IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Destinatii de vacanta scurta - Balcic
Vizitator_Mihu.
mesaj Jun 30 2008, 07:29 AM
Mesaj #1

Guests

Balchikul e un orasel dragut, nu extraordinar, dar curat si interesant. Seamana oarecum cu Sinaia. Gradina Botanica e nu spectaculoasa ci foarte odihnitoare! Ma imaginez plimbandu-ma prin ea zile intregi fara sa ma plictisesc. "Castelul" Reginei Maria e de fapt o vila destul de modesta, dar foarte frumos construita. Foarte mult bun-simt, nimic opulent.

Drumurile la bulgari, din ce am vazut eu sunt la fel ca si la romani. Drumurile Europene sunt ok, asfaltate, suficient de largi (unii scriu pe forumuri ca sunt cam inguste, eu am intalnit la noi drumuri judetene mult mai putin largi). Folosind GPS-ul pentru orientare si alegand intatdeauna cel mai scurt traseu, am luat nefericita decizie, la un moment dat, sa intru pe un drum... comunal, cred, care era praf. 15 km de gauri in care am fost convins ca o sa-mi las jumatate de masina. In rest am mers destul de bine. Unde nu e asfaltat recent e peticit. Pentru plecari/intoarceri vineri/duminica va recomand sa evitati varianta Vama Veche. Iesiti pe la Negru Voda. Daca veniti dinspre A2 - Bucuresti, la Medgidia faceti dreapta si astfel scapati de toata zona Constanta - Mangalia - Vama Veche. Este un ocol si sunt si vreo 15 km de drum prost cu gropi in Romania + inca 15 in Bulgaria, dar este un traseu foarte liber. Exista posibilitatea sa intalniti mai multe TIR-uri, am impresia ca este un traseu preferat de transportatori.

In Bulgaria e plin de romani. Noi am auzit romana vorbita aproape peste tot in Balchik. La restaurante preturile sunt cam la fel ca in Romania, un pic mai mici chiar. Va recomand restaurantul Korona din Balchik (e chiar langa castel). Mancarea e farte buna si la preturi ok. Benzina am pus doar de la Rompetrol (exista benzinarii Rompetrol in Bulgaria) nu am simtit nici o diferenta fata de benzina din Romania.

Bulgarii conduc bine, mai disciplinat decat romanii. O spun cu parere de rau, 95% din masinile pe care le-am vazut "crosetand" benzile in Bulgaria erau din Romania, si 95% din ei imi erau consateni: Bucuresti. Restul de 5% erau din Arges.

Cu politisti sau racketi :-) nu am avut problema. NU uitati, in vama trebuie sa cumparati Bugvinieta, taxa lor de drum. E 5 euro pentru 7 zile. Am vazut mai multe echipaje de politie pe drumuri, unul din ele se pregatea sa ridice paleta de stop cand ne-a vazut apropindu-se, s-au uitat insistent in timp ce treceam prin dreptul lor, dar fara sa ne opreasca. Cred ca verificau daca avem bugvinieta lipita. Nu uitati, la fel ca si la noi, trebuie lipita pe parbriz. Un truc pe care l-am gasit si eu pe un forum, pentru a o dezlipi mai usor la intoarcere: Inainte de a o pune pe parbriz, lipiti-o de cateva ori pe scaunul masinii, sa prinda ceva scame pe ea. Romanii dau flashuri la radare. am intalnit 2 radare intr-o zi.

La casele de schimb 1 Euro variaza intre 1,90 - 1,93 Leva. In unele locuri va accepta si lei sau euro, dar la cursuri mai dezavantajoase. Desi am plecat cu euro, singurul loc unde am folosit a fost la vama unde am platit bugvinieta. In Balchik am vazut un bancomat Unicredit (sunt mai multe) si am zis sa incerc sa retrag leva de pe cardul meu romanesc in lei. A functionat fara probleme. Cind m-am intors in tara am verificat care a fost cursul la care am scos: din lei in euro: 3,65, din euro in leva: 2 leva la euro !!! un curs absolut excelent. Cind m-am intors am verificat soldul si nu, bulgarii nu mi-au furat restul banilor de pe card :-p

In drum spre Balchik, Albena, Nisipurile de aur, etc opriti-va o jumatate de ora si la Capul Kaliakra. Este cam la jumatatea distantei dintre Vama Veche si Balchik, veti vedea indicatoare pe drum, la un moment dat faceti stinga. Intrarea nu stiu exact cit costa in leva, noi am dat 3 euro (cred ca dublu) pentru ca nu am schimbat deloc la vama. Vizitati ruinele pina la marginea lor. Sunt foarte interesante si peisajul e super.

Ca o concluzie. Din ce am vazut eu, Bulgaria nu este nici foarte spectaculoasa, nici foarte diferita de Romania. Este o destinatie interesanta, relativ ieftina ce merita vazuta atunci cand nu vrei sa calatoresti foarte departe.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_M.D..
mesaj Jul 3 2008, 01:57 PM
Mesaj #2

Guests

Cum e cu cazarea? Am inteles ca poti gasi gazda la preturi ceva mai mari decat in Vama?
Merita sa stau doua nopti? Ma plictisesc?

+Quote Post
Vizitator_mua.
mesaj Jun 4 2009, 07:39 AM
Mesaj #3

Guests

reclama la un site de 2 bani ...
soferii bulgari sunt cei care dau flashuri cand e politie, ai nostrii au uitat obiceiul asta sanatos smile.gif

+Quote Post
Vizitator_RTT.
mesaj Jun 4 2009, 08:01 AM
Mesaj #4

Guests

Buna ziua,
Anul acesta planuiesc sa fac o vacanta in Burgas, cu costuri mai reduse (ca, deh, e criza). Ma intereseaza daca a mai fost cineva si niste locuri de cazare convenabile (atentie, in orasul Burgas, nu la Sunny Beach). Aproape de Sea Garden, eventual..

+Quote Post
RaechelParker
mesaj Nov 20 2009, 06:20 PM
Mesaj #5

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 5
Inscris: 20-November 09
Utilizatorul numarul: 16 559

Very nice post with a ton of informative information. I really appreciate the fact that you approach these topics from a stand point of knowledge and information
instead of the typical “I think” mentality that you see so much on the internet these days.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 08:53 PM