IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Ce vor profesorii, sau motorul cu apă şi inerţie dar cu bune intenţii.....
Vizitator_Krokodilul veritabil.
mesaj Aug 3 2009, 05:02 PM
Mesaj #1

Guests

Profesorii vor ceva. Profesorii nu vor nimic. Profesorii vor salarii mai mari. Dar ar vrea să-l păstreze şi pe vărul Bănică, suplinitor .Şi tare ar vrea să nu întrebe nimeni de ce, şi mai ales cum de mai sunt ei profesori.
La o minimă socoteală sunt câteva sute de mii de profesori de liceu. Toţi ar trebui să ştie măcar 1 limbă străină la perfecţie- chiar şi profesorul de desen ca să poată consulta un articol de specialitate pe Internet. Trierea domnilor profesori- şi reducerea a cel puţin 100.000 de funcţionari din aparatul public s-ar putea face foarte simplu- dându-le un test de limbă străină. Şi pe cei picaţi, concedindu-i pe loc. Sau dându-le un test de operare pe calculator- scris şi editat text chior în Word. Dacă le mai ceri să pună şi poze pleacă 150.000.
Putoarea începe de la cap, respectiv de la Aracis. Am mai scris despre onorabilul dinozaur Curtu, care, spre deosebire de activul dinozaur Bondrea- n-a făcut nimica la viaţa lui dar a ajuns şeful ARACIS. Deci dl.Curtu care nu ştie decât limba franceză, bine- dacă îmi amintesc din CV-ul domniei sale şi care e mort din 2000- de când n-a mai publicat nici o carte, nici un articol, nimic - e şeful verificatorilor noştri de calitate ?
Putoarea începe de la cap, respectiv de la sindicate. Şefii de sindicat sunt cumpăraţi şi vânduţi de toate guvernele- după care apar la TV şi încep să urle cu o mânie proletară împotriva concurenţei. Am văzut la Realitatea TV într-o seară, un isteric şef de sindicat de preuniversitar- care merita un tratament pe loc cu litiu- după cum se exprima- şi care vorbea, bineînţeles agramat, împotriva ticăloşilor de la Spiru care nu pregătesc pe viitorii lui colegi aşa cum trebuie. El o fi pregătit ? L-a verificat cineva ? CUmva dl.Curtu ?
Deşi nu sunt un fan al dlui.Preşedinte trebui să-i dau dreptate- sindicatele plus dna. Andronescu frânează orice progres în educaţie. De ce-o frâna dna.Andronescu ? Pentru că n-a fost în stare să obţină un buget decent pentru educaţie şi pentru că a obţinut un buget indecent (şliţul de la chiloţi) pentru cercetare ? Pentru că aşa a rămas domnia sa cu mentalităţile comuniste de la dascălii ei ? Care săracii o fi fost oameni de treabă dar n-aveau de unde să audă de CBT, e-learning şi alte astfel de lucruri ?
Noi ar trebui să vrem un lucru. Profesorii proşti, afară. Nu există ideea că la 50-60 de ani cineva, dacă vrea nu poate învăţa să opereze cu calculatorul. Şi iarăşi n-ar trebui să existe ideea de "verificări colegiale". Pe banii ministerului, mulţi, puţini ar trebui angajată o firmă externă de audit care să facă într-un an auditul tuturor profesorilor universitari. Cei care nu corespund să plece cu un şut undeva. Dar evaluarea să o facă o firmă recunoscută în Europa, după un referenţial recunoscut şi nu Haracis-ul...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Aug 4 2009, 09:09 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 3 2009, 05:02 PM) *
Toţi ar trebui să ştie măcar 1 limbă străină la perfecţie- chiar şi profesorul de desen ca să poată consulta un articol de specialitate pe Internet. Trierea domnilor profesori- şi reducerea a cel puţin 100.000 de funcţionari din aparatul public s-ar putea face foarte simplu- dându-le un test de limbă străină. Şi pe cei picaţi, concedindu-i pe loc. Sau dându-le un test de operare pe calculator- scris şi editat text chior în Word. Dacă le mai ceri să pună şi poze pleacă 150.000.

Asa deci... se vede ca esti pe dinafara. Daca eu predau matematica si toti elevii imiiau bacu si am olimpici etc, ce ma iei ca nu stiu o limba straina... Doar predau in romana. Netotule!

