IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Cât și cum se poate implica statul în economie
Krokodilul veri...
mesaj Aug 11 2011, 09:03 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 207
Inscris: 6-August 11
De la: București
Utilizatorul numarul: 29 094

Ia să ne gândim un pic. Economia României- privată. Deci statul român, în mod logic, n-ar trebui să se implice de loc în economie. Se implică statul în economie ? Da și o face prost. Pentru că, prin instrumentele pe care le are la îndemână, poate sprijini anumite domenii cu finanțare din exterior. Și le sprijină- de exemplu asfaltangii. Pe vremea lui Odiosu cel prea repede împușcat- constructorii români erau printre cei mai buni din lume. Existau antreprize de construcții în care aveai încredere- și care erau solicitate și în străinătate- mai ales în Israel și în lumea arabă. Astăzi- pentru proiectele de investiții pe care dl.Boc și compania aruncă banii degeaba- a se vedea telegondola de la Petroșani- îți apare firma ”Trei păduchi.SRL”.Care este o firmă serioasă, înscrisă în registrul Comerțului- pe bune- și care participă la licitații trucate sau la atribuiri directe.
Rezumând, nu ne-ar deranja implicarea statului în economie- la modul în care au încercat să o facă guvernările trecute- de exemplu PSD-ul cu dezvoltarea domeniului IT. Dar a da dar din darul UE (mi-a plăcut cum sună) unor ”Trei păduchi.SRL” mi se pare destul de riscant. Nu pentru faptul că firma în cauză dă un tun și mâine s-a desființat- dar pentru seriozitatea statului român ca atare. Pentru faptul că nimeni nu le spune dezvoltatorilor imobiliari- care năpădesc capitala, distrugând tot ce înseamnă vestigii - ”ho, că nu mai sunt firme să vină să închirieze aiurelile voastre”. Firmele respective- pentru care statul bocciu sprijină monstruozități gen Catedral Plaza- nu mai există de prin 2005-2006- de exemplu construcția Egnatia Bank- de vizavi de liceul Sava- care a fost terminată undeva prin 2002-2003 și care oricum- e rezonabilă față de monstruozitățile firmei ”Millenium” (abonată direct la președintele Băsescu)- nici acuma nu are toate birourile ocupate.
Și-atunci ? De ce încurajăm aiureli ? Pentru că există un interes imediat sub nas- cam ca mustăcioara dlui.Boc- interes față de care PD-Lul nu vede mai departe. O inițiativă cum au avut-o francezii - care sprijină agricultura prin ”Douce France”- e prea complicată pentru mintea unui PD-List.

--------------------
[color="#4169E1"][b]Krokodilul Chichiricios- Veritabil este garantat apolitic, garantat Vanghelie și garantat o pacoste pentru cei care nu înțeleg prea bine democrația...[/b][/color]
Go to the top of the page

+Quote Post
mpcj
mesaj Aug 12 2011, 05:33 AM
Mesaj #2

Membru veteran

Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

raspuns: cat vrea muschii sai.

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 12 2011, 12:12 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Citeaza (mpcj @ Aug 12 2011, 05:33 AM) *
raspuns: cat vrea muschii sai.

Stimate domnule mpcj,

Oare ? Particularii ar dori- pe bună dreptate- un stat ”paznic de noapte” care să ceară cât mai puțin, să nu intervină în negocierile cu forța de muncă și eventual să se facă că nu vede când se produc lucruri care n-ar trebui să se producă- de la lucrul de 12/16 ore la nerespectarea celor mai elementare condiții de muncă. E de înțeles. Statul român- indiferent de culoare, pentru că așa e statul- ar dori pe de altă parte un control la batistuță, unghii curate și teme scrise frumos, de mână pe un caiet învelit în hârtie albastră- că așa e statul. Adevărul e pe la mijloc- și abordarea actuală de genul @nu dăm salarii mai mari că nu crește economia” este stupidă- atâta vreme cât statul nu este în stare să-și recupereze banii de la marii datornici privați. Mai mult de atât statul român este suficient de tâmpit să accepte datoriile particularilor- în condițiile în care respectivul particular a pus ca ipotecă 3 grajduri amărâte și le-a declarat ca building prezidențial.
Până în final, statul se face urât de toată lumea. Actualul stat, bocciu- băsescian- ar vrea să fie iubit de privați- cărora le-a majorat însă impozitele și cărora nu le-a prea creat facilități. Faptul că a făcut un Cod al Muncii care avantajează clar patronatul este nesemnificiativ pentru ”Trei păduchi, SRL” unde sunt 1 director, 1„ contabil și 1 muncitor. Pe de altă parte, dacă discutăm despre demnitatea minimă umană- care spune că ar trebui să ai ce mânca, să-ți plătești datoriile, să îți cumperi un ziar/zi și o carte pe trimestru- un salariu minim ar trebui să fie în jur de vreo 1200 de lei....cam la fel și pensiile, la prețurile actuale, evident. Deci nici ”oropsiții soartei” nu sunt prea fericiți când nu-și pot cumpăra untul sau margarina de pus pe pâine în timp ce madam Udrea- despre care nu știm să fi inventat nici motorul cu explozie și nici să fi pus de un Microsoft sau Apple- apare cu un Vuitton nou la fiecare ieșire publică.

--------------------
[color="#4169E1"][b]Krokodilul Chichiricios- Veritabil este garantat apolitic, garantat Vanghelie și garantat o pacoste pentru cei care nu înțeleg prea bine democrația...[/b][/color]

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 12 2011, 03:00 PM
Mesaj #4

Guests

"Analiza" slabuta la nivel micro si atac de partid.

Sa scriem frumos! A i luat tocul!?

In cele mai dezvoltate economii implicarea statului este cea mai puternic prezenta!

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 12 2011, 03:09 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Citeaza (Musafir @ Aug 12 2011, 03:00 PM) *
"Analiza" slabuta la nivel micro si atac de partid.

Sa scriem frumos! A i luat tocul!?

In cele mai dezvoltate economii implicarea statului este cea mai puternic prezenta!

Așteptăm exemple, dle. Musafir. Așteptăm exemple. Mi-ai putea spune -de exemplu- cum se implică statul englez într-o țară în care până și CFR-ul e privat ?

