IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

16 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> URASC RCS & RDS !, Limitele suportabilului au fost demult depasite... Traiesc un cosmar&#
Vizitator_Coca.
mesaj Nov 21 2010, 01:17 PM
Mesaj #91

Guests

LEHAMITE, SCARBA,GREATZA, ASTEA-S DOAR CATEVA STARI PE CARE LE TRAIESC DIN PLIN DIN CAUZA CELOR DE LA RDS! SERVICII PROASTE,AROGANTA ,NESIMTIRE SI TUPEU !!! DE O SAPTAMANA N-AM NET SI TOT DAU TELEFOANE SA LE SPUN IAR EI IMI TOT RASPUND CA AU NOTAT.LE-AM EXPLICAT CA NOTATUL NU-I SUFICIENT PENTRU REZOLVAREA PROBLEMEI, DAR TOATA TREABA A RAMAS CA-N TREN! OARE PROTECTIA CONSUMATORULUI NU NE-AR PUTEA AJUTA??? SAU GARDA FINANCIARA, CA PLATIM CEVA CE NU FOLOSIM!!! O SAPTAMANA FARA NET INSEAMNA UN SFERT DIN ABONAMENTUL UNEI LUNI !!! IA SA INCERCAM MAI MULTI ATITUDINEA ASTA!!!!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Petre.
mesaj Nov 21 2010, 01:18 PM
Mesaj #92

Guests

RDS a achitionat o serie de retele de cartier pt. a se extinde. A achitionat si salariatii acestor retele. Si eu am patit-o. Dupa instalare nu-mi mergea internetul. Un mucos de la ei mi-a spus ca nu am corect instalat sistemul de operare (WXp) dar ca mi-l reinstaleaza el duminica, dar contra cost

+Quote Post
Vizitator_Cozma Gheorghe.
mesaj Nov 21 2010, 01:20 PM
Mesaj #93

Guests

BUNA ZIUA ,
EU SUNT SOCAT DIN ALT PUNCT DE VEDERE .
DE FOARTE MULTI ANI SUNT ABONAT LA INTERNET PRIN RDS.
LA INCEPUT CU DIAL UP APOI -INTERNET PRIN CABLU .
MENTIONEZ , FARA PARADA DE VORBE , PERMANENT AM FOST FOARTE MULTUMIT DE SERVICIILE INTERNET .
NEMULTUMIREA MEA :
RRCS- RDS NU ARE POSIBILITATE SA IMI OFERE SI SEMNAL ,, TV ,,
INCREDIBIL , DESI LOCUIESC CENTRAL EXISTIND ACORDUL ASOCIAIATIEI
DE PE VREMEA – GLOBTEL [ PRELUAT ACUM DE RCS-RDS ].
BLOCUL ARE INSTALATIE CANELATA PE SCARA .
PRIN ACEA INSTALATIE SUNT EU CONECTAT LA INTERNET .
NU DORESC SA PLEC LA ALTA COMPANIE – DORESC SI SERVICII DE TV.
MERGIND LA BIROURILE RCS – RDS RELATII CU PUBLICUL SE RASPUNDE ASFEL :
,, VA RUGAM SA MAI ASTEPTATI , NU DEPINDE NOI , POFTITI CITEVA NUMERE DE TELEFON UNDE PUTETI CONTACTA OPERATORII NOSTRI CARE SUNT PE TEREN . [ EX. UNUI NR TELEFON = 0344 400 401 ] ATUNCI CIND O SA FIE DE ACTUALITATE CEEACE VA INTERESEAZA VA CONTACTAM NOI.
ACUMA CIND SUNT CITEVA COMPANII CU ACELASI PROFIL CARE FAC RECLAMA SI NE BAT LA USA , RCS- RDS STA CU SPATELE LA CLIENTI .
MACAR SA PRIMESC UN RASPUNS DE LA UN COMPARTIMENT AL DINSILOR PRIN CARE SA SE RASPUNDA CLAR CARE ESTE SITUATIA SI DIN CE MOTIV NU POT SA IMI FURNIZEZE SI SEMNAL ,, TV .
AM TRIMIS DOUA EMAILURI – NICI UN RASPUNS
IN SPERANTA CA ,TOTUSI ACEST EMAIL VA AJUNGE SI UNDE TREBUIE SE VA CITI SI MI SE VA RASPUNDE .
DATELE PERSONALE ;
COZMA GHEORGHE
STR. STEFAN GRECEANU NR.9 BL K8 AP. 12
PLOIESTI .
TELEFON 0244512358

+Quote Post
Vizitator_Rogue.
mesaj Nov 21 2010, 01:21 PM
Mesaj #94

Guests

Crezi ca cei de la RDS sunt cei mai rai? Io am conexiune de la Romtelecom, un nenorocit de Clicknet pentru care platesc cam 45 ron(doar netu) si imi dau aia cica 4 mb viteza de download care de fapt nu trece de 400 kb si nici n-a trecut vreoadata, apoi de cand a aparut legea 161/2010 am incercat sa reziliez contractul dar dobitocii astia ignora legile in vigoare si continua sa perceapa tarife de reziliere anticipata, desi nu sunt in prima perioada contractuala care a expirat in 2009 iar hotii astia au considerat tacerea mea ca un acord de prelungire si au facut-o pentru inca 2 ani. Acum imi sta in gand sa-i dau in judecata

+Quote Post
Vizitator_Marius R (ex Brasov).
mesaj Nov 21 2010, 01:23 PM
Mesaj #95

Guests

Am avut si Romtelecom si Rds, am si lucrat la Rds in dept de interventii, fratilor era lipsa de organizare totala, sa nu mai spun ca clientii sunau disperati, iar lor le era greu sa actualizeze lista, tabelul un amarat de excel, cu clientii ce au revenit, sau sunt de gasit in ziua aia. Oameni buni, asa lipsa de organizare, ordonata de niste infami, nu am vazut in viata mea. Apoi ce sa te mai mire cand ajungeam la un client dupa 2 saptamani si sunam la usa, ma rog intai la interfon; cand ma vedeau in fata usii incepeau sa rada, nu ca ar avea pofta, dar ramaneau socati. E incredibil cata modestie zace in angajati, in unii, dar mai ales cata prostie, de ce???? Pentru ca majoritatea sau angajat pe pile, mai exact majoritatea erau neamuri ale fie patronului de pe oras, fie a vre-unuia din dept de coordonare,etc. Si atunci apare intrebarea cu cine??? sa faci treaba??? S-au facut la un moment dat niste trieri pe baza unor scurte si fulgeratoare teste, cu intrebari foarte simple si nesemnificative, la care pilele, erau pe jos de prosti si nestiutori, dar fiindca nota lor de la test a fost f mica, s-au gandit sa le dea o nota de apreciere(f mare) dupa care sa ramana in departament, sa nu ii dea afara, binen-teles ca au ramas in continuare, iar la doua luni sau trei mi-am dat demisia, deoarece a urmat apoi sa lucrez(lucram) cate unul, ceva chiar aproape imposibil, adica in momentul cand aveai nevoie sa identifici un cablu(bun il sunai), dar de cele mai multe ori erau ori in scurt cate 3 perechi cu alte utp-uri fie a mai dat unul o gaura si era in scurt dar era rupt si APOI PUNE-L PE CLIENT SA TRAGA DE FIR ?!?!? DAR CUM SA FACI ASTA CA ITI ERA RUSINE !!! SI BAGA SI TRAGE SINGUR PE UN SALAR DE MIZERIE NEMAJORAT DE 3 ANI. VA MULTUMESC. SI NU UITATI ACEST SITE DIN CATE AM VAZUT ESTE DEDICAT UBREI NEGRE ALE RDS-ULUI, FRATILOR NU MAI SCRIETI VOI AIA 10-20% LA CARE VA FUNCTIONEAZA CU NOROC. SALUTARE.

