IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Hyundai Tucson vs all, cum sa cumperi o masina buna
jazz
mesaj Jan 3 2009, 05:56 PM
Mesaj #31

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 138
Inscris: 19-December 08
Utilizatorul numarul: 5 364

Citeaza (Capsunaru @ Jan 3 2009, 06:17 AM) *
Vad ca ati derapat rau de la masina omului nostru cu chelie si burta (ca asa are aderenta FWD) la tot felul de minunatii gen X5 si MDX.

laugh.gif Deci n-avem voie sa visam?!

@barbu_lautaru, n-ai inteles exact ce-am scris dar nu-i bai, mersi pt sugestii.

tanti jazz din Qc
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_doru.
mesaj Jan 3 2009, 07:49 PM
Mesaj #32

Guests

Pt. capsunaru si madame din Canada: voi traiti in america, in orase si zone largi si spatioase, unde poate un suv are alta cadere. problema in Romania si in special in Bucuresti si imprejurimi este ca aceste masini pur si simplu nu isi au rostul! sincer nu sunt nici prea tanar, si nici genul care viseaza la masini pe care nu si le poate permite, DAR pentru mine si nu numai, un Hyundai 2wd este exact genul de masina tipica parvenitului roman. Imi pare rau ca jignesc, dar acesti baieti sunt multi morti de foame dar sunt disperati sa se dea cu jeep-ul sa moara lumea- vezi afirmatia cu vecinii care intorc capul! pai vecinii intorc capul baietas, de greata care-i cuprind vazindu-ti ranjetul ala superior ca tu ai masina mai mare, i ncercand sa compensezi alte dotari mai mici! Marea majoritate a posesorilor de suv din bucuresti nu au nici o nevoie-vezi calculele capsunarului (logice si de bun simt) ci vor sa "vada lumea cine e ei" si ce masina maaaare au! Ca ideee, sa vezi ce violent franeaza cate un posesor de tuareg la o gropita de doi cm in asfalt! da, dar o spala zilnic si nu se suie in ea decat dupa ce sterg pe o carpa pe pantofi! Si atunci cum sa nu te apuce greata?

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 3 2009, 08:01 PM
Mesaj #33

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (doru @ Jan 3 2009, 08:49 PM) *
Pt. capsunaru si madame din Canada: voi traiti in america, in orase si zone largi si spatioase, unde poate un suv are alta cadere. problema in Romania si in special in Bucuresti si imprejurimi este ca aceste masini pur si simplu nu isi au rostul! sincer nu sunt nici prea tanar, si nici genul care viseaza la masini pe care nu si le poate permite, DAR pentru mine si nu numai, un Hyundai 2wd este exact genul de masina tipica parvenitului roman. Imi pare rau ca jignesc, dar acesti baieti sunt multi morti de foame dar sunt disperati sa se dea cu jeep-ul sa moara lumea- vezi afirmatia cu vecinii care intorc capul! pai vecinii intorc capul baietas, de greata care-i cuprind vazindu-ti ranjetul ala superior ca tu ai masina mai mare, i ncercand sa compensezi alte dotari mai mici! Marea majoritate a posesorilor de suv din bucuresti nu au nici o nevoie-vezi calculele capsunarului (logice si de bun simt) ci vor sa "vada lumea cine e ei" si ce masina maaaare au! Ca ideee, sa vezi ce violent franeaza cate un posesor de tuareg la o gropita de doi cm in asfalt! da, dar o spala zilnic si nu se suie in ea decat dupa ce sterg pe o carpa pe pantofi! Si atunci cum sa nu te apuce greata?

nu, de ce greata? invidie?
daca nu esti invidios ce-ti pasa cum se urca el in masina laugh.gif ?
ei de fapt ajuta economia mai mult decat o faci tu.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_doru.
mesaj Jan 3 2009, 08:14 PM
Mesaj #34

