IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Corb la corb i-a scos ochii, Puscariabilii fotbalului au scos cutitele pe masa
circotas
mesaj Jul 21 2011, 01:27 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 113
Inscris: 17-July 11
Utilizatorul numarul: 28 852

Universitatea Craiova, prima echipa din istoria fotbalului romanesc care a facut performanta in Europa, a incetat sa mai existe.

N-am urmarit indeaproape reactiile de dupa anuntarea deciziei lui Mircea Sandu (doar nu-si inchipuie cineva ca a fost o decizie colectiva, nu-i asa?), dar imi inchipui ca, in functie de afinitatile si de "aranjamentele" fiecarui jurnalist, comentariile au oscilat intre critica adusa ultimului conducator infect dintr-un lung sir de conducatori infecti ai clubului din Banie si lamentarile de tipul "da' noi cind mai scapam de dinozaurii din fruntea fotbalului romanesc?", lamentari fara substanta si fara nici un fel de forta - mai mult niste mieunaturi.

Ce s-a intimplat, de fapt?
S-a intimplat ca un puscariabil care, intimplator sau nu, a ajuns sa conduca ani in sir echipa craioveana, sa faca greseala de a se lega de cei mai mari puscariabili ai fotbalului romanesc. Adica, pentru a spune cu alte cuvinte: e OK, mai micutule Mititelu, sa te legi de orice puscariabil din fotbalul romanesc, dar nici chiar asa! Adica tu, conducatorul fostei Craiova Maxima, chiar ti-ai inchipuit ca te poti lega de puscariabilii care conduc MAFIA MAXIMA?

Eu nu zic ca Mititelu ar fi de mingiiat pe cap. Dar, domnilor, chiar si dusmanii mititelului sa fim, tot ar trebui sa vedem ca motivul pentru care U Craiova a fost desfiintata de catre Mircea Sandu este incredibil. Adica, pentru a traduce cu o (mica) exagerare, situatia este cam asa: daca eu sunt conducator de club in fotbalul romanesc, atunci Mircea Sandu, Victor Piturca, fratii Becali si Mitica Dragomir au voie sa intre peste mine in casa, sa-mi fure banii, sa-mi violeze nevasta si sa-mi dea foc. Iar eu, daca scap cu viata, nu-i pot da in judecata, daca vreau sa continui sa am echipa de fotbal in Romania! Este INCREDIBIL!

Nici trista nu mai poti sa zici ca este situatia. Este pur si simplu rusinoasa. Puscariabilii care conduc fotbalul romanesc au reusit, in doar citeva saptamini, sa dea lovitura de gratie pentru doua cluburi mari ale Romaniei, Poli Timisoara si U Craiova. Absolut intimplator tongue.gif , sunt exact cele doua cluburi conduse de doi nebuni (nici pe departe modele de urmat, dar nu asta este subiectul) care si-au permis, in ultimul an, sa critice conducerea FRF, personal pe Sec....ul General al Partidului Federal Roman, tovarasul Mircea Sandu, impreuna su sinistra sa sotie, Mitica Dragomir.

Oare cind va incepe DNA arestarile din rindurile puscariabililor care conduc fotbalul romanesc?
Go to the top of the page

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Jul 21 2011, 03:48 PM
Mesaj #2

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (circotas @ Jul 21 2011, 04:27 PM) *
Adica, pentru a traduce cu o (mica) exagerare, situatia este cam asa: daca eu sunt conducator de club in fotbalul romanesc, atunci Mircea Sandu, Victor Piturca, fratii Becali si Mitica Dragomir au voie sa intre peste mine in casa, sa-mi fure banii, sa-mi violeze nevasta si sa-mi dea foc. Iar eu, daca scap cu viata, nu-i pot da in judecata...
Ba da, pentru cele enumerate de tine ai voie. Pentru dezafilierea echipei, nu. Pentru ca federatia isi stabileste criteriile de afiliere. Ca sa exagerez si eu, e ca si cum cineva ar da in judecata Hotnews pentru ca a fost exclus de pe forum.
Smecheria a fost gandita bine, imediat dupa 89 cand, vezi doamne, trebuia sa facem repede o federatie noua ca altfel nu puteam participa la competitii internationale. Si speriati de asa perspectiva, cei naivi au inghitit momeala si au votat infiintarea federatiei actuale. Si cu asta am ramas. Si constitutia o putem schimba intr-un tarziu, putem reinstaura monarhia dar de federatia de fotbal nu ne putem atinge. Si ca urmare, face ce vrea.

