IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Una pe zi de Neuronu'
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Jun 30 2012, 01:18 AM
Mesaj #31

Guests

Am avut ocazia să văd din 2008 încoace oameni care pur și simplu trăiau prin Băsescu și PD-Lul. Departe de a protesta pentru viața mizeră, de secol XIX impusă în secolul XXI de președinte și camarila lui pentru ca să fure mai bine, oamenii respectivi erau transfigurați când lui Băsescu îi ieșea un porumbel din gură ” A vorbit președintele”. Dacă pentru un om normal- fără prea mare pregătire- lucrul este de înțeles- nu și acceptabil- pentru așa-zișii ”luminători” ai neamului de la Tapalagă până la Cartianu și de la Mircea Mihăieș până la Robert Turcescu lucrul nu ptea să prezinte decât 2 valențe: fie că fuseseră cumpărați la cel mai ordinar mod fie că erau proști, proști propriu zis. N-am întâlnit la nici unul din așa-zișii băsiști de catifea vreodată cea mai mică îndoială față de competențele președintelui, din domenii extrem de diferite de la agricultură la apărare și de la podul de la Mihăilești la Relații Internaționale. Nu ei stau ca vrăjiți de cântecul îmblinzitorului de șobolani de la Hameln-fără cel mai mic semn de mirare.
Boc a furat, Băsescu a furat, întregul guvern PD-List a jefuit ca în codru. Ăsta este adevărul, nu gogorița despre salvarea sufletelor noastre în vreme de criză prin reducere de bani. ”Absorbția” de fonduri structurale avea același tipic- 20% din fondurile câștigate mergeau la ministrul de resort care dădea partdiului ce i se cuvenea și păstra restul. La un moment dat sistemul se bloca- pentru că se așteptau pomenile înainte ca oamenii să-și încaseze efectiv banii . ”Incentivele de succes” trebuiau suportate din buzunarul firmei sau, peste noapte, nu mai era proiect. Sunt convins că cu un totul alt DNA- tot guvernul Boc- în întegralitatea sa- va săpa- perfect legal condamnat- 20 de ani la sare numai pentru furăciunile de la POSDRU (sper că se va face un control OLAF pe-acolo)- cu furăciunile de la madam Udrea și din alte părți ajungem la o cifră rotunjoară de cel puțin 200 de miliarde de Euro manglite de PD-L și de guvernul Boc exact în 3 ani 2009-2011. Nu ajungeau că furau dar erau și proști. Ordonanțele boccii de anul trecut, prin care se reducea avansul de la 30% la 10% și apoi la 3, 3 și 4% sunt exemple monumentale de prostie.
Bun, deci Boc a furat, Băsescu a furat. Dar ”telectualitatea băsistă” nu pare deranjată de acest lucru. Nu, ceea ce contează e un presupus plagiat a lui dl.Ponta de-acum 9 ani.
Că slugile băsiste de cel mai ordinar nivel- cum este fostul șef al CNACTDU- dl.Andruh- au fost puse acolo pentru că puțeau de proaste- știam. Dar nu știam că trebuie să-și dea prostia în spectacol. Circul de azi când la ora 9 dl.Ponta era deja condamnat- deși se stabilise de ieri că nu mai există comisie- și în condițiile în care n-au fost analizate contribuțiile originale, adică tot ce contează la o lucrare de doctorat- e deja jenant și penibil. Dar nu ne interesează că Băse-Boc au furat 200 de miliarde din banii noștri- noi vrem demisia lui Ponta. Pentru că dl. Funeriu l-a turnat că în anul de grație 2003- când nu se punea nici pe departe problema unei rigori pentru niște doctorate de uz intern (amintim că dl. Ponta nu e om de știință, nu lucrează în cercetare și nu și-a conceput un doctorat pentru Sorbona)- dl.Ponta și-a făcut doctoratul ca atâția alții. Dacă trebuie să ai descrierea bătăliei de la Rovine- sau a funcționării Curții Internaționale- în teza de doctorat- categoric că nu le vei inventa. Le vei copia de undeva. Iarăși, dacă nu ești chiar un idiot de calibrul dlui. Andruh- nu dai nici măcar 10 pagini doar citate- pentru că arată prost. Precizezi la blbiliografie din ce ai citat. AȘa cum am mai spus-o, toată floarea cea vestită băsistă se revoltă- fără să citească și să analizeze exact contribuția dlui. Ponta la teza de doctorat. L-am prins, a copiat 50, 100, 150 de pagini. Că nu s-a plâns nimeni până acuma nu contează- ”dottore” Ponta nu poate fi prim ministru. Că dl. Băsescu și dl.Funeriu spun că a copiat.
Dacă ne analizăm la rece- fiecare din noi are defecte mai mari sau mai mici. Eu , de exemplu, eram regele săritului de gard în armată. Nu suportam disciplina cazonă și fugeam cel puțin o dată la două zile. N-am făcut arest decât de 2 ori- dar dacă din întâmplare voi ajunge om politic sigur că jeguri gen Băsescu vor găsi așa ceva de comentat- că n-am fost patriot pentru că nu-mi plăcea să dorm în unitate. Mai am un defect- am furat o dată, de foame, o monedă de 3 lei de pe tejgheaua poștei din Suceava. Evident că n-aș putea fi prim ministru pentru că am fost hoț.
E interesant că dl.Băsescu uită de bârna din propriul ochi- ăla cu care vede bine. Bârna cunoscută- și spusă și de domnia sa- legată de contrabanda pe care a făcut-o în ultimii ani ai comunismului. Era contrabanda un delict penal ? Evident că da. Mai este ? Cred că. Dar nu contează că avem un președinte contrabandist- contează că nea Caisă se simte personal nedreptățit de plagiatul primului ministru. Că nea Caisă nu și-a susținut nici măcar o lucrare de licență nu contează prea tare- dacă așa spun oameni ideștepți- așa e. Și așa cum s-a văzut și în cazul Năstase- nu contează că suntem săraci, proști, rupți în fund- noi vrem justiție, noi vrem pedepse cât mai severe cu închisoarea, pe noi ne bucură că dl. Năstase merge la închisoare.
Mai vorbim de bun simț, milă, toleranță ? Nu e cazul cu dl. Băsescu și acoliții. Mă bucură că dl.Blaga va ajunge președinte PD-L- pentru că- există o mică, mică conspirație să scăpăm de Băsescu până-n toamnă și să-i ia dl.Blaga- ca șef la Senat- locul. Măcar dl.Blaga e ceea ce suntem cu toții- nu o fecioară curvă virtuoasă din specia PD-List Contributoare....
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj Jun 30 2012, 09:57 PM
Mesaj #32

