IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

104 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt ateu si ma mandresc cu asta
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Dec 4 2008, 09:27 PM
Mesaj #181

Guests

Citeaza (V @ Dec 4 2008, 06:11 PM) *
Iti pot garanta, "fericitule" ca si pentru tine cat si pentru oricine altcineva, atunci cand o sa mori, nu o sa mai conteze nici cat o ceapa degerata...

adica garantezi tu. tu esti garantoru', nu?

asa cum in crestinism e vorba de "tatal, fiul si sfantul duh" in ateism probabil e
fizicianul, chimistul si garantorul". wow, a venit garantorul printre noi, pazea! gata bai, nu mai putem spune nimic din clipa asta, ne-a demascat garantorul, stie el tot.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 4 2008, 10:19 PM
Mesaj #182

Guests

Citeaza (Alexandru @ Dec 4 2008, 12:43 PM) *
"Sa fii ateu a una, sa fii marxist e altceva"
Corect, dar eu nu vrobeam de atei ci de ateism, de idee. Poti sa fi un ateu foarte cumsecade cum sunt multi si sa nu fi nici marxist, nici libertatarian, nici social democrat, nimic politic.
De altfel eu am facut distinctia: "Inca odata, nu discutam aici decat de baza atee nu de cea comunista, responsabila si ea ideologic de crime in acea perioada".

"NU poti pune semnul egal intre ateu si criminal". Nici nu am pus pentru ca nu ma refeream la atei ca persoane ci la ateism, ca idee.

Deci ideea si felul in care este ea traita este discutat, nu persoanele.

Ce am spus aici este ca anumite orori din perioada comunista, cum ar fi de exemplu acele orori din inchisori in care studenti crestini au fost torturari si batjocoriti mimandu-se ritualul crestin cu cuvinte porcoase si folosind fecale pe post de impartasanie, si multe altele (http://www.youtube.com/watch?v=uYFa8Yn4klM) nu gasesc justificare in teoria economica si sociala marxista.

Dar am amici atei, oameni foarte cumsecade, fata de care am toata admiratia, avem discutii minunate care se prelungesc ore intregi. Niciodata nu am simtit ca vor sa ma ucida smile.gif , nici ei nu au incercat vreun sentiment de oaie sau au vazut in mine vreun popa. Ar fi fost absurd.

Pentru ca toti am inteles ca asumarea militanta si agresiva a ideilor a dus la orori si poate fi periculoasa.

Iti dau un sfat prietenesc: uita-te la filmulteul pe care mi l-ai recomandat. Ai sa vezi ca fenomenul avea ca tinta tinerii intelectuali. Spunea una din victime ca scopul era reeducarea unei generatii.

Faza cu ateii rai si crestinii buni e interpretarea ta, imi pare rau. Si asta pentru ca umbli cu ocaua mica.
OK, tu esti in stare sa disociezi crimele Inchizitiei, vanatorile de vrajitoare, razboaiele religioase si toate celelalte ca neavand legatura cu crestinismul. OK, sa admitem.

Dar ca sa spui ca crimele comunistilor contra intelectualitatii nu au legatura cu teoria sociala marxista trebiue sa-ti suspenzi complet facultatile intelectuale cel putin pe perioada cat tastezi!!!
Nu serios, ai gandit mult pana sa scoti judecata asta de valoare? Toate victimele erau crestini piosi alesi special pe criteriul asta???
Tinere, am avut rude care au fost ridicate pur si simplu de pe strada, aleator (cu greu ii puteai numi crestini), si trimise in Siberia absolut fara nici o vina!! Si aia era tot din cauza ateismului??? Ar fi de ras daca n-ar fi de plans ce spui tu aici.

Nu serios, tu ai fi in stare sa arunci faptele oricarui scelerat in spatele ateismului. O campanie jalnica, dar in fine...

+Quote Post
Vizitator_Curiosul.
mesaj Dec 5 2008, 02:25 AM
Mesaj #183

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 4 2008, 09:18 PM) *
ce te face sa crezi ca este credinta OARBA. Asta e marele vostru pacat, credeti ca noi astia, de spunem prostii pe forum suntem niste bigoti din astia, care nu au altceva in cap decat credinta oarba. Nu, mosule, poate asta ai tu si alti atei, si anume credinta oarba ca nu exista Dumnezeu.

Tocmai asta e, ca eu nu tot asa fac, nu fac ca tine, nu spun ca stiu raspunsul de dinainte, singurul lucru care-l sustin pe aici este "nu mai sustineti ca Dumnezeu nu exista, ca n-a dovedit nimeni inexistenta lui." Nu sustin ca stiu ca exista Dumnezeu sau ca pot dovedi asta, sustin doar ca nu poate nimeni fi sigur de inexistenta lui (chiar daca as putea dovedi candva, nu o voi face pt ca nu asta e scopul).

