IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

104 Pagini V  « < 6 7 8 9 10 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt ateu si ma mandresc cu asta
Vizitator_iul.
mesaj Dec 5 2008, 01:48 PM
Mesaj #211

Guests

Citeaza (Savantul @ Dec 5 2008, 01:32 PM) *
Întrebare pentru credincioşi: dacă Dumnezeu este atotputernic, atunci ar putea el să creeze o piatră atât de grea încât nici chair El să nu o poată ridica?

Singura Lui limitare isi este El Insusi, dar nimic din afara Lui.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_radu.
mesaj Dec 5 2008, 02:37 PM
Mesaj #212

Guests

ca exista sau nu dumnezeu, fiecare poate sa creada ce vrea.
unii nu cred ca exista, altii cred ca exista, si mai exista a 3-a categorie, cei care baga religia la inaintare, in loc sa aiba parerile lor, argumentele lor. Ce zice popa, aia zic si ei.
din ce-am vazut mai sus, cei care zic ca ei cred in d-zeu confunda asta cu religia. Drept ca n-am vazut niciunu care sa spuna ca el crede in d-zeu, dar n-are treaba cu biserica. eu nu cred ca dumnezeu ar rezista mai mult de 5 minute intr-o biserica.

nu pricep cum poate sa "sfinteasca" ceva un popa hotz sau stiu eu cum altfel. cum ma poate aduce la "calea cea dreapta" un popa care ii cel putin la fel de pacatos ca mine, daca nu mai rau biggrin.gif

ba se mai si bat cu pumnii in piept ca ortodoxismu e cel mai cel, ba ca alta religie e cea mai cea.
ce legatura este intre dumnezeu si niste popi (care daca din alea 10 porunci respecta macar 3 ii mare lucru), nu pot sa-mi dau seama biggrin.gif
ori ca-i zice D-zeu sau Providenta, Noroc sau Nimic, biblia n-a inventat nici ortodoxia si nici catolicismul, nici protestantismul.

poti sa crezi in d-zeu si daca nu calci intr-o biserica.
nu scrie in biblie ca isus la ultima cina, cand a impartit painea si vinul la apostoli (care nici nu stiau ca se numesc apostoli) n-a facut o liturghie de 2 ore cu cadelnitza si cu cor care canta doamne miluieste. si nici n-a trecut apoi cu tava printre cei prezenti sa "colecteze" bani. nici altar nu era acolo, sa se ascunda dupa el. nici icoane. de fapt nu era nici o urma de religie acolo. Parca isus a zis sa credem, nu sa facem o religie.
Popa nu mai stie cum sa fure si, ce-i mai trist, altii nu stiu cum sa-i apere mai tare, cum sa sustina mai sus si mai tare ca ortodoxia "este".
De ce tre sa fii religios ca sa poti crede in d-zeu nu pot sa inteleg. Ce, daca nu esti religios nu poti sa crezi in d-zeu ?
cum adica sa primesc in casa unu care sa-mi "sfinteasca" casa, cand el stramba din nas daca sunt prea putini bani pe masa?
Nu mersi, nu vreau asa ceva biggrin.gif

Cum ziceam, problema nu e ca exista sau nu d-zeu. Problema e ca exista religie.

+Quote Post
Vizitator_radu.
mesaj Dec 5 2008, 02:40 PM
Mesaj #213

Guests

scuzati greselile biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea Haiducul.
mesaj Dec 5 2008, 02:54 PM
Mesaj #214

Guests

Citeaza (www.khris.ro @ Dec 5 2008, 08:55 AM) *
explicatia ta, desi interesanta, nu reprezinta un raspuns. Pe mine ma intereseaza de unde a aparut Dumnezeu, indiferent sub ce forma se afla acesta. Daca este un mega cristal, cum a aparut acest megacristal?

Sorry,amice,raspunsul exista dar nu poate fi dat deocamdata.Nu voi repeta greseala pe care au facut-o Fermi,Oppenheimer si Einstein,sa dau pe mana militaristilor americani secretul armei supreme.Intai sa-i nimicim pe toti militaristii respectivi folosind Arta Militara a Viitorului si apoi,odata consolidata Pacea Mondiala,vom face Stiinta asa cum se cuvine: rostul Omului pe Pamant e sa-si cultive spiritualitatea,dar--cum unii ne pun inca bete-n roate incurajand animalitatea--"Scientia Magna" mai are de asteptat pana sa devina patrimoniu comun al Umanitatii... dry.gif

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 5 2008, 03:25 PM
Mesaj #215

Guests

Citeaza (radu @ Dec 5 2008, 02:37 PM) *
ca exista sau nu dumnezeu, fiecare poate sa creada ce vrea.
unii nu cred ca exista, altii cred ca exista, si mai exista a 3-a categorie, cei care baga religia la inaintare, in loc sa aiba parerile lor, argumentele lor. Ce zice popa, aia zic si ei.
din ce-am vazut mai sus, cei care zic ca ei cred in d-zeu confunda asta cu religia. Drept ca n-am vazut niciunu care sa spuna ca el crede in d-zeu, dar n-are treaba cu biserica. eu nu cred ca dumnezeu ar rezista mai mult de 5 minute intr-o biserica.

