IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bicicleta pliabila, Din experienta proprie, poate va conving si pe voi :)
Ce parere ai de o bicicleta pliabila?
Ai una? Daca nu, de ce? Ti-ai dori? Ce te opreste?
Am deja. [ 17 ] ** [40.48%]
Vreau, dar nu am bani. [ 8 ] ** [19.05%]
Vreau, dar mi-e frica de trafic. [ 14 ] ** [33.33%]
Nu vreau, o sa rada lumea de mine. [ 1 ] ** [2.38%]
Nu vreau, nu-mi plac bicicletele. [ 2 ] ** [4.76%]
Total voturi: 42
Musafirii nu pot vota 
Vizitator_adi.
mesaj Oct 21 2008, 03:58 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (george @ Oct 21 2008, 01:21 PM) *
Fratilor, sunteti ca Vlad Tepes, deja imi iese teapa prin gat...ziceam doar ca prietenii mei si-au luat si acum le vand pe ebay.
Eu oricum cred ca nimic nu poate inlocui scaunul meu din piele crem, cu incalzire electrica.
Si apropo, eu chiar am avut EOS VW, si nu il poti compara cu un tractor!!!
Ca sa va ofticati voi zgarie branza cu biciclete!!!

Un barosan cool.gif

Sanatate maximala!
Cauta forumul cu masini barosane si da-te acolo tare'n taste.

Dupa cum bine ai observat, se discuta despre biciclete! (apropo, ai grija ca scaunele incalzite provoaca impotenta:)) )

Pe restul va salut cu pofta de biciclist. Am bicicleta, una normala dar buna.
Am auzit de cele pliante si am si vazut.
Vreau un Dahon Matrix MK I dar trebuie sa strang ceva bani.
E cineva care are asa ceva?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_turist.
mesaj Oct 22 2008, 04:25 AM
Mesaj #32

Guests

Mi se pare o varianta foarte buna calitate/pret bicicleta pliabila bike4u de care zicea eli14!

Cred ca imi cumpar si eu.E accesibila ca pret si pare destul de dotata. E interesant cum o poti plia si o poti ascunde in portbagaj sau in tren ca sa calatoresti.

Drumuri bune si succese depline! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_mao.
mesaj Oct 22 2008, 08:19 AM
Mesaj #33

Guests

Am un Dahon Vitesse D7 cumparat din Belgia. Merge super-ok, este extrem de fashneata si se pliaza rapid (in manual scrie 15 secunde, eu reusesc in 25 de secunde ca sa nu imi belesc degetele). Are schimbator cu 7 viteze, desi in Bucuresti te descurci cu trei viteze super ok.
Vreau insa sa imi cumpar un Brompton. Aia este bicicleta pliabila prin excelenta!
www.brompton.com

+Quote Post
Vizitator_miki triki.
mesaj Oct 22 2008, 10:47 AM
Mesaj #34

Guests

Sincer sa fiu.. unul din motivele pentru care nu folosesc bicicleta in Bucuresti sunt doua:
1. Sunt paranoic cand vine vorba de trafic. Pare ca fiecare sofer incearca sa vaneze pietoni si biciclisti.
2. Pistele de biciclete numai piste nu sunt (in rest pot fi parcari de masini scumpe, pot fi dispuse aiurea pe trotuar etc.).
3. As fi preferat sa o pot parca afara. Treaba cu pliatul e OK, dar parca nu se potriveste in brou (si nici nu incape in sertiera).

Acum vreo 2 ani si mai bine am achizitionat o bicicleta relativ ieftina (in ideea ca o voi folosi intens), dar care nu prea a vazut cerul liber (a vazut ea ceva, dar prea putin).
Acum cand vad posturile voastre m-as repezi imediat sa-mi iau o pliabila (cam la fel de mult cum am vrut un MacBook Air cand a aparut rolleyes.gif ), dar nu sunt convins ca as folosi-o (nici MacBook nu mi-am luat).

Mentionez ca stiu cum se circula prin occident, dar acolo soferul opreste la trecere de pietoni cu semafor chiar daca el are verde, iar tu rosu... doar pentru faptul ca ploua afara (poate ca exagerez putin, dar mi s-a intamplat odata si am ramas perplex blink.gif ); in Bucuresti ar da peste tine si daca ai avea verde (poate ca generalizez putin, dar am vazut 2 accidente live in conditiile descrise sad.gif ).

