IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> In sectorul 2 se monteaza semnele si la 5 minute se ridica masinile. E legal?
Vizitator_xbd.
mesaj Nov 5 2008, 09:29 AM
Mesaj #31

Guests

Atata timp cat

Nu se va amenaja cate un loc de parcare pentru fiecare apartament, loc de parcare inregistrat la primarie si platit de cel care doreste folosirea lui

Ridicarea masinilor e doar eliminarea unui efect, nu a cauzei.
(dap, e o actiune profitabila pentru unii)
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Carte.
mesaj Nov 5 2008, 11:44 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (alecu @ Nov 4 2008, 04:15 PM) *
am fost martor la una din operatiunile de ridicare in urma cu cca 2 saptamini, in zona intersectiei pantelimon / ritmului. locuiesc si eu in zona, asa ca de voie de nevoie l-am intrebat pe unul din polististii comunitari de ce ridica masina X (o skoda octavia). raspunsul m-a lasat absolut masca: cica e o lege care zice ca nu ai voie sa parchezi 25 de metri inainte si dupa trecerile de pietoni (da, douazecisicinci, nu e greseala de tipar). am mai intrebat inca o data pe unul din gealatii de la masina care ridica, aflat la o distanta apreciabila de politistul comunitar (deci nu il pot banui ca a auzit raspunsul) - am primit acelasi raspuns!!! stie cineva ceva de legea asta? e o hotarire locala a sectorului 2? mentionez ca masina ridicata era parcata cit se poate de regulamentar, era DUPA o trecere de pietoni, in timp ce masinile plasate exact inaintea trecerii au fost lasate in pace (de la examenul auto stiu ca nu ai voie pe trecere si nici INAINTE cu cel putin 5 m). si foarte ciudat: NU AU FOTOGRAFIAT MASINA!!!!!

Mai citeste legea puiule ... daca nu ti-ai fi luat carnetul la Pitesti, ai fi stiut ca asa e legea. 5m este doar pt coltul oricarei intersectii, nu si pt trecere pietoni, unde este de 25.
De aia sunt asa multe accidente si masini parcate aiurea, ca e plin de Einstein-i d'astia ca tine

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Nov 5 2008, 12:30 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Pietonul plictisit @ Nov 5 2008, 08:43 AM) *
In Bucuresti este prea ieftin sa ai masina. Tu ca proprietar de masina platesti o taxa infirma si din aceasta taxa te astepti sa ai parcare gratis.
E clar ca nu se poate face mare lucru cu banii astia, si nici cei pusi sa ii administreze nu isi prea fac treaba.

Insa, eu ca pieton nu vad de ce trebuie sa platesc pentru cei care au masini.
Pentru ca eu ca pieton platesc

Ce platesti tu musiu ca pieton? Te rog sa ma lamuresti si pe mine, ca m-ai uimit. Poate vrei sa zici ca platesti impozit pe proprietate, ca si ceilalti, bizonii aia posesori de masini? Dar curios, aia chiar platesc ceva in plus, si impozitul pt o masina e cam cat platesti si tu impozit pe locuinta. Ca sa nu mai zicem ca teoretic, cand detii un apt, mai detii si ceva teren (cota parte), ar trebui ca cei cu masini sa-si faca singuri loc de parcare din gradina blocului? (asta daca exista, pana una alta). Eu personal chiar as dori sa am o parcare, la care sa platesc o suma (200 ron/lunar), caci ar fi mai ferita de praful, ploaia si mitocania gigeilor care trec pe langa ea. A, da, si sa fie si pazita si cu camere video, sa stiu ca nu o sparge nimeni, sau macar ca-s prinsi infractorii. Pot sa sper ca din suma aia a mea infima platita pe masina se va si realiza asa ceva, pana sa ies eu la pensie.

Eu stiam ca firma e a lui Prigoana!

Apropo, taxe stiam ca e pt fiecare zi petrecuta in "parcarea lor". Concluzia e clara, in loc sa rezolve problema construind ceva, e mai simplu sa bagi penalizari. Sunt curios cat din cei 530RON se duc la primarie/politie si cat ramane la firma care face acest serviciu. Si mai curios e ca m-am uitat la masinile lor si majoritatea aveau numere rosii, deci nici macar inmatriculate. Cam curioasa afacere, poate se sesizeaza DNA sau cui ii mai pasa de ...-ul asta de tzara.

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Nov 5 2008, 12:53 PM
Mesaj #34

Guests

In Bucuresti sunt inregistrate vreun milion de masini. Presupunem PRIN ABSURD ca avem nevoie doar de 100.000 de locuri de parcare in parcari supraetajate (sa zicem ca restul de 900.000 de autovehicule si-ar gasi loc:
- in curti si garaje;
- in parcarile deja existente ale ADP-urilor;
- in cele amenajate "in spic" pe strazile principale;
- pe ambele parti ale strazilor secundare care vor deveni, mai devreme sau mai tirziu, cu sens unic si de iure, nu numai de facto, ca pina acum;
- in trafic (NICIODATA nu stationeaza toate masinile);
- in alte orase (in fiecare zi a anului sunt zeci de mii de masini cu numere de B in delegatie, vizita, concediu etc. in afara orasului; pe de alta parte, dintre masinile inmatriculate in Capitala, unele sunt in leasing si utilizatorii locuiesc de fapt in toata tara)
Amenajarea unui singur loc de parcare in parcari supraetajate subterane sau supraterane costa minim 15000 de euro fara teren. Adica am avea nevoie, pentru 100.000 de locuri -o cifra minima, de altfel- de nu mai putin de 1,5 miliarde de euro! Eu unul nu sunt de acord ca autoritatile locale sa faca o asemenea investitie in conditiile in care orasul are nevoie, printre altele, ca de aer, de extinderea retelei de metrou, de o varianta de ocolire rutiera moderna si rapida, de proiecte de crestere a suprafetei spatiilor verzi si de inmultire a zonelor dedicate pietonilor si biciclistilor etc. etc.
Solutia - investitie privata (preferabila) sau investitie publica, dar recuperate, ambele, din taxe de parcare.
Ei, si am ajuns unde voiam smile.gif Citi isi vor permite/vor dori sa plateasca minim 100 de euro pe luna pentru un loc de parcare? Asta in conditiile in care investitia nu trebuie recuperata cumva mai devreme de 20 de ani.
Eu va zic celor care urlati sa ne faca primaria parcari sa va uitati la cele doua, de la Unirea si City Mall - sunt pe jumatate goale, in timp ce strazile din jur sunt intesate de masini parcate cel putin aiurea, de fapt ilegal de cele mai multe ori.