Guests

Sincer, nu prea e cazul la mine sa invidiez un posesor de SUV, mai ales unul de 20000 de euro. Ideea era despre modul de a gandi, si de utilitatea achizitionarii unui obiect, in cazul asta masina. Vezi fetele posesorilor de masini din astea cand stau intr-un carnat de masini pe DN1 sau prin Pipera si o sa intelegi! Sa stai la ralanti 2 ore pe zi cu un consum de 30l e cam stresant! Probabil ca ce urmeaza-criza, o sa mai calmeze lucrurile! Ma deranjeaza aceasta goana dupa aparente, pentru care multi fac sacrificii aberante. Sunt multi care dau ultimul banut pe o masina pe care orice calcul le spune ca nu si-o permit si nici nu au nevoie de ea, doar de dragul aparentelor.
PS daca ma convingi ca astia ajuta astfel economia, promit sa-mi revizuiesc punctul de vedere! rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_valahu.
mesaj Jan 4 2009, 02:45 AM
Mesaj #35

Guests

o intrebare. la ce dracu cumparati suvuri? km aia poti sa-i faci linistit cu bicicleta in 2 ani

+Quote Post
Vizitator_Sevraj.
mesaj Jan 4 2009, 07:31 AM
Mesaj #36

Guests

@rakkone , ii strici vanzarea omului si apoi ii urezi bafta la vanzare? Tipic romanesc. Nu il intereseaza dar se baga totusi ca lenjeria intima in cor smile.gif

Era o vorba mai veche ”prostul moare de grija altuia” iar afirmatiile tale ca tipul x ”sta acasa cu parintii si isi ia tucson” ne intaresc credinta asupra mortii intelectuale. E treaba fiecaruia cum se descurca , ce vinde si la ce pret vinde. Nu iti convine pretul? Spune-i elegant ca e prea scump. Dar romanul vrea prea mult sa ajunga in ipostaza ”nu sunt prost ci sunt țăran” si vreau ca toata lumea sa stie.

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Jan 4 2009, 09:00 AM
Mesaj #37

Guests

vai ce multe raspunsuri au aparut. dar eu nu inteleg de ce faceti o evaluare a masinii hyundai tucson din perspective socio-emotionale.studiati comportamentul posesorului de suv?ce daca are bani, e treaba lor.eu nu vreau sa o vand, vreau sa stiu ce optiuni am la schimb. adica passat+diferenta de 8mii euro, ca exepmlu.masina e foarte buna,chiar 2wd,e usv de oras,nu de teren.

+Quote Post
if0014
mesaj Jan 4 2009, 09:18 AM
Mesaj #38

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 11-August 08
Utilizatorul numarul: 2 241

Citeaza (antifrustati @ Jan 4 2009, 09:00 AM) *
vai ce multe raspunsuri au aparut. dar eu nu inteleg de ce faceti o evaluare a masinii hyundai tucson din perspective socio-emotionale.studiati comportamentul posesorului de suv?ce daca are bani, e treaba lor.eu nu vreau sa o vand, vreau sa stiu ce optiuni am la schimb. adica passat+diferenta de 8mii euro, ca exepmlu.masina e foarte buna,chiar 2wd,e usv de oras,nu de teren.

Eu inca nu mi-am dat seama daca nenea "antifrustrati" e pe bune sau e la misto. Inclin sa cred ca nu e real, mi-e greu sa concep ca exista atata naivitate la cineva care stie sa scrie.

Daca nu ma credeti, incercati sa gasiti si alte comentarii ale lui pe-aici pe forum.

@Sevraj, nu-l lua atat de tare in serios pe om, ca devii la fel de ridicol ca afirmatiile sale. Ceea ce spune el se incadreaza la celebra vorba a lui Pauli - "This is not right. This is not even wrong".

