IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Din experienta proprie in strainatate!, care cum a luat viata-n piept pe meleaguri straine.
silva
mesaj Sep 30 2008, 07:08 PM
Mesaj #31

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 83
Inscris: 30-May 08
Utilizatorul numarul: 931

am vizitat california in zona de nord, mai exact Willows, Chico, Sacramento si zona de sud Orange County

sunt convinsa ca aici casele se construiesc si tinand cont de zona sau conditii climaterice, dar si in alaska erau tot din carton....asa ii zic eu carton....smile.gif..stiu ca nu e.

In california am vizitat si zone rezidentiale, insa nu sunt atata de multe pe cat se lasa sa se inteleaga.

uite...zona unde stau acum e Tampa, florida....zone scumpe sunt cateva, unde casele sunt intradevar ca in filme, inalte, cu cateva etaje, sau mari cu gradina multa, case scumpe.

mai sunt zone cu case normale, micute, cochete, cu ceva gradina acolo...in jurul a 200.000 - 300.000 dolari, astea sunt casele paturii mijlocii si mii si mii de apartamente, pentru oameni fara posibilitatea de a face un credit pentru o casa sau pentru cei care vin numai pentru o perioada si nu vor sa se lege de zona cumparand o casa.

si sunt zonele sarace.....iarasi destule formate din mobile home-uri sau rulote.

Nu zic ca in tara e mai bine, dar si ai nostri cresc economic si-si permit un credit pt un apartament de bloc, care oricum e mai bun decat unul de aici. Ca diferenta este in constructie, daca aici se fac din carton, in tara ceausescu le-a facut din beton armat, nu iti auzi vecinii chiar asa cum ii auzi aici.

In California vom veni iarasi pentru ca sotul are rudele acolo....sincer....eu as sta mai degraba pe partea de est, e mai aproape de casa./.......smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ovyd.
mesaj Oct 1 2008, 10:00 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (silva @ Sep 30 2008, 07:08 PM) *
am vizitat california in zona de nord, mai exact Willows, Chico, Sacramento si zona de sud Orange County

sunt convinsa ca aici casele se construiesc si tinand cont de zona sau conditii climaterice, dar si in alaska erau tot din carton....asa ii zic eu carton....smile.gif..stiu ca nu e.

In california am vizitat si zone rezidentiale, insa nu sunt atata de multe pe cat se lasa sa se inteleaga.

uite...zona unde stau acum e Tampa, florida....zone scumpe sunt cateva, unde casele sunt intradevar ca in filme, inalte, cu cateva etaje, sau mari cu gradina multa, case scumpe.

mai sunt zone cu case normale, micute, cochete, cu ceva gradina acolo...in jurul a 200.000 - 300.000 dolari, astea sunt casele paturii mijlocii si mii si mii de apartamente, pentru oameni fara posibilitatea de a face un credit pentru o casa sau pentru cei care vin numai pentru o perioada si nu vor sa se lege de zona cumparand o casa.

si sunt zonele sarace.....iarasi destule formate din mobile home-uri sau rulote.

Nu zic ca in tara e mai bine, dar si ai nostri cresc economic si-si permit un credit pt un apartament de bloc, care oricum e mai bun decat unul de aici. Ca diferenta este in constructie, daca aici se fac din carton, in tara ceausescu le-a facut din beton armat, nu iti auzi vecinii chiar asa cum ii auzi aici.

In California vom veni iarasi pentru ca sotul are rudele acolo....sincer....eu as sta mai degraba pe partea de est, e mai aproape de casa./.......smile.gif

Probabil ca ce ai vazut in Orange County era Anaheim, Garden Grove .. pe-acolo. Nu alea sunt adevaratul Orange County, dupa cum iti ziceam... sunt foarte multe zone frumoase, nu multe. Data viitoare vizitati Yorba Linda, Aliso Viejo, Laguna Beach... asta ca sa dau doar cateva exemple. Iar cu apartamentele din blocurile comuniste romanesti, n-ai nimerit-o nici pe departe... categoric prefer o casuta amarata din lemn in Cali decat un apartament dintr-un bloc comunist facut din betoane. Nici nu incape discutie... Stiu ce vorbesc, am locuit intr-un apartament din asta mai mult de 20 de ani. Iar cu creditele.. si ce isi permit romanii ... vorbesti serios? Sunt milioane de romani care nu si-ar permite la preturile din prezent sa isi cumpere propriile apartamente, luate pe vremea lu' Ceasca... Nu mai crede tot ce scrie presa din Romania. Plus ca daca citesti acum cu atentie aceeasi presa, vei vedea ca s-a cam terminat cu creditele si acolo.

Parerea mea este ca daca nu te adaptezi aici si suspini in continuu dupa Romania, iti va fi si mai greu in perioada urmatoare, care nu se anunta prea roz pentru America, si in care probabil multi vom trebui sa mai strangem cureaua un pic... the bottom line cum zice americanu': eu unul prefer categoric viata intr-o America, fie ea chiar si in recesiune, fata de viata in Romania, fie ea chiar si in crestere economica (n-are rost sa deschid acuma discutia despre faptele datorita carora a aparut aceasta crestere din ultimul an)

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Oct 2 2008, 07:14 AM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (gast_de @ Sep 29 2008, 02:36 PM) *
Sunt in Germania de aproape 7 ani (acum am 26). Mi-ar fi foarte greu sa ma mut de aici, desi jobul m-ar tiri spre US. Mi-am obtinut dreptul de sedere la vremea respectiva cu un avocat, ca nu prea se lasau induplecati. Dar macar aici exista legislatie. Lucrez in IT, mi-am luat de 3 ani o casa cu sotul (nu e roman), conducem 3 masini de la plimbatoare de scutece pina la super-sport, 90% din prieteni sunt nemti (si da, sunt prieteni, cind am avut nevoie de ei m-au ajutat, cind am ajutat conationali, au avut grija apoi sa-mi dea in cap). Nu avem digitv si nu gatesc romaneste, copilul vorbeste germana si engleza. Citesc hotnews cum citesc ziarul local sau bild, the sun sau washington post. Mi-e greu acum sa ma gindesc la o viata fara job sigur, fara autobahn, fara taxe clare si nu ascunse, fara drepturi si fara asistenta medicala. Vecinii (nemti,e vident) au grija de casa cind suntem in concedii, si noi de a lor cind ei sunt plecati. Probabil ca in .ro mi-as gasi toate lucrurile in tirg daca as face asta cu vecinii smile.gif Aici am cu totul alta libertate de miscare decit as avea vreodata in ro.
In opinia mea, cine biziie dupa romania e neadaptat. Si sunt o gramada.

