IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

40 Pagini V  « < 18 19 20 21 22 > »   
Closed TopicStart new topic
> Afaceri MLM , da sau nu?, avon,amway,grave,herbalife,gano,oriflame....etc
mickme
mesaj Aug 5 2009, 08:22 AM
Mesaj #571

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 138
Inscris: 6-May 09
Utilizatorul numarul: 7 719

este mai greu de descris matematic (aici pe forum), dar toate planurile de marketing pe care le cunosc eu in MLM sunt in asa fel concepute, incat intotdeauna cel care munceste mai mult si genereaza volumul cel mai mare de vanzari sa castige cel mai mult (adica daca ai un om bun sub tine care munceste si incerci sa parazitezi pe spinarea acestuia, te vei trezi ca vei castiga mult mai putin decat acesta - va trebui cel putin sa echilibrezi efortul acestuia intr-un fel prin efortul propriu)

oricat de demult esti inscris intr-un sistem, daca nu muncesti, nu castigi

oricat de recent te-ai inscris intr-un sistem, daca muncesti, castigi

in cazul meu, de exemplu, algoritmul este foarte simplu: pentru fiecare leu pe care eu il castig de pe urma actiunilor oricarui om din structura mea, acesta castiga intre 2 si 10 lei

daca eu castig 23 de lei de pe urma lui Gigel, stiu ca Gigel castiga minim 46 de lei

mai corect de atat nu se poate

(plus ca in sistemul in care activez eu, si Gigel castiga de pe urma muncii mele, la propriu, chiar daca eu l-am inscris pe Gigel - din nou, mai corect de atat nu se poate - in acest caz algoritmul este mai complicat, dar eu am multe cazuri concrete in structura mea: oameni de sub mine care castiga de pe urma cumparaturilor mele sau chiar ale celor de deasupra mea)

succes smile.gif

Citeaza (hash @ Aug 4 2009, 08:35 AM) *
explica. suna interesant. da' explica asa, matematic. nu veni cu dogme.
Go to the top of the page

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 5 2009, 09:35 PM
Mesaj #572

Membru veteran

Postari: 101
Inscris: 1-February 09
Utilizatorul numarul: 6 220

Daca vrei sa alegi un mlm, analizeaza foarte bine produsul, cat de consumat este el, compara targetul si "obligatiile" planului de marketing cu salariul minim si mediu din Romania sau cu zona unde locuiesti.
Daca ai gasit businessul care indeplineste conditiile cauta-ti un sponsor cat mai profesionist, indiferent din ce zona ar fi el.
Eu unul asa gandesc acum dupa 3 ani de studiu si practica in acest domeniu. Poate ar mai fi ceva ingrediente dar asta e punctul de plecare.

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 6 2009, 05:38 AM
Mesaj #573

Membru veteran

foarte adevarat, nu ajunge ca sistemul in sine sa fie unul bun, este important ca si produsul/serviciul sa fie unul care sa aiba cautare

in ceea ce priveste `targetul`, eu recomand sincer doar sistemele care NU au deloc target, care nu conditioneaza obtinerea comisioanelor de un anume target lunar, ce, pe deasupra, se mai si reseteaza la sfarsitul lunii

cand te intalnesti cu cineva care iti prezinta un sistem MLM, asta sa intrebi prima data: in cat timp trebuie sa vand/cumpar (in retea sau individual) un anumit volum pentru a primi comision?

iar daca raspunsul este 1 luna, 6 luni sau 1 an, mai cauta pana gasesti pe unul care spune: NU conteaza in cat timp realizezi vanzarea/cumpararea, comisionul il primesti oricum

succes smile.gif

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 5 2009, 09:35 PM) *
Daca vrei sa alegi un mlm, analizeaza foarte bine produsul, cat de consumat este el, compara targetul si "obligatiile" planului de marketing cu salariul minim si mediu din Romania sau cu zona unde locuiesti.
Daca ai gasit businessul care indeplineste conditiile cauta-ti un sponsor cat mai profesionist, indiferent din ce zona ar fi el.
Eu unul asa gandesc acum dupa 3 ani de studiu si practica in acest domeniu. Poate ar mai fi ceva ingrediente dar asta e punctul de plecare.

+Quote Post
petreflp
mesaj Aug 6 2009, 09:10 AM
Mesaj #574

Membru veteran

Postari: 174
Inscris: 31-January 09
Utilizatorul numarul: 6 214

Citeaza (mickme @ Aug 6 2009, 05:38 AM) *
foarte adevarat, nu ajunge ca sistemul in sine sa fie unul bun, este important ca si produsul/serviciul sa fie unul care sa aiba cautare

in ceea ce priveste `targetul`, eu recomand sincer doar sistemele care NU au deloc target, care nu conditioneaza obtinerea comisioanelor de un anume target lunar, ce, pe deasupra, se mai si reseteaza la sfarsitul lunii

cand te intalnesti cu cineva care iti prezinta un sistem MLM, asta sa intrebi prima data: in cat timp trebuie sa vand/cumpar (in retea sau individual) un anumit volum pentru a primi comision?

iar daca raspunsul este 1 luna, 6 luni sau 1 an, mai cauta pana gasesti pe unul care spune: NU conteaza in cat timp realizezi vanzarea/cumpararea, comisionul il primesti oricum

succes smile.gif

depinde de care comision vorbim,planurile de marketing ale companiilor mlm au doua sau mai multe tipuri de comision,tu de care comision vorbesti?

