IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Hyundai Tucson vs all, cum sa cumperi o masina buna
Vizitator_antifrustati.
mesaj Dec 29 2008, 09:13 AM
Mesaj #1

Guests

ce variante de schimb as putea avea daca vreau sa dau hyundai tucson?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_preda.
mesaj Dec 29 2008, 10:52 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (antifrustati @ Dec 29 2008, 09:13 AM) *

o solutie la indemana ar fi programul rabla si puteti sa achizitionati alt hyudai!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_dan..
mesaj Dec 29 2008, 01:35 PM
Mesaj #3

Guests

cat vrei pe el - da cateva detalii ....

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Dec 30 2008, 03:49 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Vizitator_dan. @ Dec 29 2008, 01:35 PM) *
cat vrei pe el - da cateva detalii ....

Hyundai TUCSON an fabricatie 2007, motor 1975 CMC, benzina, 141 CP, (104 kw), culoare light blue , oglinzi electrice, AC, 2 airbag-uri, ABS, TCS, parbriz incalzit electric, torpedou refrigerat, tractiune fata (2wd), genti aliaj, garantie 7 ani, rulati 5 mii km, pret 17500Euro.

Sau schimb cu variante mai ieftine plus diferenta, daca se merita variantele.

+Quote Post
Vizitator_bau.
mesaj Dec 30 2008, 04:15 PM
Mesaj #5

Guests

de vrei sa-l dai ?

+Quote Post
rakkone
mesaj Dec 30 2008, 05:55 PM
Mesaj #6

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Probabil este "celebrul" care se lauda intr-un topic de aici de pe forum ca si-a luat in rate tucson dar ca sta la mama acasa smile.gif

Prietene, ca sa iti raspund, dupa dotarile prezentate masina ta de noua acum 2 ani (ca deja suntem in 2009 smile.gif ) a costat atat. Tu vrei pe o masina veche de 2 ani, marca medie coreeana, pe benzina, sa iei banii pe care i-ai dat pe ea laugh.gif ?? Pe masina aia optimist spus ca vei lua 60% din cat ai dat. Benzina -> consuma mult, tractiune pe 2 roti la o masina de greutatea aleia -> te pish pe ea pe zapada, noroi, etc adica pe orice teren pentru care ai spune ca e mai bun un suv decat un logan.

Spor la vanzare smile.gif

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Dec 31 2008, 01:47 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (rakkone @ Dec 30 2008, 05:55 PM) *
Probabil este "celebrul" care se lauda intr-un topic de aici de pe forum ca si-a luat in rate tucson dar ca sta la mama acasa smile.gif

Prietene, ca sa iti raspund, dupa dotarile prezentate masina ta de noua acum 2 ani (ca deja suntem in 2009 smile.gif ) a costat atat. Tu vrei pe o masina veche de 2 ani, marca medie coreeana, pe benzina, sa iei banii pe care i-ai dat pe ea laugh.gif ?? Pe masina aia optimist spus ca vei lua 60% din cat ai dat. Benzina -> consuma mult, tractiune pe 2 roti la o masina de greutatea aleia -> te pish pe ea pe zapada, noroi, etc adica pe orice teren pentru care ai spune ca e mai bun un suv decat un logan.

Spor la vanzare smile.gif

dar tu ce faci,imi tie mie cont unde si ce am scris? adica nu ai ce face si stai toata ziua pe forum ca sa iei la misto pe cei care scriu. ca sa iti raspund,in caz ca nai observat masina are doar 5 mii de kilometrii parcursi,de aceia cer pretul acesta, si treaba este ca nu vreau sa imi fac reclama aici sa il vand deoarece nu mi-am dat numaru de telefon tocmai ca sa nu transform acest forum intrun sector de anunturi vanzari cumparari schimbari.e o masina buna si nu cred ca ai tu una cu care sa ma iei,asa ca stai pe coaja ta.