Guests

Dl. Blaga a câștigat președenția congresului PD-L. Am încredere în dl. Blaga- aș fi avut o și mai mare încredere dacă l-ar fi călcat în picioare pe piticul de grădină și ar fi acuzat pierderile masive ale PD-L provocate de slugărnicia dincolo de limite față de Traina Băsescu.
Duse sunt vremurile când guraliva Udrea profera că ”Ne tragem toți din Traian Băsescu”. Cogresul PD-L a consimțit ruperea de influența nocivă a dlui. Băsescu. Nu dl.Băsescu a făcut PD-Lul. El doar l-a furat. Există o mică înțelegere care dă mână liberă foștilor tovarăși ai lui Roman (Berceanu în principal) contra unui slugoi- Boc pe scaunul PD-L. Și s-a văzut în alegeri cum a iubit poporul Piticul de Grădină.
Noua conducere PD-L e o ruptură totală de Băsescu. Nici Blaga, nici Cezar Preda, Cristi Preda nu sunt slugoii sau preșurile lui Băsescu. Pe de altă parte nici PD-Lul nu mai este ce a fost.
Văd în culise un mic tratat de înțelegere prin care Băsescu va fi suspendat- poate și judecat- iar Blaga va deveni președintele intermiar al ROmâniei. Văd o schimbare a ROmâneii în republică parlamentară și o coagulare a forțelor- tuturor forțelor- într-un ”Pact național pentru ROmânia”. Pe Blaga nu-l desparte nimic nici de Ponta și nici de Antonescu- și prima mișcare și cea mai importantă va fi să scape de Băsescu. După care Pd-Lul va curăța la foc automat clica- Anastase, Udrea, Boangiu, etc.- și nu m-aș mira ca în toamnă să asistăm la un guvern de coaliție națională. PD-Lul non-băsist are specialiști valoroși- Baconschi, Voinescu, Paleologu- care pot oricând să dea respectabilitate unor ministere.
Un astfel de pact - a cărui baze au fost puse deja- va reprezenta decesul politic și mental al dlui. Președinte încă prezent din greșeală. Domniasa va deveni exact ce este- un nimeni. Iar România va avea o democrație sănătoasă.
PS: Nu sperați în visurile dlui. MRU și a Noii Republci. PD-Lul își va pierde complet ființa și susținătorii în aceste mișcări de cafenea- pentru intelectuali ratați. Faptul că dl. MRU nu a fost invitat la congres e semnificativ.

+Quote Post
mesaj Jul 3 2012, 09:57 PM
Mesaj #33

Guests

Manevrele de marți ale coaliției USL și ale partenerilor- UNPR și UDMR- merită toată admirația. Într-o zi s-a scăpat de 2 indezirabili- Blaga și Anastase- și de o făcătură- avocatul diavolului, pardon poporului, un nene cu față a la Zegrean, în rest complet insignifiant.
Ei și ? O majoritate de parlamentari au votat pa, pa pe dl.Blaga- care oricum venise ca șef al Senatului ilegal- luând locul unui coleg al dlui. Geoană- și dnei. Anastase- care oricum era o rușine pentru România- și pe care eroica noastră mâncătoare de cadavre, dna. Macovei- n-a băgat-o niciodată în seamă când făcea spume la gură despre statul de strâmb și ce drept este el când apare Băse la televizor. Ei și ?
Dl.Băsescu apare la televizor la 20.30 de parcă tocmai începuse războiul civil, să ne prevină că USL-ul încalcă instituțiile statului de drept. Șoc și groază ! O fi cumva dna. Anastase vaca sacră a hindușilor, o fi cumva dl. Blaga reâncarnarea lui Dalai Lama ? Nici măcar a lui Budai Deleanu. O fi cumva dl. Băsescu statul de drept ? Ha, ha, ha. Dl.Băsescu și-a făcut nevoile pe statul de drept din 2000 încoace- de când a ajuns primar- dar când e de dat din gură- dl. Băsescu e cel mai tare pentru că are experiență cu licuriciul.
S-a întâmplat ceva azi ? ”A trecut acceleratul”, vorba lui Topârceanu. Iar ”prietenul” lui Băsescu, fostul dl.Sarkozi, are oarecum probleme cu justiția- probleme pe care dl. Băsescu simte că i se apropie de jugulară. Mihăileanu și flota sunt mici copii pe lângă miile de încălcări ale legii făcute pe față de dl.Băsescu din 2004 încoace. Vom afla cum a mișculat contra lui Năstase, cum i-a impulsionat pe alegători la Paris, cum anticomunistul este încă ofițer de securitate activ- lucruri pe lângă care înscenarea făcută lui Ponta pare un joc de copii. Dacă Băsescu părăsește puterea înainte de termenul legal- viața lui se va termina fie în pușcărie, fie în tribunale- pentru că așa merită. Și nu credem că un infractor de drept comun=- ca dl. Băsescu- să fie statul de drept- și nici măcar statul de drepți.