--------------------

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Aug 13 2011, 06:52 PM
Mesaj #6

Guests

angry.gif
Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 11 2011, 09:03 AM) *
Ia să ne gândim un pic. Economia României- privată. Deci statul român, în mod logic, n-ar trebui să se implice de loc în economie. Se implică statul în economie ? Da și o face prost. Pentru că, prin instrumentele pe care le are la îndemână, poate sprijini anumite domenii cu finanțare din exterior. Și le sprijină- de exemplu asfaltangii. Pe vremea lui Odiosu cel prea repede împușcat- constructorii români erau printre cei mai buni din lume. Existau antreprize de construcții în care aveai încredere- și care erau solicitate și în străinătate- mai ales în Israel și în lumea arabă. Astăzi- pentru proiectele de investiții pe care dl.Boc și compania aruncă banii degeaba- a se vedea telegondola de la Petroșani- îți apare firma ”Trei păduchi.SRL”.Care este o firmă serioasă, înscrisă în registrul Comerțului- pe bune- și care participă la licitații trucate sau la atribuiri directe.
Rezumând, nu ne-ar deranja implicarea statului în economie- la modul în care au încercat să o facă guvernările trecute- de exemplu PSD-ul cu dezvoltarea domeniului IT. Dar a da dar din darul UE (mi-a plăcut cum sună) unor ”Trei păduchi.SRL” mi se pare destul de riscant. Nu pentru faptul că firma în cauză dă un tun și mâine s-a desființat- dar pentru seriozitatea statului român ca atare. Pentru faptul că nimeni nu le spune dezvoltatorilor imobiliari- care năpădesc capitala, distrugând tot ce înseamnă vestigii - ”ho, că nu mai sunt firme să vină să închirieze aiurelile voastre”. Firmele respective- pentru care statul bocciu sprijină monstruozități gen Catedral Plaza- nu mai există de prin 2005-2006- de exemplu construcția Egnatia Bank- de vizavi de liceul Sava- care a fost terminată undeva prin 2002-2003 și care oricum- e rezonabilă față de monstruozitățile firmei ”Millenium” (abonată direct la președintele Băsescu)- nici acuma nu are toate birourile ocupate.
Și-atunci ? De ce încurajăm aiureli ? Pentru că există un interes imediat sub nas- cam ca mustăcioara dlui.Boc- interes față de care PD-Lul nu vede mai departe. O inițiativă cum au avut-o francezii - care sprijină agricultura prin ”Douce France”- e prea complicată pentru mintea unui PD-List.

Nu este frumos, spui sa ne gandim!
Oare nu simti efortul neuronului stingher pus in miscare, in ziua libera, de sambata, cand ar trebui sa fie si el relaxat??? E, hai sa depasesc momentul...

Esti cumva nostalgic? Sper ca nu, kroko...

Acum , in 2011, dupa ce am omorat din 1991 incoace mai toata economia romaneasca, prin privatizari din care cele mai multe au fost trucate, si au fost date si cui a trebuit si cui nu a trebuit, nu ramane decat sa se recladeasca economia.

Recladirea economiei dureaza si asta nu se face precum vrea Mita noastra - as personaliza aici pe distinsa doamna Elena Udrea. ( Sincer, mi-e draga doamna, mai ales ca schimba des tinutele, posetele si pantofii, fara prea mult gust, mult, sa fie fie, si prost, daca se poate. Si la soare te poti uita, dar la unii ba...Putina invidie muiereasca, deh...)

Pai sa refaci economia inseamna sa ai bani de investitii, oameni capabili pregatiti pentru munca de conducere si nu numai, si piata nenicule, ca fara ea, nimic nu e! asta daca vrem economie de piata.

Cum piata noastra este in principal nepiata - sau cum frumos a fost numita piata nefunctionala - marea ingramadeala este reprezentata de achizitiile de la statul roman. Cine are posibilitatea sa apuce ciolanul il ia, cine nu, tot aia ia! (m-am auto-cenzurat!)

Care va sa zica ne miscam in cerc vicios.
Uite piata, dar nu este piata! angry.gif

Ce sa facem? cool.gif

In afara de propunerea ta, hai sa mai zic si eu doua:
1, incurajarea crearii de mici afaceri - sa miste un pic mai natural piata si sa creasca poate in 3-5 ani.
La concret, "La trei paduchi" SRL , propun contabil part time si patron-director cu dividente, daca are de unde, nu este mai bine asa?
2. propunere utilizata la BM - incurajarea achizitiilor/lucrarilor de catre firmele locale - Pe marile contracte de achizitii cu statul sa intre firme romanesti, conduse de romani, nu neaparat baietii destepti, dar unii care au mai lucrat pe afara sau cu cei de afara, si care pot conduce si organiza santiere, cu utilaje inchiriate de la altii de afara - tot asa cum practica baietii de afara - si acordarea unui punctaj suplimentar - spor de bonus de performanta tehnica de 10-15 sau chiar 20%, daca vor muschii guvernantilor.

BM practica un spor de 10%, astfel incat orice competitor local primeste peste punctajul calculat pe grila inca 10 puncte din 100 pct. Astfel, daca in fata ta este nu stiu ce mare firma straina si are 95 de puncte si tu - localnic - ai 86 de pct , si esti clasat pe locul 5, sa zicem, cu plusul acordat, ajungi pe primul loc cu 96 de puncte.

Mai sunt si alte mecanisme, dar nu toate deodata si nu toate gratis, ca cica vrem sa incurajam economia de piata, nu este asa?

O seara buna si o economie de piata zglobie!

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 13 2011, 10:22 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Citeaza (mary2011 @ Aug 13 2011, 06:52 PM) *
angry.gif

Nu este frumos, spui sa ne gandim!
Oare nu simti efortul neuronului stingher pus in miscare, in ziua libera, de sambata, cand ar trebui sa fie si el relaxat??? E, hai sa depasesc momentul...

Esti cumva nostalgic? Sper ca nu, kroko...

Acum , in 2011, dupa ce am omorat din 1991 incoace mai toata economia romaneasca, prin privatizari din care cele mai multe au fost trucate, si au fost date si cui a trebuit si cui nu a trebuit, nu ramane decat sa se recladeasca economia.

Recladirea economiei dureaza si asta nu se face precum vrea Mita noastra - as personaliza aici pe distinsa doamna Elena Udrea. ( Sincer, mi-e draga doamna, mai ales ca schimba des tinutele, posetele si pantofii, fara prea mult gust, mult, sa fie fie, si prost, daca se poate. Si la soare te poti uita, dar la unii ba...Putina invidie muiereasca, deh...)