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Oct 2 2008, 07:20 AM
Mesaj #34

Guests

Pentru gast_de
Daca tu consideri ca toti romanii sunt hoti (vezi afirmatia ca "daca as fi in Rom., probabil mi-as gasi lucrurile in targ") inseamna ca esti un om de nimic, frustrata si plina de complexe.
Sunt romanca, traiesc in Romania, avem 2 masini noi germane in dotarea familiei, un apartam de 4 camere excelent dotat intr-un cartier linistit, castig bine aici a.i sa-mi permit 2 vacante pe an in strainatate in conditii de lux, asa ca nu dau doi bani pe gunoaie ca tine care isi permit sa jigneasca propriul neam.
Sa-ti fie rusine, emigranta fara minte si fara creier!

+Quote Post
Vizitator_andreius.
mesaj Oct 2 2008, 07:40 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (gast_de @ Sep 30 2008, 08:24 AM) *
Nu stiu de ce ti se pare ca jignesc doar ca exprim o realitate cruda. Nu am zis ca trebuie abandonata cultura proprie, ci doar ca trebuie adopatata cea din tara in care stai, altfel nu esti integrat si asta costa (costa in primul rind moral si social). Iar situatia chiar este atit de simpla: daca te leaga atitea de tara proprie, stai acolo, ca iti dau cu siguranta prietenii "de-acasa sa maninci" cind ai probleme... (ahaaaaa). Dar cind o alta tara iti ofera sansa de a duce o viata mai buna, nu minca rahat plingind dupa mizeria din ro si spunind ca vai ce nemernici sunt nemtii ca nu te accepta. Pai cind nu le adopti cultura, nu vorbesti limba cum trebuie, etc etc, cum vrei sa te primeasca cu bratele deschise? Si statistic vazut, cei care au preferat sa stea in grupuri inchise de emigranti, fara prieteni si cunostinte din localnici, se tirasc de la o luna la alta si singurul moft e vacanta in ro la rude. Viata sociala si profesionala se dezvolta prin cunostintele locale, probabil in orice tara. Eu sunt implicata in proiecte ce tin de locul in care traiesc, cu oamenii de-acolo, in loc sa-mi pierd timpul stind intr-o comunitate de emigranti care-si pling de mila ca ce greu e. In fine, pentru mine Germania ramine tara in care vreau sa traiesc, pentru civilizatia de care dau dovada, pentru legislatie, pentru repsectul fata de individ, pentru oameni si implicarea lor si locuri si inca 1001 de motive.
Cred ca se aplica pentru orice tara: visul de mai bine se intimpla doar daca ai suficienta bunavointa sa te integrezi in comunitate; altfel vei ramine doar un strain si vei fi tratat ca atare.

Ai mare dreptate in ceea ce priveste usurinta traiului in Germania si cand spun asta nu ma refer neaparat salarial. Poti castiga bine si in Romania, in special in Bucuresti, iar posibilitatile de avansare sunt mult mai mari decat le-ai avea ca roman in Germania. In schimb in Germania ai alte avantaje sociale pe care in Romania nu le regasesti usor.

Am finalizat cu succes in Master in Germania la RWTH Aachen si am avut multiple sanse de a ramane acolo, in schimb am ales sa ma intorc in Romania. De ce? ... pentru ca am avut la ce sa ma intorc.

Nu incerc pe nimeni sa conving de nimic, pentru ca sunt fericit asa cum am ales sa-mi traiesc viata. In schimb te-as ruga sa nu ne insulti spunandu-ne ca cei care nu raman acolo sunt niste neadaptati. Este un proces mult prea complex, pentru a fi astfel simplificat. Fiecare individ va alege ce il face cel mai fericit ... cum indivizii sunt diferiti, ponderile vor fi binenteles inegale.

In cazul in care pe tine procesul de adaptare la Germania te-a modificat complet ca om, iar in Romania nu aveai la cine sa te intorci, decizia pe care ai luat-o o consider perfecta.

In caz contrar, randurile pe care le-ai scris reprezinta o reactie normala a subconstientului vitregit de a restabili un echilibru cu sinele.

Un roman fericit

+Quote Post
Vizitator_Anton.
mesaj Oct 2 2008, 09:16 AM
Mesaj #36

Guests

Din cate vad eu, reactiile voastre se impart in 2 mari categorii:
1. negativistii - cei care arunca noroi spre occident, desi in unele cazuri nu au argumente...am auzit defapt doar 2 argumente plauzibile:
- lipsa sferei sociale (familie, etc), ceea ce mi se pare de inteles...in cazul in care nu emigrezi in masa cu toata familia, va ramane mereu ceva in urma, un regret ca nu petreci mai mult timp cu cei dragi, dorinta de a-i revedea mult mai des decat dc ai fii in Romania, la cativa km distanta, etc etc...
- neadaptarea, ceea ce e specific unor tipuri de oameni...sigur ca nu te vei integra in Germania de exemplu daca vei continua sa te comporti ca un roman, daca nu vei face un efort initial sa accepti ca si felul lor de a fii are parti bune; ca nu degeaba sunt ei considerati mai civilizati...asta nu inseamna ca tb sa accepti orice, sigur trebuie sa existe un filtru, suntem la urma urmei diferiti si sigur ca trebuie sa ne pastram partile bune...cu putin efort se reuseste, dar am vazut si cazuri in care adaptarea a esuat din cauza incapatanarii...