+Quote Post
Vizitator_X.
mesaj Jan 4 2009, 09:48 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (bebe @ Jan 1 2009, 04:15 PM) *
Si de ce va activati asa, dubiosilor??? Nu are voie omul sa isi vanda masina cu suma aia??? Care e problema voastra? Pun pariu ca majoritatea v-ati luat niste rable la mana a 2a din străinătate, terfelite de toti ratatii, dar "diesel, pentru ca de-abia la 100.000 de km işi să drumul la motor un diesel bun" laugh.gif Cand aud aberatii de+astea imi vine sa rad rau de tot...
Macar omul si-a luat o masina noua, mai inalta, fiabila, chiar daca e 2WD...in 90% din cazuri, un om obisnuit nu are nevoie de 2WD..deci, pt majoritatea nu se merita..
Asa ca, pt. frustratii cu logan şi second (3rd, 4th, 5th ....) hand din Germania ...... un an nou in care sa va mai desteptati.

Tu esti bebe la cap, aia se vede. Cat despre frustrarile tale, numai de bine, sunt prea multe ca sa fie mentionate...lungime, latime, inaltime, inteligenta, aspect...multe rau. Saracule.

+Quote Post
Vizitator_tsunami.
mesaj Jan 4 2009, 10:40 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Capsunaru @ Dec 31 2008, 06:16 PM) *
Salut,
Am ris de m-am terminat... dar am sa dau de dragul discutiei si niste argumente pro...

- un SUV este mai sigur in impactul de genul intra un dobitoc in tine (nu si daca se rastoarna). Intr-o tara unde SUV-urile se inmultesc e mai safe sa ai si tu. In cazul asta nu conteaza tractiunea, e de preferat o basculanta.
- Benzina vs Motorina e un calcul care necesita o materie numita matematica invatata la scoala si nu materia numita bere de la coltu strazii . Ideea e simpla, motorul cu motorina e mai scump dar consuma mai putin, motorina era cam la acelas pret.. nu mai stiu cum e in ro.. dar ideea e ca se face ceva gen.. (pret motor mot - pret mot benzina )/ pret benzina
Wow.. tocmai aflat cita benzina poti sa consumi pina masina pe motorina devine mai rentabila.
Mai aflii si nr de km care se pot parcurge cu regula de 3 simpla... (manual matematica.. clasa??)

Dar... oops.. aci e partea frumoasa..pt avansati... banii diferenta se pun la banca cu dobinda de care se poate cumpara benzina, dar nici masina pe motorina nu sta in fata blocului... deci ar fi interesant in functie de nr de km parcursi pe an in cit timp se amortizeaza investitia.. Daca sinteti asa tari postati pe bord metoda si rezultatele pt 10 000, 20 000, 30 000, 40 000. Peste cifrele astea e masina de servci, se considera audit asa ca puteti cere bani pe rezultate deci nu e bine sa le postati. Pt olimpici se considera si o dobinda de 10% la lei, se foloseste cursul interbancar de azi...varianta cu banii in valuta si deprecierea leului.

Este evident ca nenea cheliuta cu 5 000 Km in 2 ani este in avantaj...
Sa aveti un an nou cit mai fericit alaturi de masina (ile) voastre reale sau imaginare.

...citind postul tau,am inteles nimic!!. Inafara faptului ca incerci sa te convingi ca printr.o formula aberanta poti face diferenta intre benzina si diesel si bati campii cu trimiteri la fise de calcul de leasing sau dobanzi bancare( Invatzatorule, invata.ne...hehehe) nu spui nimic...Te.ai trezit vorbind si la fel ai si adormit..doar pastilele le.ai uitat sa le iei in ordinea prescrisa. Nu.i asa ca cea albastra iti da si alte idei?..

+Quote Post
Vizitator_Y.
mesaj Jan 4 2009, 03:49 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (X @ Jan 4 2009, 09:48 AM) *
Tu esti bebe la cap, aia se vede. Cat despre frustrarile tale, numai de bine, sunt prea multe ca sa fie mentionate...lungime, latime, inaltime, inteligenta, aspect...multe rau. Saracule.

Biet ratat X sau poate Mutant X, esti departe rau de civilizaţie, se simte. Esti de-ala care se duce cu second-handul din Germania (diesel oricum) la Albena la mare. Stai cumintel, tu si cei ca tine....lasa tu omul sa isi cumpere ce masina vrea...nu il mai invidia...ca tu tot un prost ramai intr+o masina de c.....t, iar el si cu altii tot relaxati raman la bordul unei masini noi si frumoase...Amaratura.

