IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Regele a tradat, traiasca regele!
Uncle Sam
mesaj Jul 3 2011, 07:16 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Dar a tradat? Sau a fost un erou? Dar Prutul trebuia trecut sau nu?
Dar toate zbaterile si dezbaterile din ultima perioada chiar sunt despre Prut si rege?
De ce atata pierdere de timp cand solutia este atat de simpla : presedintele ce zice? Daca el zice ca trebuia trecut Prutul atunci sigur nu trebuia. Daca zice ca regele e un tradator sigur e erou. Si politica si istoria s-au simplificat enorm in ultima perioada dupa aceasta reteta atat de simpla.
Ar fi trist de distractiv daca am da putin timpul inapoi si l-am pune pe Basescu sa zica pe dos, ca Prutul nu trebuia trecut si regele e un erou. Aceleasi personaje devenite azi monarhiste peste noapte ar reactiona la fel de isteric impotriva acestor doua idei. Nu credeti? Inseamna ca nu erati aici cand regele era fugarit de patrulele lui Iliescu si alungat inapoi peste granita? Inseamna ca nu erati aici cand cei mai galagiosi comentatori si politicieni de azi scriau articole manioase la adresa regelui care indraznea sa isi ceara dreptul de a reveni in tara? Dar unde erati?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ana Armanca Ardeleanu.
mesaj Jul 3 2011, 01:25 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 3 2011, 07:16 AM) *
Dar toate zbaterile si dezbaterile din ultima perioada chiar sunt despre Prut si rege?
De ce atata pierdere de timp cand solutia este atat de simpla : presedintele ce zice? Daca el zice ca trebuia trecut Prutul atunci sigur nu trebuia. Daca zice ca regele e un tradator sigur e erou. Si politica si istoria s-au simplificat enorm in ultima perioada dupa aceasta reteta atat de simpla.
Ar fi trist de distractiv daca am da putin timpul inapoi si l-am pune pe Basescu sa zica pe dos, ca Prutul nu trebuia trecut si regele e un erou. Aceleasi personaje devenite azi monarhiste peste noapte ar reactiona la fel de isteric impotriva acestor doua idei. Nu credeti? Inseamna ca nu erati aici cand regele era fugarit de patrulele lui Iliescu si alungat inapoi peste granita? Inseamna ca nu erati aici cand cei mai galagiosi comentatori si politicieni de azi scriau articole manioase la adresa regelui care indraznea sa isi ceara dreptul de a reveni in tara? Dar unde erati?

http://www.jurnaltv.ro/video/The_Sov...lor_incredibil

<div><embed width="610" height="385" quality="high" bgcolor="#000000" name="main" id="main" src="http://www.jurnaltv.ro/modules/vPlayer/vPlayer.swf?f=http://www.jurnaltv.ro/modules/vPlayer/vPlayercfg.php?fid=6e4a163a5e3d16adab7" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash"/></embed></div>

Uită-te la filmuleţul acesta. Apoi să-mi spui dacă puteam fi în afara războiului, noi, aşezaţi în calea celor doi prieteni: HItler şi Stalin. Dacă Hitler trecea pe lângă România, - dacă aceasta ar fi ales să rămână neutră, - date fiind rezervele noastre de petrol, esenţiale pentru un război...

+Quote Post
Vizitator_Ana Armanca Ardeleanu.
mesaj Jul 3 2011, 01:29 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jul 3 2011, 01:25 PM) *
http://www.jurnaltv.ro/video/The_Sov...lor_incredibil

<div><embed width="610" height="385" quality="high" bgcolor="#000000" name="main" id="main" src="http://www.jurnaltv.ro/modules/vPlayer/vPlayer.swf?f=http://www.jurnaltv.ro/modules/vPlayer/vPlayercfg.php?fid=6e4a163a5e3d16adab7" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash"/></embed></div>

Uită-te la filmuleţul acesta. Apoi să-mi spui dacă puteam fi în afara războiului, noi, aşezaţi în calea celor doi prieteni: HItler şi Stalin. Dacă Hitler trecea pe lângă România, - dacă aceasta ar fi ales să rămână neutră, - date fiind rezervele noastre de petrol, esenţiale pentru un război...

http://www.jurnaltv.ro/video/The_Soviet_St...elor_incredibil

+Quote Post
rammstein
mesaj Jul 3 2011, 02:29 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Bun, daca si cu parca...