+Quote Post
mesaj Aug 5 2009, 10:51 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Alex @ Aug 4 2009, 09:09 AM) *
Asa deci... se vede ca esti pe dinafara. Daca eu predau matematica si toti elevii imiiau bacu si am olimpici etc, ce ma iei ca nu stiu o limba straina... Doar predau in romana. Netotule!

Profesore dragă, se pare că nici limba română n-o stăpânești prea bine, cam neplăcut, nu ? ” imiiau bacu si am olimpici ” .Matale poate ai doar pureci, pregătești olimpici asta e altă treabă. Și da, pentru matematică trebuie să știi, din păcate, o limbă străină. Pentru că altfel n-ai de unde să-ți actualizezi cursurile iar prognoza mea pentru matale, cu olimpici cu tot- este biroul forțelor de muncă, locuri în agricultură sau construcții....

+Quote Post
Vizitator_ASAE.
mesaj Aug 5 2009, 12:32 PM
Mesaj #4

Guests

Imi amintesc ca acum aproximativ 15 ani in urma s-a dat startul la iuresul diplomelor. Stiu cazuri concrete de exemplu de femei de serviciu cu 10 clase care au fost nevoite la 50 de ani sa termine liceul si sa dea bacalaureatul. Sa imi explice cineva ca la prosti ca eu nu inteleg de ce persoana care dadea cu matura de 25 de ani trebuia obligata sa mai faca 2 clase? A dat dupa asta mai eficient si mai profesionist cu matura?Bineinteles ca persoana a dat banul si a rezolvat problema asta. Cam toti au pierdut niste bani si au castigat o bucata de hartie si atat. Cativa, putini au facut multi bani. Brusc nu te putea angaja nicaieri chiar daca erai cel mai tare din tara pe domeniul respectiv daca nu aveai o diploma.
Asa s-a ajuns in situatia cu Spiru Haret. Toata lumea cumpara hartii si pe nimeni nu il intereseaza competentele si cunostintle real dobandite. Cativa au facut din smecheria asta averi frumoase.

Acum a ajuns si asta cu limbile straine. Eu propun ca sa fie dati afara din slujba toti care nu stiu foarte bine minim 2 limbi straine (fara limba basarabeana va rog). Incepand cu Basescu si Boc . Adica cam toti romanii cu foarte putine exceptii. Asta ca sa vezi unde se poate ajunge.
Acum sa termin cu bascalia si sa trecem la realitate:
1) Profesorii de liceu si gimnaziu nu isi scriu cursurile precum cei de la facultate(acolo mai putem vorbi de ideea ta). Profesorii sunt obligati sa predea curicula primita de la minister pe manualele de la minister. Daca un super profesor care stie 10 limbi straine face un curs de 1000 de ori mai bun decat cel de la minister si il preda pe al lui risca sa fie dat afara in secunda 2. Sa nu crezi ca daca il trimite drept model si inspiratie la Bucuresti v-a fi felicitat.
2) Bineinteles ca ar fi foarte bine ca toata lume sa stie cat mai multe limbi straine posibil. Daca se poate pe toate. In realitate nu avem la dispozitie 22 de milioane de genii. Avem 22 de milioane de persoane mai mult sau mai putin mediocre. Poate stii ce salariu are un profesor asa ca sansele de a avea cu corp profesoral de elita este zero. Poate nu stii ca in sistem exista mii si mii de suplinitori unii numai cu liceu si de ani de zile ministerul nu reuseste sa ii inlocuiasca cu profesori adevarati. Nu exista persoane de valoare disponibile pur si simplu. Iar tu pui conditii de felul acesta? De curiozitate exista o tara pe planeta asta in care toti profesorii sa stie o limba staina. In afara de Republica Moldova? Daca ai in sistem oameni mediocrii, o multime, si nu ai cu ce sa ii inlocuiesti esti foarte bucuros daca ei isi stiu meseria bine, de exemlu daca profesorul de istorie stie istorie si stie si pedagogie, de unde pretentii sa ridici stacheta atat de sus. Astea sunt vise.

