IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

22 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> ce mancam astazi?
Vizitator_omul.
mesaj Jan 16 2011, 01:20 PM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (rammstein @ Jan 16 2011, 12:25 PM) *
Ma rog, el inca se mai uita dupa copane laugh.gif

Daa, esti cea mai batrana matza din lume biggrin.gif Ipocrizia salveaza Romania laugh.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Sieglind
mesaj Jan 16 2011, 09:32 PM
Mesaj #122

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Citeaza (omul @ Jan 16 2011, 01:20 PM) *
Daa, esti cea mai batrana matza din lume biggrin.gif Ipocrizia salveaza Romania laugh.gif

pssst! vezi că te caută oama - cred că i s-a pus pata că nu te-a găsit acasă dry.gif

i-am dat eu o floare, acolo, da' cred că tot n-am făcut primăvară

repede acasă ... că ia foc!

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Jan 25 2011, 09:56 PM
Mesaj #123

Guests

Bine am revenit biggrin.gif Mi-e cam foame. Ce sa fie? Repede si cu resturi de pe unde le gasesc. Niste sandvisuri. Mi-am adus aminte de Piedone, deci o sa fac oaresce dietetic. Se ia o franzela medie si se taie cu sabia din dotare pe orizontala. Atentie la degetele, ca ne mai trebuiesc la multe lucruri. Fie si pentru a scrie despre evolutionism dry.gif Ca sa nu ne ingrasam scapam de miezul pufos. Cu ce umplem barjele? Pai in prima, dupa ce o calafatuim cu unt si neste gorgonzola maruntita, as pune cateva bucatele de ficat tras in wok laolalta cu putin praz. Deasupra inchidem sarcofagul cu prosciutto, ceva feliute de gref si pentru imagine, oleaca de rucola. Mai avem o barcuta, pai hai sa o zugravim pe dinauntru cu un mix din ulei de masline, rosii pasate, cimbrisor si usturoi pisat. Deasupra scapam cateva feliute de ton proaspat, ca doar avem iesire la mare biggrin.gif Ca sa fie la fel de incarcata ca si surata ei, o ticsim cu ceapa si masline taiate de un spirit meticulos. Putin parmezan. Deasupra marar verde si cateva boabe de strugure. Lansam ambarcatiunile la cuptor si apoi le povestim cu un alb sec, ca sa nu zic roze, ca dupa aia ma confunda lumea cu Ramm. Ce-i asa greu sa faci un sandvis? unsure.gif

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Jan 26 2011, 02:55 PM
Mesaj #124

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

da' cu salam de porc si paine calda nu mai haleste nimeni bre sandvisuri?
ca pana si pe aia de la santuri ii vad cu Snack attack...

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Jan 26 2011, 06:58 PM
Mesaj #125

Guests

Recunosc biggrin.gif
Cu pita calda sunt de acord. Cuvantul salam ma cam nelinisteste, daca nu-i facut de mine. Mai bine amputez un picior porcului si-l bag la solar cateva ceasuri. Si apoi luam paine aburinda, o ungem cu niste bronzol de ghita si asezonam cu personajul principal. Niste ceapa rosie deasupra ne-ar ajuta sa trecem peste vicisitudinile vietii... Recomand si niste digestiv triplu distilat, dar aici chiar ca nu ma pricep smile.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Jan 29 2011, 01:25 PM
Mesaj #126

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Omule, m-am prezentat. Ceva de mancare este, ca mi-s rupt de foame? unsure.gif Vin de pe drum lung dry.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Jan 29 2011, 01:32 PM
Mesaj #127

Guests

Citeaza (rammstein @ Jan 29 2011, 01:25 PM) *
Omule, m-am prezentat. Ceva de mancare este, ca mi-s rupt de foame? unsure.gif Vin de pe drum lung dry.gif

M-ai luat pe nepregatite. De obicei gatesc duminica. Poti astepta pana maine? biggrin.gif Daca vrei, pana atunci, iti dau o farfurioara cu laptic laugh.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Jan 29 2011, 01:42 PM
Mesaj #128

