IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Locuri de parcare - Sunt disperat, Vreau si eu sa parchez. Multumesc
Vizitator_k.
mesaj Jul 25 2008, 11:20 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 25 2008, 10:32 AM) *
Cand o sa ajunga 10 lei litrul de benzina sa vedeti cum n-o sa mai considerati masina atat de necesara.

Pe cunvant ca sunt alaturi de tine. 10 lei e putin. 30 de lei ar trebui. Pate asa as scapa de mizeria auto din Bucuresti. Ma bucur ca in directia asta ne indreptam.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gigel coman.
mesaj Jul 25 2008, 11:27 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (k @ Jul 25 2008, 11:20 AM) *
Pe cunvant ca sunt alaturi de tine. 10 lei e putin. 30 de lei ar trebui. Pate asa as scapa de mizeria auto din Bucuresti. Ma bucur ca in directia asta ne indreptam.

pai daca toti tiganii care au facut spania italia si tarile nordice isi iau bemveu ca toti barosanii normal ca e plin traficu de mitocani si de fetite cu 100 euro tacamu complet. sa se faca 2.6 euro pe litru sau 3.2 cum e in europa de nord si vom vedea un trafic frumos cu autobuze pline nu ca acuma cu 10 oameni in ele, si de la romana pana la plazza cum e sa faci ca prin 2000 numai 12 minute.

+Quote Post
Vizitator_k.
mesaj Jul 25 2008, 11:38 AM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (gigel coman @ Jul 25 2008, 11:27 AM) *
pai daca toti tiganii care au facut spania italia si tarile nordice isi iau bemveu ca toti barosanii normal ca e plin traficu de mitocani si de fetite cu 100 euro tacamu complet. sa se faca 2.6 euro pe litru sau 3.2 cum e in europa de nord si vom vedea un trafic frumos cu autobuze pline nu ca acuma cu 10 oameni in ele, si de la romana pana la plazza cum e sa faci ca prin 2000 numai 12 minute.

Merci merci! Deci suntem mai multi care isi doresc asta! Astept cu deosebit interes momentul asta. Ma rog. sper ca banii din acciza sa plece pentru o cauza mai buna (sanatate, invatamant). Dar poate asta se va intimpla peste alti 20 de ani.

+Quote Post
Vizitator_gigel coman.
mesaj Jul 25 2008, 11:49 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (k @ Jul 25 2008, 11:38 AM) *
Merci merci! Deci suntem mai multi care isi doresc asta! Astept cu deosebit interes momentul asta. Ma rog. sper ca banii din acciza sa plece pentru o cauza mai buna (sanatate, invatamant). Dar poate asta se va intimpla peste alti 20 de ani.

in tara asta e un haos controlat, din dezordine se castiga cel mai bine intr-o societate indiferent in ce domeniu al ei activezi dar cel mai mult de castiga din industria serviciilor. in 18 ani de la revolutie daca se dorea se mai construia inca o romanie si ocupam ungaria sa o facem parcare pt traficul din bucuresti legata printr-o autostrada cu 12 benzi completata de 2 linii de tgv, dar nu se vrea sa se faca absolut nimic in tara asta, motivul si imi place sa ma repet e ca din haos se castiga cel mai mult.

+Quote Post
Vizitator_capsunar.
mesaj Jul 25 2008, 11:59 AM
Mesaj #35

Guests

Nimeni nu spune ca primaria trebuie sa faca locuri de parcare pentru toata lumea, primaria trebuie insa sa asigure un numar rezonabil de locuri de parcare. Pe de alta parte locurile nu trebuie sa fie gratuite, se va plati pentru ele, dar macar exista o alternativa viabila care sa nu necesite un efort exagerat pentru a-ti parca masina (stresul si timpul pierdut cand te intorci seara, drumul lung de la o parcare publica aflata la prea mare distanta etc.)

Disproportia intre numarul de locuri de parcare si cerere este atat de mare incat

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Jul 25 2008, 12:03 PM
Mesaj #36

Guests

"Nu e treaba primariei sa faca locuri de parcare. Eventual poate face PENTRU PROFIT."

cum adica nu e treaba primariei sa faca locuri de parcare?
pai cine sa faca?? cetateanu din surse proprii ? si chiar si asa de unde sa ia palma aia de pamint ??? nu primaria i-o da?

ba exact primaria trebuie sa amenajeze locurile de parcare.