Poate esti bagat in chestia asta cu limbile si daca s-ar da o lege ai avea imens de castigat. In mod sigur multi ar avea de castigat.
Iar profesorii, marea majoritate nu v-or invata nici o limba in plus ci v-or da spaga sa treaca examenul si sa obtina o noua hartie de pus pe perete. Sper ca esti constient de lucrul acesta.

+Quote Post
Vizitator_R.
mesaj Aug 5 2009, 08:50 PM
Mesaj #5

Guests

Scuze pentru postul anterior lipsa.

De acord cu dvs. in principiu, dar cu o obiectie: indiferent ce ar preda profesorul, limba romana trebuie sa o stie!

Asta apropo de "pe nimeni nu il intereseaza", "propun ca sa fie dati ", "v-a fi felicitat", "v-or invata", "v-or da", "curicula primita".... cam multe greseli. Pacat, fiindca, dupa cum spuneam, subscriu in principiu la ideile dvs.

+Quote Post
Vizitator_Valvular_longinal.
mesaj Aug 5 2009, 09:03 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (ASAE @ Aug 5 2009, 12:32 PM) *
Imi amintesc ca acum aproximativ 15 ani in urma s-a dat startul la iuresul diplomelor. Stiu cazuri concrete de exemplu de femei de serviciu cu 10 clase care au fost nevoite la 50 de ani sa termine liceul si sa dea bacalaureatul. Sa imi explice cineva ca la prosti ca eu nu inteleg de ce persoana care dadea cu matura de 25 de ani trebuia obligata sa mai faca 2 clase? A dat dupa asta mai eficient si mai profesionist cu matura?Bineinteles ca persoana a dat banul si a rezolvat problema asta. Cam toti au pierdut niste bani si au castigat o bucata de hartie si atat. Cativa, putini au facut multi bani. Brusc nu te putea angaja nicaieri chiar daca erai cel mai tare din tara pe domeniul respectiv daca nu aveai o diploma.
Asa s-a ajuns in situatia cu Spiru Haret. Toata lumea cumpara hartii si pe nimeni nu il intereseaza competentele si cunostintle real dobandite. Cativa au facut din smecheria asta averi frumoase.

Acum a ajuns si asta cu limbile straine. Eu propun ca sa fie dati afara din slujba toti care nu stiu foarte bine minim 2 limbi straine (fara limba basarabeana va rog). Incepand cu Basescu si Boc . Adica cam toti romanii cu foarte putine exceptii. Asta ca sa vezi unde se poate ajunge.
Acum sa termin cu bascalia si sa trecem la realitate:
1) Profesorii de liceu si gimnaziu nu isi scriu cursurile precum cei de la facultate(acolo mai putem vorbi de ideea ta). Profesorii sunt obligati sa predea curicula primita de la minister pe manualele de la minister. Daca un super profesor care stie 10 limbi straine face un curs de 1000 de ori mai bun decat cel de la minister si il preda pe al lui risca sa fie dat afara in secunda 2. Sa nu crezi ca daca il trimite drept model si inspiratie la Bucuresti v-a fi felicitat.
2) Bineinteles ca ar fi foarte bine ca toata lume sa stie cat mai multe limbi straine posibil. Daca se poate pe toate. In realitate nu avem la dispozitie 22 de milioane de genii. Avem 22 de milioane de persoane mai mult sau mai putin mediocre. Poate stii ce salariu are un profesor asa ca sansele de a avea cu corp profesoral de elita este zero. Poate nu stii ca in sistem exista mii si mii de suplinitori unii numai cu liceu si de ani de zile ministerul nu reuseste sa ii inlocuiasca cu profesori adevarati. Nu exista persoane de valoare disponibile pur si simplu. Iar tu pui conditii de felul acesta? De curiozitate exista o tara pe planeta asta in care toti profesorii sa stie o limba staina. In afara de Republica Moldova? Daca ai in sistem oameni mediocrii, o multime, si nu ai cu ce sa ii inlocuiesti esti foarte bucuros daca ei isi stiu meseria bine, de exemlu daca profesorul de istorie stie istorie si stie si pedagogie, de unde pretentii sa ridici stacheta atat de sus. Astea sunt vise.