nu pricep cum poate sa "sfinteasca" ceva un popa hotz sau stiu eu cum altfel. cum ma poate aduce la "calea cea dreapta" un popa care ii cel putin la fel de pacatos ca mine, daca nu mai rau biggrin.gif

ba se mai si bat cu pumnii in piept ca ortodoxismu e cel mai cel, ba ca alta religie e cea mai cea.
ce legatura este intre dumnezeu si niste popi (care daca din alea 10 porunci respecta macar 3 ii mare lucru), nu pot sa-mi dau seama biggrin.gif
ori ca-i zice D-zeu sau Providenta, Noroc sau Nimic, biblia n-a inventat nici ortodoxia si nici catolicismul, nici protestantismul.

poti sa crezi in d-zeu si daca nu calci intr-o biserica.
nu scrie in biblie ca isus la ultima cina, cand a impartit painea si vinul la apostoli (care nici nu stiau ca se numesc apostoli) n-a facut o liturghie de 2 ore cu cadelnitza si cu cor care canta doamne miluieste. si nici n-a trecut apoi cu tava printre cei prezenti sa "colecteze" bani. nici altar nu era acolo, sa se ascunda dupa el. nici icoane. de fapt nu era nici o urma de religie acolo. Parca isus a zis sa credem, nu sa facem o religie.
Popa nu mai stie cum sa fure si, ce-i mai trist, altii nu stiu cum sa-i apere mai tare, cum sa sustina mai sus si mai tare ca ortodoxia "este".
De ce tre sa fii religios ca sa poti crede in d-zeu nu pot sa inteleg. Ce, daca nu esti religios nu poti sa crezi in d-zeu ?
cum adica sa primesc in casa unu care sa-mi "sfinteasca" casa, cand el stramba din nas daca sunt prea putini bani pe masa?
Nu mersi, nu vreau asa ceva biggrin.gif

Cum ziceam, problema nu e ca exista sau nu d-zeu. Problema e ca exista religie.

asa nene, deja esti 85% protestant smile.gif
da si tu pe google 'home churches' sa vezi fenomenul

+Quote Post
Vizitator_V.
mesaj Dec 5 2008, 03:26 PM
Mesaj #216

Guests

Loooool, pretene Haiduc, esti maestru in vreo liga secreta? laugh.gif Daca e asa, va dau o sugestie: "militaristii" trebuie starpiti .. de mici, eu propun o masina automata de triere, in maternitati: daca ai gena X pacifista, treci mai departe, daca nu, la reciclare cu tine (sub forma de ingrasamant natural) Sau alta varianta, mai sigura: sa construim niste roboti mai pacifisti si mai inteligenti decat noi, iar omenirea sa se dea deoparte incet incet, pana la disparitie. Spre Utopie, in zbor, dragi tovarasi! cool.gif

Si ca sa ii raspund si lui Radu... parerea mea e ca orice persoana care se declara ateist(a) (si care e cat de cat cu mintea intreaga), trebuie sa isi dea seama ca exista CEVA dincolo de perceptiile si de stiinta noastra. Asta nu o poate nega nimeni. Dar... CE este, si cum a aparut, asta e putin probabil sa o afli dintr-o biblie scrisa de niste oameni care credeau ca pamantul e ca o farfurie, acum mii de ani. Poate nici nu trebuie sa incercam, poate este oricum peste puterea noastra de intelegere. E mai putin grav decat sa ii atribuim niste fapte pe care nu le-a comis, sau sa facem noi cine stie ce ispravi in numele lui. Daca acel ceva o sa vrea vreodata sa isi faca cunoscuta prezenta, eu sunt sigur ca va fi ceva mult mai grandios decat a trimite un "profet" rupt in ..ur, care sa vorbeasca in numele lui. Daca am fi fost acum 2000 de ani, probabil unii l-ar fi numit profet si pe miron cozma, de "adepti" nu duce lipsa si sigur se gasea cineva sa ii atribuie vreo "minune" laugh.gif

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 5 2008, 02:54 PM) *
Sorry,amice,raspunsul exista dar nu poate fi dat deocamdata.Nu voi repeta greseala pe care au facut-o Fermi,Oppenheimer si Einstein,sa dau pe mana militaristilor americani secretul armei supreme.Intai sa-i nimicim pe toti militaristii respectivi folosind Arta Militara a Viitorului si apoi,odata consolidata Pacea Mondiala,vom face Stiinta asa cum se cuvine: rostul Omului pe Pamant e sa-si cultive spiritualitatea,dar--cum unii ne pun inca bete-n roate incurajand animalitatea--"Scientia Magna" mai are de asteptat pana sa devina patrimoniu comun al Umanitatii... dry.gif

+Quote Post
Vizitator_radu.
mesaj Dec 5 2008, 04:15 PM
Mesaj #217

Guests

Citeaza (iul @ Dec 5 2008, 03:25 PM) *
asa nene, deja esti 85% protestant
da si tu pe google 'home churches' sa vezi fenomenul

Chiar m-am uitat de curios pe wikipedia. Nu-s nici macar 1% apropiat de "home churches" biggrin.gif
Adica nu mi-a trecut niciodata prin cap sa ma adun cu altii sa "slavesc / slujesc / etc".
Tocmai ziceam ca nu ma pasioneaza sa fac parte dintr-o biserica / religie.

Citeaza (V @ Dec 5 2008, 03:26 PM) *
Si ca sa ii raspund si lui Radu... parerea mea e ca orice persoana care se declara ateist(a) (si care e cat de cat cu mintea intreaga), trebuie sa isi dea seama ca exista CEVA dincolo de perceptiile si de stiinta noastra. Asta nu o poate nega nimeni.
...

