IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

40 Pagini V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
> Afaceri MLM , da sau nu?, avon,amway,grave,herbalife,gano,oriflame....etc
Vizitator_prostu'.
mesaj Sep 5 2008, 08:15 AM
Mesaj #1

Guests

Am ales doar pe cele mai cunoscute la noi dar sunt sigur ca sunt zeci sau sute de astfel de afaceri.

Sunt curios care este parerea voastra despre aceste afaceri pentru ca eu am o parere foarte proasta atunci cind ele ating zona crepusculara ce se bazeaza exclusiv pe manipularea celorlalti.

unii stabilesc "scari sociale' in cadrul companiei respective si ajung sa-si 'reseteze' creierul si sistemul de valor intun mod cu totul ciudat.
au termene de genul 'as , platina,diamant si milte altele de genul asta.
Dupa parerea mea aceasta afacere este foarte buna pentru cel care a conceput-o si cativa "de la varf" (diamantele) iar in rest totul e gargara. Am conoscut oameni inplicati in aceste sisteme care in timp relativ scurt aproape ca si-au schimbat total valorile proprii cu cele ale companiei. Nu este un lucru atit de rau pentru cei care au "crescut" intelectual insa mi se pare total daunator in cazul celor care au decazut invatind din astfel de sisteme sa manipuleze oamenii si sa-si foloseasca aceste abilitati fara scrupule. Mesaj pentru MLM-isti:
Cum functioneaza sistemul??? f.... aproapele sau cum? cind o sa-i invete cei de la varf pe discipoli ca nu toti vor sa intre in asa ceva si ca atunci cind au un astfel de refuz e mai bine renunte? Chiar asa de important este profitul incat le permiteti unora sa-si distruga vietile prin indepartarea tuturor celor apropiati ? Chiar credeti ca puteti inlocui familia unora dintre ei?? pina unde mergeti? sunt curios. Banii conteaza dar pina unde?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Sep 5 2008, 09:30 AM
Mesaj #2

Guests

Este vorba despre o schema piramidala deghizata in vinzare de produse. Oricat or sa sara de fund in sus toti MLMeii de pe aici, cita vreme plata (comisionul/salariul) tau nu se bazeaza pe vinzarea de produse ci pe numarul de alte persoane aduse in schema, este o teapa piramidala.

Si asta ti-o spune un economist cu multa experienta. Insa nu e nevoie sa ma crezi pe cuvint, poti sa te informezi de pe internet, cautind dupa "MLM pyramid scheme":

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramid_scheme
http://www.vandruff.com/mlm.html
http://www.mlmlegal.com/schemes.html
http://www.youtube.com/watch?v=gbCDIrS7CHM
http://www.pyramidschemealert.org/psamain/home.html

Dincolo de zecile de diagrame pe care ti le face un MLM evangelist pe tabla, dincolo de orele de bullshit, mereu, ai o intrebare simpla la indemana, care te ajuta sa gasesti adevarul:

Sint eu platit din faptul ca vind MULTE produse, sau sint platit din faptul ca aduc MULTI oameni in organizatie? Bullshit-ul devine rafinat atunci cind incearca sa iti demonstreze ca vinzi MULTE produse pentru ca aduci MULTI oameni in organizatie. Dar limitarea asta artificiala (ai putea in teorie sa vinzi multe produse oricui, nu unui membru al sectei) este si cauza pentru care e o schema piramidala, caci numarul de produse pe care poti sa il vinzi este practic infinit, in timp ce numarul de oameni pe care poti sa ii aduci in organizatie, nu numai ca e finit, dar schema ii avantajeaza pe cei de la virf.

Bafta.
PS. Asta nu inseamna ca unii nu fac bani din MLM. Exact ca la Caritas. Doar ca fazanii de jos, n-au nici o sansa.

+Quote Post
Vizitator_Gabi.
mesaj Sep 9 2008, 08:50 AM
Mesaj #3

Guests

Depinde la ce te astepti.
MLM este o afacere atat timp cat o tratezi ca atare adica intai multa munca si dupa aceea rezultate.
Cat timp nu te astepti ca toti cei din jur sa cumpere de latine si sa faca si ei afacerea.
Cat priveste la "scheme" si "diagrame" regulile sunt simple:
[/indent]NU cumparati ceea ce nu aveti nevoie - nimeni sa nu va impuna asta
NU acceptati obligatia de a aduce noi clienti. Daca vreti sa o faceti e ok daca nu - nu
[indent]
NU acceptati obligatia de a cumpara materiale de promovare si altele. Asta trebuie sa fie o optiune pentru dvs
In rest, fiti la fel de exigent cu produsele promovate cum sunteti cu cele cumparate din magazin.
Si cel mai important : nu-i judecati pe cei ce o fac.
Chiar daca nu fac MLM a fost cea mai buna scoala de afaceri pe care am "absolvit-o" smile.gif

+Quote Post
Vizitator_enemgabriel.
mesaj Sep 13 2008, 05:54 AM
Mesaj #4

Guests

Celor mai multi dintre noi ne e cunoscuta zicala:"pasarile de acelasi soi zboara impreuna".Ei bine ,zicala aceasta este adevarata nu doar in cazul pasarilor,ci si al oamenilor bogati,al celor din clasa de mijloc si al oamenilor saraci.Cu alte cuvinte ,cei bogati relationeaza cu cei bogati,cei saraci relationeaza cu cei saraci,iar cei din clasa de mijloc, cu cei din clasa de mijloc.
Daca vrei sa devii bogat trebuie sa-ti stabilesti legaturi cu cei bogati sau cu cei care te pot ajuta sa devii bogat.
Multi oameni isi petrec intreaga viata in compania celor care ii trag inapoi din punct de vedere financiar.
O intrebare pe care ar fi bine sa v-o adresati este: Compania in care lucrez si oamenii cu care imi petrec timpul sunt dedicati imbogatirii mele?Sau sunt mai degraba interesati ca eu sa continui sa lucrez din greu?
Reply With Quote

+Quote Post
Vizitator_claudiu.
mesaj Sep 17 2008, 10:05 AM
Mesaj #5

Guests

Astept comentarii inteligente la tot ce scrie pe

http://contra-mlm.ablog.ro

si

www.cursdeafaceri.com/calea.pdf

Cei foarte curajosi ma pot cauta si la telefon 0727846289, pentru discutii.