Puteam fi niste finlandezi inconstienti sau greci partial eroici, dar oportunisti, cum sunt catalogati astazi de multi, mai ales ca sug banul public de la sfinti seriosi, care nici usturoi n-au mancat, nici gura nu le miroase, daca stai departe de augustele lor persoane...

Sa le luam pe rand, pe langa faptul ca au prins un stat roman complet nepregatit, autosuficient si cu o clasa politica la fel de infantila ca si astazi. Stiu ca aici o sa mi-o iau, dar sper sa ma insel. smile.gif

Am crezut ca daca ne aliem cu Cehoslovacia si Iugoslavia este de ajuns. Pe langa promisiunile celor mari si degraba purtatori de lapsus strategic. Cele doua s-au dovedit neviabile si au picat rapid cand cineva a vrut asta. Uitasem de Polonia! De atunci... Ceva similar cu a te alia cu Ucraina de acum. Si ce ati fi vrut? Sa sara Europa cand bolsevicii ne-au dat ultimatum? Sau tot Europa aia civilizata si impartiala sa ne scoata din mizerie cand cu dictatul? Ca doar era la Viena, un oras tare frumos si plin de outleturi istorice... Ca despre Cadrilater nici macar nu are sens sa pomenesc. Ne descurcam singuri, doar ca de fiecare data a refuzat sa moara cineva in locul nostru.

Si atunci de ce sa avem pretentii absurde de la un om pre numele sau Mihai de Romania, este adevarat ca doar din cand in cand... sad.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 3 2011, 04:06 PM
Mesaj #5

Guests

Auzi motane, o intrebare offtopic: unde a disparut Echo?

+Quote Post
rammstein
mesaj Jul 3 2011, 04:20 PM
Mesaj #6

Membru veteran

Citeaza (Musafir @ Jul 3 2011, 04:06 PM) *
Auzi motane, o intrebare offtopic: unde a disparut Echo?

Onforum: nu stiu prietene, mi-e dor de el, ca si de altii. Inclusiv de musafiri ca si astazi smile.gif Dar nu ma bag in treburile altora, stii asta atat tu, cat si ei. Daca ar fi dupa mine, as da un chef de reunire a orgoliilor chiar acuma, dar sunt un matz mic si amarat sad.gif Cred ca si asta poate fi o atitudine...

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 3 2011, 04:52 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Citeaza (rammstein @ Jul 3 2011, 05:29 PM) *
Si atunci de ce sa avem pretentii absurde de la un om pre numele sau Mihai de Romania, este adevarat ca doar din cand in cand... sad.gif
Cine are pretentii? Lucrurile s-au petrecut demult, nu poti avea pretentia de a castiga o partida deja incheiata. Dar o poti comenta. Unii sunt de parere ca acolo a fost o tradare. Or avea dreptul sa aiba o asemenea parere?

+Quote Post
rammstein
mesaj Jul 3 2011, 05:43 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 3 2011, 04:52 PM) *
Cine are pretentii? Lucrurile s-au petrecut demult, nu poti avea pretentia de a castiga o partida deja incheiata. Dar o poti comenta. Unii sunt de parere ca acolo a fost o tradare. Or avea dreptul sa aiba o asemenea parere?

prietene, daca imi permiti sa-ti spun asa, eu m-as fi sacrificat. Dar istoria este plina de nume, rammstein nu a salvat nimic, nici macar propria lui reputatie biggrin.gif

in rest, fiecare natzie are conducatorii pe care ii merita! Sau nu-i asa? Ca m-am saturat de nihilisti smile.gif

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 3 2011, 06:04 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Citeaza (rammstein @ Jul 3 2011, 08:43 PM) *
prietene, daca imi permiti sa-ti spun asa, eu m-as fi sacrificat.
Pai nici nu avea nevoie sa se sacrifice. Era plecat, ramanea acolo pentru ca stia ca soarta tarii e pecetluita, asa cum spun toti. De acolo ar fi contestat legitimitatea schimbarilor abuzive facute de comunisti. Ar fi putut chiar actiona in justitie, o multime de lucruri ar fi putut face. Dar a revenit acasa, a predat oficial tara comunistilor si a plecat inapoi. Nu ai cum sa nu te miri oricat de ingaduitor ai fi.

+Quote Post
rammstein
mesaj Jul 3 2011, 06:18 PM
Mesaj #10

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 3 2011, 06:04 PM) *
Pai nici nu avea nevoie sa se sacrifice. Era plecat, ramanea acolo pentru ca stia ca soarta tarii e pecetluita, asa cum spun toti. De acolo ar fi contestat legitimitatea schimbarilor abuzive facute de comunisti. Ar fi putut chiar actiona in justitie, o multime de lucruri ar fi putut face. Dar a revenit acasa, a predat oficial tara comunistilor si a plecat inapoi. Nu ai cum sa nu te miri oricat de ingaduitor ai fi.

mai bine un glont in cap, decit sa ma mir de cat am fost de ingaduitor...

