IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sanse de angajare!, Schimbarile dese de job-uri - lipsa sanselor de angajare?
bogdan.lacraru
mesaj Mar 23 2011, 09:33 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 23-March 11
Utilizatorul numarul: 26 633

Majoritatea fimelor sau marilor companii (cu atat mai mult companiile multinationale) urmeaza un anume model din Occident in ceea ce priveste interviul si procesul de recrutare si angajare.
Un impediment sau din contra, un avantaj il constituie vechimea in munca - aici fiind avantajate in mod cert persoanele cu experienta in munca in detrimentul proaspetilor absolventi de studii superioare.
Asta in cazul in care persoana cu experienta nu ridica pretentii salariale.

Insa cel mai important aspect, care este in majoritatea cazurilor definitoriu pentru persoanele cu experienta, dar nu si unul neaparat obiectiv, este reprezentat de experienta profesionala in sine.
Nu primeaza inteligenta candidatului, profilul psihologic, studiile, ceea ce stie sa faca, punctele forte de care dispune (operare PC, limba straina, cunostinte si abilitati practice solide in domeniu) cat trecutul profesional.
Poti sa fii foarte bine pregatit in domeniu, sa fi o persoana potrivita pentru postul respectiv, dar vor fi decisive in decizia de angajare intrebari de felul:
- De ce ai plecat de la ultimul loc de munca?
- Poti sa ne aduci o recomandare de la ultimul loc de munca?
- Putem sa contactam ultimul angajator?
Oare nu este clar faptul ca nimeni nu pleaca de bine de la un loc de munca?

Daca ai avut un conflict cu fostul director, cu care nu se poate intelege nici o persoana normala, rationala de ce sa ratezi o angajare la o firma serioasa din acest motiv?
Multi candidati sunt nevoiti implicit sa minta.
Multe firme serioase pun accentul pe acest aspect - relatia cu fostul angajator, fara sa tina seama de mediul de lucru al fostului angajator sau de angajatorul in sine.

De ce nu conteaza mai mult cine esti in prezent ca persoana, de ce cunostinte si abilitati practice in domeniu dispui in mod concret (probate prin test - examen)?

O alta intrebare:
- De ce ai schimbat atat de multe locuri de munca?
Oare nu are fiecare dreptul sa mearga la mai bine? De ce sa fii fidel unui anume angajator? Daca vrei sa iti fiu fidel, fa-ma sa fiu asa!
Determina-ma tu sa nu mai plec de la tine de bine ce imi este!
Eu te intreb pe tine angajatorule de ce ai fluctuatie de personal? De ce oamenii pleaca de la tine?

Alta intrebari:
- De ce ai schimbat atat de multe locuri de munca intr-un timp atat de scurt?
- De ce ai o experienta atat de mica?
- Ce ai facut in restul timpului?
Poate ca nu mi-am gasit locul din punct de vedere profesional, poate ca am avut probleme personale (sanatate, sentimentale) de care tu , ca angajator, nu trebuie sa stii.
Daca iti spun adevarul cu siguranta nu o sa ma mai angajezi.
Eu nu intru in viata ta intima.

Ce sa insemne toate aceste metode securistice?
Suntem constienti ca un angajator serios cauta persoane stabile, sanatoase, loiale si serioase.
Dar este corect sa primeze mai mult trecutul decat ceea ce esti sau ceea ce stii sa faci in prezent (daca tu esti bun in domeniu)?

Daca primeaza trecutul (iar trecutul e cu multe schimbari de locuri de munca intr-un interval de timp relativ scurt si probleme la ultimul loc de munca) atunci ce sanse mai ai sa iti gasesti un loc de munca, indiferent ca ai fost eminent in facultate si dispui de o serie de abilitati?

Trebuie neaparat sa iti schimbi domeniul (sa faci alta facultate)?

Daca ai schimbat multe locuri de munca intr-o perioada scurta, iar la ultimul loc de munca ai avut probleme cu seful ierarhic cine iti mai acorda incredere pentru angajare pe acest mod de intervievare si recrutare?

Nu mai are omul nici o sansa sa isi gaseasca job sau sa nu fie privit cu suspiciune (de parca ar fi un infractor) la angajare de catre intervievator sau viitorii colegi?
Ma refer la o persoana care nu dispune de pile, relatii, cunostinte, bani.
Un om obisnuit.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Mar 23 2011, 09:54 PM
Mesaj #2

Guests

Bogdan este un post pe care il inteleg perfect pentru ca sunt intr-o situatie asemanatoare.
Am schimbat 7 joburi in 6 ani ( 3 joburi intr-un singur an) si de fiecare data ma fost intrebat aceleasi intrebari strategice :
1)De ce am plecat ? - la fiecare interviu la fiecare din cei 6 angajatori.
Am spus de fiecare data motivul real si am accentuat ca nu iau o asemenea decizie fara a face o analiza.
Cu exceptia unei singure plecari pe care o regret toate au fost justificate.
Pe de alta parte acum ma gandesc destul de serios oare ce o sa fac daca imi pierd job-ul .. ma mai angajeaza cineva ?
Argumentul meu este simplu : un job nu reprezinta decat un schimb de servicii .. munca contra bani. Acest schimb se face printr-un acord intre parti (si un contract legal). ORICE parte poate sa renunte oricand la acest acord (multumita acum noului cod al muncii) fara consecinte.

Daca angajatorul este interesat si in loialitate ar trebui sa faca eforturi in acest sens. Ori angajatorii (o mare parte, pentru ca exista si exceptii) sunt interesati doar de performanta si nu vor ezita sa inlocuiasca un pinion din mecanism daca este cazul. Asa este cel mai comod de gandit pentru ei si nu se mai fac aproape de loc investitii in loialitate de nici o parte a baricadei.
Este sigur ca nu imi va fi comod la urmatorul interviu dar pe de alta parte angajatorul trebuie sa inteleaga ca loialitatea se castiga .. la fel ca respectul si nimeni nu poate fi obligat sa ramana in conditiile in care nu ii place ce se intampla.

+Quote Post
Vizitator_Gogu.
mesaj Mar 24 2011, 05:17 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (bogdan.lacraru @ Mar 23 2011, 09:33 AM) *
Majoritatea fimelor sau marilor companii (cu atat mai mult companiile multinationale) urmeaza un anume model din Occident in ceea ce priveste interviul si procesul de recrutare si angajare.
Un impediment sau din contra, un avantaj il constituie vechimea in munca - aici fiind avantajate in mod cert persoanele cu experienta in munca in detrimentul proaspetilor absolventi de studii superioare.
Asta in cazul in care persoana cu experienta nu ridica pretentii salariale.

Insa cel mai important aspect, care este in majoritatea cazurilor definitoriu pentru persoanele cu experienta, dar nu si unul neaparat obiectiv, este reprezentat de experienta profesionala in sine.
Nu primeaza inteligenta candidatului, profilul psihologic, studiile, ceea ce stie sa faca, punctele forte de care dispune (operare PC, limba straina, cunostinte si abilitati practice solide in domeniu) cat trecutul profesional.
Poti sa fii foarte bine pregatit in domeniu, sa fi o persoana potrivita pentru postul respectiv, dar vor fi decisive in decizia de angajare intrebari de felul:
- De ce ai plecat de la ultimul loc de munca?
- Poti sa ne aduci o recomandare de la ultimul loc de munca?
- Putem sa contactam ultimul angajator?