Nu neg ideea ca speciile evolueaza, nu neg ca pamantul se invarte in jurul soarelui, nu mai veniti cu argumente stupide pe care le-am fumat de mult, stiinta nu il neaga pe Dumnezeu, este doar dovada ca suntem in stare sa intelegem lumea creata de el si nimic mai mult. Nu sustin dogme, nu sustin o religie anume (chiar daca sunt ortodox cred ca flavor-ul de religie practicata este o optiune, un drum, o cale catre aceeasi destinatie).

Asta este tot ceea ce sustin eu si de asta ma iau in gura cu prostii. Tu nici macar n-ai fost in stare sa intelegi ce spun, de fapt. Bai, am fost si eu ateu, dar nu eram atat de tembel ca multi dintre ateii de astazi, ascultam ce zice celalalt si incercam sa inteleg ce spune inainte de a-l contrazice.

Cand vad cate un autosuficient din asta ca vine cu stereotipuri gen "credinta e opiumul popoarelor", "dumnezeu nu exista", "cine l-a creat pe dumnezeu", "de ce moare lumea" "de ce exista diavol daca dumnezeu e asa smecher", "de ce exista dumnezeu, allah si budha", "evolutionismul il neaga pe Dumnezeu" si alta bullshits din astea imi dau seama ca ar trebui sa deschid alt thread si anume "unde mama dracului o sa ajunga generatia asta de tineri ca tare prosti mai sunt"

Nu sunt de acord cu un astfel de thread si nu cred ca se poate vorbi nici de prostie, nici de autosuficienta. Cunosc oameni cu convingeri atee, extrem de inteligenti, cititi si decenti. Zbuciumul este autentic la multi.

Ziceam de prietenia Cioran-Tutea, ambii cu vieti tumultoase si multe vorbe grele si controversate zise in decursul vietii.
http://www.youtube.com/watch?v=KbOevl3BSGg
Intamplarea face ca ieri (3 decembrie) s-au implinit 17 ani de cand a murit Tutea.
Poate e frumos de amintit aici pe scurt povestea lor.

Doua gandiri ajunse poate diametral opus (unul nihilist, altul crestin) si totusi prietenia a fost nu numai posibila dar frumoasa.
Unul, a devenit "cel mai mare filozof nihilist al secolului (20)", celalalt a facut 13 ani de puscarie comunista de unde a iesit "aureolat de mizerie, intelepciune si credinta, ingemanare imposibila de Iov si Socrate" (citand din filmulet).

Vazand filmuletul, cred ca poate uneori sursa profunda a atitudinii vine dintr-o chestiune de dimensiune si pozitionare a egoului. Ma refer la cei care au meditat mult la problematica. Din pacate, este posibil ca alteori atitudinea sa vina doar pe fondul unei nemultumiri (reale) fata de anumite rele ale lumii si sub influenta catorva filme sau carti.

Dar pe langa confruntarea de idei (din filmulet), poate ce mai e relevant in povestea asta este candoarea cu care se refera fiecare la gandirea celuilalt. Nici unul nu nutreste ura fata de gandirea celuilalt, nu vrea sa il extermine, sau altele din lucrurile care s-au spus pe aici.

+Quote Post
Vizitator_Edward Nigma.
mesaj Dec 5 2008, 05:01 AM
Mesaj #184

Guests

ce te face sa crezi ca este credinta OARBA.

Ce ma face sa cred ca e doar o credinta si atat? Ce zici de utilizarea unor rationamente logice aberante si inconsistente pentru a demonstra ca nu e doar atat? Ce zici de lipsa totala a dovezilor? Deci, e doar credinta sau nu?

Argumentezi ca tu crezi pentru ca de fapt nimeni n-ar fi dovedit inexistenta lui, ce-i drept ai o pozitie ceva mai moderata decat altii pe aici, dar nu s-a dovedit nici inexistenta zeitatilor din Panteonul Grecesc, Maias si nici chiar pentru The Flying Spaghetti Monster, ori urmand rationamentul tau ar trebui sa acceptam cam orice nu s-a dovedit ca nu ar exista ceea ce e absurd.

Nu, mosule, poate asta ai tu si alti atei, si anume credinta oarba ca nu exista Dumnezeu. Tocmai asta e, ca eu nu tot asa fac, nu fac ca tine, nu spun ca stiu raspunsul de dinainte.

Nu spui ca stii raspunsul dinainte, dar totusi alegi sa crezi intr-una din variante chiar in necunostiinta de cauza. Bine ca justitia nu functioneaza dupa acest principiu smile.gif. Argumentul tau emotional cu credinta oarba la atei este foarte slab daca il analizam rational si ti-am zis si de ce: conform logicii elementare putem considera adevarat doar ceea ce este dovedit, restul e doar speculatie.