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 6 2009, 11:16 AM
Mesaj #575

Membru veteran

nu are sens sa intru in detalii si sa prezint comisioanele, toata lumea intelege cred notiunea de target lunar si comision bazat pe target lunar

ideea este foarte simpla: trebuie sa primesti comision integral pentru intreg volumul rulat in reteaua proprie, indiferent ca ai vandut/cumparat (cu reteaua) de 3 lei sau de 30.000 de lei sau ca intr-o luna (sau mai multe) ai vandut sau nu

in majoritatea sistemelor, trebuie sa vinzi/cumperi de anumite sume pentru a te incadra in anumite conditii care iti permit sa primesti anumite comisioane

succes smile.gif

Citeaza (petreflp @ Aug 6 2009, 09:10 AM) *
depinde de care comision vorbim,planurile de marketing ale companiilor mlm au doua sau mai multe tipuri de comision,tu de care comision vorbesti?

+Quote Post
Vizitator_petreflp.
mesaj Aug 6 2009, 02:38 PM
Mesaj #576

Guests

Citeaza (mickme @ Aug 6 2009, 11:16 AM) *
nu are sens sa intru in detalii si sa prezint comisioanele, toata lumea intelege cred notiunea de target lunar si comision bazat pe target lunar

ideea este foarte simpla: trebuie sa primesti comision integral pentru intreg volumul rulat in reteaua proprie, indiferent ca ai vandut/cumparat (cu reteaua) de 3 lei sau de 30.000 de lei sau ca intr-o luna (sau mai multe) ai vandut sau nu

in majoritatea sistemelor, trebuie sa vinzi/cumperi de anumite sume pentru a te incadra in anumite conditii care iti permit sa primesti anumite comisioane

succes smile.gif

Nu ti-am cerut sa-mi sau sa ne prezinti comisioanele,te-am intrebat de care comision este vorba,cel provenit din:vanzari sau recomandari+sponsorizari personale sau cel de volum de grup?Ca sa primesti bonus de volum de grup trebuie sa faci mlm,daca vrei bonus personal trebuie sa vinzi,ori daca te apuci sa vinzi cu siguranta nu mai ai timp sa faci mlm(sper ca la mlm ne referim).Fiecare companie are un plan de marketing,cand este vorba de target deja nu ne refrim la mlm ci la vanzari,corect?Ori mlm-ul se bazeaza strict pe sponsorizari,acum,daca vorbim de aducerea unui anumit nr de inscrisi iarasi nu vorbim de mlm,mai degraba de sisteme piramidale ilegale(aici se traieste din taxe).Deci,mlm-ul se bazeaza pe sponsorizari si nu pe vanzari,in momentul cand esti obligat sa vinzi ca sa-ti iei comision deja firma se ocupa cu vanzari directe,in cauza pledoaria ta vis a vis de conditi in sistem mlm cade ca fiind realista.Poate ma insel eu sau am inteles gresit ,in speranta ca daca am gresit, sper sa remediem neintelegerea.

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 6 2009, 03:28 PM
Mesaj #577

Membru veteran

Mie nu mi-au placut niciodata propunerile de afaceri in care nu ai target. Nu in sensul ca nu ar fi un lucru bun, dar pana la urma sa adeverea ca trebuie sa ai un anumit rulaj pentru niste comisioane de volum, de creare de lideri, etc.
Nu sunt nici adeptul targetului urias, pentru ca atunci nu mai e o afacere de consum ci de vanzare.
Parerea mea e ca in orice afacere este o suma medie pentru fiecare membru la care te raportezi cand vrei sa faci o estimare....de ex. ai x oameni care consuma de X ron si tu castigi asa conform planului.

Numai bine.

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 7 2009, 06:04 AM
Mesaj #578

Membru veteran

corect, dar ideea este sa castigi indifernet de suma consumata/cheltuita in sistem

daca intr-o luna cumperi de 300 ron, in alta de 800, in alta deloc si la fel si structura ta, fiecare cumparand STRICT in functie de necesitati, nu de target, sa primesti comisionul aferent fiecarei cumparaturi

sa fim seriosi, cat de sanatos poti sa fii daca ai nevoie intr-o luna de suplimente/vitamine de sute sau mii de lei?! se vede ironia?

succes smile.gif

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 6 2009, 03:28 PM) *
Mie nu mi-au placut niciodata propunerile de afaceri in care nu ai target. Nu in sensul ca nu ar fi un lucru bun, dar pana la urma sa adeverea ca trebuie sa ai un anumit rulaj pentru niste comisioane de volum, de creare de lideri, etc.
Nu sunt nici adeptul targetului urias, pentru ca atunci nu mai e o afacere de consum ci de vanzare.
Parerea mea e ca in orice afacere este o suma medie pentru fiecare membru la care te raportezi cand vrei sa faci o estimare....de ex. ai x oameni care consuma de X ron si tu castigi asa conform planului.

Numai bine.

