IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Constructie anexa gospodareasca, Cum sa scap daca sunt in extravilan oras
Vizitator_musafirul80.
mesaj May 5 2009, 10:26 AM
Mesaj #1

Guests

Am o dilema cu care ma confrunt, si caut inca solutii.
Am un teren in extravilan oras si as vrea sa construiesc o casa acolo. Problema e ca cei 1000mp ai mei sunt prea putini pentru a face singur PUZ (pt bagare in intravilan - desi sunt la 500m de intravilan) - iar venici care sa doreasca nu am. Toti vor sa astepte inca ...2-3 ani.

Stie cineva daca fac anexa gospodareasca, care ar fi riscurile? Adica inteleg o amenda, dar se poate cere chiar demolarea casei si refacerea ei dupa aprobari?

Sau daca construiesc direct fara nici o aprobare, pe langa amenda la fel ar cere demolarea cladirii?

Sau cine stie alt mod de a scapa din aceasta situatie?

Multumesc pentru fiecare sfat constructiv rolleyes.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_vali plesca.
mesaj May 5 2009, 01:44 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (musafirul80 @ May 5 2009, 10:26 AM) *
Am un teren in extravilan oras si as vrea sa construiesc o casa acolo. Problema e ca cei 1000mp ai mei sunt prea putini pentru a face singur PUZ (pt bagare in intravilan - desi sunt la 500m de intravilan) - iar venici care sa doreasca nu am. Toti vor sa astepte inca ...2-3 ani.

Stie cineva daca fac anexa gospodareasca, care ar fi riscurile? Adica inteleg o amenda, dar se poate cere chiar demolarea casei si refacerea ei dupa aprobari?

Sau daca construiesc direct fara nici o aprobare, pe langa amenda la fel ar cere demolarea cladirii?

poti face acte pentru casa de vacanta. din cate stiu, nu trebuie sa mai fii in intravilan. oricum, fara acte nu te sfatuiesc sa faci. sfatul meu e, totusi, daca ai bani sa ridici o casa, sa gasesti cativa sa consulti un avocat.

+Quote Post
Vizitator_MIHAELA.
mesaj Sep 15 2009, 07:45 AM
Mesaj #3

Guests

DUTE LA PRIMARIE SI FA-TI AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE PENTRU ANEXA EXPLOTATIE AGRICOLA SI APOI AI SA SCHIMBI IN CASA CAND VEI PUTEA

FACE PUZ-UL

+Quote Post
Vizitator_big_fufu.
mesaj Sep 15 2009, 01:19 PM
Mesaj #4

Guests

Buna ziua!
Problema anexa gospodareasca vs. locuinta sta astfel:
- anexa nu poate fi decit parter si max. 100mp construita
- se poate desfiinta la cererea primariei, deci tb construita din materiale precare
- nu va da dreptul de adresa postala
- nu poate fi folosita la gaj, ipoteca... vinzare ca locuinta, asigurare, etc.

Bineinteles ca daca dati peste niste functionari dracosi in primarie suteti pasibil de amenda, si pe linga asta devine obligatorie intrarea in legalitate, deci si elaborarea PUZ.
Am suficienta experienta in elaborarea unor astfel de documentatii, si va pot spune ca daca aveti intr-adevar bani de construit casa, cu siguranta va puteti permite sa platiti un PUZ si un proiect de casa la un birou de proiectare cu o oarecare prestanta. Cu totii ne plingem de nenorocirea urbanistica ce ne inconjoara; atunci, poate nu strica sa apelam la serviciile unor profesionisti.
Mare atentie la alegerea biroului de proiectare totusi, oferta cea mai ieftina sigur nu e cea mai buna. E bine sa urmati toate etapele legale, sau macar sa le incepeti cit de cit, sa aveti avizele de la detinatorii de utilitati obtinute si macar o tema PUZ aprobata, pentru a fi sigur de amplasament; altfel riscati complicatii greu de rezolvat sau chiar imposibil.
Am avut clienti care pur si simplu nu au mai putut intra in legalitate; au construit prea aproape de retele sau limita de proprietate, nu au pastrat aliniamentele la calea de acces si a trebuit sa se angajeze ca vor demola o parte din cladire cind se va largi, etc.
Stiu ca sunt multi care va vor sfatui sa alegeti varianta facila, dar, pt linistea si bunastarea investitiei dvs, poate totusi o sa alegeti varianta legala.
Oricum, la ce costuri si ce stres presupune efortul construirii.... poate e mai bine sa nu mai adaugati si altele:))

PS: O varianta de mijloc ar fi sa va interesati la Primaria locala daca cumva se lucreaza la un nou plan urbanistic general, in ce stadiu e si daca va cuprinde in reglementari. Si functie de seriozitatea celui care v-a raspuns.... puteti lua decizia sa mai asteptati sau nu.

+Quote Post
ghidulocatarului
mesaj Jan 18 2010, 09:12 PM
Mesaj #5

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 34
Inscris: 11-January 10
Utilizatorul numarul: 18 150

piata imobiliara se pare ca incepe sa isi revina...constructiile la oras incep sa ia contur

+Quote Post
Vizitator_elena45.
mesaj Feb 24 2011, 02:36 PM
Mesaj #6

Guests

Buna ziua,am si eu o intrebare,care ma poate ajuta....Pe un teren extravilan se construieste o casa cu autorizatie de constructie de anexa gospodareasca.Cum se poate trece acel teren in intravilan? Multumesc!