+Quote Post
Vizitator_Diana.
mesaj Oct 22 2008, 11:42 AM
Mesaj #35

Guests

Mikki, ia-ti Mobiky.
Asa am zis si eu ca vreau bicla da' cumva vroiam ca asta sa nu devina o povara pentru mine. Daca ma duc la Mall (asa sunt eu mai comoda) sa pot sa-mi beau cafeaua fara sa-mi stea inima in loc ca-mi ciordeste cineva bicla.
Asa Mobiky o iau cu mine la Mall, la cinema (am fost la Hollywood Multiplex si i-am rugat frumos pe baieti sa ma lase si mi-au pus-o in debara), la carsma. Practic e singura bicla cu care nu am probleme sociale si mai si arata ca o nava spatiala smile.gif

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Oct 22 2008, 12:03 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Diana @ Oct 22 2008, 11:42 AM) *
Mikki, ia-ti Mobiky.
Asa am zis si eu ca vreau bicla da' cumva vroiam ca asta sa nu devina o povara pentru mine. Daca ma duc la Mall (asa sunt eu mai comoda) sa pot sa-mi beau cafeaua fara sa-mi stea inima in loc ca-mi ciordeste cineva bicla.
Asa Mobiky o iau cu mine la Mall, la cinema (am fost la Hollywood Multiplex si i-am rugat frumos pe baieti sa ma lase si mi-au pus-o in debara), la carsma. Practic e singura bicla cu care nu am probleme sociale si mai si arata ca o nava spatiala smile.gif

Super!
Nu o stiam. Imi pare cea mai faina bicla pliabila pe care am vazut-o!

+Quote Post
Vizitator_Otilia.
mesaj Oct 23 2008, 04:09 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (mao @ Oct 22 2008, 08:19 AM) *
Vreau insa sa imi cumpar un Brompton. Aia este bicicleta pliabila prin excelenta!

Intr-adevar Bromptonul nu se poate compara!
Am vazut cum se pliaza... ohmy.gif ... cum o ridici rapid din spate si roata se intoarce cu susu-n jos si portbagajul care are doua rotite vine dedesubt, pe sol, si astfel poti s-o impingi pe cele doua rotite, si-si injumatateste automat dimensiunea! E fenomen!
Nu stiu cat de coerenta am fost, dar am scris-o dintr-o rasuflare plina de fascinatie! De fiecare data ma fascineaza smile.gif

+Quote Post
pehash
mesaj Oct 30 2008, 07:21 AM
Mesaj #38

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

bicicletele pliabile au in general rotile mai mici decat cele normale. dahon are modele cu roti de 16", dar in general cu roti de 20", brompton doar de 16", mobiky de 12". Majoritatea au roti de 16" sau 20". Este relevant ce iti propui sa faci cu bicicleta respectiva. Cu roata de 12"-16" nu poti lua borduri si gropi fara emotii majore. Conteaza si distanta pe care vrei sa o parcurgi. Din cate am citit in review-uri cu 12" te plictisesti de pedalat dupa un kilometru. cu 16-20" rezisti vreo 5-10km.
Din cate am vazut mobiky, desi pliata arata foarte bine, nu este foarte practica in comparatie cu brompton sau o bicicleta care se pliaza la fel ca brompton. Ca si spatiu ocupat dupa ce au fost pliate brompton e mult mai compact, chiar daca volumul e ceva mai mare si amandoua pot fi trase pe propriile roti dupa ce au fost pliate.

+Quote Post
Vizitator_miki triki.
mesaj Oct 30 2008, 08:45 AM
Mesaj #39

Guests

Chiar ca e tare Mobiky asta...
Costa pe masura, dar cred ca merita daca se comporta asa cum spun pe site.

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Nov 3 2008, 10:52 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (eli14 @ Oct 21 2008, 10:38 AM) *
Vedeti si asta: www.bike4u.ro
Eu am modelul F20D609V-2, luat de la o pravalie de cartier (fara far si dinam, hm). Destul de grea daca vrei sa mai iei metroul.

