IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Voi ati accepta mansardarea blocului in care locuiti?
Vizitator_Viorel.
mesaj Aug 6 2008, 09:19 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (Gigiel @ Aug 6 2008, 07:04 AM) *
Am citit mesajele voastre si va marturisesc ca am inteles foarte putine lucruri.
Fac urmatoarea asertiune, voi sa-mi ziceti daca gresesc sau nu.
Un bloc obisnuit are 4 apartamente pe etaj. Prin mansardare se obtin astfel inca 4 apartamente sau sa zicem, 5-6 garsoniere. Ale cui sint garsonierele astea? Ale constructorului? Cu alte cuvinte, constructorul obtine 5 garsoniere iar in schimb varuieste interiorul, pune termopane si schimba tevile? Cam cit sa-l coste lucrarile astea? Sa zicem (n-am nici o idee) ca-l costa 20.000 de euro. O garsoniera se inchiriaza cu cel putin 350 de euro acum dar hai sa zicem 300. Asta inseamna ca in maxim 2 ani constructorul are deja profit frumusel, in timp ce locatarii au ramas cu zidurile care trebuiesc revaruite, cu usile de termopan ieftin care nu se mai inchid si cu tevile care trebuiesc si alea inlocuite. Nu mi se pare foarte corect.

Te mai completez eu: Constructorul face mansarda cu 500 EUR/mp (sa zicem), iar terenul pe care-l ia moka de la fraierii de proprietari de dedesubt, costa 1000-2000 EUR/mp, din cauza locatiei, desigur. Tare biznisu, este ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Gigiel.
mesaj Aug 6 2008, 09:44 AM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (Viorel @ Aug 6 2008, 09:19 AM) *
Te mai completez eu: Constructorul face mansarda cu 500 EUR/mp (sa zicem), iar terenul pe care-l ia moka de la fraierii de proprietari de dedesubt, costa 1000-2000 EUR/mp, din cauza locatiei, desigur. Tare biznisu, este ?

Foarte tare, frate!
Asociatia are doua posibilitati:
A. Sa lase lucrurile asa - cea mai proasta;
B. Sa construiasca mansarde.
In cazul B, din nou are doua posibilitati:
B1. Sa lase un constructor oarecare sa faca lucrarea si sa obtina o plata pentru acest lucru, in valoare de PB1.
B2. Sa angajeze un constructor si sa-l plateasca pentru lucrare, urmind sa obtina, in viitor, profitul PB2.
Daca PB1 - PB2 < 0 => WARNING diferenta de bani se duce undeva si nu se duce la asociatie.

+Quote Post
Vizitator_ioana1965.
mesaj Aug 14 2008, 08:20 AM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (iosiP @ Jul 15 2008, 11:34 AM) *
Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc P+3.
Nu sint inginer constructor deci nu ma pot pronunta asupra riscurilor mansardarii blocului. Este posibil sa obtin un spor de confort termic avind inca 1-2 etaje deasupra mea dar nu sint convins ca zgomotul si deranjul suportat pe perioada lucrarilor ar fi contrabalansate de economiile ulterioare la termoficare/aer conditionat.
Ceea ce nu inteleg insa este cum poate fi un locatar (proprietar!) fortat sa accepte mansardarea blocului impotriva vointei sale. Altfel spus, poate imi explica cineva cu studii juridice urmatoarele:
1. Sint proprietar al apartamentului in care locuiesc si proprietar asupra unei cote indivize (parca asa se numeste) din partile comune, proportionala cu suprafata apartementului raportata la suprafata totala a apartamentelor din bloc. Concret, aceasta se traduce prin faptul ca un procent (sa spunem 8%) din suprafata terasei imi apartine. Desigur, nu-mi pot alege o "parcela" de 8% din terasa si s-o ingradesc dar nimeni nu poate vinde terasa fara aprobarea mea, iar pretul pentru cei 8% ii stabilesc eu. Mai mult, daca locatarii mansardei vor fi proprietari aceasta atrage dupa sine o redistribuire a cotelor de proprietate asupra spatiilor comune deci, din nou, este necesar ca proprietarii actuali sa fie despagubiti.
2. Pot oricind refuza accesul lucratorilor in apartamentul meu (presupunind ca acesta ar fi necesar pentru racordarea mansardei la utilitati) si evident pot refuza orice lucrare efectuata pe proprietatea mea (la mine in casa). Din cite stiu, accesul in apartament se poate obtine fara acordul proprietarului doar in cazuri de forta majora cum ar fi incendiu declansat in apartamentul respectiv si care ameninta restul cladirii sau o scurgere de apa care afecteaza vecinii (in cazul in care sint plecat in concediu si nu am avut grija sa las asociatiei de proprietari coordonatele unei persoane de contact). In rest, doamnelor si domnilor, se intra doar cu acordul meu sau cu mandat de la procuratura.
Astept raspunsuri competente, daca este posibil.