Claudiu

Citeaza (prostu' @ Sep 5 2008, 08:15 AM) *
Am ales doar pe cele mai cunoscute la noi dar sunt sigur ca sunt zeci sau sute de astfel de afaceri.

Sunt curios care este parerea voastra despre aceste afaceri pentru ca eu am o parere foarte proasta atunci cind ele ating zona crepusculara ce se bazeaza exclusiv pe manipularea celorlalti.

unii stabilesc "scari sociale' in cadrul companiei respective si ajung sa-si 'reseteze' creierul si sistemul de valor intun mod cu totul ciudat.
Dupa parerea mea aceasta afacere este foarte buna pentru cel care a conceput-o si cativa "de la varf" (diamantele) iar in rest totul e gargara. Am conoscut oameni inplicati in aceste sisteme care in timp relativ scurt aproape ca si-au schimbat total valorile proprii cu cele ale companiei. Nu este un lucru atit de rau pentru cei care au "crescut" intelectual insa mi se pare total daunator in cazul celor care au decazut invatind din astfel de sisteme sa manipuleze oamenii si sa-si foloseasca aceste abilitati fara scrupule. Mesaj pentru MLM-isti:
Cum functioneaza sistemul??? f.... aproapele sau cum? cind o sa-i invete cei de la varf pe discipoli ca nu toti vor sa intre in asa ceva si ca atunci cind au un astfel de refuz e mai bine renunte? Chiar asa de important este profitul incat le permiteti unora sa-si distruga vietile prin indepartarea tuturor celor apropiati ? Chiar credeti ca puteti inlocui familia unora dintre ei?? pina unde mergeti? sunt curios. Banii conteaza dar pina unde?

+Quote Post
Vizitator_prostu'.
mesaj Sep 24 2008, 08:44 AM
Mesaj #6

Guests

[quote name='enemgabriel' date='Sep 13 2008, 05:54 AM' post='3612'
Multi oameni isi petrec intreaga viata in compania celor care ii trag inapoi din punct de vedere financiar.
O intrebare pe care ar fi bine sa v-o adresati este: Compania in care lucrez si oamenii cu care imi petrec timpul sunt dedicati imbogatirii mele?Sau sunt mai degraba interesati ca eu sa continui sa lucrez din greu?
Reply With Quote
[/quote]
Cam asta incerc si eu sa inteleg : care dintre afaceri tip mlm sunt benefice pentru inteligenta oamenilor si ajuta intradevar la o crestere reala a individului si care doar spala creiere si se folosesc de oameni abuziv. Multi invata sa manipuleze insa exista cineva care controleaza situatia si stabileste niste limite?

am fost abordat de astfel de persoane care sunt convinsi ca este "afacerea secolului" si ajung chiar sa te considere fraier ca nu te bagi desi tu poti castiga de 10 ori mai mult ca ei cu afacerea proprie. Stau si ma intreb .....cine si-a batut joc de ei? pentru ca eu cu siguranta i-am taiat de pe lista de prieteni mai ales cind am vazut ca baga pe gat produsele tuturor cunoscutilor prin specula eomotionala.

+Quote Post
Vizitator_ana.
mesaj Sep 24 2008, 10:24 AM
Mesaj #7

Guests

afacerea mlm nu e pentru oricine, ci doar pt cei deschisi la minte si spre alte optiuni financiare.

nu conteaza varsta, pregatirea, poti avea surpriza ca oameni fara facultate sa aiba mintea mult mai deschisa ca cei cu facultate.

trebuie doar sa asculti cu adevarat ce spune planul de marketing, nu sa-ti asculti doar "vocea interioara" care in 99% cazuri iti pune doar piedici sau vorbeste in numele "prietenilor" tai, care nu te vor de succes si care te trag in jos, langa ei, in mediocritate

mlm e afacerea mileniului DACA esti doar hotarit sa te duplici intr-o retea de oameni ambitiosi.
si mai ales care pricep ce inseamna VENIT REZIDUAL, adica activul tau sa fie reteaua de oameni si nu un apartam din care sa iei o chirie liniara...

dar nu oricine are chef sa citeasca cartile potrivite si sa intre intre oameni de succes si sa se convinga din rezultate, nu din vorbe.

e mult mai usor sa stai pe margine sa barfesti si sa insulti, fara sa pricepi de fapt nimic...

+Quote Post
Vizitator_antiradar.
mesaj Sep 24 2008, 11:06 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (enemgabriel @ Sep 13 2008, 05:54 AM) *
Celor mai multi dintre noi ne e cunoscuta zicala:"pasarile de acelasi soi zboara impreuna".Ei bine ,zicala aceasta este adevarata nu doar in cazul pasarilor,ci si al oamenilor bogati,al celor din clasa de mijloc si al oamenilor saraci.Cu alte cuvinte ,cei bogati relationeaza cu cei bogati,cei saraci relationeaza cu cei saraci,iar cei din clasa de mijloc, cu cei din clasa de mijloc.
Daca vrei sa devii bogat trebuie sa-ti stabilesti legaturi cu cei bogati sau cu cei care te pot ajuta sa devii bogat.

100% de acord cu 'enemgabriel'
de-a lungul timpului mi-am dat seama ca intr-adevar imi petrec mult din viata in compania
unora care ma trag inapoi chiar daca nu o fac in mod voluntar
am ajuns la concluzia ca daca vreau sa realizez mai mult, va trebui sa construiesc si alte relatii
cu oameni care daca nu ma propulseaza inainte, cel putzin sa nu ma traga inapoi

raspunsul meu la cele doua intrebari de mai sus:
nu
da

sa fim sanatosi

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 24 2008, 11:09 AM
Mesaj #9

Guests

o afacere buna este o afacere din care iti ies bani.
daca dupa un an nu castigi cel putin 1000 de euro pe luna atunci nu are rost sa iti enervezi prietenii si familia incercand sa-i atragi in "afacerea vietii lor". sunt curios care este castigul real al cuiva implicat in asta pentru ca toti cei pe care ii cunosc (2 la numar smile.gif) si care au incercat sa ma convinga nu au putut sa-mi spuna o cifra exacta. de obicei incep cu poeziile invatate de acasa, de genul "fiecare castiga in functie de cat de dedicat este acestei afaceri" sau "nu conteaza cat castigi peste un an, conteaza cat o sa castigi peste 5 ani si in plus ai satisfactia ca ai intrat in cercul afaceristilor care vor ajunge magnati la pensie"
nu sunt impotriva afacerilor de tip mlm. daca te pricepi si castigi bine, atunci continua. daca insa nu faci decat sa-ti stresezi prietenii pe bani putini, mai bine renunti. nu imi plac vanzarile si marketingul asa ca nu m-au atras niciodata "oportunitatile" de acest gen si am ajuns sa-i evit pe oamenii care la fiecare discutie imi laudau reteaua in care au intrat si incercau sa ma convinga si pe mine sa intru.
dar pana la urma, fiecare isi face calculele cum stie mai bine.