+Quote Post
petreflp
mesaj Aug 7 2009, 07:49 AM
Mesaj #579

Membru veteran

Citeaza (mickme @ Aug 7 2009, 06:04 AM) *
corect, dar ideea este sa castigi indifernet de suma consumata/cheltuita in sistem

daca intr-o luna cumperi de 300 ron, in alta de 800, in alta deloc si la fel si structura ta, fiecare cumparand STRICT in functie de necesitati, nu de target, sa primesti comisionul aferent fiecarei cumparaturi

sa fim seriosi, cat de sanatos poti sa fii daca ai nevoie intr-o luna de suplimente/vitamine de sute sau mii de lei?! se vede ironia?

succes smile.gif

NU AM INTELES INTREBAREA TA,ca sa poti sa-ti cheltui banii si sa te bucuri de viata in fiecare zi ar trebui sa investesti in sanatate,astfel ai si credibilitate in promovarea produselor dar si a afaceri,da?La asta te-ai referit?

+Quote Post
petreflp
mesaj Aug 7 2009, 07:51 AM
Mesaj #580

Membru veteran

scuze ,acum am vazut ca intrebarea era pentru domnul.....

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 7 2009, 08:37 AM
Mesaj #581

Membru veteran

este bine sa consumi produsele pe care le recomanzi exact din motivele expuse de dumneavoastra: 1. pt sanatate 2. pt afacere

ce ma deranjeaza pe mine este EXCES-ul, adica faptul ca in unele sisteme este incurajat consumul unor suplimente in valoare de peste 1-2000 ron / luna de obicei, suma ce se apropie sau depaseste venitul mediu al unei familii in Romania

orice MLM ar trebui sa se bazeze pe NECESARUL de consum al unei familii (inclusiv suplimentele), nu pe un TARGET

succes smile.gif

[nu ma refer la vreun sistem anume, vorbesc la modul general]

Citeaza (petreflp @ Aug 7 2009, 07:49 AM) *
NU AM INTELES INTREBAREA TA,ca sa poti sa-ti cheltui banii si sa te bucuri de viata in fiecare zi ar trebui sa investesti in sanatate,astfel ai si credibilitate in promovarea produselor dar si a afaceri,da?La asta te-ai referit?

+Quote Post
petreflp
mesaj Aug 7 2009, 08:44 AM
Mesaj #582

Membru veteran

Citeaza (mickme @ Aug 7 2009, 08:37 AM) *
este bine sa consumi produsele pe care le recomanzi exact din motivele expuse de dumneavoastra: 1. pt sanatate 2. pt afacere

ce ma deranjeaza pe mine este EXCES-ul, adica faptul ca in unele sisteme este incurajat consumul unor suplimente in valoare de peste 1-2000 ron / luna de obicei, suma ce se apropie sau depaseste venitul mediu al unei familii in Romania

orice MLM ar trebui sa se bazeze pe NECESARUL de consum al unei familii (inclusiv suplimentele), nu pe un TARGET

succes smile.gif

[nu ma refer la vreun sistem anume, vorbesc la modul general]

Corect,eu unul consum pentru ca vreau si nu ca mi-se impune(asta este planul de marketing care ma "satisface"),de ce consum,am relatat deja,cant ti-se impune un consum de o valoare asa mare deja trebuie sa fugi,acea firma nu o sa reziste foarte mult pe piata...deobicei in mlm sunt si consumatori care fie sunt multumiti fie nu dar ce este trist este ca nu inteleg principiul de functionare sau mai bine zis planul de marketing de unde ar putea sa castige un anumit venit sau sa-si reduca cheltuielile personale cu produsele.Nimic mai simplu,esti platit pentru reclama.Multi vor sa plateasca reclama,e alegerea lor,multi nu vor sa fie platiti pentru ca fac reclama gratis,alegerea lor,dar multi cauta aceasta oportunitate si se lovesc de ineptiile altora vis a vis de sistem.Asta este nivelul de civilizatie al unora,sa fie sanatosi,nu stiu cat dar cu siguranta nu mult timp.

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 7 2009, 10:07 AM
Mesaj #583

Membru veteran

ai vorbit serios de acel DVD?

daca da, ma intereseaza si pe mine

multumesc smile.gif

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ May 3 2009, 07:27 PM) *
Cuvintele sunt admirabile, inteligente...tot ce vrei....dar concluzia mea este una singura :

Lasa teoriile si incearca un MLM din cele peste 70 din Romania !
Nu este salvarea pe timp de criza, nu e solutia de a atinge primul milion de euro...dar poate fi orice iti doresti tu.
Poate nu intereseaza pe nimeni, dar cel mult din curiozitate va spun ce inseamna, practic, MLMul pentru mine :
rata pe care o platesc la un VW Polo 1.4 din 2003 plus consumabile si revizii .
Evident sunt factori sociali, economici care te limiteaza sa ajungi la mii de euro, DAR, poti incerca.
Schimba-ti atitudinea, sau altii te vor modela dupa dorinta si planurile lor.
Haideti sa lasam polemicile si citatele din carti, sa vorbim practic.
Toti care intra, inteligenti sau mai putin, nu sunt lamuriti pentru ca nimeni nu are rabdarea de a le asculta temerile fondate sau nu.
Voi crea un dvd special pentru cei noi care au auzit de MLM, pentru ca nu mai am timp sa dezbat a mia oara aceleasi obiectii devenite deja stereotipice.