+Quote Post
Vizitator_Dorian Gray.
mesaj Nov 5 2008, 01:00 PM
Mesaj #35

Guests

Ce ciudat! In sfarsit se aplica legea...ar trebui sa va dea amenda 530 de euro , ca afara, nu 530 de ron...poate asa o sa invatati sa va ganditi unde va parcati masinile ianite sa le cumparati...macar daca ati avea nevoie de ele...stai si ora intr-o intersectie sa gasesti o masina cu 2-3 persoane inauntru...v-ati invatat sa stati in masina singuri 2-3 ore pe zi, ca va e cald si bine ,aveti spatiu personal si nu va pasa ca blocati banda transportului in comun, ala cu care circula taranii transpirati, sper deosebire de voi care traiti in lux si stati in masini de 15ooo de euro pe utin (ca altfel n-i trendy, vorba aia)...mult succes actiunilor de ridicare a masinilor parcat ilegal, chiar si cu 'fortarea' un pic a limitelor legii, pt ca e tare necesar la nesimtirea din bucuresti

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 5 2008, 01:05 PM
Mesaj #36

Guests

Bine pusa problema...daca va face locuri de parcare pentru monstrii pe 4 roti, care dintre voi bizonii e dispus sa dea 100-200 de euro pe luna pe locul de parcare? ca doar nu credeti ca primaria va face parcari gratuite, banii trebuie recuperati tot de la voi, sa facem investitii in transportul in comun, mult mai important

+Quote Post
Mitica Valahul
mesaj Nov 5 2008, 01:10 PM
Mesaj #37

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 9-July 08
Utilizatorul numarul: 1 711

Citeaza (Dragos Dinca @ Nov 4 2008, 10:18 PM) *
Semnati va rog petitia asta sa le dam cu ea in cap, poate renunta la taxa asta idioata...
E normal sa mai ridice cineva masinile parcate aiurea, dar nu la modul asta si cu o taxa de Las Vegas.
http://www.petitieonline.ro/petitie/ai_gri...-p42330039.html

Eu as semna o petitie pentru o lege ca ca aceasta taxa sa fie de trei ori mai mare. Si daca nu se ridica masina in 30 zile, sa fie data la REMAT indiferent da valoarea masinii.
Poate scapam astfel de bizonii din trafic.

Gibonilor grohaitori, parcati masina pe strazile laterale, chiar daca inseamna sa va deplasati cativa metri, miscati-va kuru' si faceti putina miscare, asa va mai scade burta.

+Quote Post
Vizitator_cristus.
mesaj Nov 5 2008, 01:11 PM
Mesaj #38

Guests

Tot in sectorul 2, zona Mosilor/Eminescu. Marti seara ridicau masini. Il intreb pe politist daca a mea e parcata regulamentar si imi raspunde ca e perfect parcata, ca nu e nicio problema. Miercuri dimineata ma suna un vecin la serviciu ca sa vin repede ca imi ridica masina. Ajung cat pot de repede, tocmai cand se pregateau sa o salte. Il intreb pe "cap de creta" de la Circulatie unde sa o parchez si spune ca paralel cu bordura. O pun acolo de fata cu el si vine un alt inteligent de la Politia Comunitara care imi spune ca nu e regulamentar acolo. Mi-am bagat picioarele si am pus-o pe trotuar. NISTE CRETINI, IMBECILI, NECUNOSCATORI AI LEGII !!!

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Nov 5 2008, 01:55 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (alecu @ Nov 4 2008, 04:15 PM) *
am fost martor la una din operatiunile de ridicare in urma cu cca 2 saptamini, in zona intersectiei pantelimon / ritmului. locuiesc si eu in zona, asa ca de voie de nevoie l-am intrebat pe unul din polististii comunitari de ce ridica masina X (o skoda octavia). raspunsul m-a lasat absolut masca: cica e o lege care zice ca nu ai voie sa parchezi 25 de metri inainte si dupa trecerile de pietoni

Sper ca nu conduci masina prin Bucuresti, pt ca esti un real pericol :-)

Regulament din 04/09/2006 de aplicare a OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice
Monitorul Oficial nr. 876 din 26/10/2006

"Art. 142 Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:

a) în zona de acţiune a indicatorului "Oprirea interzisă";
.
.
.
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai puţin de 25 m înainte şi înainte de acestea;

Art. 143 Se interzice staţionarea voluntară a vehiculelor:

a) în toate cazurile în care este interzisă oprirea voluntară;"

Acum ai inteles?

+Quote Post
Vizitator_jonu.
mesaj Nov 5 2008, 02:21 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (razvan @ Nov 5 2008, 12:53 PM) *
Amenajarea unui singur loc de parcare in parcari supraetajate subterane sau supraterane costa minim 15000 de euro fara teren. Adica am avea nevoie, pentru 100.000 de locuri -o cifra minima, de altfel- de nu mai putin de 1,5 miliarde de euro! Eu unul nu sunt de acord ca autoritatile locale sa faca o asemenea investitie in conditiile in care orasul are nevoie, printre altele, ca de aer, de extinderea retelei de metrou, de o varianta de ocolire rutiera moderna si rapida, de proiecte de crestere a suprafetei spatiilor verzi si de inmultire a zonelor dedicate pietonilor si biciclistilor etc. etc.

