IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Vreau sa-mi construiesc o casuta!Cer sfaturi...
Vizitator_roman covidiu.
mesaj May 8 2012, 03:13 PM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (Calinescu Alexandru @ Dec 16 2009, 05:44 PM) *
Salut.Ma numesc Calinescu Alexandru,am 19 ani si impreuna cu mama mea,vrem sa ne construim o casuta pe pamant in comuna Berceni unde avem 300m de teren.Toti banii care ii avem sunt in jur de 50.000 Euro.Ne dorim o casa clasica (nu din lemn),izolata bine,cu finisaje normale(nici scumpe,nici ieftine) in care sa ne gasim linistea dupa 19 ani de stat la bloc.
Ne-am saturat sa ne trezim odata cu vecinii de sus,sa auzim apa trasa la toaleta si niciodata sa nu ai liniste.Ce sfat ne dati pentru un tanar de 19 ani inca elev si o mama in varsta care nu-si doresc decat o casa mica si cocheta.

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj May 10 2012, 08:51 AM
Mesaj #92

Guests

Buna,
Doresc si eu sa construiesc o casa la marginea orasului Iasi, pe un teren in terase.
(Am incercat sa deschid o discutie noua, dar nu am reusit, asa ca scriu aici)
Ma gandesc sa construiesc pe doua terase, parter si mansarda, iar la prima terasa si un subsol. Casa ar avea amprenta la sol de 115 mp.
O constructie pe cadre, cu BCA YTONG cred ca ar fi solutia cea mai buna. Oare cat ar putea costa o constructie la rosu?
Voi ce parere aveti?
Imi puteti recomanda un arhitect si o echipa de constructori?

+Quote Post
m3hai
mesaj May 10 2012, 10:22 AM
Mesaj #93

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 10-May 12
Utilizatorul numarul: 31 779

Citeaza (Mihai @ May 10 2012, 08:51 AM) *
Buna,
Doresc si eu sa construiesc o casa la marginea orasului Iasi, pe un teren in terase.
(Am incercat sa deschid o discutie noua, dar nu am reusit, asa ca scriu aici)
Ma gandesc sa construiesc pe doua terase, parter si mansarda, iar la prima terasa si un subsol. Casa ar avea amprenta la sol de 115 mp.
O constructie pe cadre, cu BCA YTONG cred ca ar fi solutia cea mai buna. Oare cat ar putea costa o constructie la rosu?
Voi ce parere aveti?
Imi puteti recomanda un arhitect si o echipa de constructori?

Am reusit sa deschid o noua discutie, cu titlul Constructie casa in Iasi. Va rog sa postati raspunsurile acolo
Multumesc!!!

+Quote Post
m3hai
mesaj May 11 2012, 07:08 AM
Mesaj #94

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 10-May 12
Utilizatorul numarul: 31 779

Citeaza (m3hai @ May 10 2012, 10:22 AM) *
Am reusit sa deschid o noua discutie, cu titlul Constructie casa in Iasi. Va rog sa postati raspunsurile acolo
Multumesc!!!

Scuze, vad ca moderatorii nu au fost de acord cu discutia noua.
Puteti raspunde tot aici?

+Quote Post
Vizitator_Cănuţă om sucit.
mesaj Aug 9 2012, 12:20 PM
Mesaj #95

Guests

Buna ziua,

Am o întrebare vizavi de actele care însoţesc construcţia unei case. Ne-am apucat de asa ceva şi, după un an umplut exclusiv de hârtirăraie, autorizaţie în sfârşit obţinută... raportul birocraţie / nervi tari e din ce în ce mai favorabil primeia.

