IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Copacii de la marginea soselelor
Vizitator_Autogreen.ro.
mesaj Oct 20 2008, 08:37 AM
Mesaj #1

Guests

Am observat de curand pe DN6 plantarea unor puieti la marginea drumului national.
Ce parere aveti de copacii platati pe marginea drumului? sunt un mod de filtrare a gazelor de esapament, protectie a asfaltului si consolidare a terenului sau pretul plati in vieti omenesti este mult prea mare pentru acest lucru.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_vasi.
mesaj Oct 20 2008, 09:25 AM
Mesaj #2

Guests

Nu am vazut niciunde in lume copaci pe marginea soselelor, asta e dovada de tampenie. Orice accident ai avea, un copac nu te lasa sa iesi in camp si te trimite pe lumea cealalta.
Asta doar in Romania, Bulgaria si alte tari de mana a saptea

+Quote Post
Vizitator_Oscar.
mesaj Oct 20 2008, 11:04 AM
Mesaj #3

Guests

In Bulgaria e mai bine pentru ca, sa le spunem asa desi nu sunt, autostrazile lor nu trec prin localitati, ca la noi.

+Quote Post
Vizitator_Coco.
mesaj Oct 20 2008, 11:52 AM
Mesaj #4

Guests

In Bulgaria am mers 50 de km numai prin padure, oricum nu conteaza, treaba e ca aceste obstacole nu au ce cauta pe marginea soselei, .. fara copaci, in cazul unui accident mai ai o sansa sa scapi.
E o prostie tipic romaneasca in care perseveram.

+Quote Post
Vizitator_mda.
mesaj Oct 20 2008, 12:37 PM
Mesaj #5

Guests

Ce baieti n-are loc SUV-ul printre copaci? Chiar nu aveti simtul penibilului? Copacii sunt pe MARGINEA soselei, ideal e sa incerci sa nu ajungi acolo, nu sa-i tai ca-ti zgarii Q7-le in ei tongue.gif. Nu are sens sa ma apuc sa va povestesc despre beneficiile aduse de copacii plantati acolo, oricum nu ati intelege.

+Quote Post
Vizitator_mda.
mesaj Oct 20 2008, 12:40 PM
Mesaj #6

Guests

Si ca sa nu va agitati aiurea cu raspunsuri cretinoide avem aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Autobahn

Autobahn-ul, pe dreapta sunt niste poze, in care poze observam ceva verde, ce sa fie oare?

Copaci!

Ca sa vezi ce prosti sunt nemtii cand e de facut autostrazi, niste tarani dom'le, pui asa copaci de nu vede omu' peisajul =)) .

+Quote Post
Vizitator_mda.
mesaj Oct 20 2008, 12:42 PM
Mesaj #7

Guests

Si inca 2 filmulete :

http://video.google.com/videoplay?docid=-7343938147083717780
http://video.google.com/videoplay?docid=8842514618402996500

si gata!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 20 2008, 01:05 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (mda @ Oct 20 2008, 12:37 PM) *
Nu are sens sa ma apuc sa va povestesc despre beneficiile aduse de copacii plantati acolo, oricum nu ati intelege.

Incearca totusi rolleyes.gif
Sunt curios.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Oct 20 2008, 01:39 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (mda @ Oct 20 2008, 12:40 PM) *
Si ca sa nu va agitati aiurea cu raspunsuri cretinoide avem aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Autobahn

Autobahn-ul, pe dreapta sunt niste poze, in care poze observam ceva verde, ce sa fie oare?

Copaci!

Ca sa vezi ce prosti sunt nemtii cand e de facut autostrazi, niste tarani dom'le, pui asa copaci de nu vede omu' peisajul =)) .

Te-ai uitat pe filmuletele pe care le-ai pus ??? Eu am vazut ca, pana la acei copaci, sunt balustrade de protectie. Un mic detaliu ... care iti poate salva viatza daca "beneficiezi" de atentia unui cocalar care nu a invatat sa foloseasca semnalizarea si oglinzile si iti taie calea.

Iti doresc ca in cazul in care ajungi intr-o astfel de situatie sa NU AI PE UNDE SA IESI IN CAMP. Nici o masina nu te protejeaza la impactul cu un copac.