Excelenta intrebare! vad ca nimeni nu s-a incumetat cu un raspuns, din pacate...
Sunt de acord cu dumneavoastra si eu as proceda la fel.
Totusi, eu anul trecut am avut o experienta care seamana putin cu aceasta situatie: curte comuna, cota indiviza de proprietate. Am cerut permisiunea vecinului pentru sapaturi de inlocuire a canalizarii casei mele, ceea ce presupunea lucrari pe toata lungimea curtii, timp de vreo 2 saptamani. El a refuzat, ... eu am renuntat dat fiind ca scandalul statea sa explodeze.
INSA am aflat recent ca refuzul lui este de fapt ceva ce se numeste ABUZ DE DREPT. Am inteles ca de fapt el nu putea refuza executarea sapaturilor pe un teren proprietate indiviza si utilizat in comun - el poate doar sa NEGOCIEZE conditiile lucrarilor astfel incat sa il deranjeze cat mai putin. Optiunea mea in fata refuzului lui era sa il chem chem in judecata pentru faptul ca abuzeaza de dreptul lui in detrimentul dreptului meu.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 14 2008, 08:53 AM
Mesaj #64

Guests

Unde ai vazut tu 50cm de zgura pe bloc? Asta insemna juma' de metru!!!! Ne iei de prosti? Sunt 5cm!!

+Quote Post
Vizitator_MS.
mesaj Aug 27 2008, 09:07 PM
Mesaj #65

Guests

[quote name='Musafir' date='Aug 14 2008, 08:53 AM' post='2058']
Unde ai vazut tu 50cm de zgura pe bloc? Asta insemna juma' de metru!!!! Ne iei de prosti? Sunt 5cm!!
[/quote
Unde este zgurade 50 cm? Pe acoperisul tip terasa al blocului! primavara aceasta am scos de pe un acoperisul unui bloc 480-500mc de zugura !!! Dupa curatarea planseului, centura care avea inainte o inaltime de cca 30-40 cm de la hidroizolatie, s-a facut un perete de 110cm !!! pot trimite si poze daca doresti!
Specific ca pe planseu era zgura, deasupra acesteia erau placi din BCA + hidroizolatia

P.S. Referitor la mansardare, nu pot sa fie de acrod cu faptul, ca datorita unei singure persoane - familii - care nu este direct afectat de lucrari, adica locuieste la etajele inferioare si nu la ultimul nivel toti ceilalti proprietari sa sufere!
Caz concret in Tg Mures:reabilitare termica sistem termoizlant (positiren de 7cm, tencuiala decorativa cu granulatie de 3mm etc, tamplarie PVC cu geamuri termopan la toate ferestrele si usile de balcon la apartamante +casa scarii si usa de intrare, reabilitare arhitecturala al fatadelor- balcoane intrarea in bloc , schimbate tevile de apa + maruntisuri cum ar fi zugravitul casei scarii, al balustradei ,cutii postale noi, interfon sume compensatorii pt tamplaria thermo existenta, etc etc si CERTIFICAT ENERGETIC )
O familie de batrani care cresc pisici in apartamant si este un miros grozanic chiar si pe casa scarii nu sunt de acord in principiu cu nimic deoarece le e frica de tot si de toate, ex. raman fara apartamant, se darama blocul etc. Se cearta cu toata lumea le injura iar toti ceilalti locatari sufera in special cei de al ultimul nivel deoarece din 6 apartamante 4 deja sunt inundate din cauza hidroizolatiei, iar batranii, care nu lasa pe nimeni in casa lor spun ca nu le pasa ! Credeti ca este un lucru corect?
Sunt de acord si cu observatiile referitoare la cotele indivize din bloc, dar ipotetic vorbind daca 99% dintre proprietari vand cotele lor indivize unui tert iar 1% ramane proprietatea unui singur proprietar care nu este de acord sa-si vanda proprietatea , exista calea legala privind sistarea starii de indiviziune si cumpararea acelei cote de proprietate, pe baza de evaluare efectuata de catre un expert, bineninteles pe cale judiciara.

