IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> SOS copiii nedoriti
Vizitator_laurchim.
mesaj Jan 5 2009, 10:47 AM
Mesaj #1

Guests

In timp ce toata lumea observa ca rata natalitatii a scazut (cel putin in Romania), exista multe cazuri de avorturi, nou-nascuti abandonati la tomberoane, etc.

Daca ar fi sa gasesti un astfel de bebelus nedorit/abandonat, iti permite legea romaneasca sa-l "pastrezi"? Sau acel suflet va ajunge oricum intr-un orfelinat, chiar daca exista multe familii care sufera de infertilitate si l-ar primi cu draga inima in caminul lor?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 5 2009, 01:27 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (laurchim @ Jan 5 2009, 10:47 AM) *
In timp ce toata lumea observa ca rata natalitatii a scazut (cel putin in Romania), exista multe cazuri de avorturi, nou-nascuti abandonati la tomberoane, etc.

Daca ar fi sa gasesti un astfel de bebelus nedorit/abandonat, iti permite legea romaneasca sa-l "pastrezi"? Sau acel suflet va ajunge oricum intr-un orfelinat, chiar daca exista multe familii care sufera de infertilitate si l-ar primi cu draga inima in caminul lor?

Orice copil abandonat intra in custodia statului. Dupa aia poti incepe formalitatile de adoptie.

+Quote Post
jazz
mesaj Jan 5 2009, 01:33 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 138
Inscris: 19-December 08
Utilizatorul numarul: 5 364

Cam extrem postul tau, nu cred ca sint chiar atat de multi copii abandonati pe strada incat sa simti nevoia sa ma iei din ei acasa. Legal este sa anunti autoritatile, ei vor prelua bebelusul si-apoi nu te impiedica nimeni sa urmezi procedurile legale pentru adoptie

+Quote Post
Vizitator_julia.
mesaj Jan 5 2009, 02:36 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (jazz @ Jan 5 2009, 01:33 PM) *
Cam extrem postul tau, nu cred ca sint chiar atat de multi copii abandonati pe strada incat sa simti nevoia sa ma iei din ei acasa. Legal este sa anunti autoritatile, ei vor prelua bebelusul si-apoi nu te impiedica nimeni sa urmezi procedurile legale pentru adoptie

+Quote Post
Vizitator_xxx.
mesaj Jan 6 2009, 09:03 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (laurchim @ Jan 5 2009, 10:47 AM) *

este chinuitor sa adopti un copil...dureaza foarte mult si ai o groaza de etape de parcurs. statul roman nu incurajeaza adoptiile din pacate.
in acelasi timp, te contrazic: teoretic sunt multe familii ce si-ar dori un copil adoptat, in realitate conceptiile sunt mult mai puternice...familia de cele mai multe ori se impotriveste, frica ca acel copil provine dintr-o familie destramata/de alcoolici/drogati....etc este foarte mare si asa cum se spune in popor, ca de ce sa te risti sa cresti un copil ce poate sa aiba multe probleme.
am 2 cazuri apropiate: matusa mea nu a putut infia deoarece bunicii i-au spus clar ca nu vor recunoaste acel copil ca si nepot si cum locuiesc in aceeasi casa nu a putut risca sa traumatizeze copilul; in cel de-al doilea caz - le este foarte frica ca acel copil nu va fi asa cum si-l doresc si poate ridica multe probleme cu timpul....asa ca e usor de zis si greu de aplicat.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd August 2019 - 04:25 PM