2. pozitivistii - cei care vad in occident un paradis in care isi pot indeplini visuri care le erau ingradite in Romania...ei vad doar partea buna a lucrurilor, adopta o pozitie defensiva, isi apara decizile in fata negativistilor, incercand fara succes sa ii convinga ca dreptatea e de partea lor...

ideea mea e ca trebuie sa fim undeva la mijloc...un pozitivism moderat este mai folositor...trebuie sa laudam partile bune, dar trebuie sa vedem si sa intelegem si partile mai putin bune...numai in acest fel putem avansa...

sa incep eu...intr-o tara din occident unde locuiesc si muncesc in momentul de fata (nu o sa o numesc, sa vedem dc ghiciti), eu observ urmatoarele:

plusuri:
+nivelul de trai (mult peste Romania - lipsa stresului zilnic, sansele oferite, suportul social)
+nivelul de libertate de alegere (in orice domeniu, fara a fii judecat de toti - de la prieteni la vecini la necunoscuti, etc etc)
+nivelul de educatie al celor din jur
+posibilitatile de educare a copiilor (uitati de propaganda ceausista ca scoala romaneasca este mult peste a lor...ce invatati in universitate in romania se preda aici in urma cu 10 ani)
+serviciile sociale (asigurarile medicale, siguranta locului de munca, etc)
+timpul liber (concedii, vacante) si posibilitatile de petrecere a timpului liber (excursii la preturi convenabile spre orice destinatie)
+prietenii de aici

minusuri:
-dorul de familie, prieteni din Romania
-nivelul de taxe (extrem de ridicat, de aici sistemul social avansat smile.gif)
-dificultatile de adaptare (oamenii pot fi considerati oarecum inchisi, egoisti, dar odata ce ajungi sa ii cunosti mai bine sunt chiar simpatici...dar trebuie facut un efort initial)

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Oct 2 2008, 09:55 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Anton @ Oct 2 2008, 09:16 AM) *
Din cate vad eu, reactiile voastre se impart in 2 mari categorii:
1. negativistii - cei care arunca noroi spre occident, desi in unele cazuri nu au argumente...am auzit defapt doar 2 argumente plauzibile:
- lipsa sferei sociale (familie, etc), ceea ce mi se pare de inteles...in cazul in care nu emigrezi in masa cu toata familia, va ramane mereu ceva in urma, un regret ca nu petreci mai mult timp cu cei dragi, dorinta de a-i revedea mult mai des decat dc ai fii in Romania, la cativa km distanta, etc etc...
- neadaptarea, ceea ce e specific unor tipuri de oameni...sigur ca nu te vei integra in Germania de exemplu daca vei continua sa te comporti ca un roman, daca nu vei face un efort initial sa accepti ca si felul lor de a fii are parti bune; ca nu degeaba sunt ei considerati mai civilizati...asta nu inseamna ca tb sa accepti orice, sigur trebuie sa existe un filtru, suntem la urma urmei diferiti si sigur ca trebuie sa ne pastram partile bune...cu putin efort se reuseste, dar am vazut si cazuri in care adaptarea a esuat din cauza incapatanarii...

2. pozitivistii - cei care vad in occident un paradis in care isi pot indeplini visuri care le erau ingradite in Romania...ei vad doar partea buna a lucrurilor, adopta o pozitie defensiva, isi apara decizile in fata negativistilor, incercand fara succes sa ii convinga ca dreptatea e de partea lor...

ideea mea e ca trebuie sa fim undeva la mijloc...un pozitivism moderat este mai folositor...trebuie sa laudam partile bune, dar trebuie sa vedem si sa intelegem si partile mai putin bune...numai in acest fel putem avansa...

sa incep eu...intr-o tara din occident unde locuiesc si muncesc in momentul de fata (nu o sa o numesc, sa vedem dc ghiciti), eu observ urmatoarele:

plusuri:
+nivelul de trai (mult peste Romania - lipsa stresului zilnic, sansele oferite, suportul social)
+nivelul de libertate de alegere (in orice domeniu, fara a fii judecat de toti - de la prieteni la vecini la necunoscuti, etc etc)
+nivelul de educatie al celor din jur
+posibilitatile de educare a copiilor (uitati de propaganda ceausista ca scoala romaneasca este mult peste a lor...ce invatati in universitate in romania se preda aici in urma cu 10 ani)
+serviciile sociale (asigurarile medicale, siguranta locului de munca, etc)
+timpul liber (concedii, vacante) si posibilitatile de petrecere a timpului liber (excursii la preturi convenabile spre orice destinatie)
+prietenii de aici

minusuri:
-dorul de familie, prieteni din Romania
-nivelul de taxe (extrem de ridicat, de aici sistemul social avansat smile.gif)
-dificultatile de adaptare (oamenii pot fi considerati oarecum inchisi, egoisti, dar odata ce ajungi sa ii cunosti mai bine sunt chiar simpatici...dar trebuie facut un efort initial)

________________________________________________________________________________
_
Ai dreptate. Exista plusuri si minusuri in fiecare optiune si nu inteleg de ce vbim altfel despre cineva stabilit in Munchen fata de cineva care sta in Oradea si provine/are rude din/in Bucuresti... dpdv al facilitatii de a ajunge, e cam la fel...
Desi eu as mai scadea de la plusuri:
- nivelul de libertate de alegere... sa fim seriosi, si in Rom iti poti pune poalele in cap...ce sa-ti spun, ca "te judeca toti"... si ce-ti pasa? stai tu linistit ca te judeca ei si in Germania si intorc capul cand treci pe langa ei...
- nivelul de educatie urbana si civica a celor din jur, aici ai dreptate, romanii inca sunt needucati din pctul asta de vedere, vorbesc despre majoritatea care scuipa, arunca tigari si ambalaje pe strada, etc
- asta cu posib de educare e discutabila... de acord ca scoala rom are multe lacune, dar per ansamblu suntem totusi o natie cu mai multa cultura generala decat nemtii, asta e stiut, si nu e vina romanilor ca in imbecilitatea lor, vechii si noii guvernanti PSD/PNL/PDL/etc au autorizat 296 universitati private, SRL-uri unde cumperi diploma. Acu' sa fim seriosi: n-am vazut nici o odrasla de milionar american sau european caruia tata ii plateste taxa de studiu la Harvard de 20,000 USD pe an sau cat o fi si care sa ramana repetenta sau sa nu absolve!!!! Indiferent cat de loaza e.
- asta cu timpul liber (concedii, vacante) si posibilitatile de petrecere a timpului liber (excursii la preturi convenabile spre orice destinatie) e trasa de par de tine: sunt sute de oferte la agentii romanesti, la preturi moderate, care te indeamna sa strabati Europa. Sa nu-mi spui ca in Germ costa mai putin de 300 euro/pers 7 zile in Grecia la 3 stele cu HB si cu avionul... Am fost in luna mai in Creta: 480 euro, 7 nopti la 4 stele cu demipensiune, avion si transfer inclus,o bijuterie de hotel. Nu cred ca gaseam mai ieftin apeland la agentii straine. Si din Romania putem iesi ORIUNDE, la preturi convenabile si nu stiu cum se face ca numarul celor care voiajeaza creste anual...