+Quote Post
Vizitator_17000?.
mesaj Jan 4 2009, 04:14 PM
Mesaj #42

Guests

eu sunt in asetimentul celor "sta cu parintii si isi ia masina de 20 mii euro"
nu ma bag in discutia voastra,dar sunt f. amuzat.Am intrat de curiozitate pe sote la hyundai si vad ca masina lui costa cam 14 000 euro fara TVA. Acu cum naiba sa ceri tu 17 000 pe ea cand e de 2 ani,daca o cumperi mai ai garantie la ea fix 1 an????????? Sau sa ai pretentia un passat + 8 mii smile.gif))

+Quote Post
Vizitator_rgtr.
mesaj Jan 4 2009, 04:15 PM
Mesaj #43

Guests

asentimentul..scuze

+Quote Post
Vizitator_dornan.
mesaj Jan 4 2009, 04:34 PM
Mesaj #44

Guests

De ce va mirati ca dl frustrat vrea pe masina lui de 2 ani, bani ca si cand ar fi noua. Trec zilnic pe langa niste solente de prin 2005, la 50.000 de km declarati de proprietar, pe care proprietarul vrea 5800 euro...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 4 2009, 05:08 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (dornan @ Jan 4 2009, 04:34 PM) *
De ce va mirati ca dl frustrat vrea pe masina lui de 2 ani, bani ca si cand ar fi noua. Trec zilnic pe langa niste solente de prin 2005, la 50.000 de km declarati de proprietar, pe care proprietarul vrea 5800 euro...

da, dar alea sunt solente nene!!!!

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Jan 4 2009, 07:02 PM
Mesaj #46

Guests

am pus suma un pic mai mare in ideea ca fac un schimb de masina cu cineva. iar passat plus 8000 euro a fost un exemplu doar.sunt multe jigniri care mi se aduc pentru aceasta masina pe care o detin.provenita din invidia celor care nu au reusit mai mult de un second-hand din germania,vechi de macar 15 ani.am spus undeva mai de mult ca am ajuns chiar sa imi fie zgariata in parcare si scris cuvinte obscene cu un cui,deci sa nu imi spuneti ca aia nu e invidie.la fel si aici,facem bataie de joc de om,ca nu putem sa admitem ca uni pur si simplu isi permit o masina de o clasa mai mare,mai fiabila,,mai buna,mai frumoasa...dar ce sa mai comentez,ca de aia tara asta se duce de rapa,ca nu exista decat invidie si lipsa de respect.plecasem de la ideea ca fac un topic despre variante posibile la schimb si am ajuns iarasi la discutia cu cine are burta mai mare,chelia mai stralucitoare si masina mai grasa ca sa compenseze nu stiu ce.si pentru ca am spus eu undeva pe forum ca stau cu mama mea in aceasi garsoniera,am un var in olanda care spunea ca acolo oamenii nu se arunca dupa case imense,ca la noi,ci se multumesc sa stea in locuinte mici,care se incalzesc usor.deci vai de mine,in romania este mare rusine.si repet si aici ca masina este o pasiune pentru mine,cand o sa imi fac pasiunile,cand voi fi prea batran?de aceeia eu nu vreau sa o vand pur si simplu,cum invidiosi cred ca eu nu mai am bani sa o intretin,vreau sa fac schimb,pentru ca am pasiuni pentru masini si vreau sa incerc si altceva,iar diferenta de bani treaba mea ce fac cu ea,va salut din faruri.

+Quote Post
Vizitator_dornan.
mesaj Jan 4 2009, 07:21 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (antifrustati @ Jan 4 2009, 07:02 PM) *
am pus suma un pic mai mare in ideea ca fac un schimb de masina cu cineva.

adica sa gasesti un tampit, cu alte cuvinte

Citeaza (antifrustati @ Jan 4 2009, 07:02 PM) *
.am spus undeva mai de mult ca am ajuns chiar sa imi fie zgariata in parcare si scris cuvinte obscene cu un cui,
adica masina este si deteriorata pe deasupra... si tu totusi vrei un pret mai mare decat una noua, ca nu-i asa, rabla e mai speciala, pt ca te-ai basit tu in ea.