Poate esti bagat in chestia asta cu limbile si daca s-ar da o lege ai avea imens de castigat. In mod sigur multi ar avea de castigat.
Iar profesorii, marea majoritate nu v-or invata nici o limba in plus ci v-or da spaga sa treaca examenul si sa obtina o noua hartie de pus pe perete. Sper ca esti constient de lucrul acesta.

Stimate domnule,
Cred că există mai multe astfel de ţări. Şi iarăşi cred că un adevărat dascăl- fie el şi din preuniversitar- ar trebui să-şi reînnoiască cursul la 2 ani maximum. Altfel o să avem plăcerea să facem aceeaşi fizică pe care am făcut-o la liceu în anii 70 (evident că fizica nu s-a schimbat- modalităţile de prezentare însă da), aceeaşi istorie, etc. Gradul de plictiseală scade dramatic coeficientul de dezvoltare a aptitudinilor. O ştiu din propria experienţă de Krokodil Veritabil aka Krokodil Chichiricios.
În altă ordine de idei credeţi că le strică domnilor profesori- indiferent de vârstă, indiferent de calificare- un curs bun de limba engleză ? Sau un curs bun de informatică- prin asta înţelegând utilizarea pur şi simplu a calculatorului plus punerea de conţinut educativ pe calculator ? Ministerul are banii, există şi programele, totul este să existe şi voinţă. Liderii de sindicat vor răcni ca nişte lei- oare ?Ideea e ca oamenii să facă şcoală- nu să obţină o diplomă...

+Quote Post
Vizitator_asae.
mesaj Aug 6 2009, 06:07 AM
Mesaj #7

Guests

In legatura cu greselile gramaticale trebuie sa imi pun cenusa in cap iar viteza si lipsa timpului nu sunt scuze suficiente. De exemplu verbele la viitor (o problema pe care o stiu foarte bine si totusi recidivez) pe care le-am scris cu cratima sunt perfect constient ca trebuiau scrise legat. Nici faptul ca nu sunt profesor nu este decat in mica masura o scuza. Este adevarat ca am ajuns sa cunosc binisor sistemul si mai ales din interior.

Sunt de acord cu Krokodilu in privinta eforturilor ce trebuiesc facute in permanenta si de profesori si de elevi si de minister pentru autoperfectionare in orice domeniu (limbi straine, utilizarea calculatorului, pedagogie etc.). Am o singura dorinta: sa nu fie din nou o forma fara fond.

Un singur lucru as dori sa prezint si va rog sa judecati putin inainte de a emite judecati deoarece ceea ce voi spune iese din paradigma sub care traim.
In antichitate in marea lor majoritate profesorii erau fie sclavi fie de conditie modesta iar in acele vremuri educatia nu era obligatorie iar cei care isi permiteau una formau elita conducatoare. Totusi cand te uiti de exemplu pe oalele grecesti cum sunt pictati profesorul sclav si elevul fiu de general super bogat si puternic vezi ca profesorul sta pe scaun si elevul in picioare. Exista niste lucruri elementate, de baza care nu s-au schimbat in fiinta umana de mii de ani si unul din acestea suna asa: nimeni nu invata nimic de la cineva inferior lui (cu foarte putine exceptii care intaresc regula). Toti isi cauta modele in sus si incearca sa le atinga. De aceea profesorul sclav era pus artificial intr-o pozitie de superioritate, sezut, si elevul in picioare pentru ca mental si psihologic elevul sa inteleaga ca are ce invata si trebuie sa invete de la persoana din fata lui. Cand spun elev ma refer la persoane sub 18-20 ani varsta dupa care incepi sa te maturizezi si incepi sa inveti si sub alte impulsuri.
In clipa de fata legile noi care s-au dat forteaza o stare de inferioritate a profesorului in fata elevului cu consecinte dezastruase. Nu vreau sa detaliez dar pot sa va spun ca aceasta stare de inferioritate si nesiguranta a profesorului s-a creat prin multe parghii si pe multe nivele. Cand un coleg din clasa a 6 mi-a spus ca el stie o culegere de probleme(probabil de liceu) din care diriginta mea de matematica nu stie sa rezolve multe din ele am ramas socat. Pentru mine doamna respectiva de la care am invatat multa matematica si careia ii sunt recunoscator era un fel de zeita stie tot. Cred ca daca as fi stiut ca pe o scara sa zicem a rezolvatorilor de probleme de matematica ea este o medicritate ar fi scazut foarte mult in ochii mei si as fi urmarit lectiile cu mai putina atentie, minte de copil cum au de altfel mai toti copii.
Din totdeauna si pentru multa vreme de acum in colo oamenii vor fi condusi dupa antica metoda morcovul si batul, singura eficienta. Acum s-a uitat complet de bat ba chiar a fost interzis si se merge exclusiv pe baza de morcov. In teorie este absolut genial in realitate este catastrofal. Este super exagerata ideea: sa facem orale de curs mai distractive si elevul v-a invata de placere. Exista ceva adevar aici dar nu prea mult.