Pai tu vrei sa spui ca la un loc de parcare de 6x4 = 24 mp , metru patrat de parcare construit costa 15 000/24=625 eur ? Eu cred ca te inseli amarnic, mai ales ca acesta este mult si peste pretul real de constructie al unui apartament. Deci mai revizuieste calculul.

Inainte sa dai o lege cred ca logic si necesar este sa creezi un mediu pentru a putea fi aplicata. Nu poti spune: Nu mai parcati aici ! fara sa dai si o posibilitate de a respecta legea.

Iar pentru cei care sustin ideea "Nu va luati masina daca nu aveti loc de parcare" , accelas lucru se poate spune si despre transportul in comun : "Nu-ti mai lua bilet/abonament ca ii ingramadesti pe cei ce deja au"
pentru ca si acolo locurile disponibile nu sunt suficiente pentru numarul de calatori. Si as putea face "n" analogii pentru a arata cat de stupida este afirmatia facuta mai sus !

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Nov 5 2008, 02:45 PM
Mesaj #41

Guests

quote: Pai tu vrei sa spui ca la un loc de parcare de 6x4 = 24 mp , metru patrat de parcare construit costa 15 000/24=625 eur ? Eu cred ca te inseli amarnic, mai ales ca acesta este mult si peste pretul real de constructie al unui apartament. Deci mai revizuieste calculul.

Daca te-ai gindi un pic, ti-ai da seama ca pentru un loc de parcare minim (de 5x2,5 metri, adica 12,5 mp) ai nevoie de spatiu de manevra pentru intrare/iesire egal cu cel putin suprafata locului respectiv. Adica alti 12,5 mp, care se impart in general la doi, avind in vedere ca acelasi spatiu poate fi utilizat si de locul de parcare de vizavi. In total, 18,75mp utili. Apoi, fiecarui loc ii mai revine o cota din rampele si culoarele de acces rutiere si pietonale (o parte din cele din urma sunt comune cu sopatiul de manevra mai sus pomenit, altele nu) si din spatiile tehnice - probabil inca 5-6 mp utili. In total, in medie, 25 mp utili, adica vreo 30 mp construiti.
Rezulta 500 de euro, ceea ce mi se pare un pret decent pe metrul patrat construit pentru o cladire ce da, nu are finisajele unei vile, bloc de apartamente sau cladire de birouri, dar trebuie sa aiba o rezistenta mult mai mare si, eventual, presupune si excavarea si transportul unor volume imense de pamint, in cazul celor subterane. Banuiesc ca iti dai seama ce s-ar intimpla cu un bloc obisnuit daca s-ar plimba prin el masini de 1,5-2-2,5 tone si sper ca intelegi ca pentru o parcare volumele de fier si beton utilizate sunt de citeva ori mai mari decit in cazul unei cladiri de locuinte.

+Quote Post
Vizitator_bataie de joc.
mesaj Nov 5 2008, 02:55 PM
Mesaj #42

Guests

ha! nici voi n-ati scapat de ridicarile abuzive.

In Cluj se practica de ceva timp la fel de legal ca si in Bucuresti se pare ca. Mie mi-au ridicat masina dintr-un loc unde nici macar nu era semnul de ridicare, in fine... i-am dat in judecata si de aproape un an ma judec cu ei, si nu pentru 300 de lei cat am platit, ci pentru abuzul ce mi s-a facut.

Tot ce pot sa zic este ca banii aia care ii dati cand va recuperati masina nu au un temei legal. Este ilegal si imoral sa platesti o amenda pentru care nu ai un drept de aprare. Deci in acest caz politistul care dispune ridicarea masinii este si judecator cu decizie incontestabila: orice ai face, trebuie sa platesti acea taxa de ridicare de masina, numai procesul verbal al politiei poate fi atacat in justite... dar cu ce rost? ca ai fost nevoit deja sa le platesti suma aberanta... sau ar mai fi optiunea sa ti masina acolo, pana se solutioneaza cazul in justitie (stupid).

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Nov 5 2008, 03:30 PM
Mesaj #43

Guests

Total impotriva ridicarii masinilor, mai ales in conditiile in care nu ai nici o posibilitate legala de a contesta amenda pe care trebuie sa o platesti unei firme private, ca taxa de ridicare. Voi toti cei de acord....glumiti? Bagam bani in buzunarul primarilor si dam apa la moara manevrelor lor, instr-un "scop nobil", souneti voi. Iar cei care sunt de acord sa fie masina ridicata, chiar si ilegal cum i s-a intamplat initioatorului topicului...voi va plangeti ca nu e respectata legea si se parcheaza aiurea doar cand va afecteaza in mod direct? Celui care zicea ca sunt unii o specie aparte si au loc de parcare in fata blocului...eu fac parte din categoria aceea,locuiesc in blocul respectiv de 30 de ani si am loc de parcare pe care eu acum, si parinitii mei in trecut l-au platit. Sunt de acord ca taxa e infima, dar tu ce vrei? sa te muti azi si maine sa ai loc de parcare pentru ca tu vii si dai 500 Euro pe luna laund astfel locul de parcare oamenilor care locuiesc acolo de la constructia blocului...cand parcarea era goala in proportie de 90% dar cei care aveau masina totusi plateau acel loc? sa fim seriosi. Orasul e plin de masini neinmatriculate in Bucuresti. Introduceti domnilor taxa pentru cei care circula cu astfel de masini, si una mare nu oricum. Interziceti accesul masinilor de tonaj peste o anumita limita intre orele 7 si 21. Dati amenzi foarte mari pentru parcare aiurea (bani care intra la buget nu la combinatiile voastre). Eu am convingerea ca aplicarea macar a acestor masuri de mai sus va elibera consistent traficul infernal.
Oseara buna!