+Quote Post
Vizitator_Opposite.
mesaj Aug 27 2008, 09:46 PM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (Musafir @ Aug 14 2008, 08:53 AM) *

Nu trebuie sa-ti demonstrez tie nimic dar oricum te felicit pentru transformare: 50 cm chiar inseamna juma de metru. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Gabi.
mesaj Aug 28 2008, 06:05 AM
Mesaj #67

Guests

[...] inainte de a-mi da acceptul as vizita alte mansarde facute de acel constructor si as avea o mica discutie cu unu/doi locatari mai dezghetati din mansardele respective.[/quote]

yeap, asta e pozitia corecta, analizezi si apoi decizi...din pacate e doar "tun imobiliar"!
Avand in vedere costurile de constructie in Bucuresti si mai ales pretul terenurilor [!!!] mansardarea e un super tun! Ar trebui cerut pfirmei, pretul pe metrul patrat din zona respectiva si mai apoi vedem daca-i serioasa sau nu... dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Aug 28 2008, 09:31 AM
Mesaj #68

Guests

Mai terminati cu pretul terenului fata de terasa unui bloc. Pretul terenului este dat (si) de faptul ca pe acelasi metru patrat se pot construi x nivele in functie de PUZ, pe cand mansardarea reprezinta un singur nivel.

+Quote Post
Vizitator_Camelia.
mesaj Aug 28 2008, 10:24 AM
Mesaj #69

Guests

La mine blocul e izolat si mansardat de anul trecut
In Tiargu-Mures se mansardeaza ...daca se poate
In special blocurile cu 3 etaje...
E ok ... nici nu mai trebuie asa multa incalzire...ne-au pus si termopane...si arata si bine blocul.
Se zice ca in curand daca blocul nu e izolat...nu se mai pot vinde apartamantele...nu stiu daca va fi asa dar oricum conteaza mult.

Si avand in vedere faptul ca pe noi nu ne-a costat nimic....de ce nu? mellow.gif

+Quote Post
Vizitator_elefantu.
mesaj Aug 28 2008, 11:59 AM
Mesaj #70

Guests

laugh.gif In nici un caz sa nu acceptati ! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_addsalu.
mesaj Aug 28 2008, 12:48 PM
Mesaj #71

Guests

[quote name='Opposite' date='Jul 15 2008, 10:35 AM' post='900']

ce se ia:
- termoizolatie 180 kg/m2
- beton de panta ~15-5 cm 240kg/m2
- strat de zgura ~50 cm 350 kg/m2
- atic din beton
- zapada ~200kg/m2

De unde pana unde ai termoizolatie de 180 KG/m2, coane? Pai termoizolatia se face fie din polistiren extrudat (nu expandat, ci extrudat, cu densitatea mai mare), fie din vata minerala. Avand in vedere faptul ca ai trecut aici beton de panta, atunci este clar ca vorbesti de polistiren extrudat. Nu stiu pe cine crezi tu ca poti duce, dar intr-un metru patrat iti intra doar doua placi de polistiren. Ce greutate crezi ca are o placa de polistiren? 90 Kg? Mai documenteaza-te, fratioare, si dupa aia mai vorbim...

+Quote Post
Vizitator_Opposite.
mesaj Aug 28 2008, 06:38 PM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (addsalu @ Aug 28 2008, 12:48 PM) *
ce se ia:
- atic din beton
- zapada ~200kg/m2

De unde pana unde ai termoizolatie de 180 KG/m2, coane? Pai termoizolatia se face fie din polistiren extrudat (nu expandat, ci extrudat, cu densitatea mai mare), fie din vata minerala. Avand in vedere faptul ca ai trecut aici beton de panta, atunci este clar ca vorbesti de polistiren extrudat. Nu stiu pe cine crezi tu ca poti duce, dar intr-un metru patrat iti intra doar doua placi de polistiren. Ce greutate crezi ca are o placa de polistiren? 90 Kg? Mai documenteaza-te, fratioare, si dupa aia mai vorbim...

