IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

59 Pagini V  « < 55 56 57 58 59 >  
Reply to this topicStart new topic
> Initiativa cetateneasca - eutanasierea cainilor fara stapan, Infiintare ONG?!
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 6 2013, 02:39 PM
Mesaj #1681

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 6 2013, 01:05 PM) *
M-ai uitat pe mine si pe restul justitiarilor anonimi. Hi Ho, Silver! Away!

Vezi sa nu dai de niste justitiari din partea cealalta a baricadei. Ramai fara basca, ochelari si bicicleta.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 6 2013, 02:45 PM
Mesaj #1682

Guests

Citeaza (incredibil @ Nov 6 2013, 10:30 AM) *
Avea dreptate Buster cand spunea ca frustrarile oamenilor sunt de cu totul alta natura, iar problema cainilor e doar picatura care a umplut paharul neajunsurilor cetateanului roman. Insa generalizand ca toti maidanezii sunt agresivi (desi m-am convins ca realitatea e cu totul alta) si instigand astfel lumea la a-i privi cu ura si a recurge la acte de cruzime impotriva lor, toate astea nu sunt si nu vor fi vreodata dovezi de civilizatie. Chiar daca le faci mirosind a Cerruti si imbracat fiind zilnic la costum si cravata. smile.gif

Nu sunt toti maidanezii agresivi. Si in general, sa iti spun un secret despre animalele salbatice: nu sunt agresive fata de om, evita prezenta lui. Poti trece pe langa un urs sau lup in padure, si sa nici nu iti dai seama, fiindca te observa inainte si prefera sa evite contactul.
Insa, la fel ca maidanezii - sunt imprevizibili. Te poti juca cu ei si in secunda urmatoare sa te sfasaie fiindca li s-a parut ca ai facut vreun gest brusc. Cainii, pot fi domesticiti atunci cand au un stapan, fiindca au un respect si o fidelitate fata de conducatorul haitei (care in majoritatea cazurilor se identifica cu stapanul) pe care nu le gasesti la alte animale.
Dar atata timp cat sunt pe strada, fara stapan, raman aceleasi animale imprevizibile.
Uite aici un exemplu de imprevizibilitate care ar fi putut sfarsi tragic:
http://www.antena3.ro/romania/imagini-soca...lui-229014.html
(daca e sa ma intrebi pe mine, cainele dadea semne clare ca este stresat de prezenta copilului acolo, dar nu ai cum sa ceri unui copil sa stie sa interpreteze limbajul corporal al unui caine - el vrea doar sa se joace. Limbajul corporal al cainelui nu stiu sa-l interpreteze ca lumea nici adultii)
Sau de cate cazuri n-ai auzit de caini sariti de sub masina sa muste omul care trece pe acolo? Cainele ala in restul timpului poate fi cel mai cuminte caine din lume - tot la fel de imprevizibil e si e de ajuns o singura clipa sa macelareasca un om
Citeaza (incredibil @ Nov 6 2013, 10:30 AM) *
Ce nu inteleg eu si restul lumii ? De ce trebuie sa plateasca cu moartea toti maidanezii pentru vinovatia altora ? De ce nu sunt urmariti penal toti acei care si-au luat angajamentul cu multi, multi ani in urma ca vor rezolva problema cainilor de pe strazi - de la presedintele tarii pana la falsii iubitori de animale. Toti acei care si-au insusit fondurile alocate sterilizarii si adapostirii cainilor in padocuri, dar in realitate au facut orice altceva cu banii. Numai ce trebuia, nu ! Ca drept dovada problema s-a aprofundat in timp, iar numarul maidanezilor din capitala a scapat de sub control (apropo, cum s-a facut recensamantul lor, in conditiile in care capturarea lor e atat de anevoioasa ?) huh.gif
Din returnarea acestor fonduri se pot construi azi noi adaposturi pentru caini. Si in continuarea pe lista de prioritati ar trebui sa fie sterilizarea femelelor. Stii si tu, cred, ca din imperecherea a doi masculi nu se nasc pui. In general, sterilizarea masculilor e pentru prevenirea cancerului testicular si a tendintei de pseudo-monta (chiar e recomandabila cainilor cu stapan, daca nu vor sa-si vada animalutul sarind pe piciorul oricui ii iese in cale biggrin.gif), deci nu e o necesitate primordiala la maidanezi.