+Quote Post
george03
mesaj Nov 5 2008, 05:46 PM
Mesaj #44

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (Alex @ Nov 5 2008, 03:30 PM) *
Orasul e plin de masini neinmatriculate in Bucuresti. Introduceti domnilor taxa pentru cei care circula cu astfel de masini, si una mare nu oricum.

Mamaaa ... da' creierasul tau mic si stingher s-a scremut mult sa scoata asa ceva????

Deci: eu am treaba in Bucuresti si vin cu masina. NU am voie sa intru decat daca platesc o taxa. Daca nu o platesc ... probabil va trebui sa-mi las masina pe banda de urgenta pe autostrada. Ca locuri de parcare ciuciu. Transport in comun civilizat ... la fel de ciuciu. M-a mancat in coor o singura data sa vin cu trenul+transport in comun si mi-a trecut. M-a costat mai mult de dublu decat daca veneam cu masina (eram 3 persoane), am avut placerea de-a face "cunostinta" cu cretinii de controlori care, cand au mirosit ca nu suntem bucuresteni au inceput sa caute gaurile de pe bilete ... parca sunt cu floricica, nu cu hehagon ... si multe altele de genul asta. A doua oara nu-mi mai trebuie. Daca n-am masina ... iau un taxi ... si vin cu el la Bucuresti.

Concluzie: dragule ... esti dus cu pluta. Dupa ce ca pentru 3 persoane ma costa sub jumatate cu masina fata de tren ... acu' ai gasit tu minunea sa ma faci sa-mi bag beeep in rahatu' vostru de orasel. De parca mi-ar face vreo placere sa stau in traficul vostru de 2 lei, printre jdemii de cretini cu carnet. Mutati dragilor institutiile centrale in alta parte ... sa avem si noi, amaratii care nu avem numar de bucale la masina, acces la ele.

O sa propun si eu ca toate masinile care tranziteaza Braila sa plateasca o taxa, da' nu una oarecare, sa fie mare de tot.
Stiti care-i partea frumoasa? NU ai cum sa traversezi orasul, nici macar pe centura, fara sa intri in oras. Placutele de intrare/iesire din localitate sunt dincolo de centura, asa ca centura este in oras. Moaaa ... ce banoasa o sa fie taxa asta pentru primarie. Ne facem brad mai mare ca scheletu' ala al vostru smile.gif)

Vise placute ...

+Quote Post
Vizitator_alin.
mesaj Nov 6 2008, 08:05 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (george03 @ Nov 5 2008, 05:46 PM) *
Mutati dragilor institutiile centrale in alta parte ... sa avem si noi, amaratii care nu avem numar de bucale la masina, acces la ele.
Vise placute ...

n-ai idee cat de mult ne-ar placea sa scapam de institutiile astea centrale! smile.gif pacat ca nu e asa simplu. sa scapi de cateva sute de parlamentari si ministri mitocani ar insemna automat sa scapi si de cateva zeci de mii de slugi pe care le au + masinoailele lor cu care omoara oameni pe trecerile de pietoni si totusi scapa de orice pedeapsa. eu cred ca s-ar elibera bucurestiul instant daca n-ar mai fi la aici parlamentul, guvernul si toate ministerele. n-am avea nimic de pierdut. toti au viloaie de protocol si cantine cu preturi de ajutor social.. nu ajuta economia locala cu nimic.

taxa pe care o comentezi ar fi buna daca s-ar aplica pentru toata lumea, nu numai pentru masinile care nu au numar de bucuresti, ceea ce oricum e o tampenie pentru ca marea majoritate a masinilor cumparate in leasing de toata tara au numere de bucuresti pt ca aici sunt firmele mari de leasing.

oricum pentru bucuresti nu mai exista solutii pe termen scurt. orice s-ar face nu scapam de poluare, aglomeratie si mitocani in urmatoarele 12-24 luni. ce putem face este sa ne schimbam noi insine mentalitatea si dup-aia sa ii schimbam pe cei de langa noi. sau.. sa emigram biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Nov 6 2008, 08:13 AM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (elaa @ Nov 5 2008, 09:27 AM) *
Asta nu e tara civilizata, first of all! si e vina primariilor ca dau aviz de constructie unor blocuri care nu prevad si parcari pt locatari!!! Normal ca sun tem suparati domnu pieton frustrat care probabil face 100m pana la lucru si inapoi! Asta daca lucrezi si nu aberezi pe forumuri!

Stau intr-un oras cu f multe locuri de parcare, si totusi apartamentele se vind cu 1 loc, f rar cu 2. Daca ai nevoie de 2 masini, si cam ai ca nu prea exista si altceva atunci trebuie sa te gindesti bine unde o pui. Mai exista si sanasa sa te muti mai la tara. Una peste alta este treaba ta si numai a ta, primaria nu are nici o treaba si abia asteapta sa ti-o traga..
BTW, aici intr-o tara cica "civilizata" G7 .. bla bla.. cica 60% din fondurile primariei vin din amenzi de parcare si abia restu din impozitul pe locuinte (la masina nu se plateste impozit). De ex un prieten a fript o amenda ca a pus masina invers, altul ca nu era intre dungi la un supermarket si altul ca era la mai putin de 3m de colt. Probabilitatea ca la parcomat sa frigi o amenda este de 100@ dupa 15 min de la expirarea timpului si cam 80% sa o gasesti ridicata dupa 30 min.
In Paris am vazut ca e si mai fun cu masina..
Deci daca vrei sa te civilizezi trebuie sa induri