+Quote Post
Vizitator_Anton.
mesaj Oct 2 2008, 11:34 AM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Alexia @ Oct 2 2008, 09:55 AM) *
________________________________________________________________________________
_
Ai dreptate. Exista plusuri si minusuri in fiecare optiune si nu inteleg de ce vbim altfel despre cineva stabilit in Munchen fata de cineva care sta in Oradea si provine/are rude din/in Bucuresti... dpdv al facilitatii de a ajunge, e cam la fel...
Desi eu as mai scadea de la plusuri:
- nivelul de libertate de alegere... sa fim seriosi, si in Rom iti poti pune poalele in cap...ce sa-ti spun, ca "te judeca toti"... si ce-ti pasa? stai tu linistit ca te judeca ei si in Germania si intorc capul cand treci pe langa ei...
- nivelul de educatie urbana si civica a celor din jur, aici ai dreptate, romanii inca sunt needucati din pctul asta de vedere, vorbesc despre majoritatea care scuipa, arunca tigari si ambalaje pe strada, etc
- asta cu posib de educare e discutabila... de acord ca scoala rom are multe lacune, dar per ansamblu suntem totusi o natie cu mai multa cultura generala decat nemtii, asta e stiut, si nu e vina romanilor ca in imbecilitatea lor, vechii si noii guvernanti PSD/PNL/PDL/etc au autorizat 296 universitati private, SRL-uri unde cumperi diploma. Acu' sa fim seriosi: n-am vazut nici o odrasla de milionar american sau european caruia tata ii plateste taxa de studiu la Harvard de 20,000 USD pe an sau cat o fi si care sa ramana repetenta sau sa nu absolve!!!! Indiferent cat de loaza e.
- asta cu timpul liber (concedii, vacante) si posibilitatile de petrecere a timpului liber (excursii la preturi convenabile spre orice destinatie) e trasa de par de tine: sunt sute de oferte la agentii romanesti, la preturi moderate, care te indeamna sa strabati Europa. Sa nu-mi spui ca in Germ costa mai putin de 300 euro/pers 7 zile in Grecia la 3 stele cu HB si cu avionul... Am fost in luna mai in Creta: 480 euro, 7 nopti la 4 stele cu demipensiune, avion si transfer inclus,o bijuterie de hotel. Nu cred ca gaseam mai ieftin apeland la agentii straine. Si din Romania putem iesi ORIUNDE, la preturi convenabile si nu stiu cum se face ca numarul celor care voiajeaza creste anual...

-educatia: nu e vorba numai de cat invata odrasdele de milionar, ci cat au posibilitatea sa invete studentii normali...nu vorbesc decat despre posibilitatile care ti se ofera tie, cu un venit mediu...ceea ce trebuie sa recunosc, cu parere de rau, este mult peste Romania...si asa va fii mult timp...
-timpul liber: spune-mi te rog la ce ora ajungi seara acasa de la munca? si in plus, de cate ori ai fost in concediu anul asta? ei bine, ce incerc eu sa spun este ca in occident lumea munceste ca sa traiasca...e simplu: iti faci treaba, iei banii, te plimbi, faci sport, te relaxezi...e treaba ta...nu o sa iti spuna nimeni ca nu ai voie sa iei concediu ca nu vrea sefu sau ca tb sa stai pana dimineatza la munca...cu preturile, un exemplu: si eu am fost in Creta in august, all-in 500 de euro...nu uita insa, Grecia ca Grecia...daca vrei o excursie mai departe, diferenta devine semnificativa.

+Quote Post
tsunami
mesaj Oct 2 2008, 11:54 AM
Mesaj #39

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

comparati mere cu pere.

tara ta este acolo unde te sim ti TU bine, si nu trebuie ca altcineva sa te jigneasca pentru asta.
nu-ti place in romania? esti liber sa pleci, dar fa-o FARA SA INSULTI o tara intreaga. nu-ti place in canada?
cine te tine sa nu pleci in alta parte, dar asta nu inseamna ca celor care le place acolo li s-a spalat creierul.

n-are importanta nici la ce ora vii de la servici, nici daca faci sa nu culturism si nici posibilitatea de mers cu motocicleta.

asta nu intelege lumea. fiecare incearca sa demonstreze ca solutia lor e cea mai buna, fara sa le-o ceara nimeni, mai mult, daca nu esti de acord cu ei esti luat la injuraturi.

in situatia mea, imi place si in romania si in diaspora. nu vad ce-i rau in asta.
nu sunt in nici o tabara. sunt fericit.

nu vreau sa injur nici o tara, nu vreau sa jignesc, nu vreau sa fiu insultat pentru cum gandesc, daca nu intru peste libertatile celorlalti

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Anton.
mesaj Oct 2 2008, 11:59 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (tsunami @ Oct 2 2008, 11:54 AM) *
comparati mere cu pere.

tara ta este acolo unde te sim ti TU bine, si nu trebuie ca altcineva sa te jigneasca pentru asta.
nu-ti place in romania? esti liber sa pleci, dar fa-o FARA SA INSULTI o tara intreaga. nu-ti place in canada?
cine te tine sa nu pleci in alta parte, dar asta nu inseamna ca celor care le place acolo li s-a spalat creierul.

n-are importanta nici la ce ora vii de la servici, nici daca faci sa nu culturism si nici posibilitatea de mers cu motocicleta.

asta nu intelege lumea. fiecare incearca sa demonstreze ca solutia lor e cea mai buna, fara sa le-o ceara nimeni, mai mult, daca nu esti de acord cu ei esti luat la injuraturi.

in situatia mea, imi place si in romania si in diaspora. nu vad ce-i rau in asta.
nu sunt in nici o tabara. sunt fericit.

nu vreau sa injur nici o tara, nu vreau sa jignesc, nu vreau sa fiu insultat pentru cum gandesc, daca nu intru peste libertatile celorlalti

Nu injura nimeni, discutia este foarte civilizata...nu vad nimic rau in a expune partile bune si partile rele...sigur ca e doar un forum, nu te obliga nimeni sa il citesti...