Mai documenteaza-te tu. In 1970, cand s-au construit blocurile despre care vorbesc eu nu exista polistiren extrudat. Acesta a fost brevetat ca solutie de termoizolatie prin 1990. Acu du-te inapoi in banca, citeste mai atent postul meu si refa biletul. Scrie-mi de data asta ce tip de termoizolatie se folosea in 1970 si cam cat cantarea altfel mai vii prin toamna.

+Quote Post
Vizitator_gelu.
mesaj Aug 29 2008, 06:02 AM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (Matei @ Jul 15 2008, 06:45 AM) *
La mine in bloc au aparut niste anunturi cu privire la posibilitatea de a intra in programul de mansardare. Asta inseamna ca peste cele 4 etaje existente s-ar mai construi practc, inca unul. Ei bine, am constatat cu stupoare, ca majoritatea vecinilor mei e de acord cu aceasta initiativa cretina. Ca ne zugraveste gratuit scara, ca ne pun termopane la intrare, ca vor schimba instalatiile de apa si caldura pe toate coloanele etc. Doar eu si vecinii de la ultimul etaj (EVIDENT) suntem impotriva. Sunt eu absurd? Voi ati acepta asa ceva in blocul vostru?

Mansardarea blocului duce la slabirea rezistentei lui la cutremure. Daca permitea un etaj in plus, acesta ar fi fost construit din start. Proiectantul nu l-a proiectat asa degeaba. Cu cat cladirea este mai inalta, cu atat este mai instabila. Eu nu mi-as da acordul pentru nimic in lume. E acelasi lucru ca intr-o masina sa pui un etaj ! ati mai intra cu aceeasi viteza intr-o curba ?

+Quote Post
Vizitator_Opposite.
mesaj Aug 29 2008, 06:11 AM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (gelu @ Aug 29 2008, 06:02 AM) *
Mansardarea blocului duce la slabirea rezistentei lui la cutremure. Daca permitea un etaj in plus, acesta ar fi fost construit din start. Proiectantul nu l-a proiectat asa degeaba. Cu cat cladirea este mai inalta, cu atat este mai instabila. Eu nu mi-as da acordul pentru nimic in lume. E acelasi lucru ca intr-o masina sa pui un etaj ! ati mai intra cu aceeasi viteza intr-o curba ?

lol

Citeste mai mult din topic.

+Quote Post
Vizitator_Axel.
mesaj Aug 29 2008, 07:05 AM
Mesaj #75

Guests

Buna ziua,

Nu ma pricep la constructii si nici la partea juridica a problemei.
La noi la bloc insa au venit unii cu un soi de mini-contract pentru mansardare din care reiese ca proprietarii apartamentelor vor trebui sa cesioneze partile lor din cota indiviza firmei constructoare.
Ma rog, contra avantajelor deja cunoscute: zugraveala, termopane, instalatie termica etc.

Acuma, ce-am citit pe site-ul celor de la //// vis-a-vis de cesionarea partilor din cota indiviza m-a speriat de-a binelea insa: se pare ca la capitolul asta, legea e usor ambigua, in sensul ca aceasta cota indiviza e strins legata de proprietatea propriu-zisa asupra apartamentului; cele doua nu pot, conform legii, sa fie separate asa ca s-ar putea ca unii sa profite de aceasta lacuna si proprietarii sa se trezeasca nu numai fara cota indiviza dar si fara dreptul de proprietate asupra apartamentului...

////

Cu respect.
Motivul editarii: spam

+Quote Post
Vizitator_Eduard.
mesaj Aug 29 2008, 01:19 PM
Mesaj #76

Guests

propuneti-le sa le vindeti suprafata terasei la pretul zonei pe m2... si daca accepta fiti sigur ca veti avea bani si de termopane la intrare, si de zugraveli si de instalatii si va vor mai ramane inca multi. dar nu or sa vrea. aici e afacerea.