In primul rand ar trebui sa te hotarasti cum privesti maidanezii. Daca ii privesti ca niste fiinte capabile sa constientizeze si sa simta vinovatia - atunci da, pentru vinovatia unui caine ar trebui sa plateasca doar acel caine. Daca nu constientizeaza, si actioneaza doar din instinct, atunci n-are rost sa vorbim despre vinovatia lor (sunt doar masuri de preventie, nu de stabilire a vinovatiei) iar lasarea lor in strada, unde sa actioneze instinctual e o greseala mai mare decat eutanasierea lor. Fiindca, cu ce sunt vinovate viitoarele victime?
In privinta vinovatilor, crede-ma ca si eu de-abia astept sa fie pedepsiti. Abia astept sa ii vad la inchisoare si pe Oprescu si toti directorii de la ASPA, dar si pe Kuki Barbuceanu, Marcela Pasla, Doina Paun, Carmen Arsene sau toti cei care sub pretextul iubirii de animale au inrautatit situatia. Speram ca odata cu ancheta mortii lui Ionut, sa inceapa si o ancheta mai serioasa asupra a ceea ce s-a intamplat in privinta gestionarii cainilor din ultimii ani.
Cel mai grav insa mi se pare ca iubitorii de animale, ii privesc pe ONG-isti in continuare ca pe niste salvatori. Poate ca multi ar avea nevoie de o excursie in tarile civilizate, la adapoturile private de acolo, sa vada ce inseamna de fapt salvarea si iubirea cainilor.
Iar cu adaposturile de caini, cred ca mai intai trebuie construite, si dupa aia putem sa consideram solutia. Nu putem sa spunem ca solutia pentru a ajunge de la Bucuresti la Cluj este sa mergem pe autostrada, atata timp cat nu avem construita autostrada.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 6 2013, 03:52 PM
Mesaj #1683

Guests

Citeaza (corect @ Nov 6 2013, 12:03 PM) *
Nu mai argumentez la prima parte ca nu are sens... cauta in urma si gasesti singur, daca vrei. Daca nu e problema ta.

Tot nu am inteles unde am mintit. Sau despre ce vorbim.

Citeaza
Nu am zis ca esti contra sterilizarii cainilor cu stapan, ci ca este contra aplicarii ei impreuna cu strangerea din localitati si eutanasierea maidanezilor neadoptati.

Da, fiindca nu mi se pare corect ca ala nevinovat sa plateasca pentru prostia altora. Numai un om irational poate sa accepte asa ceva. Sunt destule exemple si printre oameni.

Citeaza
Faptul ca pana acum o metoda nu s-a aplicat bine nu e o GARANTIE ca de acum se va aplica mai bine. Dar schimbarea metodei, chiar si aplicata de aceleasi autoritati, s-ar putea sa dea rezultate. Dovada ca atunci cand s-a eutanasiat numarul persoanelor muscate a scazut; vezi graficele de la Matei Bals (nu mai dau link ca l-am dat de minim 3 ori pana acum).

Care schimbare de metoda? Nu a mai fost eutanasierea legala zeci de ani? Unde e schimbarea?
'Incredibil' a pus o problema de bun simt.