+Quote Post
Vizitator_Petspehah.
mesaj Jul 4 2012, 02:39 AM
Mesaj #34

Guests

ブランド バッグ : http://www.shopbagsjp.org/ スニーカー 通販 : http://www.nikeshoejapan.com/ シャネル バッグ : http://www.bagsaleshopjp.net/ シャネル バッグ シャネル シャネル 財布 ナイキ シューズ スニーカー ナイキ nike スニーカー 通販 ブランド バッグ バッグ ブランド オンラインショップ \0\0\0\0\0\0\0\0 \0\0\0\0\0\0 \0\0\0\0\0\0\0\0 \0\0\0\0\0\0\0\0 \0\0\0\0 \0\0\0\0\0\0 \0\0\0\0\0`\0\0 \0\0\0\0\0`\0\0\0` \0\0\0\0\0\0 nike \0\0\0\0\0`\0\0\0` \0\0\0\0 \0\0\0\0\0\0\0\0 \0\0\0\0\0\0 \0\0\0\0\0\0 \0\0\0\0\0\0\0\0 \0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0\0
\0\0\0\0\0\0\0\0 \0\0\0\0\0\0 : http://www.shopbagsjp.org/ \0\0\0\0\0`\0\0\0` \0\0\0\0 : http://www.nikeshoejapan.com/ \0\0\0\0\0\0\0\0 \0\0\0\0\0\0 : http://www.bagsaleshopjp.net/

+Quote Post
mesaj Jul 4 2012, 10:22 PM
Mesaj #35

Guests

Sunt vreo 10 ani buni de când am citit în memoriile dlui. Mitchener (autorul celebrului roman Sayonara pentru necunoscători) aprecierea comparativă dintre români și unguri- făcută cam după cel de-al doilea război mondial și venitul comuniștilor la putere în ambele țări. Dacă pentru Ungaria dl.Mitchener avea doar cuvinte de laudă- arătând că ungurii din diaspora- net anticomuniști- sprijineau totuși Ungaria comunistă a lui Kadar- pentru România anilor 50 concluzia era că dacă există 3 români la un loc se mănâncă între ei. Concluzie confirmată și în aceste zile când diverși indivizi speriați de bombe văd ba un putsch parlamentar, ba o dictatură ca în Germania lui Hitler (cine o fi Hitler?) ba cine știe ce scenarii apocaliptice de mi se încreștește și pielea pe mine. Că le-ar vedea aici ar fi una dar disperații dau cu pâra la Înalta Poartă- și mă aștept ca mâine să ceară și o intervenție militară ca în Siria contra despotului Ponta și sângeroșilor USL-iști care consumă carne de PD-List la fiecare masă (e foarte bună, mai ales dacă vorbim de PD-Liste mai tinere de 20 de ani, preparate beefteak tartar).
Revenind la cruda realitate- dacă nu ne-ar umple tot timpul ronțăitul fundului vecinului, colegului de serviciu, opoziției, etc.- soluția dlui. Ponta- propusă luni- e foarte simplă. Alegeri anticipate parlamentare și prezidențiale- câștigătorul ia tot. Oameni mai deștepți decât mine (cred că vreo 3 din ei scriu în Dilema veche) au demonstrat că visul Parlamentului Uninominal al actualului din greșeală Președinte- e o prostie. AȘa că ceea ce vrea domnia sa- și pentru care minte că ar ceda măcar o zi de președenție (mincinos ca ăsta nu era nici măcar baronul Munchausen) e exact Lula. Ce-l împiedică pe dl.Președinte să aleagă formula lui Ponta ? Faptul că după băsismul va fi un cuvânt uitat și PD-Lul în cărțile de istorie. Dacă facem un scurt bilanț al minciunilor băsiste- n-avem o justiție cu care să ne mândrim- dacă Năstase e în închisoare pe probe indirecte iar Huidu liber după ce a omorât 3 oameni, mogulii sunt bine mersi iar viața omului de rând e mai proastă ca în 2008 prin contribuția directă a dlui. Președinte. Pe de altă parte camarila dlui. Președinte- Udrea, Videanu, Boc e cel puțin de 5 ori mai bogată ca în 2008- surpriză surpriză- din salariile și primele de merit cât au fost la guvern.
Deci Băsescu=0, fără nici un fel de parti pris.
Frați și surori, dacă nu ne înțelegem între noi ne paște- fără prea mari regrete- spectrul nu unei lovituri USL ci unei lovituri de stat militare. De generalul Chelaru- fost șef de stat major- cred că vă aduceți aminte. Ca și de locotenentul de astă iarnă care sugera să i se dea Armatei guvernarea pe cel puțin t6 luni. Să spunem că cel puțin 3 comandanți de divizii din jurul Bucureștiului gândesc la fel ? Să spunem că Băsescu e urât de armată într-un asemenea hal că ar fi împușcat la colț, fără n ici un fel de judecată, dacă s-ar întâmpla un astfel de pronunciamento ? Să spunem că în afară de câteva gărzi de corp din SPP nu l-ar apăra nimeni ?
Pericolul nu vine de la USL. Dacă președintele ar fi fost un om rezonabil- cum i-a sugerat Ponta când a luat mandatul- ar fi putut coabita cu USL-ul până în 2014 fără probleme. Mișeliile cu plagiatele- puse la cale de mânărarul Băsescu- au cam stricat înțelegerea- iar dl. Băsescu va fi un sittting duck până la trecerea în civilie definitiv.