Ne-am blocat, se pare, la etapa aceasta:

"Primarie, Inspectoratul de Stat in Constructii, cadastru – pentru constatarea finalizarii fiecarei faze determinante de executare a lucrarii realizate de arhitecti (conform proiectului tehnic depus in etapa obtinerii autorizatiei de construire)" (http://www.vladflorea.com/acte-si-aprobari-necesare-pentru-constructia-unei-case.html)

sau

"Documentatia privind executia lucrarilor, inclusiv autorizatiile de executie a constructiei.
- autorizatia de construire;
- procesul verbal de predare/primire a cladirii;
- procesele verbale de receptie pe categorii de lucrari..."
(http://www.constructiecase.ro/acte_necesare_construirii.html)

cert este că de la Inspectoratul de stat în construcţii ni se cere acum un program de supraveghere (urmărire?) a fazelor construcţiei, arhitectul zice că n-are habar de aşa ceva, constructorul e deja pe teren...

plus, în paralel, demersurile greoaie pentru branşarea la apă, curent etc.

dacă cineva are cunoştinţe în domeniu, aş avea nevoie de o enumerare răbdătoare şi amănunţită a paşilor şi actelor necesare pe parcursul construcţiei.

mulţumesc anticipat smile.gif

+Quote Post
Vizitator_hajni.
mesaj Sep 3 2012, 12:28 PM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (CapraVecinului @ Dec 16 2009, 07:53 PM) *
exista un sistem de constructii , nu stiu cum ii zice , ideea e ca se toarna beton in cofraje de polistiren care pe urma ramin pe post de izolatie . Stiu ca la 50000 euro , daca ai pamintul tau , poti sa obtii 150 mp de spatiu locuibil . Sper sa-ti spuna altii mai mult .

se numeste contructie cu stuctura AMVIC,e cam scumpa

+Quote Post
Vizitator_BESTPROIECT.
mesaj Oct 20 2012, 12:22 PM
Mesaj #97

Guests

reclama

• 1000 planuri si preturi case,vile, case vacanta, cabane, pensiuni, hoteluri
• Case lemn. Case zidarie.
• Constructii, proiectare, amenajari, instalatii.
• KIT-uri materiale “Construieste singur casa” .
• 1000 idei design interior si exterior - casa si gradina.
• Intrebari si raspunsuri in domeniu- online.
• Terenuri pentru constructii.
• Materiale constructii si amenajari.

reclama

TOTUL PENTRU CASA TA !!

+Quote Post
Vizitator_ion mirnea.
mesaj Oct 23 2012, 10:32 AM
Mesaj #98

Guests

eu mi-am facut o casa foarte frumoasa si m-a ajuns chiar bine la pret, am lucrat cu niste arhitecti , ei iti fac toate actele si te ajuta in tot ce ai nevoie, daca intereseaza pe cineva poate sa intre pe www.casemania.ro gasesti acolo si modele de case.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj Oct 27 2012, 08:44 AM
Mesaj #99

Guests

Salut.Ma numesc Calinescu Alexandru,am 19 ani si impreuna cu mama mea,vrem sa ne construim o casuta pe pamant in comuna Berceni unde avem 300m de teren.Toti banii care ii avem sunt in jur de 50.000 Euro.Ne dorim o casa clasica (nu din lemn),izolata bine,cu finisaje normale(nici scumpe,nici ieftine) in care sa ne gasim linistea dupa 19 ani de stat la bloc.
Ne-am saturat sa ne trezim odata cu vecinii de sus,sa auzim apa trasa la toaleta si niciodata sa nu ai liniste.Ce sfat ne dati pentru un tanar de 19 ani inca elev si o mama in varsta care nu-si doresc decat o casa mica si cocheta.

cu 50 de mii iti faci o casa normala cu siguranta eu sunt constructor

+Quote Post
ansamblufundeni
mesaj Oct 30 2012, 02:48 PM
Mesaj #100

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 30-October 12
Utilizatorul numarul: 31 973

a

Aceasta postare a fost editata de ansamblufundeni: Oct 30 2012, 02:49 PM

+Quote Post
Vizitator_horatiu.
mesaj Nov 7 2012, 06:29 PM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (Vizitator_bogdan. @ Oct 27 2012, 08:44 AM) *
cu 50 de mii iti faci o casa normala cu siguranta eu sunt constructor

stie cineva ceva despre construirea cu caramida porotherm 44k zidita cu spuma dryfix?