Citeaza
Eu nu "pun botul" nici la minciuni si nici la lacrimile lui oprescu pe care il consider mai vinovat ca bunica. Ca sunt spagile lor.... hai sa fim seriosi, care sunt cei care nu stiu al cui e Dog Town? Mai e cineva care nu stie ca e al baiatului lui oprescu? Dar tot bataie de joc pe bani (fonduri europene, e drept) fac si unele ong-uri de protectia animalelor (am prietena voluntar, stie ce spune, si a tot aparut si in presa). Dar daca aplici cu eutanasiere la un moment dat tot va trebui sa se termine sau macar sa scada dramatic sumele folosite, ca una e sa ceri o singura data pentru eutanasiere si alta sa ceri in fiecare luna ca sa il intretii in adapost si sa il sterilizezi de 8 ori in acte...

Fumigene. Stii cat costa acum prinderea, 14 zile tinut in adapost si eutanasierea? In comparatie cu preturile de dinainte+sterilizare?
Le-am mai dat pe aici pentru cine are urechi sa auda.
Peste 10 milioane euro costa afacerea. Si nu sunt din bani europeni. UE nu da bani ptr maidanezi.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 6 2013, 04:03 PM
Mesaj #1684

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 6 2013, 02:37 PM) *
Stiu, numai ce vrei tu e relevant. Ti-am dat Detroit ca exemplu unde umbla haite de caini in cartierele parasite de proprietari si autoritati. Din asta tragem concluzia ca Bucurestiul a fost in pozitia unui oras abandonat.

Pai si ai vazut americani care sa se laude cu asta? Sa considere ca haitele sunt un fel de emblema a orasului si sa le doreasca acolo pentru totdeauna?

Citeaza
Ba stau si d'aia tot zic eu despre educatia oamenilor. Crezi ca daca bagi majuscule schimbi realitatea? Sau ca sperie careva?
Adica eu care am si am avut caini nu am habar, in comparatie cu tine care...

Ce legatura are faptul ca esti proprietar de caini cu faptul ca stau caini pe strada...Nu cumva erau cainii tai? Tu care ziceai ca nu ai dat caini pe strada niciodata...
Ca sa revin: caine cu stapan nu inseamna ce iti inchipui tu, adica un caine cu zgarda pusa de cate un nesimtit care apoi il lasa liber sa umble pe unde are chef. Caine cu stapan inseamna caine sub controlul unui om. NU, daca javrele tale ataca un om sau un alt animal si tu nu esti capabil sa le domolesti si sa le controlezi atunci NU TU esti stapanul lor, cel mult esti sclavul care le hraneste.
Cainii cu stapan (in sensul adevarat al cuvantului nu cate un/o ticnit/a care doar ii hraneste si are grija sa prospere) NU stau pe strada. Daca stau pe strada li se aplica acelasi tratament ca si maidanezilor fara zgarda. Deci daca javra ta umbla libera si ataca pe cineva se cheama ca e agresiva, isi ia injectia si gata.

Citeaza
Tu vrei poze sau ce? N-ai vazut pui crescuti de mici pe strada? Mai lasa televizoru si iesi in strada. Acolo e realitatea nu ce inventezi tu de la balcon.

Bine ca ti-a scapat cuvantul cheie: CRESCUTI. Ia arunca puii la gunoi si vezi ce mai ramane din ei in 24 ore. Tu habar n-ai nici cum se creste un pui de animal si dai lectii la altii.

Citeaza
Ce faci, te contrazici singur in aceeasi fraza?

Tu vezi numai contradictii pentru ca viata ta intreaga e o contradictie.

Citeaza
Corect. Am zis de la inceput, de vina e omul. Si am mai zis: don't fart and point at the dog. Don't fart and blame the dog for the smell...daca iti este mai usor de inteles.
Exemplele tale sunt ilogice. Si putine.

Si daca e de vina omul care e problema? Da-le amenzi ticnitilor care hranesc maidanezii si le cresc puii si daca acei caini mai si musca sau omoara atunci baga-i la puscarie. Dar cainii trebuie stransi de pe strada. Asta n-are treaba cu vinovatia sau nevinovatia lor.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 6 2013, 07:30 PM
Mesaj #1685

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 6 2013, 04:03 PM) *
Pai si ai vazut americani care sa se laude cu asta? Sa considere ca haitele sunt un fel de emblema a orasului si sa le doreasca acolo pentru totdeauna?