O duminica frumoasa.

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 7 2009, 04:02 PM
Mesaj #584

Membru veteran

putem colabora la crearea dvdului

+Quote Post
petreflp
mesaj Aug 7 2009, 05:47 PM
Mesaj #585

Membru veteran

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 7 2009, 04:02 PM) *
putem colabora la crearea dvdului

din pacate s-a inventat roata.

+Quote Post
Vizitator_themainleader.com.
mesaj Aug 7 2009, 06:56 PM
Mesaj #586

Guests

Daca intotdeauana te ajuta cineva, niciodata nu vei putea face nimic singur !

+Quote Post
Vizitator_THEMAINLEADER.
mesaj Aug 7 2009, 07:13 PM
Mesaj #587

Guests

Citeaza (prostu' @ Sep 5 2008, 08:15 AM) *
Am ales doar pe cele mai cunoscute la noi dar sunt sigur ca sunt zeci sau sute de astfel de afaceri.

Sunt curios care este parerea voastra despre aceste afaceri pentru ca eu am o parere foarte proasta atunci cind ele ating zona crepusculara ce se bazeaza exclusiv pe manipularea celorlalti.

unii stabilesc "scari sociale' in cadrul companiei respective si ajung sa-si 'reseteze' creierul si sistemul de valor intun mod cu totul ciudat.
au termene de genul 'as , platina,diamant si milte altele de genul asta.
Dupa parerea mea aceasta afacere este foarte buna pentru cel care a conceput-o si cativa "de la varf" (diamantele) iar in rest totul e gargara. Am conoscut oameni inplicati in aceste sisteme care in timp relativ scurt aproape ca si-au schimbat total valorile proprii cu cele ale companiei. Nu este un lucru atit de rau pentru cei care au "crescut" intelectual insa mi se pare total daunator in cazul celor care au decazut invatind din astfel de sisteme sa manipuleze oamenii si sa-si foloseasca aceste abilitati fara scrupule. Mesaj pentru MLM-isti:
Cum functioneaza sistemul??? f.... aproapele sau cum? cind o sa-i invete cei de la varf pe discipoli ca nu toti vor sa intre in asa ceva si ca atunci cind au un astfel de refuz e mai bine renunte? Chiar asa de important este profitul incat le permiteti unora sa-si distruga vietile prin indepartarea tuturor celor apropiati ? Chiar credeti ca puteti inlocui familia unora dintre ei?? pina unde mergeti? sunt curios. Banii conteaza dar pina unde?

educatia financiara are ca gen proxim EDUCATIA...KYIOSAKI este putin ilogic atunci cand nu indica scoala ca factor al succesului, iar de curand spunea ca daca nu ai nimic de vanzare esti un om sarac...imi permit o simpla completare... esti cel mai sarac atunci cand nu ai nimic de daruit

pentru aprofundarea subiectului, dar mai ales pentru filosofie financiara recomand:

www.themainleader.com

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 10 2009, 07:26 AM
Mesaj #588

Membru veteran

statistic, scoala nu prea este un factor de succes, sincer

99% din populatie umbla (a umblat) la scoala si cam 95% din populatie traieste in saracie, sau, in cel mai fericit caz, la un nivel modest sau mediu (nicidecum nu sunt impliniti si plini de succes)

iar aberatiile de cate-o fraza de pe blogul acela... ne lasi? (aia cu daruitul e ok, dar in rest...)

succes smile.gif

Citeaza (THEMAINLEADER @ Aug 7 2009, 07:13 PM) *
educatia financiara are ca gen proxim EDUCATIA...KYIOSAKI este putin ilogic atunci cand nu indica scoala ca factor al succesului, iar de curand spunea ca daca nu ai nimic de vanzare esti un om sarac...imi permit o simpla completare... esti cel mai sarac atunci cand nu ai nimic de daruit

pentru aprofundarea subiectului, dar mai ales pentru filosofie financiara recomand:

www.themainleader.com

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 10 2009, 10:35 AM
Mesaj #589

Membru veteran

Poate omul a vrut sa fac si el niste trafic smile.gif . Eu unul nu prea am inteles ideea de baza a siteului. Din Page Title ai scris 'franturi de ganduri' . Parerea mea este sa aduni franturile si sa pui cap la cap intr-o structura cu cap si coada. Cam ce doresti tu de la site-ul tau, sa citeasca lumea aforisme financiare sau sa te citeasca periodic pentru a vedea lumea cu dintr-un alt punct de vedere ?

+Quote Post
Vizitator_cstefan01@yahoo.com.
mesaj Aug 13 2009, 11:18 AM
Mesaj #590

Guests

Citeaza (Razvan @ Sep 5 2008, 09:30 AM) *
Este vorba despre o schema piramidala deghizata in vinzare de produse. Oricat or sa sara de fund in sus toti MLMeii de pe aici, cita vreme plata (comisionul/salariul) tau nu se bazeaza pe vinzarea de produse ci pe numarul de alte persoane aduse in schema, este o teapa piramidala.

