IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Vreau sa-mi cumpar 4x4 second-hand, Recomandare de cumparare a unui 4x4 second -hand
Vizitator_Titirezu.
mesaj Feb 2 2011, 01:51 PM
Mesaj #151

Guests

Citeaza (Optiplex @ Feb 1 2011, 06:09 PM) *
Spundeti si voi, ce masina ar fi cea mai potrivita de banii astia? Eu merg pe un BMW 320 sau 318 de prin 2002 2003 ( dotat), sau sa aleg un A4, sau mai stiu eu ce... Dati-mi si mie niste idei wink.gif Va multumesc !! App, nu conteaza diesel sau benzina. smile.gif

O alegi p-aia care-i 4x4 ca asa este tema data. Sau mai stii tu ce. Diesel sau benzina. Pentru putin...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Autoturisme.
mesaj Apr 7 2011, 01:30 PM
Mesaj #152

Guests

Masina din Germania. Fara avans si fara nici un risc. http://autoturisme.de.tl

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Aug 10 2011, 09:03 PM
Mesaj #153

Guests

Salut am de vanzare un suzuki vitara f frumos hibrid strada offroad... pe detalii 0735 533 833 iti trimit si poze

+Quote Post
Vizitator_andrei.
mesaj Aug 13 2011, 11:15 PM
Mesaj #154

Guests

eu am un nisan terrano 1din 93 masina arata bine ii ingrijita o mai forjez din cand in cand pe deal dar nu ma lasat nici o data nu am cauchiucuri de teren am de asfalt dar pe masina asta un sincur lucru le fac tare are reductor cand cplezi 4x4 mare,mic cand ii pe mic ii o bestie pe deal , te bagi in noroie mari cuplat reductoru pe mare si nu frea sa iese iai dat pe mic si manca sar ca ianu mai mere pe fiteza mere numa pe forta mere incet ca melcu
eu iti dau in sfat
nisan terrano 1 sau 2
land rover defender
toiotata di 91 panan 99 cele mai bune masini de terne intre ani astea
suzuchi samurai

+Quote Post
Vizitator_andrei.
mesaj Aug 13 2011, 11:22 PM
Mesaj #155

Guests

Nu sare nimic la niciun motor de Terrano. Simple speculatii. Uitati-va doar la citeva exemplare de Terrano care au atins 200.000 km !!! si sint de vinzare in stare f. buna. Atit cele pe benzina 2,4 cit si cele pe motorina de 2.7 sau 3,0 l sint motorizari foarte reusite.
Pentru cei care le folosesc la off road sau tracteaza rulote se recomanda cele de 3,0 l. care dezvolta o putere mare pentru o masina grea ( cca. 2.0 to. ) plus remorca ( max. 2.8 to )
Consumul putin cam mare se regaseste pe motoarele de 2,4. Cele de 2,7 au un consum acceptabil ( mixt ) undeva intre 9,0 - 11,00 l / 100 pentru un mers normal. Consumul creste cind cuplezi 4X4 si mai creste evident un pic cind cuplezi reductorul.
Motoarele de 3,0 au un consum un pic mai mic decit cele de 2,7.

Ma bucur ca am gasit un posesor de Nissan Terrano cu care mai pot schimba citeva pareri constructive. Referitor la consumul mixt este posibil sa junga la 12 % - functie si de trafic, de oras, ... etc. Insa eu folosesc prea putin masina in oras...asa ca acest lucru nu l-am verificat.
Eu, am verificat - pe "pielea mea" consumul, in urmatoarele conditii. Plin la plin, de 3 ori la rind. In iarna asta - cind am prins temperaturi de - 15* am fost la schi in Arieseni, apoi am facut mai multe drumuri la munte ( unde am urcat, nu gluma ) iar in anumite imprejurari am folosit si reductorul ( e drept - destul de putin ) iar consumul real - subliniez real, a fost de 9.00 litri/100... Parerea mea este ca am obtinut un consum bun.
Am uitat sa specific : motor 2.7 tdi