Matale ai un scurt la neuroni si nu iti dai seama de asta. Tocmai de aceea debitezi aiureli.
Cine se lauda?
De cate ori ti-am spus ca nu ii doresc pe strada?

Citeaza
Nu cumva erau cainii tai? Tu care ziceai ca nu ai dat caini pe strada niciodata...

Ti-am zis ca ceva nu e in regula cu tine. Ce zic eu si ce intelegi tu. Ca cucu, in gura.

Citeaza
Ca sa revin: caine cu stapan nu inseamna ce iti inchipui tu, adica un caine cu zgarda pusa de cate un nesimtit care apoi il lasa liber sa umble pe unde are chef. Caine cu stapan inseamna caine sub controlul unui om. NU, daca javrele tale ataca un om sau un alt animal si tu nu esti capabil sa le domolesti si sa le controlezi atunci NU TU esti stapanul lor, cel mult esti sclavul care le hraneste.
Cainii cu stapan (in sensul adevarat al cuvantului nu cate un/o ticnit/a care doar ii hraneste si are grija sa prospere) NU stau pe strada. Daca stau pe strada li se aplica acelasi tratament ca si maidanezilor fara zgarda. Deci daca javra ta umbla libera si ataca pe cineva se cheama ca e agresiva, isi ia injectia si gata.

Si de cate ori am spus ca nu e ok ca cainii cu stapan sa nu fie lasati pe strada? Nu ai ce face, n-ai televizor si vrei sa iti repet mereu?

Citeaza
Bine ca ti-a scapat cuvantul cheie: CRESCUTI. Ia arunca puii la gunoi si vezi ce mai ramane din ei in 24 ore. Tu habar n-ai nici cum se creste un pui de animal si dai lectii la altii.

Eu ce pui sa arunc gogule? In puii mei? Iar ai luat-o razna pe tarla?

Citeaza
Tu vezi numai contradictii pentru ca viata ta intreaga e o contradictie.

Da' cu DDT de ce n-ai incercat?

Citeaza
Si daca e de vina omul care e problema? Da-le amenzi ticnitilor care hranesc maidanezii si le cresc puii si daca acei caini mai si musca sau omoara atunci baga-i la puscarie. Dar cainii trebuie stransi de pe strada. Asta n-are treaba cu vinovatia sau nevinovatia lor.

Da bah, ai dreptate. Maine imi iau geaca si bocancii si la prima ora ma apuc de dat amenzi. Cum dracu nu m-am gandit pana acum? Am inteles, generale!

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 7 2013, 08:28 AM
Mesaj #1686

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 6 2013, 07:30 PM) *
Matale ai un scurt la neuroni si nu iti dai seama de asta. Tocmai de aceea debitezi aiureli.
Cine se lauda?
De cate ori ti-am spus ca nu ii doresc pe strada?

Hai sa vedem ce spuneai mataluta acum cateva posturi: "Vrei mititei? Stai in Romania dar accepta maidanezii. Cam asa sta treaba.
"

Deci cine vrea caini pe strada?

Citeaza
Ti-am zis ca ceva nu e in regula cu tine. Ce zic eu si ce intelegi tu. Ca cucu, in gura.

Argumente zero. I win.

Citeaza
Si de cate ori am spus ca nu e ok ca cainii cu stapan sa nu fie lasati pe strada? Nu ai ce face, n-ai televizor si vrei sa iti repet mereu?

Nu ai spus niciodata ca tu nu vrei caini pe strada. Ba din contra spuneai ca fiecare tara are problemele ei deci Romania trebuie sa aiba maidanezi si ca astae e trebuie sa ne resemnam inca ceva ani de acum incolo pentru ca tu nu esti de acord cu o solutie rapida care sa elimine maidanezii in numar mare si in timp scurt. Vrei sa dezgrop si citatele alea sau te recunosti deja?