+Quote Post
Vizitator_k.
mesaj Jul 25 2008, 12:13 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (cristi @ Jul 25 2008, 12:03 PM) *
"Nu e treaba primariei sa faca locuri de parcare. Eventual poate face PENTRU PROFIT."

cum adica nu e treaba primariei sa faca locuri de parcare?
pai cine sa faca?? cetateanu din surse proprii ? si chiar si asa de unde sa ia palma aia de pamint ??? nu primaria i-o da?

ba exact primaria trebuie sa amenajeze locurile de parcare.

Bon , sa presupunem ca ti-ai cumparat un pian de concert pentru ca : esti pasionat, esti pianist, sau asha a vrut muschiul tau!
Din pacate cand ajungi aks cu pianul constati ca nu ai loc cu el pe usa, si disperat il lasi in fata blocului, pe trotuar.
Vecinul vede pianul tau, si isi doreste si el... poate e la fel de bun pianist ca tine. Din pacate nici lui nu ii intra in casa pianulm si il lasa pe do,eniul public.

Acum spune-mi te rog: E treaba primariei sa construiasca sali de concert pentru toti pasionatii de muzica si pentru toti posesorii de piane care sunt din ce in ce mai multi ????

+Quote Post
Vizitator_shinobi.
mesaj Jul 25 2008, 12:40 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 25 2008, 10:32 AM) *
Nu cred ca e treaba primariei sa asigure locuri de parcare pt toata lumea.

Daca ar fi 2 milioane de oameni care se deplaseaza in bucuresti si fiecare din ei ar avea 1 masina, pur si simplu nu exista loc pt 2 milioane de locuri de parcare. Asa ca oamenii ar trebui sa nu isi mai ia masina fara sa se asigure ca au unde o parca.

Cand o sa ajunga 10 lei litrul de benzina sa vedeti cum n-o sa mai considerati masina atat de necesara.

+Quote Post
Vizitator_shinobi.
mesaj Jul 25 2008, 12:45 PM
Mesaj #39

Guests

In mare de acord.

Primul pas e insa, ca in Japonia, cumparatorul unei masini trebuie sa demonstreze ca are loc de parcare. Altfel ne invartim in jurul cozii.
Prin legislatia actuala (vorbim de parcul auto si parcari) statul roman incurajeaza smechereala si rezolvarile primitive, ie dreptul pumnului si nesimtirea.

+Quote Post
Vizitator_country.
mesaj Jul 25 2008, 01:21 PM
Mesaj #40

Guests

cati idioti sunt in tara asta ?

cum adica ma nu e treaba primariei ? dohhh retardatilor. va meritati soarta.

+Quote Post
Vizitator_vivi.
mesaj Jul 25 2008, 01:34 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (country @ Jul 25 2008, 01:21 PM) *
cati idioti sunt in tara asta ?

Evident nu suficienti, ai venit si tu sa te alaturi.

Primaria poate sa construiasca locuri de parcare dar nu e obligata.

Personal desi parchez masina usual pe linga bordura as fi preferat ca in loc de parcari decupate din trotuare sa am spatii verzi in acele locuri, pomi si flori.

Parcarile sa fie subterane si evident contracost, un 3-400 de lei lunar pentru un loc de parcare mi se pare o suma decenta.

Restul parcarilor pot fi la narginea orasului, pazite si contra-cost (100 lunar e o suma decenta) la iesirea de la metrou

Cu ocazia asta ne-am simtii cu totii mai bine, ce atata balamuc da-o dracu de masina!

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jul 25 2008, 01:39 PM
Mesaj #42

Guests

Primaria gestioneaza fonduri publice, adica banii nostri ai tuturor. Primarul este ales, adica e un politician care trebuie sa reprezinte interesele electoratului.
Daca parcarile devin o problema majora, primaria trebuie sa vina cu solutii. Pai daca la 60% din cetateni le arde buza dupa parcari, degeaba primaria organizeaza concerte pentru culturalizare !