Cred ca trebuie sa dispar cool.gif

+Quote Post
Vizitator_toto.
mesaj Jul 4 2011, 08:47 AM
Mesaj #11

Guests

Dacă aş fi fost învingător, aş fi avut statui în fiecare oraş al României. Cer să fiu condamnat la moarte şi refuz dinainte orice graţiere. În felul acesta, voi fi sigur că voi muri pe pământul Patriei, în schimb voi, ceilalţi, nu veţi fi siguri dacă veţi mai fi aici când veţi fi morţi.

Ion Antonescu în proces (14 mai 1946)

+Quote Post
Vizitator_Lucian*.
mesaj Jul 4 2011, 04:48 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (toto @ Jul 4 2011, 08:47 AM) *
Dacă aş fi fost învingător, aş fi avut statui în fiecare oraş al României. Cer să fiu condamnat la moarte şi refuz dinainte orice graţiere. În felul acesta, voi fi sigur că voi muri pe pământul Patriei, în schimb voi, ceilalţi, nu veţi fi siguri dacă veţi mai fi aici când veţi fi morţi.

Ion Antonescu în proces (14 mai 1946)

Da, asta a zis Ion Antonescu si cu tot cu partea aia de holocaust de care este responsabil, eu il consider unul din putinii oameni care au avut curajul sa-si asume niste responsabilitati de care aproape toti oamenii politici de atunci fugeau ca dracul de tamaie. Din nefericire a fost un profet prea exact.

Acum este destul de usor sa judecam cine este partea rea si cine este partea buna in acest razboi, dar daca ne uitam la simpla aritmetica, vedem ca Romania s-a aliat cu cel mai puternic aliat posibil al timpului.
De pe wikipedia citire (asta avem):
Aliatii:
militari morți: peste 16.000.000
civili morți: peste 45.000.000
total: peste 61.000.000

Axa:
militari morți: peste 8.000.000
civili morți: peste 4.000.000
total: peste 12.000.000

La simpla citire a cifrelor, vedem ca victoria a fost dea dreptul pirica pentru aliati care au suferit de peste 5 ori mai multe pierderi decat cei invinsi.
Daca Hitler nu se imprastia pe atatea fronturi, nu-si imprastia efortul de cercetare pentru toate prostiile posibile din lume si nu diversifica atat de mult armamentul si daca italienii ar fi reusit sa reziste in Grecia sau daca nu s-ar fi lacomit ca prostii nesatui in Africa (egoul lui Mussolini nu a rezistat vazand cuceririle germane), cred ca am fi vazut trei evenimente dramatice.
1) O retragere mai lenta sau chiar stabilizare a frontului de rasarit pentru ca ar fi existat trupele din Balcani si cele din Africa de Nord. Am dubii ca Germania ar fi reusit sa ajunga la Muntii Urali deoarece in perioada bataliei pentru Moscova au inceput sa curga diviziile din estul Rusiei pentru ca informatiile lui Richard Sorge (tradator?) spuneau clar ca Japonia nu va ataca URSS.
2) Exterminarea reala a evreilor din Europa sau macar o intensificare a exterminarii evreilor si ***ilor. Au supravietuit multi evrei care nu au parasit Europa. Acum cifra aruncata de 6 milioane de evrei exterminati este contestata si sunt destui de multi istorici care spun ca o cifra de 1,2 miloane ar fi mai aproape de adevar. Oricum, chiar si asta este o cifra enorma!
3) Primul atac din istorie cu bomba atomica asupra unui oras ar fi fost in Germania si nu in Japonia. Bomba atomica a fost construita pt lupta contra Germaniei si nu contra Japoniei. Tinta bombei a fost schimbata deoarece Germania a capitulat inainte ca bomba sa fie gata.

Luand in considerare doar cifrele de pierderi dintre Aliati si Axa, putem zice ca Romania a avut cel mai puternic aliat posibil.
Hai sa zicem ca poate Germania ar fi castigat. chiar si asa era mai mult decat clar ca urma un razboi intre Romania si Ungaria.
Inca din 1942 Antonescu deja pregatea planurile de ofensiva contra Ungariei pentru cucerirea teritoriilor romanesti de la aceasta.