Nu sustin dogme, nu sustin o religie anume (chiar daca sunt ortodox cred ca flavor-ul de religie practicata este o optiune, un drum, o cale catre aceeasi destinatie).

Vezi ca drumurile alea chiar nu duc toate catre aceeasi destinatie.

Cand vad cate un autosuficient din asta ca vine cu stereotipuri gen ... imi dau seama ca ar trebui sa deschid alt thread si anume unde mama dracului o sa ajunga generatia asta de tineri ca tare prosti mai sunt

Hai nu te pierde cu firea. Autosuficienta e mai degraba caracteristica alora care cred fara a cerceta decat celor ce nu iau de buna o ipoteza in absenta dovezilor si a argumentelor solide si ma asteptam sa intelegi macar atat. Stereotipurile de care amintesti nu sunt atat stereotipuri cat intrebari mai vechi sau mai noi ce evidentiaza contradictii si lacune serioase in argumentatia voastra ce s-ar vrea logica (bine nu ma refer la toti, erau si cativa forumisti (Ben parca, de ex) ce reuseau sa nu cada in capcana asta). Intrebari la care cand nu reusiti sa raspundeti, si nu reusiti mai deloc, alegeti sa mai trantiti cate un ad hominem.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 5 2008, 07:24 AM
Mesaj #185

Guests

Citeaza (Vizitator_Dan. @ Dec 4 2008, 07:51 AM) *
Dumnezeu este o idee creata de om pentru a se sprijini de ea. Religia e pentru prosti si inculti. Lumina stiintei trebuie sa alunge intunericul religiilor.

Daca vrei sa vezi zei creati de mintea omului, vezi Dionisos - e mijto o religie unde sa te faci prastie la gura butoiului ! Sau Templul Afroditei din Corint unde activau sute de 'preotese' sacre care se prostituau gratis in numele zeitei - ehe, religie tata nu gluma.
Cu Dumnezeul Bibliei nu-ti merge. Moralitate, sfintenie, familie, sacrificiu, martiraj pentru credinta. Pe asta sigur nu l-au facut oamenii. Stii pe careva sa fi facut puscarie pentru credinta in Dionisos ???
Cat despre prosti si inculti, pretinzi cumva ca toti ateii au IQ mai mare decat toti crestinii ?

+Quote Post
Vizitator_Trifid.
mesaj Dec 5 2008, 07:56 AM
Mesaj #186

Guests

Citeaza (iul @ Dec 5 2008, 07:24 AM) *
Cat despre prosti si inculti, pretinzi cumva ca toti ateii au IQ mai mare decat toti crestinii ?

Daca intrebarea este daca IN GENERAL ateii au IQ-ul mai mare decat cel al persoanelor religioase, atunci da, este un fapt statistic dovedit :
http://answers.google.com/answers/threadview/id/211920.html

In plus pot sa spun sigur ca ateii care se declara asa cunt oameni curajosi. Au imi permit sa fiu ateu doar pe net , altfel familia si cunostintele m-ar crucifica sad.gif

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 5 2008, 08:04 AM
Mesaj #187

Guests

Citeaza (Trifid @ Dec 5 2008, 07:56 AM) *
In plus pot sa spun sigur ca ateii care se declara asa cunt oameni curajosi. Au imi permit sa fiu ateu doar pe net , altfel familia si cunostintele m-ar crucifica sad.gif

Pe mine m-a crucificat familia cand am devenit credincios. Aproape sa iasa scandal national. Asa ca uitandu-ne la cazul tau si al meu, ce ironica este providenta !!!

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 5 2008, 08:05 AM
Mesaj #188

Guests

Citeaza (iul @ Dec 5 2008, 07:24 AM) *
Daca vrei sa vezi zei creati de mintea omului, vezi Dionisos - e mijto o religie unde sa te faci prastie la gura butoiului ! Sau Templul Afroditei din Corint unde activau sute de 'preotese' sacre care se prostituau gratis in numele zeitei - ehe, religie tata nu gluma.
Cu Dumnezeul Bibliei nu-ti merge. Moralitate, sfintenie, familie, sacrificiu, martiraj pentru credinta. Pe asta sigur nu l-au facut oamenii. Stii pe careva sa fi facut puscarie pentru credinta in Dionisos ???

