa crezi tu insuti. Romania nu are nici un ghinion, mentalitatea colectiva e problema. Intr-o tara normala, n-ar trebui sa se uite nimeni la Antena 3 , iar OTV-ul ar trebui sa fie un post de pe alta planeta. Dar pe voi, dupa ce Iliescu s-a cam retras din viata politica, va ghideaza Dan Voiculescu pe drumul spre capitalism! rolleyes.gif

Asa ca pretinsul "informatician de cariera" de pe acest topic ajunge sa vi se para o persoana de-a dreptul rezonabila, in ciuda ineptiilor pe care le sustine.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Apr 18 2012, 02:46 PM
Mesaj #19

Guests

reducerea evaziunii fiscale va aduce mai mulţi bani la buget. Am avut în vedere ambele laturi: de îngrădire, precum şi de depistare şi sancţionare.

Pacat ca n-ai avut in vedere si a treia latura: reducerea fiscalitatii reale asupra societatilor comerciale si mai ales a fiscalitatii asupra muncii. E cea mai eficienta metoda de reducere a evaziunii: aplicarea unor impozite suportabile. Si mai ales corelate cu veniturile din respectiva activitate.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Apr 19 2012, 11:29 AM
Mesaj #20

Guests

Înăsprirea controlului într-un stat care nu controlează 30% din PIB, ESTE ABSOLUT NECESARĂ.

Ca orice auto-intitulat analist economic, insa lipsit de orice legatura cu antreprenoriatul din economia reala (gen Ilie Serbanescu) tu pornesti de la premiza falsa ca acei 30% din PIB care scapa impozitarii ar fi activitati economice perfect viabile sidaca ar fi taxate.

Din pacate, nu e adevarat. In lumea reala, evaziunea (asa cum este ea interpretata de ANAF si de cei ca tine) nu este decat un mecanism de auto-reglare: nu platesti impozitele pe care nu ai de unde sa le platesti. Daca presupunem, prin absurd, ca in RO. s-ar reusi eliminarea completa a evaziunii fiscale in domeniul panificatiei, de exemplu, atunci jumatate dintre brutariile de la coltul blocului ar disparea, iar pretul painii ar ajunge cel putin dublu.

Reducerea substanţială a evaziunii fiscale ar însemna nu numai o revenire la normalitate, ci şi venituri suplimentare la buget, reducerea muncii la negru cu consecinţe directe asupra angajaţilor respectivi (asigurări sociale, asigurări de sănătate, ş.a.).

Asta intr-o lume imaginara. In lumea reala, o multime de oameni ar ramane fara o sursa de venit si ar fi obligati sa emigreze. Asa cum populatia a scazut de la 22 la 19 milioane, daca reusesti sa elimini complet pretinsa evaziune fiscala (asa cum o intelegeti tu si cu Blejnar) populatia Romaniei va scadea inca o data, probabil la 17 milioane. Scadere care va fi urmata de toata contractia activitatii economice pe care o implica o asemenea reducere de populatie.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Apr 21 2012, 12:53 PM
Mesaj #21

Guests

Ai soluţii, spune-le, nu vezi în ce corupţie trăim?!

Din pacate, singura solutie viabila pe termen lung e schimbarea mentalitatii, iar asta dureaza 2-3 generatii.

Dpdv al relatiilor dintre politic si economic, Romania se afla in feudalism, asta e adevarata problema. Politicienii formeaza familii si clanuri care taxeaza in nume propriu activitatea economica din feuda lor si traiesc din asta. Mai mult decat atat, asta li se pare normal celor taxati, care ajung "sa dea dreptul" intr-un mod devenit firesc pentru ei.

Strict economic, exista doua probleme pe care implicarea statului le creaza prin impozitare excesiva: pe de-o parte, o multime de activitati utile si necesare societatii devin neprofitabile datorita impozitarii excesive; pe de alta parte, o multime de activitati inutile societatii devin profitabile pentru ca statul aloca bani pentru ele. Iar politicienii si functionarii publici fac mecanismul asta aberant sa functioneze: functionarii publici pot da (prin lege!) amenzi aberante, dar fac asta numai "cand trebuie". Iar politicienii numesc si controleaza functionarii publici, astfel incat sa poata primi spaga daca tin cainii legati.

Sistemul asta bolnav a aparut dupa 1980 si a devenit "legitim" (asta insemnand impus prin lege tongue.gif ) cam de prin 1994. Au existat mici hiatus-uri (1997-2000 si 2004-2007) dar in esenta sistemul a ramas perfect functional in timpul acestor hiatus-uri si gata de a fi repus "legal" in drepturi, cum s-a si intamplat in perioada guvernarii Nastase.