+Quote Post
Vizitator_ff.
mesaj Jul 25 2008, 01:44 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (iul @ Jul 25 2008, 01:39 PM) *
Primaria gestioneaza fonduri publice, adica banii nostri ai tuturor. Primarul este ales, adica e un politician care trebuie sa reprezinte interesele electoratului.
Daca parcarile devin o problema majora, primaria trebuie sa vina cu solutii. Pai daca la 60% din cetateni le arde buza dupa parcari, degeaba primaria organizeaza concerte pentru culturalizare !

Naspa, deci din cauza asta avem primari idioti! de fapt e logic... de unde destepti.
Garbage in --- garbage out.

+Quote Post
Vizitator_Foldenyi.
mesaj Jul 25 2008, 02:57 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (ELFHash @ Jul 25 2008, 11:18 AM) *
Capsunarule, tu ai mai degraba apucaturi de comunist.

Cand stateam in Militari imi gasisem loc de parcare in curtea unui coleg (la 10 minute de blocul unde stateam). In 2006 m-am mutat intr-un bloc nou si am platit 10.000 Euro + TVA pt loc de parcare. Este masina MEA si este RESPONSABILITATEA MEA sa ii gasesc un loc de parcare. Nu pot sa o cumpar si apoi sa ma lamentez precum o pasarica plouata: "Nu imi face primaria loc de parcare". De ce sa iti faca "CINEVA" loc de parcare cand altii au PLATIT 10, 15, chiar 20.000 euro pt el ?

Primaria are vina ei:
- Nu a AMENDAT suficient pe bizonii care parcheaza pe trotuar / piste de biciclete / treceri de pietoni. Astfel incat toti se gandesc "imi cumpar masina si VAD EU unde parchez, poate chiar pe trotuar, ca MERGE SI ASA".
- Nu a creat suficiente alternative (transport in comun, piste de biciclete, etc)

Un investitor spunea ca NU ARE SENS sa investeasca intr-o afacere cu parcari (sa cumpere teren, sa construiasca parcarea, angajati, etc) atata timp cat inca se permite parcarea ilegala.

Asist zi de zi la scene absurde, oameni care sterg praful de pe masinile parcate pe trotuar, mamici care sunt obligate sa mearga pe partea carosabila cu caruciorul copilului, etc !

Ce putem face? Simplu, sa insistam la Brigada Politiei Rutiere (bpr@b.politiaromana.ro sau telefon 9544), sa -i amendeze pe bizonii care parcheaza pe trotuare, piste de biciclete, treceri de pietoni, etc. Nu numai ca vor primi amenda, dar Politia colaboreaza si cu primaria si se vor monta stalpisori de protectie. Asa s-a intamplat, de exemplu, in fata Institutului Central de Informatica (ICI).

Cu toate ca sunt de acord ca e responsabilitatea ta sa-ti gasesti loc de parcare. daca nu -TI gasesti iti lasi masina acasa. insa totusi, responsabilitatea primariei care este ?

+Quote Post
Vizitator_gojira.
mesaj Jul 25 2008, 06:38 PM
Mesaj #45

Guests

UIte solutia cea mai buna: mergi la administratia domeniului public si spui ca vrei sa platesti un loc din alea cu plata numerotate. Unii stau pe ele fara sa plateasca. Il platesti si te duci la nenea acre sta pe locul tau. daca nu se da la o parte, spune-i ca dupa noile legi amenda pt tulburare de posesie este de 3000 ron. asta e solutia. mai fa si altceva daca nu merge asta: faci o schita cu un loc care nu e numerotat si faci cerere sa ti se aprobe, inclusiv catre presedintele asociatiei de locatari, si te duci si platesti la adp. astfel vei avea un atu in fata dobitocilor care stau moca pe domeniul public.

+Quote Post
Vizitator_stefan.
mesaj Jul 26 2008, 05:28 AM
Mesaj #46

Guests

Da, cunosc situatia din Japonia, si mi se pare OK. Nu poti sa detii o masina daca nu ai inainte de asta un loc de parcare. Desi poate parea o ingradire a dreptului la proprietate la prima vedere, nu este asa. Mi se pare foarte normal.