Uf... nu va repeziti la charterele de Grecia, am uitat sa precizez, templul ala s-a desfiintat smile.gif

+Quote Post
www.khris.ro
mesaj Dec 5 2008, 08:55 AM
Mesaj #189

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 44
Inscris: 20-November 08
De la: Timisoara
Utilizatorul numarul: 4 828

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 4 2008, 08:25 PM) *
Dumnezeu e o substructura a Universului,el e un mega-cristal format din antimaterie si a inceput sa reformateze sub-Universul nostru format din materie in urma cu circa 6 miliarde de ani:energia pe care o emite (numita in mod neinspirat de astrofizicieni "dark energy") contribuie prin conversie la peste 98% din masa de repaus a nucleonilor.Daca aceasta masa de repaus a nucleonilor ar fi ramas la valoarea initiala,nucleosinteza atomilor mai grei ca hidrogenul ar fi fost imposibila in miezul protostelelor si in prezent nu ar fi existat stele,planete si viata in Univers.Stricto sensu deci,acest Cristal Cosmic a "creat" Universul observabil asa cum este el acum excl.gif

explicatia ta, desi interesanta, nu reprezinta un raspuns. Pe mine ma intereseaza de unde a aparut Dumnezeu, indiferent sub ce forma se afla acesta. Daca este un mega cristal, cum a aparut acest megacristal?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 5 2008, 09:06 AM
Mesaj #190

Guests

Dar nu inteleg de ce se sustine ca exista un Dumnezeu si nu sunt 4 Dumnezei mari, 7 mijlocii si vreo 20 mai mici. Si unul dintre cei mici a creat totul si a fost rasturnat ulterior de la putere.

Tocmai asta e, ca eu nu tot asa fac, nu fac ca tine, nu spun ca stiu raspunsul de dinainte, singurul lucru care-l sustin pe aici este "nu mai sustineti ca Dumnezeu nu exista, ca n-a dovedit nimeni inexistenta lui." Nu sustin ca stiu ca exista Dumnezeu sau ca pot dovedi asta, sustin doar ca nu poate nimeni fi sigur de inexistenta lui (chiar daca as putea dovedi candva, nu o voi face pt ca nu asta e scopul).

+Quote Post
Stapanu
mesaj Dec 5 2008, 09:08 AM
Mesaj #191

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 31-July 08
Utilizatorul numarul: 2 067

Bertrand Russell: stiinta e despre stiinta, credinta e despre credinta.
de la mine acum: n-am nimic cu credinciosii, cata vreme nu lezaza drepturile si libertatile fundamentale ale omului
e.g. boul ala de la Tanaku e penal, pur si simplu, iar proasta aia moarta era chiar draguta, o victima inutila, imi pare rau pentru ea
pentru cei care cred: nu-i nicio problema, credeti ce doriti, fratilor, e libertate!
pentru cei care cred si ma phut la creier: duceti-bva in pwla mea

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 5 2008, 09:53 AM
Mesaj #192

Guests

Citeaza (Stapanu @ Dec 5 2008, 09:08 AM) *
Bertrand Russell: stiinta e despre stiinta, credinta e despre credinta.
de la mine acum: n-am nimic cu credinciosii, cata vreme nu lezaza drepturile si libertatile fundamentale ale omului
e.g. boul ala de la Tanaku e penal, pur si simplu, iar proasta aia moarta era chiar draguta, o victima inutila, imi pare rau pentru ea
pentru cei care cred: nu-i nicio problema, credeti ce doriti, fratilor, e libertate!
pentru cei care cred si ma phut la creier: duceti-bva in pwla mea

Inca un pietroi in balanta ateilor care se mindresc cu asta. Numai ca le-a cam cazut in cap. Iar saracu asta de mai sus cred ca are juma de creier stafidit. Duhoarea lui ateista impute pina si netul. Dzeu sa te mai insoteasca pe cararile de la balaceanca... Stapine, stapine, iti cheama si-un ciine...si culcati-va impreuna ca aveti acelasi grad de inteligenta.

+Quote Post
Vizitator_V.
mesaj Dec 5 2008, 10:12 AM
Mesaj #193

Guests

Pai bine desteptule, ce ti s-ar parea asa absurd? Ce vina are copilul tau ca tu preferi sa te droghezi zi de zi cu doza ta de religie? De ce nu ar avea un om dreptul sa aleaga (la varsta cand e in masura sa aleaga!) daca sa fie botezat sau nu? Cine m-a intrebat pe mine daca vreau sa fiu botezat sau nu, atunci cand au facut-o? Si chiar daca ma intrebau, ce puteam sa le raspund, gaga ga ga? Adevarul e ca ti-ar fi frica sa astepti sa iti botezi copilul la 18 ani, pentru ca ar putea atunci sa nu mai fie de acord, sa iti rada in nas si sa te faca de rasul comunitatii tale de credinciosi.