Daca ne vom baza numai pe asta suntem in rahat pana la gat si vine un tsunami. Nu stiu cum erati voi ca elevi dar daca mie mi s-ar fi dat mana libera si as fi invatat numai de placere si distractie azi as fi fost analfabet. Si pot sa bag mana in foc ca cel putin trei sferturi din colegii mei ar fi ajuns la fel. Si ma indoiesc ca se poate face megashow din toate orele de curs.
Si te rog sa ma crezi ca de la revolutie incoace profesorii au fost inundati cu metode moderne de predare si fortati de inspectorate sa le foloseasca, cel putin prin orase, si multi le aplica si de buna voie. Am stat de vorba cu cativa si crede-ma ca metodele astea moderne cresc doar in mica masura performanta scolara. Adevarata problema nu este aici. Postarea mea e deja prea lunga ca sa mai detaliez de ce.
In America invatamantul nu o duce prea bine desi de acolo vin majoritatea ideilor de tipul acesta.

+Quote Post
mesaj Aug 6 2009, 09:49 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (asae @ Aug 6 2009, 06:07 AM) *
In legatura cu greselile gramaticale trebuie sa imi pun cenusa in cap iar viteza si lipsa timpului nu sunt scuze suficiente. De exemplu verbele la viitor (o problema pe care o stiu foarte bine si totusi recidivez) pe care le-am scris cu cratima sunt perfect constient ca trebuiau scrise legat. Nici faptul ca nu sunt profesor nu este decat in mica masura o scuza. Este adevarat ca am ajuns sa cunosc binisor sistemul si mai ales din interior.

Sunt de acord cu Krokodilu in privinta eforturilor ce trebuiesc facute in permanenta si de profesori si de elevi si de minister pentru autoperfectionare in orice domeniu (limbi straine, utilizarea calculatorului, pedagogie etc.). Am o singura dorinta: sa nu fie din nou o forma fara fond.

Un singur lucru as dori sa prezint si va rog sa judecati putin inainte de a emite judecati deoarece ceea ce voi spune iese din paradigma sub care traim.
In antichitate in marea lor majoritate profesorii erau fie sclavi fie de conditie modesta iar in acele vremuri educatia nu era obligatorie iar cei care isi permiteau una formau elita conducatoare. Totusi cand te uiti de exemplu pe oalele grecesti cum sunt pictati profesorul sclav si elevul fiu de general super bogat si puternic vezi ca profesorul sta pe scaun si elevul in picioare. Exista niste lucruri elementate, de baza care nu s-au schimbat in fiinta umana de mii de ani si unul din acestea suna asa: nimeni nu invata nimic de la cineva inferior lui (cu foarte putine exceptii care intaresc regula). Toti isi cauta modele in sus si incearca sa le atinga. De aceea profesorul sclav era pus artificial intr-o pozitie de superioritate, sezut, si elevul in picioare pentru ca mental si psihologic elevul sa inteleaga ca are ce invata si trebuie sa invete de la persoana din fata lui. Cand spun elev ma refer la persoane sub 18-20 ani varsta dupa care incepi sa te maturizezi si incepi sa inveti si sub alte impulsuri.
In clipa de fata legile noi care s-au dat forteaza o stare de inferioritate a profesorului in fata elevului cu consecinte dezastruase. Nu vreau sa detaliez dar pot sa va spun ca aceasta stare de inferioritate si nesiguranta a profesorului s-a creat prin multe parghii si pe multe nivele. Cand un coleg din clasa a 6 mi-a spus ca el stie o culegere de probleme(probabil de liceu) din care diriginta mea de matematica nu stie sa rezolve multe din ele am ramas socat. Pentru mine doamna respectiva de la care am invatat multa matematica si careia ii sunt recunoscator era un fel de zeita stie tot. Cred ca daca as fi stiut ca pe o scara sa zicem a rezolvatorilor de probleme de matematica ea este o medicritate ar fi scazut foarte mult in ochii mei si as fi urmarit lectiile cu mai putina atentie, minte de copil cum au de altfel mai toti copii.
Din totdeauna si pentru multa vreme de acum in colo oamenii vor fi condusi dupa antica metoda morcovul si batul, singura eficienta. Acum s-a uitat complet de bat ba chiar a fost interzis si se merge exclusiv pe baza de morcov. In teorie este absolut genial in realitate este catastrofal. Este super exagerata ideea: sa facem orale de curs mai distractive si elevul v-a invata de placere. Exista ceva adevar aici dar nu prea mult.