Daca ai avut un conflict cu fostul director, cu care nu se poate intelege nici o persoana normala, rationala de ce sa ratezi o angajare la o firma serioasa din acest motiv?
Multe firme serioase pun accentul pe acest aspect - relatia cu fostul angajator, fara sa tina seama de mediul de lucru al fostului angajator sau de angajatorul in sine.

De ce nu conteaza mai mult cine esti in prezent ca persoana, de ce cunostinte si abilitati practice in domeniu dispui in mod concret (probate prin test - examen)?

O alta intrebare:
Oare nu are fiecare dreptul sa mearga la mai bine? De ce sa fii fidel unui anume angajator? Daca vrei sa iti fiu fidel, fa-ma sa fiu asa!
Determina-ma tu sa nu mai plec de la tine de bine ce imi este!
Eu te intreb pe tine angajatorule de ce ai fluctuatie de personal? De ce oamenii pleaca de la tine?

Alta intrebari:
- De ce ai schimbat atat de multe locuri de munca intr-un timp atat de scurt?
- De ce ai o experienta atat de mica?
- Ce ai facut in restul timpului?
Poate ca nu mi-am gasit locul din punct de vedere profesional, poate ca am avut probleme personale (sanatate, sentimentale) de care tu , ca angajator, nu trebuie sa stii.
Daca iti spun adevarul cu siguranta nu o sa ma mai angajezi.
Eu nu intru in viata ta intima.

Suntem constienti ca un angajator serios cauta persoane stabile, sanatoase, loiale si serioase.
Dar este corect sa primeze mai mult trecutul decat ceea ce esti sau ceea ce stii sa faci in prezent (daca tu esti bun in domeniu)?

Daca primeaza trecutul (iar trecutul e cu multe schimbari de locuri de munca intr-un interval de timp relativ scurt si probleme la ultimul loc de munca) atunci ce sanse mai ai sa iti gasesti un loc de munca, indiferent ca ai fost eminent in facultate si dispui de o serie de abilitati?

Trebuie neaparat sa iti schimbi domeniul (sa faci alta facultate)?

Daca ai schimbat multe locuri de munca intr-o perioada scurta, iar la ultimul loc de munca ai avut probleme cu seful ierarhic cine iti mai acorda incredere pentru angajare pe acest mod de intervievare si recrutare?

Nu mai are omul nici o sansa sa isi gaseasca job sau sa nu fie privit cu suspiciune (de parca ar fi un infractor) la angajare de catre intervievator sau viitorii colegi?
Ma refer la o persoana care nu dispune de pile, relatii, cunostinte, bani.
Un om obisnuit.

Toate intrebarile date de tine ca exemplu sunt intrebari standard, care au raspunsuri standard.
1) De ce ai plecat de la ultimul angajator. R: Pentru ca ma plafonam sau pentru ca mi-am dat seama ca nu mi se potrivea locul de munca (mai ales daca ai stat foarte putin si postul e diferit de cel la care aplici).
2) Poti sa aduci o recomandare de la ultimul angajator? R: Nu am acum o recomandare de la ultimul angajator, dar am de la penultimul. Ideal aici e sa dai 2-3 recomandari de la angajatorii anteriori.
3) Putem contacta ultimul angajator? R: Desigur. Aveti datele de contact ale angajatorilor in CV sau atasat CV. Aici pui datele de contact doar de la angajatorii pe care ii agreezi tu.

Etc. Cauta o carte in care ti se explica ce trebuie sa raspunzi la intrebarile astea.

+Quote Post
Vizitator_Marian din Berceni.
mesaj Mar 24 2011, 07:06 AM
Mesaj #4

Guests

Ai dreptate , cu urmatorul amendament: schimbarea deasa de job-uri, de locuri de munca afecteaza si pe acei ce zici tu au un avantaj datorat experientei ,sau virstei .Daca-ti vei amintii vorba aia vechi '' cite bordee atitea obicee '' vei vedea ca am dreptate.Las' deoparte faptul ca te deprofesionalizezi si asta inseamna ceva mai rau decit iti poti inchipuii mai este si faptul ca intotdeauna dar chiar intotdeauna vei fi considerat '' problema '' si vei fi primul pe lista disponibilizarilor...asta DACA , si numai daca ai norocul sa fi angajat de vre-o firma. Crede-ma nu conteaza , chiar nu conteaza experienta, daca ai citeva scimbari de job-uri...esti in aer!Iar patronii , ce sa zic , ei intreaba : de ce ai plecat de la ultimul job, iar daca zici ca pentru bani iti zice ca ar trebuii sa fi motivat de dorinta de experienta nu de finante, daca le spuio ca pentru a capata experienta si te angajaza, te munceste ca pe drac , eventual si fara bani asa, ca sa capeti ...experienta.Noul Cod al muncii nu ajuta cu nimic in acest sens, dind patronilor , firmelor drepturi pe care in alte tari nici in visele cele mai frumoase patronii sau firmele nu-si permit sa le aiba.Ce ne bucuram unii ca vom scapa de Carnetele de munca...aiurea , nici n-am scapat si este si mai complicata angajarea fara ele .Aceste grile care nu mai exista in nici o tara cu pretentii de civilizatie sit in schimb aplicate in Romania, pentru ca tot nu protesteaza nimeni .Peste tot in orice tara civilizata si mai ales cu o legislatie solida in domeniu , nu exista grilele respective: zici ca ESTI CEVA...foarte bine arata ce esti si ce sti ! Scurt si la obiect . Sti esti angajat .Nu sti ...pa, pa .Habar nu ai cite job-uri am pierdut [ si ca mine sute de alti amariti ]din cauza intrebarilor acelea stupide:de ce, de ce?Pai numai in comunismul de dinainte de '89 se cereau date de la ultimul loc de munca . Numai atunci [ pentru a stavilii migrarea de la locurile de munca pe care comunistii ti le puneau in mod fortat la dispozitie ] se cereau date si-ti puneau intrebarea : de ce ai plecat de la ultimul job ?!Din pacate capitalistii astia noi se folosesc de vechile metode comuniste pe principiul ca ce a fost bun atunci este bun si azi ,iar apoi se mira ca n-au oameni bine pregatiti sau adaptabili la cerinte.Unii mai dau si faliment si nu-si pot explica : de ce ?Uite de'asta !

+Quote Post
Vizitator_Florian.
mesaj Apr 19 2011, 12:21 PM
Mesaj #5

Guests

In primul rand, problema este a invatamantului din Romania.
Dupa ani de zile de facultate, un absolvent de ASE, cand se duce sa se angajeze nu stie sa introduca o factura in calculator si asteapta sa ii spuna angajatorul cum trebuie sa procedeze, ca la scoala.
Multi angajatori nu isi permit sa scoleasca angajatii. Trainingul costa bani si timp, in cazul in care nu ai personal disponibil cu asa ceva.
Asa ca ucenicia se face la locul de munca. Absolventul trebuie sa se adapteze la probleme din mers.