In plus, da-mi UN SINGUR AVANTAJ al prezentei copacilor pe marginea drumurilor. Eu pot sa-ti dau foarte multe dezavantaje:
- in cazul unui accident poti sa iesi de pe drum. Nu trebuie neaparat sa fii tu de vina ... eu am fost aruncat pe camp de un idiot cu un camion de la European Drinks ... el e mare, are camion ... eu pot sa ma descurc pe camp;
- radacinile copacilor distrug fundatia drumului (intrebatii pe cei care se ocupa de intretinere);
- vara, cand e soare puternic, se produce orbire temporara ... din cauza trecerilor repetate si rapide de la soare la umbra si iar la soare. Purtatul ochelarilor de soare rezolva o parte din problema, dar creeaza alte probleme, printre care reducerea vederii periferice;
- iarna, pe viscol, copacii contribuie la formarea celebrelor "barne' pe drum care, in final, duc la blocarea drumului;
- pe vant puternic lateral, in loc sa ai o forta laterala relativ constanta ... aceasta variaza in functie de cum sunt modificati curenti de aer de catre copaci.
Mai am, da' mai am si de munca.

O solutie, la moda pe alte meleaguri: plantarea de perdele de arbusti la cativa metri de marginea drumului. Pentru cine a avut vreodata ocazia sa mearga pe DN 2B (parca) ... de la Buzau spre Braila, chiar langa Buzau este o portiune pe care sunt plantati astfel de arbusti. Pe vant lateral puternic, acolo nu se simte nimic. In acea zona iarna nu se blocheaza dumul cu zapada. Daca esti nevoit sa iesi de pe sosea, ori te opresti in arbusti, ori, in cel mai rau caz, daca viteza este muult prea mare ... te rastorni. Dar majoritatea masinilor rezista la rasturnare. Nu acelasi lucru pot spune despre ciocnirea de un copac ...

+Quote Post
Vizitator_alin.
mesaj Oct 20 2008, 01:50 PM
Mesaj #10

Guests

copaci pe marginea autostrazilor nu prea am vazut in strainatate. eventual in zonele unde exista, fie au montat parapeti metalici fie exista santuri destul de mari/late.
in ce priveste DN-urile din Ro, iarasi, nu prea mai gasesti asa des. oricum, sa ne intelegem, nu copacul ne ia viata, ci dementa si inconstienta din capul nostru. se poate merge civilizat, astfel incat sa nu-ti pui viata in pericol si nici pe a altora.
adevarat, nu avem o retea de autostrazi care sa ne permita sa ajungem in 3h pana la Iasi, P. Neamt, Sibiu, etc, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne sinucidem sau sa ucidem pe altii, ca suntem noi grabiti. asta e situatia si trebuie luata ca atare. oricum nu schimbam noi nimic. chestiilea astea tin de interesul public ori in Romania tot ce conteaza e interesul personal al politicienilor nostri parati si corupti.
in concluzie; sa ne dezvoltam noi intai infrastructura si apoi sa ne facem prbl din cauza copacilor. faptul ca au un rol extrem de important ca filtru pt poluarea cu gaze sau cea fonica si pt estetica, e indiscutabil. ce sa mai zicem de zonele de pe autostrada care se invecineaza cu asezarile umane si unde ar trebui montate panouri antifonice !

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 20 2008, 03:12 PM
Mesaj #11

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 91
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 230

Pai Aline, copacii nu fac parte din dezvoltarea infrastructurii? Sau crezi ca apar ei singuri pe marginea drumului.

In rest iti dau dreptate: de ce sa fie mai simplu sau mai sigur daca se poate mai complicat si mai periculos?

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Oct 20 2008, 03:29 PM
Mesaj #12

Guests

Ca orice altceva, copacii de pe marginea soselei au avantaje si dezavantaje. Sunt de acord ca exista riscul impactului cu un copac, lucru destul de periculos. in mod normal nu ai de ce sa parasesti soseaua, cu exceptia curbelor (se poate evita plantarea copacilor in curbe si/sau montarea de parapeti in acele locuri. cu toate aceste dezvantaje personal sunt pentru plantarea copacilor. avem nevoie de oxigen. poate ma insel, dar cativa dintre cei care sustin drumurile fara copaci erau ferventi impotriva suv-urilor din cauza poluarii. e bine sa va decideti, luptati pt un aer curat sau nu? eu, unul, desi conduc de 20 de ani, n-am iesit in viata mea de pe drum decat atunci cand am vrut sa trag pe dreapta. ca mine cred ca sunt alti 99% de soferi. asa ca, sorry, mergeti si voi mai incet daca va e frica de moarte, dar noi vrem aer curat.