Citeaza
Eu ce pui sa arunc gogule? In puii mei? Iar ai luat-o razna pe tarla?

Da' cu DDT de ce n-ai incercat?

Da bah, ai dreptate. Maine imi iau geaca si bocancii si la prima ora ma apuc de dat amenzi. Cum dracu nu m-am gandit pana acum? Am inteles, generale!

I win again. Era vorba de un exemplu de cum se procedeaza si cum trebuie procedat nu un indemn pentru tine. Singurul lucru pe care tu trebuie sa il faci e sa iti tii gura si sa lasi pe altii sa actioneze.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 7 2013, 01:02 PM
Mesaj #1687

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 7 2013, 08:28 AM) *
Hai sa vedem ce spuneai mataluta acum cateva posturi: "Vrei mititei? Stai in Romania dar accepta maidanezii. Cam asa sta treaba.
"

Deci cine vrea caini pe strada?

Iar ai deraiat.
Pe mine maidanezii de pe strada nu ma supara si nu ii vreau ucisi in masa.
In acelasi timp as vrea ca toti sa aiba o casa sau sa dispara de pe strada prin metode umane, naturale.
Unde vezi contradictia?

Citeaza
Argumente zero. I win.

Credeam ca ai inteles deja ca nu mai raspund la aberatii. Mai vrei si argumente... laugh.gif

Citeaza
Nu ai spus niciodata ca tu nu vrei caini pe strada. Ba din contra spuneai ca fiecare tara are problemele ei deci Romania trebuie sa aiba maidanezi si ca astae e trebuie sa ne resemnam inca ceva ani de acum incolo pentru ca tu nu esti de acord cu o solutie rapida care sa elimine maidanezii in numar mare si in timp scurt. Vrei sa dezgrop si citatele alea sau te recunosti deja?

Maidanezii sunt pe strada. Nu sunt? Asta e o problema. Da sau nu?
Problema la care eu vad alte solutii decat ale tale. In rest... inventezi.

Citeaza
I win again. Era vorba de un exemplu de cum se procedeaza si cum trebuie procedat nu un indemn pentru tine. Singurul lucru pe care tu trebuie sa il faci e sa iti tii gura si sa lasi pe altii sa actioneze.

Nu imi tin gura si pot sa am propria parere. Ce tupeu ai...Numai ca nu tine cu mine. Te las fara basca.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 7 2013, 01:28 PM
Mesaj #1688

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 7 2013, 01:02 PM) *
Iar ai deraiat.
Pe mine maidanezii de pe strada nu ma supara si nu ii vreau ucisi in masa.
In acelasi timp as vrea ca toti sa aiba o casa sau sa dispara de pe strada prin metode umane, naturale.
Unde vezi contradictia?

Contradictia e in faptul ca eu ar trebui sa ii accept. Pai eu ii vreau culesi de pe strada, tu nu ii vrei pe strada atunci ce mai stam la palavre? La adunat maidanezi!! Daca tii neaparat la metode naturale de disparitie putem sa ne gandim la infectarea cu virusi naturali sau otravirea cu substante obtinute pe cale naturala din plante. Daca vrei metode umane eu zic ca cea mai cea e impuscarea. Moartea rapida, nu mai trece prin stresul de a fi capturat si inchis etc.

Citeaza
Credeam ca ai inteles deja ca nu mai raspund la aberatii. Mai vrei si argumente... laugh.gif

Da, dupa cum am mai spus intr-o discutie care se vrea rationala niste argumente cat de cat ar fi de folos.

Citeaza
Maidanezii sunt pe strada. Nu sunt? Asta e o problema. Da sau nu?
Problema la care eu vad alte solutii decat ale tale. In rest... inventezi.