Daca ne vom baza numai pe asta suntem in rahat pana la gat si vine un tsunami. Nu stiu cum erati voi ca elevi dar daca mie mi s-ar fi dat mana libera si as fi invatat numai de placere si distractie azi as fi fost analfabet. Si pot sa bag mana in foc ca cel putin trei sferturi din colegii mei ar fi ajuns la fel. Si ma indoiesc ca se poate face megashow din toate orele de curs.
Si te rog sa ma crezi ca de la revolutie incoace profesorii au fost inundati cu metode moderne de predare si fortati de inspectorate sa le foloseasca, cel putin prin orase, si multi le aplica si de buna voie. Am stat de vorba cu cativa si crede-ma ca metodele astea moderne cresc doar in mica masura performanta scolara. Adevarata problema nu este aici. Postarea mea e deja prea lunga ca sa mai detaliez de ce.
In America invatamantul nu o duce prea bine desi de acolo vin majoritatea ideilor de tipul acesta.

Stimate domnule, hmmm. Parcă îmi aduc aminte de ziua în care dl.Șora, pe vremea aceea ministrul educației spunea că disciplina nu e necesară. S-a dovedit că a spus una din cele mai mari prostii din viața domniei sale.
Școala e locul în care vii să înveți-să fumezi, să iei droguri, să faci diverse acte de vandalism poți să o faci și afară. În momentul în care o să văd puștii care măzgălesc orașul cu grafitti idioate bătuți- da bătuți cu vergile, ca în Singapore, o să cred că am ajuns și noi la un standard de civilizație oarecare. Până atunci, ce le-a făcut statuia săracului Kogălniceanu ? Cine e Aton și Ceas ? Pe cel care l-a măzgălit pe Kogălniceanu l-aș lăsa 2 luni printre pârnăiași chiar nu se mai poate așa...