Revenind la istoria reala, greaseala maxima a regelui a fost arestarea lui Antonescu si declaratia de intoarcere a armelor fara o minima anuntare in avans a trupelor romane despre aceasta actiune. Am avut intre 160000 si 300000 de militari romani luati prizonieri de catre Armata Rosie deoarece degeaba se da rotund regele la microfon daca nu si semneaza un armistitiu cu aliatii. chiar si numai pentru acesti oameni care au murit in prizonierat (mai multi decat are armata romana acum sub arme) si regele putea sa abdice si sa nu mai aibe nici un fel de pretentii de tron sau alte vise.
Din pacate, cred ca regele l-a arestat pe Antonescu doar pentru ca acesta sa nu poata semna un armistitiu cu aliatii si astfel sa fie recunoscut de facto ca si conducatorul tarii de catre toate partile beligerante.
La inceputul lui August se stie ca Romania deja a inceput discutii depre un armistitiu, dar care s-a dus naibii cu o gafa regala!
Nu stiu daca acest armistitiu ar fi fost mai bun pentru Romania, dar cred ca nu am fi avut acest comunism bagat pe gat atat de dur.

+Quote Post
Lucian*
mesaj Jul 4 2011, 05:04 PM
Mesaj #13

Membru
**

Postari: 27
Inscris: 25-May 08
Utilizatorul numarul: 589

In final pun si eu o intrebare nesimtita:

Ce actiune a facut regele Mihai care sa fi influentat in bine Romania sau care sa-l scoata in evidenta in asa fel incat sa mai poata avea vreo pretentie la tron sau sa-l vrem noi ca disperatii?

Una! huh.gif

Eu retin ceea ce i-a zis Churchill in Anglia lui Mihai atnci cand spunea ca nu mai vrea sa se intoarca: „mai presus de orice, un rege trebuie să fie curajos".

Referitor la demisie, avem mai multe posibilitati (de pe Historia.ro):
"Există însă relatări contrare asupra motivelor abdicării lui Mihai. Potrivit acestuia, prim-ministrul comunist Petru Groza l-ar fi ameninţat cu un pistol şi cu şantajul că urma să execute 1.000 de deţinuţi studenţi dacă nu abdică. Revista „Time" scria că guvernul comunist ar fi ameninţat cu arestări a mii de oameni şi că apoi va scufunda ţara în sânge dacă Mihai nu abdică. Arhivele Securităţii Române menţionează că abdicarea regelui Mihai ar fi fost rodul negocierilor sale cu guvernul comunist, nu al vreunui şantaj, negocieri în urma cărora i s-a permis să plece din ţară însoţit de bunurile solicitate şi de o parte din suita regală."

Cam multe contradictii!
Sincer? Mai degraba cred arhivele Securitatii deoarece nu aveau nici un motiv sa se minta intre ei pe vremea aia cum s-a facut in anii '80.
Totodata, mai apare ziarul New York Times care spunea ca la inceputul anilor '50, o delegatie romana in SUA ar fi inmanat cateva milioane de dolari lui Mihai. Ma jur ca o sa caut numarul ala de ziar.
Inca ceva, in anii '70 si '80 in cercurile Securitatii se vorbea ca Mihai ar primi o renta/pensie de la statul roman.
In plus, in manualele de istorie din perioada comunista, regele nu apare prezentat intr-o lumina proasta ci mai degraba este ignorat la maxim. As zice ca este destul de straniu pt un asemenea personaj care ar reprezenta ce este mai rau pentru o societate comunista.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 4 2011, 06:34 PM
Mesaj #14

Membru veteran

Citeaza (Lucian* @ Jul 4 2011, 08:04 PM) *
... guvernul comunist ar fi ameninţat cu arestări a mii de oameni şi că apoi va scufunda ţara în sânge dacă Mihai nu abdică.
Nu asta au si facut imediat dupa preluarea puterii?

+Quote Post
Lucian*
mesaj Jul 5 2011, 05:18 PM
Mesaj #15

Membru
**

Inscris: 25-May 08
Utilizatorul numarul: 589

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 4 2011, 06:34 PM) *
Nu asta au si facut imediat dupa preluarea puterii?

Nu imediat, dar au trecut la actiune pe fata in momentul cand regele a plecat si nu a mai fost nici un fel de retinere.
Fenomenul Pitesti si celelalte arestari in masa nu s-au intamplat pana in '47.