+Quote Post
circotas
mesaj Jul 21 2011, 04:09 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Jul 21 2011, 03:48 PM) *
Ba da, pentru cele enumerate de tine ai voie. Pentru dezafilierea echipei, nu. Pentru ca federatia isi stabileste criteriile de afiliere. Ca sa exagerez si eu, e ca si cum cineva ar da in judecata Hotnews pentru ca a fost exclus de pe forum.

Sam, Mircea Sandu a anuntat in mod clar ca motivul dezafilierii U Craiova este faptul ca Mititelu a deschis procese in instantele civile impotriva lui Victor Piturca si FRF. Asa ca, vezi bine, cam am dreptate: Mircea Sandu si puscariabilii sai iti pot face tie, conducator de club de fotbal, absolut orice, fara sa ai putinta de a te apara altundeva decit in fata lor...

Prea multe coincidente, prea multe intimplari care s-au inlantuit... Cind era Piturca la Craiova (aminteste-ti ca si Il Ciobandante a afirmat ca Piturca a incercat sa-i fure clubul...), Craiova era bine-merci. S-au certat Piturca si Mititelu - gata, Craiova a intrat pe tobogan! Apoi graba cu care a fost impins spre demisie Lucescu jr., pentru a-i face loc la Nationala antrenorului de casa al fratilor Becali. Mititelului i se impusese o datorie aberanta, halucinanta - adica de ce sa-i dea 7 milioane lui Piturca? Sa fim seriosi... Iar desfiintarea Craiovei era singura metoda prin care fotbalistii pe care voia Piturca sa puna mina (Gaman, Barboianu - plus ca acum vor urma si altii...) puteau sa fie "dezlegati" de contracte...

Dar, indiferent de toate astea, ideea este asa: sa presupunem ca Mititelu nu are dreptate si va pierde procesul in civil. Dar intrebarea simpla este: are sau nu dreptul ca, in cazul in care se simte inselat in relatii economice, sa dea in judecata pe presupusul inselator? Are acest drept, sau FRF este un stat mafiot functionabil in interiorul statului de drept Romania?

P.S. Asa cum am scris in urma cu vreo 2 ani ca actuala Steaua este uzurpatoarea numelui si palmaresului sectiei de fotbal a CSA Steaua Bucuresti si ca va veni vremea cind Becali va fi dat in judecata pentru asta (ceea ce, iata, se intimpla), tot asa iti spun inca o chestie: actuala asa-zisa FRF functioneaza in ilegalitate...

Aceasta postare a fost editata de circotas: Jul 21 2011, 04:13 PM

+Quote Post
circotas
mesaj Jul 21 2011, 04:44 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Iata doua articolase gasite la o cautare rapida pe net:

http://www.armagedonul.blogspot.com/ (ce frumos se potrivesc niste lucruri scrise in urma cu doi ani cu ceea ce se intimpla acum...)

http://www.rdi-board.com/archive/index.php/t-98030.html (de vazut al doilea mesaj de acolo...)

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Jul 22 2011, 05:20 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (circotas @ Jul 21 2011, 04:44 PM) *

Ceea ce s-a intamplat cu Universitatea Craiova este inceputul intrarii in normalitate.
Are datorii imense acest club? Are.
A ignorat deciziile Federatiei si ale TAS? Le-a ignorat.
Prin urmare, ce mai cauta in fotbal?

Datoria imensa catre Piturca este consecinta contractului semnat in cunostinta de cauza de ambele parti. Insa Mititelu, ca orice bisnitar de la coltul strazii, considera ca un contract e o fila din poveste asa ca l-a dat afara pe Piturca, sperand ca rezolva "cumva".
Si uite ca s-a rezolvat. Mititelu este afara din fotbal si, desi disparitia temporara a Universitatii este un eveniment nefericit, decizia este cat se poate de corecta.

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Jul 22 2011, 10:47 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (circotas @ Jul 21 2011, 01:27 PM) *
Universitatea Craiova, prima echipa din istoria fotbalului romanesc care a facut performanta in Europa, a incetat sa mai existe.

Bine ar fi sa nu mai traiti din amintiri... Craiova, Steaua, bla bla.
Or fi castigat cupe, or fi facut istorie degeaba.