+Quote Post
Vizitator_vizitator2.
mesaj Nov 6 2008, 08:55 AM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Alex @ Nov 5 2008, 03:30 PM) *
Total impotriva ridicarii masinilor, mai ales in conditiile in care nu ai nici o posibilitate legala de a contesta amenda pe care trebuie sa o platesti unei firme private, ca taxa de ridicare. Voi toti cei de acord....glumiti? Bagam bani in buzunarul primarilor si dam apa la moara manevrelor lor, instr-un "scop nobil", souneti voi. Iar cei care sunt de acord sa fie masina ridicata, chiar si ilegal cum i s-a intamplat initioatorului topicului...voi va plangeti ca nu e respectata legea si se parcheaza aiurea doar cand va afecteaza in mod direct? Celui care zicea ca sunt unii o specie aparte si au loc de parcare in fata blocului...eu fac parte din categoria aceea,locuiesc in blocul respectiv de 30 de ani si am loc de parcare pe care eu acum, si parinitii mei in trecut l-au platit. Sunt de acord ca taxa e infima, dar tu ce vrei? sa te muti azi si maine sa ai loc de parcare pentru ca tu vii si dai 500 Euro pe luna laund astfel locul de parcare oamenilor care locuiesc acolo de la constructia blocului...cand parcarea era goala in proportie de 90% dar cei care aveau masina totusi plateau acel loc? sa fim seriosi.

Draga prietene
probabil si tu faci parte din specia care s-a nascut cu locul de parcare in brate. Adica blocul are de 20 de ani, sta aici de 25 iar locul de parcare il are de 30 cand pe vremea aia nici nu avea masina...
specimene de genul acesta am mai intalnit in fostul meu bloc, cand vecinii ma avertizau sa nu parchez masina pe alee ca e locul lui ... iar cand le-am cerut contractul de la ADP binenteles ca nu-l aveau. Un alt nesimtit si-a amenajat ilegal un loc de parcare in gradina blocului pe vremea cand avea masina iar acum fiindca nu mai avea masina, il tinea ocupat ca venea ginerele in vizita la el. A venit la mine la usa sa ma bata ca am avut tupeu sa pun masina in locul ala si cand a sosit ginerele nu a vrut sa parcheze pe alee unde se eliberase un loc ci taman acolo.
concluzia - romanul se simte stapan mai ales pe bunurile care nu-i apartin, cel mai graitor exemplu este cel cu locurile de parcare amenajate ilegal si pentru care nu plateste nici o taxa.

+Quote Post
Psycon
mesaj Nov 6 2008, 10:11 AM
Mesaj #48

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 24-May 08
Utilizatorul numarul: 538

Citeaza (elaa @ Nov 5 2008, 09:27 AM) *
Asta nu e tara civilizata, first of all! si e vina primariilor ca dau aviz de constructie unor blocuri care nu prevad si parcari pt locatari!!! Normal ca sun tem suparati domnu pieton frustrat care probabil face 100m pana la lucru si inapoi! Asta daca lucrezi si nu aberezi pe forumuri!

Exista transport in comun... Iar daca ai norocul sa folosesti metroul chiar ajungi mai repede decat cu masina. Eu ii inteleg pe cei 10% care au nevoie de masina la serviciu, dar cu restul de 90% ce facem?

+Quote Post
Vizitator_Pietonul.
mesaj Nov 10 2008, 12:41 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (Mihai @ Nov 5 2008, 12:30 PM) *
Ce platesti tu musiu ca pieton? Te rog sa ma lamuresti si pe mine, ca m-ai uimit. Poate vrei sa zici ca platesti impozit pe proprietate, ca si ceilalti, bizonii aia posesori de masini? Dar curios, aia chiar platesc ceva in plus, si impozitul pt o masina e cam cat platesti si tu impozit pe locuinta. Ca sa nu mai zicem ca teoretic, cand detii un apt, mai detii si ceva teren (cota parte), ar trebui ca cei cu masini sa-si faca singuri loc de parcare din gradina blocului? (asta daca exista, pana una alta). Eu personal chiar as dori sa am o parcare, la care sa platesc o suma (200 ron/lunar), caci ar fi mai ferita de praful, ploaia si mitocania gigeilor care trec pe langa ea. A, da, si sa fie si pazita si cu camere video, sa stiu ca nu o sparge nimeni, sau macar ca-s prinsi infractorii. Pot sa sper ca din suma aia a mea infima platita pe masina se va si realiza asa ceva, pana sa ies eu la pensie.

Ce platesc ca pieton?
Sa o luam pe rand: bani! s-a explicat mai sus de ce. As mai adauga faptul ca peste 90% din parcarile din bucuresti sunt gratis, pe trotuar. Pe alea cine le-a platit?
Dar nu doar banii inseamna plata. Faptul ca nu mai pot merge pe trotuar din cauza masinilor parcate nu e tot o plata? Si daca nu pot merge pe trotuar, trebuie sa merg pe strada, ceea ce e riscant, nu neaparat pt mine cat pentru un copilas. Nu ti se pare ca e destul de scumpa parcarea? Si nu pot merge pe trotuar cu ai mei copilas in carucior, tot din cauza masinilor. Alte masini, care nu ma incurca pe trotuar sunt parcate direct pe spatiul verde, care si asa era prea putin. Sa nu mai spun ca in unele locuri colegii tai nu mai au loc pe strada si atunci merg cu masinile direct pe trotuar, imi e si frica sa trimit copilul singur sa ia o paine. Tot o plata este si atunci cand imi risc viata incercand sa traversez strada pe la trecerea de pietoni impanzita de masini parcate, incat ma si mir ca soferii reusesc sa ma zareasca.

Probabil mai sunt si alte platiti, dar nu mai are rost sa le zic, ai inteles ideea oricum. smile.gif
Plata inseamna bani , dar mai inseamna si alt ceva, inseamna siguranta, confort, aer curat etc.

