IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Ce sanse are un candidat cu adevarat independent la Primaria Bucuresti?
Zacks
mesaj Feb 19 2012, 12:39 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 5
Inscris: 8-June 09
Utilizatorul numarul: 8 947

Si mai ales unul care a deranjat 'intelegerile' banoase pe care toate partidele politice le-au facut la nivelul Bucurestiului?

Vorbesc de presedintele Asociatiei "Salvaţi Bucureştiul", Nicuşor Dan care si-a anuntat candidatura la Primaria Capitalei. Cine este?

Premiul I cu punctaj maxim la Olimpiadele Internationale de Matematica din 1987 si 1988.
Student la cea mai buna universitate din Franta, Ecole Normale Superieure de Paris (1992-1995).
Doctorat in matematica la Universitatea Paris XIII (1998).
Intors in Romania in 1998, de la un salariu de 2000 de dolari la un salariu de 60 de dolari. De ce?
Organizator al Forumurilor Tinerilor Romani cu Studii in Strainatate din 2000 si 2002.
Initiator al Scolii Normale Superioare Bucuresti, universitate de elita in stiinte. Director executiv (2000-2006). Opiniile unor profesori si studenti.
Initiator si presedinte al Asociatiei Salvati Bucurestiul (2008-prezent).

Ce a facut pana acum? S-a luptat cu deciziile ilegale ale Primariei Bucuresti pentru ca Bucurestiul sa ramana al oamenilor nu al unor afaceristi care si-l permit. Lista de procese, foarte multe castigate http://salvatibucurestiul.ro/procese.html

Programul lui mi se pare extraordinar de bun: http://nicusordan.ro/elemente-program/

Intrebarea mea este, are vreo sansa in fata masinariilor de partid si mediatice ale partidelor politice?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_B.
mesaj Feb 19 2012, 05:49 PM
Mesaj #2

Guests

Dacă votăm pentru 2 kile de zahăr și 5 mici, asta o să primim.

Dacă votăm gândindu-ne la ce șanse au ceilalți candidați, atunci nicio șansă.

Dacă avem curaj să votăm omul și programul, după realizările lui de până acum, dacă votăm pentru legalitate, nu pentru șmenuri, pentru o viziune urbanistică modernă, nu pentru diverși dinozauri înțepeniți în scaune, atunci avem șanse să schimbăm ceva.

Nicușor are nu numai șansa, dar și obligația de a arăta că se poate și altfel.

Are șanse, fiindcă lumea s-a săturat.

+Quote Post
Xander
mesaj Feb 19 2012, 07:42 PM
Mesaj #3

Membru
**

Postari: 29
Inscris: 29-April 09
Utilizatorul numarul: 7 660

Aveti idee, se poate vota din afara Romaniei la alegerile pentru Primaria Bucuresti? Daca nu, sa-mi planuiesc vizita in perioada alegerilor, numai sa scapam de Oprescu. Si cand este primul tur?

Trebuie scapat de "Oprescu promite"!

+Quote Post
Vizitator_Stampilatorul din Pipera.
mesaj Feb 19 2012, 07:54 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Xander @ Feb 19 2012, 07:42 PM) *
Aveti idee, se poate vota din afara Romaniei la alegerile pentru Primaria Bucuresti? Daca nu, sa-mi planuiesc vizita in perioada alegerilor, numai sa scapam de Oprescu. Si cand este primul tur?

Trebuie scapat de "Oprescu promite"!

Ai buletin de Bucuresti? Parerea mea e ca Oprescu va iesi primar fiindca convine tuturor partidelor. Consiliile primariilor( generala si de de sector) voteaza cam ce vor, isi fac aranjamentele la mica intelegere, primarul e neutru (pasamite) si ca atare diversele nerealizari nu se sparg in capul partidelor etc.

+Quote Post
Xander
mesaj Feb 19 2012, 07:57 PM
Mesaj #5

Membru
**

Bineinteles, am buletin de Bucuresti.

Apropo, site-ul lui Oprescu nu merge, voiam sa vad ce mai promite smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Xander: Feb 19 2012, 08:09 PM

+Quote Post
Sakura
mesaj Feb 19 2012, 08:43 PM
Mesaj #6

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (Zacks @ Feb 19 2012, 12:39 PM) *
Intrebarea mea este, are vreo sansa in fata masinariilor de partid si mediatice ale partidelor politice?