+Quote Post
Vizitator_Ionut Dmi.
mesaj Nov 21 2010, 01:25 PM
Mesaj #96

Guests

RCS/RDS sunt renumiti pentru cat de cretini sunt!

exemplu: unei cunostinte ii moare mama, proprietarul casei unde locuiau amandoi. se duce omul la RDS sa-si faca abonament. ii pune in tema cu noile schimbari aparute in “viata” familie sale. i se spune fix asa: “fara proprietarul apartamentului nu va putem conecta. veniti cu proprietarul!”.

nu e o gluma macabra. scena e reala.

+Quote Post
Vizitator_bla.
mesaj Nov 21 2010, 05:02 PM
Mesaj #97

Guests

O sa mai spun o data ce-am zis in al doilea post, pe prima pagina - in afara cazului in care cerintele de net sunt neaparat de 100MB/sec la dld (un lucru care realist e f rar - mi-e greu sa cred ca mori daca iei un film de pe torrenti in 10 min in loc de 5), deci daca n-aveti cerinte imediate de viteza maxima, sunt optiuni. Intr-adevar, poate nitel mai scumpe, dar cred ca toti cei care au avut probleme cu serviciile ar prefera sa dea 10 lei in plus pe luna. UPC-ul are momentan viteza maxima de 25 Mb/sec down si 4Mb/sec up la pret de 18.6 RON/luna, Romtelecomul are 30 Mb/sec down si 6 Mb/sec la 7.4 euro/luna. Eu mi-am luat net+tel de la RT si tv de la UPC, la ambele instalarea s-a facut la 2 zile dupa comanda telefonica. Pe langa asta, RT-ul e in proces de upgrade la fibra de 100 Mb/sec, si la fel si UPC-ul, deci in curand or sa aiba ambele viteze egale cu ab maxim de la ercees.

TV-ul zero probleme, netul la viteza aproape de maxim - http://www.speedtest.net/result/1039498222.png

Intr-adevar, pana acum n-am avut destul timp pentru a avea probleme si sa vad cum reactioneaza atunci cand ai o reclamatie sau cand serviciul pica, dar din ce-am citit aici erceesul te trateaza cu kuru inca de cand incerci sa-ti faci abonament, nici nu asteapta sa semnezi.

Deci sunt optiuni cam pt toata lumea, nu va mai lasati tratati cu kuru.

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 21 2010, 07:22 PM
Mesaj #98

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (constantin iancu @ Nov 21 2010, 05:34 AM) *
My dear enemy of the rds/rcs.
Dumnevoastra s-ar putea sa avet inclinatii poetice, gusturi rafinate de estet pur sau sa faceti parte din high-life-ul vietii academice sau culturale. Dar cu tehnica STOP JOC. Sa te conectezi la o interfata ethernet a unui laptop la un cablu de date exterior este prostie in forma pura si condensata. Multumiti-va ca inca laptopul mai este intreg si in stare de functiune. De fapt toate inclinatiile dumneavoastra intelectuale si artistice nu sunt decat pure fabulatii, dumneata nu esti decat exprimarea concreta a pleomasmului dobitoc tampit

delirul verbal văd că nu costă nimic.

Citeaza (Coca @ Nov 21 2010, 01:17 PM) *
LEHAMITE, SCARBA,GREATZA, ASTEA-S DOAR CATEVA STARI PE CARE LE TRAIESC DIN PLIN DIN CAUZA CELOR DE LA RDS! SERVICII PROASTE,AROGANTA ,NESIMTIRE SI TUPEU !!! DE O SAPTAMANA N-AM NET SI TOT DAU TELEFOANE SA LE SPUN IAR EI IMI TOT RASPUND CA AU NOTAT.LE-AM EXPLICAT CA NOTATUL NU-I SUFICIENT PENTRU REZOLVAREA PROBLEMEI, DAR TOATA TREABA A RAMAS CA-N TREN! OARE PROTECTIA CONSUMATORULUI NU NE-AR PUTEA AJUTA??? SAU GARDA FINANCIARA, CA PLATIM CEVA CE NU FOLOSIM!!! O SAPTAMANA FARA NET INSEAMNA UN SFERT DIN ABONAMENTUL UNEI LUNI !!! IA SA INCERCAM MAI MULTI ATITUDINEA ASTA!!!!

de curiozitate, cum de postezi fără net???
de la vre-un hotspot, ceva??? biggrin.gif

Citeaza (Rogue @ Nov 21 2010, 01:21 PM) *
Crezi ca cei de la RDS sunt cei mai rai? Io am conexiune de la Romtelecom, un nenorocit de Clicknet pentru care platesc cam 45 ron(doar netu) si imi dau aia cica 4 mb viteza de download care de fapt nu trece de 400 kb si nici n-a trecut vreoadata, apoi de cand a aparut legea 161/2010 am incercat sa reziliez contractul dar dobitocii astia ignora legile in vigoare si continua sa perceapa tarife de reziliere anticipata, desi nu sunt in prima perioada contractuala care a expirat in 2009 iar hotii astia au considerat tacerea mea ca un acord de prelungire si au facut-o pentru inca 2 ani. Acum imi sta in gand sa-i dau in judecata

păi dă-i!!!
toţi contează pe faptul c-o să staţi în ..., dacă le-ar fi frică că pot fi acţionaţi în judecată, s-ar gândi de 13 ori înainte de talente.

Citeaza (Ionut Dmi @ Nov 21 2010, 01:25 PM) *
RCS/RDS sunt renumiti pentru cat de cretini sunt!

exemplu: unei cunostinte ii moare mama, proprietarul casei unde locuiau amandoi. se duce omul la RDS sa-si faca abonament. ii pune in tema cu noile schimbari aparute in “viata” familie sale. i se spune fix asa: “fara proprietarul apartamentului nu va putem conecta. veniti cu proprietarul!”.

nu e o gluma macabra. scena e reala.

am senzaţia că "cunoştinţa" era bătută în cap!!!
ce-a căutat la rds înainte să-i fie trecută casa pe nume???

în cazul ăsta, cred şi eu că te pune să vii cu proprietarul.
nu e vina rds/rcs c-a murit, e vina ta c-ai fost bou, şi n-ai făcut actele întâi!!!

Aceasta postare a fost editata de mifty: Nov 21 2010, 07:23 PM

+Quote Post
Vizitator_Carmen.
mesaj Nov 22 2010, 05:50 AM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (Tibishor MEREU Surprinzator @ Nov 15 2010, 10:44 AM) *
De ce? E simplu.
Varianta scurta: - Pentru ca se foloseste de banii mei, fara sa-si respecte obligatiile contractuale (e.g. avariile vor fi rezolvate in cel mult 48 h de la momentul solicitarii).
Varianta lunga - care frizeaza patologicul - o gasiti mai jos. Sper sa aveti nervi sa o cititi. Eu nu mai vreau sa trec prin ce trec, fara ca toata lumea sa stie cum isi trateaza aceasta companie clientii. Nu mai dau niciun telefon... nu mai merg in nicio audienta.