Salut,
Par interesante si .. ieftine utilajele de pe bike4u. Nu-mi inspira incredere ca n-au nici o data de contact pe sit alta decat un mail si un telefon. Ne poti impartasi mai multe despre experienta ta cu aceasta bicicleta. Sunt facute in Ro (dat fiind faptul ca pe sit apar inscriptionate cu bike4u.ro). Par foarte ieftine in comparatie cu altele (chiar cu altele mai ieftine decat Dahon si Bromp...). Sunt un biciclist 'zilier' - ca sa zic asa - dar stau la bloc si o pliabila mi-ar prinde bine (avand in vedere ca momentan am un mtb pe care-l car zilnic la un etaj intermediar rolleyes.gif ). Vreau neaparat sa-mi iau asa ceva si eram deja targetat pe un Dahon pana cand am vazut bike4u care sunt f f f ieftine. Si mai am o problema din cauza careia incerc sa aleg ceva f f solid: am aproape 100 de kg unsure.gif .

Multumesc

+Quote Post
Tea
mesaj Nov 3 2008, 03:06 PM
Mesaj #41

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 3-November 08
Utilizatorul numarul: 4 579

Salut,
am un pegas :-S vechi pe care vreau sa-l repar. Ma ajutati cumva?
El e nou, numai ca trebuie schimbate rotile (a stat in beci vreo 15 ani)

Mersi anticipat,
Tea

+Quote Post
Vizitator_catalins.
mesaj Nov 3 2008, 03:59 PM
Mesaj #42

Guests

Salut!

Sunt si eu unul dintre curajosii care incearca sa ajunga mai repede de la A la B prin Bucuresti cu o bicicleta ceva mai ieftina (DHS-Silver). Am optat pentru aceasta firma pt ca stau la etajul 6 si aveam nevoie de o "bicla" cat mai usoara.

Am cochetat cu cele pliabile dar sunt ceva dezavantaje (in plus fata de pretul care dupa parerea mea nu se justifica).

In plus, mi-am cumparat si suport de biciclete pt masina si in week-end prestez cu baiatul meu la Baneasa in padure.

Acum despre mersul in Bucuresti:
- canii cred eu ca sunt cel mai mare pericol pt bicilistii din Bucuresti
- alt pericol aproape la fel de mare, liniile de tramvai cand trebuie sa mergi de-a lungul lor si trebuie sa ocolesti ceva.
- pt. concitadinii nostri care parcheaza pe trotuar sau pe trecerea de pietoni incerc intotdeauna sa trec cat mai aproape de masina respectiva, si sa las macar o urma de pedala si una de surub de butuc.

Un factor care m-a convins sa merg in continuare pe bicicleta la servciu, a fost ca dupa 2-3 saptamani de mers zi de zi, am observat ca ma simt mult mai bine: nu mai obosesc asa repede, nu mai transpir una doua si cheful meu de viata se pastra si dupa ora 19 cand ajuns acasa trebuia sa mai petrec o ora, doua cu baiatul meu.

+Quote Post
Vizitator_facagaua.
mesaj Nov 7 2008, 12:54 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (cristi @ Nov 3 2008, 10:52 AM) *
Salut,
Par interesante si .. ieftine utilajele de pe bike4u. Nu-mi inspira incredere ca n-au nici o data de contact pe sit alta decat un mail si un telefon. Ne poti impartasi mai multe despre experienta ta cu aceasta bicicleta. Sunt facute in Ro (dat fiind faptul ca pe sit apar inscriptionate cu bike4u.ro). Par foarte ieftine in comparatie cu altele (chiar cu altele mai ieftine decat Dahon si Bromp...). Sunt un biciclist 'zilier' - ca sa zic asa - dar stau la bloc si o pliabila mi-ar prinde bine (avand in vedere ca momentan am un mtb pe care-l car zilnic la un etaj intermediar rolleyes.gif ). Vreau neaparat sa-mi iau asa ceva si eram deja targetat pe un Dahon pana cand am vazut bike4u care sunt f f f ieftine. Si mai am o problema din cauza careia incerc sa aleg ceva f f solid: am aproape 100 de kg unsure.gif .