Acum sunt praf si asta conteaza.
Si in alte parti, sportul a devenit afacere. Un investitor baga bani in echipa ca sa scoata mai multi.
E simplu, clar, banal.
E singurul motiv pentru care in zilele astea se investesc bani in sport.

Daca vreti sa sprijiniti o echipa sau alta, de fotbal sau handbal sau altceva, faceti asociatii sau fundatii pentru sprijin, donati bani, faceti si vindeti produse branduite de club.

A, si mai important, oamenii aia care joaca trebuie sa se gandeasca in primul rand la sport, la performanta, nu la bani.

Banii vor veni imediat ce apare performanta si frumusetea jocului.

+Quote Post
Vizitator_circotas.
mesaj Jul 22 2011, 01:06 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Daniel @ Jul 22 2011, 10:47 AM) *
A, si mai important, oamenii aia care joaca trebuie sa se gandeasca in primul rand la sport, la performanta, nu la bani.

Eu zic ca ar trebui sa fie invers: mai intii ar trebui sa se gindeasca la performanta conducatorii (de federatie, de cluburi etc.) si apoi sa se gindeasca la performanta fotbalistii. Pentru ca, daca toate japitele din fruntea fotbalului se gindesc doar la bani, eu nu stiu cum ar putea fotbalistii sa se gindeasca la performanta...

Restul comentariul tau este, in opinia mea, aberant si nu merita un raspuns.

+Quote Post
mifty
mesaj Jul 22 2011, 03:04 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (Daniel @ Jul 22 2011, 10:47 AM) *
Bine ar fi sa nu mai traiti din amintiri... Craiova, Steaua, bla bla.
Or fi castigat cupe, or fi facut istorie degeaba.

Acum sunt praf si asta conteaza.
Si in alte parti, sportul a devenit afacere. Un investitor baga bani in echipa ca sa scoata mai multi.
E simplu, clar, banal.
E singurul motiv pentru care in zilele astea se investesc bani in sport.

Daca vreti sa sprijiniti o echipa sau alta, de fotbal sau handbal sau altceva, faceti asociatii sau fundatii pentru sprijin, donati bani, faceti si vindeti produse branduite de club.

Banii vor veni imediat ce apare performanta si frumusetea jocului.

ai stat prea mult în soare???

TOATE echipele de pe lume au un palmares, mic sau mare, și se mândresc cu el, nu contează că e vorba de Steaua, U Craiova sau Avântul Prăbușirea.
de ce să ”uităm” că steaua e unica echipă de fotbal din românia posesoare a CCE, că u craiova a fost prima echipă de fotbal românească ce a jucat într-o competiție europeană, și multe altele au reușit chiar și să treacă de calificări, dinamovistule??? biggrin.gif

că numai dinamo nu se poate făli cu așa ceva, nici măcar cu admiterea în calificări!!! =))

Aceasta postare a fost editata de mifty: Jul 22 2011, 03:07 PM

+Quote Post
Vizitator_circotas.
mesaj Jul 22 2011, 06:50 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (mifty @ Jul 22 2011, 03:04 PM) *
de ce să ”uităm” că steaua e unica echipă de fotbal din românia posesoare a CCE, că u craiova a fost prima echipă de fotbal românească ce a jucat într-o competiție europeană, și multe altele au reușit chiar și să treacă de calificări, dinamovistule??? biggrin.gif

că numai dinamo nu se poate făli cu așa ceva, nici măcar cu admiterea în calificări!!! =))

Aici ai si tu citeva "scapari".
Una ar fi ca, asa cum scriam pe forumuri inca de acum vreo 3 ani, CCE a fost cistigata nu de actuala steaua, ci de Sectia de Fotbal a Clubului Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti. Cum CS Steaua inca exista in fapt, rezulta foarte clar ca actuala "steaua" a lui Gigi Becali este doar o impostoare si ca numele, palmaresul si culorile trebuie sa apartina CS Steaua - lucru care se va si intimpla, de altfel.
O alta scapare a ta ar fi si faptul ca, daca prima echipa din Romania calificata intr-o semifinala de cupa europeana (in speta UEFA Cup) s-a numit U Craiova, tot atit de adevarat este si faptul ca prima echipa romaneasca intr-o semifinala a Cupei Campionilor Europeni s-a numit... ghicesti?... da, bravo! Dinamo Bucuresti!

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2019 - 11:17 AM