M-am intors din vacanta pe 1 noiembrie, si am constatat ca nu-mi merge netul. Nu mi s-a parut o tragedie, si - pentru ca nu sunt un reclamagiu de profesie - am dat un on/off la router... am restartat laptopul... si cand am observat ca nu la mine e defectiunea, am asteptat cuminte sa se remedieze avaria la retea.
Pe 3 noiembrie insa am hotarat sa fac o sesizare, comunicandu-le celor de la Relatii Clienti ca desi sunt cu plata la zi, nu beneficiez de serviciul de internet.
S-au incercat diverse metode de remediere a situatiei, de la distanta, insa toate au esuat.

Drept urmare, am stabilit de comun acord cu operatorul care a preluat solicitarea ca a doua zi, 4 noiembrie, in intervalul orar 17:00 - 19:00 o echipa a departamentului tehnic se va deplasa la locatie pentru a remedia situatia. Mentionez ca am fost acasa incepand cu orele 16:45.
Deoarece nu a venit nimeni pana la 18:30, am sunat la serviciul Relatii Clienti, pentru a ma asigura ca o echipa va ajunge in cele din urma.
Am fost asigurat ca solicitarea mea va fi "urgentata", ca o echipa tehnica este pe drum, si de asemenea, ca voi fi contactat telefonic pentru a mi se comunica ora exacta la care vor ajunge la locatie. Acest lucru nu s-a intamplat.

Asadar, am sunat din nou la 18:57, 19:51, 21:09 si am primit acelasi raspuns: "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". DIN NOU, ACEST LUCRU NU S-A INTAMPLAT.
A doua zi am facut si o sesizare in scris, la clienti@rcs-rds.ro si am solicitat un raspuns scris. Evident, nu l-am primit niciodata.

Am sunat din nou pe 5 noiembrie - la 07:36 si la 09:57 - ACELASI RASPUNS!!!
Aceasta ultima sesizare a fost urmata de o audienta in data de 5 noiembrie, unde o domnisoara extrem de amabila m-a asigurat ca... SURPRIZA!!! "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". I-am comunicat ca am auzit acest text de nenumarate ori pana in acel moment, fara sa aiba o aplicabilitate in realitate, si ca as aprecia daca ar lua legatura cu echipa tehnica din teren. Evident... inutil.

Am mentionat ca doresc ca apelurile catre Relatii Clienti (in afara de apelul initial) sa-mi fie platite de catre compania RCS & RDS, deoarece TOATE au fost efectuate urmare neprezentarii la locatie in intervalul stabilit de comun acord, precum si necontactarii telefonice de catre echipa tehnica de pe teren, conform spuselor operatorilor de la call center. (Pana in acest moment am cumulat mai mult de 120 min pe telefonul mobil)*.
*Voi pune la dispozitia oricui o copie a facturii cu desfasurator cu tot, imediat ce voi intra in posesia acesteia.

De asemenea, am mentionat ca, desi contractul a fost semnat in februarie, nici pana in acel moment nu am primit stickul pentru internet mobil si/sau telefonul fix/mobil. Motivul? Nu sunt pe stoc. REPET!!! Desi am semnat contractul in februarie, iar aceste "bonusuri" erau parte din oferta.
Ca o favoare personala, am fost trimis undeva langa Izvor, unde - dupa ce am stat 2.5 ore la ghiseu - am primit un stick. Acolo mi s-a comunicat ca telefon fix/mobil e posibil sa nu mai primesc, pentru ca nu se mai aduc.

Ajuns acasa am constatat ca stick-ul NU FUNCTIONEAZA. Asadar, am mai dat un telefon la Relatii Clienti, unde mi s-a spus ca stick-ul nu fusese configurat corect, si operatorul m-a ghidat prin telefon, reusind sa remediem situatia.
Nici in data de 5 nov. nu m-a contactat nimeni de la echipa tehnica. Nici pe 6 nov, nici pe 7 nov...
NICIODATA!!!

Am sunat in ambele zile, incercand sa aflu ce se intampla totusi, cu solicitarea mea. De fiecare data, acelasi raspuns politicos, citit de pe un cartonas sau invatat pe de rost : "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". Rezultatul poate fi presupus deja. NI-MIC!!!

Luni, am sunat din nou, si am stabilit ca in data de 9 noiembrie, in intervalul 19:00 - 22:00, echipa tehnica se va prezenta la locatie pentru a remedia situatia.
SI CUM ERA DE ASTEPTAT, NU A VENIT NIMENI!!! NU M-A SUNAT NIMENI SA-MI SPUNA CA NU AJUNGE NIMENI. Evident, situatia nu s-a remediat de la sine.

Am revenit cu un telefon... Mi s-a spus acelasi lucru... Solicitare urgentata... Echipa tehnica lucreaza pentru rezolvarea in cel mai scurt timp...
Am intrebat "CUM E POSIBIL SA SE LUCREZE LA REMEDIEREA SITUATIEI, ATATA VREME CAND ACUM MAI BINE DE O SAPTAMANA S-A STABILIT CA PENTRU REMEDIEREA PROBLEMEI O ECHIPA TREBUIE SA FIE LA MINE IN SUFRAGERIE... IAR ACUM SUNT SINGUR ACASA????" Nu am primit niciun raspuns la aceasta intrebare, insa domnisoara amabila m-a intrebat (tot de pe cartonas, banuiesc) : "Va mai pot fi de folos cu o alta informatie?" si a inchis telefonul, nu inainte sa-mi multumeasca pentru ca am apelat la serviciile RCS & RDS, si sa-mi ureze o seara buna.

Am incercat sa-mi pastrez calmul, si am stabilit un alt interval orar, pentru data de 10 nov. Intre 18:00 - 20:00. DIN NOU, NU A VENIT NIMENI. SI NU M-A SUNAT NIMENI.

Si din nou am sunat... Si din nou mi s-a promis acelasi lucru... Mi s-a mentionat din nou cuvantul "urgentare"... Mi s-a promis din nou ca voi fi sunat... ca in fiecare zi... Insa realitatea este ca nu se intampla nimic. SI E ANORMAL SA FIU TRATAT ASA!!

Azi, am fost din nou in audienta... la 15:00... insa consider ca limitele bunului simt au fost depasite de mult...
Domnisoara politicoasa a fost pe tura cealalta, asa ca am fost in audienta la un tanar arogant / plictisit, pe care, in momentul in care a inceput sa-mi spuna... "Solicitarea dumn..." mi-am permis sa-l intrerup... si sa-i spun ca daca vrea sa-mi zica: "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp", as prefera sa se opreasca. Este un text pe care nu-l mai cred si ca il rog ca - daca nu poate fi mai creativ - macar sa nu-l mai foloseasca. Mi-a raspuns nonsalant ca el altceva nu are ce sa-mi spuna si - ca noutate - ca NICI MACAR NU AR TREBUI SA STAU ACASA SA ASTEPT ECHIPA... pentru ca e o problema cu fibra optica.

