IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dati bani cersetorilor ?
Vizitator_VIZITATOR NEPOFTIT.
mesaj Sep 5 2008, 12:51 PM
Mesaj #1

Guests

Ma exaspereaza cand tipi naivi se grabesc sa "cotizeze" la tuciurii care se milogesc fatarnic la geamul masinii lor !
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Sep 5 2008, 01:49 PM
Mesaj #2

Guests

Nu dau bani, niciodata! Mi-e scirba de toti tiganii care cersesc.

+Quote Post
Vizitator_toto.
mesaj Sep 6 2008, 08:03 AM
Mesaj #3

Guests

Cand sunt in metrou si vad ca unii dau bani in urma unor tanguieli manelistice imi vine sa le sparg capul....

+Quote Post
Vizitator_Gigiel.
mesaj Sep 6 2008, 07:21 PM
Mesaj #4

Guests

Dau bani tuturor celor care imi cer, daca am, pentru ca ma gindesc ca:
1/ oricind pot fi in locul lor;
2/ daca ma mint si-mi cer bani de piine si ei se duc sa-si ia de baut e problema lor. Nu eu mint, ci ei si la urma urmei n-o sa stau sa-i verific ce fac ei cu banii. Si, in plus, daca din 100 de cersetori unul singur chiar isi ia piine eu zic ca e un procentaj ok.
Oricum, prietenii zimbesc ironic si nu inceteaza sa se minuneze de naivitatea mea; sint atit de fericiti cind descopera cit de bou sint incit li se lumineaza ochii. Argumentul lor suprem este "ai vazut Filantropica???" - de parca filmul asta ar fi proba suprema care dovedeste fara univoc ca la cersetori nu trebuie sa le dai bani. Dupa un timp vin ei insisi sa-mi ceara bani (cu imprumut) si atunci e rindul meu sa zimbesc, dar amar. Imi vine sa le zic: "ati vazut Filantropica?" -- dar ma abtin. Nu-i asa, oricind pot fi in locul lor.

+Quote Post
Vizitator_eu eul.
mesaj Sep 6 2008, 07:58 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Gigiel @ Sep 6 2008, 07:21 PM) *
1/ oricind pot fi in locul lor;

Chiar crezi ca poti sa fii oricand in locul lor? ...

+Quote Post
Vizitator_alina`.
mesaj Sep 6 2008, 09:05 PM
Mesaj #6

Guests

cersetorii de azi au si tarife..nu mai cer timid "un ban", ci " da si mie 10 mii"..ultima oara cand am dat bani la un tigan cersetor am avut <nerusinarea> sa-i dau niste maruntei..pe care mi i-a aruncat in fata.. de atunci m-am trezit si eu la realitate wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Anonim.
mesaj Sep 6 2008, 09:10 PM
Mesaj #7

Guests

Eu cred ca toti suntem niste cersetori in fata Lui Dumnezeu.
Asta nu inseamna ca sunt de acord cu cersitul industrial.
Cred ca sunt persoane care au nevoie de ajutor mai mult decat cei care cersesc, daca as fi mai activ si as ajuta astfel de persoane nu as da un leu la cersetori... cred ca cersetorii sunt un fel de fast-food pentru constiinta celor care le arunca care ceva.

E amuzanta si reactia autoritatilor in mintea carora solutia "problemei" e ca cetateanul (tot cetateanul e de vina, bata-l soarta) sa nu le mai dea nimic.

Revenind la atitudinea "ai vazut Filantropica" (am auzit si eu replica asta de multe ori) --de cand merg cu metroul am ajuns sa-i recunosc pe cersetori si pot sa zic ca cel putin 70% sunt "sinceri" -- homeless s.a.m.d si doar 30% "jmecheri".

+Quote Post
Vizitator_CC.
mesaj Sep 9 2008, 09:25 AM
Mesaj #8

Guests

Dupa parerea mea e vina poliţiei. Cerşitul e ilegal. Daca poliţia şi-ar face treaba, nu ne-ar mai harţui pe strazi, prin magazine, prin restaurante, prin mijloacele de transport. Şi biserica ar putea face mai multe acte de caritate pentru nevoiaşi.

Eu nu le dau bani. Donez la biserica şi la organizaţii non-profit. Soţul le dadea bani

+Quote Post
Vizitator_hehe.
mesaj Sep 9 2008, 09:54 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (CC @ Sep 9 2008, 09:19 AM) *
Cerşitul e ilegal.