Citeaza (Andrei @ Dec 4 2008, 06:47 PM) *
Am citit multe comentarii referitor la distinctia ateism/comunism, si mai ca le-am crezut, pana l-am citit pe asta. Adica urmatorul pas este ca crestinilor sa nu li se mai permita sa isi boteze copiii. Asa ceva n-a reusit nici comunismul.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 5 2008, 10:26 AM
Mesaj #194

Guests

Citeaza (V @ Dec 5 2008, 10:12 AM) *
Pai bine desteptule, ce ti s-ar parea asa absurd? Ce vina are copilul tau ca tu preferi sa te droghezi zi de zi cu doza ta de religie? De ce nu ar avea un om dreptul sa aleaga (la varsta cand e in masura sa aleaga!) daca sa fie botezat sau nu? Cine m-a intrebat pe mine daca vreau sa fiu botezat sau nu, atunci cand au facut-o? Si chiar daca ma intrebau, ce puteam sa le raspund, gaga ga ga? Adevarul e ca ti-ar fi frica sa astepti sa iti botezi copilul la 18 ani, pentru ca ar putea atunci sa nu mai fie de acord, sa iti rada in nas si sa te faca de rasul comunitatii tale de credinciosi.

daca ai auzit de bisericile neoprotestante, acolo te duci voluntar si te intreaba daca vrei sa te botezi
nu ca sa fac reclama unei confesiuni, ci ca sa-ti arat ca exista variante

+Quote Post
Vizitator_V.
mesaj Dec 5 2008, 10:32 AM
Mesaj #195

Guests

Da mah, iti garantez ca ma duc singur si de buna voie in iad (sper ca tipii aia cu cornitze si copite au macar decenta sa joace counter din cand in cand), daca ce am zis e gresit laugh.gif Esti fericit asa?
Intr-adevar, ai un mare avantaj: daca mori si eu am dreptate, nu o sa ai ocazia sa recunosti fata de mine ca ai fost si ai murit un prost in credinta ta. In schimb daca intr-adevar exista moshuletu ala cu barba alba care poate tot si pluteste pe norisori, atunci da, eu o sa trebuiasca sa recunosc ca am gresit (si sa joc counter o eternitate, cu dracu'). Dream on. laugh.gif

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 4 2008, 09:27 PM) *
adica garantezi tu. tu esti garantoru', nu?

asa cum in crestinism e vorba de "tatal, fiul si sfantul duh" in ateism probabil e
fizicianul, chimistul si garantorul". wow, a venit garantorul printre noi, pazea! gata bai, nu mai putem spune nimic din clipa asta, ne-a demascat garantorul, stie el tot.

+Quote Post
Vizitator_V.
mesaj Dec 5 2008, 10:36 AM
Mesaj #196

Guests

Nu am auzit (nu e scopul meu in viata sa caut ce religii mai nascoceste unul sau altul), dar te cred pe cuvant. Ma intreb insa daca in religiile de care pomenesti e interzis parintilor sa isi boteze copii cand aia mici habar n-au pe ce lume sunt. Sau daca in religiile alea e interzis copiilor sa primeasca indoctrinare religioasa pana devin suficient de maturi.

Citeaza (iul @ Dec 5 2008, 10:26 AM) *
daca ai auzit de bisericile neoprotestante, acolo te duci voluntar si te intreaba daca vrei sa te botezi
nu ca sa fac reclama unei confesiuni, ci ca sa-ti arat ca exista variante

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 5 2008, 10:44 AM
Mesaj #197

Guests

atunci , mergand pe aceeasi logica, ma gandesc ca poti fi nemultumit ca te-a facut mama brunet cu ochi caprui sau ca nu-ti place prenumele ales. ...sau , asteptau pana la 18 ani si atunci i-ai fi intrebat nemultumit de ce nu te-au botezat pana acum!! sau nu e posibil asa ceva?!
nu am cum sa ma trezesc la o anumita varsta si sa le reprosez parintilor ca au avut proasta inspiratie sa ma boteze. este alegerea lor! ei au crezut ca acest lucru ma va ajuta.....si nu are leg doar cu religia....conform traditiilor noastre se considera ca acel copil nebotezat se poate imbolnavi mult mai repede, nu are voie sa intre in contact cu multe pers, ca nu este protejat.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Bogdan..
mesaj Dec 5 2008, 10:50 AM
Mesaj #198

Guests

Sunt ateu, am inteles asta cand in clasa a II-a mama si bunica m-au dus la un ritual religios la Biserica. In acel moment am constientizat ca totul este o mare aiureala, apoi dupa 3-4 ani am constientizat ca sunt ateu.

+Quote Post
Vizitator_Oblama.
mesaj Dec 5 2008, 11:21 AM
Mesaj #199

Guests

N-ar fi bine sa te intrebe si daca vrei sa te nasti? Pate tu nu vrei acum , sau vrei sa fi de alt sex. Sa te faca de ris? Numai unul ca tine s-ar putea face de ris in astfel de conditii. De ce ai fi de ris? De ce credeti ca a crede in divinitate este de ris? Parerea mea este ca cine crede asta e de plins

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 5 2008, 11:24 AM
Mesaj #200

Guests

Citeaza (V @ Dec 5 2008, 10:36 AM) *
Nu am auzit (nu e scopul meu in viata sa caut ce religii mai nascoceste unul sau altul), dar te cred pe cuvant. Ma intreb insa daca in religiile de care pomenesti e interzis parintilor sa isi boteze copii cand aia mici habar n-au pe ce lume sunt. Sau daca in religiile alea e interzis copiilor sa primeasca indoctrinare religioasa pana devin suficient de maturi.