Nu am zis nici ca exista, nici ca nu exista, nu am zis nici ca sunt ateu, nici ca sunt "credincios". Singurul lucru pe care l-am zis e ca nu sunt religios si bisericos, dar asta nu ma face automat ateu, la fel cum nu ma face nici protestant 85% biggrin.gif

Desi nu am zis ca sunt ateu, intr-adevar, nu-mi trece prin cap sa sustin ca nu exista ceva care sa nu fie dincolo de perceptiile noastre.

Cei ce cred ca exista d-zeu vor incerca in continuare sa-i convinga pe cei ce cred ca nu exista si, respectiv invers. si unii si altii au folosit la un moment dat forta ca putere de convingere, asa ca pana la urma toata treaba asta are mai degraba legatura cu impunerea parerii unora asupra celorlalti.

Am zis numai ca nu cred in religii. Ele sunt "marul discordiei".
Ce-i mai distractiv e ca cel putin in crestinism, desi se recomanda sa intorci si celalalt obraz, din ce-am vazut in posturile de mai sus, majoritatea dintre cei declarati crestini sunt la fel de (daca nu chiar mai) rai (virulenti / bataiosi/cum vreti voi) decat cei declarati atei
Adica ce "iubirea aproapelui" mai e si asta ? sa-i dai in cap ca nu-i crestin sau ca nu vrea sa devina unul ? Sau ateii nu fac parte din categoria "aproapele nostru" ? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_miki.
mesaj Dec 5 2008, 04:47 PM
Mesaj #218

Guests

Interesant subiect. totusi lamuritima si pe mine: A citit careva dintre voi BIBLIA macar o data?

+Quote Post
Vizitator_V.
mesaj Dec 5 2008, 05:09 PM
Mesaj #219

Guests

Am sa iti raspund cu o intrebare: tu ai citit vreodata "omagiul" dedicat lui ceausescu pana la capat? nu crezi ca era suficient sa citesti primele 2 randuri sa iti dai seama ca era o tampenie? sau consideri ca daca ai fi citit chestia aia pana la capat deveneai fanatic al dictatorului? E cam acelasi lucru nene. Nu o sa iti scot ochii cu greselile de gramatica, pentru ca oricine poate sa mai greseasca, din viteza wink.gif

Citeaza (miki @ Dec 5 2008, 04:47 PM) *
Interesant subiect. totusi lamuritima si pe mine: A citit careva dintre voi BIBLIA macar o data?

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 5 2008, 05:15 PM
Mesaj #220

Guests

Citeaza (V @ Dec 5 2008, 10:12 AM) *
Pai bine desteptule, ce ti s-ar parea asa absurd? Ce vina are copilul tau ca tu preferi sa te droghezi zi de zi cu doza ta de religie? De ce nu ar avea un om dreptul sa aleaga (la varsta cand e in masura sa aleaga!) daca sa fie botezat sau nu? Cine m-a intrebat pe mine daca vreau sa fiu botezat sau nu, atunci cand au facut-o? Si chiar daca ma intrebau, ce puteam sa le raspund, gaga ga ga? Adevarul e ca ti-ar fi frica sa astepti sa iti botezi copilul la 18 ani, pentru ca ar putea atunci sa nu mai fie de acord, sa iti rada in nas si sa te faca de rasul comunitatii tale de credinciosi.

Multumesc pentru calificativ.
Cred ca am dreptul sa imi educ copilul cum cred eu de cuviinta, chiar sa il si duc la biserica. Pana una alta, libertatea de consiinta si religie figureaza in Declaratia Universala a Drepturilor Omului, si religia mea spune ca copiii trebuie botezati.
Daca tu nu atribui nici o semnificatie faptului ca ai fost botezat, acest fapt nu ar trebui sa te afecteze in nici un fel.

+Quote Post
Vizitator_V.
mesaj Dec 5 2008, 05:33 PM
Mesaj #221

Guests

Imi cer scuze, ma luase valul rolleyes.gif Fii pe pace, nu o sa vina niciodata politia la usa ta sa te ridice pentru ca iti indoctrinezi copii, ar fi intr-adevar absurd (desi, invers, biserica crestina nu a considerat in trecut, absurd, sa ridice din somn oameni si sa ii arda pe rug pentru erezie, in numele religiei tale dragi; unde era dumnezeu asta al tau care sa apere drepturile omului? ca sa nu mai vorbesc de musulmani, care si in prezent, sunt foarte "atasati" de drepturile omului, prin religie). Insa moral, cu ce esti diferit de exemplu, de un parinte, care in virtutea "drepturilor omului" decide ca poate sa fumeze linistit in prezenta copiilor sai? Ca oricum, copii urmau sa fumeze si cand vor fi mari, nu?

Citeaza (Andrei @ Dec 5 2008, 05:15 PM) *
Cred ca am dreptul sa imi educ copilul cum cred eu de cuviinta, chiar sa il si duc la biserica. Pana una alta, libertatea de consiinta si religie figureaza in Declaratia Universala a Drepturilor Omului, si religia mea spune ca copiii trebuie botezati.
Daca tu nu atribui nici o semnificatie faptului ca ai fost botezat, acest fapt nu ar trebui sa te afecteze in nici un fel.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 5 2008, 06:28 PM
Mesaj #222

Guests

Citeaza (Andrei @ Dec 5 2008, 05:15 PM) *

Si daca religia unuia ii cere sa-i casapeasca pe cei de ale religii? Sau sa aduca sacrificii umane? Nu stiu cum e cu libertatea de constiinta dar cea de religie are o limita.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 5 2008, 08:57 PM
Mesaj #223