+Quote Post
Vizitator_adrianvo.
mesaj Nov 9 2011, 10:28 AM
Mesaj #156

Guests

---------------------------------
adrian
la 09.11.2011, 12:24informatii emisii CO2?
cum facem, fratele meu, sa stim valoarea oficiala a acestor emisii de CO2 EMISE de o masina , SUV, berlina ce-o fi, dar sa fie, sistematica, sigura si credibila. !

ma duc la RAR ... spune o valoare
ma duc la Directia de Finante .... alta valoarea.
ma duc la actele originale (vezi masini di SUA, Germania) ... alta valoare
pe care primele doua NU le recunosc ?!?
si totusi dupa aceasta valoare se calculeaza taxa de prima inmatriculare ... DUPA URECHE .

RAR vrea masini ecologice
D. F. vrea bani la buget
producatorul vrea sa vinda masini

eu .... SA AM O MASINA CIT MAI IEFTINA !
restul .... mama masii !

+Quote Post
Vizitator_florin.
mesaj Dec 6 2011, 02:13 PM
Mesaj #157

Guests

nu e o alegere proasta santa fe dar nu sunt chiar asa de reusite.dupa parerea mea o toyota ar fi mai indicat.piesele sunt mai durabile si suspensiile sunt diferite ca la celelalte masini.contacteaza-ma telefonic si iti voi spune mai multe.0742560186

+Quote Post
Vizitator_vali.
mesaj Jan 31 2012, 05:36 PM
Mesaj #158

Guests

pt munte merge si santa fe iar pt oras economice si rezistente cielo si logan trec cu brio hopurile de zapada
http://www.autosursa.ro/anunturi/180

+Quote Post
Vizitator_vasile.
mesaj Feb 3 2013, 09:42 PM
Mesaj #159

Guests

Citeaza (mihai @ Sep 25 2008, 09:41 AM) *
nissan terrano II .. 2.7 tdi... spatios frumos , puternic , diesel ca din cate stiu io un off-road tre sa fie diesel .. si e in jur de 15000 cu km f putini si pana in 2-3 ani

Lada Niva..modelul vechi in dous usi..am condus unul prin Kazackstan..vreo 3 ani...zapada..mocirla..mal pana la jumatatea rotilor..gropi..pante in 45 de grade cu zapada de jumatate de metru...nu m-a dezamagit niciodata!!! E cam slab la cutia de transmisie..nu e frumos..nu are mult dotari..la interior..dar te duce de la punctul A la punctul B. Consider ca poti lua unul destul de ieftin..si sa-l remodelezi..bull bar..proiectora..trapa..praguri...scaune...si o sa ai o masina beton...pentru off road...cu exceptia ca nu poti cara multe lucruri cu ele...desi si aici e o varianta...sa scoti bancheta spate.. !!!

+Quote Post
Vizitator_Marinela Beliciu.
mesaj Mar 18 2013, 02:23 PM
Mesaj #160

Guests

Romanu nu mai viseaza la masini noi are grija de alea pe care le are e criza. daca gasesti si un service bun... ii recomand cu incredere pe cei de la Autocar. sunt super meseriasi ca se bat cu cei de la asigurari, sa bage piese originale (pentru ca acum, mai noi, pe casco sau rca, marea majoritate a firmelor de asigurare care trebuie sa plateasca aduc ei piesele service-urilor, de frica sa nu ii coste prea mult. Si evident ca majoritatea firmelor de asigurare vin cu piese after market, care nu sunt originale, ci clone chinezesti. Dar astia de la Autocar nu inghit prosteala astora. Cei drept, ii ajuta si faptul ca sunt foarte mari.