Sper ca nu te referi la asa zisa "reteritorializare". Ca atunci cainii raman pe strada. Deci n-ai rezolvat problema.
Orice solutie la care te referi trebuie sa fie practica si sa nu tergiverseze problema. Si sa evite victimele, in special copiii.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 7 2013, 03:38 PM
Mesaj #1689

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 7 2013, 01:28 PM) *
Contradictia e in faptul ca eu ar trebui sa ii accept. Pai eu ii vreau culesi de pe strada, tu nu ii vrei pe strada atunci ce mai stam la palavre? La adunat maidanezi!! Daca tii neaparat la metode naturale de disparitie putem sa ne gandim la infectarea cu virusi naturali sau otravirea cu substante obtinute pe cale naturala din plante. Daca vrei metode umane eu zic ca cea mai cea e impuscarea. Moartea rapida, nu mai trece prin stresul de a fi capturat si inchis etc.

Otravirea, impuscarea sunt metode umane? De ce nu ii aruncam din avion?

Citeaza
Da, dupa cum am mai spus intr-o discutie care se vrea rationala niste argumente cat de cat ar fi de folos.

Discutie rationala? Tu arunci aberatii si vrei sa-ti raspund cu argumente?

Citeaza
Sper ca nu te referi la asa zisa "reteritorializare". Ca atunci cainii raman pe strada. Deci n-ai rezolvat problema.
Orice solutie la care te referi trebuie sa fie practica si sa nu tergiverseze problema. Si sa evite victimele, in special copiii.

Sa evite victimele? Explica cum se poate face o exterminare fara victime.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 7 2013, 05:44 PM
Mesaj #1690

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 7 2013, 03:38 PM) *

Simplu, nu se face "exterminare" biggrin.gif
Va duceti frumos la adapost si adoptati. Cu cat sunteti mai multi cu atat mai putini "exterminati".
Exterminati sunt saracii sobolani carora nu li se acorda nici macar sansa adoptiei. Cainii, vrei nu vrei, sunt animalele cele mai favorizate. Atat de favorizate incat unii oameni au ajuns sa ii puna chiar inaintea propriei specii.
Si n-are rost sa folosesti cuvinte dure ca sa incerci sa creezi o imagine mai groaznica decat e in realitate. Asta impresioneaza doar pe cei care sunt obisnuiti sa li se spuna de catre altii ce trebuie sa gandeasca

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 7 2013, 05:46 PM
Mesaj #1691

Guests

www.reclamaratata.biz

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 7 2013, 05:50 PM
Mesaj #1692

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 7 2013, 05:44 PM) *
Simplu, nu se face "exterminare" biggrin.gif
Va duceti frumos la adapost si adoptati. Cu cat sunteti mai multi cu atat mai putini "exterminati".
Exterminati sunt saracii sobolani carora nu li se acorda nici macar sansa adoptiei. Cainii, vrei nu vrei, sunt animalele cele mai favorizate. Atat de favorizate incat unii oameni au ajuns sa ii puna chiar inaintea propriei specii.
Si n-are rost sa folosesti cuvinte dure ca sa incerci sa creezi o imagine mai groaznica decat e in realitate. Asta impresioneaza doar pe cei care sunt obisnuiti sa li se spuna de catre altii ce trebuie sa gandeasca

Limbaj de lemn plictisitor.
Adevarul este ca, cainele meu ma iubeste, ma apara, se bucura cu mine si, da, il pretuiesc mai mult decat pe tine. Ce e gresit in asta?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 7 2013, 05:57 PM
Mesaj #1693

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 7 2013, 05:50 PM) *
Limbaj de lemn plictisitor.
Adevarul este ca, cainele meu ma iubeste, ma apara, se bucura cu mine si, da, il pretuiesc mai mult decat pe tine. Ce e gresit in asta?

Gresit e ca e cainele tau. Nu toti cainii. Si eu sunt un strain. Nu toti oamenii.
In rest iti dai seama singur, ca esti destept.
Iti dau un hint totusi: gandeste-te cum ai supravietui intr-o societate formata numai din caini, fara nici un om.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 7 2013, 06:19 PM
Mesaj #1694

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 7 2013, 05:57 PM) *
Gresit e ca e cainele tau. Nu toti cainii. Si eu sunt un strain. Nu toti oamenii.
In rest iti dai seama singur, ca esti destept.
Iti dau un hint totusi: gandeste-te cum ai supravietui intr-o societate formata numai din caini, fara nici un om.