Cu alte cuvinte, toti cei care vor sa isi ia o masina ar trebui sa se gandeasca bine inainte daca chiar le va fi de folos si daca dispun de ce e necesar ca sa nu faca viata altora amara. Dar, in fine, lucrurile acestea par a fi povesti SF pentru romani. Asa ca... luati-va fratilor masini, cate 2-3 per capatana de cetatean si scoateti-va ochii urland ca primaria nu va rezolva problemele. Eu merg cu metroul si e foarte bine asa.

Si nu, nu e treaba primariei sa faca locuri de parcare pentru fiecare masina din Bucuresti. Unu, pentru ca e imposibil geografic; doi, pentru ca nu e vorba de masinile primariei.

+Quote Post
Vizitator_andix.
mesaj Jul 26 2008, 07:47 AM
Mesaj #47

Guests

Vancouver, in centru: 400 dolari canadieni / LUNA pentru un loc de parcare.

nu va mai plangeti atata. in "tarile civilizate", cum le ziceti, oamenii fac doua lucruri. fie se muta in p*... mamii lor la periferie si vin cu metroul la serviciu, fie NU ISI IAU MASINA de la bun inceput.

iar aia cu BPR'ul e un bullshit major, incearca sa suni "sa vina sa ii amendeze", au sa se c*ce pe ei de ras si pe urma au sa te puna pe lista de ignore.

parerea mea de 2 centi? e prea tarziu pentru Bucuresti, si e prea tarziu pentru romania. tara aia s'a dus dracului de mult, din toate punctele de vedere. inclusiv al circulatiei, inclusiv cel al oamenilor.

care mai puteti, carati'va. care nu... cineva tre' sa ii plateasca si benzina lu' tariceanu.

+Quote Post
Vizitator_Bianca Voinescu.
mesaj Jul 26 2008, 08:36 AM
Mesaj #48

Guests

In orice capitala locul de parcare costa bani. Ce vrei? Parcare gratis in Bucuresti??? Oricum e vorba de sume mici in jur de 50Euro. Sunt multi care ofera curte, garaj.

+Quote Post
Vizitator_eudoxiu.
mesaj Jul 26 2008, 07:09 PM
Mesaj #49

Guests

Ce va minunati atata?
La noi in Iancului, pe o jumate din parcarea din fata blocului este construita o dugheana a unui tigan - chipurile 'erou la revolutie. ' Tigani si curajul!?
Nimeni nu-i zice nimic, nimeni nu se ia de el cum ocupa o jumatate dintr-o parcare.
Are Primaria, Politia 'sange in vena' sa il ia de guler si sa o darame?
Malc. Ciocu mic.
Cat tip avem scris pe buletine romania nu se va schimba nimic.
Ba, cred ca se va schimba ceva: din romania o sa devenin rromania - de la rromi.

+Quote Post
Vizitator_eudoxiu.
mesaj Jul 26 2008, 07:11 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Bianca Voinescu @ Jul 26 2008, 08:36 AM) *
In orice capitala locul de parcare costa bani. Ce vrei? Parcare gratis in Bucuresti??? Oricum e vorba de sume mici in jur de 50Euro. Sunt multi care ofera curte, garaj.

Sti vreunul ? In Iancului?

+Quote Post
Vizitator_eugen.
mesaj Jul 27 2008, 08:23 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 22 2008, 12:41 PM) *
E o chestie mica, numita RESPONSABILITATE.

Este masina ta, este responsabilitatea ta sa ii gasesti loc de parcare. Cum ar fi sa te duci la un restaurant de lux, sa cumperi cele mai scumpe mancaruri si apoi sa nu platesti pe motiv ca "nu ai bani" ?

Asa fac si astia care parcheaza aiurea, pe trotuar, pe marginea drumului (sunt atatea bulevarde cu 4 benzi din care se merge doar pe 2 benzi, celelalte 2 fiind ocupate de masini parcate).

Nu e treaba primariei sa faca locuri de parcare. Eventual poate face PENTRU PROFIT.