+Quote Post
Pileati
mesaj Jul 5 2011, 08:46 PM
Mesaj #16

Membru
**

Inscris: 16-January 10
Utilizatorul numarul: 18 226

Citeaza (Lucian* @ Jul 4 2011, 04:48 PM) *
Da, asta a zis Ion Antonescu si cu tot cu partea aia de holocaust de care este responsabil, eu il consider unul din putinii oameni care au avut curajul sa-si asume niste responsabilitati de care aproape toti oamenii politici de atunci fugeau ca dracul de tamaie. Din nefericire a fost un profet prea exact.

Acum este destul de usor sa judecam cine este partea rea si cine este partea buna in acest razboi, dar daca ne uitam la simpla aritmetica, vedem ca Romania s-a aliat cu cel mai puternic aliat posibil al timpului.
De pe wikipedia citire (asta avem):
Aliatii:
militari morți: peste 16.000.000
civili morți: peste 45.000.000
total: peste 61.000.000

Axa:
militari morți: peste 8.000.000
civili morți: peste 4.000.000
total: peste 12.000.000

La simpla citire a cifrelor, vedem ca victoria a fost dea dreptul pirica pentru aliati care au suferit de peste 5 ori mai multe pierderi decat cei invinsi.
Daca Hitler nu se imprastia pe atatea fronturi, nu-si imprastia efortul de cercetare pentru toate prostiile posibile din lume si nu diversifica atat de mult armamentul si daca italienii ar fi reusit sa reziste in Grecia sau daca nu s-ar fi lacomit ca prostii nesatui in Africa (egoul lui Mussolini nu a rezistat vazand cuceririle germane), cred ca am fi vazut trei evenimente dramatice.
1) O retragere mai lenta sau chiar stabilizare a frontului de rasarit pentru ca ar fi existat trupele din Balcani si cele din Africa de Nord. Am dubii ca Germania ar fi reusit sa ajunga la Muntii Urali deoarece in perioada bataliei pentru Moscova au inceput sa curga diviziile din estul Rusiei pentru ca informatiile lui Richard Sorge (tradator?) spuneau clar ca Japonia nu va ataca URSS.
2) Exterminarea reala a evreilor din Europa sau macar o intensificare a exterminarii evreilor si ***ilor. Au supravietuit multi evrei care nu au parasit Europa. Acum cifra aruncata de 6 milioane de evrei exterminati este contestata si sunt destui de multi istorici care spun ca o cifra de 1,2 miloane ar fi mai aproape de adevar. Oricum, chiar si asta este o cifra enorma!
3) Primul atac din istorie cu bomba atomica asupra unui oras ar fi fost in Germania si nu in Japonia. Bomba atomica a fost construita pt lupta contra Germaniei si nu contra Japoniei. Tinta bombei a fost schimbata deoarece Germania a capitulat inainte ca bomba sa fie gata.

Luand in considerare doar cifrele de pierderi dintre Aliati si Axa, putem zice ca Romania a avut cel mai puternic aliat posibil.
Hai sa zicem ca poate Germania ar fi castigat. chiar si asa era mai mult decat clar ca urma un razboi intre Romania si Ungaria.
Inca din 1942 Antonescu deja pregatea planurile de ofensiva contra Ungariei pentru cucerirea teritoriilor romanesti de la aceasta.

Revenind la istoria reala, greaseala maxima a regelui a fost arestarea lui Antonescu si declaratia de intoarcere a armelor fara o minima anuntare in avans a trupelor romane despre aceasta actiune. Am avut intre 160000 si 300000 de militari romani luati prizonieri de catre Armata Rosie deoarece degeaba se da rotund regele la microfon daca nu si semneaza un armistitiu cu aliatii. chiar si numai pentru acesti oameni care au murit in prizonierat (mai multi decat are armata romana acum sub arme) si regele putea sa abdice si sa nu mai aibe nici un fel de pretentii de tron sau alte vise.
Din pacate, cred ca regele l-a arestat pe Antonescu doar pentru ca acesta sa nu poata semna un armistitiu cu aliatii si astfel sa fie recunoscut de facto ca si conducatorul tarii de catre toate partile beligerante.
La inceputul lui August se stie ca Romania deja a inceput discutii depre un armistitiu, dar care s-a dus naibii cu o gafa regala!
Nu stiu daca acest armistitiu ar fi fost mai bun pentru Romania, dar cred ca nu am fi avut acest comunism bagat pe gat atat de dur.