+Quote Post
Vizitator_zizi.
mesaj Jan 4 2009, 07:31 PM
Mesaj #48

Guests

antifrustati Publicat cu 27 minute in urma
am pus suma un pic mai mare in ideea ca fac un schimb de masina cu cineva. iar passat plus 8000 euro a fost un exemplu doar.sunt multe jigniri care mi se aduc pentru aceasta masina pe care o detin.provenita din invidia celor care nu au reusit mai mult de un second-hand din germania,vechi de macar 15 ani.am spus undeva mai de mult ca am ajuns chiar sa imi fie zgariata in parcare si scris cuvinte obscene cu un cui,deci sa nu imi spuneti ca aia nu e invidie.la fel si aici,facem bataie de joc de om,ca nu putem sa admitem ca uni pur si simplu isi permit o masina de o clasa mai mare,mai fiabila,,mai buna,mai frumoasa...dar ce sa mai comentez,ca de aia tara asta se duce de rapa,ca nu exista decat invidie si lipsa de respect.plecasem de la ideea ca fac un topic despre variante posibile la schimb si am ajuns iarasi la discutia cu cine are burta mai mare,chelia mai stralucitoare si masina mai grasa ca sa compenseze nu stiu ce.si pentru ca am spus eu undeva pe forum ca stau cu mama mea in aceasi garsoniera,am un var in olanda care spunea ca acolo oamenii nu se arunca dupa case imense,ca la noi,ci se multumesc sa stea in locuinte mici,care se incalzesc usor.deci vai de mine,in romania este mare rusine.si repet si aici ca masina este o pasiune pentru mine,cand o sa imi fac pasiunile,cand voi fi prea batran?de aceeia eu nu vreau sa o vand pur si simplu,cum invidiosi cred ca eu nu mai am bani sa o intretin,vreau sa fac schimb,pentru ca am pasiuni pentru masini si vreau sa incerc si altceva,iar diferenta de bani treaba mea ce fac cu ea,va salut din faruri.

Ba nu vezi ce penibil esti?

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Jan 4 2009, 07:43 PM
Mesaj #49

Guests

adica masina este si deteriorata pe deasupra... si tu totusi vrei un pret mai mare decat una noua, ca nu-i asa, rabla e mai speciala, pt ca te-ai basit tu in ea.
[/quote]
a fost reparata aceasta problema,nu se cunoaste deloc,ca sa iti raspund la prima parte. la a doua parte,ma abtin sa comentez.

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Jan 4 2009, 07:45 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (zizi @ Jan 4 2009, 07:31 PM) *
Ba nu vezi ce penibil esti?

nu am chef de ciarta.te rog citeste ceva de mihai eminescu daca nu iti place ce am scris eu.

+Quote Post
Vizitator_dornan.
mesaj Jan 4 2009, 07:56 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (antifrustati @ Jan 4 2009, 07:43 PM) *

a fost reparata aceasta problema,nu se cunoaste deloc,ca sa iti raspund la prima parte. la a doua parte,ma abtin sa comentez.

dar este totusi lovita. adica tu pe o masina lovita, vrei cat a facut ea de noua... interesant ! Stai linistit, pt cine stie sa se uite, nu exista "nu se cunoaste deloc"...

PS: totusi, nu ti se pare aberant sa vrei sa vinzi o masina veche de 2 ani, pe deasupra si lovita, cu banii ca de una noua ? Asta in plina criza economica... Cand toti importatorii fac reduceri... blink.gif

+Quote Post
Vizitator_dornan.
mesaj Jan 4 2009, 07:57 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (antifrustati @ Jan 4 2009, 07:45 PM) *
nu am chef de ciarta.te rog citeste ceva de mihai eminescu daca nu iti place ce am scris eu.
sa stii ca intrebarea este legitima... ai vreun argument pt care sa nu fii catalogat drept penibil ?