Aici cred că greşesti profund. Nu maşinăriile de partid sunt cele care înving un candidat calificat, ci identitatea colectivă. Pe scurt, foarte pe scurt, un popor de hoţi nu-l va alege niciodată conducător pe cel mai onest cetăţean disponibil. Nu se identifică cu el, nu nutresc aceleaşi aspiraţii, fie ele şi subconstiente.

Iar popor de hoţi suntem. Găinari mărunţi, dar cu aspiraţii mari. Uitaţi-vă numai în jurul vostru câţi nu plătesc bilet pe autobuz, câţi consumă produsele în supermarket şi aruncă resturile printre rafturi, câţi cântăresc marfa în 2 pungi iar apoi se bagă între rafturi şi toarnă conţinutul pungii mari în cea mică ş.a.m.d. Nici să nu ne gândim cum ar fi dacă de exemplu de la un stand ai putea să-ţi iei singur ziarul şi ar trebui să laşi 10 bani în loc. Sau cum a fost bătaie pe Adevărul de Seară când era gratuit, fiind unii care doreau să plece cu tot teancul.

Exemplele sunt nenumărate în jurul nostru. Sunt fapte mărunte, adevărat, dar suficient ca omul să nu se mai identifice cu un eventual reprezentant cinstit. Sunt găinării mărunte, dar în adâncul sufletului fiecare visează ca el să spargă următorul Bancorex. Iar până atunci va vota cu două mâini un primar cu tone de dosare penale (vezi cazurile din ultimii ani din ţară), adică modelul de împlinire la care visează şi el.

Şi nu este vorba numai despre cinste. Problema se repetă şi când vorbim de educaţie. Majoritatea celor slab educaţi vor prefera pe cineva asemenea lor. Cineva cu care se identifică, cu care vorbesc aceeaşi limbă şi au acelaşi ideal al zilei de mâine.

Iar când vorbesc de educaţie, nu mă refer numai la cei cu clasele primare, ci şi la generaţiile de păcălici cu diplomă de Spiru Haret. Aceştia întotdeauna între Ungureanu şi Antonescu îl vor prefera pe al doilea. Pentru că îi reprezintă, se simt familiar în preajma lui, sunt împreună în aceeaşi mocirlă a mediocrităţii.

+Quote Post
Xander
mesaj Feb 19 2012, 09:09 PM
Mesaj #7

Membru
**

Citeaza (Sakura @ Feb 19 2012, 08:43 PM) *
Găinari mărunţi, dar cu aspiraţii mari. Uitaţi-vă numai în jurul vostru câţi nu plătesc bilet pe autobuz, câţi consumă produsele în supermarket şi aruncă resturile printre rafturi, câţi cântăresc marfa în 2 pungi iar apoi se bagă între rafturi şi toarnă conţinutul pungii mari în cea mică ş.a.m.d. Nici să nu ne gândim cum ar fi dacă de exemplu de la un stand ai putea să-ţi iei singur ziarul şi ar trebui să laşi 10 bani în loc. Sau cum a fost bătaie pe Adevărul de Seară când era gratuit, fiind unii care doreau să plece cu tot teancul.

Ati pus punctul pe Spiru smile.gif Mare dreptate aveti. Eu ii denumesc categoria "sa ne dea" dar se pare ca vorbim de acelasi grup.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Feb 19 2012, 09:57 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Zacks @ Feb 19 2012, 12:39 PM) *

Un candidat are nevoie in primul rand de o campanie electorala. Partidele finanteaza (bani, membri activi, afise, mass-media) proprii candidati. Nicusor Dan are nevoie de acelasi lucru. In cazul asta efortul financiar poate fi partial inlocuit cu timpul celor care il sustin activ, adica o echipa devotata care sa faca efectiv campanie electorala, incepand de acum si pana in vara. Are avantajul ca promite fara sa 'promita', deci e usor sa-ti convingi familia, rudele, prietenii sa-l voteze.
Deci ARE SANSE, dar nu singur.