Pai sa refaci economia inseamna sa ai bani de investitii, oameni capabili pregatiti pentru munca de conducere si nu numai, si piata nenicule, ca fara ea, nimic nu e! asta daca vrem economie de piata.

Cum piata noastra este in principal nepiata - sau cum frumos a fost numita piata nefunctionala - marea ingramadeala este reprezentata de achizitiile de la statul roman. Cine are posibilitatea sa apuce ciolanul il ia, cine nu, tot aia ia! (m-am auto-cenzurat!)

Care va sa zica ne miscam in cerc vicios.
Uite piata, dar nu este piata! angry.gif

Ce sa facem? cool.gif

In afara de propunerea ta, hai sa mai zic si eu doua:
1, incurajarea crearii de mici afaceri - sa miste un pic mai natural piata si sa creasca poate in 3-5 ani.
La concret, "La trei paduchi" SRL , propun contabil part time si patron-director cu dividente, daca are de unde, nu este mai bine asa?
2. propunere utilizata la BM - incurajarea achizitiilor/lucrarilor de catre firmele locale - Pe marile contracte de achizitii cu statul sa intre firme romanesti, conduse de romani, nu neaparat baietii destepti, dar unii care au mai lucrat pe afara sau cu cei de afara, si care pot conduce si organiza santiere, cu utilaje inchiriate de la altii de afara - tot asa cum practica baietii de afara - si acordarea unui punctaj suplimentar - spor de bonus de performanta tehnica de 10-15 sau chiar 20%, daca vor muschii guvernantilor.

BM practica un spor de 10%, astfel incat orice competitor local primeste peste punctajul calculat pe grila inca 10 puncte din 100 pct. Astfel, daca in fata ta este nu stiu ce mare firma straina si are 95 de puncte si tu - localnic - ai 86 de pct , si esti clasat pe locul 5, sa zicem, cu plusul acordat, ajungi pe primul loc cu 96 de puncte.

Mai sunt si alte mecanisme, dar nu toate deodata si nu toate gratis, ca cica vrem sa incurajam economia de piata, nu este asa?

O seara buna si o economie de piata zglobie!

Doamna Mary, mă amuzați...
Chestia cu micile companii e întârziată cu vreo 20 de ani. Atunci când și eu- ca și alții- ne așteptam să se deschidă 10.000 de mezelării, măcelării, restaurante sau cofetării. Realitatea- e dură. Cel puțin în București numărul cofetăriilor s-a redus cam la 2-3 cofetării adevărate- nu surogate de Tip-Top. În schimb ne mândrim cu industria de imobiliare care construiește prost, scump și zadarnic. Sunt cam cu 10000 de birouri mai mult în București- în construcțiile noi- decât firme interesate.
Cu a doua propunere a dvs. sunt total în dezacord. Dacă am de ales între o firmă serioasă- cunoscută pe piața europeană- și o firmă autohtonă- aș arunca banii statului pe fereastră apelând la firma autohtonă- care îmi va lucra de mântuială, mizerabil din punct de vedere calitativ și evident mai scump. Dna. Mary, doar în Românika băsesciană am auzit de asfalt proaspăt pus, luat de ploaie. laugh.gif Cred ăc asta spune totul, nu ?

--------------------

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Aug 14 2011, 01:40 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 13 2011, 10:22 PM) *
Doamna Mary, mă amuzați...
Chestia cu micile companii e întârziată cu vreo 20 de ani. Atunci când și eu- ca și alții- ne așteptam să se deschidă 10.000 de mezelării, măcelării, restaurante sau cofetării. Realitatea- e dură. Cel puțin în București numărul cofetăriilor s-a redus cam la 2-3 cofetării adevărate- nu surogate de Tip-Top. În schimb ne mândrim cu industria de imobiliare care construiește prost, scump și zadarnic. Sunt cam cu 10000 de birouri mai mult în București- în construcțiile noi- decât firme interesate.
Cu a doua propunere a dvs. sunt total în dezacord. Dacă am de ales între o firmă serioasă- cunoscută pe piața europeană- și o firmă autohtonă- aș arunca banii statului pe fereastră apelând la firma autohtonă- care îmi va lucra de mântuială, mizerabil din punct de vedere calitativ și evident mai scump. Dna. Mary, doar în Românika băsesciană am auzit de asfalt proaspăt pus, luat de ploaie. laugh.gif Cred ăc asta spune totul, nu ?

Ei bine, ma bucur ca v-ati amuzat!

1. Firme mici nu inseamna numai cofetarii ca nu toti avem afacerile familiei Copos.
Trebuie musai sa ma mut in nu stiu de "buiding" ca sa am o afacere?
S-au construit in Bucuresti spatii de birou, cat pentru inca 5 ani de acum. Asa ca mai incet...

Pe de alta parte, mafia imobiliare suge bine la spatiile luate cu chirie de la stat, pe care cu atentie le dijmareste, in atenta supraveghere cu statul.

Spatiu pot sa imi iau tot de la un fraier onest, chiar daca este peste drum, dar clientii mei, ma stiu si vin la mine, ca nu trebuie sa fiu ultracentral acum, pot sa fiu plasat si mai acolo, putin mai in afara vadului.

Mai trebuie absorbita prostia asta din capul romanului: daca vecinul isi face cofetarie, sa imi fac si eu cofetarie!Nu nene, sa vand sandwich-uri calde, ca nu toata lumea mananca cozonac!

Si daca ma pricep sa repar masini sa imi deschid un atelier auto sau sa lucrez la firma lui vecinu'.
Pana in prezent, s-a vazut ca daca pleaca strainii si bani lor nu se simte prea bine economia.
Asa ca rostul micilor afaceri este stimularea economiei. Greu, este de carca, venituri mici, dar se misca un pic roata si face har- har. Cu 5 lei mai mult in PIB.

Nu ganditi numai din prisma Bucuresti-ului. In restul tarii, este durerea de 10 ori mai mare.
Nu poti sa iesi cu nimic pe piata, daca nu vrea maharul de la primarie si nu stiu care de la fisc. Aberanti domnule!

Oamenii par batuti de soarta, resemnati. Le pui imnul cu "Desteapta-te romane!" si ii vezi ca adorm pe loc...