Multumesc

+Quote Post
Vizitator_facagaua.
mesaj Nov 7 2008, 01:09 PM
Mesaj #44

Guests

salut..mi-am luat o bicicleta de la bike4you.e ok..dar eu nu prea fac miscare si asta e un motiv in plus pt mine sa o iau..asta ca paranteza .nefacind miscare, in prima zi de pedalat m-au trecut toate apele. dar eu zic ca e buna dc ai 100 de kile (fara suparare) ca te poate scapa de ele..avind si 100 de kile poate e mai usor de carat dc sa zicem stai la et 7 si nu mere liftul asta depinde cum stai cu sanatatea...dar o duci in casa, nu ocupa spatiu, incape in portbagajul masinii..eu sint slaba si de aia mi-e mai greu s-o car smile.gif mi-a fost foarte frica de trafic dar cind am calcat intr-insul mi-a crescut adrenalina.cred ca dc bicicleta era mai mare decit este intr-adevar imi spargeam capul precum imi imaginam dar fiind micuta o minuiesti mai bine.asadar ca o concluzie cumpara cu incredere de la ei dar tre sa stii pentru ce o vrei..adica nu poti baga nu stiu ce viteza cu ea ..dar e practica..eu dau un vot..cu bine rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_marcris.
mesaj Nov 30 2008, 10:29 AM
Mesaj #45

Guests

Pehash multe felicitari pt ce ai scris dar mai ales pt cum gandesti.Ai aplicat ceea ce ai vazut acolo mai civilizat si mai vansat ca la noi.Pacat ca tinerii ce pleaca dincolo la munca si vin cu un Vw adus,de exemplu,nu respecta biciclistii cum a invatat acolo.
Nu stiu de ce pana acum nu mi am luat bicicleta in Cluj.Poate pt ca sunt f aproape de serviciu.Insa nostalgia dupa libertatea si bucuria ce am avut-o acum 5 ani cu o cursiera Peugeot adaptata de oras(ce am folosit-o undeva afara)m-au invins si m au facut sa cumpar acum o saptamana ceva second,nu pliabila, inca nu sunt asa avansat in ale bicicletelor.Plec pe trotuarele clujului cu incredere,simt ca RESPIR,si am mare drag de ,,Treky,,a mea.

+Quote Post
Vizitator_Roxana.
mesaj Nov 30 2008, 11:22 AM
Mesaj #46

Guests

Iubesc bicicleta!!! Asta de cand am venit in Olanda unde...NO COMMENT!!! In sensul cel mai bun. Am fost in tara de curand si am ramas surspinsa sa vad oameni pe biciclete. Mi se pare un mare act de curaj sau sa nu zic ...sinucidere smile.gif.
La noi nu o sa fie niciodata ce e pe afara!!!!! Si am vazut exemplul cand la o trecere de pietoni, fiind verde pt. pietoni, un domn cu bicicleta a vrut sa traverseze si un nebun de sofer care vira dreapta pe verdele lui intermitent mai sa dea peste el, dupa care a coborat din masina si mai sa-l bata pe biciclist ca de ce isi permite sa traverseze!!! Repet pe trecere de pietoni si pe verde. Asistand la scena am simtit cum mi se urca tot sangele in cap!!!....

+Quote Post
Capsunara
mesaj Nov 30 2008, 02:19 PM
Mesaj #47

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 18-November 08
Utilizatorul numarul: 4 806

In majoritatea oraselor mari din Europa bicicleta a devenit un mijloc de transport tot mai popular. Asa ca si administratia se conformeaza si creeaza conditii. Locuiesc in Barcelona si acum doi ani s-a introdus sistemul BICING (adica statii cu cite 20 de biciclete la fiecare colt de strada, iti faci abonament pe un an cu 25 € si ridici bicileta pe baza unui card de la statia de linga casa si o lasi la statia de linga birou). Deplasarea cu bicileta este mai rapida decit cea cu masina in oras. Cind s-a lansat bicing a avut un succes foarte mare, autoritatile nu se asteptau la atitia inscrisi si pe zi ce trece se mareste reteaua, tot mai apare o statie sau o pista. Functioneaza foarte bine si e genial!si este atit de bine facut ca la fostul meu serviciu ma duceam 20 de min cu bicileta si intilneam 2 stopuri la care trebuia sa ma opresc si sa las prioritate. Tendinta generala este de a lasa masina acasa si a folosi cit mai mult transportul in comun, bicicleta sau cel mult scooter. Comportamentul europenilor se schimba, cliseul "iau masina si merg la hipermarket, mall sa-mi fac cumparaturile" este tot mai depasit. Acum lumea cauta sa se deplaseze in masina cit mai putin in oras, chiar sa consume mai putin si sa se retraga tot mai des la tara in week-end. Iar bicicleta isi are locul ei in acest scenariu.