+Quote Post
Vizitator_aladin.
mesaj Oct 20 2008, 03:54 PM
Mesaj #13

Guests

Chiar daca mergi doar cu 70-80 la ora pe unul din obisnuitele drumuri cu doua benzi din Ro, marginite de perdele de arbori, iar din fata vine, asa cum este obiceiul, un mare TIR (turc, bulgar sau inconstient autohton) in depasire cu 120, la o viteze cumulata de 200 la ora, mori, esti strivit. Singura sansa e sa te arunci in afara drumului, unde dai de un mare copac, unde iarasi mori
Citeaza (gigel de luxembourg @ Oct 20 2008, 03:29 PM) *
Ca orice altceva, copacii de pe marginea soselei au avantaje si dezavantaje. Sunt de acord ca exista riscul impactului cu un copac, lucru destul de periculos. in mod normal nu ai de ce sa parasesti soseaua, cu exceptia curbelor (se poate evita plantarea copacilor in curbe si/sau montarea de parapeti in acele locuri. cu toate aceste dezvantaje personal sunt pentru plantarea copacilor. avem nevoie de oxigen. poate ma insel, dar cativa dintre cei care sustin drumurile fara copaci erau ferventi impotriva suv-urilor din cauza poluarii. e bine sa va decideti, luptati pt un aer curat sau nu? eu, unul, desi conduc de 20 de ani, n-am iesit in viata mea de pe drum decat atunci cand am vrut sa trag pe dreapta. ca mine cred ca sunt alti 99% de soferi. asa ca, sorry, mergeti si voi mai incet daca va e frica de moarte, dar noi vrem aer curat.

+Quote Post
Vizitator_Bulls.
mesaj Oct 20 2008, 04:23 PM
Mesaj #14

Guests

In loc de copaci eu prefer inca o pe sens,in total doua pe fiecare sens si din loc in loc refugiu.As mai dori sa vad parapeti de protectie,parcari pe drumurile nationale din 10 in 10 km cu wc-uri,mese , banci si apa potabila incluse!
Ideal ar fi sa putem circula intre localitati si pe jos,dar nu pe acostament ci pe o pista de biciclete pe care sa o impartim jumatate cu ei cu sens de mers pe dreapta pentru pietoni!
Nu se poate circula civilizat si in siguranta pe un drum cu o singura banda pe sens atat Tiruri,carute,biciclete,autocamioane, de peste 24 de tone,pietoni.
In locul copacilor prefer drumuri mai bune si soferi mai toleranti!

+Quote Post
Vizitator_miha.
mesaj Oct 20 2008, 04:34 PM
Mesaj #15

Guests

Chiar daca soseaua e libera si nu e nimic pe margine cretinii,inconstientii tot vor provoca accidente,asa ca lasa ne cu "dezavantajele" plantarii copacilor. Plantarea copacilor dupa anumite reguli este 99 la suta benefica.

+Quote Post
Vizitator_maris.
mesaj Oct 20 2008, 04:42 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (George @ Oct 20 2008, 01:39 PM) *
Te-ai uitat pe filmuletele pe care le-ai pus ??? Eu am vazut ca, pana la acei copaci, sunt balustrade de protectie. Un mic detaliu ... care iti poate salva viatza daca "beneficiezi" de atentia unui cocalar care nu a invatat sa foloseasca semnalizarea si oglinzile si iti taie calea.

Iti doresc ca in cazul in care ajungi intr-o astfel de situatie sa NU AI PE UNDE SA IESI IN CAMP. Nici o masina nu te protejeaza la impactul cu un copac.

In plus, da-mi UN SINGUR AVANTAJ al prezentei copacilor pe marginea drumurilor. Eu pot sa-ti dau foarte multe dezavantaje:
- in cazul unui accident poti sa iesi de pe drum. Nu trebuie neaparat sa fii tu de vina ... eu am fost aruncat pe camp de un idiot cu un camion de la European Drinks ... el e mare, are camion ... eu pot sa ma descurc pe camp;
- radacinile copacilor distrug fundatia drumului (intrebatii pe cei care se ocupa de intretinere);
- vara, cand e soare puternic, se produce orbire temporara ... din cauza trecerilor repetate si rapide de la soare la umbra si iar la soare. Purtatul ochelarilor de soare rezolva o parte din problema, dar creeaza alte probleme, printre care reducerea vederii periferice;
- iarna, pe viscol, copacii contribuie la formarea celebrelor "barne' pe drum care, in final, duc la blocarea drumului;
- pe vant puternic lateral, in loc sa ai o forta laterala relativ constanta ... aceasta variaza in functie de cum sunt modificati curenti de aer de catre copaci.
Mai am, da' mai am si de munca.