Multi angajatori sunt dictatori in propria firma pentru ca le este teama ca angajatii nu muncesc sau fura. Cu un acest tip de management, mediul din firma este unul bolnavicios - barfe, invidii, fiecare nu stie cum sa urce in ochii patronului - unii isi parasc si denigreaza colegii.
Stau peste program la munca doar ca sa ii aprecieze patronul - genul de comportament al catelusului care asteapta sa fie mangaiat in semn de afectiune.

Dupa ce individul isi pierde locul de munca si cauta altceva, nu exista nimeni care sa il consilieze.
De fapt nu exista consiliere profesionala si psihologica de la bun inceput.

A ajuns o practica ca oamenii sa schimbe foarte des locul de munca. Bineinteles ca asta nu e benefic pentru nici una din parti. Fluctuatia de personal afecteaza compania, iar schimbarea frecventa a job-ului afecteaza credibilitatea candidatului la un loc de munca.

Capitalismul se bazeaza si pe ideea ca trebuie sa existe o rata a somajului (inclusiv voluntar) undeva pe la 10% - acei oameni care au schimbat mereu locul de munca, mereu frustrati si in cautare de job, ca sa ai de unde alege.
Trebuie sa fie tot timpul someri. In acest fel ii poti munci pana la epuizare pe cei care ii ai, aratand cu degetul - uite cati someri asteapta sa iti ia locul.
Capitalismul nu va merge ideologic niciodata pe un grad de ocupare de 100%.

+Quote Post
pehash
mesaj Apr 19 2011, 01:43 PM
Mesaj #6

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

QUOTE (bogdan.lacraru @ Mar 23 2011, 10:33 AM) *
ohmy.gif
Este ingrijorator modul in care tu ai ajuns la aceasta concluzie.

Daca nici o persoana normala nu se poate intelege cu fostul director, cu siguranta nici viitorul tau angajator nu se va intelege, nu? Daca mai e si in acelasi domeniu, cu siguranta se cunosc. Deci de ce iti faci griji?
La ce te astepti de la angajator daca tu incepi relatia cu o minciuna? Referintele nu vin neaparat de la fostul tau sef. Pot sa vina si de la colegi sau clienti.

Costurile cu un nou angajat sunt mult mai mari decat par. Pe langa detaliile administrative, noua persoana, desi primeste salariu din prima luna, nu va putea 'livra' la maxim decat peste 3-6 luni, poate chiar mai mult. Cine vrea sa angajeze un fluturas care schimba job-urile la 6 luni? In plus, de cate ori trebuie sa gresesti cand iti alegi locul de munca pana inveti? Si asta este o masura a valorii tale!

Corect. In primul rand cel care te va angaja vrea sa stie ca poate avea incredere in tine. Tu esti cel care trebuie sa demonstreze acest lucru. Cum o faci? Fara referinte, cu un cv foarte 'dinamic'?

QUOTE (Mihai @ Mar 23 2011, 10:54 PM) *
Bogdan este un post pe care il inteleg perfect pentru ca sunt intr-o situatie asemanatoare.
Am schimbat 7 joburi in 6 ani ( 3 joburi intr-un singur an) si de fiecare data ma fost intrebat aceleasi intrebari strategice :
1)De ce am plecat ? - la fiecare interviu la fiecare din cei 6 angajatori.
Am spus de fiecare data motivul real si am accentuat ca nu iau o asemenea decizie fara a face o analiza.
Cu exceptia unei singure plecari pe care o regret toate au fost justificate.
Unii nu invata niciodata din greseli

Pe de alta parte acum ma gandesc destul de serios oare ce o sa fac daca imi pierd job-ul .. ma mai angajeaza cineva ?
Argumentul meu este simplu : un job nu reprezinta decat un schimb de servicii .. munca contra bani. Acest schimb se face printr-un acord intre parti (si un contract legal). ORICE parte poate sa renunte oricand la acest acord (multumita acum noului cod al muncii) fara consecinte.

corect. un simplu schimb de servicii. daca cei 3 angajatori pe care i-ai schimbat intr-un an ti-ar pune pe hartie toate cheltuielile pe care ei le-au suportat cu angajarea ta si veniturile pe care le-ai adus... ai fi de acord sa le platesti diferenta pana la profitul la care se asteptau cand te-au angajat? macar pana la un break even?
orice parte poate sa renunte la contract, dar salariatul risca mult mai putin (motiv pt care angajatorul pastreaza eventualele profituri). daca ai schimbat 7 job-uri in 6 ani si eu nu te cunosc, cum pot sa am incredere in tine? poate ca esti un bun profesionist si treci orice test, dar a 2-a zi dupa ce treci de perioada de proba si semnezi contractul permanent descopar ca esti misogin, rasist si lenes. de ce sa risc? nu ai referinte solide dupa 6 joburi? nu ti se pare cam dubios?

Aceasta postare a fost editata de pehash: Apr 19 2011, 01:44 PM

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Apr 19 2011, 02:13 PM
Mesaj #7

Guests

pentru pehash
Mda deci se recomanda sa stai la acelasi job mii de ani si sa nu misti in front nu ? Lipsa de initiativa este un dezvantaj cand vine vorba de atitudinea la locul de munca dar un avantaj in timp ce iti faci treaba.

Cu exceptia unui calculator al curentului si al conexiunii internet nu mi s-a dat niciodata mai mult decat salariul negociat si prin negociere eu inteleg ca angajatorul evalueaza si acel celebru timp (care este mult mai mic) in care nu esti productiv.
Perioada de acomodare 1 saptamana-4 saptamani si te asigur ca dupa saptamana initiala eram UP AND RUNNING . La angajare se dadeau teste si astea determinau competenta iar perioada de invatare este fortata in timpul personal (adica nu faci suficient de repede faci overtime ca sa compensezi .. mai mult sau mai putin fortat).
Daca ar fi fost cu adevarat investite 6 luni in pielea mea probabil ca as intelege punctul asta de vedere dar nu cred.
Fazele astea de care zici tu merg la incepatori la primul job care nu isi cunosc valoarea si care stau 1 an si castiga experienta .. nu la cei cu experienta (ma refer aici la programare).
Eu am fost pentru loialitatea fata de 1 angajator pana cand mi-am dat seama ca nu primesc nimic pentru loialitatea asta .. dimpotriva se angajeaza alti oameni in firma cu un salariu identic/mai mare ca al meu si eventual primesc si echipament mai bun. La fel am ajuns in firme in care am luat salariu mai mare decat cei angajati acolo de ani buni .E corect ? Nu cred dar asta e economia de piata capitalista. Eu personal nu pot sa inteleg de ce doar cu demisia pe masa primesc un salariu mai mare(adica semnificativ mai mare) .. e stupid si inutil pentru ca eu personal cand am ajuns la etapa asta e prea tarziu.
Deci investitia firmei in angajati nu este returnata proportional cu durata pe care angajatii o petrec la un loc de munca . Poate ai argumentele tale in acest sens si mi-ar place sa le citesc smile.gif. E clar ca esti de partea cealalta a baricadei.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Apr 19 2011, 02:59 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (mihai @ Apr 19 2011, 02:13 PM) *
...
Eu personal nu pot sa inteleg de ce doar cu demisia pe masa primesc un salariu mai mare(adica semnificativ mai mare) .. e stupid si inutil pentru ca eu personal cand am ajuns la etapa asta e prea tarziu.
Deci investitia firmei in angajati nu este returnata proportional cu durata pe care angajatii o petrec la un loc de munca . Poate ai argumentele tale in acest sens si mi-ar place sa le citesc smile.gif. E clar ca esti de partea cealalta a baricadei.

smile.gif "semnificativ" mai mare asta spune tot. tu vrei sa-ti creasca salariul peste noapte dela 800 la 1600, nu? Pune-te tu in locul angajatorului, ia vezi, ai putea?