+Quote Post
Vizitator_schumi.
mesaj Dec 31 2008, 03:24 PM
Mesaj #8

Guests

Problema nu se pune cu cat o dai. (Oricum pretul cerut e aberant) Problema reala este sa gasesti pe cineva care sa vrea sa faca aceleasi greseli ca ale tale dar de data asta cu o masina veche. Cum spunea mai sus rakkone e pe benzina - cine isi ia suv pe benzina nu spera ca vreodata s-o mai vanda cu o suma decenta. Mai apoi - 2wd pe o un suv !!! - nu inteleg de ce exista optiunea asta. Si nu-i voi intelege ever pe cei care au facut alegerea cu 2wd. E mai ieftin ? Pai atunci ia-ti logan frate. Nu e obligatoriu sa mergi 4wd tot timpul dar daca ti-ai luat suv inseamna ca ai nevoie de 4wd. La munte, pe ulitze desfundate sau chiar cand pleci de pe loc. Cu 2wd la greutatea si inalimea unui suv - rupi aderenta imediat. Daca vrei demaraj cat de cat acceptabil trebuie sa comutzi 4wd. Deci - ori gasesti un fraier ( nu chiar imposibil dar greu), ori o dai cu mult sub pretul ei. Inainte de criza luai cca. 10.000 euro pe ea. Acum cu criza poate pe la 7-8 k sa gasesti un cumparator. Sau stai cu ea in fata blocului. Ca la masina aia nu cred ca ai curte.

+Quote Post
rakkone
mesaj Dec 31 2008, 05:26 PM
Mesaj #9

Membru veteran

@antifrustrati: Nu iti tin niciun cont, pur si simplu m-a distrat inocenta/tampenia cuiva care isi ia suv (unul chel, benzina, patetic cu 2wd, adica cel mai ieftin posibil dar care sa arate a suv sa il invidieze vecinii) dar sta in carca mamei in loc sa isi plateasca o chirie, si am tinut minte postul respectiv. Se vede cat iti permiti sau cat ti-a trebuit masina aia, in 2 ani ai facut 5000km.
Cum iti spuneam, pretul ala e aberant. Vrei sa o dai la pret de noua, zi-mi si mie daca am banii aia de ce sa o iau de la tine chiar daca ar avea zero km, veche de doi ani? O iau noua, cu 7 ani garantie, nu cu 7 ani garantie acum 2 ani, adica cu 5 acum smile.gif. Ca sa nu zici ca sunt rau, vezi pe mobile.ro ce Tucson benzina iti iei la banii aia, din anul respectiv: aproape zero km, 4wd, full options, piele, etc. Se compara cu modelul chel pe care il detii?
btw, care e rostul unui suv pe benzina, daca nu e un supersportiv gen cayenne, tribeca sau infiniti fx45? smile.gif

Spor la vanzare.

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Dec 31 2008, 06:16 PM
Mesaj #10

Guests

Salut,
Am ris de m-am terminat... dar am sa dau de dragul discutiei si niste argumente pro...

- un SUV este mai sigur in impactul de genul intra un dobitoc in tine (nu si daca se rastoarna). Intr-o tara unde SUV-urile se inmultesc e mai safe sa ai si tu. In cazul asta nu conteaza tractiunea, e de preferat o basculanta.
- Benzina vs Motorina e un calcul care necesita o materie numita matematica invatata la scoala si nu materia numita bere de la coltu strazii . Ideea e simpla, motorul cu motorina e mai scump dar consuma mai putin, motorina era cam la acelas pret.. nu mai stiu cum e in ro.. dar ideea e ca se face ceva gen.. (pret motor mot - pret mot benzina )/ pret benzina
Wow.. tocmai aflat cita benzina poti sa consumi pina masina pe motorina devine mai rentabila.
Mai aflii si nr de km care se pot parcurge cu regula de 3 simpla... (manual matematica.. clasa??)

Dar... oops.. aci e partea frumoasa..pt avansati... banii diferenta se pun la banca cu dobinda de care se poate cumpara benzina, dar nici masina pe motorina nu sta in fata blocului... deci ar fi interesant in functie de nr de km parcursi pe an in cit timp se amortizeaza investitia.. Daca sinteti asa tari postati pe bord metoda si rezultatele pt 10 000, 20 000, 30 000, 40 000. Peste cifrele astea e masina de servci, se considera audit asa ca puteti cere bani pe rezultate deci nu e bine sa le postati. Pt olimpici se considera si o dobinda de 10% la lei, se foloseste cursul interbancar de azi...varianta cu banii in valuta si deprecierea leului.

Este evident ca nenea cheliuta cu 5 000 Km in 2 ani este in avantaj...
Sa aveti un an nou cit mai fericit alaturi de masina (ile) voastre reale sau imaginare.

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Jan 1 2009, 12:35 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Capsunaru @ Dec 31 2008, 06:16 PM) *
Salut,
Am ris de m-am terminat... \

pai si eu deoarece este extrem de evident ca in romania statutul profesional se determina dupa masina pe care o conduci. si tot ce faci este judecat dupa masina din fata blocului, adica cu o masina puternica inseamna o alta prestatie si atunci de ce credeti ca eu sunt exceptia. puri si simplu ma enerveaza vecinii care intorc capul in alta parte cand eu trec. in alta ordine de ideim,tucson e o masina care ma onoreaza.. vreau varianta de schimb ca nu ini trrebuie asa masina mare, nu pentru ca nu pot sa o conduc,
la redvedere.