Noica: "Istoria face pipi pe noi" +
Necunoscut: "Istoria o fac invingatorii"
------------------------------------------------
eu: "Invingatorii au facut pipi pe noi"

Sunt de acord cu absolut tot ce ai scris, dar atat timp cat se va mentine actuala ordine lucrurile nu se vor schimba si noua ne vor fi bagate in continuare pe gat toate mizeriile. Pana la urma, daca stam sa analizam la rece, as zice ca e corect... De ce sa nu-i dai sa manance c...t unei tari care la fiecare cotitura a istoriei isi omoara/exileaza/ignora fostii condcatori? Ne-am taiat singur craca de sub picioare mereu... Nu o sa-l uit cat oi trai pe Tudor Greceanu in episodul din Memorialul Durerii cand cita si el pe cineva la randul lui: "Nu se mira nimeni ca Mihai Viteazul a fost omorat in mijlocul taberei romanesti?!"
Pana la urma, intr-un efort filozofic, e posibil ca insasi existenta noastra ca popor sa se datoreze acestui lichelism, care pare-se ca ne-a intrat in ADN....

+Quote Post
Vizitator_keepin it real.
mesaj Jul 8 2011, 09:58 PM
Mesaj #17

Guests

Toti cei care au fost la putere in Romania in perioada 38-44 au facut greseli grave. Dintre toti, Mihai e singurul care are circumstance atenuante. Era un copil pus intr-o conjunctura istorica extrema. Tinand cont de varsta si de circumstante, s-a descurcat totusi rezonabil. Lucrurile puteau lua o turnura mult mai urata.

Dar cele mai grave greseli raman cele ale lui Antonescu, care chiar nu are nici o scuza. Ca si alti megalomani precum Hitler, Mussolini sau Ceausescu, s-a crezut omul providential si a luat niste decizii nebunesti in ciuda sfaturilor celor cu mintea limpede din armata si din politica. Spre deosebire de cei care spun ca trebuia sa ne oprim pe Nistru, eu cred ca strategic vorbind era justificabil sa eliberam si Transnistria. Dar sa luptam dincolo de Bug, sa trimitem sute de mii de romani la moarte, sa declaram razboi Americii (care initial nici nu ne-a bagat in seama) si sa ruinam tara de dragul lui Hitler au fost niste decizii de-a dreptul nebunesti. Iar pt deportarea evreilor, ***ilor si persecutarea minoritatilor religioase (baptisti, iehovisti, adventisti etc) nu exista nici un fel de justificare. Noi nici macar n-am fost aliati ai lui Hitler, am fost doar carne de tun si sursa de petrol si grane moka. Asadar, soldatii romani nu aveau de ce sa moara pt Hitler, cand Transilvania de Nord era inca sub ocupatie straina.

Momentul disperat din 44 nu ar fi existat daca Antonescu nu ar fi decimat armata si secatuit resursele tarii intr-o campanie nebuneasca si inutila. Antonescu a fost condamnat pt niste aberatii, dar pt faptul ca din cauza prostiei lui au murit sute de mii de romani, iar tara a fost lasata fara aparare in fata invaziei sovietice, a meritat sa fie executat.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 9 2011, 07:57 AM
Mesaj #18

Membru veteran

Citeaza (keepin it real @ Jul 9 2011, 12:58 AM) *
Toti cei care au fost la putere in Romania in perioada 38-44 au facut greseli grave. Dintre toti, Mihai e singurul care are circumstance atenuante. Era un copil pus intr-o conjunctura istorica extrema.
Asa este. Dar una este sa i se gaseasca circumstante pentru erorile comise si alta e sa se spuna ca a fost erou si ca a procedat bine.
Citeaza
...sa trimitem sute de mii de romani la moarte, sa declaram razboi Americii (care initial nici nu ne-a bagat in seama) si sa ruinam tara de dragul lui Hitler au fost niste decizii de-a dreptul nebunesti...
Da, dar astea sunt analize de dupa razboi. Atunci cand au fost luate nu se stia cum vor decurge lucrurile.

+Quote Post
Vizitator_Regele Zero.
mesaj Jul 9 2011, 10:54 AM
Mesaj #19

Guests

Regele Mihai e un paduche ce suge sangele acestui popor (alaturi de altii).