+Quote Post
Vizitator_wall_street.
mesaj Sep 30 2008, 12:49 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (prostu' @ Sep 5 2008, 08:15 AM) *

Experienta personala: am fost in USA ( NYC) si lucram la un restaurant. Am intrat in vorba cu un client care venise aproape de terminarea programului, si nu stiu cum a venit vorba ca sunt din Romania. El, f incantat, zicea ca are ceva parteneri de afaceri pe aici. Imi da o carte de vizita, sediul firmei lui era in World Financial Center ( dati un search pe GOOG daca nu stiti...). Ma gandeam ca e ceva tip cu bani multi.... el insista sa imi faca o prezentare a firmei lui. Ma duc la el gandindu-ma ce sa ii spun despre Romania, etc.... cand colo, el era reprezentant Amway smile.gif) Asta era afacerea lui. Acuma, adevarul e ca tipul avea o retea enorma pe toate continentele, iar 'partenerii de afaceri' erau de fapt niste baieti din .ro pe care le i-a bagat in schema... finally, merita daca ai o meserie gen doctor, sau ceva in care sa iti poti folosi potentialul multiplicator... in rest, e beef...
PS: sunt impotriva MLM smile.gif)

+Quote Post
Vizitator_Remusica.
mesaj Sep 30 2008, 12:52 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Gabi @ Sep 9 2008, 08:50 AM) *
Depinde la ce te astepti.
MLM este o afacere atat timp cat o tratezi ca atare adica intai multa munca si dupa aceea rezultate.
Cat timp nu te astepti ca toti cei din jur sa cumpere de latine si sa faca si ei afacerea.
Cat priveste la "scheme" si "diagrame" regulile sunt simple:
[/indent]NU cumparati ceea ce nu aveti nevoie - nimeni sa nu va impuna asta
NU acceptati obligatia de a aduce noi clienti. Daca vreti sa o faceti e ok daca nu - nu
[indent]
NU acceptati obligatia de a cumpara materiale de promovare si altele. Asta trebuie sa fie o optiune pentru dvs
In rest, fiti la fel de exigent cu produsele promovate cum sunteti cu cele cumparate din magazin.
Si cel mai important : nu-i judecati pe cei ce o fac.
Chiar daca nu fac MLM a fost cea mai buna scoala de afaceri pe care am "absolvit-o" smile.gif

^ As zice ex-Amway smile.gif

Citeaza (enemgabriel @ Sep 13 2008, 05:54 AM) *
Reply With Quote

^ Amway brainwashed.
Repetati aceleasi si aceleasi poezii intruna, nu mai existati in afara casetelor si carticelelor lor, in afara prezentarilor de produs si a BBSurilor, a weekend seminarelor si a viselor nebunesti ca veti ajunge diamanti si ca cineva va va da bani pana la moarte fara sa mai faceti nimic. Visati la libertate dar sunteti doar niste hamsteri care orbiti de cascaval invart rotita pentru ca altii destepti sa se imbogateasca.
Vorbesc din perspectiva unuia care de ani buni are pe cineva din familie infectat de buba neagra numita Amway

Respect

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Sep 30 2008, 01:33 PM
Mesaj #12

Guests

Sistemele MLM au un mare potential de spalare a creierelor angajatilor - vezi pe factnet.org pe forumul de discutii/ sectiunea Corporate scandaluri din firmele tip MLM.

+Quote Post
Vizitator_Baimareanka.
mesaj Sep 30 2008, 02:03 PM
Mesaj #13

Guests

MLM merge. Ceea ce conteaza este sa stii CAND SA INTRI in schema si CAND SA IESI. In ultimii 14 ani am "activat' in 5 retele, prima fiind pensiile private (si in care voi fi beneficiar peste doar 5 ani !), iar ultima fiind "cosmetica". Da, am castigat si cate 600 euro / lun asi am avut luni cu doar 50-100 euro. Dar cand remarci "saturatia" sau "tendinta de blocare" (sic- 2 termeni despre care apostolii MLM se tem (fara motiv) sa vorbeasca) trebuie sa iesi ...si sa intri in alta retea...CAT SE POATE DE NOUA! Ca orice afacere, are plusuri si minusuri...si legile ei (sociale, financiare). Succes celor curajosi....!

PS - APARENT M.L.M. seamana cu Caritas-ul....dar comparatia este deplasata si fortata.

+Quote Post
prostu
mesaj Oct 8 2008, 08:32 AM
Mesaj #14

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 8
Inscris: 4-September 08
Utilizatorul numarul: 2 809

Citeaza (ana @ Sep 24 2008, 11:24 AM) *
afacerea mlm nu e pentru oricine, ci doar pt cei deschisi la minte si spre alte optiuni financiare.

nu conteaza varsta, pregatirea, poti avea surpriza ca oameni fara facultate sa aiba mintea mult mai deschisa ca cei cu facultate.

trebuie doar sa asculti cu adevarat ce spune planul de marketing, nu sa-ti asculti doar "vocea interioara" care in 99% cazuri iti pune doar piedici sau vorbeste in numele "prietenilor" tai, care nu te vor de succes si care te trag in jos, langa ei, in mediocritate

mlm e afacerea mileniului DACA esti doar hotarit sa te duplici intr-o retea de oameni ambitiosi.
si mai ales care pricep ce inseamna VENIT REZIDUAL, adica activul tau sa fie reteaua de oameni si nu un apartam din care sa iei o chirie liniara...

dar nu oricine are chef sa citeasca cartile potrivite si sa intre intre oameni de succes si sa se convinga din rezultate, nu din vorbe.

e mult mai usor sa stai pe margine sa barfesti si sa insulti, fara sa pricepi de fapt nimic...