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Jan 4 2009, 08:13 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (dornan @ Jan 4 2009, 07:57 PM) *
sa stii ca intrebarea este legitima... ai vreun argument pt care sa nu fii catalogat drept penibil ?

deci eu vreau sa schimb o masina cu o alta masina plus diferenta.ce este penibil in asta.uitate si tu pe acest topic sa vezi despre ce e vorba.o masina care nu are cum sa se devalorizeze prea mult cu doar 5mii de kilometrii parcursi.si pretul se negociaza,ai mai vandut sau schimbat vreodata o masina,in caz ca ai avut vre-una?

+Quote Post
Vizitator_dornan.
mesaj Jan 4 2009, 08:56 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (antifrustati @ Jan 4 2009, 08:13 PM) *
deci eu vreau sa schimb o masina cu o alta masina plus diferenta.ce este penibil in asta.

pretul de incepere al discutiei. tu vrei pe o masina lovita, veche de 2 ani, pret de nou. Este penibil sa incepi o discutie serioasa in felul asta.

PS:sunt la a 4-a masina. 3 noi, si un SH. Cred ca am ceva experienta...

+Quote Post
Vizitator_sandu.
mesaj Jan 4 2009, 09:04 PM
Mesaj #55

Guests

o masina care nu are cum sa se devalorizeze prea mult cu doar 5mii de kilometrii parcursi.

Exact, e o masina de 2 ani. Nu mai e noua. Cum sa ceri pretul de nou. Daca azi ai luat-o, si maine vrei sa o vinzi, nu poti sa faci asta fara sa pierzi minim 5-10% din pret. In general, o masina pierde minim 10% din valoarea de piata in fiecare an. Deci, a ta nu are cum sa se vanda ( avand deja 2 ani vechime) fara cel putin 15% discount. (fara asta, evident oricine se duce si isi cumpara unul nou, de ce sa-ti dea tie aceasi bani, pe una care nu mai e noua, si deci nu are garantie transmisibila)

In plus, momentul acum este de criza. Lichiditate putina. Masinile noi au inceput sa piada serios din pret. Parerea mea ca daca iei 10.000 de euro, ai facut un ghiseft.

+Quote Post
Vizitator_virgil.
mesaj Jan 4 2009, 09:11 PM
Mesaj #56

Guests

deci eu vreau sa schimb o masina cu o alta masina plus diferenta.ce este penibil in asta.uitate si tu pe acest topic sa vezi despre ce e vorba.o masina care nu are cum sa se devalorizeze prea mult cu doar 5mii de kilometrii parcursi.si pretul se negociaza,ai mai vandut sau schimbat vreodata o masina,in caz ca ai avut vre-una?

Un amic si-a luat o Toyota Yaris ( cu o multime de optiuni, nu am retinut exact). masina de 2 ani, tinuta in garaj, 8000 de km. Pret final 7300 euro. Era a 2-a masina a familiei vanzatoare, si este vanduta pt ca nu isi mai permit sa intretina 2 masini.

+Quote Post
Vizitator_un frustrat.
mesaj Jan 4 2009, 09:13 PM
Mesaj #57

Guests

sa stii ca nimeni sau aproape nimeni nu face gesturi de genu sa-ti zgarie masina din invidie daca tu esti o persoana cumsecade,cu bun simt si raspundere.Asta e cauza efect.Asta e efectu,banuiesc eu, a comportamentului tau fata de cei din jur.Si prin comportamentu nu ma refer numai la vorbe,discutii,ci chiar si la miscarile trupului,mimica fetei.Sunt lucruri mai scarboase decat o injuratura.
Nu cunosc situatia,dar asta zic eu.Ca aproape nimeni nu-ti zgarie masina sau iti face gesturi de genu numai si numai din invidie.
Si cum zicea cineva..10 mii daca-ti iei,e bine.Asta acu ca s-a bagat iar taxa de inmatriculare mare,ca de nu..de 10 mii se duce romanu la nemti si-si ia bmw ca sa fie mai "smecher" ca tine