+Quote Post
pehash
mesaj Apr 19 2011, 03:42 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Cealalta parte a baricadei? Am o oarecare experienta care ma ajuta sa privesc problema din ambele puncte de vedere. De fapt, depinde cum definesti "baricada".
Daca maine ti se da mana libera sa-ti angajezi singur o echipa, ce faci? Le dai doar un test de aptitudini? Si daca dupa 3 luni pleaca unul, indiferent de motive? Pana gasesti alta persoana va trebui sa faci tu si treaba lui. Oare atunci o sa mai fii la fel de convins ca e suficient un test de aptitudini? Orice ai raspunde acum, trebuie sa tii cont de faptul ca nu ai efectiv aceasta experienta.

Majoritatea 'angajatorilor' romani ard etape in formarea angajatilor si managerilor. Te trezesti deseori ca lucrezi cu niste incompetenti, sau mai rau, cu niste personaje ciudate, care au ca singur scop in viata 'cariera'. Se vede acest lucru si in diferenta enorma de salarii intre prima si ultima pozitie din companie. Un 'junior' ia 200 de euro si un 'senior' ia 2000. Dar 'seniorul' are de fapt 2-3 ani de experienta heirupista in care a acumulat din mers aptitudini amestecate, obiceiuri bune si rele. Vine peste ei un manager sau team leader sau cum vreti sa-i spuneti care nu este respectat nici macar de proprii subalterni, cu atat mai putin de patroni, deci nu va reusi niciodata sa conduca o echipa in adevaratul sens al cuvantului. Si fiecare din 'actorii' astia zboara cu prima ocazie catre alt job, nemultumit ca treaba nu merge asa cum crede el ca ar trebui sa mearga, convins ca este singura rotita din sistem care se invarte bine.

Vrei sa te angajezi si ti-e teama ca o sa-i umfle rasul la interivu cand vor vedea ca schimbi joburile mai des ca pantofii? Fa-ti un profil pe linkedin si incearca sa strangi cateva referinte (daca ai de la cine). Du-te cu el printat la urmatorul interviu si ai rezolvat problema. Dar toti vor fi constienti ca ai schimbat 7 joburi. Indiferent de motive, a fost alegerea ta si denota o anumita tendinta in cariera ta.

Aceasta postare a fost editata de pehash: Apr 19 2011, 03:43 PM

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Apr 19 2011, 06:38 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (pehash @ Apr 19 2011, 03:42 PM) *
Cealalta parte a baricadei? Am o oarecare experienta care ma ajuta sa privesc problema din ambele puncte de vedere. De fapt, depinde cum definesti "baricada".
Daca maine ti se da mana libera sa-ti angajezi singur o echipa, ce faci? Le dai doar un test de aptitudini? Si daca dupa 3 luni pleaca unul, indiferent de motive? Pana gasesti alta persoana va trebui sa faci tu si treaba lui. Oare atunci o sa mai fii la fel de convins ca e suficient un test de aptitudini? Orice ai raspunde acum, trebuie sa tii cont de faptul ca nu ai efectiv aceasta experienta.

Majoritatea 'angajatorilor' romani ard etape in formarea angajatilor si managerilor. Te trezesti deseori ca lucrezi cu niste incompetenti, sau mai rau, cu niste personaje ciudate, care au ca singur scop in viata 'cariera'. Se vede acest lucru si in diferenta enorma de salarii intre prima si ultima pozitie din companie. Un 'junior' ia 200 de euro si un 'senior' ia 2000. Dar 'seniorul' are de fapt 2-3 ani de experienta heirupista in care a acumulat din mers aptitudini amestecate, obiceiuri bune si rele. Vine peste ei un manager sau team leader sau cum vreti sa-i spuneti care nu este respectat nici macar de proprii subalterni, cu atat mai putin de patroni, deci nu va reusi niciodata sa conduca o echipa in adevaratul sens al cuvantului. Si fiecare din 'actorii' astia zboara cu prima ocazie catre alt job, nemultumit ca treaba nu merge asa cum crede el ca ar trebui sa mearga, convins ca este singura rotita din sistem care se invarte bine.

Vrei sa te angajezi si ti-e teama ca o sa-i umfle rasul la interivu cand vor vedea ca schimbi joburile mai des ca pantofii? Fa-ti un profil pe linkedin si incearca sa strangi cateva referinte (daca ai de la cine). Du-te cu el printat la urmatorul interviu si ai rezolvat problema. Dar toti vor fi constienti ca ai schimbat 7 joburi. Indiferent de motive, a fost alegerea ta si denota o anumita tendinta in cariera ta.

Wow .. deci sunt condamnat smile.gif nu stiam . Personal cred ca daca lucrurile ar sta chiar asa cum spui tu ar fi inutil sa ma mai cheme la interviu nu ? si totusi am fost chemat la interviu si am primit si oferte .. ciudat.
Cat despre angajat oameni mie personal mi-ar fi foarte greu dar sunt sigur ca nu as incerca sa vad lucrurile unilateral in stilul : ai schimbat 6 joburi esti naspa . Unde lucrez acum sunt oameni care au schimbat destule joburi si totusi sunt printre cei mai buni si am ce invata de la ei.
Cunosc oameni care conform profilului descris de tine sunt ideali cu 10 ani la un job si totusi din punct de vedere al skill-urilor tehnice nu erau chiar asa de buni (in ciuda faptului ca pe hartie aveau mai multa experienta decat multi si au fost loiali firmei). Oameni care din pacate nu reuseau sa mai inteleaga tehnologii mai noi si nu mai aveau rabdarea necesara.
E adevarat .. vrei sa angajezi o echipa si aici eu vad o problema in stilul de munca de la noi (si nu numai) pentru ca nu exista o "Echipa" in ciuda sloganurilor corporatiste. De cele mai multe ori fiecare trage pentru el si isi arata cu degetele colegii daca gresesc si respectiv se lauda pe sine cat poate evident discret.
Exista exceptii evident dar e greu sa ai o echipa cand fiecare este evaluat individual si isi primeste marire daca iese mai bine decat competitia.

La job-ul la care am stat cel mai mult 2 ani doar echipa (pe care am si condus-o) m-a motivat sa raman pana cand mi-am dat seama ca obiectivele echipei mele nu coincideau deloc cu cele ale firmei. Si atunci am facut o lista de pro si contra si am decis.
Si atunci daca nu ai o "misiune" si nu esti multumit de ce sa ramai ? Doar pentru bani ? Doar din inertie ? Doar ca ai credit ?
Doar ca zici tu PEHASH ca trebuie sa raman la angajator ?
Am mai postat aici legat de codul muncii : Daca una din parti nu este multumita de cealalta este libera sa inceteze contractul. Daca angajatorul chiar crede ca eu as sta angajat la el nemultumit doar ca sa nu am un alt job in CV atunci probabil ca intr-adevar nu am ce cauta la jobul lui.