+Quote Post
Vizitator_PROPRIETAR.
mesaj Aug 30 2008, 11:51 AM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (Musafir @ Aug 14 2008, 08:53 AM) *
[/quote
Unde este zgurade 50 cm? Pe acoperisul tip terasa al blocului! primavara aceasta am scos de pe un acoperisul unui bloc 480-500mc de zugura !!! Dupa curatarea planseului, centura care avea inainte o inaltime de cca 30-40 cm de la hidroizolatie, s-a facut un perete de 110cm !!! pot trimite si poze daca doresti!
Specific ca pe planseu era zgura, deasupra acesteia erau placi din BCA + hidroizolatia

P.S. Referitor la mansardare, nu pot sa fie de acrod cu faptul, ca datorita unei singure persoane - familii - care nu este direct afectat de lucrari, adica locuieste la etajele inferioare si nu la ultimul nivel toti ceilalti proprietari sa sufere!
Caz concret in Tg Mures:reabilitare termica sistem termoizlant (positiren de 7cm, tencuiala decorativa cu granulatie de 3mm etc, tamplarie PVC cu geamuri termopan la toate ferestrele si usile de balcon la apartamante +casa scarii si usa de intrare, reabilitare arhitecturala al fatadelor- balcoane intrarea in bloc , schimbate tevile de apa + maruntisuri cum ar fi zugravitul casei scarii, al balustradei ,cutii postale noi, interfon sume compensatorii pt tamplaria thermo existenta, etc etc si CERTIFICAT ENERGETIC )
O familie de batrani care cresc pisici in apartamant si este un miros grozanic chiar si pe casa scarii nu sunt de acord in principiu cu nimic deoarece le e frica de tot si de toate, ex. raman fara apartamant, se darama blocul etc. Se cearta cu toata lumea le injura iar toti ceilalti locatari sufera in special cei de al ultimul nivel deoarece din 6 apartamante 4 deja sunt inundate din cauza hidroizolatiei, iar batranii, care nu lasa pe nimeni in casa lor spun ca nu le pasa ! Credeti ca este un lucru corect?
Sunt de acord si cu observatiile referitoare la cotele indivize din bloc, dar ipotetic vorbind daca 99% dintre proprietari vand cotele lor indivize unui tert iar 1% ramane proprietatea unui singur proprietar care nu este de acord sa-si vanda proprietatea , exista calea legala privind sistarea starii de indiviziune si cumpararea acelei cote de proprietate, pe baza de evaluare efectuata de catre un expert, bineninteles pe cale judiciara.

Hai sa iti spun una buna: acel vecin al tau (care are pisici, are pureci si ... isi schimba ciorapii o data la 3 ani) este PROPRIETAR!!! Adica e AL LUI. Nu poti sa te duci tu sa faci ce vrei pe ce e AL LUI!!! Punct. Mai clar de atat nu se poate. Daca nu iti convine nu ai decat sa vinzi si sa te muti in padure si sa iti faci acolo mansarda. Treaba ta. Doar sa ai grija sa fi PROPRIETAR!!!

Despre cota indiviza: nu se poate vinde doar cota indiviza din imobil si pe cale de consecinta nu se aplica exemplul dat de tine. In logica ta, iti dau urmatorul exemplu: Toti vecinii tai imi vand mie apartamentele lor. Tu nu vrei sa imi vinzi. Chiar daca eu sunt proprietar pe 99% din tot imobilul tot nu te pot obliga sa faci ce tu nu vrei sa faci. Adica nu te pot obliga sa imi vinzi mie apartamentul tau. In logica ta, pentru ca eu am 99% din imobil tu ar trebui sa fi obligat sa imi vinzi mie, si nu la pretul pietei ci la pretul de evaluare stabilit de un evaluator (pe care eu il pot mitui) - rezulta o situatie absurda. Logica ta este la fel: ABSURDA!!!

Fratilor, mai invatati ce inseamna proprietate/proprietar, ca nu e ceva rau cum zicea tovarasul Iliescu prin '92

+Quote Post
Vizitator_viorel.
mesaj Aug 30 2008, 11:15 PM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (ioana1965 @ Aug 14 2008, 08:20 AM) *
Excelenta intrebare! vad ca nimeni nu s-a incumetat cu un raspuns, din pacate...
Sunt de acord cu dumneavoastra si eu as proceda la fel.
Totusi, eu anul trecut am avut o experienta care seamana putin cu aceasta situatie: curte comuna, cota indiviza de proprietate. Am cerut permisiunea vecinului pentru sapaturi de inlocuire a canalizarii casei mele, ceea ce presupunea lucrari pe toata lungimea curtii, timp de vreo 2 saptamani. El a refuzat, ... eu am renuntat dat fiind ca scandalul statea sa explodeze.
INSA am aflat recent ca refuzul lui este de fapt ceva ce se numeste ABUZ DE DREPT. Am inteles ca de fapt el nu putea refuza executarea sapaturilor pe un teren proprietate indiviza si utilizat in comun - el poate doar sa NEGOCIEZE conditiile lucrarilor astfel incat sa il deranjeze cat mai putin. Optiunea mea in fata refuzului lui era sa il chem chem in judecata pentru faptul ca abuzeaza de dreptul lui in detrimentul dreptului meu.