Dupa parerea mea, Romania se afla astazi in acelasi punct ca in 2000: orice elan reformator s-a oprit, iar promotorii coruptiei de partid si de stat se pregatesc sa revina la putere. Nimic bun nu se mai poate intampla inainte de 2016, la urmatoarele alegeri.

+Quote Post
Vizitator_TeoLucian63.
mesaj Oct 16 2012, 04:06 PM
Mesaj #22

Guests

La Hiatusuri ar mai fi de adaugat si perioada de dupa 2010. De ce cred asta: CSATul a pus pe atunci pe picioare un mecanism destul de interesant. Mai multe institutii erau puse in aceeasi oala (poate si ca sa se vegheze una pe alta...) pt a combate evaziunea fiscala de mare amploare.
Nu-i niciun secret, e vorba de hotararea CSAT 69 din 2010 al carei continut e demult public pt oricine a fost interesat (sau macar putin speriat...) de subiect.
In mare hotararea asta zice cam asa:
- ca problema tine de amenintarile la adresa securitatii nationale cf vetustei legi 51 din 1991 in domeniu. Pe scurt sunt prejudiciate valori de securitate nationala prevazute in Constitutie. Hint: e belea mare.
- ca rezolvarea problemei (prevenirea, combaterea ei...) tine de competentele mai multor institutii administrative, dar si de MP pt urmarirea penala. Hint: e beleaua noastra comuna.
- ca Grupul de lucru al acestor institutii, coorsonat de MAI si MFP trebuia (intr-o luna) sa-si faca un ROF si un plan comun aprobat, cu obiective, masuri si sarcini concrete. Hint: trebuie suflecate manecile. Si pe bune.
- ca pt aplicarea planului de actiune MAI si MFP trebuie sa coordoneze si sa sprijine activitatea Grupuletelor de lucru judetene; sa dea procurorilor din aceste grupuri si catre MP datele necesare pt instrumentarea cauzelor penale si pt recuperarea prejudiciilor; sa evalueze lunar implementarea planului de actiune si sa informeze institutiile implicate; sa informeze trimestrial CSAT. Hint: puturosii sunt parati.
Pe langa plan si aplicarea lui, Grupul de lucru mai trebuie sa analizeze legile din domeniul evaziunii fiscale si sa faca propuneri de modificare a lor, pt a elimina lacunele si a limita marja de interpretare speculativa a acestora. Propunerile rezultate se aduna si se integreaza la MAI si MFP care au grija sa le promoveze mai departe.
Pt eficientizarea actiunilor si sustinerea operativa a organelor de urmarire penala, guvernul dispune structurilor sale permiterea accesului nelimitat al structurilor de analiza ale MAI la aplicatiile ce pot fi de ajutor organelor de urmarire penala ale MAI si MP. De asemenea, schimbul de informatii intre institutii se face cu prioritate a.i. masurile contra evaziunii fiscale specifice fiecarei institutii implicate sa se aplice cu maxima celeritate.
Se pare ca tot angrenajul asta are ceva efecte OK daca e sa privim chiar si cu neincredere la bilanturile institutiilor mentionate de hotarare.
Asta apropie de versusul acestui topic si voi mai remarca doar ca evaziunea fiscala de mare amploare nu face parte din acea zona gri de autoreglaj inerenta ori chiar necesara oricarei economii. Aceasta forma de evaziune nu prea se incadreaza in viziunea sincera dar cumva romantica a lui Vizitator_Warrington cf careia "nu platesti impozitele pe care nu ai de unde sa le platesti". Nu, aici nu e o evaziune a disperarii ci a lacomiei. Nu e "autoreglarea nevoilor cu posibilitatile" ci curata regulare a statului, a bugetului, a societatii in mare si a fiecariu contribuabil in micro...

+Quote Post
Vizitator_Marius Titulescu.
mesaj Mar 28 2016, 07:43 PM
Mesaj #23

Guests

Mi se pare foarte pertinent punctul de vedere prezentat.
Cat despre curatenie... nu cred ca prindem noi asa ceva.

+Quote Post
Vizitator_Activ.
mesaj Jan 22 2017, 08:13 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Warrington @ Apr 15 2012, 03:50 AM) *
Asta-i romanul tipic in strainatate: "când, deodată îl apucă un dor de tată-său și de mumă-sa" lasa totul balta si se intoarce in mocirla in care se simtea confortabil. Contribuind la perpetuarea mocirlei, pentru a o lasa mostenire generatiilor viitoare.

Cei ca tine fac Romania sa arate asa cum arata si ar trebui sa-ti fie rusine, nu sa fii mandru de asta. Pe mine o astfel de Romanie nu ma reprezinta si nu m-a reprezentat niciodata.

Padurile Romaniei

Ai plecat ? Te-ai intors ? Vrei sa pleci ?

Semneaza petitia, oriunde te-ai afla :

https://www.de-clic.ro/campanii/paduri

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th November 2019 - 07:21 PM