Si asta ti-o spune un economist cu multa experienta. Insa nu e nevoie sa ma crezi pe cuvint, poti sa te informezi de pe internet, cautind dupa "MLM pyramid scheme":

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramid_scheme
http://www.vandruff.com/mlm.html
http://www.mlmlegal.com/schemes.html
http://www.youtube.com/watch?v=gbCDIrS7CHM
http://www.pyramidschemealert.org/psamain/home.html

Dincolo de zecile de diagrame pe care ti le face un MLM evangelist pe tabla, dincolo de orele de bullshit, mereu, ai o intrebare simpla la indemana, care te ajuta sa gasesti adevarul:

Sint eu platit din faptul ca vind MULTE produse, sau sint platit din faptul ca aduc MULTI oameni in organizatie? Bullshit-ul devine rafinat atunci cind incearca sa iti demonstreze ca vinzi MULTE produse pentru ca aduci MULTI oameni in organizatie. Dar limitarea asta artificiala (ai putea in teorie sa vinzi multe produse oricui, nu unui membru al sectei) este si cauza pentru care e o schema piramidala, caci numarul de produse pe care poti sa il vinzi este practic infinit, in timp ce numarul de oameni pe care poti sa ii aduci in organizatie, nu numai ca e finit, dar schema ii avantajeaza pe cei de la virf.

Bafta.
PS. Asta nu inseamna ca unii nu fac bani din MLM. Exact ca la Caritas. Doar ca fazanii de jos, n-au nici o sansa.

salut am o afacere noua mlm

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 13 2009, 02:14 PM
Mesaj #591

Membru veteran

toti avem tongue.gif biggrin.gif smile.gif)))))))))))))))))

Citeaza (cstefan01@yahoo.com @ Aug 13 2009, 11:18 AM) *
salut am o afacere noua mlm

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 13 2009, 04:49 PM
Mesaj #592

Membru veteran

Si eu am descoperit una noua...se lanseaza chiar in weekend acum...vine de la americani si dupa reclama lor ar trebui sa rupa in doua.
Problema e ca au mai fost si astfel de incercari esuate.
Dupa parerea mea, trebuie sa vii cu ceva nou, nu cu o copie a copiei.

+Quote Post
petreflp
mesaj Aug 14 2009, 06:11 AM
Mesaj #593

Membru veteran

Lucrezi de 5 ani in mlm,pentru mine inca este o afacere noua chiar daca este de 31 de ani in lume si de 10 ani in Romania,inca nu am cules tot ceea ce trebuie cules,dar voi culege si tot noua o sa fie afacerea....a...tot din america venita,deocamdata noi romanii nu stim sa concepem un produs de calitate si un plan de marketink pe masura,nu stim sau nu ne asumam responsabilitati.

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 14 2009, 06:39 AM
Mesaj #594

Membru veteran

nu MLM e de 31 de ani in lume, ci acel MLM in care sunteti dvoastra implicat

exista sisteme mai vechi

succes smile.gif

PS: intr-adevar, mereu mai descoperi cate ceva nou, oricat de vechi ai fi in sistem

Citeaza (petreflp @ Aug 14 2009, 06:11 AM) *
Lucrezi de 5 ani in mlm,pentru mine inca este o afacere noua chiar daca este de 31 de ani in lume si de 10 ani in Romania,inca nu am cules tot ceea ce trebuie cules,dar voi culege si tot noua o sa fie afacerea....a...tot din america venita,deocamdata noi romanii nu stim sa concepem un produs de calitate si un plan de marketink pe masura,nu stim sau nu ne asumam responsabilitati.

+Quote Post
mickme
mesaj Aug 14 2009, 06:41 AM
Mesaj #595

Membru veteran

poti sa-mi dai detalii pe PM sau email?

multumesc smile.gif

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 13 2009, 04:49 PM) *
Si eu am descoperit una noua...se lanseaza chiar in weekend acum...vine de la americani si dupa reclama lor ar trebui sa rupa in doua.
Problema e ca au mai fost si astfel de incercari esuate.
Dupa parerea mea, trebuie sa vii cu ceva nou, nu cu o copie a copiei.

+Quote Post
Vizitator_paulcoman.
mesaj Aug 21 2009, 01:16 PM
Mesaj #596

Guests

Salut,

Am incercat si eu MLM, acum cativa ani, pe cand eram student insa nu am avut relatiile necesare ca sa pot sa vand produsele firmei (premium ca pret si foarte calitative) si nici nivelul de gandire suficient de ridicat incat sa incep sa-mi fac acele relatii.

Dar pentru primul contact, mi s-a parut un sistem extraordinar din 2 puncte de vedere:

1. Esti stimulat sa vinzi pentru ca iti sunt rasplatite rezultatele.
2. Esti stimulat sa dezvolti o echipa si astfel produci venit rezidual (care nu depinde de eforturile tale).

Intre timp am dezvoltat un business clasic si m-am gandit mereu cum pot sa folosesc principiile din MLM in afacerea mea.

Ceea ce am aflat este ca orice business se bazeaza pe vanzare indiferent de tipul de organizare, fie el clasic sau MLM. Daca produsele se vand greu este mai greu sa dezvolti afacerea, daca produsele sa vand usor apare repede concurenta (chiar si concurenta in cadrul firmei in cazul MLM-urilor).