Cersitul NU este ilegal. Nici la noi, nici in tarile civilizate.

+Quote Post
Vizitator_M.
mesaj Sep 9 2008, 10:04 AM
Mesaj #10

Guests

E vorba de cerere si oferta. Atata timp cat primesc bani, vor fi tot mai multi cersetori. Daca noi nu le-am da, s-ar reorienta catre altceva.
Mai bine pui bani deoparte pentru fiecare carsetor caruia ai fi vrut sa-i dai bani si banii stransi ii donezi unor copii sau altor persoane bolnave care au mai mare nevoie de ei pentru medicamente si spitale.

Obisnuiam sa dau si eu bani cersetorilor. Dar am avut un soc cand am constatat ca cersetorul batran , de care imi fusese mila, si caruia ii dadusem bani cu o saptamana inainte, devenise orb si era condus de un copil la cersit. Se specializase!

+Quote Post
Vizitator_zgarcitul.
mesaj Sep 9 2008, 10:19 AM
Mesaj #11

Guests

prefer sa le dau mancare in loc de bani daca tot ma "roade" gandul cat sunt ei de necajiti iar daca o arunca nu e o problema ......o gaseste un caine infometat.......

+Quote Post
Vizitator_toto.
mesaj Sep 9 2008, 11:05 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (zgarcitul @ Sep 9 2008, 10:19 AM) *
prefer sa le dau mancare in loc de bani daca tot ma "roade" gandul cat sunt ei de necajiti iar daca o arunca nu e o problema ......o gaseste un caine infometat.......

E si mai grav ceea ce faci tu ! Faci mizerie pe strada ; incurajezi cersetoria si hranesti cainii vagabonzi( sursa de infectie). Tu ai sufletul curat ... ce mai conteaza ! M am saturat pana peste cap de "milostivi" !!!!!
angry.gif

+Quote Post
Vizitator_gabi s.
mesaj Sep 9 2008, 12:52 PM
Mesaj #13

Guests

Ca sa scapam de cersetori avem nevoie de oameni educati.
Mai bine le-ar da la scoala pana in clasa a 12-a de mancare tuturor copiilor trei feluri de mancare si astfel cei care trimit copii sa cersasca i-ar trimite la scoala sa manance.
Si educati fiind ar avea sanse sa-si gaseasca un loc de munca si astfel nu ar mai ajunge in strada.
Autoritatile nu gestioneaza corect situatia.
Un copil care ajunge sa cerseasca este o victima in fata pedofililor, a escrocilor de tot felul, a violatorilor si astfel dintr-un copil ca acesta cu greu se mai poate integra in societate.
Un astfel de copil ajuns la maturitate poate genera el pentru societate probleme ajungand in puscarii , devenind hot sau tarhar.
Nu mai bine mila aceasta s-ar indrepta spre educarea lor.
MAI GANDITI-VA

+Quote Post
prostu
mesaj Sep 10 2008, 03:59 PM
Mesaj #14

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 8
Inscris: 4-September 08
Utilizatorul numarul: 2 809

Citeaza (gabi s @ Sep 9 2008, 01:52 PM) *
Ca sa scapam de cersetori avem nevoie de oameni educati.
Mai bine le-ar da la scoala pana in clasa a 12-a de mancare tuturor copiilor trei feluri de mancare si astfel cei care trimit copii sa cersasca i-ar trimite la scoala sa manance.
Si educati fiind ar avea sanse sa-si gaseasca un loc de munca si astfel nu ar mai ajunge in strada.
Autoritatile nu gestioneaza corect situatia.
Un copil care ajunge sa cerseasca este o victima in fata pedofililor, a escrocilor de tot felul, a violatorilor si astfel dintr-un copil ca acesta cu greu se mai poate integra in societate.
Un astfel de copil ajuns la maturitate poate genera el pentru societate probleme ajungand in puscarii , devenind hot sau tarhar.
Nu mai bine mila aceasta s-ar indrepta spre educarea lor.
MAI GANDITI-VA