+Quote Post
pehash
mesaj Apr 20 2011, 08:35 AM
Mesaj #11

Membru veteran

ohmy.gif
n-am zis sa ramai nicaieri... poate n-ai citit prea atent.
doar ti-am explicat de ce eu, daca te-as chema la un interviu, as vrea sa stiu de ce ai schimbat 6-7 joburi in tot atatia ani. daca te deranjeaza intrebarea n-ai decat sa te ridici si sa pleci.. sa te angajezi doar la unii pe care nu-i intereseaza trecutul angajatilor. ce nu e clar? dry.gif
daca tu vii si-mi spui ca ai schimbat 3 joburi intr-un an, nu ti se pare normal ca eu sa ma intreb daca nu vei pleca si de la mine dupa cate va luni? asa ca incerc de la inceput sa aflu ce te-a nemultumit, si daca mi-e clar ca vei avea aceeasi pb si la mine... te trimit la concurenta biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de pehash: Apr 20 2011, 08:38 AM

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Apr 20 2011, 05:35 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (pehash @ Apr 20 2011, 08:35 AM) *
ohmy.gif
doar ti-am explicat de ce eu, daca te-as chema la un interviu, as vrea sa stiu de ce ai schimbat 6-7 joburi in tot atatia ani. daca te deranjeaza intrebarea n-ai decat sa te ridici si sa pleci.. sa te angajezi doar la unii pe care nu-i intereseaza trecutul angajatilor. ce nu e clar? dry.gif
daca tu vii si-mi spui ca ai schimbat 3 joburi intr-un an, nu ti se pare normal ca eu sa ma intreb daca nu vei pleca si de la mine dupa cate va luni? asa ca incerc de la inceput sa aflu ce te-a nemultumit, si daca mi-e clar ca vei avea aceeasi pb si la mine... te trimit la concurenta biggrin.gif

Ultimul paragraf este rezonabil smile.gif . Sunt de acord cu asta si inteleg perfect de ce trebuie inteles trecutul dar mie imi seamana tot mai mult cu o chestie aproape "politista". Cat ai stat acolo , de ce ai plecat lucru care nu stiu cui ii place. Nu stiu la cate firme ai fost si cat ai stat dar sunt convins ca nu este placut sa iti justifici actiunile unor necunoscuti.La fel nu stiu cat vor intelege acei necunoscuti contextul in care ai luat o decizie si toate constrangerile tale.

In fine mai devreme sau mai tarziu va trebui sa vad lucrurile si din tabara opusa smile.gif.

+Quote Post
Vizitator_Florian.
mesaj Apr 21 2011, 10:10 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (pehash @ Apr 20 2011, 08:35 AM) *
ohmy.gif

Nu vreau sa critic atitudinea dvs., intrucat mi se pare indreptatita.
Si eu daca as fi angajator as proceda la fel cu persoanele care isi schimba frecvent job-ul.
Probabil la fel as proceda si cu persoanele care au cazier (care au facut puscarie) si cu cele care au dizabilitati.

Dar din atitudinea dvs.(care din pacate e specifica in mare parte angajatorilor ) sa inteleg ca persoana care a deschis topicul (ca si Mihai de ex.) si banuiesc ca sunt foarte multe persoane in aceasta situatie, nu mai are nici o sansa?
Cei care schimba des job-ul sunt damnati a priori?

Pe de alta parte ma gandesc ca mult mai concludent este un test de aptitudini decat trecutul profesional.
Degeaba angajez un om cu stabilitate daca e slab profesional.
Poate fi un om cu schimbari frecvente de job, dar pregatit profesional si in acelasi timp sa fie o persoana morala. Cred ca a invatat multe din experienta.
Sau chiar daca a gresit in trecut, nu inseamna ca trecutul il defineste in prezent.

Pana la urma si angajatorul are de pierdut cu aceasta atitudine. Nu intotdeauna e adevarat, ci doar cateodata!
Am lucrat o perioada in Resurse Umane si ma izbeam des de situatii de acest gen.
Au fost angajate persoane care erau "very clean" ca si trecut, iar dupa 3 luni au plecat. Am vazut si persoane cu trecut indoielnic, dar care s-au adaptat in final foarte bine.
Si invers - nimic nu e absolut valabil.

Omul nu e o marfa si totodata e foarte complex - de multe ori foarte greu de citit oricat de multe teste psihologice ii bagi sub nas sau oricat de multe interviuri sustine.

Pana la urma trebuie sa inceapa si angajatorul roman sa faca anger management.
Sa inteleaga ce il poate nemultumi pe angajat si cum se poate ajunge la o solutie echitabila pana ca omul sa isi dea demisia - ca atunci e deja prea tarziu.

Asa cum pentru un candidat nu da prea bine sa schimbe job-urile, nici pentru angajator nu e ok fluctuatia mare de personal.

Dar pana la urma urmei, angajatul e intrebat la interviu de ce a fost asa nefericit la locurile anterioare de munca si nu angajatorul e luat la intrebari pentru nr. de persoane care pleaca din firma,nu? rolleyes.gif

+Quote Post
pehash
mesaj Apr 21 2011, 10:56 AM
Mesaj #14

Membru veteran

QUOTE (Florian @ Apr 21 2011, 11:10 AM) *
Dar din atitudinea dvs.(care din pacate e specifica in mare parte angajatorilor ) sa inteleg ca persoana care a deschis topicul (ca si Mihai de ex.) si banuiesc ca sunt foarte multe persoane in aceasta situatie, nu mai are nici o sansa?
Cei care schimba des job-ul sunt damnati a priori?

Discutia a pornit doar de la faptul ca esti interogat la interviu despre istoricul insirat in CV. Daca ai fost invitat la un interviu e clar ca ai sanse sa fii angajat, nu?

Pe de alta parte, daca nu am fost suficient de clar, cand schimbi atat de des jobul, chiar daca o faci din motive pe care oricine le-ar considera intemeiate, este in mod cert si vina ta. Omul mai si invata din greseli.. eventual. biggrin.gif

Din proprie experienta, cea mai practica si eficienta metoda de angajare este prin 'relatii'. Nu ma refer aici la nepotismele romanesti, ci la recomandarile pe care le poti primi de la o persoana in care angajatorul tau are mai multa sau mai putina incredere. Practic, daca gasesti pe altcineva dispus sa garanteaze pentru tine si acel altcineva este o persoana in care viitorul tau sef/patron are incredere, cu o recomandare "bazata" vei trece deseori in fata candidatului cu aptitudini 101%. O fi corect? Nu cred, dar este o realitate.

Aceasta postare a fost editata de pehash: Apr 21 2011, 10:57 AM

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Apr 21 2011, 10:26 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (pehash @ Apr 21 2011, 10:56 AM) *
Discutia a pornit doar de la faptul ca esti interogat la interviu despre istoricul insirat in CV. Daca ai fost invitat la un interviu e clar ca ai sanse sa fii angajat, nu?