+Quote Post
Vizitator_cetatean in romania.
mesaj Dec 5 2008, 05:36 PM
Mesaj #50

Guests

Azi mi-a fost ridicata masina abuziv. In sectorul 2 se pun semnele la 12 noaptea si a doua zi cand e omul la servici pa masina, pa bani, pa de toate. Normal ca nu e legal dar daca nu face nimeni nimic. am sunat de nervi la pro tv si la realitatea. mai mai sa imi rada in nas ( ce subiect penibil, asa si?) si nu mai zic de aia de la supercom ce sfidator m-au tratat. pana cand sa mai acceptam asemenea tratamente?

+Quote Post
Vizitator_mihail3232.
mesaj Dec 7 2008, 03:30 PM
Mesaj #51

Guests

mi am facut acest nickname ca sa spun in toata tara ce am patit cu scoala de soferi.eu sunt fata si am avut un unchi cu care am vorbit ptr ca in orasul in care locuiesc daca nu dai spaga 300 euro nu iei traseul.stiam acest lucru de la toti iar unchiul meu m a dus la unul care lucreaza la politie si e prieten cu seful politiei rutiere din orasul meu.imi pare rau ca nu pot sa spun unde se intampla asa ceva.am luat sala si apoi am mers la traseu unde m a picat pentu ca acest individ la care m a dus unchiul meu a zis ca i se pare ca arat prea bine si ca el a vb cu acesta de e sef la rutiera si nu mi da permisul decat daca traiesc cu el desi are 45 ani si 3 copiii acasa.fratilor imi vine sa mi rup parul din cap de ciuda si de nervi ca acest om mi a zis clar si raspicat ca eu nu o sa mai vad permis de conducere toata viata pentru ca el a mai ajutat alte fete si ele au vrut sa traiasca cu el iar eu pentru ca nu vreau nici masina nu o sa conduc.in ziua in care am dat traseul avem 300 euro in buzunar dar din pacate nici cu bani nu se mai poate.imi pare asa rau ca am dat 12 mil aiurea si m am chinuit 2 luni cu scoala si ca m am ofticat de am facut si o cadere nervoasa de cat de ofticata sunt.multi mi au zis sa ma merg la procuratura si sa l reclam dar mi e frica.daca aveti vreo idee ce as putea face va ascult.

+Quote Post
Vizitator_Tim.
mesaj Dec 7 2008, 05:06 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (xbd @ Nov 5 2008, 09:29 AM) *
Atata timp cat

Nu se va amenaja cate un loc de parcare pentru fiecare apartament, loc de parcare inregistrat la primarie si platit de cel care doreste folosirea lui

Ridicarea masinilor e doar eliminarea unui efect, nu a cauzei.
(dap, e o actiune profitabila pentru unii)

Cine te pune sa cumperi un apartament cind nu are loc de parcare anexat ? Dezvoltatorii imobiliari sa invete ca la un bloc cu 100 de apartamente, iti trebuie cel putin 150 locuri de parcare (multe familii au cite 2 masinii) + 15% locuri pentru vizitatori.

+Quote Post
Vizitator_cristi pantelimon.
mesaj Dec 9 2008, 01:36 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (sofer fara masina @ Nov 4 2008, 09:05 AM) *
In sectorul 2 se monteaza semnele si imediat dupa se ridica masinile.

Marti dimineata ma grabeam sa plec la serviciu. Ies in fata blocului si supriza - masina mea nu mai era. Intreb in dreapta si in stanga si aflu ca luni dimineata in fata blocului meu (soseaua Pantelimon, numarul 111, bloc 400C) , in jurul orei 08.30 a fost montat un nou semn de circulatie "Stationarea interzisa" si au fost ridicate cateva masini parcate "neregulamentar". Ideea e ca duminica noaptea, cand eu am parcat acolo, nu era niciun semn.

Cum luni m-am simtit rau si nu am iesit din casa nu am stiut ca masina mea a fost ridicata. Asa ca astazi, cand am aflat ce s-a intamplat cu o zi in urma, am sunat la firma care se ocupa de ridicari - Supercom si am aflat ca pentru a-mi ridica masina trebuie sa platesc suma de 530 RON plus amenda pe care mi-o va da politia.

Ideea e ca nu exista o parcare pentru masinile din blocurile astea. Daca imi iau masina de la Supercom ar trebui sa mi-o tin in casa.

As vrea si eu sa stiu ce reglemantari exista pentru problema asta. De la montarea semnului intra in vigoare atentionarea sau cum? Nu ar trebui sa fim avertizati sau instiintati cumva?

Uitati-va aici sa vedeti cum se parcheaza in Bucuresti! http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...post&p=5776

De masinile parcate neregulamentar in centru cine se ocupa?

Supercomul pe mfinante.ro / bilantul depus la 31.12.2007 are o cifra de afaceri interesanta 770 mil RON , si un profit de sub 1% din aceasta cifra de afaceri . Probabil ca de restul banilor se tiparesc afise , bannere publicitare , se opereaza plati catre off-shore0uri ... etc

In conditiile in care majoritatea contractelor " comerciale " sunt " intermediate " de primaria sector 2

vorbim de curatenie , salubritate , deszapezire si desigur ridicatul masinilor .

nu stiu cum de euro Horticultura a prin contractele de amenajare a spatiilor verzi in sectorul 2 ... probabil din motive clienterare .

Mai mult in sectorul 2 , pe strada Dima Cristescu ( straduta cu sens unic ) , vis-a- vis de sos pantelimon nr 111
s-au dat 3 autorizatii de constructii : 2 blocuri p +10 si un bloc P+4 . ne imaginam cu totii ce trafic vor crea aceste minunate capodopere arhitectonice smile.gif

Supercom-ul a achizitionat 7 utilaje de ridicat masini , toate noi . Cu aceste utilaje poti DOAR ridica masini ... implicit investitia trebuie amortizata de catre aceasta societate ... cum ... simplu ... ridica masini

ca idee , ceea ce ai platit , respectiv 530 ron reprezinta " contravaloare servii transport " - NU o amenda .