Micii burghezi - birocratii de la stat - astia sufoca economia. Imi sunt dragi, i-as disponibiliza masiv, rapid!
Cat despre oameni corecti, intr-o lume corupta, poate incercati in alta parte...

2. Daca aceeia de la BM folosesc metoda, de ce nu as risca si eu?
Numai pentru ca am coada mai lunga si o tin mai sus?
Sau pentru ca astept peschesul pe care stiu sa il dijmuiesc de la firma straina, vezi numeroase exemple din iepoca Nastase - imi baga in cont un comison, in valuta "forte", un tablou, o atentie, nu este asa - pe cand fraierul roman ce "draci imi baga", poate palinca, vin, carnati - vezi cazul Remes- nu este asa? Este o parere.

Am discutat cu un Gogu care cica castiga licitatii pe mobilier de scoala in iepoca Nastase si imi spunea ca dupa ce termina comanda la stat ramane cu minusuri. AM intrebat: "De ce mai continui atunci? Incearca sa faci mobila pentru fraierul care se muta, pentru cel care isi schimba mobila?"Raspuns: "Este mai greu, castigi mai greu, mai putin", dar dupa capul meu "castigi putin si nu pierzi mult". Omul a dat faliment, pana la urma, de atatea contracte cu statul si mai ales din "dragoste" fata de maharii locali.

Mai am un exemplu celebru Erbasu, care dupa ce a tot construit pentru stat, a decis/ sau altii au decis/ ca nu merita sa mai traiasca...Brrr...

Nu prea avem aceeasi viziune, nu este asa?

O zi relaxanta va doresc!

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 14 2011, 09:53 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Citeaza (mary2011 @ Aug 14 2011, 01:40 PM) *
Ei bine, ma bucur ca v-ati amuzat!

1. Firme mici nu inseamna numai cofetarii ca nu toti avem afacerile familiei Copos.
Trebuie musai sa ma mut in nu stiu de "buiding" ca sa am o afacere?
S-au construit in Bucuresti spatii de birou, cat pentru inca 5 ani de acum. Asa ca mai incet...

Pe de alta parte, mafia imobiliare suge bine la spatiile luate cu chirie de la stat, pe care cu atentie le dijmareste, in atenta supraveghere cu statul.

Spatiu pot sa imi iau tot de la un fraier onest, chiar daca este peste drum, dar clientii mei, ma stiu si vin la mine, ca nu trebuie sa fiu ultracentral acum, pot sa fiu plasat si mai acolo, putin mai in afara vadului.

Mai trebuie absorbita prostia asta din capul romanului: daca vecinul isi face cofetarie, sa imi fac si eu cofetarie!Nu nene, sa vand sandwich-uri calde, ca nu toata lumea mananca cozonac!

Si daca ma pricep sa repar masini sa imi deschid un atelier auto sau sa lucrez la firma lui vecinu'.
Pana in prezent, s-a vazut ca daca pleaca strainii si bani lor nu se simte prea bine economia.
Asa ca rostul micilor afaceri este stimularea economiei. Greu, este de carca, venituri mici, dar se misca un pic roata si face har- har. Cu 5 lei mai mult in PIB.

Nu ganditi numai din prisma Bucuresti-ului. In restul tarii, este durerea de 10 ori mai mare.
Nu poti sa iesi cu nimic pe piata, daca nu vrea maharul de la primarie si nu stiu care de la fisc. Aberanti domnule!

Oamenii par batuti de soarta, resemnati. Le pui imnul cu "Desteapta-te romane!" si ii vezi ca adorm pe loc...

Micii burghezi - birocratii de la stat - astia sufoca economia. Imi sunt dragi, i-as disponibiliza masiv, rapid!
Cat despre oameni corecti, intr-o lume corupta, poate incercati in alta parte...

2. Daca aceeia de la BM folosesc metoda, de ce nu as risca si eu?
Numai pentru ca am coada mai lunga si o tin mai sus?
Sau pentru ca astept peschesul pe care stiu sa il dijmuiesc de la firma straina, vezi numeroase exemple din iepoca Nastase - imi baga in cont un comison, in valuta "forte", un tablou, o atentie, nu este asa - pe cand fraierul roman ce "draci imi baga", poate palinca, vin, carnati - vezi cazul Remes- nu este asa? Este o parere.

Am discutat cu un Gogu care cica castiga licitatii pe mobilier de scoala in iepoca Nastase si imi spunea ca dupa ce termina comanda la stat ramane cu minusuri. AM intrebat: "De ce mai continui atunci? Incearca sa faci mobila pentru fraierul care se muta, pentru cel care isi schimba mobila?"Raspuns: "Este mai greu, castigi mai greu, mai putin", dar dupa capul meu "castigi putin si nu pierzi mult". Omul a dat faliment, pana la urma, de atatea contracte cu statul si mai ales din "dragoste" fata de maharii locali.

Mai am un exemplu celebru Erbasu, care dupa ce a tot construit pentru stat, a decis/ sau altii au decis/ ca nu merita sa mai traiasca...Brrr...

Nu prea avem aceeasi viziune, nu este asa?

O zi relaxanta va doresc!

Dna. Mary,
Știm- presupun că pot să spun știm- că o firmă străină lucrează totdeauna, dar totdeauna- mai bine decât o firmă română. Și mă refer aici la o firmă mare străină- iar ca să vă dau un exemplu, faimoasele Radion, Teleconstrucția și alte afaceri PD-Liste. În străinătate am văzut lucrări de construcții- șantiere- cu sisteme de izolare a murdăriei, pentru ca pe trotuar să nu se scurgă nici un pic de mizerie și pentru ca mașina să iasă cu roțile spălate de pe șantier. Anul trecut, în preajma lui decembrie, pe unul din șantierele hoților PD-Liști era o dezordine și o mizerie (ca de fapt pe toate șantierele PD-Liste și românești) cum nu găsești- cornierul și fierul beton lăsate în niște zone umede, cimentul în aer liber, nedeopzitat sub un acoperiș, aruncat direct din camion cu pungi care se spărgeau, etc. Morala- în primăvară, șantierul lui maistrul Cucu- a raportat 40% pierderi materiale- din cauza propriei lor prostii- dar punga lui madam Udrea e mare și poșețicile Vuitton costă.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Propagandistul autentic.
mesaj Aug 15 2011, 04:40 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 14 2011, 09:53 PM) *
Dna. Mary,
Știm- presupun că pot să spun știm- că o firmă străină lucrează totdeauna, dar totdeauna- mai bine decât o firmă română. Și mă refer aici la o firmă mare străină- iar ca să vă dau un exemplu, faimoasele Radion, Teleconstrucția și alte afaceri PD-Liste. În străinătate am văzut lucrări de construcții- șantiere- cu sisteme de izolare a murdăriei, pentru ca pe trotuar să nu se scurgă nici un pic de mizerie și pentru ca mașina să iasă cu roțile spălate de pe șantier. Anul trecut, în preajma lui decembrie, pe unul din șantierele hoților PD-Liști era o dezordine și o mizerie (ca de fapt pe toate șantierele PD-Liste și românești) cum nu găsești- cornierul și fierul beton lăsate în niște zone umede, cimentul în aer liber, nedeopzitat sub un acoperiș, aruncat direct din camion cu pungi care se spărgeau, etc. Morala- în primăvară, șantierul lui maistrul Cucu- a raportat 40% pierderi materiale- din cauza propriei lor prostii- dar punga lui madam Udrea e mare și poșețicile Vuitton costă.