+Quote Post
Vizitator_claude_chi.
mesaj Jan 1 2009, 03:33 AM
Mesaj #12

Guests

Prietene, presupunand ca in criza asta de lichiditati as vrea sa bag 15.000 de euro intr-o masina, fii sigur ca nici nu m-as uita la tucsonul tau 2wd. Pentru acelasi motiv pentru care atunci cand a aparut pe piata, cu campania media destul de agresiva, nu mi l-am luat. Ca e mare, dar are 2wd. Eu iti tin pumnii sa il dai, la orice pret cu 5 cifre, dar cred ca nu o sa ai norocul asta. Sfatul meu? Tine-l. Ai garantie multa inca la el. E mare. Scoate-l la plimbat. Agata fete (apropo...ai loc in el!). Cara marfa. Fa ceva, dar fa ceva! schimba-l cu un tucson 1999 4wd si platesti diferenta... Orice...Dar nu spera ca o sa il dai in conditiile descrise de tine. La banii astia, fara rezerve iti spun, imi iau masina! MASINA! Pe care sa o respect! Si in care sa ma simt rasfatat! Succesuri!

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Jan 1 2009, 07:25 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (antifrustati @ Dec 30 2008, 03:49 PM) *
Hyundai TUCSON an fabricatie 2007, motor 1975 CMC, benzina, 141 CP, (104 kw), culoare light blue , oglinzi electrice, AC, 2 airbag-uri, ABS, TCS, parbriz incalzit electric, torpedou refrigerat, tractiune fata (2wd), genti aliaj, garantie 7 ani, rulati 5 mii km, pret 17500Euro.

De banii astia nu ti-l ia nici dreaq', e mai ieftin unul nou. Dar ca veni vorba, de ce vrei sa-l dai?

+Quote Post
Vizitator_major ballsack.
mesaj Jan 1 2009, 08:05 AM
Mesaj #14

Guests

Chestia cu schimbatul tucson-ului imi aminteste de un banc englezesc:

"Un domn intra intr-un dealership auto si zice 'I'd like a pair of a wiper blades for a Lada'. Vanzatorul se gandeste putin si raspunde 'Uhm, ok, that sounds like a fair deal'".

Cam asa si cu tucson-ul. Tinand cont ca e iarna, as recomanda sa-l schimbi precum locomotiva ruseasca, pe vodca.

+Quote Post
rakkone
mesaj Jan 1 2009, 10:20 AM
Mesaj #15

Membru veteran

Citeaza (Capsunaru @ Dec 31 2008, 06:16 PM) *
Salut,
Am ris de m-am terminat... dar am sa dau de dragul discutiei si niste argumente pro...

- un SUV este mai sigur in impactul de genul intra un dobitoc in tine (nu si daca se rastoarna). Intr-o tara unde SUV-urile se inmultesc e mai safe sa ai si tu. In cazul asta nu conteaza tractiunea, e de preferat o basculanta.
- Benzina vs Motorina e un calcul care necesita o materie numita matematica invatata la scoala si nu materia numita bere de la coltu strazii . Ideea e simpla, motorul cu motorina e mai scump dar consuma mai putin, motorina era cam la acelas pret.. nu mai stiu cum e in ro.. dar ideea e ca se face ceva gen.. (pret motor mot - pret mot benzina )/ pret benzina
Wow.. tocmai aflat cita benzina poti sa consumi pina masina pe motorina devine mai rentabila.
Mai aflii si nr de km care se pot parcurge cu regula de 3 simpla... (manual matematica.. clasa??)

Dar... oops.. aci e partea frumoasa..pt avansati... banii diferenta se pun la banca cu dobinda de care se poate cumpara benzina, dar nici masina pe motorina nu sta in fata blocului... deci ar fi interesant in functie de nr de km parcursi pe an in cit timp se amortizeaza investitia.. Daca sinteti asa tari postati pe bord metoda si rezultatele pt 10 000, 20 000, 30 000, 40 000. Peste cifrele astea e masina de servci, se considera audit asa ca puteti cere bani pe rezultate deci nu e bine sa le postati. Pt olimpici se considera si o dobinda de 10% la lei, se foloseste cursul interbancar de azi...varianta cu banii in valuta si deprecierea leului.