Asa e!
Sunt pentru cele afirmate si chiar as vrea sa vad un ministru al invatamantului cu grija asta pe suflet.Ce facem noi intre timp??? cum sa "donam" unei infrastructuri care nu exista?
Am vazut o boschetara care face copii pe banda rulanta si traieste intr-o coliba. Ce vina au copii ca cersesc??? e adevarat ca sunt prea mici ca sa fure si nu au alta varianta deocamdata. Cind o sa avem asistenti sociali si directori care se implica si fac intradevar ceva in afara de a se bucura de ""giioobuul"' obtinut pe pile?? Cind o sa dam afara toate leprele si toti parazitii care manca din banul public fara sa faca protectie sociala?? stiti cati angajati de tipul "timpu trece leafa merge" au aceste institutii?? stiti citi "oameni de bine fara culoare politica" conduc aceste institutii?
pina un alata noi platim,platim,platim,platim, si avem senzatia ca altcineva ne va scapa de probleme.....

+Quote Post
Vizitator_ANA.
mesaj Sep 11 2008, 05:16 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (prostu @ Sep 10 2008, 03:59 PM) *
Asa e!
Sunt pentru cele afirmate si chiar as vrea sa vad un ministru al invatamantului cu grija asta pe suflet.Ce facem noi intre timp??? cum sa "donam" unei infrastructuri care nu exista?
Am vazut o boschetara care face copii pe banda rulanta si traieste intr-o coliba. Ce vina au copii ca cersesc??? e adevarat ca sunt prea mici ca sa fure si nu au alta varianta deocamdata. Cind o sa avem asistenti sociali si directori care se implica si fac intradevar ceva in afara de a se bucura de ""giioobuul"' obtinut pe pile?? Cind o sa dam afara toate leprele si toti parazitii care manca din banul public fara sa faca protectie sociala?? stiti cati angajati de tipul "timpu trece leafa merge" au aceste institutii?? stiti citi "oameni de bine fara culoare politica" conduc aceste institutii?
pina un alata noi platim,platim,platim,platim, si avem senzatia ca altcineva ne va scapa de probleme.....

Cu riscul de a fi rasista ... si daca le dai mancare si daca le dai scoala si daca le dai bani nu se schimba...asa s-au nascut...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 11 2008, 07:40 AM
Mesaj #16

Guests

Cersetori exista si in tarile "civilizate", nu cred ca exista o solutie la aceasta problema fara sa schimbi fundamental societatea in care traim.

+Quote Post
Vizitator_obiwan.
mesaj Sep 11 2008, 08:45 AM
Mesaj #17

Guests

nu dau bani la cersetorii, tiganii, tiganusii si tigancile borate cu puradeii la gat angry.gif care cersesc agresiv pe strada sau la geamul masinii ... nu trebuie deloc incurajata aceasta practica. daca nu le-ar nimeni bani, ar dispare si si-ar cauta altceva de facut pentru bani.
e adevarat ca mi se mai face cateodata mila de vreo batrinica imbracata curatel si saracacios sad.gif care sta umila cu mina intinsa si nu zice nimic la un colt de strada. dar asta se intampla f. rar...

+Quote Post
Vizitator_Vlad.
mesaj Sep 11 2008, 09:13 AM
Mesaj #18

Guests

Eu nu le mai dau bani demult indiferent de forma sub care se infatiseaza cersetorul:batran,handicapat,copil batut de soarta, etc. Toti acestia apartin unor gasti interlope,carora le paseaza banii iar acestia ii mentin in viata pt ca ei sa cerseasca. Acum, sefii gastilor interlope sunt exact acei tigani/interlopi aflati langa tine la semafor cu manelele la maxim in q7-le alb; tot ala care da peste tine pe trecerea de pietoni.
Daca fiecare cersetor face 1mie jumate pe luna in medie si un sef are 50 de cersetori arondati in 50 de intersectii,cati bani ia sefu pe luna?

+Quote Post
Vizitator_Eu.
mesaj Sep 11 2008, 11:49 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Vlad @ Sep 11 2008, 09:13 AM) *
Toti acestia apartin unor gasti interlope

Mai sa fie?
E una la Nicolae Grigorescu, doarme pe jos in fiecare seara, si aia e in gastile interlope?
Ce stii tu despre gastile interlope?
Aaaa, ai vazut si tu Filantropica si acum iti dai cu parerea.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 11 2008, 12:16 PM
Mesaj #20