Adevaratul erou e ION ANTONESCU. Cinste lui si celor ce s-au jerfit pe front pentru binele acestei tari.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Jul 9 2011, 12:09 PM
Mesaj #20

Membru veteran

Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (keepin it real @ Jul 8 2011, 09:58 PM) *
Dar cele mai grave greseli raman cele ale lui Antonescu, care chiar nu are nici o scuza

http://www.badpolitics.ro/23-august-1944-%...e-regele-mihai/

.......................

http://talusa1946.forumculture.net/t691p45-23-august-1944

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 9 2011, 12:22 PM
Mesaj #21

Membru veteran

Citeaza (Regele Zero @ Jul 9 2011, 01:54 PM) *
Regele Mihai e un paduche ce suge sangele acestui popor (alaturi de altii).
Adevaratul erou e ION ANTONESCU. Cinste lui si celor ce s-au jerfit pe front pentru binele acestei tari.
Admin, nu crezi ca ar fi buna o sectiune de lozinci?

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Jul 9 2011, 01:02 PM
Mesaj #22

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 9 2011, 01:22 PM) *
Admin, nu crezi ca ar fi buna o sectiune de lozinci?

Daca aia e opinia omului ...Lozinca devine atunci cand o repeta de multe ori ( adica spam ) .

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 9 2011, 01:15 PM
Mesaj #23

Membru veteran

Citeaza (hotnewsadmin @ Jul 9 2011, 04:02 PM) *
Daca aia e opinia omului ...Lozinca devine atunci cand o repeta de multe ori ( adica spam ) .
Ok, sa-i respectam omului opinia. Desi eu ma refeream la faptul ca nu si-o sustine, cum ar fi de asteptat intr-o discutie.
Iar lozinca e lozinca si daca o zici doar odata. Cinste armatei rosii eliberatoare!

+Quote Post
mesaj Jul 9 2011, 01:42 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Jul 9 2011, 12:09 PM) *

Tanti, lasa istoria celor care sunt cat de ca informati. Citand site-uri conspirationiste de genul badpolitics doar te faci de ras. Articolasul ala e plin de aberatii si de SF-uri, de la presupusele planuri de sabotaj ale lui Maniu pana la presupusul trecut sovietic al lui Moruzov (ca sa stii si tu, Moruzov nu era din Harkov, ci lipovean din Tulcea).

Pt incultii care il ridica in slavi pe Antonescu fara sa stie nimic despre al doilea razboi mondial, poate cineva sa raspunda concret legat de greselile grave pe care le-am mentionat (continuarea razboiului dupa Bug, sacrificarea inutila a sute de mii de vieti fara nici un motiv rational, deportarile, masacrele si persecutiile)? Sau voi doar regurgitati ce spune idolul vostru Basescu? Daca maine Basescu va spune ca Antonescu a fost un criminal iar regele Mihai un erou, in mod sigur si voi veti schimba rapid macazul. Sunteti penibili.

Pt cei care nu s-au obosit sa se informeze inainte sa-l faca erou pe Antonescu, nu ajunsese la nici o intelegere cu sovieticii pt armistitiu si nici nu avea de gand sa semneze un armistitiu (tocmai de aceea a si fos arestat). Legenda ca Antonescu ar fi putut obtine un armistitiu mai onorabil se bazeaza doar pe una din multe minciuni spuse de Antonescu (precum celebra minciuna ca ar fi discutat cu Hitler retrocedarea Ardealului de Nord, desi stenogramele discutiilor cu Hitler arata clar ca Ardealul n-a fost niciodata mentionat). Marele "erou" Antonescu poate fi comparat cu Saddam Hussein, alt dement care si-a sacrificat poporul (si pana la urma si propria viata) pt niste orgolii prostesti si niste fantezii megalomane.

+Quote Post
mesaj Jul 9 2011, 01:55 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 9 2011, 07:57 AM) *
Asa este. Dar una este sa i se gaseasca circumstante pentru erorile comise si alta e sa se spuna ca a fost erou si ca a procedat bine.
Da, dar astea sunt analize de dupa razboi. Atunci cand au fost luate nu se stia cum vor decurge lucrurile.

Tocmai pt ca nu se stia cum va decurge razboiul, nu trebuia sa ne aventuram dupa Bug. Privind retrospectiv, cel mai intelept ar fi fost sa ne oprim la Nistru, dar in contextul de atunc era de inteles lupta pana la Bug. Decizia trecerii Bugului a fost luata contrar opiniei publice si contrar sfaturilor celor cu mintea limpede din armata si partidele politice. Antonescu a mizat totul pe victoria Germaniei, sperand sa castige bunavointa lui Hitler transformand Romania in sursa de materii prime si de carne de tun pt Germania. A fost un pariu nebunesc si iresponsabil, cu consecinte catastrofale pt Romania. Era oricum un lose-lose situation, pt ca si in eventualitatea unei victorii naziste, noi oricum nu eram considerati aliati, ci doar carne de tun (Romania nu semnase nimic concret) si cel mai probabil Romania ar fi sfarsit mutilata teritorial chiar si mai rau decat au facut-o sovieticii (tinand cont ca ungurii nu renuntasera la revendicarea sudului Ardealului, iar statutul Basarabiei si Transnistriei nu era clar, cele doua teritorii nefiind anexate oficial de Romania).