O solutie, la moda pe alte meleaguri: plantarea de perdele de arbusti la cativa metri de marginea drumului. Pentru cine a avut vreodata ocazia sa mearga pe DN 2B (parca) ... de la Buzau spre Braila, chiar langa Buzau este o portiune pe care sunt plantati astfel de arbusti. Pe vant lateral puternic, acolo nu se simte nimic. In acea zona iarna nu se blocheaza dumul cu zapada. Daca esti nevoit sa iesi de pe sosea, ori te opresti in arbusti, ori, in cel mai rau caz, daca viteza este muult prea mare ... te rastorni. Dar majoritatea masinilor rezista la rasturnare. Nu acelasi lucru pot spune despre ciocnirea de un copac ...

De unde ai scos asemanea bazaconii cu dezavantajele plantarii copacilor,soseaua nu e pista de raliu
Vezi de treaba ta nu mai debita tampenii.

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 20 2008, 04:55 PM
Mesaj #17

Membru
**

@maris: imi place ca stii sa argumentezi. Unui post de o pagina corect formulat si argumentat tu i-ai raspsuns in doi peri cu ceva de genul "nu e adevarat ca asa zic eu". Sunt curios daca ai permis sau mai mult de 16 ani.

Citeaza (miha @ Oct 20 2008, 04:34 PM) *
Chiar daca soseaua e libera si nu e nimic pe margine cretinii,inconstientii tot vor provoca accidente,asa ca lasa ne cu "dezavantajele" plantarii copacilor. Plantarea copacilor dupa anumite reguli este 99 la suta benefica.

Asa, in 99% din cazuri airbagurile unei masini nu vor fi folosite niciodata. Sunt airbagurile un lucru rau?

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 20 2008, 04:58 PM
Mesaj #18

Membru
**

Citeaza (gigel de luxembourg @ Oct 20 2008, 03:29 PM) *
eu, unul, desi conduc de 20 de ani, n-am iesit in viata mea de pe drum decat atunci cand am vrut sa trag pe dreapta. ca mine cred ca sunt alti 99% de soferi. asa ca, sorry, mergeti si voi mai incet daca va e frica de moarte, dar noi vrem aer curat.

Citeste raspunsul meu de mai sus! Crezi ca aerul curat se face cu ajutorul copacilor de pe marginea drumurilor? Acei copaci pot fi plantati oriunde nu neaparat pe marginea drumului.

+Quote Post
Danu Barosanu
mesaj Oct 20 2008, 05:00 PM
Mesaj #19

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 15-May 08
Utilizatorul numarul: 97

Citeaza (nashu_mare @ Oct 20 2008, 05:55 PM) *
Asa, in 99% din cazuri airbagurile unei masini nu vor fi folosite niciodata. Sunt airbagurile un lucru rau?

Si ca sa extind intrebarea ta: probabil 90% din oameni nu vor apela in viata lor la ambulante. Asa ca ce rost mai au ele?

+Quote Post
Vizitator_www.autogreen.ro.
mesaj Oct 20 2008, 05:06 PM
Mesaj #20

Guests

Locul copacilor e in padure, pe marginea soselei pot exista doar perdele vegetale de protectie formate din arbusti. In mod normal ar trebui indepartate pe cat posibil obstacolele care pot afecta o eventuala iesire in decor.
Poate in acest fel nu ar mai disparea in fiecare an populatia unei comune numai in accidente de circulatie.

Lasand la o parte comportamentul unor soferi, copacii la marginea soselei aduc mai multe neajunsuri decat beneficii, din pacate am observat ca politica de plantare a acestora continua exact acolo unde nu e nevoie.

Se pot impaduri terenuri in panta, terenuri afectate de eroziune, terenuri desertice etc. dar crearea unor obstacole cu buna stiinta ar trebui evitata.