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (V @ Dec 5 2008, 03:26 PM) *
Loooool, pretene Haiduc, esti maestru in vreo liga secreta? laugh.gif Daca e asa, va dau o sugestie: "militaristii" trebuie starpiti .. de mici, eu propun o masina automata de triere, in maternitati: daca ai gena X pacifista, treci mai departe, daca nu, la reciclare cu tine (sub forma de ingrasamant natural) Sau alta varianta, mai sigura: sa construim niste roboti mai pacifisti si mai inteligenti decat noi, iar omenirea sa se dea deoparte incet incet, pana la disparitie. Spre Utopie, in zbor, dragi tovarasi! cool.gif

Ei bine,ideea ta nu-i chiar originala: in Galaxie,niste E.T. diabolici care vreme de milenii s-au erijat in "Popor al Sfintilor" si in "Dumnezei" (Elohim) au creat prin inginerie genetica tot felul de sub-rase umanoide de mutanti,unele conditionate psihogenetic la pacifism si obedienta fata de Stapanii lor,altele conditionate psihogenetic la agresivitate fata de alte rase (si lor li s-a inculcat,normal, aceeasi obedienta fata de Stapani,ca masura preventiva).Aproape toate aceste rase mutante au fost exterminate in urma unui Xenocid Galactic foarte recent (un Razboi de Eliberare al Oamenilor din Galaxie),dar una si-a impus suprematia si in prezent e manevrata in mod surprinzator de o Forta Rebela umana impotriva Civilizatiei "underground" a Stapanilor diabolici.Conditionarea psihogenetica a fost invinsa. mad.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Body.
mesaj Dec 5 2008, 09:06 PM
Mesaj #224

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 5 2008, 08:57 PM) *
Ei bine,ideea ta nu-i chiar originala: in Galaxie,niste E.T. diabolici care vreme de milenii s-au erijat in "Popor al Sfintilor" si in "Dumnezei" (Elohim) au creat prin inginerie genetica tot felul de sub-rase umanoide de mutanti,unele conditionate psihogenetic la pacifism si obedienta fata de Stapanii lor,altele conditionate psihogenetic la agresivitate fata de alte rase (si lor li s-a inculcat,normal, aceeasi obedienta fata de Stapani,ca masura preventiva).Aproape toate aceste rase mutante au fost exterminate in urma unui Xenocid Galactic foarte recent (un Razboi de Eliberare al Oamenilor din Galaxie),dar una si-a impus suprematia si in prezent e manevrata in mod surprinzator de o Forta Rebela umana impotriva Civilizatiei "underground" a Stapanilor diabolici.Conditionarea psihogenetica a fost invinsa. mad.gif

Cred ca deasupra patului tau sta o poza a lui George Lucas langa una a lui Pavel Corut

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 5 2008, 09:24 PM
Mesaj #225

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Body @ Dec 5 2008, 09:06 PM) *
Cred ca deasupra patului tau sta o poza a lui George Lucas langa una a lui Pavel Corut

Ar vrea unii ca totul sa fie fantezie.De fapt,nu exista fantezie pura in realitatea psihica,ci fantezie "impregnata" masiv cu informatii din Mentalul colectiv.Din punct de vedere fizic,creierul e doar un banal emitor/receptor conectat prin camp la Mentalul colectiv al speciei,ceea ce tu numesti imaginatie libera e maximum 10% fantezie personala,creatie a mintii tale,restul de 90% sunt informatii subliminale preluate inconstient din acest Mental colectiv. sleep.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_inca_unu.
mesaj Dec 5 2008, 10:55 PM
Mesaj #226

Guests

vad ca multi zic: dovedeste ca nu exista dumnezeu
eu zic asa: io CRED ca exista o oaie gigantica pe saturn ! dovedeste-mi tu mie ca exista oaia io cred in ea chiar ma rog la ea in fiecare zi cu tarie si speranta nu are cum sa nu existe da daca vrei sa nu mai cred in ea adu-mi dovezi.
Religia oricum mi se pare depasita 2000 de ani totusi ii mult (ma refer la crestinism) societatea evolueaza constant.Daca era dupa biserica acuma era evul mediu ca orice inventie era periculoasa si inventatorul era excomunicat sau ars pe rug si nimeni nu cred ca-si doreste sa moara la o simpla infectie(gripa/raceala etc.) sau sai fie frica de vechinu cal baga la inchizitie.
Lumea zice de hristos ca o suferit pentru oameni(am vazut prin posturi ca se discuta) io zic de cruciade+inchizitie+discriminare pe baza de religie (oare o facut mai mult rau decat bine?)
Mda...fecioara Maria inca ceva voi serios credeti in asta .... unele povesti despre ea au fost influentate din cultul lui Isis (zeita egipteana preluata si de greci).
Rai/Iad ... ce sa mai zici aici rai sus(cer) iad jos(sub pamant) voi ce invatati la scoala in orele de geografie invatiti despre scoarta terestra si despre atmosfere (geografie de a 9a sau a 10a).Noi acuma stim despre toate astea da aia de acu 2000 de ani stiau? Normal ca nu !
Absolut tot despre originea planetei noastre ... pamantul are 5000 de ani - lol unde-s dinozaurii. pamantul a fost facut in 6 zile ... de la aparitia animalelor pana la om cat ii o zi-doua sau cateva mil. ani. adam/eva ... da chiar numa 2 erau fara medicamente cu speranta de viata de maxim 30 de ani si mortalitate nou-nascuti de peste 50%.....fii serios.pamantul ii in centru universului .... Hubble zice altceva.
Ce sa zic eu ii multumesc oamenilor din Renastere datorita lor am iesit din evul mediu si azi putem avea pc-uri internet televizor telefon si nenumarate alte lucruri (printe care si viata ca toti am luat antibiotice odata) prin faptul ca au ignorat religia chiar cu pretul vietii sau libertatii lor.