Cele trei confesiuni crestine recunoscute sunt ortodoxia, catolicismul si protestantismul. Bisericile neo-protestante sunt cele la care ma refer. Martorii lui Iehova, adventistii, mormonii sunt exclusi.
Nu se practica botezul copiilor. Copiii credinciosilor se boteaza teoretic din vointa proprie, desi sunt cazuri in care copiii pur si simplu nu urmeaza credinta parintilor deloc (asta e considerata o drama). Am vazut botezuri incepand cam cu varsta de 16 ani, dar nu exista o limita de varsta impusa. Daca parintii isi indoctrineaza copiii sau nu, depinde de 'bucataria' fiecaruia. Dupa standardele ateiste, ma tem ca ii cam 'indoctrineaza'. Cu toate astea repet, sunt destule cazuri in care copii se indeparteaza de biserica parintilor la adolescenta.

+Quote Post
Vizitator_qwerty.
mesaj Dec 5 2008, 11:59 AM
Mesaj #201

Guests

Citeaza (Curiosul @ Dec 2 2008, 02:59 PM) *
Eu eram agnostic pana am citit forumurile de pe hotnews.
Acum am aflat ca ateismul a stat la baza comunismului desi nu toti ateii sunt comunisti.

Dar gandirea atee a facut posibil programul comunist de eliminare a viziunilor diferite despre lume si asta a dus la milioane de crime si suferinta si in Romania si in alte parti. Totodata "Daca nu este Dumnezeu care sa mentina un echilibru atunci trebuie noi sa facem de toate". Si cand Partidul a facut de toate (inginerie sociala, colectivizare) a iesit ce a iesit.

Apoi am aflat ca gandirea atee conduce si la alte consecinte negative nelegate de comunism. De exemplu, daca nu mai considera copilul ca un dar de la Dumnezeu atunci unii oameni au inceput sa aleaga sexul copilului. Si asta a dus deja la macro-dezechilibre sociale, deocamdata observe in china, india si anglia dar se pare ca problema se agraveaza pentru ca nimeni nu poate controla asta.

Am mai aflat ca exista si transumanismul, urmarea ideologica a umanismul ateu. El vine cu multe probleme si vorbeste iresponsabil de modificari genetice si clonare reproductiva netinand seama de implicatiile fata de drepturile omului si fata de echilibrul ecologic si urmari pe termen lung. Pentru ca pentru gandirea atee nu este Dumnezeu care sa mentina un echilibru si sa aiba grija de o groaza de lucruri si atunci ateul se crede stapanul universului si gandeste ca poate face orice cu natura si cu noi.

Eu am inceput sa il caut pe Dumnezeu.

Dar deodata am dat peste multi care imi spun una si alta si ca Dumnezeu e asa si altfel. Sa citesc cartea asta, ba asta, ba ailalta.

Complicat.

Totusi, nu renunt.

Eu mi-am gasit pana acum niste repere care sa ma ajute sa discern.

Daca e sa avem vreo sansa sa nu distrugem planeta cu vreo bomba sau cu stilul nostru consumerist de viata, sa nu transformam societatea intr-un iad pe pamant trebuie ca avem nevoie de mai multa responsabilitate, de mai multa blandete, de mai multa iubire.

Totul bun si frumos dar eu ma descopar ca ma enervez, ca uneori nu sunt bland, nu sunt mereu responsabil de ce fac si zic, si nu pot iubi decat poate pe cativa apropiati.

Si atunci o sa caut pe Dumnezeu care sa ma invete cum sa iubesc, cum sa fiu mai bland, cum sa fiu mai responsabil.

Totul bun si frumos dar acum mi-au aparut probleme de metoda.

Ca deodata mi-au aparut in fata o groaza care se ofera sa ma invete sa fiu bland, smerit si iubitor.

Complicat dar perseverez. Cum sa ii disting.

Eh, aici cred ca o sa ma ajute si El ca in povestea cu Praslea care era ajutat de albina sa discearna intre fata de imparat si celelalte fete:)

cati ani ai?

+Quote Post
Martens
mesaj Dec 5 2008, 12:07 PM
Mesaj #202

Nou venit
*

Postari: 9
Inscris: 28-September 08
De la: Romania
Utilizatorul numarul: 3 360

Da... si eu sunt barbat si ma mandresc cu asta. Si ce?