Eu consider ca succes poti avea in ambele cazuri, pentru ca depinde de tine. Cu toate astea cred ca vehiculul este foarte important pentru a scurta timpul. Iar eu ma concentrez pe lucrurile foarte importante pe care daca le fac obtin maximul de rezultate.

Cu drag,
Paul

+Quote Post
idan
mesaj Aug 21 2009, 09:51 PM
Mesaj #597

Nou venit
*

Postari: 6
Inscris: 17-May 08
Utilizatorul numarul: 205

N-o sa aduc argumente pro/contra MLM, ci doar am sa pun cateva intrebari valabile pentru toti, fie ei anti sau pentru MLM:

1. Cunoasteti vreo afacere MLM care nu propovaduieste cel mai bun produs, cel mai revolutionar aparat, cel mai bun sistem de... (completati voi cu descrierea 'obiectului' de activitate al MLM-ului vostru) ? wink.gif

2. Este adevarat ca sunt persoane (cunoscuti, rude, prieteni) care au castigat bani frumosi din MLM?
3. Este la fel de adevarat ca un mare procent (tinut la secret de obicei) dintre cei ce 'intra' intr-un MLM, ies, 'mor' fara sa fi obtinut ceva in afara de 'experienta'? Din aproximarile mele acest procent este undeva intre 80-95%. Acestia sunt marea masa 'tacuta'., cotizantii, gugustiucii, cei ce au investit la inceput ceva bani (depinde de MLM, suma porneste de la 1-200 USD si ajunge la 1.000 USD), au investit o gramada de timp, si au mai si consumat (si probabil consuma inca) pastilele, samponul sau crema minune. Stim cu totii ca orice MLM-ist care se respecta trebuie sa consume, el si familia lui, produsele firmei mama. Despre pretul acestor minunate si nemaipomenite produse s-a discutat aici destul... blink.gif

4. Daca MLM este afacerea viitorului, de ce nu se vinde si painea, laptele, orezul, varza si morcovii tot prin sistemul acesta 'revolutionar' ? Astfel am deveni cu totii mai buni ! Am fi toti ca fratii, nu?!

5. Argumentul 'forte' ca in SUA exista MLM de peste 50 de ani si prospera in continuare are un 'mic' defect: si afacerile cu droguri prospera de vreo 30-40 ani. Dar asta nu le face nici morale si nici legale. Poate comparatia este exagerata, dar cred ca se poate dezvolta ideea de altii, mai inteligenti decat. mine :-)

6. Toate MLM-urile (pe care l-am vazut eu) prezinta faptul ca poti castiga bani din consumul personal si din vanzarea propriu-zisa de produse/servicii, DAR (atentie acum!) adevarata afacere incepe sa creasca / sa se dezvolte / sa-ti aduca bani (multi bani!) doar cand iti faci propria retea, cand aduci pe altii in sistem. De obicei in acest moment vorbitorul zambeste complice si te intreaba: Tu ce vrei, sa castigi ceva maruntis din vanzarea de ..., sau sa devii independent financiar, sa castigi (din venit pasiv) sume mari de bani?

7. Multe din 'lectiile' predate la 'cursurile' MLM se pot aplica si afacerilor 'clasice'. Pai daca fiecare dintre noi ar munci 8-10 ore pe zi, ba ar mai participa la 'intalniri' si in weekend, fara nici un salariu fix, fara birou, fara masina sau telefon sau computer de la firma (mama), cum ar arata mediul de afaceri?! Ce companie nu-si doreste asemenea 'angajati'?!

Ar mai fi si altele... dar e tarziu.

Va doresc tuturor mult succes!

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 22 2009, 09:21 AM
Mesaj #598

Membru veteran

Salut,
parerea mea este :

1. Cunoasteti vreo afacere MLM care nu propovaduieste cel mai bun produs, cel mai revolutionar aparat, cel mai bun sistem de... (completati voi cu descrierea 'obiectului' de activitate al MLM-ului vostru) ?

Nicio companie nu specifica acest lucru, TOT distribuitorii sunt cei care hiperbolizeaza anumite caracteristici. Majoritatea (nu toate) produselor chiar sunt revolutionare fata de variantele din magazine sau din farmacii. Pacat ca sunt intelese gresit.

2. Este adevarat ca sunt persoane (cunoscuti, rude, prieteni) care au castigat bani frumosi din MLM?

Cei care au venit ce reflecta o proportie pozitiva timp investit/bani castigat sunt pana in 5-10 din cateva mii de oameni. Procentajul asta e identic cu cel al unei loterii, sau apanajul "norocului". Nimic mai fals, fiecare sistem are regulile sale si de aceea toti le ignora, mergand pe propriile reguli.