+Quote Post
mesaj Dec 5 2008, 11:21 PM
Mesaj #227

Guests

Citeaza (inca_unu @ Dec 5 2008, 10:55 PM) *
Ce sa zic eu ii multumesc oamenilor din Renastere datorita lor am iesit din evul mediu si azi putem avea pc-uri internet televizor telefon si nenumarate alte lucruri (printe care si viata ca toti am luat antibiotice odata) prin faptul ca au ignorat religia chiar cu pretul vietii sau libertatii lor.

Deci,tipule,esti total,atat de simplu "dupa vorba,dupa port",fie ca spiritul sa-ti dainuiasca vesnic in matricea Mentalului colectiv al Umanitatii!Ai spus un adevar magnific!!! happy.gif

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Dec 5 2008, 11:55 PM
Mesaj #228

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 5 2008, 11:21 PM) *
Deci,tipule,esti total,atat de simplu "dupa vorba,dupa port",fie ca spiritul sa-ti dainuiasca vesnic in matricea Mentalului colectiv al Umanitatii!Ai spus un adevar magnific!!! happy.gif

blink.gif
Daca esti baiat inteligent si ai scornit povestea asta (mai tare decat aia cu serpilienii si reptilienii tongue.gif) deschide repede word-ul si scri-o repede. As fi incantat sa citesc o carte SF cu o tema inedita

Daca nu e doar rodul imaginatiei si crezi in ceea ce spui (unde-i Guru sa-ti dea una peste ochi ca impartasesti secretul suprem cu prostimea? biggrin.gif) atunci sincer, sfatul meu e sa cauti ajutor de urgenta dar nu inainte de a nu mai bea apa sfintita si a inhala tamaie made in Jamaica.

+Quote Post
mesaj Dec 6 2008, 12:09 AM
Mesaj #229

Guests

Citeaza (Cristi @ Dec 5 2008, 11:55 PM) *
blink.gif
Daca esti baiat inteligent si ai scornit povestea asta (mai tare decat aia cu serpilienii si reptilienii tongue.gif) deschide repede word-ul si scri-o repede. As fi incantat sa citesc o carte SF cu o tema inedita

Daca nu e doar rodul imaginatiei si crezi in ceea ce spui (unde-i Guru sa-ti dea una peste ochi ca impartasesti secretul suprem cu prostimea? biggrin.gif) atunci sincer, sfatul meu e sa cauti ajutor de urgenta dar nu inainte de a nu mai bea apa sfintita si a inhala tamaie made in Jamaica.

Nu esti decat un babuin retardat tipic secolului XXI,habar n-ai despre Semiotica Imaginarului sau despre Holosemantica.Continua sa crezi in disjunctia imaginatiei de inconstient,o sa ajungi tare departe.Adica fix nowhere! dry.gif

+Quote Post
Vizitator_fritz.
mesaj Dec 6 2008, 09:29 AM
Mesaj #230

Guests

Citeaza (inca_unu @ Dec 5 2008, 10:55 PM) *
vad ca multi zic: dovedeste ca nu exista dumnezeu
eu zic asa: io CRED ca exista o oaie gigantica pe saturn ! dovedeste-mi tu mie ca exista oaia io cred in ea chiar ma rog la ea in fiecare zi cu tarie si speranta nu are cum sa nu existe da daca vrei sa nu mai cred in ea adu-mi dovezi.
Religia oricum mi se pare depasita 2000 de ani totusi ii mult (ma refer la crestinism) societatea evolueaza constant.Daca era dupa biserica acuma era evul mediu ca orice inventie era periculoasa si inventatorul era excomunicat sau ars pe rug si nimeni nu cred ca-si doreste sa moara la o simpla infectie(gripa/raceala etc.) sau sai fie frica de vechinu cal baga la inchizitie.
Lumea zice de hristos ca o suferit pentru oameni(am vazut prin posturi ca se discuta) io zic de cruciade+inchizitie+discriminare pe baza de religie (oare o facut mai mult rau decat bine?)
Mda...fecioara Maria inca ceva voi serios credeti in asta .... unele povesti despre ea au fost influentate din cultul lui Isis (zeita egipteana preluata si de greci).
Rai/Iad ... ce sa mai zici aici rai sus(cer) iad jos(sub pamant) voi ce invatati la scoala in orele de geografie invatiti despre scoarta terestra si despre atmosfere (geografie de a 9a sau a 10a).Noi acuma stim despre toate astea da aia de acu 2000 de ani stiau? Normal ca nu !
Absolut tot despre originea planetei noastre ... pamantul are 5000 de ani - lol unde-s dinozaurii. pamantul a fost facut in 6 zile ... de la aparitia animalelor pana la om cat ii o zi-doua sau cateva mil. ani. adam/eva ... da chiar numa 2 erau fara medicamente cu speranta de viata de maxim 30 de ani si mortalitate nou-nascuti de peste 50%.....fii serios.pamantul ii in centru universului .... Hubble zice altceva.