Pe de alta parte, daca nu am fost suficient de clar, cand schimbi atat de des jobul, chiar daca o faci din motive pe care oricine le-ar considera intemeiate, este in mod cert si vina ta. Omul mai si invata din greseli.. eventual. biggrin.gif

Din proprie experienta, cea mai practica si eficienta metoda de angajare este prin 'relatii'. Nu ma refer aici la nepotismele romanesti, ci la recomandarile pe care le poti primi de la o persoana in care angajatorul tau are mai multa sau mai putina incredere. Practic, daca gasesti pe altcineva dispus sa garanteaze pentru tine si acel altcineva este o persoana in care viitorul tau sef/patron are incredere, cu o recomandare "bazata" vei trece deseori in fata candidatului cu aptitudini 101%. O fi corect? Nu cred, dar este o realitate.

Pehash aici ai nimerit-o .. dar ca eu cred ca se pune problema la modul "All things being equal" . In nici un caz daca eu si Mihai_clona_mea mergem la interviu nu se va angaja clona doar pentru ca are recomandare desi profesional nu ar putea face fata . E adevarat ca se mai intampla dar cu cat job-ul cere un nivel mai inalt recomandarea nu are ponderea asa de mare.
Sa mai adaug si ca motivul principal pentru care merge "networking"-ul este sistemul de prime ? Adica eu recomand pe cineva si primesc o suma de bani (la unele firme se ajunge si la mii de euro) pe care altfel firma ar fi obligata sa le dea la o firma de recrutare (poate chiar dublu). Deci se explica financiar si aceasta chestie cu "increderea". Sa nu mai zic ca este subiectiv si faptul ca unii oameni se inteleg mai bine cu sefu' si obtin o recomandare ...altii chiar daca isi fac treaba nu sunt chiar amici la catarama.
Una peste alta eu nu cred ca sansele de angajare scad asa de drastic daca incerci sa iti expui situatia la interviu. Si din nou nu vad un pacat in a pleca de la o firma si nici nu cred ca cineva trebuie sa fie de vina .. pur si simplu se incheie o relatie nu este nimic grav. Iar fluctuatia de personal a unei firme este problema lor .. nu pot sa le zic eu ce oameni sa tina si ce oameni sa dea afara pentru ca am vazut nenumarate cazuri in care oamenii buni ramaneau dar si cei mai putini buni .. doar ca sa dea bine la cifre ca e fluctuatie minima de personal dar rezultatul final nu era deloc stralucit.

+Quote Post
tsunami
mesaj Apr 25 2011, 08:41 AM
Mesaj #16

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (mihai @ Apr 21 2011, 11:26 PM) *
Pehash aici ai nimerit-o .. dar ca eu cred ca se pune problema la modul "All things being equal" . In nici un caz daca eu si Mihai_clona_mea mergem la interviu nu se va angaja clona doar pentru ca are recomandare desi profesional nu ar putea face fata . E adevarat ca se mai intampla dar cu cat job-ul cere un nivel mai inalt recomandarea nu are ponderea asa de mare.
Sa mai adaug si ca motivul principal pentru care merge "networking"-ul este sistemul de prime ? Adica eu recomand pe cineva si primesc o suma de bani (la unele firme se ajunge si la mii de euro) pe care altfel firma ar fi obligata sa le dea la o firma de recrutare (poate chiar dublu). Deci se explica financiar si aceasta chestie cu "increderea". Sa nu mai zic ca este subiectiv si faptul ca unii oameni se inteleg mai bine cu sefu' si obtin o recomandare ...altii chiar daca isi fac treaba nu sunt chiar amici la catarama.
Una peste alta eu nu cred ca sansele de angajare scad asa de drastic daca incerci sa iti expui situatia la interviu. Si din nou nu vad un pacat in a pleca de la o firma si nici nu cred ca cineva trebuie sa fie de vina .. pur si simplu se incheie o relatie nu este nimic grav. Iar fluctuatia de personal a unei firme este problema lor .. nu pot sa le zic eu ce oameni sa tina si ce oameni sa dea afara pentru ca am vazut nenumarate cazuri in care oamenii buni ramaneau dar si cei mai putini buni .. doar ca sa dea bine la cifre ca e fluctuatie minima de personal dar rezultatul final nu era deloc stralucit.

mihai, eu nu inteleg o chestie,
zici ca ai condus o echipa dar ca obiectivele echipei nu coincideau cu ale companiei, laugh.gif , nu prea inteleg cu vine chestia asta, poti s-o detailezi?
apoi esti nemultumit de atitudinea potentialului angajator referitor la situatia ta. daca iti cumperi o masina pentru a face curierat si ar trebui sa angajezi un sofer l-ai lua pe unu care a avut 3 accidente intr-un an?
eu l-as angaja numai daca altul n-ar exista pe slariul ala (care e musai sa fie mai mic decat al unuia care a schimbat 2 slujbe in 6 ani si cu referinte tari), si te-as categorisi ca un angajat cu factor mare de risc.

acum, de cand traiesc in romania eu ti-as acorda, asa din afara, o circumstanta atenuanta, dar pus in fata situatiei de a angaja pe cineva mi-ar fi foarte dificil ca eu sa-mi iau raspunderea pentru tine.

apoi, ai mai avea o sansa. deschideti firma ta, alearga tu dupa contracte, formeaza-ti echipa si, as fi chiar curios cum ti-ai alege tu echipa pe care s-o platesti tu din bugetul firmei tale. de ce crezi ca nu ai reusi?

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Apr 25 2011, 03:56 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (tsunami @ Apr 25 2011, 08:41 AM) *
mihai, eu nu inteleg o chestie,
zici ca ai condus o echipa dar ca obiectivele echipei nu coincideau cu ale companiei, laugh.gif , nu prea inteleg cu vine chestia asta, poti s-o detailezi?
apoi esti nemultumit de atitudinea potentialului angajator referitor la situatia ta. daca iti cumperi o masina pentru a face curierat si ar trebui sa angajezi un sofer l-ai lua pe unu care a avut 3 accidente intr-un an?
eu l-as angaja numai daca altul n-ar exista pe slariul ala (care e musai sa fie mai mic decat al unuia care a schimbat 2 slujbe in 6 ani si cu referinte tari), si te-as categorisi ca un angajat cu factor mare de risc.

acum, de cand traiesc in romania eu ti-as acorda, asa din afara, o circumstanta atenuanta, dar pus in fata situatiei de a angaja pe cineva mi-ar fi foarte dificil ca eu sa-mi iau raspunderea pentru tine.

apoi, ai mai avea o sansa. deschideti firma ta, alearga tu dupa contracte, formeaza-ti echipa si, as fi chiar curios cum ti-ai alege tu echipa pe care s-o platesti tu din bugetul firmei tale. de ce crezi ca nu ai reusi?

Tsunami .. bine ai venit pe topic-ul asta.
Tocmai am terminat de recitit "Peopleware" in care se tot da inainte cu perioada de 6 luni de training a unui individ pentru un job de "knowledge" worker. Deseori echipa nu este motivata de ce crede management-ul ca este motivata (de multe ori management-ul isi imagineaza ca doar banii motiveaza oamenii si nu cred ca e 100% adevarat). Nu poti sa motivezi o echipa (sau ma rog eu nu am putut) daca nu exista un obiectiv comun pentru care sa traga oamenii. In afara de traditionalul : faci ce iti zic sau te dau afara.