Si nu comparam chiar mere cu pere...comparam merele intre ele...si tu la piata vrei sa alegi ce e mai bun, nu mananci mere stricate din placere...ei bine, asta incercam noi sa aflam: unde sunt merele bune...

+Quote Post
tsunami
mesaj Oct 2 2008, 12:06 PM
Mesaj #41

Sir Tsunami

Citeaza (Anton @ Oct 2 2008, 11:59 AM) *
Nu injura nimeni, discutia este foarte civilizata...nu vad nimic rau in a expune partile bune si partile rele...sigur ca e doar un forum, nu te obliga nimeni sa il citesti...

Si nu comparam chiar mere cu pere...comparam merele intre ele...si tu la piata vrei sa alegi ce e mai bun, nu mananci mere stricate din placere...ei bine, asta incercam noi sa aflam: unde sunt merele bune...

nu, nu ma refeream la tine.

un alt punct de vedere este ca nu vreau sa fiu obligat de nimeni sa cumpar mere verzi si proaspete. eu poate caut mere pentru tuica, xdaca ma intelegi ceea ce vreau sa spun.

atata vreme cat la piata sunt 2 tipuri de mere, e clar ca lumea are nevoie de ambele tipuri. atata vreme cat e lume care accepta sa traiasca fericita in romania, mai mult, multi se intorc, atata vreme cat e lume care traieste fericita in canada, ce nevoie mai este de alte demonstratii?

vrei sa-mi demonstrezi mie ca in situatia ta tu ai ales calea cea mai buna? nu ma intereseaza, bravo tie, ma bucur ca esti fericit. eu insa nu trebuie sa fiu considerat prost pentru alegerea mea.

in comparatie cu majoritatea, eu nu mi-am bazat decizia pe ce nu mi-a placut intr-un loc sau altul, ci in special pe ce mi-ar place in noul loc. e o alta priveliste.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_cosmin.
mesaj Oct 2 2008, 12:57 PM
Mesaj #42

Guests

Eu castig 4000E in romania(buc) ca programator si o duc mult mia bine ca acum un an cand castigam 8oooE net in Londra, aici fac parte din alta clasa sociala, acolo luam un taxi plateam 50 lire, ieseam odata seara in oras plateam 160lire la un bar, chiria era 1700E la un app de 80m2.

Nu mai zic ca seara poti sa vezi violuri si batai pe strada live, Ferentari e un fel de primaverii fatza de londra seara tarziu (raman numai aurolacii)

Lasand astea la o parte, pentru cineva care castiga 200E in romania Germania sau Londra sau US e paradis pentru mine nu e mare lucru ba chiar nu se merita pentru mai mult decat tursim.

Romanii cei mai fericiti nu sunt in strainatate smile.gif, nu au fost nevoiti sa renunte la priteni , familie , locuri natale : )
As pleca si eu daca as putea lua cu mine pe mama pe tata 100 de prieteni si foste girlfiends cu care am ramas in relatii ok, m-as muta in sudul Spaniei (nu US , nu Canada:) )

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Oct 2 2008, 01:01 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Anton @ Oct 2 2008, 11:34 AM) *
-educatia: nu e vorba numai de cat invata odrasdele de milionar, ci cat au posibilitatea sa invete studentii normali...nu vorbesc decat despre posibilitatile care ti se ofera tie, cu un venit mediu...ceea ce trebuie sa recunosc, cu parere de rau, este mult peste Romania...si asa va fii mult timp...
-timpul liber: spune-mi te rog la ce ora ajungi seara acasa de la munca? si in plus, de cate ori ai fost in concediu anul asta? ei bine, ce incerc eu sa spun este ca in occident lumea munceste ca sa traiasca...e simplu: iti faci treaba, iei banii, te plimbi, faci sport, te relaxezi...e treaba ta...nu o sa iti spuna nimeni ca nu ai voie sa iei concediu ca nu vrea sefu sau ca tb sa stai pana dimineatza la munca...cu preturile, un exemplu: si eu am fost in Creta in august, all-in 500 de euro...nu uita insa, Grecia ca Grecia...daca vrei o excursie mai departe, diferenta devine semnificativa.

Studentii normali au posibilitatea sa invete cat de mult vor, sa stii, au acces la burse externe (daca te uiti numai in ASE la aviziere o sa vezi ca nu mananc spanac, la alte facultati nu cunosc) , la materiale de studiu cat cuprinde. Nu stiu de ce ai ramas cu impresia ca suntem inapoiati si ca studentii din Romania invata formula apei numai... Poate ne explici... Si sa mai stii ca si tineri din fam modeste financiar, daca sunt exceptionali, pot reusi sa ajunga cu bursa chiar in State...am avut un caz in familie, baiat supradotat, fara nici un ban pus deoparte insa, a fost acceptat la 5 univ americane, a ales una cu bursa integrala si a umblat din usa in usa vreo 2 luni, pe la tot felul de sponsori sa faca rost de 4000 USD nu mai stiu ptr ce in afara biletului de avion, de atata avea nevoie. A facut rost. Acum e acolo student.
Eu ajung seara acasa la ora 18, iar in concediu am fost de 2 ori pana acum iar de Craciun vrem sa plecam in Austria, unde sunt niste oferte foarte bune. Nu mi-a spus nimeni niciodata sa nu-mi iau concediu CAND VREAU sau ca nu am dreptul...nu am stat niciodata pana dim la munca, iar nu stiu de ce crezi tu ca cei care traiesc in Romania, clasa medie vbesc, se spetesc muncind...Sa stii ca si noi muncim ca sa traim fiecare cat il duce capul de bine, cine nu vrea sa munceasca, evident ca se poate multumi cu putin.
Foarte bine ca ai fost si tu in Creta, eu am facut si excursii mai departe, Brazilia 10 zile cu 2200 euro, China, Hong KOng, etc.
Iar daca aici am ajuns cu analiza, daca numai asta face diferenta intre traiul in Germania si cel din Romania, ca poti sa te duci in Brazilia, de ex., mai ieftin cu 200 de euro decat mine... atunci e ok. Eu am preferat sa platesc banii astia, daca o iei asa. smile.gif smile.gif
Numai bine si bafta la toata lumea!

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Oct 2 2008, 01:04 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (cosmin @ Oct 2 2008, 12:57 PM) *
Eu castig 4000E in romania(buc) ca programator si o duc mult mia bine ca acum un an cand castigam 8oooE net in Londra, aici fac parte din alta clasa sociala, acolo luam un taxi plateam 50 lire, ieseam odata seara in oras plateam 160lire la un bar, chiria era 1700E la un app de 80m2.