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jan 5 2009, 12:35 AM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (tsunami @ Jan 4 2009, 10:40 AM) *
...citind postul tau,am inteles nimic!!. Inafara faptului ca incerci sa te convingi ca printr.o formula aberanta poti face diferenta intre benzina si diesel si bati campii cu trimiteri la fise de calcul de leasing sau dobanzi bancare( Invatzatorule, invata.ne...hehehe) nu spui nimic...Te.ai trezit vorbind si la fel ai si adormit..doar pastilele le.ai uitat sa le iei in ordinea prescrisa. Nu.i asa ca cea albastra iti da si alte idei?..

Sint anumiti termeni care necesita ceva cunostinte generale. Imi pare rau ca nu am putut face un post sa-l inteleaga toata lumea dar ma adresam celor are cumpara ceva pt utilitate si nu pt ca le place.
Daca erai istet puteai sa spui ca socoteala mea e gresita si de ce sau in ce caz..

Sa ma conving pe mine? Unde culeg eu capsuni nu exista motorina decit pe VW iar VW nu intra in vizorul meu ca marca pt ca are cheltuieli de intretinere mari. (a se citi se strica des fata de maj masinilor de provenienta japoneza si din motive de utilitate si comoditate le prefer pe cele facute de To-Yoda si Honda)
Am senzatia ca romanii au pus botul la propaganda si reclamele cum ca omu se identifica cu masina, TV sau celularu si ca acestea il reprezinta (sint curios cum se identifica cu frigiderul) uitind in primul rind utilitatea acestora. In Ro conteaza numai pretul up-front restul cheltuielilor nu mai este considerat si se prefera sa consume cit mai putin.
Pe intelesul tau de ex la capsuni aici asigurarea e $250 pe luna la care mai pui 300-500 (lease sau credit) asa ca benzina care costa $150 pt 3 plinuri pe luna devine nesemnificativa.
Am auzit/citit expresia cu o masina impune respect. Din pacate respectul nu se cumpara ci se cistiga.

+Quote Post
Vizitator_BARBU' LAUTARU.
mesaj Jan 5 2009, 09:44 AM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (jazz @ Jan 3 2009, 05:56 PM) *
laugh.gif Deci n-avem voie sa visam?!

@barbu_lautaru, n-ai inteles exact ce-am scris dar nu-i bai, mersi pt sugestii.

tanti jazz din Qc

Ooops! Imi cer scuze! Pentru mine, "jazz" suna foarte masculin...
Despre restul: am inteles ceea ce spuneati in postul Dvs. dar pomenind acolo de niste masini care zi de zi te fac sa-ti aduci aminte de datorii nu m-am putut abtine sa nu comentez, chiar daca "pe linga"...

+Quote Post
Vizitator_Seth.
mesaj Jan 5 2009, 11:20 AM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (antifrustati @ Jan 4 2009, 09:00 AM) *
[...] eu nu vreau sa o vand, vreau sa stiu ce optiuni am la schimb. [...]

parerea mea de om care conduce dar nu face specula cu masini, este ca ai urmatoarele variante:

masini noi:
- Dacia
- Fiat (entry)
- Suzuki Swift
fara diferenta - adica masini de maxim 10.000 euro cu tot cu TVA

second (sau 3rd/4th etc.)
-orice cazatura nemteasca mai veche de 5 ani si peste 80k km cu numere bulgaresti (pt ca taxa de inmatriculare e inca mare). japoneze la banii astia n-o sa-ti permiti. fara diferenta

si cam atat.

te priveste daca poti accepta sau nu ca majoritatea celor care au postat aici sunt convinsi ca ai facut o mare greseala atunci cand ai cumparat masina. acesta este insa un argument pentru ei atunci cand iti spun ca masina ta valoreaza acum 50% din cat ceri tu.

te salut din faruri si avarii smile.gif)

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 29th January 2020 - 09:52 AM