Da, ai dreptate, statul pedelist fura (cel pesedist da inapoi ce-a furat) si Udrea are posete, exact asa cum spune televiziunea lui Voiculescu.

+Quote Post
pehash
mesaj Aug 18 2011, 05:38 PM
Mesaj #11

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

QUOTE (Krokodilul veritabil @ Aug 12 2011, 04:09 PM) *
Așteptăm exemple, dle. Musafir. Așteptăm exemple. Mi-ai putea spune -de exemplu- cum se implică statul englez într-o țară în care până și CFR-ul e privat ?

Vorbesti numai prostii. In UK infrastructura este a unei firme de stat cu management privat. Doar serviciile sunt oferite de firme private.
Prima ta postare este plina de aberatii si acuzatii fara dovezi.

1. Economia romaniei nu este in totalitate privata. Din fericire pentru noi Nastase n-a ajuns la conducerea tarii in 2004 si n-a apucat sa vanda chiar toata tara pe nimic. A reusit cel putin sa ne scape de petrol... Din pacate dupa 2004 si cateva privatizari de succes (gen BCR), USL a facut disparuti si miliardele de euro, cu Vosganian la carma ministerului de finante si Tariceanu prim ministru.
2. Millenium a pierdut procesele si trebuie demolata. Ce pazeste Oprescu, primarul sustinut de USL? In realitate cladirea a fost inceputa cu autorizatii de la primaria sectorului 1 (Andrei Chiliman). Ce treaba are basescu? Dezinformezi..
3. Constructorii romani (care au facut 100km de autostrada si 30km de metrou?) si-au luat talpasita in anii '90, imediat ce au primit viza de Germania. Au fugit si nu s-au mai intors. La ce sa se intoarca? La alti comunisti? La mineriade? N-a mai ramas nici picior de constructor calificat. Acum e doar pleava. Umplu gaurile din ziduri cu ziare. E bine ca in blocurile ANL s-au mutat toti membrii de partid, indiferent de partid. Asteptam urmatorul cutremur! Sper sa fie noaptea!!!
4. "Trei Paduchi SRL" nu are culoare politica. Este firma privata, romanesca, cu 'capital' autohton, cu angajati din localitate. Se schimba pdl cu psd, pnl sau alte panarame, trei paduchi tot ramane, pentru ca romanii aia care fura azi vor fura si maine. Cu atat mai mult daca va ajunge iar la justitie Sanda, care isi schimba scrisul de pe-o zi pe alta.

De fapt n-ai dezbatut deloc subiectul din topic.
Cat se poate implica statul in economie? MAXIM! Statul stabileste regulile jocului, deci este o ineptie sa te intrebi asa ceva. Asta doar daca nu esti fan SOV ("Intariti-va statul") sau Patriciu ("Cumpar eu tot si dup-aia vi le inchiriez inapoi").
Cum se poate implica statul in economie? Aici se poate discuta luni de zile. Insa o dezbatere fara o baza solida de macroeconomie este un dialog intre surzi... dar aia macar invata la un moment dat sa citeasca pe buze!

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 18 2011, 09:58 PM
Mesaj #12

Membru veteran

Citeaza (pehash @ Aug 18 2011, 05:38 PM) *
Vorbesti numai prostii. In UK infrastructura este a unei firme de stat cu management privat. Doar serviciile sunt oferite de firme private.
Prima ta postare este plina de aberatii si acuzatii fara dovezi.

1. Economia romaniei nu este in totalitate privata. Din fericire pentru noi Nastase n-a ajuns la conducerea tarii in 2004 si n-a apucat sa vanda chiar toata tara pe nimic. A reusit cel putin sa ne scape de petrol... Din pacate dupa 2004 si cateva privatizari de succes (gen BCR), USL a facut disparuti si miliardele de euro, cu Vosganian la carma ministerului de finante si Tariceanu prim ministru.
2. Millenium a pierdut procesele si trebuie demolata. Ce pazeste Oprescu, primarul sustinut de USL? In realitate cladirea a fost inceputa cu autorizatii de la primaria sectorului 1 (Andrei Chiliman). Ce treaba are basescu? Dezinformezi..
3. Constructorii romani (care au facut 100km de autostrada si 30km de metrou?) si-au luat talpasita in anii '90, imediat ce au primit viza de Germania. Au fugit si nu s-au mai intors. La ce sa se intoarca? La alti comunisti? La mineriade? N-a mai ramas nici picior de constructor calificat. Acum e doar pleava. Umplu gaurile din ziduri cu ziare. E bine ca in blocurile ANL s-au mutat toti membrii de partid, indiferent de partid. Asteptam urmatorul cutremur! Sper sa fie noaptea!!!
4. "Trei Paduchi SRL" nu are culoare politica. Este firma privata, romanesca, cu 'capital' autohton, cu angajati din localitate. Se schimba pdl cu psd, pnl sau alte panarame, trei paduchi tot ramane, pentru ca romanii aia care fura azi vor fura si maine. Cu atat mai mult daca va ajunge iar la justitie Sanda, care isi schimba scrisul de pe-o zi pe alta.