L-am intrebat de ce nu mi-a comunicat nimeni acest lucru. Iar el mi-a raspuns, iritat... ca treaba lui e sa rezolve problema la internet, nu sa comunice cu clientii.
Ca orice om normal (sper) i-am spus ca ma aflu PENTRU A DOUA OARA IN AUDIENTA din doua motive:
1 - Pentru ca nu functioneaza netul (problema care deja mi se pare ca a trecut in plan secundar).
2 - Pentru ca nimeni nu a comunicat cu mine in ultimele doua saptamani, in niciun fel... Iar eu am stat in casa in repetate randuri asteptand o echipa care nici macar nu intentiona sa vina, sau asteptand un telefon de la echipa tehnica... fara rost... IN CONDITIILE IN CARE TOATE ACESTE LUCRURI ERAU STABILITE DE COMUN ACORD CU OPERATORUL DE LA RELATII CLIENTI. Drept urmare, am pierdut atat timp cat si bani, pe care doresc sa-i recuperez...

Cea mai tare replica din ultimele doua saptamani a venit tot de la tanarul cu care am avut audienta vineri (12 nov): "EU SUNT AICI CA SA-TI REPAR INTERNETUL. DACA AI PROBLEME CU MODUL IN CARE COMUNICAM, DU-TE LA PSIHOLOG!"
In acel moment m-am ridicat, va las pe voi sa intuiti starea in care eram si i-am comunicat (inutil, de altfel) tanarului din fata mea ca nu amenint pe nimeni, insa ca ma voi folosi de de toate resursele pentru a face public modul in care aceasta companie isi trateaza clientii. Si nu este o amenintare. ESTE O PROMISIUNE!!

Nu vreau sa credeti ca sunt sarcastic by default, insa consider UN ABUZ modul in care sunt tratat de catre compania RCS & RDS. Si cred ca e firesc sa simt asta , de vreme ce mi-au cauzat atata distress si isi bat in continuare joc de banii, timpul si nervii mei.

A! Era sa uit... In cazul in care va intrebati... Echipa a ajuns in cele din urma... dupa mai bine de doua saptamani...
Am avut net pentru o ora... iar acum am luat-o de la capat.

Asta e povestea mea. Stiu ca daca ati reusit sa cititi pana acum ati avut impresia ca m-am repetat, din greseala, de multe ori...
Si aveti dreptate. Am repetat over and over again aceeasi poveste .
Dar aceasta poveste am trait-o si eu.
Tot mereu si mereu.
ZILNIC.
La fel!
Copy/Paste.
Ziua Cartitei reloaded.

Astazi am vorbit deja cu un avocat, si am programat o intalnire la ANPC.
Fingers crossed.

In acest moment exista pe facebook:
Un grup - RCS & RDS SUCKS!!! / 694 de membri
Un profil - RCS RDS (Sax)* / 154 de prieteni
* Nu m-au lasat sa trec Sucks la nume... dar oricum "SUCKS!!!" apare in fotografia de profil

Ambele create acum 2-3 zile.
Feel free to join!

Niste nemernici. Ce bine ca-mi incep saptamana vazand ca cineva ia atitudine!

+Quote Post
Vizitator_Moroshanka.
mesaj Nov 22 2010, 09:37 AM
Mesaj #100

Guests

Citeaza (Trojan.H @ Nov 17 2010, 06:26 AM) *
Solutia este din pacate una singura, asocierea si actionarea in justitie pentru plata de daune.
Va garantez ca e singurul lucru de care le e FRICA.
BANUL e singurul care-i face sa raspunda la stimuli.
....e\6;5oy-]0\6e[[\
solutia este manifestarea fortei, tradusa in cazul asta prin asociere si actionare in instanta.
Si atunci o sa avem RESPECT.

Cea mai mare FRICA este cea de a pierde clienti/monopol, etc., nu neaparat in Justitie.
Asa ca ALEGETI altceva, fie si pentru un nou contract...cu alti furnizori.97f97d

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 22 2010, 11:18 AM
Mesaj #101

Membru veteran

Citeaza (Moroshanka @ Nov 22 2010, 09:37 AM) *
Cea mai mare FRICA este cea de a pierde clienti/monopol, etc., nu neaparat in Justitie.
Asa ca ALEGETI altceva, fie si pentru un nou contract...cu alti furnizori.97f97d

la sf aşteaptă!!!

sau ca să fiu clar: şi-au "feliat" oraşele, unde e rds nu găseşti upc, şi invers.
başca, au înţelegeri neoficiale cu "băjeţii de dupe bloacele gri" să belească instalaţiile "concurenţei".

gurile rele spun că asta au învăţat-o după un training în canada!!! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Flori.
mesaj Nov 22 2010, 11:49 AM
Mesaj #102

Guests

Citeaza (mifty @ Nov 22 2010, 11:18 AM) *
la sf aşteaptă!!!

sau ca să fiu clar: şi-au "feliat" oraşele, unde e rds nu găseşti upc, şi invers.
başca, au înţelegeri neoficiale cu "băjeţii de dupe bloacele gri" să belească instalaţiile "concurenţei".

gurile rele spun că asta au învăţat-o după un training în canada!!! biggrin.gif

Desi mi se pare ingrozitor, nu m-ar mira sa-si saboteze unii altora retelele.

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Nov 22 2010, 12:59 PM
Mesaj #103

Guests

De ce? E simplu.
Varianta scurta: - Pentru ca se foloseste de banii mei, fara sa-si respecte obligatiile contractuale (e.g. avariile vor fi rezolvate in cel mult 48 h de la momentul solicitarii).
Varianta lunga - care frizeaza patologicul - o gasiti mai jos. Sper sa aveti nervi sa o cititi. Eu nu mai vreau sa trec prin ce trec, fara ca toata lumea sa stie cum isi trateaza aceasta companie clientii. Nu mai dau niciun telefon... nu mai merg in nicio audienta.

M-am intors din vacanta pe 1 noiembrie, si am constatat ca nu-mi merge netul. Nu mi s-a parut o tragedie, si - pentru ca nu sunt un reclamagiu de profesie - am dat un on/off la router... am restartat laptopul... si cand am observat ca nu la mine e defectiunea, am asteptat cuminte sa se remedieze avaria la retea.
Pe 3 noiembrie insa am hotarat sa fac o sesizare, comunicandu-le celor de la Relatii Clienti ca desi sunt cu plata la zi, nu beneficiez de serviciul de internet.
S-au incercat diverse metode de remediere a situatiei, de la distanta, insa toate au esuat.

Drept urmare, am stabilit de comun acord cu operatorul care a preluat solicitarea ca a doua zi, 4 noiembrie, in intervalul orar 17:00 - 19:00 o echipa a departamentului tehnic se va deplasa la locatie pentru a remedia situatia. Mentionez ca am fost acasa incepand cu orele 16:45.
Deoarece nu a venit nimeni pana la 18:30, am sunat la serviciul Relatii Clienti, pentru a ma asigura ca o echipa va ajunge in cele din urma.
Am fost asigurat ca solicitarea mea va fi "urgentata", ca o echipa tehnica este pe drum, si de asemenea, ca voi fi contactat telefonic pentru a mi se comunica ora exacta la care vor ajunge la locatie. Acest lucru nu s-a intamplat.