VAD CA ARE SUCCES SUBECTUL smile.gif)
Am ales sa-ti raspund tie pentru ca mi se pare ca tu "vorbesti din manuale sau cursuri" MLM. Am eu impresia sau tu chiar ai schimbat total sistemul ce valori de catre cei la care "activezi". iti dau un mic sfat:
Ia tot ce-i bun din ceea ce te invata ei si profita de sistemul de educatie astfel incat sa-ti poti continua viata si fara ei ( in sensul ca scoala e buna dar nu exagera) pentru ca daca doamne fereste ei pica si tu esti varza.Daca tot ai invatat sa nu mai fi negativista ar fi bine sa inveti in continuare pentru ca inca ai tendinta de minimalizare a meritelor personale si ridicare in slavi a celor care te-au salvat (a se citi te-au folosit). Vezi ca termenul "active" difera de la afacere la afacere si sa nu fi cumva socata daca "activele tale reziduale" dispar dintr-o data. Nu fa gresala sa compari domeniul real estate cu "reteaua de oameni" ca oamenii dispar cind au probleme pe cind proprietatile raman si merg inchiriate in continuare. Ai grija de tine "ANA" sa nu fi distrusa de "oamenii ambitiosi" si daca se ajunge la asa ceva nu uita o vorba Romaneasca: Mai bine plange mama lor decit a mea. Invata sa-i folosesti si tu pe ei cum te folosest ei pe tine atunci cind iti intra cu bocancii in viata si iti speculeaza toate cunostintele si prietenii.

+Quote Post
Vizitator_beez.
mesaj Nov 5 2008, 02:35 PM
Mesaj #15

Guests

sunteti chiar cumpliti. Cine spune ca intr-un mlm bun nu poti face bani numai din vanzarea produselor? de 2 ani eu castig aprox 1500 dolari in fiecare luna numai din vanzarea produuselor, fara sa " bag" pe nimeni in afacere. Muncesc putin, dar f eficient si ma opresc la 10 - 15 ore de munca pe saptamana. Evident ca poti castiga bani multi, pt cine vrea asta....insa voi care huliti de pe margine preferati sa aruncati cu noroi intr-o chestie pe care nu o pricepeti si pt ca sunteti enorm de lenesi. mai vb.

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Nov 10 2008, 09:54 PM
Mesaj #16

Guests

in primul rand MLM nu este o afacere in adevatul sens al cuvantului... adica este, dar nu e a ta... tu esti doar unealta afaceristilor

in al doilea rand nu pot concepe o afacere in care scopul tau principal nu este vanzarea (si eventual productia) ci aducerea de omuleti si manipularea lor.

Afacerea inseamna sa iti deschzi pe cont propriu (sau cu prieteni/asociati) o ferma/firma de transport/agentie imobiliara, depinde la ce te pricepi tu mai bine, lucrezi 14-16 ore pe zi, iti platesti impozitele, angajatii, furnizorii si poate ramai cu niste banuti. Poate esti mai norocos sau talentat decat alti 90% si dupa 1-2 ani reusesti sa iti dezvolti frumusel activitatea. Asta e afacerea in adevaratul sens al cuvantului.

Din pacate imaginea afaceristului roman este un jmeker cu 2 clase, imbracat in armani, cu ochelari de soare negri care sta la volanul unui BMW negru nou-nout care nu lucreaza nimic toata ziua, ci doar ii vin banii. Probabil asta e modelul dupa care se ghideaza naivul roman si intra in jocul MLM-urilor (care nu este deloc un joc ieftin pentru fraier).

Adevarat cum scrie mai sus ca nu vei obtine niciodata succes stand la birou 8 ore pe zi si apoi acasa... daca vrei o afacere trage tare unde te pricepi mai bine si fi pregatit sa sacrifici multe lucruri si placeri din viata, caci afacerea va fi parte din tine.

+Quote Post
Vizitator_hahalera.
mesaj Nov 10 2008, 10:09 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (beez @ Nov 5 2008, 02:35 PM) *
sunteti chiar cumpliti. Cine spune ca intr-un mlm bun nu poti face bani numai din vanzarea produselor? de 2 ani eu castig aprox 1500 dolari in fiecare luna numai din vanzarea produuselor, fara sa " bag" pe nimeni in afacere. Muncesc putin, dar f eficient si ma opresc la 10 - 15 ore de munca pe saptamana. Evident ca poti castiga bani multi, pt cine vrea asta....insa voi care huliti de pe margine preferati sa aruncati cu noroi intr-o chestie pe care nu o pricepeti si pt ca sunteti enorm de lenesi. mai vb.

ei fi tu vreun pui de zmeu daca tu castigi 25-37 dolari pe ora vanzand produse de retail gen parfumuri si detergenti biggrin.gif

cu un comision de 30% pe produs insemana ca vinzi produse de 5000 de dolari pe luna! mamaaaaa laugh.gif pai de ce nu faci asta full time?

+Quote Post
rakkone
mesaj Nov 11 2008, 08:06 AM
Mesaj #18

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Citeaza (hahalera @ Nov 10 2008, 10:09 PM) *
ei fi tu vreun pui de zmeu daca tu castigi 25-37 dolari pe ora vanzand produse de retail gen parfumuri si detergenti biggrin.gif

cu un comision de 30% pe produs insemana ca vinzi produse de 5000 de dolari pe luna! mamaaaaa laugh.gif pai de ce nu faci asta full time?

Hehehe, pai daca ar face asta fulltime pe luna nu ar putea sa intre pe forumuri sa ne ecsplice cum face el din MLM 1500 de para, in numa 10 ore pe saptamana. Dohh... laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_prostu'.
mesaj Nov 17 2008, 09:45 AM
Mesaj #19

Guests

Oare mai fac bani mlm-istii??? eu zic ca nu prea . Poate ca stiti vorba aia ca prosti se nasc tot timpul si ca mama prostiilor e tot timpul gravida. Dar va loveste crunt un adevar in fata: Mai au prostii bani??? Nu cred ca mai au ,un lucru esential ca sa poti vinde un produs care nu este "neaparat necesar" asa cum sunt cam 99 % din produsele mlm .
Cum merge azi "afacerea" VOASTRA?
Cum merg "activele " voastre?