+Quote Post
Vizitator_emigrant.
mesaj Feb 20 2012, 10:35 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Sakura @ Feb 19 2012, 08:43 PM) *
Iar până atunci va vota cu două mâini un primar cu tone de dosare penale (vezi cazurile din ultimii ani din ţară), adică modelul de împlinire la care visează şi el.

Şi nu este vorba numai despre cinste. Problema se repetă şi când vorbim de educaţie. Majoritatea celor slab educaţi vor prefera pe cineva asemenea lor. Cineva cu care se identifică, cu care vorbesc aceeaşi limbă şi au acelaşi ideal al zilei de mâine.

Iar când vorbesc de educaţie, nu mă refer numai la cei cu clasele primare, ci şi la generaţiile de păcălici cu diplomă de Spiru Haret. Aceştia întotdeauna între Ungureanu şi Antonescu îl vor prefera pe al doilea. Pentru că îi reprezintă, se simt familiar în preajma lui, sunt împreună în aceeaşi mocirlă a mediocrităţii.

...fara alte comentarii...

+Quote Post
Vizitator_intrusu´ltd.
mesaj Feb 20 2012, 12:00 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (emigrant @ Feb 20 2012, 10:35 AM) *
...fara alte comentarii...

Deci:
Voi sugerati c-ar fi vreo diferenta intre cei doi ISTORICI, M.R.Ungureanu- C.Antonescu, din pacate nici unul nu pote fi catalogat tehnocrat, repet:din pacate!.. Nici MRU, si nici celalalt,CA, nu s-a remarcat prin cine stie ce realizari palpabile in interesul general al romanilor, dimpotriva, afacerea Gojdu ...ce-ti sugereaza ?
Intre un istoric frpturilst liberal, si un istoric oportunist prezidentialo-democrat-liberal, indiferent ce focabular ar folosi atunci cand emit declaratii publice, MRU a gafat la mai putin de 3 zile de la investirea in functie, as alege un Jurist onest si demn, dar sanatos la cap, bah ! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Feb 20 2012, 12:43 PM
Mesaj #11

Guests

Ce s-a scris pe forum pana sa apara intrusul si emigrant a fost extraordinar. Ar trebui sa fie un sistem automat ca cititorii sa poata vota stergerea unor posturi stupide si fara nici un scop, si atunci internetul ar deveni super cool.

Revenind la tema, eu sa sa-l sustin pe Dan Nicusor si sper ca toti care mai au o urma de speranta si cinste vor incerca sa lupte pentru ele in cercul lor. Noi suntem societatea si statul si daca noi ne schimbam, se schimba si ele.

+Quote Post
pehash
mesaj Feb 20 2012, 01:30 PM
Mesaj #12

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

QUOTE (intrusu´ltd @ Feb 20 2012, 01:00 PM) *
Intre un istoric frpturilst liberal, si un istoric oportunist prezidentialo-democrat-liberal

Discutam de candidat la Primaria Bucurest, deci comparatiile tale sunt inutile aici

QUOTE (mircea @ Feb 20 2012, 01:43 PM) *
Ce s-a scris pe forum pana sa apara intrusul si emigrant a fost extraordinar. Ar trebui sa fie un sistem automat ca cititorii sa poata vota stergerea unor posturi stupide si fara nici un scop, si atunci internetul ar deveni super cool.

Fa-ti cont si o sa-ti apara un buton 'Atentioneaza' la fiecare postare. Totusi ar fi bine sa nu abuzezi de el ca adminul nu prea are rabdare..

QUOTE (mircea @ Feb 20 2012, 01:43 PM) *
Revenind la tema, eu sa sa-l sustin pe Dan Nicusor si sper ca toti care mai au o urma de speranta si cinste vor incerca sa lupte pentru ele in cercul lor. Noi suntem societatea si statul si daca noi ne schimbam, se schimba si ele.

Cum il sustii?