Nu stiu cum sa incep prin a te felicita sau a te mustra. Faptul ca ai intuit exact cam care e treaba cu religia in general si cu crestinismul in particular e de felicitat, dar sa stii ca daca adopti tonul asta in vreo discutie cu "adevaratii credinciosi" nu vei obtine nimic. Am avut la facultate un coleg grac care mi-a spus ca RELIGIE si POLITICA sa nu discuti decat cu cei care sunt deja de parerea ta. Eu sunt cam de aceeasi parere dar nu vreau sa parem pe acest forum ca ne razboim cu cineva deoarece sincer iti spun, cei care "descopera" "frumusetea si adevarurile" religiei de ce culoare si orientare ar fi ea, nu trebuie invinovatiti de trecut. Fiecare e liber sa de "descopere" unde doreste si daca doreste un protector atunci cand ii este greu sau cand nu poate adormi, atunci e OK, eu sincer cand mi-a fost greu m-am gandit si cerut ajutor spiritului bunicii mele pe care am iubit-o enorm si a mers. In concluzie, EVIDENTELE sunt greu de trecut cu vederea de oricine si as fi foarte bucuros daca o evaluare corecta si nepartinitoare ar fi facuta in legatura cu AVANTAJELE si DEZAVANTAJELE acestui fenomen social numit CREDINTA< RELIGIE.
Cu bine si nu incerca sa polemizezi decat cu cei care sunt deja de parerea ta.

+Quote Post
Vizitator_boris.
mesaj Dec 6 2008, 09:44 AM
Mesaj #231

Guests

Citeaza (radu @ Dec 5 2008, 04:15 PM) *
Chiar m-am uitat de curios pe wikipedia. Nu-s nici macar 1% apropiat de "home churches" biggrin.gif
Adica nu mi-a trecut niciodata prin cap sa ma adun cu altii sa "slavesc / slujesc / etc".
Tocmai ziceam ca nu ma pasioneaza sa fac parte dintr-o biserica / religie.

Nu am zis nici ca exista, nici ca nu exista, nu am zis nici ca sunt ateu, nici ca sunt "credincios". Singurul lucru pe care l-am zis e ca nu sunt religios si bisericos, dar asta nu ma face automat ateu, la fel cum nu ma face nici protestant 85% biggrin.gif

Desi nu am zis ca sunt ateu, intr-adevar, nu-mi trece prin cap sa sustin ca nu exista ceva care sa nu fie dincolo de perceptiile noastre.

Cei ce cred ca exista d-zeu vor incerca in continuare sa-i convinga pe cei ce cred ca nu exista si, respectiv invers. si unii si altii au folosit la un moment dat forta ca putere de convingere, asa ca pana la urma toata treaba asta are mai degraba legatura cu impunerea parerii unora asupra celorlalti.

Am zis numai ca nu cred in religii. Ele sunt "marul discordiei".
Ce-i mai distractiv e ca cel putin in crestinism, desi se recomanda sa intorci si celalalt obraz, din ce-am vazut in posturile de mai sus, majoritatea dintre cei declarati crestini sunt la fel de (daca nu chiar mai) rai (virulenti / bataiosi/cum vreti voi) decat cei declarati atei
Adica ce "iubirea aproapelui" mai e si asta ? sa-i dai in cap ca nu-i crestin sau ca nu vrea sa devina unul ? Sau ateii nu fac parte din categoria "aproapele nostru" ? biggrin.gif

Si tu ai dreptate. Exista notiuni diferite sau concete, daca vrei: Dumnezeu pe de o parte, destul de discutabila existenta dar mai ales forma sa de existenta si conexiune cu lumea reala pamanteasca pe de o parte si suita de religii fel de fel de concetii diferite care vorbesc de divinitate de nu mai stii pe care sa o crezi. Este clar ca fenomenul religiuos este mai degraba unul social care raspunde unor nevoi ale maselor lagi, lucru de care trebuie tinut seama. Gandeste-te numai la rolul SOCIAL, CULTURAL si CIVILIZATOR al unor religii in stransa corelatie cu puterea politica desigur. Faptul ca religiile ajung sa fie nesuferite se datoreaza implicarii subtile a puterii politice, dar asta e alta treaba. Cat despre Divinitate, e foarte greu sa vorbim, deoarece mintea noastra functioneaza cu notiuni si concepte oarecum masurabile si cuantificabile.
Parerea mea este ca situarea pe o pozitie oarecum egala fata de ceilalti membrii ai societartii e cea mai buna, poti sa privesti fenomenul religios ca pe unul cultural-traditional si atunci poti sa il "digeri" cumva, iar fata de divinitate te poti raporta foar "simtind" , nicidecum judecand-o ca si pe masina pe care o cumperi de la dealer.
cu respect

+Quote Post
Vizitator_nevastuica.
mesaj Dec 6 2008, 10:07 AM
Mesaj #232

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 6 2008, 12:09 AM) *
Nu esti decat un babuin retardat tipic secolului XXI,habar n-ai despre Semiotica Imaginarului sau despre Holosemantica.Continua sa crezi in disjunctia imaginatiei de inconstient,o sa ajungi tare departe.Adica fix nowhere! dry.gif

Draga Pintea, sicer cred ca exagerezi daca ne confrunti cu din astea, gen: Semiotica sau Holosemantica. daca intr-adevar le stapanesti, ar fi mai productiv sa le pui in practica si nu sa le citezi, asa precum si clasicii sunt citati dar nu si cititi.
Nu vreau sa polemizez cu nimeni dar vreau sa adaug ca divinitatea nu trebuie confundata cu ceea ce cred toti oamenii de pe pamant despre ea. Faptul ca unele populatii izolate au anumite practici hilare sau chiar periculoase din punct de vedere mental sau medical nu inseamna ca trebuie sa invinovatim divinitatea pentru ele. Dar, pe de alta parte, faptul ca ne-am nascut intr-o Europa crestina si avansata tehnologic nu inseamna automat da detinem "cheia" intelegerii si cunoasterii divinitatii.
Ideea e simpla, fiecare are dreptul sa creada ce vrea atata timp cat se supune legilor de data aceasta CIVILE. Excesele de tot felul aduse in discutie de unii si altii nu justifica aruncarea in bloc sau de pe bloc a vreunei teorii sau colectivitati umane. Cu bine si succes.