+Quote Post
mesaj Jul 10 2012, 10:33 PM
Mesaj #36

Guests

Lumea s-a cam prins- ce-i drept târziu, că o ciorăpăreasă pusă de PD-L corespondent la Bruxelles al RRI- o întreabă pe dna. Reding ”Ce părere aveți despre iminenta arestare a judecătorilor Curții Constituționale”, prin purtătoarea de cuvânt a doamnei. Care tocmai băuse o cafeluță, îi crescuse glicemia și leșină ”E lovitură de stat în România !”. Ce aflăm noi din chestia asta- post- factum ? Că respectiva doamnă ca și dna. Guseth ca și alți proști și proaste pe care am avut (ne)plăcerea să le cunosc în viața asta au trecut cu toții prin școlile dlui. SOroș. Interesant, nu ? Prin 1992- când de-abia apăruse Soroș-ul- au scos o bursă de 3 luni la înaintare- cu un proiect de propus și un test Toefl de dat. Am luat nota maximă la Toefl și am fost asigurat că în toamna lui 1992 îmi iese și bursa. Surprize, surprize- dna. Guseth și cu dna. Vameșu- care erau mama și mamaia democrației în România la vremea aceea - fiind cele care împărțeau bursele mi-au comunicat că nașpa, bursele erau numai pentru domenii sociale, nu și pentru ingineri. ”Dar nu se spune nicăieri” am contestat eu. ”Nu contează”- au spus ele. Drept urmare, am trăit s-o văd și pe asta, prin 1996, la schimbarea de regim a CDR-ului- o demnă posesoare de bursă Soroș din Văscăuții din Vale, învățătoare la bază și școlită 2 săptămâni la una din oficinele soroșiene de propagandă neo-conservatoare- avea pretenții să ocupe un post de director în Ministerul Muncii pentru că ea avea bursă de la Soroș.
Dacă dl.Ponta schimbă conducerea DNA și anchetează 2 lucruri- ICR-ul și Fundația pentru o Societate Deschisă- a dlui. SOroș- vom avea mari și plăcute surprize. Nu contează că pentru dl. Soroș orice securist sau vânzător de aprozar era bun- oare prietenul Silvian Ionescu, ăla dovedit cu securitatea n-are și el niște studii neo-coane ? câtă vreme înghițea spanacul domniei sale de viziune asupra lumii. Dar înainte să scoatem orice cuvințel despre Ponta sau Antonescu- orice cuvințel- am putea afla clar și cu multe detalii picante- cine ne face cu adevărat de rușine țara- și pe ce bani....

+Quote Post
mesaj Jul 14 2012, 09:58 AM
Mesaj #37

Guests

Dl.Băsescu și-a făcut cariera prin minciună. De la ”Te iubim, Petrică” și lacrimile de crocodil față de Stolo, de la salarii medii de 900 de Euro și până la reducerea salariilor existente cu 25%, de la statul de drept și justiția independentă și până la vizitele regulate făcute la CSM ca factor de intimidare și formarea gărzii de serviciu de la Procuratură și DNA cu oameni aduși din patria lacheilor băsiști- Clujul- totul în jurul dlui. Băsescu pute de minciuna originală, trasă de domnia sa.
Haideți să ne mai uităm la un caz ”Rușine DInu Patriciu”, vă aduceți aminte, nu ? Când dl. președinte era cel mai fioros dușman al mogulului și amenința că-l va închide mulți, mulți ani ? A fost de ajuns ca Dinu Patriciu să cotizeze la PD-L, să-și transforme ”Adevărul” în oficină băsistă și Dinu Patriciu a trecut din agenda neagră de dușmani în aceea roz de prieteni.
Ar mai fi cazul să demontăm și altă prostie. Europa nu este în cea mai mică măsură interesată de România. Dl.Rompuy doarme noaptea foarte bine și nu-l chinuie coșmaruri cu democrația, dl. Barosso idem iar dna. Merkel l-o visa, nu l-o visa pe dl.Băsescu- treaba dumneaei dar și ea are alte probleme.
Situația e simplă- există cel puțin 1000- și cred că cifra e mică- de lingăi plătiți de TVR,RRI, ICR, Soroș, etc. care au exact liber la a minți nelimitat, totul pentru cauză. Nerușinații lor șefi se fac că plouă atunci când astfel de chestiuni sunt demascate, fie prin aducerea în discuție a libertății de expresie - ”n-avem ce să le facem, aia e părerea lor” , fie prin îngroparea gunoiului sub preș”n-a spus aia, e o minciună”.
Pe de altă parte, cei mai vocali anti-români din Parlamentul European sunt PP-iștii care nu numai că pierd laboratorul pentru experimentele lor de Auschwitz dar își pierd și majoritatea din Parlament și ajung încetul cu încetul alături de modele ca Berlusconi sau Sarkozy la groapa de gunoi a istoriei.
Dlui.Năsescu puțin îi pasă de poporul român. Nu îi pasă de loc de statul de drept, justiție și alte minciuni băsiste. Domnia sa se ține cu dinții de scaun de frică- frică pentru miile de dosare care i-ar cădea în cap odată ce nu mai e președinte.
O minimă decență l-ar obliga să demisioneze. Ar face și economie cu banii de referendum, ar pleca cu o imagine relativ bună și i-ar deschide locul lui MRU în alegerile din toamnă.
Dar, a fost vreodată, dl. Băsescu, decent ?

+Quote Post
mesaj Jul 21 2012, 10:22 AM
Mesaj #38

Guests

Iete că m-am întors de la Bruxelles. Nu l-am văzut pe dl.Barosso, am văzut însă persoane mult mai importante dintr-un anumit punct de vedere. Cel al afacerilor. Care mi-au confirmat ceea ce știam și eu- și care cam pune capăt minciunilor băsiste mâncate cu polonicul - că suntem o țară izolată. AIurea. Investitorii vor veni la condițiile oferite de guvernul Ponta, nu la rahatul mestecat de Macovei, TRU și alții ca ei.
Unul din oamenii cu care m-am întâlnit conduce IMM-urile din Europa. Omul a fost extrem de amabil și mi-a spus printre altele că:
-PP-ul(adică Partidul Popular) din care face parte băsesciada- se ține de putere cam din aceleași motive ca și Băsescu- respectiv frica de a fi judecați.
-PP-ul evident că vrea puterea pentru el. Și că nu consideră interesant ca banii de la cetățeni să meargă la cetățeni- ci la neamul lui Barosu și compania. Și-atunci PP-ul are o mare, mare navă spațială pe căciulă- pentru că e deja mai mult decât știut că criza în Europa au provocat-o PP-iștii cu politica de larghețe apropo de bănci.
-Dacă PP-ul cade de la putere o serie de caciques- începând cu Berlusconi, Rajoy și terminând cu Băsescu- înfundă pușcăria. Noi suntem mici copii pe lângă măgăriile PP-iștilor spanioli- care au șutit de la bugetul de stat vreo 200 de miliarde- să facă un aeroport în Castellon- unde n-a aterizat nici un avion, niciodată. Asta doar pentru că șeful regiunii era PP-ist . Și tot când spaniolii erau trimiși în șomaj masiv.
-Nici dracu nu are cum să verifice acuzațiile unei Mangusta Maskirovka, pardon Monica Macovei. Ar trebui o comisie de experți trimiși în România, rapoarte, chestii. E mult mai simplu să faci cum a făcut Barosso- să preiei ideea din gura lu Monica Macovei. Pentru că dacă e europarlamentar- ca și EBA- se presupune că e un monument de cinste și corectitudine.
Revenind- scade Ponta taxele- îi doare în laterală pe investitori apropo de ce li se pare PP-iștilor că a încălcat democrația. ”La 45% profit puteți să-l și împușcați” a fost mesajul pe care l-am transmis și eu mai departe...

