IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> In sectorul 2 se monteaza semnele si la 5 minute se ridica masinile. E legal?
Vizitator_arad.
mesaj May 21 2009, 10:04 PM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (sofer fara masina @ Nov 4 2008, 09:05 AM) *
In sectorul 2 se monteaza semnele si imediat dupa se ridica masinile.

Marti dimineata ma grabeam sa plec la serviciu. Ies in fata blocului si supriza - masina mea nu mai era. Intreb in dreapta si in stanga si aflu ca luni dimineata in fata blocului meu (soseaua Pantelimon, numarul 111, bloc 400C) , in jurul orei 08.30 a fost montat un nou semn de circulatie "Stationarea interzisa" si au fost ridicate cateva masini parcate "neregulamentar". Ideea e ca duminica noaptea, cand eu am parcat acolo, nu era niciun semn.

Cum luni m-am simtit rau si nu am iesit din casa nu am stiut ca masina mea a fost ridicata. Asa ca astazi, cand am aflat ce s-a intamplat cu o zi in urma, am sunat la firma care se ocupa de ridicari - Supercom si am aflat ca pentru a-mi ridica masina trebuie sa platesc suma de 530 RON plus amenda pe care mi-o va da politia.

Ideea e ca nu exista o parcare pentru masinile din blocurile astea. Daca imi iau masina de la Supercom ar trebui sa mi-o tin in casa.

As vrea si eu sa stiu ce reglemantari exista pentru problema asta. De la montarea semnului intra in vigoare atentionarea sau cum? Nu ar trebui sa fim avertizati sau instiintati cumva?

Uitati-va aici sa vedeti cum se parcheaza in Bucuresti! http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...post&p=5776

De masinile parcate neregulamentar in centru cine se ocupa?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Popescu Luiza.
mesaj Nov 27 2009, 10:47 AM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 26 2009, 01:25 PM) *
Da, exact la fel am patit si eu pe Stefan cel Mare. Seara cand am parcat masina nu era niciun semn, iar dimineata nu mai era masina...si aparuse un semn de interzis!!
Niste nenorociti!

+Quote Post
Vizitator_infractoru'.
mesaj Dec 3 2009, 09:45 PM
Mesaj #63

Guests

Salutare tuturor!

Azi mi-au ridicat masina. Locuiesc in piata Iancului si de obicei o parchez in spatele blocului, atunci cand am loc. Azi cand m-am intors acasa nu erau locuri de parcare, asa ca am parcat pe banda 1, in dreptul gurii de metrou Piata Iancului.(Ignorantul din mine nu s-a intrebat niciodata daca e sau nu regulamentar sa parchezi acolo)
M-am dat jos din masina si m-am dus in casa. Dupa 40 de minute am iesit si... ia masina de unde nu-i... Sun la Supercom si imi zic ca masina mea nu e la ei, dar trebuie sa apara pentru ca stia ca s-au ridicat masini din piata Iancului. M-am urcat in taxi, m-am dus la ei, am platit taxa si m-am intors linistit acasa. Asta e, daca sunt nesimtit si parchez aiurea, platesc. Acum stiu sa nu mai parchez acolo, daca nu era cu ridicatul masinii cu siguranta mai parcam si alta data(vazand mereu masini parcate am crezut ca e regulamentar).
Ce e si mai interesant este ca desi masina mea si inca 6 nu mai erau acolo, au venit imediat altele(bine macar ca au elibera cateva locuri de parcare)... Nu ma deranjeaza sa platesc pentru greselile mele si sunt deacord cu ridicatul masinilor. In schimb nu cred ca sistemul functioneaza cum trebuie.

Pe bon scrie asa:

1 x 154RON - Ridicat auto
1 x 154RON - transportat auto
1 x 214RON - depozitat auto

Dupa mine ar trebui sa mareasca taxa de ridicat auto, si celelalte 2 (transport si depozitare) sa fie justificabile financiar. Nu stiu cat costa transportul pe rampa a unei masini din Iancului pana in Voluntari, dar eu cand mi-am cumparat masina m-a costat 180RON transportul ei din Arad pana in Galati(si masina este una destul de scumpa), iar 214RON pt 1ora de depozitare a masinii(in cazul meu) mi se pare exagerat.