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Jul 27 2008, 09:26 AM
Mesaj #52

Guests

Dupa mine partial este si treaba primariei. Pe langa dezvoltarea transportului in comun (cine a fost in afara stie despre ce vorbesc, tocmai de aceea traficul este lejer acolo), trebuie sa asigure locurile de parcare. Nu este vina nimanui ca atunci cand s-au construit blocurile nu s-a prevazut un asemenea boom al vanzarilor de masini.
Pentru cei care se plang de spatiile verzi, sa se adreseze tot primariei. In loc sa defrisam tot in Bucuresti pentru a construi orice, oricum, oriunde, mai bine intocmesti un plan de extindere a acestui oras. Cand se dau autorizatii de constructie pentru blocuri de 16-24 etaje (cum este vis-a-vis de mine) trebuie sa te gandesti, ca primarie (dezvoltatorii sigur nu o fac) si la locurile de parcare. Daca dezvoltatorul nu demonstreaza ca poate sa asigure locuri de parcare la cele peste 700 apartamente, nu dai autorizatie si gata.
Bucurestiul se aglomereaza pe zi ce trece (blocuri, birouri etc). Cine autorizeaza toate aceste constructii de-a valma? Locuitorii sau primaria?

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jul 27 2008, 10:37 AM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (k @ Jul 25 2008, 12:13 PM) *
Bon , sa presupunem ca ti-ai cumparat un pian de concert pentru ca : esti pasionat, esti pianist, sau asha a vrut muschiul tau!
Din pacate cand ajungi aks cu pianul constati ca nu ai loc cu el pe usa, si disperat il lasi in fata blocului, pe trotuar.
Vecinul vede pianul tau, si isi doreste si el... poate e la fel de bun pianist ca tine. Din pacate nici lui nu ii intra in casa pianulm si il lasa pe do,eniul public.

Acum spune-mi te rog: E treaba primariei sa construiasca sali de concert pentru toti pasionatii de muzica si pentru toti posesorii de piane care sunt din ce in ce mai multi ????

Pana la urma primaria trebuie sa tina cont de dorintele oamenilor. Primarul nu mosteneste fotoliul ci il primeste in urma alegerilor. Exemplul tau, cu pianul, este foarte bun. N-o sa se apuce primaria sa construiasca sali de concert pentru doi oameni. Situatia se schimba insa daca cei doi devin de fapt 200.000. Daca 50% sau chiar mai putin din bucuresteni doresc sali de concert atunci primaria ar trebui sa le construiasca. Asta este rolul primariei, sa identifice necesitatile locuitorilor orasului, sa foloseasca banii publici, terenul public in folosul locuitorilor.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 27 2008, 04:33 PM
Mesaj #54

Guests

Draga domule Mihu,
Sunteti un idiot. Nu primaria trebuie sa aiba grija de masina dumneavoastra ca nu este a primariei. Este a dumneavoastra. Eu voi continua sa zgarii cu drag si spor masinile parcate aiurea. Am o placere deosebita sa fac desene pe masinile parcate pe pistele de biciclisti sau care iau prea mult din trotuar.
In nesimtirea lor soferi nu se gandesc la pietoni ci numai sa ocupe mai putine benzii ca traficul sa fie mai fluid, asa ca parcheaza pe unde cred ei ca nu le stau in drum soferilor.
Pe aia de pe pistele de biciclisti sau de pe trecerile de pietoni le-as face niste desene mai putin abstracte daca nu as avea o problema ca vin sa-mi dea in cap.
Azi era un nenea taximetristul sa ma calce pe trecerea de pietoni. Era verde si el a considerat ca el are nevoie sa dea cu spatele. Intamplator eram pe bicla si ma straduiam sa dau mai repede la pedale ca din stanga venea un alt cretin pe care nu-l interesa ca eu aveam verde. M-am oprit la 10 cm de taxiul ala.
Daca ar fi semnificative mai putine masini in orasul asta, ar deveni semnificativ mai placut. Doar ca micutul taran care s-a mutat el in Bucuresti vrea masina, indiferent daca isi permite sau nu sa aiba o parcare platita.
Realitatea e ca in Romania oamenii castiga putin, si in Bucuresti totul e mai scump decat in afara. Acelasi lucru se poate spune si despre New York. Dar in Manhattan nu are aproape nimeni masina.
Romanasu' nostru vrea si in centru si cu masina, si trafic lejer.
Ginelus Biciclistu'

+Quote Post
Vizitator_Musafir cu masina.
mesaj Jul 28 2008, 05:39 AM
Mesaj #55

Guests

Draga Domnule Vizitator biciclist,

Din pacate pot sa observ ca esti un frustrat.
Nu ai masina, de aceea te apuci sa zgarii masiniile altora.
Probabil cind o sa ai masina ta, cumparata pe sudoarea fruntii tale, de abia atunci o sa intelegi drama prin care trece Bucurestiul la capitolul parcari.