+Quote Post
mesaj Jul 23 2012, 09:45 PM
Mesaj #39

Guests

Pentru toți cei care țin cu adevărat la țara lor, Băsescu trebuie să piardă. Un omuleț ratat, care se tot laudă că a fost șofer de navă- de parcă asta e cea mai importantă slujbă din lume- nu este nici Țara, nici Statul de Drept și nici Justiția. Încercarea domniei sale de a minți continuu, pe toată lumea- îl va aduce- sperăm duminică- în coșul de gunoi al istoriei.
Este interesant de remarcat reacția ”intelectualilor băsiști”. Intelectuali adevărați- ca dl.Cărtărescu- au intuit exact situația și nu că au ”trădat” tabăra băsistă- așa cum se simte dl. Băsescu bine când îi acuză- de orice- pe alții- ci vor vota efectiv ținând seama de propria lor conștință. Ratații - gen dl. Zografi sau dl. X- de pe Contributors- ăla de strigă că e deja lovitură de stat- se vor scufunda cu Băsescu de gât- pentru că fără dl. Băsescu nimeni nu va mai da nici un fel de bani unor oameni care nu aduc profit.
De ce se teme dl. Băsescu ??? 15.000 Euro capace de WC la ministerul doamnei Udrea...așa ca, apaeritiv. Presupunând că un capac- cu blană de nutrie pentru derrierul scumpei doamne- ar fi- să spunem- 1000 de lei- să se calculeze câte capace s-ar fi putut cumpăra și ce s-ar fi făcut cu acele capace. Sau nu s-ar fi făcut. Asta când profesorilor li se tăia salariul cu 25% și pensionarilor pensia. Dar dl. Băsescu și dl. Boc știu ce e mai bine pentru România și ei au decis în marea lor înțelepciune că capacul de WC trebuie exprimat în mii de Euro.

Ce-o să fie după referendum ? Nimic. Două scenarii principale:
a. Dl. Băsescu se întoarce la Cotroceni. Țara intră- pe bune și perfect justificat- în nesupunere civică. Jocurile din Atena vor fi de mici copii când se vor manifesta cele câteva zeci de milioane de pușcăriabili- cum ne-a definit dl. Băsescu. Pușcăriabilii sunt violenți, impredictibili și s-ar putea să facă urât, foarte urât. Și-atunci Europa va avea de ales între un război civil în inima UE- război civil în care armata va fi de partea noastră- pentru că intră și ea tot la pușcăriabili și la oameni asistați- sau să-și ia mâna de pe dl. Băsescu. Și cred că va alege a doua variantă- cu niște oameni nevinovați care vor muri pentru că o maimuță vrea neapărat să stea pe tron. Aș vrea să văd tot poporul de bocitoare și jăluitori ai statului de drept- în frunte cu madam Macovei- și terminând cu cei de la Contributors- cum vor explica ei ordinul nelegiuit de a trage în proprii cetățeni. Sunt sigur că vor găsi explicații. Dacă prietenul georgian- mare om, mare democrat- și-a băgat tancurile în cetățenii proprii- de ce nu și la noi.
b. Dl.Băsescu Traian pleacă în lumea largă și mai trimite când și când vederi din Bahamas sau de la Rahova prietenului său, colonelul Turcescu. Iarăși nu se va întâmpla nimic pentru că nici dl. Ponta și nici dl. Antonescu nu au stofă de dictatori- ci de politiceni democrați. Ok, nu sunt cei mai buni- dar măcar încearcă, fără să ne spună ce genii sunt ei. Leul își revine, delatorii băsiști își găsesc slujbe bănoase în agricultură, buisness as usual. Am demontat aici minciuna cu investitorii- pe investitori îi interesează indispensabilii statului de drept infinit mai puțin decât condiții de lucru avantajoase. Și taxe reduse. Și oameni care se țin de cuvânt și construiesc autostrăzi, facilități pentru investitori, o țară stabilă. Și persoane fără complex mesianic sau fără delir justițiar. E de rău ???

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 24 2012, 04:23 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 23 2012, 09:45 PM) *
Băsescu trebuie să piardă. Un omuleț ratat, care se tot laudă că a fost șofer de navă- de parcă asta e cea mai importantă slujbă din lume

Nu e cea mai importanta slujba din lume, da' e una al naibii de grea. Facem un experiment: iti dau un autocar de 15 metri de la firma, din ala cu doua punti pe spate. Ii mai punem si o remorca de 10 tone dupa el si l-am facut din start agabaritic (asta presupunand ca aveai deja DE, ca sa-l poti conduce cu remorca aia dupa el tongue.gif ). Te urci la volan (care e pe dreapta, btw.) si vedem daca esti in stare sa treci de primele doua intersectii.