Gresit. Si maidanezul care ma asteapte zilnic sa ii dau ceva de mancare si da din coada cand ma vede reprezinta mai mult pentru mine decat persoana ta.
Asa cum pentru tine cainii sunt inutili asa esti tu pentru mine si pentru multi altii.
Dimpotriva. De tine pot sa ma lipsesc, nu-mi trezesti nici o empatie insa amaratul ala care doarme in boscheti, iarna- vara, care se bucura cand ma vede imi pune un zambet pe fata. Si sentimente (daca stii ce inseamna).

Nu exista societati formate doar din caini asa ca refuz iar sa raspund si sa argumentez aberatii.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 7 2013, 07:38 PM
Mesaj #1695

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 7 2013, 06:19 PM) *
Gresit. Si maidanezul care ma asteapte zilnic sa ii dau ceva de mancare si da din coada cand ma vede reprezinta mai mult pentru mine decat persoana ta.
Asa cum pentru tine cainii sunt inutili asa esti tu pentru mine si pentru multi altii.
Dimpotriva. De tine pot sa ma lipsesc, nu-mi trezesti nici o empatie insa amaratul ala care doarme in boscheti, iarna- vara, care se bucura cand ma vede imi pune un zambet pe fata. Si sentimente (daca stii ce inseamna).

Nu exista societati formate doar din caini asa ca refuz iar sa raspund si sa argumentez aberatii.

Ce sa argumentezi ca tu vad ca ai probleme insasi din a intelege concepte simple.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 7 2013, 08:47 PM
Mesaj #1696

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 7 2013, 07:38 PM) *
Ce sa argumentezi ca tu vad ca ai probleme insasi din a intelege concepte simple.

Te juri pe basca?

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 8 2013, 09:42 AM
Mesaj #1697

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 7 2013, 03:38 PM) *
Otravirea, impuscarea sunt metode umane? De ce nu ii aruncam din avion?

Otravirea cu substante obtinute din plante e naturala. Impuscarea e umana pentru ca e rapida si provoaca suferinte minime (moartea survine la cateva secunde). Aruncatul din avion presupune prinderea cainelui, zborul la altitudine suficient de mare, spaima cainelui cand e aruncat, chinul provocat de strivire s.a.m.d. De aia nu merge cu aruncatul din avion.

Citeaza
Discutie rationala? Tu arunci aberatii si vrei sa-ti raspund cu argumente?

Daca interlocutorul tau ar arunca aberatii si tu ai raspunde rational ai parea mai destept decat el si ai castiga disputa, nu crezi?

Citeaza

Pai daca eutanasiem cainii atunci acestia n-o sa mai ucida copii deci n-o sa mai avem victime. Ce e asa de greu de priceput?

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 8 2013, 09:44 AM
Mesaj #1698

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 7 2013, 06:19 PM) *

Aha, deci incet incet recunoastem ca tinem caini pe strada. Altceva nu mai ai de marturisit? Cum ar fi faptul ca javrele pe care le hranesti mai ataca strainii care vin la tine pe strada?

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 8 2013, 09:48 AM
Mesaj #1699

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 7 2013, 05:46 PM) *
www.reclamaratata.biz

Nu era reclama ci un material despre situatia cainilor. In fine..
Spicuiesc pentru cine nu a citit:

1. Se presupune ca intre 2004 si 2009 au fost eutanasiati in jur de 10 milioane maidanezi, mai mult decat oriunde in lume.