3. Este la fel de adevarat ca un mare procent (tinut la secret de obicei) dintre cei ce 'intra' intr-un MLM, ies, 'mor' fara sa fi obtinut ceva in afara de 'experienta'? Din aproximarile mele acest procent este undeva intre 80-95%. Acestia sunt marea masa 'tacuta'., cotizantii, gugustiucii, cei ce au investit la inceput ceva bani (depinde de MLM, suma porneste de la 1-200 USD si ajunge la 1.000 USD), au investit o gramada de timp, si au mai si consumat (si probabil consuma inca) pastilele, samponul sau crema minune. Stim cu totii ca orice MLM-ist care se respecta trebuie sa consume, el si familia lui, produsele firmei mama. Despre pretul acestor minunate si nemaipomenite produse s-a discutat aici destul...

Cum spuneam si mai sus, nu se respecta regulile. Gugustiucii, cotizantii...sunt cei care NU respecta regulile...se apuca sa vanda produse si sa fie insistenti, dupa care se mira ca au investit bani fara niciun rezultat. Produsele au o valoare adaugata si deci pretul e justificat.
Cu totii putem regasi preturi exorbitante la produse din magazine. Retine te rog, ma refer la preturile care au un adaos care depaseste de multe ori 100% din pretul produsului.

4. Daca MLM este afacerea viitorului, de ce nu se vinde si painea, laptele, orezul, varza si morcovii tot prin sistemul acesta 'revolutionar' ? Astfel am deveni cu totii mai buni ! Am fi toti ca fratii, nu?!

Aici discutia s-ar intinde pe sute de pagini plecand de la niste concepte pe care nu toata lumea le accepta. Dar sa nu te astepti ca Microsoft sau Pfizer sa faca reclama la un sistem de plata prin recomandare. Exista sisteme de organizare a muncii, departamente de vanzari directe care respecta ideea de MLM. Desi acolo este un sistem piramidal, in care cel de sus castiga cel mai mult.
Vezi, campaniile Vodafone, BRD, Citibank, MOL si multe altele...toate te rasplatesc ca sa cumperi de la ei...dar nimeni nu te plateste ca sa aduci clienti.
In concluzie....cu totii stim ca exista 2 familii care conduc lumea...si ca 6 miliarde de oameni muncesc pentru ei. Mai este si cealalta fata a monedei, aceea ca nu toti oamenii vor sa aiba un venit suplimentar, nu toti vor sa se aiba ca fratii...etc.

5. Argumentul 'forte' ca in SUA exista MLM de peste 50 de ani si prospera in continuare are un 'mic' defect: si afacerile cu droguri prospera de vreo 30-40 ani. Dar asta nu le face nici morale si nici legale. Poate comparatia este exagerata, dar cred ca se poate dezvolta ideea de altii, mai inteligenti decat. mine

Prin anii '90 tot romanu se uita la filme americane si ii vedea pe actori ca in rolurile jucate, inghiteau niste "pastile"...care de fapt erau suplimente nutritive. Flagelul acesta privind alimentatia a aparut demult la ei si din cauza asta sunt dezvoltate majoritatea afacerilor MLM. Cerinta este foarte mare. La ei comertul e foarte dezvoltat...si s-a trecut la fidelizarea clientului prin departamente cu specific de vanzari directe.
Deci de aceea tot va prospera sistemul.

6. Toate MLM-urile (pe care l-am vazut eu) prezinta faptul ca poti castiga bani din consumul personal si din vanzarea propriu-zisa de produse/servicii, DAR (atentie acum!) adevarata afacere incepe sa creasca / sa se dezvolte / sa-ti aduca bani (multi bani!) doar cand iti faci propria retea, cand aduci pe altii in sistem. De obicei in acest moment vorbitorul zambeste complice si te intreaba: Tu ce vrei, sa castigi ceva maruntis din vanzarea de ..., sau sa devii independent financiar, sa castigi (din venit pasiv) sume mari de bani?

Nu inteleg ce crei sa intrebi/spui ? Este absolut evident, nu exista "ceva pentru nimic" . In orice afacere cifra de afaceri reflecta profitul/pierderea. La serviciu daca nu esti productiv esti somer. Faptul ca tu iti creezi o retea, asta nu inseamna ca exploatezi oamenii. Faptul ca exista nshpe randuri de distribuitori in lantul de miscare al produselor producator-end user, asta nu deranjeaza pe nimeni...dar cand e vorba sa castigi un ban din ceva absolut natural (recomandarea) atunci apar teorii despre moralitate, hmm. Ne dam in cap singuri

7. Multe din 'lectiile' predate la 'cursurile' MLM se pot aplica si afacerilor 'clasice'. Pai daca fiecare dintre noi ar munci 8-10 ore pe zi, ba ar mai participa la 'intalniri' si in weekend, fara nici un salariu fix, fara birou, fara masina sau telefon sau computer de la firma (mama), cum ar arata mediul de afaceri?! Ce companie nu-si doreste asemenea 'angajati'?!

in MLM cu preponderenta se lucreaza cu oamenii, care trebuie sa trezeasca constiinte in mintile lor. O afacere trebuie sa vanda ceva (produse/servicii) si de aceea nu poti pune un robot sa vanda.
De leadership si tot ceea ce implica el, putem vorbin orice aspect al vietii. Fie ca esti in familie, la serviciu sau plimbi cainele.