Si dupa aia vii si ne spui parerea ta despre "sofatul" pe o nava de 300 de metri rolleyes.gif
Do we have a deal? cool.gif

+Quote Post
mesaj Jul 24 2012, 05:36 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 24 2012, 04:23 PM) *
Nu e cea mai importanta slujba din lume, da' e una al naibii de grea. Facem un experiment: iti dau un autocar de 15 metri de la firma, din ala cu doua punti pe spate. Ii mai punem si o remorca de 10 tone dupa el si l-am facut din start agabaritic (asta presupunand ca aveai deja DE, ca sa-l poti conduce cu remorca aia dupa el tongue.gif ). Te urci la volan (care e pe dreapta, btw.) si vedem daca esti in stare sa treci de primele doua intersectii.

Si dupa aia vii si ne spui parerea ta despre "sofatul" pe o nava de 300 de metri rolleyes.gif
Do we have a deal? cool.gif

Și, dle. Warrington ? Și oțelarul e o meserie grea. Și gunoierul. Și nu înseamnă că trebuie să te bați cu pumnul în piept că ești gunoier și poți conduce o țară.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Jul 24 2012, 06:11 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 24 2012, 05:36 PM) *
Și, dle. Warrington ? Și oțelarul e o meserie grea. Și gunoierul. Și nu înseamnă că trebuie să te bați cu pumnul în piept că ești gunoier și poți conduce o țară.

Macar aia sunt cinstiti si isi stiu meseria pe bune.Nu ca altii care au fost procurori anticoruptie si nu a prins niciun corupt,doctor care nu stie sa isi scrie singur lucrarea si masteratu e doar pe CV ca in realitate nu exista.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 24 2012, 06:44 PM
Mesaj #43

Guests

TB a fost in redactie la HN, in campanie. Referendumul e ilegal (fara acoperire constitutionala).
Tare as fi vrut sa-i pun o singura intrebare, doar daca as putea ghici gandurile:
''Sincer, de ce ati ales sa fiti Presedintele Romaniei, nu unul, ci doua mandate ?''
Daca as fi putut citi gandurile, probabil as fi ''auzit'' : ''Hahahaha...Ca sa fac foarte multi bani, fraiere!''
Sau poate asta : '' Din patriotism, m-am sacrificat pentru binele natiunii ''. (hahahaha)
Dar nu pot sa pun o intrebari unui om in care nu am deloc incredere.

+Quote Post
Vizitator_anada uan.
mesaj Jul 24 2012, 06:55 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 24 2012, 06:44 PM) *
TB a fost in redactie la HN, in campanie. Referendumul e ilegal (fara acoperire constitutionala).
Tare as fi vrut sa-i pun o singura intrebare, doar daca as putea ghici gandurile:
''Sincer, de ce ati ales sa fiti Presedintele Romaniei, nu unul, ci doua mandate ?''
Daca as fi putut citi gandurile, probabil as fi ''auzit'' : ''Hahahaha...Ca sa fac foarte multi bani, fraiere!''
Sau poate asta : '' Din patriotism, m-am sacrificat pentru binele natiunii ''. (hahahaha)

Nu si-a produs banii ca presedinte ci ca ministru al transporturilor si ca primar. Se spune despre el ca nu poate fi "agatat" cu nimic (daca unii sunt unsi cu toate alifiile, altii produc respectivele alifii, daca ma intelegi). Presedinte a ajuns de circumstanta, Draga Stolo nu avea nici o sansa cu Nastase si atunci "s-a bagat" Base the Conqueror. Al doilea mandat a fost din inertie. Haha, sa-si "traga" un hiperactiv un job de reprezentare... destul de ironic, nu? Dar si-a scos pirleala cu mandatele lui Boc si cu rapoartele de la Servicii smile.gif. Si acum sunt cu sabia dreptatii in mina Pontanu Plagiat ci Crinoasa din Padurea Cufurita. Nu ti-e sila de politichia romaneasca?

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jul 24 2012, 06:59 PM
Mesaj #45

Guests

Aici ai dreptate, numai în comunism poţi conduce o ţară fără să ai cultură, educaţie, instrucţie şi experienţă; origine socială sanătoasă să ai şi e suficient.
Lenin, când se referea la intelectuali, ce cuvânt folosea? Gavno!
Restul? Idioţi utili!
Iar, cine crede că astăzi e doar o luptă Băsescu vs. Ponta e sărac rău cu duhul.

Ponta, având studii in Drept, doftorat chiar, rolleyes.gif făcând măgăriile pe care le-a făcut e exact ca medicul care şi-ar folosi cunoştinţele pentru a fabrica otrăvuri dându-le drept medicamente. Adică, circumstanţele sunt agravante. Dacă e neghiob, atunci se încadrează la pct. 1.

Btw ( aşa se spune mai modern? ) oțelarul si gunoierul sunt persoane nu meserii. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 24 2012, 07:41 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (anada uan @ Jul 24 2012, 06:55 PM) *
Nu si-a produs banii ca presedinte ci ca ministru al transporturilor si ca primar. Se spune despre el ca nu poate fi "agatat" cu nimic (daca unii sunt unsi cu toate alifiile, altii produc respectivele alifii, daca ma intelegi). Presedinte a ajuns de circumstanta, Draga Stolo nu avea nici o sansa cu Nastase si atunci "s-a bagat" Base the Conqueror. Al doilea mandat a fost din inertie. Haha, sa-si "traga" un hiperactiv un job de reprezentare... destul de ironic, nu? Dar si-a scos pirleala cu mandatele lui Boc si cu rapoartele de la Servicii smile.gif. Si acum sunt cu sabia dreptatii in mina Pontanu Plagiat ci Crinoasa din Padurea Cufurita. Nu ti-e sila de politichia romaneasca?

Am senzatia ca incercam sa inlocuim un singur mare rahat, cu alti rahati mai multi si mai mari. Cu nume de flori: crini si viorele. Astia din urma au stocuri de alifie de pe vremea lui Gheorghiu Dej. Romanii se vor deprinde repede, ca si cu o a doua natura. Ba chiar si cu a treia, ba si din contra (naturii). Romanul e prost. Merge...si fara alifie. Inertial. Perpetuumcurmobile. (nu mai pun ghilimele, ca-s cuvintele mele, dar la bibliografie am sa adaug I.L. Caragiale, ca sa vezi cat de veche e ilustratia).