Asadar, am sunat din nou la 18:57, 19:51, 21:09 si am primit acelasi raspuns: "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". DIN NOU, ACEST LUCRU NU S-A INTAMPLAT.
A doua zi am facut si o sesizare in scris, la clienti@rcs-rds.ro si am solicitat un raspuns scris. Evident, nu l-am primit niciodata.

Aceasta ultima sesizare a fost urmata de o audienta in data de 5 noiembrie, unde o domnisoara extrem de amabila m-a asigurat ca... SURPRIZA!!! "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". I-am comunicat ca am auzit acest text de nenumarate ori pana in acel moment, fara sa aiba o aplicabilitate in realitate, si ca as aprecia daca ar lua legatura cu echipa tehnica din teren. Evident... inutil.

Am mentionat ca doresc ca apelurile catre Relatii Clienti (in afara de apelul initial) sa-mi fie platite de catre compania RCS & RDS, deoarece TOATE au fost efectuate urmare neprezentarii la locatie in intervalul stabilit de comun acord, precum si necontactarii telefonice de catre echipa tehnica de pe teren, conform spuselor operatorilor de la call center. (Pana in acest moment am cumulat mai mult de 120 min pe telefonul mobil)*.
*Voi pune la dispozitia oricui o copie a facturii cu desfasurator cu tot, imediat ce voi intra in posesia acesteia.

De asemenea, am mentionat ca, desi contractul a fost semnat in februarie, nici pana in acel moment nu am primit stickul pentru internet mobil si/sau telefonul fix/mobil. Motivul? Nu sunt pe stoc. REPET!!! Desi am semnat contractul in februarie, iar aceste "bonusuri" erau parte din oferta.
Ca o favoare personala, am fost trimis undeva langa Izvor, unde - dupa ce am stat 2.5 ore la ghiseu - am primit un stick. Acolo mi s-a comunicat ca telefon fix/mobil e posibil sa nu mai primesc, pentru ca nu se mai aduc.

Ajuns acasa am constatat ca stick-ul NU FUNCTIONEAZA. Asadar, am mai dat un telefon la Relatii Clienti, unde mi s-a spus ca stick-ul nu fusese configurat corect, si operatorul m-a ghidat prin telefon, reusind sa remediem situatia.
Nici in data de 5 nov. nu m-a contactat nimeni de la echipa tehnica. Nici pe 6 nov, nici pe 7 nov...
NICIODATA!!!

Am sunat in ambele zile, incercand sa aflu ce se intampla totusi, cu solicitarea mea. De fiecare data, acelasi raspuns politicos, citit de pe un cartonas sau invatat pe de rost : "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". Rezultatul poate fi presupus deja. NI-MIC!!!

Luni, am sunat din nou, si am stabilit ca in data de 9 noiembrie, in intervalul 19:00 - 22:00, echipa tehnica se va prezenta la locatie pentru a remedia situatia.
SI CUM ERA DE ASTEPTAT, NU A VENIT NIMENI!!! NU M-A SUNAT NIMENI SA-MI SPUNA CA NU AJUNGE NIMENI. Evident, situatia nu s-a remediat de la sine.

Am revenit cu un telefon... Mi s-a spus acelasi lucru... Solicitare urgentata... Echipa tehnica lucreaza pentru rezolvarea in cel mai scurt timp...
Am intrebat "CUM E POSIBIL SA SE LUCREZE LA REMEDIEREA SITUATIEI, ATATA VREME CAND ACUM MAI BINE DE O SAPTAMANA S-A STABILIT CA PENTRU REMEDIEREA PROBLEMEI O ECHIPA TREBUIE SA FIE LA MINE IN SUFRAGERIE... IAR ACUM SUNT SINGUR ACASA????" Nu am primit niciun raspuns la aceasta intrebare, insa domnisoara amabila m-a intrebat (tot de pe cartonas, banuiesc) : "Va mai pot fi de folos cu o alta informatie?" si a inchis telefonul, nu inainte sa-mi multumeasca pentru ca am apelat la serviciile RCS & RDS, si sa-mi ureze o seara buna.

Am incercat sa-mi pastrez calmul, si am stabilit un alt interval orar, pentru data de 10 nov. Intre 18:00 - 20:00. DIN NOU, NU A VENIT NIMENI. SI NU M-A SUNAT NIMENI.

Si din nou am sunat... Si din nou mi s-a promis acelasi lucru... Mi s-a mentionat din nou cuvantul "urgentare"... Mi s-a promis din nou ca voi fi sunat... ca in fiecare zi... Insa realitatea este ca nu se intampla nimic. SI E ANORMAL SA FIU TRATAT ASA!!

Azi, am fost din nou in audienta... la 15:00... insa consider ca limitele bunului simt au fost depasite de mult...
Domnisoara politicoasa a fost pe tura cealalta, asa ca am fost in audienta la un tanar arogant / plictisit, pe care, in momentul in care a inceput sa-mi spuna... "Solicitarea dumn..." mi-am permis sa-l intrerup... si sa-i spun ca daca vrea sa-mi zica: "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp", as prefera sa se opreasca. Este un text pe care nu-l mai cred si ca il rog ca - daca nu poate fi mai creativ - macar sa nu-l mai foloseasca. Mi-a raspuns nonsalant ca el altceva nu are ce sa-mi spuna si - ca noutate - ca NICI MACAR NU AR TREBUI SA STAU ACASA SA ASTEPT ECHIPA... pentru ca e o problema cu fibra optica.

L-am intrebat de ce nu mi-a comunicat nimeni acest lucru. Iar el mi-a raspuns, iritat... ca treaba lui e sa rezolve problema la internet, nu sa comunice cu clientii.
Ca orice om normal (sper) i-am spus ca ma aflu PENTRU A DOUA OARA IN AUDIENTA din doua motive:
1 - Pentru ca nu functioneaza netul (problema care deja mi se pare ca a trecut in plan secundar).
2 - Pentru ca nimeni nu a comunicat cu mine in ultimele doua saptamani, in niciun fel... Iar eu am stat in casa in repetate randuri asteptand o echipa care nici macar nu intentiona sa vina, sau asteptand un telefon de la echipa tehnica... fara rost... IN CONDITIILE IN CARE TOATE ACESTE LUCRURI ERAU STABILITE DE COMUN ACORD CU OPERATORUL DE LA RELATII CLIENTI. Drept urmare, am pierdut atat timp cat si bani, pe care doresc sa-i recuperez...

Cea mai tare replica din ultimele doua saptamani a venit tot de la tanarul cu care am avut audienta vineri (12 nov): "EU SUNT AICI CA SA-TI REPAR INTERNETUL. DACA AI PROBLEME CU MODUL IN CARE COMUNICAM, DU-TE LA PSIHOLOG!"
In acel moment m-am ridicat, va las pe voi sa intuiti starea in care eram si i-am comunicat (inutil, de altfel) tanarului din fata mea ca nu amenint pe nimeni, insa ca ma voi folosi de de toate resursele pentru a face public modul in care aceasta companie isi trateaza clientii. Si nu este o amenintare. ESTE O PROMISIUNE!!