+Quote Post
Vizitator_maris.
mesaj Oct 20 2008, 05:21 PM
Mesaj #21

Guests

[quote name='nashu_mare' date='Oct 20 2008, 04:55 PM' post='6615']
TU cati ani ai?E clar ca faci parte din cei specificati,cei care cred ca soseaua e numai a lor.asa ca vezi de munca ta baietas nu mai debita "argumente"

+Quote Post
Vizitator_zack.
mesaj Oct 20 2008, 05:48 PM
Mesaj #22

Guests

Intrebarea se refera la sosele nu la autostrazi.
In acest caz cred ca,da,la sosea e frumos sa ai pomi si pe sosea e inadmisibil sa conduci cu 120 de km/h.
Dupa mine,orice strada,orice sosea ar trebui sa aiba pomi.
Cu autostrada e alta treaba.E drept ca nu avem deloc autostrazi dar asta e realitatea si trebuie sa ne adaptam.
Eu stiu ca foarte multi sunt frustrati fiindca nu pot conduce mai repede din cauza satelor prin care trec,biciclisti,carute,pomi (in caz de accident) dar,asa cum am spus,asta e situatia,trebuie sa ne adaptam si sa fortezi nota,sa conduci ca un nebun e inconstienta.

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 20 2008, 06:59 PM
Mesaj #23

Membru
**

Un impact cu un copac e la fel de periculos la 100 la ora ca si la 120.
Nu tot ce e frumos e si benefic pentru sanatate. Ca sa nu zic ca in general e chiar invers. Avem noroc totusi ca nu e imoral sau ca nu ingrasa.

Citeaza (maris @ Oct 20 2008, 05:21 PM) *
TU cati ani ai?E clar ca faci parte din cei specificati,cei care cred ca soseaua e numai a lor.asa ca vezi de munca ta baietas nu mai debita "argumente"

Pisi, e al treilea post in care nu scrii nimic altceva decat atacuri la persoana. Pana la urma de ce postezi pe un forum daca nu participi la discutiile de pe el?

+Quote Post
george03
mesaj Oct 20 2008, 08:13 PM
Mesaj #24

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Vad ca "ecologistii" de ocazie baga mare cu copacii de pe marginea drumurilor. Probabil nici unul dintre ei nu a fost in situatia de asi vedea viatza trecand rapid prin fata ochilor in timp ce se indrepta cu masina ... aruncata de pe drum de un tir turcesc ... spre un copac cu trunchiul de cca 1m in diametru.

Eu am trecut prin asta, si numai norocul si, de ce sa nu spun, experienta, m-au salvat de la moarte sigura.

"Povestea" accidentului: veneam de la Braila, spre Slobozia. La iesirea din Insuratei este o curba larga, chiar si cu Tico am luat-o la 100 km/h (e drum european ... nu sariti de ... in sus tovarasii lupi moralisti). Acum eram cu o Nubira II, o masina ceva mai zdravana decat Tico, si am intrat in curba cu maxim 80 km/h ... tocmai depasisem o caruta si eram in accelerare. La mijlocul curbei idiotul de turc intra in depasirea unei carute chiar in clipa in care treceam eu pe langa el, ma agata cu remorca si ma arunca in exteriorul curbei. Marele meu noroc a fost ca, fiind singur in masina ... nu riscam sa omor/ranesc pe nimeni, am lovit-o cu partea dreapta de o buturuga si am rasturnat masina inainte de copacul minunat care ma astepta ... cu multe semne pe el, semn ca-l mai incercasera si altii. Am lovit copacul numai cu botul, putin, si m-am rostogolit pe camp ... cred ca m-am oprit undeva la vreo 25-30m de sosea, iar noroc chior ... am picat pe (ce mai ramasese din) roti. Masina a fost dauna totala, dar m-a protejat excelent, am avut doar cateva zgarieturi ... nu am avut nevoie de internare ... drept urmare mi-am luat alta la fel cu banii de la CASCO smile.gif . Airbag-ul nu s-a deschis pentru ca impactul initial a fost lateral iar in timpul rasturnarii mai mult rau mi-ar fi facut. Purtam centura, din obisnuinta ... si cand mut masina in parcare imi pun centura. E un gest reflez ca atunci cand ma sui intr-o masina sa o pun.

Daca in loc de acei copaci/buturugi ar fi fost un gard de arbusti, scapa si masina ... nu numai eu.

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 20 2008, 08:30 PM
Mesaj #25

Membru
**

Sau daca erai un pic defazat nimereai in copac si se rezolvau toate.