+Quote Post
Vizitator_Andro.
mesaj Mar 6 2013, 09:39 AM
Mesaj #102

Guests

Am un proiect pentru o casa cu aproape 0 costuri de constructie si intretinere. Casa este in curs de finalizare, iar proiectul mi-a venit absolut gratuit din SUA. Interesati-va inainte de a incepe o constructie, uitati-va si in stanga si in dreapta, priviti si spre constructii sustenabile, care folosesc energie regenerabila. Singura taxa pe care o voi plati va fi impozitul anual. V-am facut curiosi?

+Quote Post
Vizitator_lacomu' cel lacom.
mesaj Mar 6 2013, 03:46 PM
Mesaj #103

Guests

Citeaza (Andro @ Mar 6 2013, 09:39 AM) *
Am un proiect pentru o casa cu aproape 0 costuri de constructie si intretinere. Casa este in curs de finalizare, iar proiectul mi-a venit absolut gratuit din SUA. Interesati-va inainte de a incepe o constructie, uitati-va si in stanga si in dreapta, priviti si spre constructii sustenabile, care folosesc energie regenerabila. Singura taxa pe care o voi plati va fi impozitul anual. V-am facut curiosi?

ce spui suna bine, costuri aproape zero. Da' auzi-o pe asta: am un proiect de casa de primesti tu niste bani si cand termini casa, ai si bani de mobila. Te-am facut curios?
PS: trebuie sa-mi trimiti ceva bani in cont ca sa-ti zic secretu'

+Quote Post
Vizitator_bubuitu.
mesaj Mar 9 2013, 06:44 PM
Mesaj #104

Guests

Citeaza (lacomu' cel lacom @ Mar 6 2013, 03:46 PM) *
ce spui suna bine, costuri aproape zero. Da' auzi-o pe asta: am un proiect de casa de primesti tu niste bani si cand termini casa, ai si bani de mobila. Te-am facut curios?
PS: trebuie sa-mi trimiti ceva bani in cont ca sa-ti zic secretu'

e promotional cumva, doar primii zece care-ti trimit, sau o s-avem toti clientii bani de mobila ?
as putea primi proiectul inainte, si dupa ce vand mobila sa-ti trimit banii in cont ?
(ca am deja mobila noua, da vreau s-o vand/schimb si sa-mi fac la comanda pe noul tau proiect dry.gif
da daca-ti trimit colectia mea de capace de bere avans, imi dai proiectul ?
spune, mi-l dai, sau caut pe altul ? mellow.gif
oricum, eu vreau sa fiu primul, ca daca spui secretu' altuia, nu mai e secret...

+Quote Post
Vizitator_Doru.
mesaj Mar 17 2013, 09:48 AM
Mesaj #105

Guests

Buna ziua..Sunt Doru din Pitesti , lucram in constructii , avem si firma , daca lucrarile sunt prin firma nu va incadrati in pret , daca doriti ca persoana fizica la banii acestia aveti o casa la 81 m amprenta sol la gata.Cu materiale mai ieftine afara de utilitati.

+Quote Post
Vizitator_Doru.
mesaj Mar 17 2013, 10:23 AM
Mesaj #106

Guests

Daca sunteti de acord o sa va dam pretul pe fiecare manopera in parte si pe materiale.Telefon: 0726772516

+Quote Post
Vizitator_ionut nicola.
mesaj Mar 19 2013, 06:58 AM
Mesaj #107

Guests

Cea mai buna izolatie o reprezinta izolatia cu spuma poliuretanica.este atat o izolatie fonica dar in aceelasi timp si termica ,iar pretul este avantajos.iar factura la energie va scadea considerabil.Mai multe detalii aici http://izolatii-spuma-poliuretanica.ro

+Quote Post
Vizitator_dragos ispas.
mesaj Apr 5 2013, 09:19 AM
Mesaj #108

Guests

Salut numele meu e dragos si daca te intereseaza sa iti contruiesti o casa contacteaza-ma si iti voi da toate detaliile care te intereseaza nr contact 0729315912

+Quote Post
Vizitator_ionut nicola.
mesaj May 21 2013, 11:57 AM
Mesaj #109

Guests

in legutura cu izolatia casei iti recomand izolatia cu spuma poliuretanica,reduci substantial costurile la caldura si automat o si protejezi,citeste mai multe aici spam