Este evident ca nenea cheliuta cu 5 000 Km in 2 ani este in avantaj...
Sa aveti un an nou cit mai fericit alaturi de masina (ile) voastre reale sau imaginare.

Prietene capsunar, nu mai rade atat de mult ca iti vor crapa buzele. Daca tu iti iei SUV dar stai sa te scobesti in cour de diferenta economisita intre unul pe benzina si unul diesel, si faci calcule ca daca pui banii aia la banca iti iei dobanda din care iti iei bilete de film o data la 3 luni, inseamna ca pur si simplu nu iti permiti SUV si iti iei unul cel mai penal pentru ca lumea sa creada ca iti permiti SUV.
La SUVuri/allterrainuri ai doua optiuni, unul diesel pe care ti-l iei PENTRU CUPLU, putere in ture mici, bagat in grohotisuri si smarcuri SAU unul pe benzina pentru viteza pe sosea. De ce ... nu se fac cayenne/FX50 diesel, ca nu le-ar lua lumea ca ar fi mai scumpe decat alea pe benzina? Nu se fac ca le-au facut preponderent pt sosea, nu ca sa puna aia de le iau diferenta in banca sa isi puna benzina.
Te rog acum du-te cu matematica ta in aseisul second pe benzina si vezi cat mai economisesti la suta smile.gif

+Quote Post
rakkone
mesaj Jan 1 2009, 11:17 AM
Mesaj #16

Membru veteran

Citeaza (antifrustati @ Jan 1 2009, 12:35 AM) *
pai si eu deoarece este extrem de evident ca in romania statutul profesional se determina dupa masina pe care o conduci.

Da, daca esti bisnitar, manelist, peste sau agent imobiliar. La alte profesii e mai important ce stii sa faci, chit ca te duci cu metroul. Oricum la tine nu cred ca e cazul de statut profesional si prestanta in masura in care tot ce ti-ai luat a fost un tucson pe benzina cu 2wd, pe cine crezi ca impresionezi cu ala? smile.gif

si tot ce faci este judecat dupa masina din fata blocului, adica cu o masina puternica inseamna o alta prestatie si atunci de ce credeti ca eu sunt exceptia.

Eu ma dau cu o compacta de 150 de cai. 140 de cai obositi la tonajul tau, dintr-un motor de 2 litri ti se pare ceva impresionant?

puri si simplu ma enerveaza vecinii care intorc capul in alta parte cand eu trec. in alta ordine de ideim,tucson e o masina care ma onoreaza.. vreau varianta de schimb ca nu ini trrebuie asa masina mare, nu pentru ca nu pot sa o conduc,
la redvedere.

De ce si-ar lua cineva de la tine masina asta care este proasta pentru clasa ei si pentru ce se vrea a fi si la un pret de noua cand ea e veche, si de ce ti-ai luat-o tu daca tot nu iti trebuie? Ma rog, am terminat cu postatul aici ca este in van.

+Quote Post
Vizitator_7 ani.
mesaj Jan 1 2009, 11:35 AM
Mesaj #17

Guests

Nu cumva garantia de 7 ani (la ce o fi ea... scrisa cu litere mici in oferta dealer-ului)
NU se poate transfera catre al doilea proprietar ? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_arizona.
mesaj Jan 1 2009, 12:28 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (7 ani @ Jan 1 2009, 11:35 AM) *
Nu cumva garantia de 7 ani (la ce o fi ea... scrisa cu litere mici in oferta dealer-ului)
NU se poate transfera catre al doilea proprietar ? smile.gif

EXTRAS DE PE SITE HYUNDAI RO:

http://www.hyundai-motor.ro/content/?id=112

Garantia autovehiculelor marca Hyundai:

Incepand cu data de 16.04.2008 toate autovehiculele achizitionate de la Hyundai Auto Romania sau din reteaua autorizata de dealeri din Romania beneficiaza de 7 (sapte) ani garantie in limita a 150.000 km rulati de la data livrarii, din care:

1. primi 3 (trei) ani de garantie reprezinta garantia internationala acordata de Hyundai Motor Company fara limita de kilometrii;
2. anul 4 (patru), 5 (cinci), 6 (sase) si 7 (sapte) reprezentand garantia extinsa acordata de Hyundai Auto Romania in limita a 150000 km rulati si care este valabila*:
* pe teritoriul Romaniei*;
* pentru primul proprietar / utilizator al autovehiculului*;
* pentru grupul motopropulsor*: motor fara anexe, cutie de viteze, cutie transfer, arbori cardanici, arbori planetari, sisteme de cuplare 4X4, grupuri diferentiale.