Am spus eu mai demult ca in vremuri de ... activele astea dispar da nu m-a luat nimeni in seama.
Cunosc un mlm-ist care in ultima vreme nu prea se mai lauda ca merge cu firma prin strainatatzuri . A cam inceput sa stea acasa sau sa deplaseze la "cursuri" doar prin locatii de ... unde merg copii in tabara. S-a dus baba cu colaci....... acum sa va vad.......... cum merge "afacerea"..........

+Quote Post
Vizitator_enemgabriel.
mesaj Nov 18 2008, 08:01 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (prostu' @ Nov 17 2008, 09:45 AM) *
Oare mai fac bani mlm-istii??? eu zic ca nu prea . Poate ca stiti vorba aia ca prosti se nasc tot timpul si ca mama prostiilor e tot timpul gravida. Dar va loveste crunt un adevar in fata: Mai au prostii bani??? Nu cred ca mai au ,un lucru esential ca sa poti vinde un produs care nu este "neaparat necesar" asa cum sunt cam 99 % din produsele mlm .

Am spus eu mai demult ca in vremuri de ... activele astea dispar da nu m-a luat nimeni in seama.
Cunosc un mlm-ist care in ultima vreme nu prea se mai lauda ca merge cu firma prin strainatatzuri . A cam inceput sa stea acasa sau sa deplaseze la "cursuri" doar prin locatii de ... unde merg copii in tabara. S-a dus baba cu colaci....... acum sa va vad.......... cum merge "afacerea"..........

Foarte interesante discutiile,dar,oare cate persoane stiu cu adevarat ce inseamna MLM?Cati din dumneavoastra a citit o carte de dezvoltare personala?
Ce inseamna pentru tine "PROSTI"?Ti se pare ca suplimentele alimentare(de calitate) nu sunt necesare ,in situatia in care suntem agresati in fiecare zi de factorii externi de poluare?Pentru cineva care a scris mai sus:ce intelegi tu prin sistem PIRAMIDAL?
Vreau sa retineti un lucru(pentru cei Anti mlm):afacerile mlm sunt pentru toata lumea dar nu pentru oricine,asa ca nu este nici o problema daca nu va intereseaza,nicio suparare,fiecare isi alege drumul cel mai scurt si cel mai frumos catre succes.
Daca doriti sa avem discutii civilizate despre mlm si nu despre o firma ,va astept pe mesenger:petreflp este idul meu.

+Quote Post
Vizitator_prostu'.
mesaj Nov 19 2008, 11:22 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (enemgabriel @ Nov 18 2008, 08:01 AM) *
Foarte interesante discutiile,dar,oare cate persoane stiu cu adevarat ce inseamna MLM?Cati din dumneavoastra a citit o carte de dezvoltare personala?
Ce inseamna pentru tine "PROSTI"?Ti se pare ca suplimentele alimentare(de calitate) nu sunt necesare ,in situatia in care suntem agresati in fiecare zi de factorii externi de poluare?Pentru cineva care a scris mai sus:ce intelegi tu prin sistem PIRAMIDAL?
Vreau sa retineti un lucru(pentru cei Anti mlm):afacerile mlm sunt pentru toata lumea dar nu pentru oricine,asa ca nu este nici o problema daca nu va intereseaza,nicio suparare,fiecare isi alege drumul cel mai scurt si cel mai frumos catre succes.
Daca doriti sa avem discutii civilizate despre mlm si nu despre o firma ,va astept pe mesenger:petreflp este idul meu.

De ce sa nu avem discutii civilizate aici??

Sa mentionez cativa autori: Robins,Ziglar,Hill,Wattles,Tracy,Eker,Anderson,Carnegie,Glaser, Kiosaki,Trump...etc. Si nu una ci zeci de carti. Tu cred ca ai citit mai mult Rohn care scrie minunat si a scolit cativa mlm-isti de prin America. Vezi tu ? cam asta este problema mea si vreau sa iau atitudine pe subiectul asta tocmai pentru ca in multe afaceri mlm din Romania sunt multi profitori care se considera deasupra tuturor doar pentru ca sistemul din care fac ei parte le-a pus o carte in mana.De ce nu le spune nimeni adevarul oamenilor (sau daca o fac sunt foarte putini) despre sistemul real cum functioneaza "afacerea".De ce invata la cursuri ca trebuie sa le f....... nervii tuturor cunoscutilor cu fraze de genul: "Trebuie sa discut ceva important cu tine" ,"trebuie sa vi la o intalnice care iti va schimba viata" . Daca sistemul vostru e bun de ce nu excludeti NICIODATA profitorii din el ? aaaaa mi-am amintit -ADUC BANI!. De ce mintiti oamenii ca le va fi bine speculati nevoia lor de apartenenta astfel incat unii dintre ei isi distrug viata cind ajung sa creada in sistemul ala dar nu mai cred deloc in ei insisi?. Nu spun ca tu faci asta si am generalizat un pic insa sunt sigur ca sti despre ce vorbesc. Poate sunt un idealist insa consider ca nimeni,repet, NIMENI nu ar trebui sa profite de cineva cind il baga intrun sistem mlm. Daca un sistem mlm nu educa persoanele nou venite ci doar ai indoctrineaza atunci consider ca totul este o pierdere de timp si de BANI.

Lumea trebuie sa stie ca in fiecare afacere mlm sunt si jeguri ordinare de care trebuie sa se pazeasca si daca nu a avut nimeni tupeu sa o spuna atunci o zic eu.

p.s. Anumiti mlm-isti au distrus si otravit discutile de pe forum curteaveche.ro cu parerea lor de ...

mai lasati-neeee ,lasati-neeeeeeeee ce ne-am saturat de voi . Nu mai poate omul sa schimbe o parere din cauza dobitocilor care vorba aia "au ghiul pe mana si baranza cu praz intre dinti".