+Quote Post
Vizitator_Mirica Gh .I Bogdan.
mesaj Feb 20 2012, 01:39 PM
Mesaj #13

Guests

Este prima oasra cand reusesc sa intru si eu aici la Hotnews dar cei din urma vor fi cei din tai. Pt cei de aici adica prezervative roz si lenjerie mov am o propunere. Domnul Mazare pirat nu altceva este primar bun la constanta. si cu un primar onest de la brad ar putea impruna sa formeze liga primarilor iar toti primarii cu coaie si fara adica primaritelel fara lingai sau poate si aiai sa isi dea demisia in bloc si facem antiticipate cu toti primarii lumii locale si automat facem si centralale pentru ACTE. Spun asta ca sunt doua persoane alese de popor Presedintelele si primarul si conlierii generali sau locali fatra consilii judetenenen dar cu prefecti.pT noua agentie mare de presa Ager press sper sa fie mai binen decat cu rompress.

+Quote Post
Luk
mesaj Feb 20 2012, 02:14 PM
Mesaj #14

Membru veteran

Postari: 161
Inscris: 21-May 08
Utilizatorul numarul: 336

Citeaza (intrusu´ltd @ Feb 20 2012, 01:00 PM) *
Deci:
Voi sugerati c-ar fi vreo diferenta intre cei doi ISTORICI, M.R.Ungureanu- C.Antonescu, din pacate nici unul nu pote fi catalogat tehnocrat, repet:din pacate!.. Nici MRU, si nici celalalt,CA, nu s-a remarcat prin cine stie ce realizari palpabile in interesul general al romanilor, dimpotriva, afacerea Gojdu ...ce-ti sugereaza ?
Intre un istoric frpturilst liberal, si un istoric oportunist prezidentialo-democrat-liberal, indiferent ce focabular ar folosi atunci cand emit declaratii publice, MRU a gafat la mai putin de 3 zile de la investirea in functie, as alege un Jurist onest si demn, dar sanatos la cap, bah ! biggrin.gif

uite aici: http://inliniedreapta.net/insemnare/andrei...zvan-ungureanu/

Daca Djuvara e un comunist pubinbasist, atunci poti sa-ti iei partidul liberal si sa ti-l...

on topic: Nu stiu ce sanse poate sa aiba un independent la primaria mare. Bucurestiul nu-i un sat, ori un orasel sa mearga sistemul "din usa in usa". Fara sutinerea unui partid politic important, nu cred ca exista sanse. Doar o notorietate iesita din comuna (Macovei, Arafat) sau o avere substantiala (Tiriac) pot aduce ceva sanse unui independent.

+Quote Post
Vizitator_???....
mesaj Feb 20 2012, 02:20 PM
Mesaj #15

Guests

...un independent nu are sanse...chiar daca ar cistiga alegerile,mi-e mila de el cind am sa-l vad inconjurat de consilieri colorati politic,il papa aia cu stilou cu tot,n-are saracu' de el ce sa faca,trebuie sa le dea tot ce-i cer ca sa-i aprobe si lui din cind in cind cite ceva in sedinte...baiatu'de care vorbiti aici ar face bine sa-si caute un partid care sa-l sustina,altfel,daca vrea o aventura de-o noapte,sa se-arunce singur in lupta...independenta asta pe care-o flutura unii este cintec de cimpoi...daca esti masochist,daca-ti place sa te-njure lumea pe strada dupa un an sau doi,candideaza singur...mirlanu' de la coltu' strazii nu stie ca in sala de sedinte consilierii te-au placat fest,cu gratie de rinoceri tot timpul,el nu vede rezultate,ce-i faci?stai in drum sa-i explici ce e in primarie?ai atunci curajul sa recunosti ca "te-a terfelit sistemu'"?nu prea cred...asa ca,prietene,daca vrei sa faci ceva pentru comunitatea ta,cauta-ti un partid,nu te mai prosti,ca nu esti la karaoke-show,fa politica si incearca sa faci o politica cit de cit cinstita si cu greseli cit mai mici si mai putine,ca de facut greseli oricum ai sa faci(ai vazut ca atunci cind maninci nu vrei sa te-nneci,dar tot o mai ia pe delaturi citeodata),daca esti om matur nu-ti faci iluzii de adolescent care se crede armasar in urbe...eu n-am sa votez niciodata un independent,asta pentru ca stiu ce-o sa fie apoi in sedinte,balamuc...si tu,primare,ai sa le dai ce-ti cer,ca altfel nu mai pupi rezultate,si ei stiu ca la capatul a patru ani,injuratorile le papi matale singur singurel ca un pui de racanel...da'poate-ti place,mai stii?fiecare e-n felul lui...