Nu vreau sa credeti ca sunt sarcastic by default, insa consider UN ABUZ modul in care sunt tratat de catre compania RCS & RDS. Si cred ca e firesc sa simt asta , de vreme ce mi-au cauzat atata distress si isi bat in continuare joc de banii, timpul si nervii mei.

A! Era sa uit... In cazul in care va intrebati... Echipa a ajuns in cele din urma... dupa mai bine de doua saptamani...

Asta e povestea mea. Stiu ca daca ati reusit sa cititi pana acum ati avut impresia ca m-am repetat, din greseala, de multe ori...
Tot mereu si mereu.
ZILNIC.
La fel!
Copy/Paste.
Ziua Cartitei reloaded.

Fingers crossed.

* Nu m-au lasat sa trec Sucks la nume... dar oricum "SUCKS!!!" apare in fotografia de profil

Feel free to join!

Si eu vreau sa-mi recuperez banii pierduti pe telefon... exact ca tine. Am irosit practic peste 400 de ron, din aceleasi motive. Imi spuneau sa stau acasa... Nu veneau... Ii sunam sa vad ce se intampla... Imi spuneau sa inchid ca ma va suna cineva... Nu ma suna nimeni... Iar ii sunam... Si tot asa...
Acum am Dolce. Deocamdata nu am probleme cu ei... dar numai diamantele sunt vesnice. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Mircea.
mesaj Nov 22 2010, 01:43 PM
Mesaj #104

Guests

rds sunt ingrozitori!! sa moara!
mi-am luat zile de concediu anu' asta, si am stat acasa sa-i astept in fiecare zi. si eu ii urasc!

+Quote Post
Vizitator_Codruta.
mesaj Nov 22 2010, 03:00 PM
Mesaj #105

Guests

Am impresia ca povestesti ce-am trait eu cu ei. E ireal!
Eu am renuntat la ei.

+Quote Post
Vizitator_jinxy.
mesaj Nov 22 2010, 03:08 PM
Mesaj #106

Guests

Deci am avut rabdare sa citesc pana la capat, am dat join la grup, si te sustin in initiativa ta. Sunt de o nesimtire teribila indivizii de la RDS. Cand am plecat ultima oara de la ghiseu imi venea sa ma intorc sa le sparg geamul cu o piatra.

Felicitari ca ai avut spiritul civic sa mergi la sediul din Izvor sa reclami - eu nu mi-am gasit timp si se pare ca bine am facut. Cu astia trebuie luptat prin alte mijloace. Cred ca geamurile alea de la sediu costa cat cateva abonamente bune!

+Quote Post
Vizitator_Mihaela.
mesaj Nov 22 2010, 08:38 PM
Mesaj #107

Guests

azi am schimbat niste replici cu o duduie erceisto-erdesista, care se dadea infipta;)...rezultatul? ..maine astept sa-mi intre "tehnicu" in casa:D Imi vreau tevereculturalu' inapoi!!!!...cat despre rai, indiferent de cifra...cica imi trebuie decodor!! magarii!!!!!

+Quote Post
Tibishor MEREU S...
mesaj Nov 22 2010, 08:47 PM
Mesaj #108

Membru
**

Postari: 19
Inscris: 15-November 10
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 24 558

Citeaza (jinxy @ Nov 22 2010, 03:08 PM) *
Deci am avut rabdare sa citesc pana la capat, am dat join la grup, si te sustin in initiativa ta. Sunt de o nesimtire teribila indivizii de la RDS. Cand am plecat ultima oara de la ghiseu imi venea sa ma intorc sa le sparg geamul cu o piatra.

Felicitari ca ai avut spiritul civic sa mergi la sediul din Izvor sa reclami - eu nu mi-am gasit timp si se pare ca bine am facut. Cu astia trebuie luptat prin alte mijloace. Cred ca geamurile alea de la sediu costa cat cateva abonamente bune!

Cunosc sentimentul. Si eu dupa a doua audienta am crezut ca-mi pierd uzul ratiunii...
Azi am primit raspunsul oficial de la RCS.

Mi s-a comunicat ca - desi toate apelurile catre Relatii Clienti au fost efectuate in urma neprezentarii la locatie a echipei tehnice si / sau necontactarii telefonice de catre aceasta, in conditiile in care aceste toate lucruri au fost stabilite de comun acord, in repetate randuri – politica RCS & RDS nu este sa plateasca clientilor pentru pierderile suferite. Desi (repet) TOATE APELURILE AU FOST EFECTUATE URMARE A LIPSEI DE PROFESIONALISM DE CARE RCC & RDS A DAT DOVADA IN ACEASTA SITUATIE. Mi s-a comunicat ca voi beneficia de un “discount” pe perioada in care nu mi-a functionat internetul.
Le-am spus ca ACESTA NU ESTE UN DISCOUNT*!!! Nu este NIMIC!!! Nici macar o favoare… Este absolut normal sa nu platesc pentru ceva de ce nu beneficiez.

*DISCOUNT [DISCÁUNT] s. n. reducere de preț pentru un cumpărător anumit, în anumite condiții de achiziționare a mărfii. (< engl. discount)

Deoarece am replicat ca aceasta abordare este ABUZIVA, mi s-a sugerat sa ii actionez in instanta pentru recuperarea pierderilor.

Am apelat deja atat la ANPC, cat si la o echipa de avocati pentru a-mi recupera pierderile.

RCS & RDS are o mare problema, nu numai de imagine, ci si una mult mai grava, de fond. Nu stiu ce campanile de PR i-ar putea reabilita in ochii clientilor lor, daca nu este insotita de o schimbare drastica de atitudine fata de acestia.

+Quote Post
Vizitator_Cosmina.
mesaj Nov 23 2010, 05:48 AM
Mesaj #109

Guests

Firma asta chiar crede ca e singura pe lume??? Exista alternative.
Atitudinea asta n-o sa-i ajute prea mult. Eu am avut mari probleme cu ei, insa vara asta am renuntat la contract. Nici asta n-a fost usor, dar am reusit.
Si multi prieteni de-ai mei au facut acelasi lucru.
Asta e solutia!

+Quote Post
Vizitator_SClaudiu.
mesaj Nov 23 2010, 06:52 AM
Mesaj #110

Guests

Am citit intreg threadul acesta si vad ca multi au probleme/nelamuriri/altele cu RCS & RDS.
Eu beneficiez de serviciile lor de peste 3 ani de zile, si nu cred ca am avut probleme care sa nu fie rezolvate in maximum de 2 zile, si atunci din cauza ca era week-end.
O singura 'inconvenienta' am avut acum 1 an, cand, timp de 6 luni, nu mi-au mai fost emise facturi, si nici nu erau vizibile in sistemul lor, insa mi s-a emis o factura pe toate cele 6 luni, si, metionez, mi s-a oferit posibilitatea de a o achita treptat, in decursul urmatoarelor 6 facturi, fara a mi se calcula vreo taxa suplimentara abonamentului. In toata aceasta perioada toate serviciile contractate au functionat fara repros.
Orice modificare/serviciu aditional l-am putut contracta fara probleme, prezentandu-ma doara cu C.I si contractul de pe apartament (care nu este pe numele meu, ci pe al bunicii mele).
Mentionez ca nu am nici o afiliatie cu RCS & RDS, nu am rude sau prieteni care sa lucreze pt ei.
Parerea mea este ca serviciile unei companii au aceeasi calitate si nivel de profesionalism ca si angajatii care le presteaza.
Am avut experiente foarte proaste cu alti provideri, precum Romtelecom/Vodafone, pe care am reusit sa le clarific numai cu ajutorul unui consilier juridic, prin intermediul ANPC-ului.