Propun sa se mareasca taxa de ridicat la 500, 700, ba chiar 1000RON si aceasta sa includa si transportul, in schimb depozitarea sa se plateasca la adevarata ei valoare...

Inteleg deasemenea ca nu exista locuri de parcare, si ca lumea este foarte frustrata in acest sens si inevitabil ajungi sa parchezi aiurea oricat de mult ai incerca sa fii corect.
Cineva blama cladirile care sunt aprobate spre construire fara locuri de parcare. Eu lucrez in arhitectura si stiu foarte bine cum se autorizeaza constructiile. Atat timp cat stii cui sa dai bani se poate autoriza orice. Asa e la noi, deal with it.

"Daca nu ai unde sa parchezi, mergi cu autobuzul" nu e tocmai o solutie, asta inseamna ca acceptam ceea ce se intampla si ne lasam calcati in picioare. Daca lumea isi permite atatea masini inseamna ca nu e o problema economica la mijloc (vezi replicile unora: "nu avem fonduri"), problema este ca fondurile(alea care nu se fura) sunt administrate prost si deloc in interesul populatiei.

Eu blochez circulatia, dupa care sunt sanctionat, dupa care vine altul si imi ia locul. Tu soferul corect si respectos tot de acelasi trafic ai parte, iar in timpul asta niste smecheri isi maresc buzunarele pe seama mea si pe frustrarea ta.

Daca nu era supercomu' era alta firma care sa faca treaba asta murdara(nu ma refer la ridicat masini). Banii pe care eu "infractoru'" ii platesc pentru ca sunt nesimtit si nu respect oamenii din trafic ar trebui folositi in interesul celor care respecta celelalte persoane din trafic, amenajand parcaje pentru infractorii ca mine.(oameni comozi, grabiti, nesimtiti, etc)

Multi spun: "Foarte bine ca i-a ridicat masina, ce ma doare pe mine, eu parchez mereu regulamentar."
Problemele traficului din Bucuresti ne privesc pe toti, nu numai cei care incalca regulamentul. Si in general problemele tarii ne privesc pe toti.
Lucrurile stau asa de prost in tara asta pentru ca suntem un popor egoist (fiecare pentru el). Iar cu cat lucrurile stau mai prost cu atat devenim si mai egoisti.
La fel sunt si persoanele care conduc aceasta tara, iar in timp ce ei fac ce pot pentru ei noi ne zgariem masinile in parcare, ne scuipam in trafic, dam in cap si asa mai departe. Eu propun sa zgariem masinile lui Ontanu de fiecare data cand cineva ne ia locul de parcare, sau cand e traficul insuportabil si sa ii dam in cap lui Ontanu si celorlalti ca el cand nu avem bani sa ne hranim familia.

Eu ca vinovat, ignorant, nesimtit imi asum resposabilitatea si platesc pentru greselile mele in fiecare zi, vinovatii aia mai mari cand vor plati?

+Quote Post
Vizitator_marian.
mesaj Feb 11 2012, 12:07 PM
Mesaj #64

Guests

prea multi nemernici au masina. ce parere aveti de urmatorul caz: am vazut o masina parcat atat de neregulamentar incat pietonii erau obligati sa iasa pe carosabil. fiind opturata vizibilitatea un pieton a murit. deci...
o alta idee: din cauza cererii de locuri de parcare s-au defrisat peste 100 de ha de copaci in Bucuresti. incidenta cancerului la plamani a crescut. in sectorul doi spatiul verde pe cap de locuitor este sub orice limita. cine plateste? ???

orice cocalar isi ia masina si cand creste benzina cu un ban face protest. pentru el asta este atitudinea civica...mai dati-va in pm

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th January 2020 - 02:44 PM