Aa si faza cu comparatia intre "ACCIDENT" si plecarea de la locul de munca nu pot sa o inteleg. Foarte ciudat puneti problema si incerc sa inteleg. Un accident e provocat de multe ori sa zicem neintentionat sau din neatentie in cel mai rau caz. Plecarea de la locul de munca se intampla din vointa angajatului/angajatorului si nu constituie in ochii mei o neregula. Adaptabilitatea este o calitate in lumea business-ului din cate tin eu minte. Nu vad de ce ar fi altfel si pe piata muncii.
Factor de risc ? ce risti tu ca business cand efectiv poti angaja pe oricine oricand in locul meu ? Nu pot sa inteleg inca aceasta logica mai ales ca de cele mai multe ori ca angajat repet esti nevoit ca intr-o luna sa produci la nivelul celui pe care il inlocuiesti .. deci maxim salariul pe o luna (desi nici ala nu cred). Contractul meu nu promite nimic decat ca voi lucra pentru o anumita suma de bani un numar de ore pe luna .. nu ca imi voi dedica viata firmei la care sunt(desi ar fi bine).
Aaa.. firma este nevoita sa angajeze pe cineva cu salariul "REAL" de pe piata pe pozitia aia ? Nu e problema mea. Firma e nevoita sa aloce poate 2 oameni sa acopere o pozitie ? Din nou nu e problema mea de aia primesc un salariu si nu procent din profit. O relatie win-win nu are nimic din constrangerile invocate de voi.
A trecut epoca (din pacate) in care te angajai la o firma si ieseai la pensie de acolo.
Bottom line : Incerc sa ma pun si in pantofii angajatorului dar nu pot inca sa justific abordarea.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Apr 25 2011, 07:07 PM
Mesaj #18

Guests

Este pierdere de vreme sa incerci sa gasesti o motivatie comuna intr-o echipa abia dupa ce ai format echipa...

Din pacate deseori ajungi sa conduci o echipa pe care nu ai strans-o tu. Caz tipic de lipsa de experienta in organizatiile romanesti, in care gigel este atras cu titlul de 'manager', dar nu are nici cea ma vaga idee cu ce se mananca si accepta repsonsabilitatea fara sa primeasca si drepturile aferente. Compromisuri la compromisuri.. rezultate pe masura.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj May 5 2011, 08:52 AM
Mesaj #19

Guests

sunt somer. m-am inscris la un curs de reconversie in domeniul IT finantat de UE in parteneriat cu Primaria Rm. Valcea.
Procesul de recrutare pentru curs a inceput in urma cu 3 luni de zile. Cursul trebuia sa inceapa pe data de 2 mai si ni s-a spus ca vom fi contactati. Am sunat eu sa vad ce se mai intampla si mi s-a spus ca se asteapta autorizarea profesorilor de curs de la Bucuresti. Asta cu o saptamana inainte sa inceapa cursul !!! Nici pana in prezent nu ne-a mai anuntat nimeni nimic. Dar banii de la UE i-au luat. E vorba de urmatorul proiect:
http://www.proiect-doit.ro/

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj May 5 2011, 02:21 PM
Mesaj #20

Guests

am incercat sa gasesc de munca urmarind anunturile din ziare si de pe net. pe studii superioare nu prea gasesti mai nimik la noi in oras.
mi-am facut cont si CV pe site de recrutare si am inceput sa aplic si in Bucuresti. Erau anunturi unde aplicau si mii de candidati pe un post. EXACT! Mii de candidati pe un singur post. Ce sanse sa ai?

Am fost si la Bursa Locurilor de Munca Valcea sa imi incerc si eu norocul. O puzderie de oameni in cautare de loc de munca ! Nu cred ca am numarat mai mult de 35 de oferte de locuri de munca. Nici unul pe studii superioare. Doar de genul agenti de asigurari si o doamna care tot angajeaza de ani de zile pe o fundatie in toate domeniile, ii munceste 2-3 saptamani si ii pune pe liber fara sa le dea vreun ban - e cunoscuta in tot orasul. Face asta doar ca sa primeasca nu stiu ce subventie de la somaj.
Mai erau pe acolo tot felul de functionarasi la cravata care isi sorbeau cafeaua, pipau din tigari si inscriau la greu cursanti pentru cursuri de reconversie profesionala, ca sa isi justifice intr-un fel activitatea.
Un peisaj pitoresc.....

Hilara este experienta de a doua zi. In saracia mea, imi permit sa mai citesc si eu ziarul.
Si nu am putut sa nu ma abtin sa vad ca scria de Bursa de Locuri de Munca din ziua precedenta cum a fost un real succes si s-au angajat vreo 180 de persoane.
Ma tot intrebam cum naiba s-au angajat 180 de oameni, daca toate ofertele nu totalizau mai mult de 35-40 de locuri de munca?
Cine citeste ziarul isi spune : uite ce greu gasesc eu de munca, iar altora cat le e de usor!

Cred ca e un obicei de pe vremea lui Ceasca sa raporteze mai multe rezultate (angajari) decat au fost in realitate, ca altfel nu imi explic.

+Quote Post
pehash
mesaj May 5 2011, 04:36 PM
Mesaj #21

Membru veteran

Bogdan, daca ai sti cu siguranta in acest moment ca in urmatorii 10 ani nu se va mai crea nici un loc de munca si nu vei putea sa te angajezi nicaieri, ce ai face ca sa-ti castigi cinstit existenta? Ce te opreste sa incepi maine dimineata?

Succes!

+Quote Post
Vizitator_ioan.
mesaj May 5 2011, 05:20 PM
Mesaj #22

Guests

nIMENI NU VA OPRESTE SA VA FACETI PROPRIA AFACERE SI O SA VEDETI CE INSEAMNA SA FII ANGAJATOR DUPA CE AI FOST ANGAJAT.

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj May 5 2011, 06:37 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (ioan @ May 5 2011, 05:20 PM) *
nIMENI NU VA OPRESTE SA VA FACETI PROPRIA AFACERE SI O SA VEDETI CE INSEAMNA SA FII ANGAJATOR DUPA CE AI FOST ANGAJAT.

Un sfat foarte bun.
Dar insuficient. Nu este deloc usor sa incepi propria afacere. Eu caut sa ma educ cat pot inainte sa fac pasul asta invatand de la angajatorul actual si de pe forumuri .
E usor de zis greu de facut. Sunt mult prea multi factori in ecuatia asta si extrem de putine informatii .. plus multe capcane.
Plus ca daca esti inginer specialist in reactoare nucleare (sa zicem) nu cred ca poti sa faci propria ta afacere si arunci pe apa sambetei ce ai invatat ani de zile.

+Quote Post
Vizitator_gabi_cernea.
mesaj May 6 2011, 10:21 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (ioan @ May 5 2011, 05:20 PM) *

Sfatul e foarte bun, dar nu pentru Romania !!!
In Romania statul te descurajeaza daca vrei sa faci o afacere.
E un adevarat haos legislativ, birocratie, nu e nici un sprijin real, peste tot confuzie.