Solutia inteligenta in 41 ar fi fost sa ne oprim la Nistru sau cel mult la Bug, sa asteptam desfasurarea razboiului si sa ne consolidam armata pt a fi pregatiti de orice. Altfel am fi putut rezista si alte conditii am fi putut pune in 44 daca aveam armata intreaga si tara neruinata.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 9 2011, 07:01 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (keepin it real @ Jul 9 2011, 01:42 PM) *
Tanti, lasa istoria celor care sunt cat de ca informati. Citand site-uri conspirationiste de genul badpolitics doar te faci de ras. Articolasul ala e plin de aberatii si de SF-uri, de la presupusele planuri de sabotaj ale lui Maniu pana la presupusul trecut sovietic al lui Moruzov (ca sa stii si tu, Moruzov nu era din Harkov, ci lipovean din Tulcea).

Pt incultii care il ridica in slavi pe Antonescu fara sa stie nimic despre al doilea razboi mondial, poate cineva sa raspunda concret legat de greselile grave pe care le-am mentionat (continuarea razboiului dupa Bug, sacrificarea inutila a sute de mii de vieti fara nici un motiv rational, deportarile, masacrele si persecutiile)? Sau voi doar regurgitati ce spune idolul vostru Basescu? Daca maine Basescu va spune ca Antonescu a fost un criminal iar regele Mihai un erou, in mod sigur si voi veti schimba rapid macazul. Sunteti penibili.

Pt cei care nu s-au obosit sa se informeze inainte sa-l faca erou pe Antonescu, nu ajunsese la nici o intelegere cu sovieticii pt armistitiu si nici nu avea de gand sa semneze un armistitiu (tocmai de aceea a si fos arestat). Legenda ca Antonescu ar fi putut obtine un armistitiu mai onorabil se bazeaza doar pe una din multe minciuni spuse de Antonescu (precum celebra minciuna ca ar fi discutat cu Hitler retrocedarea Ardealului de Nord, desi stenogramele discutiilor cu Hitler arata clar ca Ardealul n-a fost niciodata mentionat). Marele "erou" Antonescu poate fi comparat cu Saddam Hussein, alt dement care si-a sacrificat poporul (si pana la urma si propria viata) pt niste orgolii prostesti si niste fantezii megalomane.

In putine cuvinte, Antonescu n-a semanat nici pe departe cu ciobanul moldovan din Miorita. Restul poporului... deh, Miorita-i romaneasca, ce naiba.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 10 2011, 06:46 AM
Mesaj #27

Membru veteran

Citeaza (Musafir @ Jul 9 2011, 10:01 PM) *
Restul poporului... deh, Miorita-i romaneasca, ce naiba.
Stii ce e tipic romanesc? Ceva ce nu gasesti la alte popoare? Faptul ca noi, romanii, spunem mereu vai ce de jena suntem noi romanii. Ce rusine ne e de NOI. Asta e ceva tipic romanesc. Unic. Brand national.

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Jul 10 2011, 06:47 AM

+Quote Post
Vizitator_3 cucuieti si 2 iezi.
mesaj Jul 10 2011, 07:02 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 10 2011, 06:46 AM) *
Stii ce e tipic romanesc? Ceva ce nu gasesti la alte popoare? Faptul ca noi, romanii, spunem mereu vai ce de jena suntem noi romanii. Ce rusine ne e de NOI. Asta e ceva tipic romanesc. Unic. Brand national.

Aialalti sunt de vina. Nu pot sa fac nimic din cauza celorlalti. Eu vreau, dar stiu ca e degeaba din cauza celorlalti.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 10 2011, 07:48 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 10 2011, 06:46 AM) *

Din pacate, stiam. Si iar ajungem la vorba blestematului ala de Lenin: Ce-i de facut?

+Quote Post
Vizitator_Nicu Orha.
mesaj Jul 10 2011, 11:22 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 3 2011, 07:16 AM) *

Citeaza (Musafir @ Jul 10 2011, 07:48 AM) *
Din pacate, stiam. Si iar ajungem la vorba blestematului ala de Lenin: Ce-i de facut?

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th November 2019 - 05:32 AM