Cu alte cuvinte banii ajung in cadru acestei societati pe actiuni si nu la primarie .

de asta pe lumea asta unii sunt jmekeri si altii sunt ...cum sunt .

sa traiti tovarase Neculai Ontanu .

+Quote Post
Vizitator_ontzanul (articulat).
mesaj Jan 7 2009, 03:13 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (cristi pantelimon @ Dec 9 2008, 01:36 PM) *
Supercomul pe mfinante.ro / bilantul depus la 31.12.2007 are o cifra de afaceri interesanta 770 mil RON , si un profit de sub 1% din aceasta cifra de afaceri . Probabil ca de restul banilor se tiparesc afise , bannere publicitare , se opereaza plati catre off-shore0uri ... etc

In conditiile in care majoritatea contractelor " comerciale " sunt " intermediate " de primaria sector 2

vorbim de curatenie , salubritate , deszapezire si desigur ridicatul masinilor .

nu stiu cum de euro Horticultura a prin contractele de amenajare a spatiilor verzi in sectorul 2 ... probabil din motive clienterare .

Mai mult in sectorul 2 , pe strada Dima Cristescu ( straduta cu sens unic ) , vis-a- vis de sos pantelimon nr 111
s-au dat 3 autorizatii de constructii : 2 blocuri p +10 si un bloc P+4 . ne imaginam cu totii ce trafic vor crea aceste minunate capodopere arhitectonice smile.gif

Supercom-ul a achizitionat 7 utilaje de ridicat masini , toate noi . Cu aceste utilaje poti DOAR ridica masini ... implicit investitia trebuie amortizata de catre aceasta societate ... cum ... simplu ... ridica masini

ca idee , ceea ce ai platit , respectiv 530 ron reprezinta " contravaloare servii transport " - NU o amenda .

Cu alte cuvinte banii ajung in cadru acestei societati pe actiuni si nu la primarie .

de asta pe lumea asta unii sunt jmekeri si altii sunt ...cum sunt .

sa traiti tovarase Neculai Ontanu .

traiesc, traiesc ma, pe banii mei! hai, mersi de urare, tinem legatura! te pupic dulce wink.gif !

+Quote Post
Vizitator_Naruto.
mesaj Jan 7 2009, 05:42 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (mihail3232 @ Dec 7 2008, 03:30 PM) *
mi am facut acest nickname ca sa spun in toata tara ce am patit cu scoala de soferi.eu sunt fata si am avut un unchi cu care am vorbit ptr ca in orasul in care locuiesc daca nu dai spaga 300 euro nu iei traseul.stiam acest lucru de la toti iar unchiul meu m a dus la unul care lucreaza la politie si e prieten cu seful politiei rutiere din orasul meu.imi pare rau ca nu pot sa spun unde se intampla asa ceva.am luat sala si apoi am mers la traseu unde m a picat pentu ca acest individ la care m a dus unchiul meu a zis ca i se pare ca arat prea bine si ca el a vb cu acesta de e sef la rutiera si nu mi da permisul decat daca traiesc cu el desi are 45 ani si 3 copiii acasa.fratilor imi vine sa mi rup parul din cap de ciuda si de nervi ca acest om mi a zis clar si raspicat ca eu nu o sa mai vad permis de conducere toata viata pentru ca el a mai ajutat alte fete si ele au vrut sa traiasca cu el iar eu pentru ca nu vreau nici masina nu o sa conduc.in ziua in care am dat traseul avem 300 euro in buzunar dar din pacate nici cu bani nu se mai poate.imi pare asa rau ca am dat 12 mil aiurea si m am chinuit 2 luni cu scoala si ca m am ofticat de am facut si o cadere nervoasa de cat de ofticata sunt.multi mi au zis sa ma merg la procuratura si sa l reclam dar mi e frica.daca aveti vreo idee ce as putea face va ascult.

Aoleu, lasa-ne! blink.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 26 2009, 01:25 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (sofer fara masina @ Nov 4 2008, 09:05 AM) *
In sectorul 2 se monteaza semnele si imediat dupa se ridica masinile.

Marti dimineata ma grabeam sa plec la serviciu. Ies in fata blocului si supriza - masina mea nu mai era. Intreb in dreapta si in stanga si aflu ca luni dimineata in fata blocului meu (soseaua Pantelimon, numarul 111, bloc 400C) , in jurul orei 08.30 a fost montat un nou semn de circulatie "Stationarea interzisa" si au fost ridicate cateva masini parcate "neregulamentar". Ideea e ca duminica noaptea, cand eu am parcat acolo, nu era niciun semn.

Cum luni m-am simtit rau si nu am iesit din casa nu am stiut ca masina mea a fost ridicata. Asa ca astazi, cand am aflat ce s-a intamplat cu o zi in urma, am sunat la firma care se ocupa de ridicari - Supercom si am aflat ca pentru a-mi ridica masina trebuie sa platesc suma de 530 RON plus amenda pe care mi-o va da politia.

Ideea e ca nu exista o parcare pentru masinile din blocurile astea. Daca imi iau masina de la Supercom ar trebui sa mi-o tin in casa.

As vrea si eu sa stiu ce reglemantari exista pentru problema asta. De la montarea semnului intra in vigoare atentionarea sau cum? Nu ar trebui sa fim avertizati sau instiintati cumva?

Uitati-va aici sa vedeti cum se parcheaza in Bucuresti! http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...post&p=5776

De masinile parcate neregulamentar in centru cine se ocupa?

Da, exact la fel am patit si eu pe Stefan cel Mare. Seara cand am parcat masina nu era niciun semn, iar dimineata nu mai era masina...si aparuse un semn de interzis!!
Niste nenorociti!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 28 2009, 12:21 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (bataie de joc @ Nov 5 2008, 02:55 PM) *
ha! nici voi n-ati scapat de ridicarile abuzive.