+Quote Post
Vizitator_freetrotter2000.
mesaj Sep 9 2013, 09:13 PM
Mesaj #161

Guests

Citeaza (Marinela Beliciu @ Mar 18 2013, 02:23 PM) *
Romanu nu mai viseaza la masini noi are grija de alea pe care le are e criza. daca gasesti si un service bun... ii recomand cu incredere pe cei de la Autocar. sunt super meseriasi ca se bat cu cei de la asigurari, sa bage piese originale (pentru ca acum, mai noi, pe casco sau rca, marea majoritate a firmelor de asigurare care trebuie sa plateasca aduc ei piesele service-urilor, de frica sa nu ii coste prea mult. Si evident ca majoritatea firmelor de asigurare vin cu piese after market, care nu sunt originale, ci clone chinezesti. Dar astia de la Autocar nu inghit prosteala astora. Cei drept, ii ajuta si faptul ca sunt foarte mari.

Eu am un ARO 10 din 98 echipat cu motor si cutie Renault trafic, echipat soft pentru off-road si pot sa spun ca am urcat unde au urcat marci consacrate si super echipate pentru off-road.Depinde ce vrei sa faci cu masina. Eu am cumparat-o ca hobby si o folosesc ca atare. Cat despre costuri?<<Intretinere de Dacia 1300 cine a avut>>

+Quote Post
Vizitator_gelu.
mesaj Oct 4 2013, 06:01 PM
Mesaj #162

Guests

Citeaza (Ala cu gura mare @ Jun 1 2010, 07:44 PM) *
Uita-te la ei, Doamne...
Adica dupa ce s-au testat bine si au iesit jalnic, de catre cei de la Top Gear si nu numai, mai ridicati in slavi porcariile de SUV-uri care n-au nici o treaba cu off-road-ul, cum sa zici ca Tuareg-ul e bun? e vai de el, la fel si Q7, alea-s masini de teren? la fel precum X-urile de la BMW, niste porcarii pe 4 roti, scumpe si fara rost. Vrei Off-road, ia-ti Land Rover, nimic mai bun, n-ai bani destui, Toyota, daca nici atunci n-ai cumpara un Lada Riva, ii schimbi arcurile si suspensia si cauciucurile si cu toate astea nu depasaste 10 mii de euro Riva-ul si poti merge linistii pe drum accidentat, prin lanuri de porumb, prin padure unde-ti doreste inima.
Incompetentilor nu mai laudati SUV-urile de la Audi, BMW si alte cacaturi nemtesti, ca nu-s bune de nimic off-road si nici pe sosea nu-s chiar asa sfinte, doar fite!

Prietene esti foarte tare, te si pricepi. Lada Niva vrei sa spui, Lada Riva a fost demult. Spui ca "X-urile de la BMW, niste porcarii pe 4 roti", sunt scumpe si fara rost. Fara rost sunt cei doi neuroni ai tai care nu se intalnesc niciodata sa faca o sinapsa. BMW nu este off-roader, dar nici porcarie. Faptul ca tu nu iti permiti BMW, e ca vulpea cu strugurii acri.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Gabriel..
mesaj Aug 7 2014, 11:33 AM
Mesaj #163

Guests

Vad pe aici marici foarte bune de masini 4x4.Dar asa cum spunea cineva mai sus...este diferenta intre Suv si OFF- road.Eu detin o Kya Sorento 2,5 CRDI fab 2003 si marturisesc k am scos din noroaie si zapezi,multe masini de fitze.[sunt pescar si vanator...deci ma lovesc de astfel de trasee frecvent }.PS...Nu intantionez sa fac reclama pt Kya.Este doar o parere personala, a unui om care in 20 de ani a schimbat 43 de Masini 4x4

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Gabriel..
mesaj Aug 7 2014, 12:05 PM
Mesaj #164

Guests

Apropous de ce spune Gelu despre Niva...Am detinut si o astfel de masina,si marturisesc k nu intra nici tractorul pe unde intra masinuta aia.Pacat k sunt invechite si nu prea gasesti piese de schimb.

+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th October 2014 - 02:27 PM