+Quote Post
Vizitator_Diana.
mesaj Nov 30 2008, 02:32 PM
Mesaj #48

Guests

@pehash: Sa stii ca n-ai dreptate. Mobiky are dubla transmisie. Cand a fost marsul biciclistilor am facut gasca, eu si amicul meu cu Mobiky si inca un tip cu Brompton. N-am avut nici un fel de probleme sa merg de la Palatul Copiilor pana in Piata Victoriei. Problema principala a fost ca nu eram eu invatata cu senzatia de a merge pe strada.
In schimb ai mare dreptate in ceea ce priveste bordurile. Am si o Koma normala si e un vis la luat borduri comparativ cu Mobiky. Dar cu Mobiky ma duc din Tei pana la Obor sau pana la Stefan cel Mare pe cand cu Koma merg mai mult.
Partea cool cu Mobiky e daca esti comuter. Dupa ce inveti drumul, ca vorba aia o ai ca sa te duci la job, nu mai ai probleme cu bordurile. Eu am gasit un drum aproape perfect pana la Obor din Tei desi zona aia e in mod normal intesata de masini. La inceput mi-a fost greu dar totul a devenit mult mai simplu odata ce mi-am luat oglinda si vad masinile din spate.
Recunosc ca de cand cu vremea asta, prefer sa ma duc pe jos pana la Stefan cel Mare mai ales ca vreau sa dau ceva kilograme jos.

+Quote Post
Vizitator_bazil.
mesaj Jan 31 2009, 03:57 AM
Mesaj #49

Guests

Eu am vazut un tip, destul de dolo, care facea cumparaturi prin Carrefour cu cosul de mana montat pe o chestie stranie. Am crezut initial ca e vreo proteza pentru handicapati. Mergea strinsa pe proprile roti - nici nu stiam ca exista 12". L-am urmarit si la casa am vazut ca pe "proteza" scria Mobiky. Afara, a facut o data clac! si a desfacut bicicleta ca pe o umbrea cu buton. M-am uitat ca proasta cum ditamai elefantul a urcat in tromba rampa de la iesirea din parcare si dus a fost. Sa intru Dahonul meu printre rafturile supermarketului nu cred ca pot. Nu pot sigur! O las eu stransa la casa, langa bodyguard, dar imi lungesc gatul sa nu mi-o umfle vreun jmecher.
Poate ca nu poti sa mergi cu plianta la mare cu Mandruta, dar 2-3-5 km pana la piata sau la serviciu e ideala. Am un MTB care zace in balcon de 6 ani. La ce bun va intreb? Voi posesori de roti "normale", dar sincer sa-mi raspundeti, cand ati iesit cu bicla ultima oara? Eu folosesc pliabila zilnic daca nu ploua. Iarna/vara/primavara. Ca timp de plimbare nu mai am, incerc sa imbin placerea pedalatului cu utilul: cumparaturi, miscare, serviciu. Drum uscat, va doresc.

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Jan 31 2009, 09:17 AM
Mesaj #50

Guests

Eu folosesc in Brasov in MTB vechi si ponosit... arata rau, asa ca nu e deloc tentant, il pot lasa oriunde legat pe strada, e drept am un lacat cu cablu f gros. E o varianta mai ieftina si mai comoda decat o bicicleta pliabila. O bicicleta pliabila e necesara daca se folosesc si mijloace de transport in comun pe traseu.
In alte tari pe unde am mai umblat, am vazut ca in oras se folosesc f frecvent biciclete cat mai ponosite cu putinta. Multi care fac naveta cu trenul, au doua rable, pe care le lasa in gara...
Din experienta mea, se fura mult mai multe biciclete in vestul Europei ca in Ro.