Citeaza (pandas_thumb @ Dec 2 2008, 10:06 AM) *
Eu sunt ateu. Am fost stampilat crestin ortodox la nastere, si am continuat sa ma consider o persoana religioasa pana am terminat liceul. In timpul facultatii am avut cateva revelatii personale, prin care mi-am dat seama ca viata poate incepe si poate avea sens si fara o creatura superioara/divinitate/dumnezeu. Nu cred in viata de apoi. Cred ca atunci cand mori, dispari ca si fiinta, e ca si inainte sa te fii nascut, cand nu existai. Trist, dar adevarat. Cred in evolutionism. Cred ca calorile morale exista prin ele insele, nu au nevoie de suport religios.

Vreau sa stiu cati mai sunt in aceeasi situatie ca si mine? Cum si cand ati ajuns sa realizati ca nu va puteti impaca cu ideea unui dumnezeu? Ce eveniment din viata v-a facut sa va schimbati complet opinia despre religia cu care ati crescut?

+Quote Post
Vizitator_STRAINUL.
mesaj Dec 5 2008, 12:45 PM
Mesaj #203

Guests

Citeaza (pandas_thumb @ Dec 2 2008, 10:06 AM) *
Eu sunt ateu. Am fost stampilat crestin ortodox la nastere, si am continuat sa ma consider o persoana religioasa pana am terminat liceul. In timpul facultatii am avut cateva revelatii personale, prin care mi-am dat seama ca viata poate incepe si poate avea sens si fara o creatura superioara/divinitate/dumnezeu. Nu cred in viata de apoi. Cred ca atunci cand mori, dispari ca si fiinta, e ca si inainte sa te fii nascut, cand nu existai. Trist, dar adevarat. Cred in evolutionism. Cred ca calorile morale exista prin ele insele, nu au nevoie de suport religios.

Vreau sa stiu cati mai sunt in aceeasi situatie ca si mine? Cum si cand ati ajuns sa realizati ca nu va puteti impaca cu ideea unui dumnezeu? Ce eveniment din viata v-a facut sa va schimbati complet opinia despre religia cu care ati crescut?

+Quote Post
Vizitator_STRAINUL.
mesaj Dec 5 2008, 12:52 PM
Mesaj #204

Guests

TE COMPATIMESC ATEULE! NU TE CUNOSC DAR DIN AFIRMATIILE TALE IMI ESTE MILA DE TINE.STII CINE A FOST PRIMUL CARE NU L-A CREZUT PE D-ZEU PE CUVINT Sa..n ? EL DE LA INCEPUT A F NECREDINCIOS TU ITI DAI SEAMA CE INSAMNA ASTA SUFLETE? TU AI UN SUFLET CARE ESTE DE LA D-ZEU! TU DE UNDE AI APARUT ? DE UNDE AI VENIT? INCOTRO TE INDREPTI?.

+Quote Post
Vizitator_V.
mesaj Dec 5 2008, 01:10 PM
Mesaj #205

Guests

Nu e un secret pentru nimeni ca atunci religia nu are legatura de vreun fel cu logica sau bunul simt... Pe ce logica mergi tu ma rog? Ar fi normal sa fii nemultumit ca nu te-a facut maica-ta cu ochi albastri daca asta i-ar fi stat in putere (si nu a facut-o desi avea posibilitatea). Momentan asta nu e posibil, si deci nu pot sa ii trag la raspundere pentru ca nu m-au facut brunet si cu ochi caprui. Poate parintii tai stapanesc tehnologii genetice de care restul lumii nu are habar? Dar sa nu te boteze fara voia ta, cred ca este un lucru foarte posibil (nu mai vorbesc ca ar fi fair play). Deci, ce legatura logica ai vazut tu intre cele doua exemple?
Mai mult, daca nu ma botezau, aveam EU libertatea sa ma botez la ce varsta vroiam (daca eram batut in cap, dar nu conteaza). Asa insa nu pot da timpul inapoi sa spal rusinea de a avea ceva in comun cu o biserica pe care o dispretuiesc.
Iar faza cu "acel copil nebotezat se poate imbolnavi mult mai repede, nu are voie sa intre in contact cu multe pers, ca nu este protejat"...scuza-ma, dar aici chiar o iei pe aratura.

Citeaza (Musafir @ Dec 5 2008, 10:44 AM) *
atunci , mergand pe aceeasi logica, ma gandesc ca poti fi nemultumit ca te-a facut mama brunet cu ochi caprui sau ca nu-ti place prenumele ales. ...sau , asteptau pana la 18 ani si atunci i-ai fi intrebat nemultumit de ce nu te-au botezat pana acum!! sau nu e posibil asa ceva?!
nu am cum sa ma trezesc la o anumita varsta si sa le reprosez parintilor ca au avut proasta inspiratie sa ma boteze. este alegerea lor! ei au crezut ca acest lucru ma va ajuta.....si nu are leg doar cu religia....conform traditiilor noastre se considera ca acel copil nebotezat se poate imbolnavi mult mai repede, nu are voie sa intre in contact cu multe pers, ca nu este protejat.