Am vrut sa pornesc si eu o afacere, am intebat la Registru Comertului ce acte trebuie, cat ma costa si am aflat ulterior ca mi-au dat o parte din informatii. Pe langa ce mi-au spus aia imi mai trebuiau si alte autorizatii care inseamna alti bani (care costau foarte mult - pentru protectia datelor cu caracter personal) - ma gandeam sa fac o firma de recrutare resurse umane impreuna cu un prieten, imigrare, plasare baby-sitter etc.
Dupa care am intrebat ce acte trebuie depuse la Fisc, ce documente contabile. Trebuie depuse declaratii si daca nu ai activitate altfel iei amenda.
O gramada de alte aprobari de care stii sau nu stii, legi de care stii sau nu ai de unde sa stii si poti sa iei lejer amenda, penalizari etc.

Nu exista in Romania o institutie unde sa te duci si sa spui: Vreau sa deschid afacerea cutare! Ce trebuie sa fac? Care sunt toate (toate) actele, autorizatiile, legile si cat costa cu totul?
Ce controale sunt? Garda, Fisc, contributii la institutii etc.
Toate informatiile posibile - sa pot sa imi fac un plan realist de afacere !!!

Te doare capul. Mai bine o lasi dracu' balta. E un adevarat haos.

+Quote Post
Vizitator_Ciprian.
mesaj May 31 2011, 01:10 PM
Mesaj #25

Guests

Din pacate chestia asta cu schimbatul locurilor de munca ca pe sosete a devenit foarte des intalnita. Si nu am nimic impotriva ei. Atata timp cat angajatorul de la noi vede in oameni doar niste scule care trebuie uzate si aruncate cand incep sa clacheze sunt perfect de acord sa schimbi si 10 locuri de munca pe an.
Mai ales in orasele universitare sau in cele mai sarace a devenit ceva obisnuit la patron sa vina cu amenintari de genul ca daca nu stai peste program/ nu lucrezi in weekend etc mai sunt inca 10 la usa care asteapta angajati pe un salariu mai mic ca tine, nu conteaza ca poate is mai prost pregatiti... Am intalnit pana acum de 2 ori atidutinea asta tampita a angajatorilor si pot sa zic ca mai aveam oleaca si ne luam la bataie inainte de plecare.
O fi pentru patroni greu dar pentru angajati este cel mai greu. In ambele locuri de munca care le-am parasit nu aveam salariul intreg pe cartea de munca, eu munceam defapt pe minimul pe economie (la al doilea serviciu din 18luni lucrate numai 7 erau trecute pe cartea de munca), orele peste program nu erau contorizate in nici un fel, concediul erai mai mult obligat sa il iei cand dorea patronul si nu mai mult de 5 zile consecutive ca vai da firma faliment in lipsa ta (ceea ce ma intreb este cum de scapa patroneii astia de controalele de la itm deoarece nereguli erau garla acu cu noua lege ar trebui sa faca si puscarie domnu patron). In aceste conditii mi se pare perfect normal sa zbori de la un loc de munca la altul pana nimeresti ceva care sa fie calumea.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alina..
mesaj Sep 12 2011, 03:04 PM
Mesaj #26

Guests

voi realizati cata lume e disperata fara un loc de munca? oare nu avem dreptul sa muncim intr-un loc decent,sa castigam un ban pe cat de cinstit pe atat de meritat?
domnilor angajatori...sa muriti saraci si in chinuri,poate atunci ne veti intelege !

+Quote Post
Vizitator_Stefan.
mesaj Sep 14 2011, 09:41 AM
Mesaj #27

Guests

Caz real in Romania!
nu e vorba de Bucuresti, ci de provincie.

baiat cu studii superioare, master, limba straina, stapaneste perfect calculatorul, are experienta in domeniu 3 ani de zile, are permis de conducere si ceva recomandari.

ce salariu ii da patronul?
650 RON !
ce conditii?
10-12-14 ore de munca pe zi
+ sambete
+ duminici (cateodata)

+ 3 luni de proba dupa care mai vede daca ii da cu sutul sau nu.

Tovarasi patroni, deveniti patroni peste noapte pe seama statului stiti cat costa intretinerea la bloc iarna pentru apartament cu 2 camere? aprox. 300 RON?

Cum sa traiesti cu ce ramane (350 RON) pe luna dragi tovarasi patroni ?

Mai mult, omul trebuie sa fie multumit ca are loc de munca si sa mai suporte si jignirile patronului.

Halal capitalism! Ca dracu' !

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Sep 14 2011, 09:58 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Stefan @ Sep 14 2011, 09:41 AM) *
baiat cu studii superioare, master, limba straina, stapaneste perfect calculatorul, are experienta in domeniu 3 ani de zile, are permis de conducere si ceva recomandari.

ce salariu ii da patronul?
650 RON !
ce conditii?
10-12-14 ore de munca pe zi
+ sambete
+ duminici (cateodata)

+ 3 luni de proba dupa care mai vede daca ii da cu sutul sau nu.

Pai poate ca atata produce respectivul loc de munca.
Degeaba am eu in casa un vas de veceu din aur, daca tot treaba aia o evacueaza ca si unul de ceramica...

Oricum nimeni nu-i obligat sa accepte conditii pe care le considera incorecte. Nu am inteles ofuscarea ta... Si nu-s nici patron, nici bugetar. E drept ca am schimbat 5 locuri de munca in 11 ani, da' daca asta-i societatea capitalista ce pot face? ...

+Quote Post
Vizitator_Stefan.
mesaj Sep 14 2011, 02:58 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Laur006 @ Sep 14 2011, 09:58 AM) *
Pai poate ca atata produce respectivul loc de munca.
Degeaba am eu in casa un vas de veceu din aur, daca tot treaba aia o evacueaza ca si unul de ceramica...

Oricum nimeni nu-i obligat sa accepte conditii pe care le considera incorecte. Nu am inteles ofuscarea ta... Si nu-s nici patron, nici bugetar. E drept ca am schimbat 5 locuri de munca in 11 ani, da' daca asta-i societatea capitalista ce pot face? ...

Ofuscarea mea provine din faptul ca patronul respectiv s-a plans ca nu vor somerii sa munceasca domnule !

Adica tot oamenii sunt de vina ca sunt lenesi.

As vrea sa il vad pe tovarasul patron cum se descurca in lunile de iarna cu 350 RON.
Ce mananca, cu ce se imbraca?
ca sa nu mai vorbesc de alte nevoi sociale ale unui individ ca e deja lux !

+Quote Post
Vizitator_Stefan.
mesaj Sep 14 2011, 03:02 PM
Mesaj #30

Guests

Si ca o completare.
in provincie nu prea gasesti de lucru.

referitor la remarca dumitale ca nu e nimeni obligat sa accepte conditii inumane.
pai cam astea sunt conditiile peste tot.

si daca nu gasesti de munca ce faci? stai pe tusa la nesfarsit ? nu trebuie sa te duci undeva?

iar tovarasilor patroni le convine de minune situatia

oare cat va mai dura situatia asta?

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
6 Utilizatori care citesc acest topic (6 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 03:02 PM