+Quote Post
Vizitator_Mai mult de un neuron.
mesaj Feb 22 2012, 11:57 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Krokodilul veritabil @ Aug 3 2009, 05:02 PM) *
Profesorii vor ceva. Profesorii nu vor nimic. Profesorii vor salarii mai mari. Dar ar vrea să-l păstreze şi pe vărul Bănică, suplinitor .Şi tare ar vrea să nu întrebe nimeni de ce, şi mai ales cum de mai sunt ei profesori.
La o minimă socoteală sunt câteva sute de mii de profesori de liceu. Toţi ar trebui să ştie măcar 1 limbă străină la perfecţie- chiar şi profesorul de desen ca să poată consulta un articol de specialitate pe Internet. Trierea domnilor profesori- şi reducerea a cel puţin 100.000 de funcţionari din aparatul public s-ar putea face foarte simplu- dându-le un test de limbă străină. Şi pe cei picaţi, concedindu-i pe loc. Sau dându-le un test de operare pe calculator- scris şi editat text chior în Word. Dacă le mai ceri să pună şi poze pleacă 150.000.
Putoarea începe de la cap, respectiv de la Aracis. Am mai scris despre onorabilul dinozaur Curtu, care, spre deosebire de activul dinozaur Bondrea- n-a făcut nimica la viaţa lui dar a ajuns şeful ARACIS. Deci dl.Curtu care nu ştie decât limba franceză, bine- dacă îmi amintesc din CV-ul domniei sale şi care e mort din 2000- de când n-a mai publicat nici o carte, nici un articol, nimic - e şeful verificatorilor noştri de calitate ?
Putoarea începe de la cap, respectiv de la sindicate. Şefii de sindicat sunt cumpăraţi şi vânduţi de toate guvernele- după care apar la TV şi încep să urle cu o mânie proletară împotriva concurenţei. Am văzut la Realitatea TV într-o seară, un isteric şef de sindicat de preuniversitar- care merita un tratament pe loc cu litiu- după cum se exprima- şi care vorbea, bineînţeles agramat, împotriva ticăloşilor de la Spiru care nu pregătesc pe viitorii lui colegi aşa cum trebuie. El o fi pregătit ? L-a verificat cineva ? CUmva dl.Curtu ?
Deşi nu sunt un fan al dlui.Preşedinte trebui să-i dau dreptate- sindicatele plus dna. Andronescu frânează orice progres în educaţie. De ce-o frâna dna.Andronescu ? Pentru că n-a fost în stare să obţină un buget decent pentru educaţie şi pentru că a obţinut un buget indecent (şliţul de la chiloţi) pentru cercetare ? Pentru că aşa a rămas domnia sa cu mentalităţile comuniste de la dascălii ei ? Care săracii o fi fost oameni de treabă dar n-aveau de unde să audă de CBT, e-learning şi alte astfel de lucruri ?
Noi ar trebui să vrem un lucru. Profesorii proşti, afară. Nu există ideea că la 50-60 de ani cineva, dacă vrea nu poate învăţa să opereze cu calculatorul. Şi iarăşi n-ar trebui să existe ideea de "verificări colegiale". Pe banii ministerului, mulţi, puţini ar trebui angajată o firmă externă de audit care să facă într-un an auditul tuturor profesorilor universitari. Cei care nu corespund să plece cu un şut undeva. Dar evaluarea să o facă o firmă recunoscută în Europa, după un referenţial recunoscut şi nu Haracis-ul...