Nu mai zic ca seara poti sa vezi violuri si batai pe strada live, Ferentari e un fel de primaverii fatza de londra seara tarziu (raman numai aurolacii)

Lasand astea la o parte, pentru cineva care castiga 200E in romania Germania sau Londra sau US e paradis pentru mine nu e mare lucru ba chiar nu se merita pentru mai mult decat tursim.

Romanii cei mai fericiti nu sunt in strainatate smile.gif, nu au fost nevoiti sa renunte la priteni , familie , locuri natale : )
As pleca si eu daca as putea lua cu mine pe mama pe tata 100 de prieteni si foste girlfiends cu care am ramas in relatii ok, m-as muta in sudul Spaniei (nu US , nu Canada:) )

AI DREPTATE!!!

+Quote Post
Vizitator_Roadkill_Himself.
mesaj Oct 2 2008, 01:52 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (gast_de @ Sep 29 2008, 02:36 PM) *
Sunt in Germania de aproape 7 ani (acum am 26). Mi-ar fi foarte greu sa ma mut de aici, desi jobul m-ar tiri spre US. Mi-am obtinut dreptul de sedere la vremea respectiva cu un avocat, ca nu prea se lasau induplecati. Dar macar aici exista legislatie. Lucrez in IT, mi-am luat de 3 ani o casa cu sotul (nu e roman), conducem 3 masini de la plimbatoare de scutece pina la super-sport, 90% din prieteni sunt nemti (si da, sunt prieteni, cind am avut nevoie de ei m-au ajutat, cind am ajutat conationali, au avut grija apoi sa-mi dea in cap). Nu avem digitv si nu gatesc romaneste, copilul vorbeste germana si engleza. Citesc hotnews cum citesc ziarul local sau bild, the sun sau washington post. Mi-e greu acum sa ma gindesc la o viata fara job sigur, fara autobahn, fara taxe clare si nu ascunse, fara drepturi si fara asistenta medicala. Vecinii (nemti,e vident) au grija de casa cind suntem in concedii, si noi de a lor cind ei sunt plecati. Probabil ca in .ro mi-as gasi toate lucrurile in tirg daca as face asta cu vecinii smile.gif Aici am cu totul alta libertate de miscare decit as avea vreodata in ro.
In opinia mea, cine biziie dupa romania e neadaptat. Si sunt o gramada.

Din motive ce ma privesc, evit sa spun clar cam ce si cum fac pe "Bescheidener Wohlstand"-ul ala, al tau, fato.

Cit despre restul: esti genul de oameni care ma scirbesc.

Inainte sa sari in sus, tin sa precizez ca-s, tot din motive ce ma porivesc, de mai mult timp in Germania, decit tine, ceva mai in virsta, cu ceva mai multa experienta de viata si, tind sa cred, cu ceva mai mult "aichiu"...

Saru'mina.

+Quote Post
Vizitator_George Canadianul.
mesaj Oct 2 2008, 02:07 PM
Mesaj #46

Guests

Eu locuiesc in Toronto de aproape 8 ani. Orasul asta imens, dar nu la nivelul LA-ului este unul din cele mai verzi orase din America. Sunt o gramada de paduri in interiorul orasului care au doar niste alei si eventual o parcare. In rest , natura virgina. Zone rezidentiale mai scumpe arata superb. Au canadienii astia un cult pentru natura, aranjamente florale si de toate felurile. Eu cand m-a intorc in tara ma apuca pandaliile cand vad ce jeg e acolo

Citeaza (ovyd @ Sep 30 2008, 06:09 PM) *
Pai din felul in care pui problema, scuza-ma ca iti spun, dar se vede ca nu prea ai habar de ce vorbesti. Ca sa-ti raspund oarecum potrivit, in America mult mai multi stau si isi permit sa stea in zonele bune, decat cei din Romania... "zonele naspa" in Rom sunt mult mai multe decat cele bune si asa mai departe.

Si eu am prieteni in Romania care construiesc din caramida, e normal. Dar hai sa iti spun ceva: casele alea mici din lemn care le-ai vazut tu prin California dupa ce te-ai dat jos din avion, in drum spre Disneyland sau mai stiu eu pe unde, sunt majoritatea construite in anii 40-50, pe vremea cand mai mult de jumatate din California erau ferme, campuri de capsuni si livezi de portocali. Totusi ghicesti de ce au fost construite mici la inaltime si din lemn? Ia verifica sa vezi prin cate cutremure au rezistat cu bine casele respective in ultimii 50-60 de ani si cat de zdravene au fost cutremurele respective. "Rigips-ul" in schimb este reprezentativ si pentru America, se numeste drywall, si este larg folosit. Practic cu mult timp inainte sa se foloseasca in Rom asa ceva, aici era deja destul de raspandit.

Sunt de-acord cu tine in schimb cand spui ca te-ai simtit cu adevarat acasa acolo unde ai radacinile, tine si asta de perceptia fiecaruia in parte. Eu personal ma simt la fel de acasa si aici, si in Timisoara, unde m-am nascut si am crescut.

Ca sa inchei, in caz ca mai vii cu familia ta in California in vizita, let me know si o sa va duc eu sa vedeti locuri foarte frumoase... si daca tii neaparat, si case mai mari. Sunt aici zone rezidentiale de un pitoresc care nu are comparatie in Europa... de Romania nici nu mai vorbesc din acest punct de vedere.

+Quote Post
silva
mesaj Oct 2 2008, 02:26 PM
Mesaj #47

Membru
**

ovyd.....am uitat sa precizez diferenta era nu intre un apartament in bucuresti si o casa aici, scuze....s-a inteles gresit era intre un apartament in romania si un apartament in america.

acum se poate sa fiu si subiectiva, fac referire numai la doua zone din america si o situatie total diferita, insa momentan si inca vreun an de acum incolo va trebui sa locuim intr-un apartament. Eu aici fac diferente, ca apartamentele aici nu sunt nici pe departe ca cele de acasa.

In alaska ca si in florida am inchiriat un apartament sa stam deoarce suntem pe aici numai in trecere, nu ne stabilim aici. In alaska am stat datorita armatei, acum in florida stam datorita unei scoli. In situatia asta ne-am gandit sa inchiriem apartamente, ca nu avem nevoie de o casa. Aici faceam diferente.