+Quote Post
Vizitator_fraierul TV.
mesaj Nov 23 2010, 07:46 AM
Mesaj #111

Guests

De ce? E simplu.

NICIODATA!!!

Tot mereu si mereu.
ZILNIC.
La fel!
Copy/Paste.
Ziua Cartitei reloaded.

Fingers crossed.

Feel free to join!

Si eu mi-am furat-o asemanator si de la alte firme de cablu. Sunt toti o apa si-un pamant

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 23 2010, 10:19 AM
Mesaj #112

Membru veteran

e şi vorba de "calitatea" polimii din echipele de teren...

în acte, ei "au fost la client", dar pe teren, au fost la vre-o cârciumă, cunoaştem...
au acoperire în acte, aşa că muncim cu bifate...

şi mai rău e când "echipa" de 3-4-5 inşi trebuie să facă brainstorming să identifice mufa de net comparativ cu aia de telefon... mai ales când telefonul e wireless!!! biggrin.gif

e cu dus şi întors: după cum am spus deja, eu am rds/rcs demult, şi nu le pot reproşa realmente nimic.
căderile de net erau perfect justificate, chit că n-aveau bunul simţ să anunţe dinainte, pe site sau prin digitv-ul lor: mi se pare cam greu să ai net cît timp routerele şi convertoarele fibră/cablu sunt offline.

de asemenea, mă căpiază că a devenit al naibii de neclar ce posturi sunt cuprinse în ce grilă, după ce le-au plimbat atâta...
ca să nu mai spun că situl e "de formă": nu poţi afla mai nimic, singura soluţie e să faci coadă la ghişeu, ca să vorbeşti cu gagicile de-acolo.
şi uneori descoperi surprins că tu, cel care vine "după informaţii" eşti mai informat ca ele!!!

+Quote Post
Vizitator_piciul.
mesaj Nov 23 2010, 11:20 AM
Mesaj #113

Guests

De ce? E simplu.

NICIODATA!!!

Tot mereu si mereu.
ZILNIC.
La fel!
Copy/Paste.
Ziua Cartitei reloaded.

Fingers crossed.

Feel free to join!

ohmy.gif si eu am o poveste asemanatoare..dar eu am renuntat dupa ce ii stiam pe toti dupa nume, dupa ture...am reziliat contractul! Si ai grija ca trebuie sa reziliezi intre 1-5 ale lunii, daca nu vrei sa platesti inca o luna!....asa scrie in contract..si tu nu ai semnal cu zilele, lunile.... wink.gif succes!

+Quote Post
Vizitator_sly.
mesaj Nov 23 2010, 12:34 PM
Mesaj #114

Guests

Nu prea am chef acum sa va povestesc aventurile mele in iadul RDS.Dar va pot spune ceva interesant : de la 1 octombrie am contractul la cablu tv reziliat.Asta inseamna ca ma uit la pereti sa il vad pe Boc &Base&Leana.
Gresit,am toate canalele de la RDS - GRATIS.

+Quote Post
Vizitator_sly.
mesaj Nov 23 2010, 12:37 PM
Mesaj #115

Guests

Citeaza (piciul @ Nov 23 2010, 11:20 AM) *
ohmy.gif si eu am o poveste asemanatoare..dar eu am renuntat dupa ce ii stiam pe toti dupa nume, dupa ture...am reziliat contractul! Si ai grija ca trebuie sa reziliezi intre 1-5 ale lunii, daca nu vrei sa platesti inca o luna!....asa scrie in contract..si tu nu ai semnal cu zilele, lunile.... wink.gif succes!

Nici vorba de reziliat DOAR intre 1-5 ale lunii.Mergi frumos la OPC si depui o reclamatie(dupa ce initial ai depus una la RDS pt.rezilierea contractului si ai primit raspuns negativ din partea lor).
Peste 2-3 saptamini te vor suna de la RDS ca poti sa iti reziliezi contractul cu data pe care o vrei tu.

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 23 2010, 02:41 PM
Mesaj #116

Membru veteran

Citeaza (sly @ Nov 23 2010, 12:34 PM) *
Nu prea am chef acum sa va povestesc aventurile mele in iadul RDS.Dar va pot spune ceva interesant : de la 1 octombrie am contractul la cablu tv reziliat.Asta inseamna ca ma uit la pereti sa il vad pe Boc &Base&Leana.
Gresit,am toate canalele de la RDS - GRATIS.

asta înseamnă furt.

eşti mândru de asta??? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_satanae.
mesaj Nov 23 2010, 05:52 PM
Mesaj #117

Guests

Pot sa spun ca serviciile RDS sunt unele dintre putinele care functioneaza bine in tara asta. Asta, cel putin, este valabil in Bucuresti, nu stiu cum este situatia in tara. Sunt abonat la internet la ei de mai bine de doi ani si sunt chiar foarte multumit de ei. O singura data am avut o problema cu net-ul si atunci am sunat imediat, mi s-a raspuns repede - nu a trebuit sa astept o gramada la telefon, asa cum este cazul companiilor de telefonie mobila - cea care mi-a raspuns chiar se pricepea si, dupa ce s-a vazut ca problema se datora retelei, m-a programat pt ca a doua zi sa vina o echipa la mine ca sa vada despre ce este vorba. A stabilit o ora de vizitare in functie de programul meu si m-au sunat a doua zi ca sa vada daca sunt acasa la ora respectiva - care, apropo, era pe la 7 seara, deci nu in timp ce esti plecat la serviciu. Oamenii au venit cind au zis, au rezolvat problema si net-ul imi merge in continuare foarte bine. Nu, nu lucrez la RDS, dar daca mie mi-a mers bine cu ei, de ce sa maninc rahat fara rost?
Pe de alta parte, poate am avut eu noroc, desi stiu de la alti abonati ca la RDS lucrurile se misca mult mai bine decit la alte companii de gen, UPC, de exemplu. In acelasi timp, apar niste probleme in mesajul pe care-l da initiatorul campaniei. Cum adica sa nu-ti mearga net-ul si tu sa astepti 2 zile ca sa se repare de la sine? De unde o sa stie operatorii ca tu ai o problema? Este adevarat ca au sisteme de monitorizare, dar nu o sa stea cineva ca sa monitorizeze non-stop toti abonatii ca sa vada daca au problema pentru ca ei nu au gura sa se plinga! In acelasi timp, am inteles ca, in final, angajatii cu care a avut de-a face si-au cam batut joc de el si l-au tinut vreo 2 saptamini fara serviciul pt care platise. Atunci intrebarea mea este de ce nu s-a dus sa-i reclame la ANPC si a asteptat atita timp degeaba ca sa o tot tina in discutii cu niste oameni care, in mod evident, se plictisisera de el? Si acum, daca iar nu-i merge, de ce nu face reclamatie si prefera initiative de-astea stupide, de genul hai sa ne plingem cu totii pe net de cit de porci sunt angajatii RDS? La ce crede ca-i folosesc lamentarile astea pe net, cind solutia este mult mai la indemina si mai eficienta? Numai asa, de dragul de a socializa si a vorbi discutii?