+Quote Post
stefan2008
mesaj Jan 1 2009, 02:14 PM
Mesaj #19

Membru
**

Postari: 17
Inscris: 16-May 08
Utilizatorul numarul: 165

Citeaza (antifrustati @ Dec 30 2008, 03:49 PM) *

Pai asta nu-i varianta aia de 13900EUR din oferta Hyundai de acum 2 ani? Fara 4x4, pe benzina... dotarile standard si atat.

+Quote Post
Vizitator_bebe.
mesaj Jan 1 2009, 04:15 PM
Mesaj #20

Guests

Si de ce va activati asa, dubiosilor??? Nu are voie omul sa isi vanda masina cu suma aia??? Care e problema voastra? Pun pariu ca majoritatea v-ati luat niste rable la mana a 2a din străinătate, terfelite de toti ratatii, dar "diesel, pentru ca de-abia la 100.000 de km işi să drumul la motor un diesel bun" laugh.gif Cand aud aberatii de+astea imi vine sa rad rau de tot...
Macar omul si-a luat o masina noua, mai inalta, fiabila, chiar daca e 2WD...in 90% din cazuri, un om obisnuit nu are nevoie de 2WD..deci, pt majoritatea nu se merita..
Asa ca, pt. frustratii cu logan şi second (3rd, 4th, 5th ....) hand din Germania ...... un an nou in care sa va mai desteptati.

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jan 1 2009, 07:23 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (rakkone @ Jan 1 2009, 10:20 AM) *
Prietene capsunar, nu mai rade atat de mult ca iti vor crapa buzele. Daca tu iti iei SUV dar stai sa te scobesti in cour de diferenta economisita intre unul pe benzina si unul diesel, si faci calcule ca daca pui banii aia la banca iti iei dobanda din care iti iei bilete de film o data la 3 luni, inseamna ca pur si simplu nu iti permiti SUV si iti iei unul cel mai penal pentru ca lumea sa creada ca iti permiti SUV.
La SUVuri/allterrainuri ai doua optiuni, unul diesel pe care ti-l iei PENTRU CUPLU, putere in ture mici, bagat in grohotisuri si smarcuri SAU unul pe benzina pentru viteza pe sosea. De ce ... nu se fac cayenne/FX50 diesel, ca nu le-ar lua lumea ca ar fi mai scumpe decat alea pe benzina? Nu se fac ca le-au facut preponderent pt sosea, nu ca sa puna aia de le iau diferenta in banca sa isi puna benzina.
Te rog acum du-te cu matematica ta in aseisul second pe benzina si vezi cat mai economisesti la suta smile.gif

My friend.. mai lasa berea si ce zic manelistii de la coltu strazii. Unde culeg eu capsuni nu exista motorina decit pt niste masini care tu nu le concepi de loc. Maj normala a lumii (cred ca Ro nu e in ea... sau doar putini din locuitorii ei) socoteste cheltuile aferente nu numai pretul initial, si de multe ori nu se ia cu banul jos desi poate au pt ca de ex se poate deduce la taxe. Deci .. nu ma scobesc, vreau sa ies cit mai ieftin. In plus fata de tine, nu am nici o placere in a da bani munciti de mine statului si altcuiva. Duca pui problema inteleg ca nu muncesti pt bani. Grow up man...
Oare de ce nu exista in America motorina? (prienetii stiu de ce ; dar pt tine, e bine sa stii ca pretul e $50c pe litru deci la calculul de sus nu ar lua nimeni motorina.
Tucson nu are nici o treaba cu offroad-ul indiferent daca e pe benzina/motorina, la fel si FX50, X5 pt asta sint alte masini.
Faptul ca are tractiune numai pe fata insemna ca nu sint multi care cumpara, maj firmelor cu produse similare (Toyota, Nissan, Honda, Ford, GM, Suzuki) au modele cu tractiune numai pe fata. Daca nu s-ar cumpara nu s-ar mai face. Ca exemplu To-Yoda RAV4 in america nu exista in varianta cu schimbator manual desi cel automat e mai scump, insa exista cu tractiune numai pe fata.
Si ca sa te linistesc, am avut 2 SUV cu care car capsuni, din care unu cu tractiune pe fata si unu integrala, in conditiile in care stau pe malul oceanului la munte (capsunile de munte sint mai bune) ceva avantaj pt AWD a fost doar cind a nins desi ca si in Ro, aici ninge f rar dar spre deosebire de Ro astia nu dezapezesc. Daca nu as merge la skii si ar trebui sa urc pina echivalentul cotei 1400 nu as avea nevoie de AWD.
Nu am discutat pretul am discutat principiul. Ce ar trebui sa intelegi e ca daca iti permiti sau nu casa pe malul oceanului sau masina sau telefon sau ce vrei tu, insemna un calcul economic nu un drum pina la tata.