Cat despre Orange County...am vizitat ce-i drept doar Anaheim, Long Beach si Port'o Call (mi-a placut zona). A...si sa nu uit am mai vizitat o zona dar imi scapa numele, unde locuiesc ceva rude ale sotului. E adevarat ca is minunate casele si zona, dar si 600.000 de dolari in 2005 o casa. Tocmai o cumparasera rudele sotului, de aia stiu pretul.

A...ziceai de recesiune.....ce sa-ti zic...nu sunt omul care cere prea mult, nu am pretentii, atata timp cat familia mi-e sanatoasa sunt fericita si cu ceapa cu paine....asa ca nu cred ca o sa ma afecteze prea tare. In schimb venirea aici m-a afectat fiindca ma asteptam la altceva si incet incet vad adevarul. Dar cu fiecare zi ce trece ma adaptez mai mult....si nu as vrea sa vina ziua in care sa spun nu mai vreau acasa. Iubesc prea tare tara aia si tot ce tine de ea. Si orice ar zice oricine....am trait in brasov, intre prieteni, slujba buna, nu aveam treaba cu bucurestiul sau alta zona super aglomerata, ne formasem o bula in care stateam si ne era bine. Probabil ca daca as avea familia si prietenii aici nu mi-ar fi asa de greu....dar tot mi-ar fi dor de romania.

+Quote Post
Vizitator_vizitator.
mesaj Oct 2 2008, 03:34 PM
Mesaj #48

Guests

DIferenta mare intre televizor si realitatea din america.La multe m-am astepat in america, ca va fi greu, pardon, foarte greu, fara familie, fara preteni etc...Dar nu m-am asteptat sa arate asa Detroitul, jur, am lucrat o saptamana fortat acolo si parca in afganistan esti mai in siguranta.Am fugit de zona aia 2000 km sud pana in Tampa, FL.

+Quote Post
tsunami
mesaj Oct 2 2008, 03:40 PM
Mesaj #49

Sir Tsunami

Citeaza (George Canadianul @ Oct 2 2008, 03:07 PM) *
Eu locuiesc in Toronto de aproape 8 ani. Orasul asta imens, dar nu la nivelul LA-ului este unul din cele mai verzi orase din America. Sunt o gramada de paduri in interiorul orasului care au doar niste alei si eventual o parcare. In rest , natura virgina. Zone rezidentiale mai scumpe arata superb. Au canadienii astia un cult pentru natura, aranjamente florale si de toate felurile. Eu cand m-a intorc in tara ma apuca pandaliile cand vad ce jeg e acolo

ce frumos era sa renunti la ultima propozitie. sa privesti viata mai frumos. atat de putin si gustul textului tau ar fi fost altul.

dar, asta-i viata, recunosc. nu pot fi toti la inaltimea asteptarilor mele.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
tsunami
mesaj Oct 2 2008, 03:41 PM
Mesaj #50

Sir Tsunami

Citeaza (vizitator @ Oct 2 2008, 04:34 PM) *
DIferenta mare intre televizor si realitatea din america.La multe m-am astepat in america, ca va fi greu, pardon, foarte greu, fara familie, fara preteni etc...Dar nu m-am asteptat sa arate asa Detroitul, jur, am lucrat o saptamana fortat acolo si parca in afganistan esti mai in siguranta.Am fugit de zona aia 2000 km sud pana in Tampa, FL.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

e rupt din filme...

dupa mine e cea mai urata zona a americii de nord.

imi aduc aminte ca am vazut pe semnul care anunta intrarea in detroit pe care scrie "welcome in detroit", scris cu spray-ul cu vopsea: "hope you'll make it, good luck!" laugh.gif

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_vizitator.
mesaj Oct 2 2008, 03:57 PM
Mesaj #51

Guests

Cred ca viata din Detroit bate orice film, chiar imi este greu sa descriu in cuvinte acel oras, eventual pe youtube cautati "A Tour Of Detroit's Ghetto" si va puteti face o mica, mica parere
Tin minte ca pe panourile publicitare in loc de reclame erau poze imense cu "cetateni" cautati de politie. biggrin.gif "Most Wanted"

+Quote Post
silva
mesaj Oct 2 2008, 06:39 PM
Mesaj #52

Membru
**

Citeaza (vizitator @ Oct 2 2008, 04:34 PM) *

ptii....si eu tot in zona Tampa sunt.....mica-i lumea asta

Eu stau in Clearwater, e o comunitate de romani in zona, dar eu nu am prea mers.

+Quote Post
Vizitator_vizitator.
mesaj Oct 2 2008, 07:42 PM
Mesaj #53

Guests

Eu stau in Sarasota sa fiu mai exact, chiar ca suntem aproape.Sunt de o luna aici dar inca nu am intalnit romani in Sarasota.

+Quote Post
Vizitator_ovyd.
mesaj Oct 2 2008, 09:11 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (vizitator @ Oct 2 2008, 03:57 PM) *
Cred ca viata din Detroit bate orice film, chiar imi este greu sa descriu in cuvinte acel oras, eventual pe youtube cautati "A Tour Of Detroit's Ghetto" si va puteti face o mica, mica parere
Tin minte ca pe panourile publicitare in loc de reclame erau poze imense cu "cetateni" cautati de politie. biggrin.gif "Most Wanted"

Am fost si eu prin Detroit, si ce-i drept e drept, downtown mizerabil, criminalitate mare si nu mai vorbesc de zonele de ghetto de acolo. Nu spun de ce e Detroit-ul asa, ca ma face lumea rasist. Dar TOTUSI... va invit sa mergeti la aproximativ 20-30 mile de Detroit, in Troy spre exemplu. Cu totul alta treaba, din toate punctele de vedere. Destul de multi romani si acolo in zona.