Membru veteran

Citeaza (omul @ Jan 29 2011, 01:32 PM) *
M-ai luat pe nepregatite. De obicei gatesc duminica. Poti astepta pana maine? biggrin.gif Daca vrei, pana atunci, iti dau o farfurioara cu laptic laugh.gif

Pai nu domnia voastra m-a intrebat daca mi-e foame? huh.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Jan 29 2011, 01:45 PM
Mesaj #129

Guests

Citeaza (rammstein @ Jan 29 2011, 01:42 PM) *
Pai nu domnia voastra m-a intrebat daca mi-e foame? huh.gif

A fost o intrebare, nu o invitatie biggrin.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Jan 29 2011, 02:17 PM
Mesaj #130

Membru veteran

Citeaza (omul @ Jan 29 2011, 01:45 PM) *
A fost o intrebare, nu o invitatie biggrin.gif

Ma lesi? laugh.gif Hai sa ma descurc singur, ca discipolul isi bate joc de mine. Omulet, un vargabeles de porc iti suna familiar? tongue.gif Deci, avem nevoie de taietei. N-am gasit la tine in camara, drept ca esti cam dezordonat, nu stiu fina ce pazeste... Facem repede tagliatelle din varza si la punem in saramura pana ce noi bem un laptic de vaca shyraz. Porcul vaz ca l-ai eutanasiat, asa ca prind ratoiul si-l rog sa-mi doneze un picior, ca poate sa inoate in vana la tine si numai cu unul. Observa ca-s ecologist si milos pe deasupra, cam ciudat... Asa, deci calim neste praz si cu varza impreuna, adaugam pulpa bine lucrata la sala, ceva rosii pasate si condimentele pe care le stie toata lumea biggrin.gif Ce mai trebuie la vargabeles? Stafide. Nu gasesc, oare merg niste masline? Pesmet. Hai ca nu ne abatem prea mult de la curs. Branza dulce? Cu varza? Maro cu verde?!? Mai bine smantana. Ai inteles ceva? cool.gif Pana ce-i gata am balotat o slaninuta cu boia si ceapa de apa, o mai multe tzuici si acuma am trecut la un vin de inima albastra. Dar asta-i o alta poveste.

Ps: Te lasa mai pe seara la o beuta muzicala?

+Quote Post
Vizitator_oama.
mesaj Jan 29 2011, 07:39 PM
Mesaj #131

Guests

Citeaza (omul @ Jan 29 2011, 01:32 PM) *

Am pregatit eu ceva dry.gif Cum sa lasi matzu lihnit ?

+Quote Post
rammstein
mesaj Jan 29 2011, 08:37 PM
Mesaj #132

Membru veteran

Citeaza (oama @ Jan 29 2011, 07:39 PM) *
Am pregatit eu ceva dry.gif Cum sa lasi matzu lihnit ?

Mama ce de ochi biggrin.gif Multumesc mult, inca incerc sa-mi dau seama la ce-mi foloseste furculisionu. Omule, tu-ti pui si babetica? unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_oama.
mesaj Jan 29 2011, 09:34 PM
Mesaj #133

Guests

La scoaterea ochilor !?!? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Feb 1 2011, 10:12 PM
Mesaj #134

Guests

Matzu, pur si simplu nu ma pot culca de grija. Tu stii ce-i aia sa lucreze cineva drag in schimburi, ai simtit vreodata asa ceva? Plus ca vreau sa-mi raspunzi ceva, nu pot sa o las pe oama descoperita pe frigul asta. Miorlaie indiferent ce, pe tine te asculta!Te rog!

+Quote Post
rammstein
mesaj Feb 1 2011, 10:34 PM
Mesaj #135

Membru veteran

Citeaza (omul @ Feb 1 2011, 10:12 PM) *
Matzu, pur si simplu nu ma pot culca de grija. Tu stii ce-i aia sa lucreze cineva drag in schimburi, ai simtit vreodata asa ceva? Plus ca vreau sa-mi raspunzi ceva, nu pot sa o las pe oama descoperita pe frigul asta. Miorlaie indiferent ce, pe tine te asculta!Te rog!