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_radu..
mesaj Jun 16 2013, 07:11 PM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (lambaion @ Nov 23 2010, 05:58 AM) *
MA NUMESC LAMBA ION SI DACA ANUNTUL MAI ESTE ACTIV VA ADUC LA CUNOSTINTA CA VA AJUT CU PLACERE PENTRU CONTACT SUNATI LA 0721120942 SAU 0767714192

daca ai 50 000 poti face 2 case stil nemtesti bine izolate fonic si termic care sunt punctele forte . nu te uita dupa toate pr ...... .
i/a legatura cu mine si pot sa'ti dovedesc radu

+Quote Post
Vizitator_stan patitu.
mesaj Jun 25 2013, 04:03 PM
Mesaj #111

Guests

citeste si aici : reclama nereusita .....poate te ajuta

+Quote Post
Vizitator_conprocasa.
mesaj Nov 27 2013, 08:31 AM
Mesaj #112

Guests

Case lemn.Case zidarie.Case ieftine. Case americane.Planuri case. - case la rosu, case la cheie.

Case din zidarie caramida sau BCA, case lemn , cabane, locuinte multifamiliale, duplex-uri, pensiuni,hoteluri .

Zeci de modele de case intre 20 - 40.000 euro !! Oriunde in tara, fara costuri suplimentare!

Proiectare. KIT materiale case la rosu/la cheie !!

1000 planuri case, planuri vile, planuri hoteluri, planuri pensiuni planuri duplex .Case ieftine! Constructii case lemn, constructii case zidarie.Case de lux.Constructii pensiuni, constructii hoteluri.Constructor case.Case americane.

Construim case de calitate, in toata tara ,case trainice si durabile, dupa proiectul / planul nostru sau al dumneavoastra !!

Doriti realizarea casei visate fara probleme , fara alergatura, fara timp pierdut, fara costuri ascunse sau cheltuieli suplimentare? Construiti cu noi! Mai ieftin, mai sigur, mai bun decat cu mesteri particulari!

Proiecte case, proiecte pensiuni,proiecte hoteluri, proiecte restaurante,magazine.
Amenajari casa si gradina. Amenajari interioare si exterioare .Finisaje, renovari case.
Constructii in toata tara.

www.reclama degeaba.ro"]

nu fac reclama fiindca nu pot
Tel :8989089 , 8989089

+Quote Post
Vizitator_raduje.
mesaj Jun 18 2014, 02:40 PM
Mesaj #113

Guests

Salut,
Pentru cei interesati de un site cu proiecte de case moderne
Ii puteti gasi aici:
http://kkmk.ro/
sau pe facebook:
https://www.facebook...kkml.ro

+Quote Post
Vizitator_Stefan.
mesaj Jul 25 2014, 06:59 AM
Mesaj #114

Guests

Citeaza (lucian @ Jan 2 2010, 12:21 PM) *
Buna ziua

Snt proiectant de rezistenta de vreo 12 ani si am in urma prin firma la care lucrez mai mult de 100 de case de diferite tipuri si marimi.
Comentariile citite mai sus mi-au lasat un zambet amar pt ca nu surprind decat anumite aspecte.
Iti recomand sa iti cauti un proiectant serios si sa lasi sfaturile de pe internet. Personal eu spun sa uiti de Amvic din mai multe motive (sa zicem ca nemtii au renuntat la el cand au realizat ca nu pot scoate soriceii din polistiren...
Pretul de 200 de euro /mp e o utopie, daca nu se refera cumva la pretul exclusiv al structurii
Impartasesc ideea de mai sus de a merge la primarie si de a scoate Certifdicatul de Urbanism si sa stabilesti ce se permite sa faci, dar apoi eu as mai introduce niste conditionari:
- afla mai intai de la furnizorii de utilitati cat o sa fie pretul acestora (apa, canal, gaze,...). Functie de amplasament s-ar putea sa ajungi la niste zeci de mii de euro.
CRED CA E FOARTE IMPORTANT SA TE DECIZI PT CAT TIMP VREI SA FOLOSESTI CASA ASTA. In ideea in care gasesti si Dacii la 20 de milioane dar nu o sa cumperi niciodata aceasta masina (daca vrei sa merite) cred ca mai intai ar trebui sa discuti cu un arhitect sa decizi ce astepti tu de la utilitatea acestei case. Asta o sa determine o suprafata desfasurata a casei. Daca nu ai firma proprie de executie si nici nu vrei sa construiesti o casa care peste 5 ani sa te umple de probleme inmulteste suprafata cu minim 600 de euro pe mp (fara teren si utilitati). Cauta apoi surse de finantare (credite ...) si fa casa in ritmul in care poti. Din punctul meu de vedere realizeaza mai intai anvelopa (structura+fatade+usi + centrala termica). Asta te va duce la un 200 de euro /mp. Apoi in timp o finisezi (functie de vise intre 150 si mii de euro /mp) si o dotezi cu instalatii (intre 200 si 2000 de euro si aici)
Sincer cred ca cea mai importanta decizie este ce astepti de la aceasta casa. Si ca rezistenta in timp si ca utilitate. In domeniul asta bun si ieftin nu exista. Sau daca da, eu pariez pe maxim 3 ani. apoi....