+Quote Post
tsunami
mesaj Oct 2 2008, 09:17 PM
Mesaj #55

Sir Tsunami

Citeaza (ovyd @ Oct 2 2008, 10:11 PM) *
Am fost si eu prin Detroit, si ce-i drept e drept, downtown mizerabil, criminalitate mare si nu mai vorbesc de zonele de ghetto de acolo. Nu spun de ce e Detroit-ul asa, ca ma face lumea rasist. Dar TOTUSI... va invit sa mergeti la aproximativ 20-30 mile de Detroit, in Troy spre exemplu. Cu totul alta treaba, din toate punctele de vedere. Destul de multi romani si acolo in zona.

correct
am fost de cateva ori acolo, am avut un birou de sales in troy
si ai respectul meu ca te-ai oprit cand a trebuit.

sanatate

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Irina V..
mesaj Oct 2 2008, 09:49 PM
Mesaj #56

Guests

Fratilor, problema e mult mai simpla...cui ii place in strainatate ii place, cui a ajuns acolo si nu ii place se poate intoarce acasa. Romanii sunt mult mai deschisi la minte acum si nu mai face nimeni caz din asta.
Pt. cei super-adaptati ca duduia din Germania care tine sa ne dea lectii la toti, hmmm, ma gandesc ca doar varsta poate fi responsabila pt. atata prostie si aroganta. Oricum, am inteles ca suprema realizare a dom'soarei e casatoria cu neamtu', detasarea fata de Romania si balacarirea patriei de origine pt. auto-convingerea ca ce viata minunata are. Cool. Din experienta mea de viata, de obicei oamenii de tipul asta au cea mai mizerabila viata, sincer imi pare rau pt. ea.
Si eu traiesc in strainatate, la Londra. Imi place si nu-mi place. Am prieteni de toate natiile. Castig bine. M-as intoarce in Ro? Nu stiu.
Dispretuiesc pe cei care au ramas acasa si nici prin cap nu le-a trecut sa plece, cica spre o viata mai buna? Absolut nu. Totul e relativ pe lumea asta.
Va doresc numai bine si sa ne dea Dumnezeu sanatate si mai multa minte.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 2 2008, 09:49 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Alexia @ Oct 2 2008, 01:01 PM) *
Studentii normali au posibilitatea sa invete cat de mult vor, sa stii, au acces la burse externe (daca te uiti numai in ASE la aviziere o sa vezi ca nu mananc spanac, la alte facultati nu cunosc) , la materiale de studiu cat cuprinde. Nu stiu de ce ai ramas cu impresia ca suntem inapoiati si ca studentii din Romania invata formula apei numai... Poate ne explici... Si sa mai stii ca si tineri din fam modeste financiar, daca sunt exceptionali, pot reusi sa ajunga cu bursa chiar in State...am avut un caz in familie, baiat supradotat, fara nici un ban pus deoparte insa, a fost acceptat la 5 univ americane, a ales una cu bursa integrala si a umblat din usa in usa vreo 2 luni, pe la tot felul de sponsori sa faca rost de 4000 USD nu mai stiu ptr ce in afara biletului de avion, de atata avea nevoie. A facut rost. Acum e acolo student.
Eu ajung seara acasa la ora 18, iar in concediu am fost de 2 ori pana acum iar de Craciun vrem sa plecam in Austria, unde sunt niste oferte foarte bune. Nu mi-a spus nimeni niciodata sa nu-mi iau concediu CAND VREAU sau ca nu am dreptul...nu am stat niciodata pana dim la munca, iar nu stiu de ce crezi tu ca cei care traiesc in Romania, clasa medie vbesc, se spetesc muncind...Sa stii ca si noi muncim ca sa traim fiecare cat il duce capul de bine, cine nu vrea sa munceasca, evident ca se poate multumi cu putin.
Foarte bine ca ai fost si tu in Creta, eu am facut si excursii mai departe, Brazilia 10 zile cu 2200 euro, China, Hong KOng, etc.
Iar daca aici am ajuns cu analiza, daca numai asta face diferenta intre traiul in Germania si cel din Romania, ca poti sa te duci in Brazilia, de ex., mai ieftin cu 200 de euro decat mine... atunci e ok. Eu am preferat sa platesc banii astia, daca o iei asa. smile.gif smile.gif
Numai bine si bafta la toata lumea!

Nu ai inteles mesajul...din pacate...nu e vorba de tine...de ce trebuie sa consideram orice comentariu un atac personal si sa adoptam o pozitie defensiva?
Nivelul de trai nu se calculeaza pe baza unui individ...cati dintre romani isi permit sa se gandeasca macar la excursii in brazilia? cati dintre studentii romani au sanse reale la bursele de care mentionezi? 1 dintr-o mie? si nu vorbesc in necunostiinta de cauza despre programa invechita a facultatilor noastre...eu lucrez in domeniul tehnic si pot sa iti spun ca ce se face in electronica, calculatoare sau automatizari in politehinica este istorie in occident...
Oricum, mersi de raspuns, sunt gata sa accept ca gresesc daca ma convingi ca asa este...

+Quote Post
Vizitator_Anton.
mesaj Oct 2 2008, 09:53 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Roadkill_Himself @ Oct 2 2008, 01:52 PM) *
Din motive ce ma privesc, evit sa spun clar cam ce si cum fac pe "Bescheidener Wohlstand"-ul ala, al tau, fato.

Cit despre restul: esti genul de oameni care ma scirbesc.

Inainte sa sari in sus, tin sa precizez ca-s, tot din motive ce ma porivesc, de mai mult timp in Germania, decit tine, ceva mai in virsta, cu ceva mai multa experienta de viata si, tind sa cred, cu ceva mai mult "aichiu"...

Saru'mina.

si de ce nu pleci acasa?

+Quote Post
Vizitator_tot vizitator.
mesaj Oct 2 2008, 11:20 PM
Mesaj #59

Guests

Facem ce facem si inevitabil se ajunge la cearta.Ce sa mai stiu sa zic...

+Quote Post
Vizitator_Mihaela.
mesaj Oct 3 2008, 03:37 AM
Mesaj #60

Guests

si eu sunt de acord ca acum in Rom e mult mai bin decat era inainte; in Buc salariul mediu a ajuns sa fie aproximativ 800/euro pe luna ceea ce e chiar multumitor. nu vreau sa compar cu alte tari dar daca esti fericit la tine acasa nu inteleg de ce ai pleca.
ma rog un om cu salariul mediu nu are bani sa se duca in vacante in Hong Kong sau in Brazilia cate 10 zile pe an; astea-s laudarosenii de prost gust aruncate aici; ca si baietelu ala de la IT care castiga 4000 euro net pe luna. voi sunteti niste exceptii in Rom iar discutia asta trebuie sa fie adresata persoanelor de rand nu unor somnitati ca dvs.

+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2019 - 07:29 PM