De fapt n-ai dezbatut deloc subiectul din topic.
Cat se poate implica statul in economie? MAXIM! Statul stabileste regulile jocului, deci este o ineptie sa te intrebi asa ceva. Asta doar daca nu esti fan SOV ("Intariti-va statul") sau Patriciu ("Cumpar eu tot si dup-aia vi le inchiriez inapoi").
Cum se poate implica statul in economie? Aici se poate discuta luni de zile. Insa o dezbatere fara o baza solida de macroeconomie este un dialog intre surzi... dar aia macar invata la un moment dat sa citeasca pe buze!

Dle.Pehash, decât adormitor, mai bine de loc,

1. Economia României- cea care contează- este în totalitate privată. Faliții care trebuiau închiși de mult, huila și lihnitul- de exemplu- ar fi dat în plus cei 25% luați din salariul unor oameni muncitori. De extreem de mult timp știam că este mai ieftin să-i ții pe minieri acasă- cu aceleași salarii- dar să le închizi minele. Dar cine ar mai vota PD-Leaua ?
2. Nu sunteți prea clar când vă referiți la UK- unde eu am afirmat că cam totul e privat- și dvs. nu aduceți nici un exemplu.
3. Evident că aș putea să vă dau lecții de macroeconomie- dar sunt un pic cam scump. Pentru portofelul unui PD-List...
4. Statul- ca paznic de noapte. Este o maximă celebră cam din secolul XVIII- pusă în aplicare acolo unde liberalismul contează cu adevărat....etc., etc., etc. Cum nu-mi propun să fac educație pe acest forum- decât eventual contra cost- mă limitez la a spune că propaganda PD-Listă- oricât de mult ar dori PD-leaua să fie adevăr- e doar propagandă. Creșterile economice- înregistrate de o statistică aiurea- nu există decât în fantezia dlui. Boc și a PD-Liștilor fericiți în iluzie. În realitate, degeaba declari că ți-a crescut producția cu 0,2, 3 sau 300%- dacă nu o cumpără nimeni și dacă nu a fost realizată în condiții reale- adică fără curent sau materii prime subvenționate...

--------------------

+Quote Post
pehash
mesaj Aug 19 2011, 10:12 AM
Mesaj #13

Membru veteran

QUOTE (Krokodilul veritabil @ Aug 18 2011, 10:58 PM) *
Dle.Pehash, decât adormitor, mai bine de loc,

1. Economia României- cea care contează- este în totalitate privată. Faliții care trebuiau închiși de mult, huila și lihnitul- de exemplu- ar fi dat în plus cei 25% luați din salariul unor oameni muncitori. De extreem de mult timp știam că este mai ieftin să-i ții pe minieri acasă- cu aceleași salarii- dar să le închizi minele. Dar cine ar mai vota PD-Leaua ?
2. Nu sunteți prea clar când vă referiți la UK- unde eu am afirmat că cam totul e privat- și dvs. nu aduceți nici un exemplu.
3. Evident că aș putea să vă dau lecții de macroeconomie- dar sunt un pic cam scump. Pentru portofelul unui PD-List...
4. Statul- ca paznic de noapte. Este o maximă celebră cam din secolul XVIII- pusă în aplicare acolo unde liberalismul contează cu adevărat....etc., etc., etc. Cum nu-mi propun să fac educație pe acest forum- decât eventual contra cost- mă limitez la a spune că propaganda PD-Listă- oricât de mult ar dori PD-leaua să fie adevăr- e doar propagandă. Creșterile economice- înregistrate de o statistică aiurea- nu există decât în fantezia dlui. Boc și a PD-Liștilor fericiți în iluzie. În realitate, degeaba declari că ți-a crescut producția cu 0,2, 3 sau 300%- dacă nu o cumpără nimeni și dacă nu a fost realizată în condiții reale- adică fără curent sau materii prime subvenționate...

O fi greu sa tii firul ideilor sau te straduiesti sa pastrezi o aparenta de dezbatere coerenta, eliminand subiectele la care este evident ca n-ai avut dreptate? Altfel nu inteleg de ce punctele tale nu sunt aceleasi cu ale mele.

Ai zis ca in UK caile ferate sunt private. Habar n-ai ce vorbesti. Network Rail se numeste compania care detine toata infrastructura de cai ferate din UK si este o companie de stat cu management privat. Are un statut aparte.. poate face profit, dar nu are voie sa dea dividende. Dar ma asteptam ca tu sa cunosti astfel de povesti, dle profesor de macroeconomie. Intr-un fel ai nimerit-o. Portofelul unui pedelist cu siguranta nu este asa plin pe cat ar vrea altii sa se creada. Daca te uiti la topul milionarilor din ro descoperi cu surprindere ca de fapt toti sunt imbogatiti de usl.
Ai zis la inceput ceva de ”Millenium” (abonată direct la președintele Băsescu). Cum e pana la urma? I-a dat Chiliman autorizatie? Au pierdut procesele? I-a demolat Oprescu?
Te plangi ca face telegondola Boc pe banii tai cu SRLuri de apartament. In realitate sunt miliarde de euro disponibili de la UE pentru orice persoana privata care vrea sa faca ceva, sau pt primarii (alea la care USL sunt majoritari si fura de la paduche pana la presedintele de CJ Arges). Mai nou sunt facilitati speciale pentru cei care angajeazas someri, pentru tinerii care vor sa inceapa o afacere (exemplu corect de implicare a statului in economie), dar nu se inghesuie nimeni sa faca afaceri pentru ca dup-aia trebuie sa anagajeze si n-au pe cine.

In rest.. esti complet paralel. Industria miniera, ca tot ziceai de ea mai devreme, nu rezista in Europa (Germania, Cehia, Polonia) decat cu subventii. Franta are 'tarani' evoluati pentru ca a pompat in anii 90 zeci de miliarde prin CAP, politica agricola comuna a UE. City-ul londonez exista doar pentru ca taxele pe venituri din capital sunt infime, comparativ cu impozitul progresiv aplicat salariatilor.
Ce ai vrea de fapt? Sa nu mai subventioneze guvernul roman transporturile (cfr, ratb, metrorex?), energia (si la consumatorii casnici? caldura iarna?), sa limiteze cheltuielile sociale la impozitele incasate? Sa taie macaroana companiilor de minerit ramase? Ce bine ar fi... Dar a doua zi toata prostimea ar iesi in strada...

+Quote Post
Krokodilul veri...
mesaj Aug 19 2011, 10:44 PM
Mesaj #14

Membru veteran

Citeaza (pehash @ Aug 19 2011, 10:12 AM) *
O fi greu sa tii firul ideilor sau te straduiesti sa pastrezi o aparenta de dezbatere coerenta, eliminand subiectele la care este evident ca n-ai avut dreptate? Altfel nu inteleg de ce punctele tale nu sunt aceleasi cu ale mele.