+Quote Post
Vizitator_MInitehnicus.
mesaj Jan 1 2009, 08:31 PM
Mesaj #22

Guests

Pai, ce zici de o Toyota Highlander?

+Quote Post
Vizitator_SUV.
mesaj Jan 2 2009, 02:48 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (bebe @ Jan 1 2009, 04:15 PM) *
Si de ce va activati asa, dubiosilor??? Nu are voie omul sa isi vanda masina cu suma aia??? Care e problema voastra? Pun pariu ca majoritatea v-ati luat niste rable la mana a 2a din străinătate, terfelite de toti ratatii, dar "diesel, pentru ca de-abia la 100.000 de km işi să drumul la motor un diesel bun" laugh.gif Cand aud aberatii de+astea imi vine sa rad rau de tot...
Macar omul si-a luat o masina noua, mai inalta, fiabila, chiar daca e 2WD...in 90% din cazuri, un om obisnuit nu are nevoie de 2WD..deci, pt majoritatea nu se merita..
Asa ca, pt. frustratii cu logan şi second (3rd, 4th, 5th ....) hand din Germania ...... un an nou in care sa va mai desteptati.

Sa iei un SUV fara 4x4 este ca si cum ai vrea sa bei toata viata numai bere fara alcool.
Sa-l iei si pe benzina, trebuie sa fii prost: 12% consum asigurat (nu degeaba are omu doar atatia km facuti cu el)

+Quote Post
Vizitator_Raspuns.
mesaj Jan 2 2009, 02:52 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (bau @ Dec 30 2008, 04:15 PM) *
de vrei sa-l dai ?

Un motiv simplu ar fi: are 7 ani obligatia sa-si faca revizia la Hyundai, ca altfel pierde garantia.
Iar o revizie la Hyundai costa destul de mult cat sa nu mai ai bani sa umblii cu masina decat 5000km intr-un an !

+Quote Post
Vizitator_bogdan nicola.
mesaj Jan 2 2009, 03:20 PM
Mesaj #25

Guests

Sa trecem peste pret si 2 vs 4 .... din punct de vedere al sigurantei, nu cred ca stai mai bine decat un passat variant sa spunem, .... diesel .... e altceva (din punctul meu de vedere)!!! Pt mine este mai econom, fac in jur de 70 K Km pe an si se simte (cu un amarat de logan). Pentru tine la 5000Km nu se merita sa iei diesel (de fapt daca eram in locul tau nu-mi luam masina, sincer), dar pentru altii conteaza tipul de carburant. Pe de alta parte Tucson nu este o masina offroad, e ceva "like offroad". Daca o vezi ca fiind maricica in dimensiuni asta nu are o reciproca la domeniul siguranta, uita-te pe ncap la teste (eu sincer nu m-am uitat). Perioada asta SIGUR nu este buna sa-ti vinzi masina, argumentele sunt expuse mai sus de altii.

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 2 2009, 05:45 PM
Mesaj #26

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Capsunaru @ Jan 1 2009, 08:23 PM) *
My friend.. mai lasa berea si ce zic manelistii de la coltu strazii. Unde culeg eu capsuni nu exista motorina decit pt niste masini care tu nu le concepi de loc. Maj normala a lumii (cred ca Ro nu e in ea... sau doar putini din locuitorii ei) socoteste cheltuile aferente nu numai pretul initial, si de multe ori nu se ia cu banul jos desi poate au pt ca de ex se poate deduce la taxe. Deci .. nu ma scobesc, vreau sa ies cit mai ieftin. In plus fata de tine, nu am nici o placere in a da bani munciti de mine statului si altcuiva. Duca pui problema inteleg ca nu muncesti pt bani. Grow up man...
Oare de ce nu exista in America motorina? (prienetii stiu de ce ; dar pt tine, e bine sa stii ca pretul e $50c pe litru deci la calculul de sus nu ar lua nimeni motorina.
Tucson nu are nici o treaba cu offroad-ul indiferent daca e pe benzina/motorina, la fel si FX50, X5 pt asta sint alte masini.
Faptul ca are tractiune numai pe fata insemna ca nu sint multi care cumpara, maj firmelor cu produse similare (Toyota, Nissan, Honda, Ford, GM, Suzuki) au modele cu tractiune numai pe fata. Daca nu s-ar cumpara nu s-ar mai face. Ca exemplu To-Yoda RAV4 in america nu exista in varianta cu schimbator manual desi cel automat e mai scump, insa exista cu tractiune numai pe fata.
Si ca sa te linistesc, am avut 2 SUV cu care car capsuni, din care unu cu tractiune pe fata si unu integrala, in conditiile in care stau pe malul oceanului la munte (capsunile de munte sint mai bune) ceva avantaj pt AWD a fost doar cind a nins desi ca si in Ro, aici ninge f rar dar spre deosebire de Ro astia nu dezapezesc. Daca nu as merge la skii si ar trebui sa urc pina echivalentul cotei 1400 nu as avea nevoie de AWD.
Nu am discutat pretul am discutat principiul. Ce ar trebui sa intelegi e ca daca iti permiti sau nu casa pe malul oceanului sau masina sau telefon sau ce vrei tu, insemna un calcul economic nu un drum pina la tata.