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Nov 20 2008, 03:14 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (prostu' @ Nov 17 2008, 09:45 AM) *

E trist ca stam pe margine si radem de cei care fac ceva diferit de noi, care incearca cat de putin sa-si schimbe viata, sa castige bani in plus...si daca acesti oameni nu ar fi facut MLM si si-ar fi deschis firma lor si ar fi dat gres cum au dat unii dintre prietenii dumneavoastra in MLM tot ati fi ras de ei.
Stiti de ce, pt ca asa suntem noi oamenii, nu reusim sa ne bucuram de binele aproapelui, daca lui ii merge bine il invidiem si cautam motive si scuze pt care ii merge bine(ignorand munca lui dand vina pe noroc), daca ii merge prost radem, batjocorim si aratam cu degetul...
...un prieten adevarat niciodata nu o sa rada de prietenul lui indiferent de ce ar face acesta, un prieten adevarat isi sustine prietenii la greu, nu rade de ei, nu-i arata cu degetul...si nu-i vorbeste pe forumuri in batjocura....

+Quote Post
rakkone
mesaj Nov 20 2008, 08:23 AM
Mesaj #23

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

@ george: Prieten drag, tu stiu ca esti asa cum am mai spus brainwashed, primul lucru care va invata de ex la Amway este sa nu ii ascultati pe cei din jur, pe cei care va spun ca economic sistemul MLM este inept si este aidoma unui sistem piramidal, primul lucru care pe vi-l spun e ca restul lumii sunt dusmani si vor sa va traga inapoi, singura sursa de adevar si bunastare sunt Amway si emulii lor, Network 21. Nimeni nu rade de voi, eu incerc in van de ani de zile sa ii explic unei persoane de la mine din familie ca greseste, ca munceste in gol pentru bunastarea altora si ca daca ar fi lucrat in domeniul in care se pricepe cu atata hotarare cu care trage in gol targa pe uscat pentru Amway ar fi ajuns foarte bogat.
Aveti afacerea voastra... CARE AFACERE, ORBILOR???!!!!!! nu aveti nimic, stiti doar niste oameni, o afacere reprezinta POSESIE de bunuri, de servicii, de licente, de piete de desfacere, de mijloace de productie, etc. Voi nu aveti nimic, cum spuneam sunteti niste hamsteri care invart o roata. Daca am o afacere, maine o vand si iau niste bani pe ea. Tu poti vinde ceva? Ai ceva propriu? Stii niste agarici, pe care eventual i-ai prostit, si care cumpara produse. La fel cum si tu cumperi niste produse extrem de scumpe, ca sa strangi puncte sa nu se uite urat reteaua la tine. Toti sperati asa cum am mai zis sa ajungeti diamanti, dar te intreb cati diamanti sunteti in lume, comparativ cu sutele de mii de fraieri care cumparat pasta de dinti cu 300000 de lei, si detergetul minune iar cu mormane de bani, si filtrul de apa de 30 de milioane, etc???? Va mint ca pe prosti de ani de zile ca afacerea e in crestere, ca viitorul e Amway, ca uite de maine Coca Cola o sa vanda numai prin amway, ca mallurile sunt pe moarte, etc.
Cum puteti sustine ca un sistem economic ca al vostru are cum sa fie viabil? Cum sa fie viabil sa cumperi cate o pasta de dinti si sa o primesti prin curier? "Supermarketurile sunt pe moarte, ele platesc spatii, noi nu platim niciun depozit, nu platim chirii"... Pai ei platesc, dar de la ei cumpara milioane de oameni portbagaje pline, au rulaj saptamanal de marfa cat nu aveti voi pe an. Voi dintr-o pasta de dinti vreti sa platiti drepturi tuturor celor de deasupra voastra, cum dracu sa fie eficient un asemenea sistem??? Cum este posibil ca cineva sa va plateasca 21% drepturi de autor toata viata cand va retrageti? Din ce sa va plateasca asta daca nu din niste adaosuri magaresti, care fac produsul nevandabil si neatractiv? 21% voua, procente mai mici alora de sub voi, munti de procente peste dealuri de procente, si voi inca sunteti convinsi ca economic sistemul asta poate exista...
Nuu, afacerea voastra nu e reprezentata neaparat de cat vinzi, ci de cati oameni aduci in retea, reteaua e afacerea. Va cred, la cat platiti saptamanal pentru cursurile lor de indobitocire, pentru Kiosaki cu Tata bogat, tata sarac, pe casete care spun pe diverse voci aceleasi platitudini si minciuni, intradevar este o MARE afacere, dar pentru ei, nu pentru voi. V-AU SPUS VREODATA CAT CASTIGA AFACEREA SI COMPANIA DIN VANZAREA DE MATERIALE PROMOTIONALE SI DE PREGATIRE, DIN EXCURSII PLATITE LA PRETURI TRIPLE, SI CAT CASTIGA DIN VANZAREA PROPRIUZISA DE PRODUSE? Toata reteaua asta este o mare scamatorie, singurii bogati sunt initiatorii si un grup de persoane intens mediatizate in retea, pe care vi-i plimba mereu prin fata pe la simpozioane drept exemplu de reusita dar care pot sa pariez o mana si un picior ca sunt platiti de retea pentru asta, nu isi scot banii vanzand produse. Ma fac sa rad alea cu "uite doctorul, uite avocatul ala care vinde afacerea, a castigat milioane din afacere dezvoltand-o"... Ala este platit pentru asta orbilor, este platit sa fie globuletzul de aur care va ia mintile la toti cotizantii.

Pace voua

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 20 2008, 10:40 AM
Mesaj #24

Guests

Cred ca rakkone a luat o scurtatura si a spus multe kestii care le-as fi spus si eu mai incolo insa nu am vrut sa fiu atit de dur.

Hai sa atingem esenta cu 2-3 idei de baza:
Poate ce spun nu este real sau poate e adevarat:

Exista in america o adevarata industrie a liderilor motivationali care nu au nicio legatura cu "afacerea" din care faceti voi parte ci sunt platiti de catre "angajatorii" vostrii cu milioane de dolari ca sa-i invete pe mlm-sti anumite tehnici de dezvoltare personala dar mult mai multe tehnici de manipulare decit va puteti imagina.