+Quote Post
Vizitator_viorel.
mesaj Aug 30 2008, 11:31 PM
Mesaj #79

Guests

Dumneavoastra vorbiti de ABUZ DE DREPT si in cazul de mai sus cred ca asa este( NU AM CUNOSTINTE JURIDICE). Dar in situatia susamintita in urma lucrarilor vecinul dumneavoastra nu pierdea dreptul de proprietate asupra cotei indivize. Nu la fel stau lucruile in cazul mansardarii. Daca aceasta se face fara acordul fie si a unui singur proprietar acesta este deposedat in mod abuziv de ceva ce-i apartine(cota indiviza).

+Quote Post
Vizitator_cm.
mesaj Aug 31 2008, 05:02 AM
Mesaj #80

Guests

Calitatea lucrarilor executate in domeniul acesta este in 90% din cazuri proasta mai ales cand vorbim despre firme mari de constructii. Din pacate realitatea ne spune ca in domeniul constructiilor, in Romania, sunt mai multi ingineri decat muncitori cu calificare.. drept urmare, se apeleaza la batrani (plictisiti de munca de o viata) sau restul de asa zisi muncitori necalificati care nu au interes in profesare/calificare in domeniu. Lasand la o parte ce fel de oameni (muncitori) lucreaza in general in constructii, in acest moment pot spune ca cantitatea de forta de munca calificata in Romania este aproape inexistenta.

Nu merita sa acceptati mansardarea blocului dvs. pentru cele mentionate mai sus.

+Quote Post
Vizitator_in trecere.
mesaj Aug 31 2008, 02:29 PM
Mesaj #81

Guests

Citesc deja de ceva timp toate postarile facute pe acest forum din cauza ca sunt direct interesat sa construiesc o mansarada, ca solutie mai putin costisitoare de a-mi achizitiona un imobil.

treaba e asa, ma plimb destul de mult prin lume si peste tot exista un trend in ceea ce priveste lofturile care sa zicem sunt o traducere a mansardelor desi sunt mult mai spatioase decat ar fi un imobil facut peste un bloc "comunist". Metoda iti permite sa ramai in centru si sa nu platesti o avere bineintels k multe dintre ele au fost proiectate cu blocul insa au aparut si dupa muulte.

Am fost in ny in cateva lofturi si arata ff frumos si la sydney la fel, nu caut sa ma laud cu locurile pe care le-am colindat insa vreau sa subliniez k e nu cred k dezavantajeaza pe nimeni in masura in care se bat unii cu pumnii in piept.

Daca nu apare cineva sa iti ceara o semnatura stai in banca ta si te plangi k ai blocul gri si nasol k iti ploua in casa si asa mai departe, iar daca apare sa zicem oportunitatea astea incepi cu "nu" in brate din simplul motiv si asta este principalul motiv k e cineva care face un deal. cineva care isi permite vine cu o idee pe care tu nu ai fo capabil sa o fructifici...

...cumva vreau sa ii ating pe toti cei care parca huiduie golaneste toate aceste initiative moderne de a fructifica spatiul si chair un castig.

Oameni buni atata timp cat acea parte comuna pe care oricum nu o folosesti iti aduce niste beneficii gen reabilitarea scarii si cosmetizarea, nu vad nici un motiv pe lumea asta sa fii tu contra.

in fine cred k sunt un bun ambasador pt tara mea si mai mult vreau sa stau aici nasol k evolutia tarii noastre e impiedicata de niste oameni fara carte care au mostenit un ap la 4 (in cazul nostru) si fac pe desteptii...

noi suntem poporul cu capra ...

offf!

+Quote Post
Vizitator_Satzyo Baxus.
mesaj Aug 31 2008, 04:47 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (in trecere @ Aug 31 2008, 02:29 PM) *
Citesc ....