Rabla mea merge bine. Am dus-o la un atelier de biciclete si pt 50 de lei mi l-au uns curatat, reglat, etc - merge ca una noua. Mie mi-ar fi luat 1/2 de zi si probabil ca nu faceam treaba ata de bine. Am pus recent si un cos in spate. Arata ca naiba, dar e f util. pot sa pun rucsacul acolo, in los sa-mi transpire spatele cu el pe spate.
Pt weekend-uri am un MTB calumea... alt sport prin paduri si peste pajisti...

Evit strazile circulate, mai ales daca e traseu pe unde nu am mai fost. Incerc sa fac itinerarii pe strazi secundare, iar arterele mari le traversez de regula pe la treceri... Tot e cel mai rapid mijoc de locomotie in oras.
Problema e ca in Ro, majoritatea soferilor se poarta de parca biciclistii nici nu ar exista. F multi trec la milimetru fara sa incetineasca catusi de putin. de parca as avea banda de biciclete de 2m... Stiti si voi cum e vanda de bicilete n Ro... guri de canale, bordura, masini parcate, gropi, baltzi...
Evit intunericul, asa ca iarna nu prea circul cu bicicleta. In plus in Brasov sunt multe zile cu zapada si gheata pe strada, caz in care nici nu ma gandesc la bicicleta.

Am o problema insa... cand merg cu bicicleta nu fac destula miscare! Pe jos, cei 8km cat fac in total pe zi pana la si de la birou sunt exact portia de miscare de care am nevoie... pe bicicleta fac doar un f lejer efort 10 min dimineata, dar seara tot drumul e la vale...

Toate bune,
Mihai

Citeaza (pehash @ Oct 16 2008, 05:10 PM) *
Mi-am petrecut o luna din vara prin Amsterdam. Un mix de teleworking si turism. Suficient timp cat sa-mi schimbe cateva perceptii despre coabitarea in marile aglomeratii urbane. Vecina noastra, olandeza la origini, avea 4 biciclete.. ne-a imprumutat 2 ca eram fara masina si transportul in comun e cam scump la ei. Initial am avut retineri majore: nu prea stiam sa merg pe bicicleta si primisem o bicicleta mica, pliabila, cu roti de 16". Dupa primele 2-3 zile nu mai concepeam sa ies fara bicicleta smile.gif
Asa ca am venit in Bucuresti si mi-am cumparat si eu una (mai exact ne-am cumparat.. doua.. biggrin.gif ). Trebuie sa recunosc, acelasi model din amsterdam e mai scump la noi, ba chiar a venit fara aparatori si portbagaj. Am inceput sa o folosesc treptat.. o zi pe saptamana.. 2 zile.. am ajuns sa merg 3-4 zile pe saptamana cu ea. Mai am de carat dupa mine si laptop&stuff, uneori ma duc la clienti, uneori ma trezesc cu cornu'n perna si am chef sa ma urc la volan.
Diferenta este evident enorma intre Amsterdam si Bucuresti. Cele 2-3 piste de biciclete de la noi pe care parcheaza toti magarii nu se compara cu ce au facut ei, inclusiv piste separate de strada, care taie orasul in lung si'n lat, trec prin pasaje pe sub sosele. La ei nu ai voie pe trotuare, dar ai prioritate in fata masinilor.
Traseul meu se adapteaza la ce am invatat acolo: nu merg pe trotuar decat daca este lat si gol, niciodata nu claxonez un pieton daca se intampla sa ajung totusi in spatele unuia, pe strada cat mai mult posibil, dar la intersectii folosesc trecerile de pietoni, inclusiv cand fac stanga.