Putem deduce ca daca sistemele respective va imbunatatesc viata intrun fel ele pot fi acceptate ca pozitive dar nu sunt incantat de ideea ca o mare parte din oamenii ce intra in sistem sunt speculati emotional si financiar la maxim astfel incat ajung sa depinda total de companie. Un om care incearca o afacere dar da gres macar invata ceva insa intrun sistem mlm ei "te iarta" (pentru ca consumi deci produci) si nu prea inveti niciun kkat decit ca vei depinde de ei toata viata. Daca iesi din sistem si revii la viata reala ea nu te va ierta niciodata . Pot accepta ca unii oameni sa "o duca mai bine" alaturi de ei si ma bucur pentru asta insa nu pot accepta ca unii vor fi intodeauna "aruncati la gunoi" tocmai pentru ca nu produc indeajus dupa ce le-au exploatat toate resursele(prieteni,familie etc.). Un om lovit de un astfel de sistem este mul mai distrus decit unul care nu a intrat niciodata in asa ceve. Sa nu-mi veniti cu texte de genul :"La noi e raiul pe pamant si nu se intampla asa ceva " sau "noi avem doar oameni buni" ca nu pun botul .Am trecut de varsta aia desi prefer un comportament infantil pentru ca e mai popular.

Aveti grija in ce va bagati iar cei deja bagati aveti grija sa nu iesiti prea sifonati si sa va intoarca lumea spatele. Exista multe lucruri pe lumea asta mai importante decat banii si ar fi bine sa aflati asta mai devreme pina nu e prea tarziu.

Daca ati muncii pentru voi cu atita devotament si dedicare este imposibil sa nu aveti succes si asta este singurul adevar!

Multa bafta!

+Quote Post
Vizitator_petreflp.
mesaj Nov 30 2008, 12:25 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 20 2008, 10:40 AM) *
Cred ca rakkone a luat o scurtatura si a spus multe kestii care le-as fi spus si eu mai incolo insa nu am vrut sa fiu atit de dur.

Hai sa atingem esenta cu 2-3 idei de baza:
Poate ce spun nu este real sau poate e adevarat:

Exista in america o adevarata industrie a liderilor motivationali care nu au nicio legatura cu "afacerea" din care faceti voi parte ci sunt platiti de catre "angajatorii" vostrii cu milioane de dolari ca sa-i invete pe mlm-sti anumite tehnici de dezvoltare personala dar mult mai multe tehnici de manipulare decit va puteti imagina.

Putem deduce ca daca sistemele respective va imbunatatesc viata intrun fel ele pot fi acceptate ca pozitive dar nu sunt incantat de ideea ca o mare parte din oamenii ce intra in sistem sunt speculati emotional si financiar la maxim astfel incat ajung sa depinda total de companie. Un om care incearca o afacere dar da gres macar invata ceva insa intrun sistem mlm ei "te iarta" (pentru ca consumi deci produci) si nu prea inveti niciun kkat decit ca vei depinde de ei toata viata. Daca iesi din sistem si revii la viata reala ea nu te va ierta niciodata . Pot accepta ca unii oameni sa "o duca mai bine" alaturi de ei si ma bucur pentru asta insa nu pot accepta ca unii vor fi intodeauna "aruncati la gunoi" tocmai pentru ca nu produc indeajus dupa ce le-au exploatat toate resursele(prieteni,familie etc.). Un om lovit de un astfel de sistem este mul mai distrus decit unul care nu a intrat niciodata in asa ceve. Sa nu-mi veniti cu texte de genul :"La noi e raiul pe pamant si nu se intampla asa ceva " sau "noi avem doar oameni buni" ca nu pun botul .Am trecut de varsta aia desi prefer un comportament infantil pentru ca e mai popular.

Aveti grija in ce va bagati iar cei deja bagati aveti grija sa nu iesiti prea sifonati si sa va intoarca lumea spatele. Exista multe lucruri pe lumea asta mai importante decat banii si ar fi bine sa aflati asta mai devreme pina nu e prea tarziu.

Daca ati muncii pentru voi cu atita devotament si dedicare este imposibil sa nu aveti succes si asta este singurul adevar!

Multa bafta!

Nici nu stiu cu ce sa incep......
Se vede treaba ca persoanele care aduc anumite acuzatii(nefondate,pentru ca nu exista suficiente argumente),nu agreaza sistemul MLM,fie ca nu il cunosc,fie ca au inceput o afacere de tip mlm si au avut dezamagiri(pentru ca este de munca,munca grea)si ulterior au renuntat,fie le-a lipsit cel de al 3-lea tip de educatie(educatie financiara),fie sunt frustrati,fie nu cunosc niciun tip de plan de marketing,fie le place munca pe care o fac(si pentru asta nu-i condamn),fie nu si-au descoperit adevarata valoare(daruieste si vei primi) si lista poate continua.
Da, afacerea nu este a noastra, noi (cel putin eu),suntem parteneri cu firma cu care colaboram(forever living products) si deci detin o mica afacere.Ca suntem sau nu orbi,e problema noastra ca vedem ceea ce ne multumeste.
Eu nu imi vand afacerea,pentru ca nu este de VANZARE,ea imi poate indeplini cele mai marete vise(depinde de mine si nu de cei din retea,daca nu lucrez pentru oamenii mei din retea=0 bonus).
da, cunosc niste fiinte umane(numite de tine agarici),care cumpara niste produse scumpe ,si eu cumpar,dar sunt banii nostri si facem ce vrem cu ei,da?ok.E adevarat ca nu sunt prea multi diamanti in lume,pentru ca nici firme serioase de mlm nu sunt multe,sau poate ca nici multi oamenii nu sunt suficienti de pregatiti pentru a ajunge diamanti(nici eu).
Corect,ei vand mii de paste de dinti(desi nu cred),dar defapt nu vanzatorul este de vina pentru proasta calitate(in raport cu pretul),nu este nicio suparare daca cumperi de la ei,dar intreb :tu pe cine vrei sa imbogatesti?
Referitor la comisioane:eu zic sa studiezi planurile de marketing de la mai multe firme si mai apoi sa iti spui parerea,exista riscul sa spui lucruri neadevarate (de exemplu,ai spus ca noi platim comisioane,nu ,nu noi platim comisioane ci firma mama).
Ba da, afacerea se bazeaza pe rulajul de produse din retea,nu cum spui tu ca in functie de nr. de inscrisi.(daca inscriu 200 de persoane in retea si NIMENI nu cumpara NIMIC de la firma,de unde sa ma plateasca firma?).
Nimeni nu este obligat sa mearga la seminarii(cum de altfel nimeni nu este obligat sa cunoasca principiile MLM),dar oare ca sa ajungi inginer cati bani cheltui prin facultate?cate spagi trebuie sa dai sa ajungi inginer,si cine iti garanteaza ca vei avea un LOC DE MUNCA SIGUR?etc.
Singuri bogatii sunt initiatorii??????okSa zicem ca eu maine descopar vaccinul care distruge celula canceroasa,oare merit ceva?sau sa zicem ca eu iti pot da informatia precum ca exista in lume o planta cu 200 de principii active,crezi ca merit sa fiu rasplatit pentru asta(nu de tine normal ci de firma care mi-a dat si mie informatia asta)?
Restul afirmatiilor nu le comentez pentru ca eu consider ca tu nu sti planul de marketin al Forever Living Products si as fi nepoliticos sa te acuz pe nedrept.