Matza sa lucreze? In schimburi? Hai ca te-am scos din confuzie, dar tu stii ce-mi ceri? Noa bine, piaru mi-o zis sa-ti spun asa: ramm din frageda pruncie a cunoscut ce inseamna munca. Rudele lui baunatoare au fost si sunt stapanele cartierului cel putin cateva ore pe noapte. De mic felinoid a cunoscut ce inseamna munca si responsabilitatea. S-a angajat la ICIL distribuitor cu juma de norma cu un alt motan student. Si au impartit. Ce bine era cand incheiau abonamentele si gaseau acasa doar pisicute frustrate. Si dupa aia duceau la destinatie un lapte dietetic de-a dreptul, nu-s de ce niste hoaste nevizitate spuneau ca-i asa de inmultit ca daca-l fierbi nu se infoaie... Auzi tu obraznicie, dupa sacrificiile facute lunar. Asta este, gaseam la reclamatii doar nepoatele rolleyes.gif Tre sa si gatesc ceva? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Feb 1 2011, 10:42 PM
Mesaj #136

Guests

Citeaza (rammstein @ Feb 1 2011, 10:34 PM) *
Matza sa lucreze? In schimburi? Hai ca te-am scos din confuzie, dar tu stii ce-mi ceri? Noa bine, piaru mi-o zis sa-ti spun asa: ramm din frageda pruncie a cunoscut ce inseamna munca. Rudele lui baunatoare au fost si sunt stapanele cartierului cel putin cateva ore pe noapte. De mic felinoid a cunoscut ce inseamna munca si responsabilitatea. S-a angajat la ICIL distribuitor cu juma de norma cu un alt motan student. Si au impartit. Ce bine era cand incheiau abonamentele si gaseau acasa doar pisicute frustrate. Si dupa aia duceau la destinatie un lapte dietetic de-a dreptul, nu-s de ce niste hoaste nevizitate spuneau ca-i asa de inmultit ca daca-l fierbi nu se infoaie... Auzi tu obraznicie, dupa sacrificiile facute lunar. Asta este, gaseam la reclamatii doar nepoatele rolleyes.gif Tre sa si gatesc ceva? biggrin.gif

Mersi, atat am vrut tongue.gif Maine, adica azi, iti dau si de mancare blush.gif

+Quote Post
Vizitator_luana.
mesaj Feb 2 2011, 08:03 AM
Mesaj #137

Guests

Buna dimi! Sunt asistenta tv si tocmai m-am trezit. Cateringurile nu lucreaza inca la ora asta. Vreau sa iau micul dejun. Nu stiti, ouale se prajesc si pe-o parte si pe alta? Pupici smile.gif

+Quote Post
Vizitator_bucatar tv.
mesaj Feb 2 2011, 09:01 AM
Mesaj #138

Guests

Citeaza (luana @ Feb 2 2011, 08:03 AM) *
Buna dimi! Sunt asistenta tv si tocmai m-am trezit. Cateringurile nu lucreaza inca la ora asta. Vreau sa iau micul dejun. Nu stiti, ouale se prajesc si pe-o parte si pe alta? Pupici smile.gif

Depinde de oua biggrin.gif Si de tine rolleyes.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Feb 6 2011, 09:50 AM
Mesaj #139

Membru veteran

Omuleee! Esti destept sau inca dormi? unsure.gif Am asa o stare de vertij, helpuieste o biata matza cu o ciorba fara de burta blush.gif Plisss...

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Feb 6 2011, 10:15 AM
Mesaj #140

Guests

Citeaza (rammstein @ Feb 6 2011, 09:50 AM) *
Omuleee! Esti destept sau inca dormi? Am asa o stare de vertij, helpuieste o biata matza cu o ciorba fara de burta. Plisss...