Cu stima,
Deea

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Jul 28 2008, 08:33 AM
Mesaj #56

Guests

Din cauza unor astfel de specimene nu vom evolua ca natie si vor ramane niste retarzi pentru care singura placere este sa producem paguba vecinului....

+Quote Post
Vizitator_Musafir_Gioni.
mesaj Jul 28 2008, 09:51 AM
Mesaj #57

Guests

Din cauza specimenelor ca _VOI DOI_, Deea si Nick, nu vom evolua ca natie! Pt ca voi mereu gasiti circumstante ("deh domne, nu a avut unde parca, saracul"), voi mereu va plecati ca salcia ("sa il intelegem, sa nu ripostam...").

NU MAI MERGE ASA !

Ne-am saturat sa facem slalom, pe trotuar, printre masini parcate!
Ne-am saturat sa le stergem de praf !
Ne-am saturat sa ne riscam viata, mergand pe partea carosabila, pt ca trotuarul e ocupat cu masini parcate!

Intelegeti : TROTUARUL MEU NU E LOCUL TAU DE PARCARE! Este masina ta, rezolva-ti problema! Daca vreau sa merg pe trotuar si NU POT sa trec pt ca sunt masini parcate, INTELEGETI, este dreptul meu 100% sa trec cu picioarele peste acele masini !

In Germania asa se intampla! Biciclistii in mod INTENTIONAT trec cu masina peste masinile parcate pe pistele de biciclete. De preferinta cu cat mai mult noroi pe roti, sa se vada !

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Jul 28 2008, 10:11 AM
Mesaj #58

Guests

Eu nu am spus ca ma urc pe trotuar cu masina. Nu am furat banii cu care am cumparat-o, si tocmai ca sa evit situatiile in care sa mi-o gasesc zgariata etc nu o parchez aiurea. Ca tu intelegi altceva nu este vina mea.
Eu m-am referit la jigodismul de care dai dovada atunci cand spui ce "lucruri marete" faci tu pentru a ajunge la civilizatie.
Intr-un post anterior am mentionat....primaria sa asigure un numar decent de parcari, si ulterior sa inceapa cu amenzi drastice pentru acestia....
Nu ma intereseaza polemica cu biciclisti, pietoni etc care nu sunt usi de biserica. Daca mergem pe ideea ta extremista ce ar trebui sa fac cu un pieton sau biciclist care imi sare in fata masinii? Sa-l fac poster doar pentru ca "nu are ce cauta acolo si ca m-am saturat de el"? Probabil asa as face daca as avea nivelul tau, insa intre timp unii au mai evoluat de la stadiul de maimuta agresiva.

+Quote Post
Vizitator_Bubu.
mesaj Jul 28 2008, 11:22 AM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jul 27 2008, 10:37 AM) *
Pana la urma primaria trebuie sa tina cont de dorintele oamenilor. Primarul nu mosteneste fotoliul ci il primeste in urma alegerilor. Exemplul tau, cu pianul, este foarte bun. N-o sa se apuce primaria sa construiasca sali de concert pentru doi oameni. Situatia se schimba insa daca cei doi devin de fapt 200.000. Daca 50% sau chiar mai putin din bucuresteni doresc sali de concert atunci primaria ar trebui sa le construiasca. Asta este rolul primariei, sa identifice necesitatile locuitorilor orasului, sa foloseasca banii publici, terenul public in folosul locuitorilor.

Sunteti niste taranii cei care credeti in povestea nu PIANUL si ca primaria nu e vinovata! Primaria are cea mai mare vina!!!! Ea are in subordine acel SERVICIU de URBANISM - care aproba orice Autorizatie de Contructie si renovare! Tot primaria SUGE taxe si impozite de la toti locuitorii unei urbii - si tot ea e RASPUNZATOARE de domeniul public / strazi si parcari!
Dar acolo sunt niste SPAGARI si frustati care sug tot ce pot! Fraieri sunt cei care platesc si NU isi cer drepturile!