Ai zis ca in UK caile ferate sunt private. Habar n-ai ce vorbesti. Network Rail se numeste compania care detine toata infrastructura de cai ferate din UK si este o companie de stat cu management privat. Are un statut aparte.. poate face profit, dar nu are voie sa dea dividende. Dar ma asteptam ca tu sa cunosti astfel de povesti, dle profesor de macroeconomie. Intr-un fel ai nimerit-o. Portofelul unui pedelist cu siguranta nu este asa plin pe cat ar vrea altii sa se creada. Daca te uiti la topul milionarilor din ro descoperi cu surprindere ca de fapt toti sunt imbogatiti de usl.
Ai zis la inceput ceva de ”Millenium” (abonată direct la președintele Băsescu). Cum e pana la urma? I-a dat Chiliman autorizatie? Au pierdut procesele? I-a demolat Oprescu?
Te plangi ca face telegondola Boc pe banii tai cu SRLuri de apartament. In realitate sunt miliarde de euro disponibili de la UE pentru orice persoana privata care vrea sa faca ceva, sau pt primarii (alea la care USL sunt majoritari si fura de la paduche pana la presedintele de CJ Arges). Mai nou sunt facilitati speciale pentru cei care angajeazas someri, pentru tinerii care vor sa inceapa o afacere (exemplu corect de implicare a statului in economie), dar nu se inghesuie nimeni sa faca afaceri pentru ca dup-aia trebuie sa anagajeze si n-au pe cine.

In rest.. esti complet paralel. Industria miniera, ca tot ziceai de ea mai devreme, nu rezista in Europa (Germania, Cehia, Polonia) decat cu subventii. Franta are 'tarani' evoluati pentru ca a pompat in anii 90 zeci de miliarde prin CAP, politica agricola comuna a UE. City-ul londonez exista doar pentru ca taxele pe venituri din capital sunt infime, comparativ cu impozitul progresiv aplicat salariatilor.
Ce ai vrea de fapt? Sa nu mai subventioneze guvernul roman transporturile (cfr, ratb, metrorex?), energia (si la consumatorii casnici? caldura iarna?), sa limiteze cheltuielile sociale la impozitele incasate? Sa taie macaroana companiilor de minerit ramase? Ce bine ar fi... Dar a doua zi toata prostimea ar iesi in strada...

Dle.Pehash, ești complet dezamăgitor. Căile ferate din Anglia sunt, spre nefericirea domniei tale, complet private. N-am ce face, nu le-am cumpărat eu, etc.
O cultură economică minimală- pe care mă ofer să ți-o fac contra cost- are în mijloc un termen care se numește ROI (adică Return on Investment). Termenul ăla e folosit de suficienți ani în economia occidentală în care, spre deosebire de genialii noștri conducători- investițiile aduc un profit. Ești amabil să-mi spui, după cât de ocupată e telegondola din Vulcan- cam prin ce an o să înceapă să aducă proifit ? Ideea de a face niște investiții proaste numai pentru că creierul debil al unei ministre a văzut așa ceva - într-un film- e din păcate o idee românească. șa , de curiozitate, din 2008 de când e PD-leaua la putere, a existat măcar 1 investiție care și-a recuperat banii și a avut profit ?
Guvernul nostru tembel continuă cu tembelismele. La proiectele structurale- la începutul anului- se dădeau 30% avans. Apoi s-a redus la 10% și acum schimbarea- schimbărilor- vor da pe bucăți, 3%, 3% și încă 4%. Pe 5-6 Septembrie am o manifestare la proiectul structural pe care l-am propus eu- și în care sper să-i aduc pe miniștrii învățământului din Bavaria și Renania de Nord-Westfalia. Guvernul PD-List și-a călcat cu o nonșalanță demnă de o cauză mai bună prevederil contractuale care spuneau că în maxim 40 de zile de la semnarea contractului (Martie 2011) primești prefinanțarea- până acuma n-am primit nimic și am făcut- pe munca mea voluntară- deja 1 etapă predată și pregătesc - tot fără 1 leu de la guvern- această conferință. De aceea lăudătorii proști ai PD-Lului- care nu deosebesc o investiție de o pomană făcută lui Pinalti sau Udrea- sincer să fiu îmi provoacă un dispreț imens. Pentru că sunt la putere cele mai enervante și mai penibile mediocrități care-și acoperă incompetența cu un munte de dosare.

Aceasta postare a fost editata de Krokodilul veritabil: Aug 19 2011, 10:46 PM

--------------------

+Quote Post
pehash
mesaj Aug 20 2011, 08:50 AM
Mesaj #15

Membru veteran

Network Rail is the government-created owner and operator of most of the rail infrastructure in Great Britain

Stim cu totii, singura sansa a fostilor mineri de pe Valea Jiului este turismul. Cum faci asta? Construiesti infrastructura, trimit oamenii la cursuri de recalificare, subventionezi ramura, reduci impozitele pe activitate, faci reclama pe banii statului. Toate astea se pot face mai bine sau mai rau, cu mai mult sau mai putin succes.
ROI poate da diferite rezultate, depinde cine-l calculeaza. Multe initiative guvernamentale au ca obiectiv cresterea nivelului de trai intr-o zona. Investitia poate ca nu va fi acoperita niciodata la nivel local, dar reducerea migratiei, a presiunii pe forta de munca din centrele urbane adiacente, faptul ca oferi o identitate locului, pot compensa cu success costurile financiare.

Succes cu proiectul structural! Mi-e greu sa inteleg ce structuri vei crea tu plimband ministri din alte tari pe banii UE, poate doar structura P&L-ului pensiunii la care ii cazezi, dar atata timp cat atragi cash in tara.. succes! In locul tau nu m-as plange prea tare de lipsa de interes a altora pentru binele tarii cand tu insuti recunosti ca poti sa faci treaba fara bani, de fapt doar vrei sa fii platit pt timpul tau.. Toti vor acelasi lucru, nimeni nu vrea sa faca voluntariat pt ceilalti. Cam pe aici se termina 'implicarea' si incepe ipocrizia.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 20 2011, 12:06 PM
Mesaj #16

Guests

Sa lucram putin cu tehnica si materialul clientului:

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 11 2011, 09:03 AM) *
Ia să ne gândim un pic. Economia României- privată. Deci statul român, în mod logic, n-ar trebui să se implice de loc în economie. Se implică statul în economie ? Da și o face prost.