"Una din cele mai răspândite «maladii» ale prezentului este cea a «buzunarului gol». Dacă vrei să reduci numărul celor suferinzi, dă-le oamenilor şansa să câştige pe măsura propriei valori. Este cel mai bun remediu!"
Rex Maughan-Chairman/CEO
Forever Living Products

+Quote Post
Vizitator_petreflp.
mesaj Nov 30 2008, 12:26 PM
Mesaj #26

Guests

scuze mesajul era pentru rakkone,apropo Ene Petre este numle meu ,al tau?

+Quote Post
Vuck
mesaj Nov 30 2008, 02:49 PM
Mesaj #27

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 19-August 08
Utilizatorul numarul: 2 463

Tinand cont. ca MLM-ul este o recomandare a lui Robert Kiosaky eu zic ca merita se "te bagi" daca te intereseaza afacerile

+Quote Post
Vizitator_sidasinu.
mesaj Dec 1 2008, 08:24 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Vuck @ Nov 30 2008, 02:49 PM) *
Tinand cont. ca MLM-ul este o recomandare a lui Robert Kiosaky eu zic ca merita se "te bagi" daca te intereseaza afacerile

Domnilor, cine este Kiosaky??
Daca nu-l descopereau amway-istii si nu il foloseau in scop propriu(apropo,intrarea la un seminar tinut de Kiosaky,am auzit pe ocaseta de la n21 este 5000 de dolari) acest Kiosaky nici n-ar fi existat.
Ce lucruri noi aduce in cartile sale??
Spune niste platitudini referitor la ce minunat este sa fii investitor in loc sa muncesti toata viata care s-au mai spus de sute de ori inaintea lui si ne-a dat pe spate pentru ca asa ne spune marele guru din n21.
Si ca sa vezi cum este distorsionata toata aceasta treaba:merita sa te bagi pentru ca recomanda mlm-ul Kiosaky laugh.gif .
Pai nu mlm-ul ilrecomanda pe el,fratilor,cine mai citeste cartile alea in afara de mlm-isti??

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Iulian..
mesaj Dec 1 2008, 08:42 AM
Mesaj #29

Guests

Salut!
Cred ca si tu stii, ca ai facut, ceea ce condamni ca fac MLM-istii. Ai creeat un curent de opinii. Subiectul este incitant, este citit, oamenii reactioneaza, urmaresti sa ii influentezi si sa-i manipulezi intr-o anumita directie sau chiar mai multe directii. Consider ca mult mai bine era daca ramaneai cu adevarat impartial si ramaneai la titlul temei.
Din cate imi dau seama ceva te-a suparat. E dreptul tau sa fii suparat. Dar sa manipulezi oamenii in directia supararii tale, asta nu e frumos si nu iti face cinste. Daca era sa faci ceva, intr-o anumita directie era bine sa te documentezi, macar bine, dupa care sa lansezi un anumit curent de opinie.
Sa stii ca intregul comert se bazeaza pe manipulare. Cum deschizi tembelizorul este imposibil sa ratezi vreo reclama. Automat produsul se vinde. Si nimeni nu este luat de urechi ca cineva manipuleaza si indoctrineaza, ca sunt cativa, putini la numar care se imbogatesc. In acest caz se merge pe o manipulare mult mai complexa, vizuala, auditiva, emotionala, mentala.
In MLM tu vb doar de manipulare emotionala. Cine-i mai perfid in manipulare?

Ceea ce te-a suparat este faptul ca tu consideri ca ti-a fost calcat in picioare posibilitatea de a alege. Si aici s-ar putea sa ai dreptate, ptr ca sunt unele firme americane de MLM, care procedeaza astfel. Asa merge la americani. La noi in schimb nu asa functioneaza. Noi suntem latini, sensibili, poeti.
Te rog frumos sa te mai documentezi si ai sa iti dai seama ca si MLM-ul este pur si simplu o afacere care functioneaza doar daca iubesti si te daruiesti celorlalti. Si de ce? ptr ca din ceea ce stii tu, daruiesti si altora. Spre ex. stii despre un produs care poate ajuta foarte multi oameni sa ramana sanatosi. Ai cel putin 2 posibilitati: 1) sa il tii doar pentru tine! Asta da dovada de un anumit egoism, 2) sa le spui si prietenilor, cunostintelor, apropiatilor tai! Asta da dovada ca iti pasa si ca ii iubesti.
Uite in cateva cuvinte cum vad eu MLM-ul! Pentru mine si nu numai, Banii sunt o consecinta, un mijloc de a te face mai bun, mai iubitor si NU un scop!
Sa stii ca pentru a ajunge aici este necesar sa depui un mare efort si necesita multa munca!
Cine va dori sa mai purtam discutii pe aceasta tema ii invit sa ma contacteze pe mess: serafim_77

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Iulian..
mesaj Dec 1 2008, 08:49 AM
Mesaj #30

Guests

Raspunsul este dat pentru Prostu.

totusi de ce prostu? rolleyes.gif

+Quote Post

40 Pagini V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th August 2019 - 06:13 PM