...cumva vreau sa ii ating pe toti cei care parca huiduie golaneste toate aceste initiative moderne de a fructifica spatiul si chair un castig.

in fine cred k sunt un bun ambasador pt tara mea si mai mult vreau sa stau aici nasol k evolutia tarii noastre e impiedicata de niste oameni fara carte care au mostenit un ap la 4 (in cazul nostru) si fac pe desteptii...

noi suntem poporul cu capra ...

offf!

carnatule, citeste mai departe si lasa-ne. fa-ti tie mansarda la cap, desi n-ai fost proiectat de natura pentru a fi mansardat. fii mai departe bun ambasador pentru tara ta, si fa mansarde pe unde te duci, fructificind spatiii care nu-ti apartin. a sta la 4 din 4 nu-i un atu, dar nici nu trebuie sa fie un dezavantaj pentru cel "fara carte" . poate tu esti cu capra (la raze, sau de Craciun - sa mai culegi un banisor).
intentionat nu vrei sa pricepi ca oamenii nu vor sa mai fie pacaliti. ajunge porcaria din parlament, ajunge furtul de la buget. nu e cazul sa ne dam acordul si la un furt (bine mascat!) din avutul particular (ala mic care-l are fiecare).

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 31 2008, 05:55 PM
Mesaj #83

Guests

Citeaza (addsalu @ Aug 28 2008, 12:48 PM) *
Citeaza (Opposite @ Jul 15 2008, 10:35 AM) *

ce se ia:
- atic din beton
- zapada ~200kg/m2

Nu exista polistiren extrudat, iar in majoritatea cazurilor nu exista nici un fel de termoizolatie pe blocuri.

Iar ce spui tu acolo is aberatii: 50cm zgura + 15cm beton de panta + termoizolatie (ca sa aiba 180kg/m trebuie sa fie de cel putin 50cm). Stiu ca marketingul in ziua de azi se bazeaza pe prostia oamenilor, dar chiar asa? Se vede cu ochiul liber ca tot plafonul (placa beton + hidroizolatie are max 30-40cm). Banuiesc ca placa de beton ramane. Sau ai calculat-o si pe asta?

+Quote Post
Vizitator_andrei.
mesaj Sep 7 2008, 12:46 AM
Mesaj #84

Guests

Buna!

Am cumparat de curand un apartament intr-un bloc de caramida construit in 1970.
Am inteles ca standardele de constructie in ceea ce priveste siguranta constructiilor la cutremure au fost schimbate in 1977. Se pune problema mansardarii blocului si as vrea o parere de la un ing constructor sau proiectant: ce riscuri in ceea ce priveste rezistenta la cutremure sau a afectarii structurii de rezistenta pot aparea in cazul realizarii mansardei?
Eu locuiesc la etajul al III - lea si mi-am renovat apartamentul. Datorita lucrarilor exista riscul aparitiei unor crepaturi sau mai grav...?

+Quote Post
Vizitator_Top.
mesaj Sep 7 2008, 08:37 AM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (MS @ Aug 27 2008, 09:07 PM) *

nu este adevarat, in Romania, mai nou de cand a fost schimbata constitutia, proprietatea este garantata. nu exista sentinta prin care sa ti se poate lua dreptul de proprietate chiar daca e vorba de 1cm2 din bloc.

+Quote Post
Vizitator_arabela.
mesaj Sep 7 2008, 09:18 AM
Mesaj #86

Guests

O intrebare simpla pt locatarii blocurilor: de ce mansarda si nu a gradina cu masute, floricele, ... Orasele noastre nu au multe spatii verzi iar acele spatii verzi care exista sunt in cartierele selecte ale orasului. De ce nu am aborda moda altor orase precum Roma, unde locatarii orasului au facut terase verzi pe blocuri? Va imaginati ce superb ar arata orasul dvs cu terase verzi pe blocuri? Imi pare rau ca nu pot atasa nise poze din Roma pentru a ilustra mai bine cum ar arata wink.gif
Daca orasele ar aborda aceasta idee, nu m-ar mira ca preturile locuintelor sa creasca datorita plusului de confort adus (Roma este iar un exemplu bun).