+Quote Post
mesaj Jul 24 2012, 10:08 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Nae @ Jul 24 2012, 06:11 PM) *
Macar aia sunt cinstiti si isi stiu meseria pe bune.Nu ca altii care au fost procurori anticoruptie si nu a prins niciun corupt,doctor care nu stie sa isi scrie singur lucrarea si masteratu e doar pe CV ca in realitate nu exista.

Perfect adevărat, nu ca alții care luau banii de la Secu și făceau și contrabandă.

+Quote Post
mesaj Jul 24 2012, 10:10 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 24 2012, 06:44 PM) *

Păi avem o mică problemă, că CCR l-a declarat legal. Și dl. Băsescu are o MARE problemă- că dacă nu e validat, soarta lui e în mâinile Parlamentului.
PS:Și eu m-aș sacrifica oricând pentru binele națiunii. Și aș găsi și blonde mai bune ca Udrea .

+Quote Post
mesaj Jul 24 2012, 10:13 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (gogu @ Jul 24 2012, 06:59 PM) *
Aici ai dreptate, numai în comunism poţi conduce o ţară fără să ai cultură, educaţie, instrucţie şi experienţă; origine socială sanătoasă să ai şi e suficient.
Lenin, când se referea la intelectuali, ce cuvânt folosea? Gavno!
Restul? Idioţi utili!
Iar, cine crede că astăzi e doar o luptă Băsescu vs. Ponta e sărac rău cu duhul.

Ponta, având studii in Drept, doftorat chiar, rolleyes.gif făcând măgăriile pe care le-a făcut e exact ca medicul care şi-ar folosi cunoştinţele pentru a fabrica otrăvuri dându-le drept medicamente. Adică, circumstanţele sunt agravante. Dacă e neghiob, atunci se încadrează la pct. 1.

Btw ( aşa se spune mai modern? ) oțelarul si gunoierul sunt persoane nu meserii. wink.gif

Perfect adevărat, dle. Gogu, e o luptă între Băsescu și Poporul ROmân. Dacă dl. Băsescu câștigă el știe mai bine decât matale câtă carne trebuie să consumi pe lună- doar ce crezi că ai voie să mănânci zilnic ? câtă bere ai voie să bei, ce ai voie să spui și ce ai voie să faci. Acuma totul depinde de matale. Dacă crezi că el știe mai bine decât matale toate aceste lucruri- stai acasă sau votează NU.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jul 25 2012, 06:27 AM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 24 2012, 10:13 PM) *
e o luptă între Băsescu și Poporul ROmân.

propaganda clasica. nu evidentiaza decat un autor cu lectii bine insusite (trai-i-ar Profesorii in focul veșnic), sau care identifică un intreg popor cu o mână de activiști prezenți pe diverse forumuri...

Ca este o lupta, nu neg. Numai ca poporul roman nu este implicat in ea. Poporul roman este oricum invins in razboiul social cu clasa politica. Si nu de azi, de ieri. (Culmea e ca in loc de "român" poti pune orice națiune europeană, iar propoziția își menține valoarea de adevăr).

Convingerea mea e că cel puțin un sfert dintre indivizii care formează poporul român nu au pierdut și războiul spiritual. Iar asta îi face pe prea-puternicii lui inamici (clasa politică pro-globalistă) să turbeze.

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Jul 25 2012, 08:54 AM
Mesaj #51

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 24 2012, 10:10 PM) *
Păi avem o mică problemă, că CCR l-a declarat legal. Și dl. Băsescu are o MARE problemă- că dacă nu e validat, soarta lui e în mâinile Parlamentului.
PS:Și eu m-aș sacrifica oricând pentru binele națiunii. Și aș găsi și blonde mai bune ca Udrea .

Iaca nu mai are o MARE problema, ca CCR a zis pas, adevarat ca nu foarte clar... nu e treaba lor sa decida ce si cum, daca io nu ma prezint, referendumu' nu se valideaza, pa si pu...., la revedere tabara draga...

Dupa care nu doresc decat asta: Ridica-te, Lazare, si..... rupe-i in pumni, tata, ca asta merita!

Aceasta postare a fost editata de Zgabeartza Iftode: Jul 25 2012, 08:59 AM

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Jul 25 2012, 09:17 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 24 2012, 10:10 PM) *

CCR n-a declarat nimic legal. A spus doar ca a fost suspendat fara motiv (aka lista USL nu contine 'incalcari grave ale Constitutiei) si ca hotararea parlamentului (de suspendare) nu poate fi supusa deciziei CCR pentru ca CCR tocmai isi pierduse acest drept... apoi a decis ca totusi are dreptul sa decida asupra hotararilor, dar era prea tarziu. Evident, un joc politic, pt ca altfel nu are nici un sens sa judeci efectul si abia apoi cauza.

Simpla idee ca parlamentul decide 'soarta' presedintelui este in totala contradictie cu Constitutia Romaniei si cu principiul separarii puterilor in stat. In acest caz MAREA problema a parlamentului va fi ca o decizie contrara rezultatului referendumului va avea rezultate imediate pe scena europeana si pana la alegerile din iarna Romania o va lua atat de vertiginos la vale incat nu-i vor mai vota nici membrii de partid.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Jul 25 2012, 09:43 AM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (pehash @ Jul 25 2012, 09:17 AM) *
Simpla idee ca parlamentul decide 'soarta' presedintelui este in totala contradictie cu Constitutia Romaniei si cu principiul separarii puterilor in stat.

Cred ca interpretarea asta ca "parlamentul decide soarta presedintelui" e cam exagerata. Textul de lege era un pic diferit, ceva la modul ca parlamentul va decide calea de urmat sau ceva de genul asta.