+Quote Post
Tibishor MEREU S...
mesaj Nov 24 2010, 05:49 AM
Mesaj #118

Membru
**

Postari: 19
Inscris: 15-November 10
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 24 558

Citeaza (satanae @ Nov 23 2010, 05:52 PM) *
Pot sa spun ca serviciile RDS sunt unele dintre putinele care functioneaza bine in tara asta. Asta, cel putin, este valabil in Bucuresti, nu stiu cum este situatia in tara. Sunt abonat la internet la ei de mai bine de doi ani si sunt chiar foarte multumit de ei. O singura data am avut o problema cu net-ul si atunci am sunat imediat, mi s-a raspuns repede - nu a trebuit sa astept o gramada la telefon, asa cum este cazul companiilor de telefonie mobila - cea care mi-a raspuns chiar se pricepea si, dupa ce s-a vazut ca problema se datora retelei, m-a programat pt ca a doua zi sa vina o echipa la mine ca sa vada despre ce este vorba. A stabilit o ora de vizitare in functie de programul meu si m-au sunat a doua zi ca sa vada daca sunt acasa la ora respectiva - care, apropo, era pe la 7 seara, deci nu in timp ce esti plecat la serviciu. Oamenii au venit cind au zis, au rezolvat problema si net-ul imi merge in continuare foarte bine. Nu, nu lucrez la RDS, dar daca mie mi-a mers bine cu ei, de ce sa maninc rahat fara rost?
Pe de alta parte, poate am avut eu noroc, desi stiu de la alti abonati ca la RDS lucrurile se misca mult mai bine decit la alte companii de gen, UPC, de exemplu. In acelasi timp, apar niste probleme in mesajul pe care-l da initiatorul campaniei. Cum adica sa nu-ti mearga net-ul si tu sa astepti 2 zile ca sa se repare de la sine? De unde o sa stie operatorii ca tu ai o problema? Este adevarat ca au sisteme de monitorizare, dar nu o sa stea cineva ca sa monitorizeze non-stop toti abonatii ca sa vada daca au problema pentru ca ei nu au gura sa se plinga! In acelasi timp, am inteles ca, in final, angajatii cu care a avut de-a face si-au cam batut joc de el si l-au tinut vreo 2 saptamini fara serviciul pt care platise. Atunci intrebarea mea este de ce nu s-a dus sa-i reclame la ANPC si a asteptat atita timp degeaba ca sa o tot tina in discutii cu niste oameni care, in mod evident, se plictisisera de el? Si acum, daca iar nu-i merge, de ce nu face reclamatie si prefera initiative de-astea stupide, de genul hai sa ne plingem cu totii pe net de cit de porci sunt angajatii RDS? La ce crede ca-i folosesc lamentarile astea pe net, cind solutia este mult mai la indemina si mai eficienta? Numai asa, de dragul de a socializa si a vorbi discutii?

Doar pentru ca vreau sa clarific... in cazul in care nu m-am facut inteles...
1 - Nu am mers imediat la ei pentru ca am crezut ca a picat pur si simplu reteaua. Nu ar fi fost prima oara cand mi-a cazut netul si in 2-3 zile si-a revenit fara sa ma complainizez.
2 - Am continuat sa sun la Relatii Clienti pentru ca PLATESC PENTRU NISTE SERVICII DE CARE NU BENEFICIEZ. Si am platit pana la sfarsitul anului...
3 - ANPC-ul a fost deja contactat. Marti am deja o intalnire cu unul dintre directorii lor. La fel, am contactat deja si o echipa de avocati. Asa ca stai linistit! Nu te ingrijora! Iar promisiunea pe care am facut-o celor de la RCS
cand am fost in a doua audienta... a fost ca ma voi folosi de toate resursele pentru a face cunoscut cat mai multor oameni modul in care aceasta companie isi trateaza clientii. Si asta fac. Si aici... si pe facebook... si prin viu grai... Iar daca urmare a acestei initiative voi convinge 10 oameni ca RDC & RDS SUCKS!!! si - drept urmare - acestia nu-si vor face abonamente la ei... consider ca a meritat efortul. Nu crezi?
Cat despre faptul ca NU LUCREZI LA RCS... Cine-a insinuat asta? smile.gif
Qui s'excuse s'accuse
PS
Cred ca esti SINGURUL OM DIN LUME CARE BENEFICIAZA DE SERVICII DE CALITATE DIN PARTEA ACESTEI COMPANII PERFECTE. Lucky you!

Aceasta postare a fost editata de Tibishor MEREU Surprinzator: Nov 24 2010, 05:55 AM

+Quote Post
Vizitator_Mamaie.
mesaj Nov 24 2010, 07:45 AM
Mesaj #119

Guests

Maica, auzii ca astia de la Receseu vor sa-si faca televiziune. Nu stiti, o so pot prinde cu antena de camera? Ca nici ajutor de lemne nu mai primesc, arzaiar focu. Si toate e scumpe maica...

+Quote Post
Vizitator_Joman.
mesaj Nov 24 2010, 07:47 AM
Mesaj #120

Guests

Mai baieti, voi inca sunteti tineri si nu stiti cum sa procedati!
Hai ca va spune mosul ce puteti face:

1. Plangere la ANPC - ce implica? evident o plangere corect facuta - se poate transmite via email, telefonic sau posta. Avantaje - dupa investigatie poti primi cateva luni gratis de net(daca stii sa joci cartile cum trebuie), Dezavantaje - dureaza cam mult sa observi efectul dorit....

2. Fii brutal - in acest sens trebuie sa ai in vedere urmatoarele: daca ai fibra in bloc, automat ea duce la un switch FO, acest switch este alimentat in mod normal si de obicei se alimenteaza de la coloana comuna, dupa contoarul general al blocului. Ce poti face:
A. Reclamatie ANPC si Electrica pt faptul ca folosesc energia gratuit, fara obligatii de plata, cu inexistentesisteme de siguranta si contorizare a consumului.
B. Porneste rascoala locatarilor - trebuie sa fii orator bun....fa-i pe oameni sa inteleaga ca acele echipamente consuma enorm si ca din aceasta cauza platiti mult intretinerea+exista un contract de furnizare TV, Internet, Telefon cu administratia blocului?(daca da rectificati chiria si plata de curent lunara)...de obicei acestia au cam intrat cu japca in blocuri+Tragetii la raspundere privitor la gaurile si firele trase interior, exterior...baga lucruri gen: estetica, nodificarea izolatiei termice, afectarea structurii de rezistenta, etc...
C. Aplica forta bruta - mda....e simplu si eficace: gaseste locul de unde se alimenteaza switchul FO si desfa firele - ai 2 solutii:
A.resetezi switchul...e posibil sa se blocheze portul tau si sa nu mearga (switch de mana a 7-a)
B.tai firul si astepti sa vina echipa....care va veni de altfel repede deoarece, de obicei un switch FO face parte dintr-o cascadare de mai multe blocuri....baietii vin, schimba firele, switchul fo si daca ai noroc pun unul bun.
Daca nu se rezolva problema inca, repeta pasii smile.gif

Succes la vanatoare!

+Quote Post

16 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 03:50 AM