Guests

La un moment dat lucram intr-un bloc undeva prin piata Victoriei. Plecand intr-o seara de la servici, in fata apartamentului era un nenea care parea batut. Intamplator il mai vazusem. Nu-mi aduc aminte sa-l fii vazut cersind, da' eu nici nu sunt atent la cersetori.
Chem frumos ambulanta, le spus ca e un nenea batut, si fara casa. Vin destul de repede, in mai putin de o ora, se uita la el, si il intreaba daca vrea sa fie dus la spital.
Singurul moment in care nenea s-a ridicat de unde era intins pe jos a fost cat sa spuna "Nu, nu vreau sa fiu dus la spital".
In seara aia n-am avut nici un fel de jena sa sar peste el ca sa ma duc acasa.
Intre timp am mai invatat si eu cum e cu copii de pe strada, cunoscand pe cineva care munceste la Autoritatea Copilului (sau cum s-o numi). Omul ala spunea ca nu au cum sa-i stranga pentru ca ei castiga mai mult pe strada si nu au cum sa-i tina intr-o casa de copii.
Si in Bucuresti casele de copii arata super bine.

+Quote Post
Vizitator_oaspete.
mesaj Sep 11 2008, 12:30 PM
Mesaj #21

Guests

io n-am vazut filantropica si nici nu ma intereseaza s-o vad, da' imi dau cu parerea.
am vazut doo tiganci aduse la cersit cu mertzanu la big.
la piata ramnicu sarat e un mos adus in fiecare zi de o ruda.

nu zic nimanui sa nu cotizeze, faceti ce vreti cu banii vostri. dar io nu dau cersetorilor nimic. cand am impulsuri de generozitate, donez bani diverselor fundatii, cumpar obiecte nefolositoare in scopuri umanitare, bag banii la cutiutele unicef sau la mc si cam atat.
ii admir insa sincer pe cei care se implica cu adevarat in ajutorarea oamenilor la nevoie, cei care fac munca de voluntariat pentru persoanele de care ceilalti se feresc pentru ca put, sint salbaticiti sau sint bolnavi. degeaba dai 2 lei la semafor unui amarat daca il dai afara din scara blocului cand e viscol.

+Quote Post
Vizitator_clujean.
mesaj Sep 11 2008, 02:50 PM
Mesaj #22

Guests

Fara suparare (si fara "corectitudini politice", please) pe boschetara aia care toarna copil dupa copil n-ar fi mai corect s-o sterilizeze? ca nu de dragul copiilor ii face ci pt ca nu-si ia masuri de contraceptie, iar acei copii numai valori sociale nu vor fi, avand asemenea parinti (asta daca nu vine vreun "umanist" sa-mi replice ca din kk faci bici care si pocneste!)
Citeaza (ANA @ Sep 11 2008, 05:16 AM) *
Cu riscul de a fi rasista ... si daca le dai mancare si daca le dai scoala si daca le dai bani nu se schimba...asa s-au nascut...

+Quote Post
Vizitator_Gigi Marga.
mesaj Sep 11 2008, 03:45 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (VIZITATOR NEPOFTIT @ Sep 5 2008, 12:51 PM) *
Ma exaspereaza cand tipi naivi se grabesc sa "cotizeze" la tuciurii care se milogesc fatarnic la geamul masinii lor !

Aveam atelier la intersectia Doamnei cu Academiei si fiindca veneam de la Unirii, urcam pa Smirdan, mereu la aceeasi ora. Pe Smirdan in jos alergau cu carjele sub brat doi tineri de alta etnie si se veseleau. Dupamasa ii mai vedeam uneori schiopatind in intersectia Unirii. Si am mai vazut si auzit multe. Am auzit ca un loc bun de cersit poate sa coste si 5000 lei (RON) pe luna. Deci nu dau niciodata celor care cer. Insa in piata Matache mai dau cate unui pensionar care NU CERE insa se vede ca-i lipseste de-o paine. Uneori gafez. Cam asta e .

+Quote Post
Vizitator_DeNiro.
mesaj Sep 11 2008, 07:09 PM
Mesaj #24

Guests

E simplu , chiar didactic.
Daca ti-e foame nu iti dau peste , iti dau o undita.
Nu poti imbunatati viata unui anume cersetor dandu-i pomana;ce poti realiza este prelungirea acestui flagel.
Drept urmare maine nu vei mai da unui cersetor ci la doi.
Fiecare am putea cere cate ceva dar majoritatea preferam sa ne luam singuri.
Asadar e simplu chiar daca unele suflete "miloase" se vor simti ofensate:
Nu mai dati nimic. Daca faceti toti asa in scurt timp veti vedea ca nu va va mai cere nimeni pomana.
Si va veti putea impaca sufletul contribuind la ceva care cu adevarat merita.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 11 2008, 07:35 PM
Mesaj #25

Guests

Sunt muti si au devent agresivi! Din mila (inutila) a unora !