In Cluj se practica de ceva timp la fel de legal ca si in Bucuresti se pare ca. Mie mi-au ridicat masina dintr-un loc unde nici macar nu era semnul de ridicare, in fine... i-am dat in judecata si de aproape un an ma judec cu ei, si nu pentru 300 de lei cat am platit, ci pentru abuzul ce mi s-a facut.

Tot ce pot sa zic este ca banii aia care ii dati cand va recuperati masina nu au un temei legal. Este ilegal si imoral sa platesti o amenda pentru care nu ai un drept de aprare. Deci in acest caz politistul care dispune ridicarea masinii este si judecator cu decizie incontestabila: orice ai face, trebuie sa platesti acea taxa de ridicare de masina, numai procesul verbal al politiei poate fi atacat in justite... dar cu ce rost? ca ai fost nevoit deja sa le platesti suma aberanta... sau ar mai fi optiunea sa ti masina acolo, pana se solutioneaza cazul in justitie (stupid).

In Cluj nu prea sunt ridicari abuzive. Doar in mintea unora, care isi lasa masina oriunde le pica bine.
Masinile se ridica din zonele unde sunt semnalate ca se vor ridica in caz de stationare, si din zonele unde incurca circulatia, chiar daca nu e semnalata zona ca se va ridica.

Daca ti-ai lasat masina pe colt de intersectie, foarte bine au facut ca ti-au ridicat-o.

Este si anunt clar, masinile parcate neregulamentar sunt ridicate. Si in Cluj chiar ai unde sa parchezi, nu intodeauna in usa magazinului, cum vor cei nesimtiti, dar este loc. Mai dai o tura, parchezi la 100-200-300 de metrii de unde ai treaba, dar gasesti.

Deci hai sa nu vorbim degeaba.
Masina parcata necorespunzator sa se ridice, mai ales cind incurca pe altii.
Si daca stii ca in zona nu ai unde parca, alegi metode alternative de deplasare.
Daca firma nu iti asigura loc de parcare, ei sunt de vina, si sa rezolve. Dar nu, la noi primaria e de vina, ca toata lumea isi ia masina, si apoi trebuie sa se faca automat loc de parcare. Peste tot.

+Quote Post
Vizitator_mutu.
mesaj Jan 28 2009, 03:18 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (mihail3232 @ Dec 7 2008, 03:30 PM) *

Nasoala situatia. Inchiriaza o camera la hotel, si suna-l si spune-i ca esti de acord, si unde si cand sa vina (la hotel logic). Si dupa sun-o pe nevasta-sa si zi-i ca are ceva interesant de vazut la locatia respectiva. Du-te si tu, si relaxeaza-te la un scandal smile.gif.

Doar nu tii asa de tare sa conduci masina, nu ?

+Quote Post
Vizitator_adriana.
mesaj May 21 2009, 04:42 PM
Mesaj #59

Guests

SUNT DIN DEVA SIAZI MIAU RIDICAT MASINA DIN FATA UNEI FARMACII DE SUB OCHII MEI ! CAND AM IESIT DIN FARMACIE DEABIA SE APUCAU SI IAM INTREBAT UNDE ESTE SEMNUL CA NU SE VEDEA`. mIAU RASPUNS SENINI CA ESTE DUPA O DUBITA!!!!!!!!!!!! IN ACEASTA SITUATIE AVAND IN VEDERE CA MASINA ERA ACOLO SI-AU VAZUT SI EI F, CLAR CA NU SE VEDE SEMNUL.......MA INTREB ASTIA CHIAR NU IAU IN CONSIDERARE NICI O CIRCUMSTANTA? IN DEVA ESTE O FIRMA A UNUEI PERSOANE X CARE CASTIGA PE SEAMMA FAPTULUI CA NU AI LOC DE PARCARE. MA INTREB OARE N-OR FI BUS DUBITA INTENTIONAT CA SA NU SE VADA SEMNUL??? LA MANEVRELE SI LA PROSTUL GUST DIN TZARA NOASTRA TOTUL ESTE POSIBIL.

+Quote Post
Vizitator_Cetateanul turmentat.
mesaj May 21 2009, 06:46 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (adriana @ May 21 2009, 04:42 PM) *
SUNT DIN DEVA SIAZI MIAU RIDICAT MASINA DIN FATA UNEI FARMACII DE SUB OCHII MEI ! CAND AM IESIT DIN FARMACIE DEABIA SE APUCAU SI IAM INTREBAT UNDE ESTE SEMNUL CA NU SE VEDEA`. mIAU RASPUNS SENINI CA ESTE DUPA O DUBITA!!!!!!!!!!!! IN ACEASTA SITUATIE AVAND IN VEDERE CA MASINA ERA ACOLO SI-AU VAZUT SI EI F, CLAR CA NU SE VEDE SEMNUL.......MA INTREB ASTIA CHIAR NU IAU IN CONSIDERARE NICI O CIRCUMSTANTA? IN DEVA ESTE O FIRMA A UNUEI PERSOANE X CARE CASTIGA PE SEAMMA FAPTULUI CA NU AI LOC DE PARCARE. MA INTREB OARE N-OR FI BUS DUBITA INTENTIONAT CA SA NU SE VADA SEMNUL??? LA MANEVRELE SI LA PROSTUL GUST DIN TZARA NOASTRA TOTUL ESTE POSIBIL.

Niste hoti si niste nenorociti ... Care e ma legea care le permite sa faca asa ceva ?? Ai parcat neregulamentar ...f bine ..vine politia iti da amenda ..nu firma lu peste si-ti cere 5 mil
Nu cred ca e legal sa faca asa ceva cand nu sunt locuri de parcare suficiente !!!
De ce nu ai facut nimic ??? Trebuia sa te sui in masina si sa astepti politia

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 24th January 2020 - 12:39 AM