+Quote Post
Vizitator_bubu.
mesaj Dec 6 2008, 10:26 AM
Mesaj #233

Guests

Citeaza (boris @ Dec 6 2008, 09:44 AM) *
Si tu ai dreptate. Exista notiuni diferite sau concete, daca vrei: Dumnezeu pe de o parte, destul de discutabila existenta dar mai ales forma sa de existenta si conexiune cu lumea reala pamanteasca pe de o parte si suita de religii fel de fel de concetii diferite care vorbesc de divinitate de nu mai stii pe care sa o crezi. Este clar ca fenomenul religiuos este mai degraba unul social care raspunde unor nevoi ale maselor lagi, lucru de care trebuie tinut seama. Gandeste-te numai la rolul SOCIAL, CULTURAL si CIVILIZATOR al unor religii in stransa corelatie cu puterea politica desigur. Faptul ca religiile ajung sa fie nesuferite se datoreaza implicarii subtile a puterii politice, dar asta e alta treaba. Cat despre Divinitate, e foarte greu sa vorbim, deoarece mintea noastra functioneaza cu notiuni si concepte oarecum masurabile si cuantificabile.
Parerea mea este ca situarea pe o pozitie oarecum egala fata de ceilalti membrii ai societartii e cea mai buna, poti sa privesti fenomenul religios ca pe unul cultural-traditional si atunci poti sa il "digeri" cumva, iar fata de divinitate te poti raporta foar "simtind" , nicidecum judecand-o ca si pe masina pe care o cumperi de la dealer.
cu respect

Eu tot nu inteleg o treaba pana la urma"
1. De ce a inceput Dumnezeu sa se descopere cu poporul evreu si nu cu altii sau nu si cu altii?
2. De ce a mai fost nevoie de "sacrificiul propriului sau fiu" pentru confirmare, sau ce?
3. Si daca sustinem ca e un singur Dumnezeu, de ce nu se face cunoscut si altor religii sau credinte asa cum ni se descopera noua? De ce Mahomed, Budha etc etc deoarece si ei sustin inspiratia divina. Adica poate nu a fost MULTUMIT DE TREABA FACUTA DE FIUL LUI si si-a gasit oameni normali pentru revelare.?

+Quote Post
Vizitator_fritz.
mesaj Dec 6 2008, 10:36 AM
Mesaj #234

Guests

Citeaza (bubu @ Dec 6 2008, 10:26 AM) *
Eu tot nu inteleg o treaba pana la urma"
1. De ce a inceput Dumnezeu sa se descopere cu poporul evreu si nu cu altii sau nu si cu altii?
2. De ce a mai fost nevoie de "sacrificiul propriului sau fiu" pentru confirmare, sau ce?
3. Si daca sustinem ca e un singur Dumnezeu, de ce nu se face cunoscut si altor religii sau credinte asa cum ni se descopera noua? De ce Mahomed, Budha etc etc deoarece si ei sustin inspiratia divina. Adica poate nu a fost MULTUMIT DE TREABA FACUTA DE FIUL LUI si si-a gasit oameni normali pentru revelare.?

Nu ca vreau sa-ti raspund neaparat dar cred ca Dumnezeu are o misiune pe care noi nu o stim si nu o putem intui. Ar fi o explicatie.
Alta ar fi ca Dumnezeu trimite periodic mesageri catre pamanteni sub diferite forme si chipuri pentru a zadarnicii eforturile lui Satan de a preconiza locul, ora si data exacta a sosorii pe Pamant a viitorului emisar cu sange "albastru" doar asa sa-i faca in ciuda.
Apoi cred ca alte popoare nu l-au recunoscut cu adevarat pe mesagerul domnului si l-au numit altefel dar in esenta ei veneau tot de acolo.
Na, sa-ti satisfaci curiozitatea.

+Quote Post
RazTaz
mesaj Dec 6 2008, 11:23 AM
Mesaj #235

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 25-May 08
Utilizatorul numarul: 594

Citeaza (Vizitator_Observator. @ Dec 2 2008, 05:27 PM) *
In Statele Unite, 75% din populatie se declara drept "crestin credincios" si 10% atei.
Tot in Statele Unite, in rindul populatiei penitenciarelor, 75% sint crestini credinciosi, si
2 (doi) % atei.

Ne poti indica sursa, te rog?
Altfel, statisticile scoase din burta, fac parte dintr-o ramura a stiintei numita 'Burtologie'.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 6 2008, 12:03 PM
Mesaj #236

Guests

Citeaza (V @ Dec 5 2008, 10:36 AM) *
Nu am auzit [despre disputa botezul copiilor/botezul adultilor] (nu e scopul meu in viata sa caut ce religii mai nascoceste unul sau altul), dar te cred pe cuvant.

Ca sa vezi cate cunostinte despre subiect au unii care combat cu atata patima.