+Quote Post
idan
mesaj Aug 22 2009, 09:54 AM
Mesaj #599

Nou venit
*

Postari: 6
Inscris: 17-May 08
Utilizatorul numarul: 205

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 22 2009, 09:21 AM) *
Cei care au venit ce reflecta o proportie pozitiva timp investit/bani castigat sunt pana in 5-10 din cateva mii de oameni. Procentajul asta e identic cu cel al unei loterii, sau apanajul "norocului".
Nimic mai fals, fiecare sistem are regulile sale si de aceea toti le ignora, mergand pe propriile reguli.

Asta mi-a placut cel mai mult, Claudiu.

Uitasem sa specific ceea ce tu ai evidentiat 'ca la carte':
Daca dintr-o mie de oameni ce sunt adusi intr-o afacere MLM (a se citi gugustiuci cotizanti) reusesc sa aiba (ceva) venituri aprox. 5 sau 10 persoane, vinovat nu este sistemul, ci cotizantii care nu au inteles si nu aplica intocmai regulile.
Se induce astfel un sentiment de vinovatie in prapaditii ce au facut si ei ce au putut sa mearga treaba... dar n-au avut norocul sa fie pe undeva printre primii intrati in afacere.
"Sistemul este foarte bun, ca dovada iata-i pe cei cativa 'diamanti' sau 'rubini', pe care-i plimbam de la o conferinta la alta, peste mari si tari, sa-i aratam gugustiucilor ca pe urs. "

Nu ma pot abtine sa nu amintesc povestea micului orasel izolat de provincie, unde a aterizat intr-o buna zi primul MLM.
Succes enorm!
In nici sase luni, 75% dintre familii erau, in mod direct sau indirect, parte a afacerii. Cel ce venise cu afacerea primul, era deja diamant de mii de carate.
Insa a aparut o mica 'problema': din moment ce toti erau in 'retea', oraselul cu pricina a ramas fara gugustiuci, astfel incat afacerea secolului s-a destramat ca un fum
Si acum isi mai aduc aminte primii mlm-isti ce potential urias avea sistemul, ce perfect era totul... ce castiguri enorme calculasera. Dar ce sa-i faci, bietele femei din micul orasel nu puteau sa nasca si sa creasca destui copii, intr-un ritm suficient ca afacerea sa creasca conform planului.
Nota: orice asemanare cu realitatea este pur si simplu intamplatoare wink.gif

Succes!

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 22 2009, 01:54 PM
Mesaj #600

Membru veteran

In primul rand e foarte tare chestia asta : toti care nu ma cunosc imi spun Claudiu...fara exceptie....interesant.
Legat de ceea ce spui tu mi se pare perfect veridic (daca ma pun in locul tau) si nu te condamn pentru asta.
Povestea cu micul orasel este foarte pertinenta si ea....numai ca are o singura piesa lipsa : "natalitatea" . Suprasaturarea pietei este un termen care nu exista decat in chimie sau fizica. Pana cand rata de crestere a populatiei nu va fi egala cu rata de crestere a noilor distribuitori MLM, nu se va ajunge la suprasaturare. Si nici nu se va ajunge la asa ceva dintr-un motiv expus in postul anterior. NU toti oamenii vor sa munceasca SINGURI. Majoritatea s-au obisnuit sa fie impinsi de la spate....motivati extrinsec.
Din ceea ce scrii tu imi dau seama ca inca nu ai avut o experienta destul de lunga intr-o afacere MLM ca sa intelegi cum lucreaza oamenii intr-o astfel de afacere.
Eu in afacerea in care sunt implicat, am 300 si ceva de parteneri din care, activi doar 60. Iar din acestia 60 nu este nici macar unul care sa respecte o simpla regula din MLM.
Nu vreau sa par ingamfat, arogant sau atotstiutor, iti spun din experienta mea, esecurile care le-am avut m-au facut sa-mi analizez propriul sistem de lucru.
Am observat ca aceasta afacerea MLM nu e un hobby, ci trebuie sa fie un stil de viata. Prin stil de viata a nu se intelege....traiesti 7 zile pe saptamana ca sa prospectezi si sa faci prezentari zilnic....ci altceva (asta nu se descrie pe forum ci o traiesti).
Iar gugustiucii si cotizantii nu sunt decat niste oameni care incearca sa faca o afacere MLM...dupa regulile unei afaceri de vanzari directe care a aparut in anii '90.
Este vorba de marketing in retea si nu cosmeticale. Nu e vorba de sacosi si nici produse mai ieftine decat magazinul de la scara blocului sau din Carrefour. Este o notiune expusa in postul anterior. E atat de simpla incat pur si simplu o intelegi si o simti nu e nevoie de licenta pentru asa ceva.
In incheiere....orice asemanare cu realitatea din ceea ce am scris este pur si simplu o copie fidela a acesteia. Nu am ce sa demonstrez pentru ca nici nu e nevoie....Studii auxiliare de psihologie sociala, cognitiva (sau cum s-or numi) aplicate pe Romania iti vor releva titulatura adevarata a gugustiucilor.

O sambata linistita idan,

P.S. : Oamenii s-au saturat de vanzatori insistenti si s-au saturat sa fie obligati sa vanda. Doar ca apar mereu si mereu noi oameni care sa reinventeze roata.

+Quote Post

40 Pagini V  « < 18 19 20 21 22 > » 
Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th December 2019 - 09:21 AM