my friend,

prefer de departe un diesel. imi ofera o elasticiate datorita cuplului, se "simte" mai bine la relanti, mai eficienta. cat priveste autmata vs standard, cand am standard prefer automata, cand conduc automata, prefer standard laugh.gif
in canada/state calitatea combustibilului e inferioara celei din europa, motoarele sunt ma "resuflate".
singurele diesel de care am auzit pe continentul nord-american poarta numele vw. in schimb am vazut destule chrisler, gm si ford diesel in europa.

referitor la calcularea banului... iti dau dreptate. dar in sensul asta sunt exagerat. fac zeci de analize inainte sa-mi cumpar ceva valoros.
ex.
la statia stereo pe care mi-am cumparat-o-n 99 am cheltuit numai in magazin in jur de 8 ore.
pentru motocicleta, cateva saptamani pana mi-am ales modelul, apoi energie, cautari si negocieri sa gasesc modelul ales cat mai ieftin. si am reusit s-o iau cu $1200 mai ieftin decat pretul de catalog.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
jazz
mesaj Jan 2 2009, 06:50 PM
Mesaj #27

Membru veteran

Postari: 138
Inscris: 19-December 08
Utilizatorul numarul: 5 364

Hyundai tucson vs all

Asta vara, pe un alt forum, am participat la o discutie incinsa despre SUV-uri americane vs coreene etc
Tipul care deschisese discutia era in cautare de un SUV accesibil ca pret, il vroia nou, facuse si-o lista

Toyota Rav4
Hyundai Tucson
Kia Rondo
Ford Escape
Nissan Rogue
Jeep Patriot

Noi am cumparat in vara un nissan murano 2nd hand si dupa 3 zile (norocul nostru c-am fost cu ea si la drum lung) s-a aprins ''check engine soon'' iar dealer-ul de la care am cumparat-o spunea ca reparatia (ne-)ar costa vreo 2000CAD ceea ce am refuzat. Noi dadusem la schimb masina pe care o aveam contra unei sume acceptabile si am reusit s-o luam inapoi insa dupa experienta asta ne-a murit si elanul pt schimbare smile.gif
Tucsonul e o masina bunicica daca citesti pe ici pe colo insa valoarea de resale e mult scazuta fata de altele, o honda CRV de ex care e si mult mai scumpa.

Patriot-ul avea o oferta atragatoare acum 2 ani si am fost s-o vedem desi mie-mi parea ca seamana c-o masina mortuara laugh.gif Spatiul de la parbriz la volan e urias si reduce foarte mult vizibilitatea IMO. Comentariul acesta a stranit ironii pt ca se parea ca ma plang ca masina e prea spatioasa si nu era cazul. Designul Patriotului pur si simplu nu era compatibil cu doleantele mele.

N-am pretentia ca ma pricep la masini smile.gif insa in cautarile de asta vara, dupa ce am dat nissanul inapoi, la un tucson nou ne oprisem si noi.