+Quote Post
Vizitator_V.
mesaj Dec 5 2008, 01:24 PM
Mesaj #206

Guests

In primul rand, a scrie cu majuscule poate oricine. Asta nu confera greutate scrisului tau (roaga-l pe doamne doamne sa faca sa apara cu litere de foc sau ceva spectaculos, in fine...). Ma bucur pentru tine ca tu "stii" multe lucruri, printre care si ca exista un anume satan care nu stiu ce a facut. De unde stii? L-ai vazut tu? Sau ai citit in culegerea aia de bazaconii, numita biblie? Daca as crede toate prostiile care s-au scris pe hartie ar insemna sa fiu convins ca exista si yeti, monstrul din loch ness sau ca am un omulet verde care ma spioneaza din sifonier noaptea. Sau il crezi pe cuvant pe popa din satu tau? Ce motive ai sa il crezi? Faptul ca are barba si poarta negru? Care e sursa lui de credibilitate?
Si apropos de satan ala, cine l-a facut? dumnezeu? parca dumnezeu era perfect? de ce l-a facut asa de prost pe respectivul satan? nu putea sa ii lase un biletel pe care sa scrie: "Eu te-am facut. Semnat: Dumnezeu.". Era suficient ca sa il faca sa creada (daca zici ca era necredincios), mai ales ca presupun ca in afara de dumnezeu, nu mai era altcineva care sa pretinda ca a scris biletul laugh.gif
Tu crezi ca stii de unde ai aparut si unde te indrepti? Te amagesti singur. Nimeni nu stie unde se indreapta (in sensul dat de tine). E buna si auto-amagirea, nu zic nu. Si un drogat, prefera sa isi bage acul in vena si sa vada curcubeu', ca sa uite de realitatea care i se pare prea dura. Singura diferenta intre voi si el e ca voi nu aveti nevoie de seringa, voi aveti religia.

Citeaza (STRAINUL @ Dec 5 2008, 12:52 PM) *
TE COMPATIMESC ATEULE! NU TE CUNOSC DAR DIN AFIRMATIILE TALE IMI ESTE MILA DE TINE.STII CINE A FOST PRIMUL CARE NU L-A CREZUT PE D-ZEU PE CUVINT Sa..n ? EL DE LA INCEPUT A F NECREDINCIOS TU ITI DAI SEAMA CE INSAMNA ASTA SUFLETE? TU AI UN SUFLET CARE ESTE DE LA D-ZEU! TU DE UNDE AI APARUT ? DE UNDE AI VENIT? INCOTRO TE INDREPTI?.

+Quote Post
Vizitator_qwerty.
mesaj Dec 5 2008, 01:31 PM
Mesaj #207

Guests

Citeaza (STRAINUL @ Dec 5 2008, 12:52 PM) *

Satan exista doar in imaginatia ta bolnava. E scuza voastra preferata pentru propriile esecuri iar ispitele lui sunt doar scuza voastra preferata pentru rautatea de care dati dovada, neavand taria de a va asuma responsabilitatea. Satana ii luase mintile misticului de la Tanacu nu?

+Quote Post
Vizitator_Savantul.
mesaj Dec 5 2008, 01:32 PM
Mesaj #208

Guests

Întrebare pentru credincioşi: dacă Dumnezeu este atotputernic, atunci ar putea el să creeze o piatră atât de grea încât nici chair El să nu o poată ridica?

+Quote Post
Stapanu
mesaj Dec 5 2008, 01:32 PM
Mesaj #209

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 31-July 08
Utilizatorul numarul: 2 067

Citeaza (Musafir @ Dec 5 2008, 10:53 AM) *
Inca un pietroi in balanta ateilor care se mindresc cu asta. Numai ca le-a cam cazut in cap. Iar saracu asta de mai sus cred ca are juma de creier stafidit. Duhoarea lui ateista impute pina si netul. Dzeu sa te mai insoteasca pe cararile de la balaceanca... Stapine, stapine, iti cheama si-un ciine...si culcati-va impreuna ca aveti acelasi grad de inteligenta.

ai citit corect, "lezeaza" / e greseala mea de typing
ehei, musafirule, ce repede s-a ivit unul din ultima categorie ...

+Quote Post
Vizitator_qwerty.
mesaj Dec 5 2008, 01:34 PM
Mesaj #210

Guests

Citeaza (V @ Dec 5 2008, 01:10 PM) *
acel copil nebotezat se poate imbolnavi mult mai repede, nu are voie sa intre in contact cu multe pers, ca nu este protejat

:)))
Hai ca m-ai distrat cu asta tovarase. Singura problema pe care o vad aici e ca sunt si unii atat de batuti in cap incat sa creada asta.

+Quote Post

104 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicStart new topic
7 Utilizatori care citesc acest topic (7 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd September 2019 - 01:53 AM