Am invatat ca pericolele cele mai mari sunt in ordinea urmatoare:
1. cainii vagabonzi - nasol daca sare unul cand sunt masini pe langa tine
2. masinile care stationeaza smile.gif romanul nu se asigura cand deschide portiera..
3. retardatii care te depasesc si se baga in fata ta sa parcheze.. daca esti mai sportiv si ai un bmx de figuri merita sa te urci pe capota lor, sa le lasi o amintire pentru toata viata
4. taximetristii.. singuri care trec intentionat la cativa centrimeti de tine in viteza

O data ajuns la destinatie, bicicleta pliabila se strange frumos si ii car cele 10kg in birou, departe de bronzatii patriei. Senzatia de euforie ca am 'trisat' traficul, am facut ceva miscare si mai sunt si un mic ecologist ma trezeste mai bine decat cafeaua. Merg lejer ca sa nu ajung transpirat, cred ca scot o medie de 10-15km/h. Nu ma iau la intrecere cu nici o masina, dar avantajul major in traficul nostru este ca scot aceeasi medie cand e strada goala, dar si atunci se merge bara la bara. Am doar vreo 2-3km pana la birou, daca as avea 10 as alege probabil sa fac o parte din ei cu metroul. Am un coleg care vine cu bicicleta din Politehnica (pana la Piata Muncii), deci se poate.
M-am gandit sa va scriu despre experienta mea in speranta ca din 100 care citesc 10 vor fi suficient de curiosi cat sa caute pe site-uri o bicicleta pliabila si 1 sa-si cumpere. Mi-as dori sa fim cat mai multi, o masa suficient de mare cat sa schimbam perceptia autoritatilor asupra acestui mijloc de transport.
Deeeeci, daca v-am convins ca merita studiat subiectul si aveti intrebari va raspund cu placere. Daca nu v-am convins nu e nevoie sa postati nimic, mi-as dori sa fie un topic constructiv, nu unul in care soferi spumega la biciclisti si viceversa.

+Quote Post
Vizitator_bazil.
mesaj Feb 14 2009, 10:56 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Paul @ Oct 21 2008, 01:34 PM) *
Ne-am luat cate o Mobiky Genius si merg absolut superb.

Se pliaza minimal in 2-3 secunde, complet in vreo 10-15 secunde. Incap doua intr-un portbagaj normal. Pot fi luate prin metrou si sa reiei drumul cand iesi din statie. Nu sunt foarte usoare (12kg) dar in pozitia pliata merg pe rotile proprii.

Transmisia cu doua lanturi compenseaza marimea rotilor iar cele trei viteze sunt bine alese. Singura problema reala e ca rotile de 12" cam simt gropile Bucurestilor...

A, da, si mai e problema ca toata lumea ne intreaba "de unde" si "cat costa" rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_victoras de la oras.
mesaj Feb 14 2009, 11:07 PM
Mesaj #52

Guests

eu stiu de unde, da sa mor daca mai stiu cat costa! Pe mobiky.fr e 689 de euroi pentru francezi si daca esti din afara Hexagonului te costa 789 euro plus transportul. La Romanica, pe mobiky.fr e 699 euro cu tot cu TVA!!! Pretul e de agatat fraierii sau sunt facute la Colibasi? Noroc ca m-am dus pe .ro routat pe la dealeri ca altfel juram ca-i oglinda-oglinjoara...

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Feb 15 2009, 07:08 AM
Mesaj #53

Guests

Salut!
Sunt un biciclist convins, in prezent folosesc un MTB. In ce priveste bicicletele pliabile as avea o intrebare pentru connaisseuri: eu fiind la categoria de greutate 110+, ma tine asa ceva?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 15 2009, 07:29 AM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Lucian @ Feb 15 2009, 07:08 AM) *
Salut!
Sunt un biciclist convins, in prezent folosesc un MTB. In ce priveste bicicletele pliabile as avea o intrebare pentru connaisseuri: eu fiind la categoria de greutate 110+, ma tine asa ceva?

evident ca nu te tine sad.gif . dar iti iei doua, si distribui greutatea biggrin.gif!

+Quote Post
Vizitator_alt_gras.
mesaj Feb 15 2009, 10:03 AM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 15 2009, 07:29 AM) *
evident ca nu te tine sad.gif . dar iti iei doua, si distribui greutatea biggrin.gif!