Reluând, revenind: într-una din reîncarnările mele anterioare- pe vremea când Abramburica făcea legea în educație- am scris acest topic. S-a schimbat ceva de-atunci ? Dl. fost ministru Funeriu- a încercat să facă ceva- și în bine și în rău. În bine- pentru că a mai domolit atacurile stupide la adresa privaților. În rău pentru că actuala lege a educației nu oferă nici un stimulent pentru ca universitățile particulare să adopte criterii de performanță care să le permită- precum baronul Munchausen- să se tragă singure de păr din mlaștină. S-a făcut o ierarhizare- slută și puuuțin interesată- a universităților- unde evident că particularii au luat exact coada.
Analizând mai mult și lozincărind mai puțin- o să observăm că multe din criteriile- aberante- aruncate de dl.Miclea și gașca de la Psihologie Cluj în balta acreditărilor de orice fel- sunt aberante. Asta o spune un om care are vreo 16 ISI-uri- deci știu despre ce vorbesc. Și nu numai eu. Un articol relativ recent dintr-o revistă destul de pretențioasă din Marea Britanie- arată că ISI-ul nu este un criteriu important- pur și simplu pentru că:
1. Este restrâns la câteva domenii;
2. Se face prea mult caz de el- și mioritica noastră țară ne arată profesori de filozofie sau de filologie cu ISI-uri- unde- în revista ”Metalurgia”. Ca să vezi și să nu crezi- la momentul la care oameni de valoare- cum ar fi o doamnă care scrie- pe lângă cărți- și săptămânal în Dilema- îmi scapă numele, e bypassată de astfel de ISI-metalurgo-istorici sau filozofi.
3. Finalmente- o revistă poate deveni cotată ISI- chiar dacă nu are o valoare științifică deosebită (vezi tot Metalurgia) dar dacă plătește cotizația la Thompson și respectă niște proceduri relativ fără legătură cu realitatea imediată. Un review peer to peer- dacă îl fac cu un profesor din Oradea- iese Ok pentru că eu am interesul să scriu bine despre el ca el să aibă interesul să scrie bine despre mine. Sunt extrem de puține revistele de prestigiu adevărat- pe primul loc fin ”Nature”- regina studiilor adevărate, urmată de The Lancet- în domeniul medical și alte câteva. Cam ca degetele de la mâini și poate de la un picior.
4. Tot finalmente- ISI-ul înseamnă- bani. Pentru o conferință cotată ISI- se plătește o taxă care merge de la 700 de Euro până peste mie. Dacă chiar vrei să ai o cercetare serioasă- care să fie publicată undeva într-un loc serios- discutăm de bugete care sar de 10 milioane de Euro pe colectivul de cercetare. În România pur și simplu- vorba clujeanului când a văzut girafa- așe ceva nu există. Nici măcar Institutul de Fizică Atomică sau Institutul Special al Armatei nu-și permit astfel de bugete. Cercetătorul care câștigă 2000 de lei lunar- net- nu prea are de unde să-și permită să-și plătească el- participarea la astfel de paranghelii.
Universitățile de stat- cu bani de la buget- își permit să-și țină o cercetare mai mult sau mai puțin modestă. Particularii nu prea. Pentru că cercetarea costă- nu dă rezultate într-o lună- și cere și niște tipi competenți.
O altă problemă ridicată la fileu de dl.Funeriu- și reîncălzită de actuala Babă- e problema rectorilor. Știu rectori- care și-au transmis din tată-n nevastă sau din tată în fiu lipsa de competențe. Pe de altă parte un manager genial- chiar dacă ontestat- cum e dl.marga riscă să fie tras pe linie moartă pentru că nu-i așa- la 2 mandate un rector moare și peste 70 de ani un profesor moare. Cel puțin așa consideră tânăra generație. Nasol este că dintre tot tineretul bătăios- care dorește să lichideze cât mai rapid babalâcii să-și facă carieră pe cadavrele acestora- foarte puțini sunt măcar de aceeași valoare cu respectivii babalâci. Văd chestiunea asta- pe viu. La ora actuală nu mai există profesori de talia celor pe care îi aveam eu în Politehnică - acum 30 de ani- când am intrat la Mecanică FInă. Generația intermediară- adică generația mea- nu se ridică nici pe departe la valoarea didactică a unor oameni precum Crețu, Demian sau Buzdugan. Erau oameni care s-au format în străinătate - unii în perioada antebelică- și care chiar aveau ceea ce se numește clasă de profesor. Azi n-o să mai vezi așa ceva.

+Quote Post
Vizitator_Mirica Gh.I.Bogdan.
mesaj Feb 23 2012, 06:14 AM
Mesaj #10

Guests

Candava In ciprun tot asa nu aveam ce face eram un neica nimeni si am vazut un pliant Nicosia 2017 sau arca lui Noe si ma gandii ca in l;oc sa puna prostii opliante din astea pe strada adica cum facu oprescu ieri am zis ca ar trebui sa se gandeasca ce este in prezent. O nicosie dezbinata si neunita cu turcii in casa is asa mai departe . Am facut si adnotari pe un pliant lasat pe Lidra.Adica eram in anunl 2011 in Noiembrie-decembrie.Si uite asa am inceput sa creez Presedentia Cipru a UE la nivel local adica o globalizare a UE cu turcia inclusiv de ci ba turcilor sunt presedinte al Ciprului prim ministru am inlocuitori acolo tara aiai merge si doamana udrea este ambasador al romanieii in cipru care o chem acasa sau o fi ca o promovez la prim ministru interimar aici la capitalal de iarna ca ii place si danzsei sa conduca din zona metropolitana - Nicosia capitala de vara sau Larnaca a Romaniei. Deci papagagalilor eu sunt si ambasador al ciprului in Romaniiai iara statu meu ca acolo sunt partidu stat adica eu ioi fut in gura pe turci ca ma pis pe ei si le dau foc. Lidra este a mea a roamniei intrati in Ue va futeti in cur cu boc cu toto iara statelor unite dau ordin ca sunt si statelel unite eu sunt lumea este a mea si comand cum am chef dau ordin cui vreau si cand vreau pot sa fut ce vreau adica eu sunt Globul sda schimbati pe Basescu si sa va globalizati atunci veti avea puterea. Doamana prim ministru Udrea preia atributiiler tarii din Sectorul 6 adica de la Cotroceni.eURFO ESTE TINUT IN ING BANK

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd January 2020 - 09:49 AM