+Quote Post
Vizitator_calin.
mesaj Apr 14 2011, 09:43 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (ghidulocatarului @ Jan 18 2010, 09:12 PM) *
piata imobiliara se pare ca incepe sa isi revina...constructiile la oras incep sa ia contur

NU SE POATE

+Quote Post
Vizitator_PEDRO.
mesaj May 9 2011, 10:20 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (elena45 @ Feb 24 2011, 02:36 PM) *
Buna ziua,am si eu o intrebare,care ma poate ajuta....Pe un teren extravilan se construieste o casa cu autorizatie de constructie de anexa gospodareasca.Cum se poate trece acel teren in intravilan? Multumesc!

Făcând Plan Urbanistc Zonal.

+Quote Post
Vizitator_sey.
mesaj May 16 2011, 07:56 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (ghidulocatarului @ Jan 18 2010, 09:12 PM) *

Doar pare....nu e si in realitate ! S-ar putea sa-si revina ( timid, nu ce era in 2007 - 2008 ) peste cativa ani !
Constructiile la oras incep sa ia contur in vise sau pe hartie, poate !

+Quote Post
Vizitator_almic.
mesaj Sep 11 2011, 04:50 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (PEDRO @ May 9 2011, 10:20 AM) *
Făcând Plan Urbanistc Zonal.

la ce costuri se ridica un PUZ - 10.000 mp ( am inteles ca este cea mai mica suprafata pe care pe poate face un PUZ)?

+Quote Post
Vizitator_dan georgescu.
mesaj Aug 24 2013, 12:24 PM
Mesaj #11

Guests

un PUZ costa la mine 1000euro cu tot cu taxe. La asta se adauga ~ 500euro = documentatii instalatii, taxe avize, taxa RUR ....8989089

+Quote Post
Vizitator_dan georgescu.
mesaj Aug 24 2013, 12:28 PM
Mesaj #12

Guests

E VORBA DE COSTURI ... un PUZ costa la mine 1000euro cu tot cu taxe. La asta se adauga ~ 500euro = documentatii instalatii, taxe avize, taxa RUR ....[/size] 0723696076 ... Suprafata minima, conform legii, pentru care se poate face PUZ de schimbare de destinatie din teren agricol in curtzi constructii - locuinte - intravilan = 5000mp, nu cum spunea unul mai la vale 10000mp
Itzi trebuie macar acordul vecinilor pana la 5000mp, chiar de-ar fi sa plateshti tu totul

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Oct 11 2013, 01:33 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (dan georgescu @ Aug 24 2013, 12:28 PM) *
E VORBA DE COSTURI ... un PUZ costa la mine 1000euro cu tot cu taxe. La asta se adauga ~ 500euro = documentatii instalatii, taxe avize, taxa RUR ....[/size] 0723696076 ... Suprafata minima, conform legii, pentru care se poate face PUZ de schimbare de destinatie din teren agricol in curtzi constructii - locuinte - intravilan = 5000mp, nu cum spunea unul mai la vale 10000mp
Itzi trebuie macar acordul vecinilor pana la 5000mp, chiar de-ar fi sa plateshti tu totul

Buna! M-ar interesa si pe mine sa fac PUZ la o suprafata de 5000 de mp , de unde sunte-ti?

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alin..
mesaj Jul 31 2014, 01:04 PM
Mesaj #14

Guests

si eu sunt interesat de trecerea in intravilan a5000 mp , apopa.home@gmail.com

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 9 2014, 07:18 AM
Mesaj #15

Guests

[quote name='big_fufu' date='Sep 15 2009, 01:19 PM' post='41168']

Am suficienta experienta in elaborarea unor astfel de documentatii, si va pot spune ca daca aveti intr-adevar bani de construit casa, cu siguranta va puteti permite sa platiti un PUZ si un proiect de casa la un birou de proiectare cu o oarecare prestanta. Cu totii ne plingem de nenorocirea urbanistica ce ne inconjoara; atunci, poate nu strica sa apelam la serviciile unor profesionisti.
Mare atentie la alegerea biroului de proiectare totusi, oferta cea mai ieftina sigur nu e cea mai buna. E bine sa urmati toate etapele legale, sau macar sa le incepeti cit de cit, sa aveti avizele de la detinatorii de utilitati obtinute si macar o tema PUZ aprobata, pentru a fi sigur de amplasament; altfel riscati complicatii greu de rezolvat sau chiar imposibil.
Am avut clienti care pur si simplu nu au mai putut intra in legalitate; au construit prea aproape de retele sau limita de proprietate, nu au pastrat aliniamentele la calea de acces si a trebuit sa se angajeze ca vor demola o parte din cladire cind se va largi, etc.

Ce treaba are biroul de proiectare care iti scoate DTAC-ul cu mofturile clientului care isi aseaza casa cum ii spune constructorului?...
Odata scoasa autorizatia rezulta ca amplasarea casei este corecta .....
Receptia casei catre primarie rezulta ca amplasarea casei este corecta....
Refuzul primariei rezulta amplasarea incorecta a casei....
FF simplu......

+Quote Post
Vizitator_carmen.
mesaj May 11 2015, 06:05 AM
Mesaj #16

Guests

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th August 2019 - 10:00 PM