Acum sunt destept biggrin.gif Cine o fi inventat alarmele? Matzu, esti deconectat laugh.gif Doare capu tare? tongue.gif
Hai sa nu fiu taran de oras si sa ajut un prieten in dificultate. Printr-o nemaipomenita coincidenta mi-a ramas in camara un plic cu supa de zarzavat si unul cu zeama de carne. Se poate si altfel, da am o lene... Punem continutul in multa apa sa fiarba, adaugam si cativa catofi taiati cubulete si niste morcov ciopartit. Pana ce astea se cunosc mai bine, calim in ceva unt si oloi ceapa, usturoi, ciuperci si ingredientul minune: neste castraveti murati rau. Le aruncam degraba peste zeama, ca am inteles ca-i urgenta. Ca medicamentul sa-si faca efectul, procedam la reintregirea familiei: adica turnam peste maglavais si lichidul ramas in borcan, dupa ce am exilat castravetii. Si pentru ca pisicilor le place smantana, le facem pe plac. La final adaugam cateva galbenusuri de ou amestecate cu ingredientul pomenit si multa iarba matzelor tocata. Adica marar... Distractie placuta smile.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Feb 6 2011, 10:48 AM
Mesaj #141

Membru veteran

Omule, iti multumesc smile.gif Ai uitat sa pui si niste cas razalit deasupra, dar m-am descurcat dry.gif

Drept rasplata o sa-ti impartasesc o reteta ce nu o gasesti pe net. Pe verificate, sau mai stii? Ma rog, a copia e omeneste... Supa de brozde. Ce-s alea? Presupunem ca stevie. Am povestit noi odata asta, dar acum vin cu originalul gatit de o matza la care tin mult, chiar daca nu mai este printre noi. O facem la primavara daca vrei. De ce? Avem nevoie de doua lucruri: stevie tanara si jintita. Ultima, ca sa nu mai cauti pe goagal, este zeama ce ramane dupa ce ai pus cheag in laptele de oaie si te-ai lacomit la cas. Bagi zerul la fiert, sper ca a mai ramas ceva urda, ca doar nu esti chiar asa de capitalist veros. Stevia o dezosezi, adica nu-ti trebuie si tulpinile. Frunzulitele se pun cu sare si apoi se oparesc. Ce urmeaza? Alb cu verde... Si se consuma rece.

Ps: eu pun la final si niste smantana cu ou si usturoi pisat

Pps: tot eu mai adaug si niste slaninuta calita cu boia si niste praz

Si ceva care am vrut sa spun de mult: abuzul de alcool, grasimi si zaharuri dauneaza. Daca nu le scoti la o miscare cool.gif Si ca sa nu se interpreteze, ma refer doar la mine si la omul laugh.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Feb 6 2011, 01:25 PM
Mesaj #142

Membru veteran

Dualismul om / mâtză în contextul interpretării Copenhaga

tongue.gif

brozdi - urzici tinere, foi de lăptucă, păpădie, din care se face supă primăvara devreme

http://www.cultura-traditionala.ro/?act=me...ca/nr_10/art_43

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Feb 6 2011, 01:33 PM

+Quote Post
rammstein
mesaj Feb 6 2011, 01:40 PM
Mesaj #143

Membru veteran

Off, de obicei sunt sincer smile.gif Dar nici chiar asa laugh.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Feb 6 2011, 01:47 PM
Mesaj #144

Membru veteran

+Quote Post
Vizitator_Unu' , altu'.
mesaj Feb 6 2011, 01:47 PM
Mesaj #145

Guests

Citeaza (rammstein @ Feb 6 2011, 09:50 AM) *
Omuleee! Esti destept sau inca dormi? unsure.gif Am asa o stare de vertij, helpuieste o biata matza cu o ciorba fara de burta blush.gif Plisss...

sa nu spun de doua ori :
Se fierbe un rasol de vita de vre-un kil jumate pe foc foarte mic. Se spumuieste, blablabla . Cand e gata, se adauga legume taiate mare cat sa umple o lingura diecare bucata de leguma( morcov, telina, patrunjel, cartof ). Intr-o ceapa se infig 10-15 cuisoare si se pune la fiert si dinsa. Cateva boabe de piper se mai pun. Inca o ceapa la fiert sigur nu strica, incape si-o mina de orez. Cand au fiert si legumele, e aproape gata. Intr-un vas se clocoteste cam 1 l de zeama de castraveti murati( nu in otet ) sau zeama de varza( bine-ar fi sa nu fie foarte sarata ). Se spumuieste si asta, se adauga peste zeama pe rasol verificand sa nu fie prea acra sau rea sarata. Se pune leustean si se poate minca.