Bafta!

un proiectant satul de tepele marketingului

Din pacate, majoritatea "proiectantilor" sunt numai niste simpli desenatori, care habar nu au de ce inseamna o constructie ...

+Quote Post
Vizitator_Marian138.
mesaj Nov 11 2014, 07:27 PM
Mesaj #115

Guests

Evită construcţiile de proastă calitate postând GRATUIT lucrarea ta pe www.idiotulCUreclama.ro şi în scurt timp vei primi o ofertă cu cel mai mic preţ de la o firmă specializată în domeniu, care este recomandată prin referinţele clienţilor.

+Quote Post
Vizitator_Marian138.
mesaj Nov 26 2014, 02:45 PM
Mesaj #116

Guests

Evită construcţiile de proastă calitate postând GRATUIT lucrarea ta pe www.mai bine iti iau eu banu.ro şi în scurt timp vei primi o ofertă cu cel mai mic preţ de la o firmă specializată în domeniu, care este recomandată prin referinţele clienţilor.

+Quote Post
Vizitator_dani.
mesaj Oct 25 2016, 12:18 AM
Mesaj #117

Guests

Citeaza (Marian138 @ Nov 26 2014, 02:45 PM) *
Evită construcţiile de proastă calitate postând GRATUIT lucrarea ta pe www.mai bine iti iau eu banu.ro şi în scurt timp vei primi o ofertă cu cel mai mic preţ de la o firmă specializată în domeniu, care este recomandată prin referinţele clienţilor.

case lemn

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 22 2018, 11:00 AM
Mesaj #118

Guests

Aici gasesti o multime de materiale pentru amenajari interioare de buna calitate:
<a href="https://epardoseli.ro/Produse/parchet-triplu-stratificat/">Parchet Stratificat</a>
<a href="https://epardoseli.ro/Produse/parchet-laminat/">Parchet laminat</a>
<a href="https://epardoseli.ro/Produse/gresie-faianta-baie/">Gresie si faianta baie</a>

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 22 2018, 11:06 AM
Mesaj #119

Guests

Salut,
Pentru cei interesati de materiale de calitate pentru amenajari interioare case moderne
Ii puteti gasi aici:
Gresie faianta baie
Parchet Stratificat
Tapet lavabil
Perdele Draperii

+Quote Post
Vizitator_Baumann.
mesaj cu 4 saptamani in urma
Mesaj #120

Guests

Citeaza (Andro @ Mar 6 2013, 09:39 AM) *

Este bine, da' nu foarte bine. Pa mine ma intereseaza o casa care nu numa' ca nu consuma nimic=ZERO costuri de intretinere, ci care sa si produca in purcoi de bani ca io vreau sa ma imbogatesc - si asta RAPID, PESTE NOAPTE! In plus vrea sa nu ma coste nimic nici materialele pe care le folosesc la constructia ei, ideal at fi sa mi se dea bani ca sa le iau. Ai vreun plan pentru o asemenea casa? Cre'ca da ca seamana foarte mult cu reclama ta, nu?

+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 27th May 2018 - 11:17 PM