Teoretic nu.
Practic eu am un Dahon Vitesse pe care scrie :max 105 kg si am 118 kg. Nu am avut nici o problema pana acum smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Feb 15 2009, 10:28 AM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (alt_gras @ Feb 15 2009, 10:03 AM) *
Teoretic nu.
Practic eu am un Dahon Vitesse pe care scrie :max 105 kg si am 118 kg. Nu am avut nici o problema pana acum smile.gif

Multumesc, cred ca tot la un Dahon o sa ma orientez si eu, dar probabil Matrix:)

+Quote Post
Vizitator_un fost gras.
mesaj Feb 15 2009, 07:37 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Lucian @ Feb 15 2009, 10:28 AM) *
Multumesc, cred ca tot la un Dahon o sa ma orientez si eu, dar probabil Matrix:)

Ai grija cu pliabilele de 26" ca iti trebuie un portbagaj incapator pentru ele. Eu am un Paratrooper si nu mai incape nimic altceva pe langa. Si tot in uscatorie o tin. Pana ma duc, pana o iau... Acum ma uit dupa ceva cu roti mult mai mici ca sa o tin la cuier si s-o iau ca pe sapca cand ma duc dupa tigari. Nu imi trebuie sa fac curse cu ea, sa sar borduri sau sa cobor trepte. Vreau sa imi fac treaba cu ea si sa fac miscare. Eu am avut 115 kg dar de cand merg cu bicicleta - aproape zilnic daca e uscat pe jos - am ajuns la 90. In mai putin de un an!

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Feb 16 2009, 06:27 AM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (un fost gras @ Feb 15 2009, 07:37 PM) *
Ai grija cu pliabilele de 26" ca iti trebuie un portbagaj incapator pentru ele. Eu am un Paratrooper si nu mai incape nimic altceva pe langa. Si tot in uscatorie o tin. Pana ma duc, pana o iau... Acum ma uit dupa ceva cu roti mult mai mici ca sa o tin la cuier si s-o iau ca pe sapca cand ma duc dupa tigari. Nu imi trebuie sa fac curse cu ea, sa sar borduri sau sa cobor trepte. Vreau sa imi fac treaba cu ea si sa fac miscare. Eu am avut 115 kg dar de cand merg cu bicicleta - aproape zilnic daca e uscat pe jos - am ajuns la 90. In mai putin de un an!

Felicitari si multumesc pentru sfaturi. Probabil ca si una de 20 si-ar face treaba, dar marturisesc ca nu prea-mi inspira incredere un "cadru" dintr-o singura bara.

+Quote Post
Vizitator_un fost gras.
mesaj Feb 16 2009, 08:55 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Lucian @ Feb 16 2009, 06:27 AM) *
Felicitari si multumesc pentru sfaturi. Probabil ca si una de 20 si-ar face treaba, dar marturisesc ca nu prea-mi inspira incredere un "cadru" dintr-o singura bara.

Am studiat mult problema pentru ca si eu vreau sa fac pasul catre 20". Ai dreptate cu 'bara' dar mai conteaza si cum a fost bara facuta. Poate fi din otel sau din aluminiu triple hardened. Am gasit doua bicle care au cadre garantate pe viata (la care visez eu dupa ce m-am dat pe ele la targ):

mertzanul asta:
http://www.koga.com/uk/bike.asp?collection...&id=3550094

si ferariul asta:
http://bikefriday.com/node/7604

Si or mai fi si altele. Bani sa fie...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 17 2009, 10:11 AM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Tea @ Nov 3 2008, 03:06 PM) *
Salut,
am un pegas :-S vechi pe care vreau sa-l repar. Ma ajutati cumva?
El e nou, numai ca trebuie schimbate rotile (a stat in beci vreo 15 ani)

Depinde ce intelegi prin schimbat roti. Daca numai anvelopa si camera trebuiesc schimbate, asta se face usor. Insa daca trebuiesc schimbate jentile, nu o sa ti se mai potriveasca sabotii de frana (pe care oricum trebuie sa-i schimbi).

Va trebui sa duci bicicleta la un atelier specializat. In 15 ani bicicleta poate rugini in multiple locuri, plus ca trebuie curatata si gresata din nou.

S-ar putea sa fie mai ieftin sa-ti iei una noua.

+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 24th June 2019 - 09:39 PM