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Feb 20 2012, 02:51 PM
Mesaj #16

Guests

Ok, il cunosc pe Dan Nicusor. Este o "pasare" rara intr-un peisaj adormit in nemiscare...

Ii respect munca si lupta neobosita pe care o duce intr-un sistem vechi.

Ce cred ca ar fi bine sa mai fie pentru ca Dan Nicusor sa aiba succes???

Cateva sugestii:

1. sa preia o zona, cat de mica, pe care sa o gospodareasca practic impreuna cu Asociatia.
As vrea sa vad cum mobilizeaza resursele si cum face ceea ce spune ca vrea sa faca, la o alta scara.
Nu pentru ca nu cred in ceea ce spune, dar pentru ca sunt convinsa ca oamenii au nevoie sa vada cu ochii lor ceea ce se propune.Oamenii, ca si mine, banuiesc ca sunt obositi de atata parada, incat si cele mai bune initiative pot sa moara, daca nu apar exemple - cazurile concrete construite/amenajate...
Dau si eu la lopata, daca este nevoie, stiu sa greblez, sa pun copaci si flori si gazon...

2. as vrea sa vad o echipa, cu nume si prenume, oamenii care sunt langa Dan Nicusor.
Adica as vrea sa ii vad pe cei care l-au ajutat si continua sa fie alaturi de el. Acesti oameni sunt, exista, sa ii vedem, ca un mic nucleu... Cum spuneam: a vedea oamenii care deja sunt alaturi face ca masa critica apropiata lui sa creasca...
O primarie, mai ales cum este Primaria Bucuresti-ului, are nevoie de o echipa, pentru ca doar un om, intr-o institutie patronata de vechi interese, este ca o floare care nu poate sa aduca primavara...

3. as mai vrea sa vad o propunere de zona - de reamenajare - paper docs - cu macheta si/sau cu deviz alaturat.
Odata ce propunerea este postata, pot sa dau "like" si "share", sau sa scriu despre ceea ce mi-a placut...

4. as mai vrea sa vad cifre propuse- un buget propus pentru 2012 - sa pot sa il compar cu propunerea avizata in CLMB...
Raman un om al cifrelor, cum Nicusor Dan este matematician nu cred ca este prea dificil sa ne evidentieze, pe cazul concret - buget 2012 - ce urmeaza sa se faca si ce propune el si echipa sa.
Cred ca as putea sa apreciez daca este sau nu realist un astfel de buget...

In cateva cuvinte as vrea sa vad cum construieste acum Dan Nicusor si echipa sa in Bucuresti!
Este greu, dar este si provocator si mai cred ca fiecare din noi ar putea sa aprecieze rapid frumosul si eficienta intr-o adminsitratie publica, si sa uite de suspendatele lui Oprescu!

Ca sa castige mai cred ca trebuie sa faca parteneriate politice.
Oare a incercat? Cine il sprijina si cine nu?

Orice ar fi, BAFTA mai departe!

+Quote Post
Vizitator_pasternak.
mesaj Feb 24 2012, 11:38 AM
Mesaj #17

Guests

Nicusor Dan?

Hai sa ne uitam la el:

Avantaje: e tanar si inteligent, vorbeste foarte la obiect, se vede ca e pregatit. In plus, face voluntariat pentru salvarea patrimoniului Bucurestiului de multa vreme. Ma intreb ce il mana in aceasta lupta si cum de nu a cedat pana acum.

Dezavantaje: evident nu are fonduri de campanie, e palid, ciufulit si vizibil ostenit de alergatura. Cum zice in prezentarea pe care si-a facut-o, in loc sa se ocupe de strategii, se ingroapa in hartogarii administrative.

Concluzia mea: imi place programul lui si il votez, dar daca nu reuseste sa delege din munca de uzura pe care o face, nu o sa reuseasca decat sa para inca o figura exotica, marginala, gen Remus Cernea.

Dar cum faci sa ai o organizatie de incredere in spatele tau (nu neaparat mare), fara sa-ti vinzi sufletul?

ohmy.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th January 2020 - 01:12 PM