Pe vremea lui Odiosu cel prea repede împușcat- constructorii români erau printre cei mai buni din lume. Existau antreprize de construcții în care aveai încredere- și care erau solicitate și în străinătate- mai ales în Israel și în lumea arabă.

Rezumând, nu ne-ar deranja implicarea statului în economie- la modul în care au încercat să o facă guvernările trecute- de exemplu PSD-ul cu dezvoltarea domeniului IT

..... pentru care statul bocciu sprijină monstruozități gen Catedral Plaza- nu mai există de prin 2005-2006- de exemplu construcția Egnatia Bank- de vizavi de liceul Sava- care a fost terminată undeva prin 2002-2003 și care oricum- e rezonabilă față de monstruozitățile firmei ”Millenium” (abonată direct la președintele Băsescu)- nici acuma nu are toate birourile ocupate.

Oare ? Particularii ar dori- pe bună dreptate- un stat ”paznic de noapte” care să ceară cât mai puțin, să nu intervină în negocierile cu forța de muncă și eventual să se facă că nu vede când se produc lucruri care n-ar trebui să se producă- de la lucrul de 12/16 ore la nerespectarea celor mai elementare condiții de muncă.

Până în final, statul se face urât de toată lumea. Actualul stat, bocciu- băsescian- ar vrea să fie iubit de privați- cărora le-a majorat însă impozitele și cărora nu le-a prea creat facilități.

Faptul că a făcut un Cod al Muncii care avantajează clar patronatul este nesemnificiativ pentru ”Trei păduchi, SRL” unde sunt 1 director, 1„ contabil și 1 muncitor. Pe de altă parte, dacă discutăm despre demnitatea minimă umană- care spune că ar trebui să ai ce mânca, să-ți plătești datoriile, să îți cumperi un ziar/zi și o carte pe trimestru- un salariu minim ar trebui să fie în jur de vreo 1200 de lei....cam la fel și pensiile, la prețurile actuale, evident. Deci nici ”oropsiții soartei” nu sunt prea fericiți când nu-și pot cumpăra untul sau margarina de pus pe pâine în timp ce madam Udrea- despre care nu știm să fi inventat nici motorul cu explozie și nici să fi pus de un Microsoft sau Apple- apare cu un Vuitton nou la fiecare ieșire publică.

Dacă am de ales între o firmă serioasă- cunoscută pe piața europeană- și o firmă autohtonă- aș arunca banii statului pe fereastră apelând la firma autohtonă- care îmi va lucra de mântuială, mizerabil din punct de vedere calitativ și evident mai scump.

...doar în Românika băsesciană am auzit de asfalt proaspăt pus, luat de ploaie. Cred ăc asta spune totul, nu ?

Anul trecut, în preajma lui decembrie, pe unul din șantierele hoților PD-Liști era o dezordine și o mizerie (ca de fapt pe toate șantierele PD-Liste și românești) cum nu găsești- cornierul și fierul beton lăsate în niște zone umede, cimentul în aer liber, nedeopzitat sub un acoperiș, aruncat direct din camion cu pungi care se spărgeau, etc. Morala- în primăvară, șantierul lui maistrul Cucu- a raportat 40% pierderi materiale- din cauza propriei lor prostii- dar punga lui madam Udrea e mare și poșețicile Vuitton costă.

Statul- ca paznic de noapte. Este o maximă celebră cam din secolul XVIII- pusă în aplicare acolo unde liberalismul contează cu adevărat

...mă limitez la a spune că propaganda PD-Listă- oricât de mult ar dori PD-leaua să fie adevăr- e doar propagandă. Creșterile economice- înregistrate de o statistică aiurea- nu există decât în fantezia dlui. Boc și a PD-Liștilor fericiți în iluzie. În realitate, degeaba declari că ți-a crescut producția cu 0,2, 3 sau 300%- dacă nu o cumpără nimeni și dacă nu a fost realizată în condiții reale- adică fără curent sau materii prime subvenționate...

O cultură economică minimală- pe care mă ofer să ți-o fac contra cost- are în mijloc un termen care se numește ROI (adică Return on Investment).... Ideea de a face niște investiții proaste numai pentru că creierul debil al unei ministre a văzut așa ceva - într-un film- e din păcate o idee românească. șa , de curiozitate, din 2008 de când e PD-leaua la putere, a existat măcar 1 investiție care și-a recuperat banii și a avut profit ?
Guvernul nostru tembel continuă cu tembelismele

....e 5-6 Septembrie am o manifestare la proiectul structural pe care l-am propus eu- și în care sper să-i aduc pe miniștrii învățământului din Bavaria și Renania de Nord-Westfalia.

Guvernul PD-List și-a călcat cu o nonșalanță demnă de o cauză mai bună prevederil contractuale care spuneau că în maxim 40 de zile de la semnarea contractului (Martie 2011) primești prefinanțarea- până acuma n-am primit nimic și am făcut- pe munca mea voluntară...

De aceea lăudătorii proști ai PD-Lului- care nu deosebesc o investiție de o pomană făcută lui Pinalti sau Udrea- sincer să fiu îmi provoacă un dispreț imens. Pentru că sunt la putere cele mai enervante și mai penibile mediocrități care-și acoperă incompetența cu un munte de dosare.

Si marmota.. uite asa.. macroeconomia pe degete o invartea ca... vorba aceea.. in Romania anului 2011 orice absolvent fara nota reala de trecere la bac se crede profesor si ofera meditatii pentru care plateste impozite grase!

Dar sa trecem la lucruri mai marunte, la nivel de microeconomie:

1. Poti sa-mi faci si mie un rezumat al Codului Muncii!? Asa cu cuvintele tale.

2.De ce crezi tu ca intr-o tara precum Germania nu exista nici un lant comercial ( magazin ,supermarket hipermarket..) cu altfel de actionar decat german. ( Carrefour spre exemplu)

3. De ce crezi tu ca in cele mai dezvoltate state prioritate la decontarea medicamentelor de catre casele de sanatate le au medicamentele autohtone?

Promit ca, daca ma lamuresti, iti platesc si meditatia ca doar nu vrei inainte ...

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 12th December 2019 - 09:44 AM