+Quote Post
Sieglind
mesaj Feb 6 2011, 01:53 PM
Mesaj #146

Membru veteran

Citeaza (Unu' , altu' @ Feb 6 2011, 01:47 PM) *
sa nu spun de doua ori :
Se fierbe un rasol de vita de vre-un kil jumate pe foc foarte mic. Se spumuieste, blablabla . Cand e gata, se adauga legume taiate mare cat sa umple o lingura diecare bucata de leguma( morcov, telina, patrunjel, cartof ). Intr-o ceapa se infig 10-15 cuisoare si se pune la fiert si dinsa. Cateva boabe de piper se mai pun. Inca o ceapa la fiert sigur nu strica, incape si-o mina de orez. Cand au fiert si legumele, e aproape gata. Intr-un vas se clocoteste cam 1 l de zeama de castraveti murati( nu in otet ) sau zeama de varza( bine-ar fi sa nu fie foarte sarata ). Se spumuieste si asta, se adauga peste zeama pe rasol verificand sa nu fie prea acra sau rea sarata. Se pune leustean si se poate minca.

cu leuştean e perfect (mărarul nu-l sufăr) laugh.gif
dar habar n-aveam că e "iarba mâtzelor"

căci mâtzele ... deh, sunt slăbiciunea mea smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Feb 6 2011, 01:55 PM

+Quote Post
rammstein
mesaj Feb 6 2011, 01:57 PM
Mesaj #147

Membru veteran

Citeaza (Sieglind @ Feb 6 2011, 01:47 PM) *

Batem tot impreuna smile.gif In rest, hai la naiba, o iubesc! Atat! Daca nu-i convine cuiva, o sa fie bai...

+Quote Post
Sieglind
mesaj Feb 6 2011, 02:01 PM
Mesaj #148

Membru veteran

Citeaza (rammstein @ Feb 6 2011, 01:57 PM) *
Batem tot impreuna smile.gif In rest, hai la naiba, o iubesc! Atat! Daca nu-i convine cuiva, o sa fie bai...

William Shakespeare : Sonetul CXXX

Nu-s ochii dragei mele stropi de soare
Şi roşul gurii ei nu-i de coral.
De-i albă neaua, sînu-i oacheş pare
Şi negrul păr i-e ca o sîrmă-n val.
Ştiu roze albe, ştiu şi roze roşi,
Dar nu-i socot obrajii trandafiri
Şi-s bălsamuri mai dulci să le miroşi
Decît e boarea întregei sale firi.
Îmi place s-o aud, deşi plăcut
Mai mult mi-e zvonul muzicilor parcă.
Eu mers de zîna încă n-am văzut,
Dar draga mea e clar că-n ţărnă calcă.
Şi totuşi, eu o cred la fel de rară
Cum spun şi cei ce mint cînd o compară.

traducere Ion Frunzetti

iar am greşit thread-ul ! ci nu mă mustra smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Feb 6 2011, 02:02 PM

+Quote Post
rammstein
mesaj Feb 6 2011, 02:02 PM
Mesaj #149

Membru veteran

Citeaza (Unu' , altu' @ Feb 6 2011, 01:47 PM) *
sa nu spun de doua ori :

Hey, am fost cam nesi... Imi iau bocancii si vin in curand ! rolleyes.gif Da-s casatorit pe viata smile.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Feb 6 2011, 02:31 PM
Mesaj #150

Membru veteran

Citeaza (rammstein @ Feb 6 2011, 02:02 PM) *
Hey, am fost cam nesi... Imi iau bocancii si vin in curand ! rolleyes.gif Da-s casatorit pe viata smile.gif

tongue.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Feb 6 2011, 02:32 PM

+Quote Post

22 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th October 2019 - 09:18 AM