+Quote Post
Vizitator_test.
mesaj Jul 28 2008, 01:15 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (k @ Jul 25 2008, 12:13 PM) *

Pentru pian nu platesti impozit, pentru masina da... in concluzie, ar trebui ca primaria sa imi ofere ceva in schimbul impozitului.

In plus - ar trebui sa privim un pic mai in profunzime - daca stam si luam lucrurile asa cum sunt. Toti suntem oameni pe pamant, cu drepturi egale (sa zicem) - si vine aceasta persoana juridica, "STATUL" si spune - bah baieti, voi de acum dati asa: pentru casa pe terenul tau dai 150 ron/an, pentru ce castigi dai 16%, daca vrei sa cumperi ceva, dai 19% - de ce, pentru ca eu sunt statul si am grija de tine - (nu e cu nimic deosebit de taxa de protectie data prin cartierele intunecate) - si cum are grija (serviciile sociale, medicale etc le platim separat (inclusiv scolarizarea copiilor)) nu are sens sa discutam. Pentru toate impozitele pe care le platim ar trebui sa fim mai duri atunci cand nu primim nimic inapoi - aaa...si cu cat platesti mai mult, cu atat primesti mai putin. Cei defavorizati, care nu contribuie cu mai nimic, beneficiaza de tot felul de compensatii si reduceri.

Nu am nimic cu ei - insa nu mi se pare corect ca un om care plateste 3 mil/luna doar asigurare medicala - sa nu primeasca nici macar o aspirina gratuit, iar unul care nu plateste mai nimic sa primeasca retete gratuite.

In concluzie - am casa/masina la care platesc impozit - vreau din impozit sa imi asigure niste lucruri - printre care si loc de parcare - deci da, este treaba primariei sa asigure loc de parcare, sau macar sa forteze investitorii imobiliari sa asigure loc de parcare.

Acum sa nu aud chestii de genul - ca din impozit platesc pentru ca poluez - platesc pentru asta taxa de mediu, si accize si multe alte chestii.

Iar pentru cei care sunt porniti impotriva masinilor - si spuneti ca bicicleta este solutia - a merge cu bicicleta la munca (asa cum sustinea unul mai inainte sus si tare, si cu copil mic) in Bucuresti de exemplu, in fiecare zi, cred ca este echivalentul la 2-3 pachete de tigari pe zi, si pentru tine si pentru copil. Poate doar daca iti pui si masca de gaz. ... aaa, si as fi curios cum ai merge tu cu pantofi cu toc pe bicicleta si cu fusta (pentru ca suntem destui care trebuie sa fim la costum si cravata la munca) - exemplele ar putea continua, dar nu au sens - este ok bicicleta dar acolo unde poti sa o utilizezi asa cum trebuie.

E ciudat ca si daca am trece toti la biciclete in Bucuresti, tot am avea o problema sa parcam 2 mil de biciclete in mod corect - nu exista cred mai mult de 100 de locuri de parcare biciclete in Bucuresti. Hai ca imi iau bicicleta - acasa o iau inauntru, dar la munca unde o parchez - nu tot pe spatiul public? Aaaa, si pe unde ma duc - in Bucuresti este interzis mersul cu bicicleta pe strazi (asta daca respecti codul rutier) si foarte periculos) - piste sunt doar in jurul parcurilor (ma indoiesc ca cineva locuieste pe malul lacului Herastrau/Tineretului/Titan/Cismigiu si lucreaza tot acolo, ca sa poata ajunge cu bicicleta la munca.)

Daca tot trageti cu RATB-ul - un autobuz consuma aprox 50l/100 km in Bucuresti - adica cat 10 masini diesel. asa ca diminuarea poluarii este de cel mult 30% fata de mersul cu masina - daca mai pui si confortul - (una este sa stai 1 ora ingramadit la 40 grade in autobuz, si alta cu aerul conditionat pornit in masina) atunci aleg in mod sigur masina.

Oricum ar fi - solutia nu este sa inchidem ochii si sa dam in continuare bani la stat fara sa ne cerem drepturile.

+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 29th January 2020 - 09:56 AM