Problemele din Constitutia Romaniei sunt nesfarsite, iar asta cu presedintele e doar una dintre ele. In mod normal, caderea guvernului Ungureanu ar fi trebuit sa aduca automat alegeri anticipate, iar lucrurile ar fi fost simple si clare. Foarte probabil, guvernul Ungureanu nu ar mai fi cazut deloc, intr-o asemenea situatie cool.gif

Iar coabitarea ar trebui lamurita si ea o data pentru totdeauna, nu se poate trece la suspendarea presedintelui de fiecare data cand se schimba majoritate parlamentara. Atat Franta cat si Statele Unite cunosc in mod frecvent coabitari si le merge destul de bine, dar acolo nu pune nimeni la indoiala legitimitatea unui presedinte ales. In democratia originala din Romania, orice sondaj e bun pentru a contesta legitimitatea unui presedinte ales.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Jul 25 2012, 12:11 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Warrington @ Jul 25 2012, 09:43 AM) *
Cred ca interpretarea asta ca "parlamentul decide soarta presedintelui" e cam exagerata. dinte ales.

Acum 2 luni si ideea ca cineva poate fi umarit penal pentru ca se duce la Bruxelles sa se planga de incalcarea constitutiei in Romania ar fi parut exagerata. Poate parea ridicol, dar daca USL va reusi sa schimbe conducerea tuturor institutiilor din justitie, ce ii opreste sa arunce peste noapte in inchisori toti politicienii si jurnalistii care comenteaza? Nastase n-a facut la fel? (pentru cei cu memoria scurta, imediat ce a aparut in presa raportul Armagedon II, Mugur Ciuvica si Cristian Iane au fost arestati... btw tot Ioan Rus era ministru de interne si atunci).
Vezi ca are Tismaneanu un articol recent pe contributors despre cum au ajuns comunistii la guvernare dupa WW2... sa vezi cat de mult seamana cu ce se intampla azi. Deh, copy-paste...

+Quote Post
Cocolina
mesaj Jul 25 2012, 02:09 PM
Mesaj #55

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Va fi vai s-amar de romàni din toamna.Eu atata spun,isi merita soarta!Nu am invatat nimic in 20 de ani! angry.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Jul 25 2012, 03:05 PM
Mesaj #56

Membru veteran

Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (Cocolina @ Jul 25 2012, 02:09 PM) *
Va fi vai s-amar de romàni din toamna.Eu atata spun,isi merita soarta!Nu am invatat nimic in 20 de ani! angry.gif

Nu dispera, poate ca nu... Si nu din toamna ci din iarna vor fi probleme... Daca pastreaza "strocul" pana atunci guvernarea asta de doi bani isi mai mananca 10% din votanti, parerea mea. Alternativa trebuia relevata acum, mai tarziu va fi prea tarziu, totusi, pentru a conta in parlament...

Ce ma deranjeaza cel mai mult, in afara traseismului politic, este fatarnicia unora ca UDMR, UNPR si minoritati. Fara ei nu s-ar fi putut vota aceasta suspendare, ca si data trecuta de altfel, si care vor avea un cuvant greu si din iarna.

Constat ca ma extremizez la dreapta cu tendinte xenofobe, cateodata...

+Quote Post
mesaj Jul 25 2012, 05:39 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Cocolina @ Jul 25 2012, 02:09 PM) *

Păi întâi o să moară de bucurie că scapă de Ceaușescu II. După aia o să li se facă pensiile și salariile la loc. Cred că sunt motive serioase de bocit, mai ales când mai crezi în toate prostiile cu comuniști.

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Jul 25 2012, 06:13 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Jul 25 2012, 05:39 PM) *
Păi întâi o să moară de bucurie că scapă de Ceaușescu II. După aia o să li se facă pensiile și salariile la loc. Cred că sunt motive serioase de bocit, mai ales când mai crezi în toate prostiile cu comuniști.

Mda , iar preturile in RON or sa fie din nou dotate cu zerourile specifice vechiului leu . Am mai vazut filmul .

+Quote Post
mesaj Jul 25 2012, 06:28 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Jul 25 2012, 03:05 PM) *
Nu dispera, poate ca nu... Si nu din toamna ci din iarna vor fi probleme... Daca pastreaza "strocul" pana atunci guvernarea asta de doi bani isi mai mananca 10% din votanti, parerea mea. Alternativa trebuia relevata acum, mai tarziu va fi prea tarziu, totusi, pentru a conta in parlament...

Ce ma deranjeaza cel mai mult, in afara traseismului politic, este fatarnicia unora ca UDMR, UNPR si minoritati. Fara ei nu s-ar fi putut vota aceasta suspendare, ca si data trecuta de altfel, si care vor avea un cuvant greu si din iarna.

Constat ca ma extremizez la dreapta cu tendinte xenofobe, cateodata...

Îmi place, dle. Zgăbearță, că atunci când era cu PD-Lul UDMR-ul era ”indianul nostru cel bun”- parol ? Acuma sunt niște trădători. Dar cu UNPR-ul ce-ai matale ? Ești xenofob cu izmenarul Oprea ? Răule mic...

+Quote Post
mesaj Jul 25 2012, 06:31 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Gamma @ Jul 25 2012, 06:13 PM) *
Mda , iar preturile in RON or sa fie din nou dotate cu zerourile specifice vechiului leu . Am mai vazut filmul .

Frați căuzași, ocupați Gările că nu o să se întâmple nimic. Deși, dacă îmi aduc eu bine aminte de istorie, când l-au dat jos pe Cuza a apărut statul român modern. Ceea ce e bine. Și dacă e cineva suficient de ciudat să creadă că viața dlui. Băsescu Traian, simplu cetățean, are vreo legătură cu cursul leului- e suficient de ciudat. Pentru că un investitor, orice investitor- are o oareșce durere în fund de cetățeanul Băsescu Traian. Pe el îl interesează oferta. Și ofertă va fi.

+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2019 - 06:34 AM