+Quote Post
Vizitator_corect.
mesaj Sep 7 2008, 09:21 AM
Mesaj #87

Guests

Citeaza (arabela @ Sep 7 2008, 09:18 AM) *
O intrebare simpla pt locatarii blocurilor: de ce mansarda si nu a gradina cu masute, floricele, ... Orasele noastre nu au multe spatii verzi iar acele spatii verzi care exista sunt in cartierele selecte ale orasului. De ce nu am aborda moda altor orase precum Roma, unde locatarii orasului au facut terase verzi pe blocuri? Va imaginati ce superb ar arata orasul dvs cu terase verzi pe blocuri? Imi pare rau ca nu pot atasa nise poze din Roma pentru a ilustra mai bine cum ar arata wink.gif
Daca orasele ar aborda aceasta idee, nu m-ar mira ca preturile locuintelor sa creasca datorita plusului de confort adus (Roma este iar un exemplu bun).

Corect !! Roma nu e singurul exemplu! Si alte orase europene au abordat ideea teraselor pe locuinte: Bruxelles, Barcelona, Paris. Pe cand si Bucurestiul nostru drag ??

+Quote Post
Vizitator_aura.
mesaj Sep 7 2008, 09:47 AM
Mesaj #88

Guests

Eu chiar in Sibiu, locuiesc. Si da, am acceptat mansardarea! E drept, la P+2.
De ce? Masardarea nu se poate executa decat dupa expertiza de rezistenta a constructiei existente si a solului, aprobarea proiectului, Certificat de Urbanism si Autorizatie de Constructie! Nimeni nu-si permite pe pile si relatii, riscul fiind prea mare!
Pt. ca se cedeaza cota parte din teren, e deranj, normal, cel ce construieste trebuie sa plateasca, de exemplu, prin: termoizolarea intregului imobil, schimbarea tevilor de apa, canalizare, montarea pe casa scarilor a ferestrelor, usilor din termopan, interfon, zugravit si vopsit, o suma de bani pt fiecare locatar (intre 500-200 euro, depinde de zona).
Dupa parerea mea, e ok. Se fac lucrari care costa destul de multi bani si sunt greu de strans. Avantajul cel mai mare il au cei de la ultimul etaj, fiind singurele apartamente la care le creste valoarea! Plus ca nu te mai ploua in cap!

+Quote Post
Vizitator_aura.
mesaj Sep 7 2008, 10:01 AM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (aura @ Sep 7 2008, 09:47 AM) *
Eu chiar in Sibiu, locuiesc. Si da, am acceptat mansardarea! E drept, la P+2.
De ce? Masardarea nu se poate executa decat dupa expertiza de rezistenta a constructiei existente si a solului, aprobarea proiectului, Certificat de Urbanism si Autorizatie de Constructie! Nimeni nu-si permite pe pile si relatii, riscul fiind prea mare!
Pt. ca se cedeaza cota parte din teren, e deranj, normal, cel ce construieste trebuie sa plateasca, de exemplu, prin: termoizolarea intregului imobil, schimbarea tevilor de apa, canalizare, montarea pe casa scarilor a ferestrelor, usilor din termopan, interfon, zugravit si vopsit, o suma de bani pt fiecare locatar (intre 500-200 euro, depinde de zona).
Dupa parerea mea, e ok. Se fac lucrari care costa destul de multi bani si sunt greu de strans. Avantajul cel mai mare il au cei de la ultimul etaj, fiind singurele apartamente la care le creste valoarea! Plus ca nu te mai ploua in cap!

Scuze: 500-2000 euro/apartament. Si e nevoie de acordul TUTUROR locatarilor! Dacaunul nu vrea, nu se masardeaza.
Referitor la:
- popularea scarii: chestie de obisnuinta...parca avem timp sa povestim/cunoaste vecinii! Cei din blocurile turn, ce sa mai zica!
- gradini,terase?! Cat ar trebui investit pr o terasa? Se poate strange bani de la toti locatarii? Cei de la ultimul etaj, sunt de acord?

+Quote Post
Vizitator_Contra.
mesaj Sep 7 2008, 05:21 PM
Mesaj #90

Guests

Contra mansardarii nu sunt decat 2 argumente majore (pentru o mare parte din romania):
1 - CUTREMURUL
2 - scaderea "confortului" ambiental (mai multe masini, mai multi locuitori pe m2, etc.).
Iar pro numai pacaleli...
Iar in ceea ce priveste "expertii" HA, HA... angry.gif . Uita-te cum se construieste, cum se respecta legile.
Iar in ceea ce priveste raspunderea post - sa-mi spuna si mie cineva despre un expert, o autoritate care a platit pentru magaria pe care a facut-o.

+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th July 2019 - 08:31 PM