Daca ar fi sa merg dupa ce ne place smile.gif bmw x3/x5, cadillac srx, acura mdx/rdx samd

+Quote Post
Vizitator_BARBU' LAUTARU.
mesaj Jan 2 2009, 09:35 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (jazz @ Jan 2 2009, 06:50 PM) *
Asta vara, pe un alt forum, am participat la o discutie incinsa despre SUV-uri americane vs coreene etc
Tipul care deschisese discutia era in cautare de un SUV accesibil ca pret, il vroia nou, facuse si-o lista

Toyota Rav4
Hyundai Tucson
Kia Rondo
Ford Escape
Nissan Rogue
Jeep Patriot

Noi am cumparat in vara un nissan murano 2nd hand si dupa 3 zile (norocul nostru c-am fost cu ea si la drum lung) s-a aprins ''check engine soon'' iar dealer-ul de la care am cumparat-o spunea ca reparatia (ne-)ar costa vreo 2000CAD ceea ce am refuzat. Noi dadusem la schimb masina pe care o aveam contra unei sume acceptabile si am reusit s-o luam inapoi insa dupa experienta asta ne-a murit si elanul pt schimbare smile.gif
Tucsonul e o masina bunicica daca citesti pe ici pe colo insa valoarea de resale e mult scazuta fata de altele, o honda CRV de ex care e si mult mai scumpa.

Patriot-ul avea o oferta atragatoare acum 2 ani si am fost s-o vedem desi mie-mi parea ca seamana c-o masina mortuara laugh.gif Spatiul de la parbriz la volan e urias si reduce foarte mult vizibilitatea IMO. Comentariul acesta a stranit ironii pt ca se parea ca ma plang ca masina e prea spatioasa si nu era cazul. Designul Patriotului pur si simplu nu era compatibil cu doleantele mele.

N-am pretentia ca ma pricep la masini smile.gif insa in cautarile de asta vara, dupa ce am dat nissanul inapoi, la un tucson nou ne oprisem si noi.

Daca ar fi sa merg dupa ce ne place smile.gif bmw x3/x5, cadillac srx, acura mdx/rdx samd

Buna seara,

Nenea Jazz vedeti ca aveti Mitsubishi ala Endeavor, 6cil., 3,8l, e o minunatie. Asta e doar un exemplu!Sint si niste dealeri draguti prin British Columbia care va ofera 0% pe 60 de luni. Fara nici un fel de gluma sau bataie de joc, ce naiba v-ati oprit la Patriot sau la Escape sau la Nissan? Sincer, de ce? Astea fac parte din categoria masinilor in care proprietarul odata urcat la volan se intreaba: "ce surpriza imi rezerva masina mea astazi?" Rav4 sau Tucson suna mai bine, macar pentru faptul ca le poti gasi fara TACS, etc, chestii de astea care "te ajuta sa te umplii de o bucurie spumoasa" atunci cind masina da sa piarda aderenta. Acum, daca considerati ca prin Vancouver (presupun ca locuiti acolo, asta pentru a lua in calcul o zona a Canadei unde zapada este mai rara) aveti zapada doar UNA ZI/AN puteti sa luati in considerare si Bamveurile alea... Cadillac-urile sint si ele bune, dupa cum stiti, pacat ca le tine pamintu' asta iar Acura in acelasi ton ca mai inainte... Mii de scuze, da' n-am putut sa ma abtin...

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jan 3 2009, 06:17 AM
Mesaj #29

Guests

Vad ca ati derapat rau de la masina omului nostru cu chelie si burta (ca asa are aderenta FWD) la tot felul de minunatii gen X5 si MDX.

@tsunami.. cind iti place ceva nu mai ai nevoie de nici un motiv, iti cumperi. Oare ce motive crezi ca au avut posesorii de PT LOOSER? Daca vrei motorina, so be it..

@SUV, sint mii de oameni care au SUV pe benzina in europa.. si pun multe beri la bataie ca intre ei exista multi mai destepti ca tine. Iar altii isi permit si nu ii intereseaza consumul.

@bogdan nicola -- nu neg siguranta VW, problema este la un impact berlina - SUV versus SUV - SUV la asta ma refeream. Nu stiu cit de iluzorie e. Cind numarul SUV-urilor creste probabilitatea sa dai peste unul creste si atunci depinde in ce esti. Testele NCAP etc.. sint pe clasa de masina, doar in putine locuri se studiaza impactul intre diferite clase de masini. (nu e politically corect =)) )
Desigur la impactul berlina - Basculanta SUV - Basculanta basculanta e mai tare..

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 3 2009, 10:26 AM
Mesaj #30

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Capsunaru @ Jan 3 2009, 07:17 AM) *
@SUV, sint mii de oameni care au SUV pe benzina in europa.. si pun multe beri la bataie ca intre ei exista multi mai destepti ca tine. Iar altii isi permit si nu ii intereseaza consumul.

pai exista din cauza costului

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 27th January 2020 - 10:42 AM