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Oct 12 2008, 09:34 AM
Mesaj #26

Guests

Dau bani numai batranilor care sunt imbracati curat si nu sunt agresivi (nu vin sa-ti ceara, stau intr-un colt si asteapta). Nu le dau 1 ron, le dau intre 10 si 50 de ron. Cei mai multi dintre ei pleaca, se duc acasa, cand le dau 50 RON, ceea ce-mi intareste convingerea ca n-au nici o alta forma de venit. Mi-e mila de ei, sunt oameni care au ramas pe drumuri din cauza unui sistem de rahat.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 12 2008, 10:03 AM
Mesaj #27

Guests

nu dau bani la cersetori pe strada... mai bine ajut o ruda mai saraca sau un vecin de la tara care stiu ca foloseste banii aia chiar la mancare sau ceva ce ii trebuie ca sa traiasca... eram acum vreo 10 ani in metrou, in anul II de facultate si am auzit discutia dintre 2-3 pusti cersetori: "am facut cam 200.000 si plec acasa"... eu aveam buget saptamanal doar 100.000... sau, erau pe la timpuri noi, acum vreo 2 ani, un grup de tiganei cersetori si cand a scos "tatal lor" un mobil din buzunar, mi-a fost rusine de al meu... :D asa ca, mai bine ajut pe cineva pe care stiu ca nu are, decat pe cei de la metrou ca sa se imbogateasca si sa iti rada in nas...

+Quote Post
Vizitator_somer.
mesaj Oct 12 2008, 11:05 AM
Mesaj #28

Guests

Candva dadeam la oricare cersetor,dar in momentul in care am ramas singura si cu 2 copii la facultate,am facut dosar ca macar un singur copil sa primeasca bursa sociala,la un venit 1500000 de persoana nu a fost printre cei admisi cu bursa .....nu mai dau...acum ,multumesc lui dumnezeu nu i-am trimis la cersit ,dar unul dintre copii a luat bursa de merit. Nu-i judec pe cei care cersesc,dar sunt multi care muncesc si nu au cu ce trai si nu ies la cersit,isi alina foamea cu o cana de apa si un covrig si nu mai ajung la mila altora.Stiu ca ma ve-ti judeca dar si eu am un salar de mizerie si astept luna de luna sa-mi iau acea reteta compensata de care sunt dependenta - nici macar nu am avut curajul sa merg la asistenta sociala ,dar nici de cersit nu am cersit.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 25 2008, 08:33 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (somer @ Oct 12 2008, 11:05 AM) *
Stiu ca ma ve-ti judeca dar si eu am un salar de mizerie si astept luna de luna sa-mi iau acea reteta compensata de care sunt dependenta - nici macar nu am avut curajul sa merg la asistenta sociala ,dar nici de cersit nu am cersit.

Nu e nici o rusine sa mergi la asistenta sociala. A le cere ajutorul nu inseamna ca cersesti. Avand in vedere ca aceasta organizatie primeste bani de la bugetul la care toti cotizam, m-as bucura sa aud ca isi fac treaba. Pentru cei care nu stiau asistenta sociala are rolul de a citez:
"acorda ajutor persoanelor, grupurilor, comunităţilor aflate temporar în dificultate, care din motive de natură socială, biologică, psihologică sau economică, nu au posibilitatea de a-şi realiza prin eforturi proprii un mod decent de viaţă.

+Quote Post
Vizitator_lami.
mesaj Nov 22 2008, 02:08 PM
Mesaj #30

Guests

de obicei nu dau bani cersetorilor, am vazut si "filantropica". totusi mi se intampla uneori s-o fac, cand vad o femeie batrana. imi amintesc de una ce m-a surprins, era imbracata cu lucruri de buna calitate, dar uzate si cersea discret si "cu clasa". i-am dat pe loc o bancnota. sau cand vad o batranica ce vinde flori intr-un colt de strada, ii dau mai mult decat cere.
dar unui popa ce incearca, jenibil, sa-ti baga mana in buzunar, niciodata.

+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st November 2019 - 06:46 AM