PS: Si eu care credeam ca te-ai lasat de sate din cauze personale dar vad ca e din cauze de masini. biggrin.gif

+Quote Post
george03
mesaj Oct 20 2008, 08:34 PM
Mesaj #26

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (nashu_mare @ Oct 20 2008, 08:30 PM) *
PS: Si eu care credeam ca te-ai lasat de sate din cauze personale dar vad ca e din cauze de masini. biggrin.gif

Nieee ... aia cu masinile a fost demult biggrin.gif Cu satele e alta proaspata sad.gif ... care n-are legatura cu masinile sad.gif .

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 20 2008, 09:22 PM
Mesaj #27

Guests

de fapt puteti citi pe erscharter.eu (european road safety charter) pe tema asta. eu un raport prin 2006 in care scrie clar ca in romania si alte cateva tari foste comuniste copacii plantati pe marginea drumului sunt una din principalele cauze de deces. nu trebuie sa fii einstein sa-ti dai seama ca asa este.. dar e evident mai complicat daca esti roman

+Quote Post
Vizitator_Gicu.
mesaj Oct 21 2008, 06:26 AM
Mesaj #28

Guests

Copacii la marginea soselei erau plantati prin anii '30 cand indentificai drumul mai usor, bineinteles atunci se circula cu carauta acum nu-si au rostul. Foarte multe accidente rutiere grave sunt cauzate prezenta acestor copaci, iar perseverenta romanilor de a planta copaci in continuare acolo unde nu trebuie e o dovada in plus ca ne meritam soarta.

+Quote Post
Vizitator_hh.
mesaj Oct 21 2008, 06:41 AM
Mesaj #29

Guests

Pe marea majoritate a drumurilor din Moldova copacii sunt necesari si pentru... orientare smile.gif. Lipsa marcajelor rutiere (pe vremuri demult apuse existau si borne fosforescente pe margini, dar acum nici nu se mai pune problema lor) determina ca pe vreme de noapte singurele repere sa fie copacii de pe marginea drumurilor.

Din punctul meu de vedere (am permis de conducere din '84, am avut doua accidente grave) daca am de ales intre o sosea goala fara nimic pe margine si una ce are copaci, prefer una cu pomi fructiferi, de talie mijlocie plantati la 1.5-2 m de sosea. Repet, pe sosea; adica restrictie de viteza la 90 respectiv 100Km/h.

Principalele cauze ale accidentelor sunt marlania, tupeul, aroganta! Separati bizonii din trafic de soferii normali si rata accidentelor va scade la 10% !

+Quote Post
Vizitator_break-noon.
mesaj Oct 21 2008, 07:24 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (hh @ Oct 21 2008, 06:41 AM) *
Pe marea majoritate a drumurilor din Moldova copacii sunt necesari si pentru... orientare smile.gif. Lipsa marcajelor rutiere (pe vremuri demult apuse existau si borne fosforescente pe margini, dar acum nici nu se mai pune problema lor) determina ca pe vreme de noapte singurele repere sa fie copacii de pe marginea drumurilor.

Din punctul meu de vedere (am permis de conducere din '84, am avut doua accidente grave) daca am de ales intre o sosea goala fara nimic pe margine si una ce are copaci, prefer una cu pomi fructiferi, de talie mijlocie plantati la 1.5-2 m de sosea. Repet, pe sosea; adica restrictie de viteza la 90 respectiv 100Km/h.

Principalele cauze ale accidentelor sunt marlania, tupeul, aroganta! Separati bizonii din trafic de soferii normali si rata accidentelor va scade la 10% !

1. nu poti separa bizoni din trafic de soferi normali. e mai simplu sa tai toti pomii de pe marginea drumului.
2. plantarea de pomi la 1.5 - 2 metrii de sosea e cea mai mare prostie pe care am auzit-o. eventual la 50 de metrii, daca vrei sa sa faci perdea de vegetatie, iar la 1.5 - 2 metrii pui arbusti si tufe
3. daca vrei pomi aproape de sosea, trebuie pusi parapeti
4. accidentele se intimpla nu doar din vina personala, ci si din vina celorlalti. poti sa circuli tu cu 10%-20% mai incet decit viteza maxima pe acea portiune ca daca este o problema si te impinge altcineva in decor, tot o sa ai probleme.
5. pe drumurile noastre stam foarte prost la capitolul protectie pasiva (pomi pe marginea soselei, picioare de pod neprotejate, margini de drum care se termina brusc, semne de circulatie lipsa, etc)

+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st November 2019 - 06:41 AM