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Dec 6 2008, 12:04 PM
Mesaj #237

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 6 2008, 12:09 AM) *

Cand am citit aberatiile tale mi-am adus aminte de o factiune care s-a desprins dintr-o "secta" mai veche si, sincer, nu cred ca faci parte din Illuminati (teoria lor se apropie de a ta: http://www.conspiracyarchive.com/NWO/Illuminati.htm. Site-ul nu e nicidecum edificator in privinta acestei organizatii, dar contine esenta... cel putin cea care se doreste a fi cunoscuta)
Greseala lor a fost ca au folosit ratiunea intr-o combinatie periculoasa cu imaginatia nascand lucruri grotesti care incalcau orice conceptie sanatoasa despre "lume". Revolutia pe care o pregateau ei (si poate inca o mai pregatesc, who knows) deviase de mult de la scopul initial si anume: cunoasterea lumii prin filtrul exclusiv al ratiunii cazand in extrema cealalta si anume admiterea imaginatiei ca avand un rol definitoriu in modelarea individului si a societatii. Odata ce ai pus cele doua ingrediente impreuna (ratiunea si spiritualismul) la nivele intens cultivate si exploatate la limita lor superioara ajungi in a da explicatii stiintifice unor fenomene care nu au o ancora in realitate.
Daca tu crezi in holosemantica ar trebui s-o filtrezi mult mai mult folosindu-ti ratiunea si ar trebui sa acorzi o importanta deosebita substratului sau bazei acestei teorii, altfel nu esti altceva decat un mistic nebun.

+Quote Post
Vizitator_cosmin.
mesaj Dec 6 2008, 12:20 PM
Mesaj #238

Guests

Citeaza (Cristi @ Dec 2 2008, 11:53 AM) *
In alta ordine de idei, cred si eu intr-un lucru atotputernic, omniprezent si omnipotent si acel lucru se cheama atom: ne-am "nascut" dintr-o explozie de atomi, suntem alcatuiti din ei iar dupa moarte si in urma ciclului natural, ne "incarnam" miliardele de particule in alte milioane de fiinte. (da, stelele si planetele se nasc din atomi, fenomenele fizice ce au loc pe suprafata lor sunt generate de interactiunile dintre atomi... samd)
Puteti crede in continuare in ce vreti si in ce va tine mintea ocupata si linistita, dar incetati sa corupeti inutil si alte persoane, e dreptul fiecaruia dintre noi sa aleaga ce-si doreste in viata (liberul arbitru, banuiesc ca stiti ce-i ala) asa ca lasati-ne sa ne vedem de viata noastra fara citate din biblie si alte carti de povesti pentru oameni cu o capacitate de ratiune indoielnica.

In incheierea articolului ati omis sa ne explicati si cum au aparut particulele elementare...Eventual si aparitia vietii din nonviata...

+Quote Post
Vizitator_cosmin.
mesaj Dec 6 2008, 12:29 PM
Mesaj #239

Guests

Citeaza (McNistor @ Dec 2 2008, 02:18 PM) *
Nu afirm cu tarie ca NU exista D-zeu dar cred ca probabilitatea ca El sa existe, este cam la fel de mare ca existenta unui autobuz supra-etajat (londonez tongue.gif)care face naveta intre 2 stele (Proxima Centaur si Soare de ex). Pana acuma stiinta n-a dat de urma lui si nici nu s-a intrebuintat in vreun fel posibilitatea ca el sa existe.
Moralitatea omului modern este superioara aceleia din Bibile (citeste Bibilia daca nu stii despre ce vorbesc).
E amuzant (pt mine) faptul ca cea mai mare parte din credinciosi nici nu au citit Biblia: o carte cu povesti pt adulti (genocid, sclavie, etc) plina de inconsistente si contradictii. E destul de evident ca a fost scrisa de niste oameni primitivi, acuma 2000 de ani.
Eu sunt ateu pentru ca nu am niciun motiv sa fiu religios nu pt ca e la moda. Daca cineva o sa-mi prezinte vreo dovada ca exista D-zeu, ma convertesc instantaneu. Pana atunci nu vad niciun motiv sa cred in speculatii sau mituri.
papapa

Din cate stiu, s-a aratat ca probabilitatea ca Dumnezeu sa existe e mai mare ca probabilitatea sa nu existe. Oricum, calculul unei astfel de probabilitati este o imbecilitate, deoarece Dumnezeu nu se supune legilor cunoscute sau legilor probabilistice. Oricum, Dumnezeu poate fi cunoscut in primul rand cu inima si in al doilea rand cu mintea...

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Dec 6 2008, 12:56 PM
Mesaj #240

Guests

Citeaza (cosmin @ Dec 6 2008, 12:20 PM) *
In incheierea articolului ati omis sa ne explicati si cum au aparut particulele elementare...Eventual si aparitia vietii din nonviata...

Pentru intrebarea asta mai avem nevoie de o infinitate de Einsteini, pentru ca Universul e infinit iar cantitatea de date ce trebuie analizata e la randul ei infinita. Deci tu cauti un raspuns la o intrebare de genul: infinitul e finit sau are limite, cand si din ce s-a nascut infintul (scuze ca tot repet acest cuvant, dar cu cat il spun mai des cu atat ii percep dimensiunea mai bine tongue.gif)?
Cosmologic vorbind, civilizatia noastra are o viata de aproximativ 0 secunde raportat la felul nostru de a percepe si defini timpul asa ca te intreb: in 0 secunde vrei sa afli un raspuns la intrebarea suprema?
Ai rabdare, peste alte cateva miliarde de ani vom sti, stiintific vorbind, cum si din ce a aparut
universul. Pana atunci ai doua variante: astepti raspunsul sau crezi intr-un raspuns rapid si comod.

Repet: nu toti suntem la fel deci fiecare accepta ce crede ca e mai bine

+Quote Post

104 Pagini V  « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topicStart new topic
12 Utilizatori care citesc acest topic (12 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 06:36 PM