2. In perioada 2001-2008 s-au sifonat 40 milioane Euro pe eutanasiere.
....cu ce rezultate?.....

3. Se fura la numar. Primaria Brasov spune ca a eutanasiat 20.000 maidanezi in timp ce in oras se aflau doar 4000!

4. Inca o data cifrele:

Rounding up of the dogs: 3,211,000 euros

Housing of the dogs: 6,160,700 euros

Euthanasia of the dogs: 733,200 euros

Cremation of the dogs: 812,500 euros

TOTAL: 10,917,400 euros for 65,000 dogs or 167,96 euros/dog

5. According to the World Health Organization’s “Guidelines for Dog Population Management” (Geneva 1990) and various other academic studies show that killing dogs is ineffective - that it does not stop the problem but only offers a temporary “solution”.

6. Approximately 5 million puppies are born each year in Romania in rural areas. Nobody knows how many puppies are born in the entire country... but as long as people dump dogs on the street and let dogs loose on the street to breed, there will be more dogs.

7. In Brasov, the chief dog-catcher even got to buy his own jeep, a Mitubischi L200, for about 30,000 EURO, under the pretext of helping large animals, such as cows, pigs, bears, rhinoceros or giraffes that might have wondered into the public roundabouts.

8. To kill the animals, cities need vets. Vets must want to kill the animals. But many vets don’t want to murder. People did not study for six years to swap the surgery for the slaughterhouse. Last month in Timisoara the vets voted not to collaborate with City Hall to kill the dogs.

9. The wrong dogs will die. The dog catchers will pick up the quiet, old, sad and castrated dogs.

10. No-kill could become a black market. In the past, dog catchers in Bucharest took money from residents in blocks to leave their stray dogs alone.

11. The capital never gave other solutions a chance. Councillors will argue back that the NGOs’ favoured idea of the sterilisation and the return of dogs to the streets does not work, because stray dog attacks on people keep rising. But the City never tried a mass-scale programme to see whether the dog numbers would fall. If, over a five year period, many NGOs could co-ordinate professional sterilisation in conjunction with all seven City Halls of Bucharest and the surrounding county of Ilfov, alongside comprehensive adoption and education about responsible ownership, while giving the authorities the right to euthanize sick, old and aggressive dogs, the problem could stop.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 8 2013, 10:43 AM
Mesaj #1700

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 8 2013, 09:48 AM) *
Nu era reclama ci un material despre situatia cainilor. In fine..
Spicuiesc pentru cine nu a citit:

1. Se presupune ca intre 2004 si 2009 au fost eutanasiati in jur de 10 milioane maidanezi, mai mult decat oriunde in lume.

Se presupune ca presupunerile respective sunt scoase din burta.

Citeaza
2. In perioada 2001-2008 s-au sifonat 40 milioane Euro pe eutanasiere.
....cu ce rezultate?.....

Spui din start ca s-au sifonat deci nu incerci sa demonstrezi nimic. 40 milioane de euro unde? Exista orase in tara unde cainii nu mai sunt o problema.

Citeaza
3. Se fura la numar. Primaria Brasov spune ca a eutanasiat 20.000 maidanezi in timp ce in oras se aflau doar 4000!

Cine a numarat 4000? In cat timp s-au eutanasiat cei 20.000? Daca e pe o perioada de 10 ani e normal.

Citeaza
4. Inca o data cifrele:

Rounding up of the dogs: 3,211,000 euros

Housing of the dogs: 6,160,700 euros

Euthanasia of the dogs: 733,200 euros

Cremation of the dogs: 812,500 euros

TOTAL: 10,917,400 euros for 65,000 dogs or 167,96 euros/dog

Prin comparatie se cheltuie vreo 150 euro pe luna pentru un caine in adapost.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 8 2013, 10:43 AM
Mesaj #1701

Guests

Citeaza
5. According to the World Health Organization’s “Guidelines for Dog Population Management” (Geneva 1990) and various other academic studies show that killing dogs is ineffective - that it does not stop the problem but only offers a temporary “solution”.

Daca eutanasiezi permanent solutia se transforma in permanenta.

Citeaza
6. Approximately 5 million puppies are born each year in Romania in rural areas. Nobody knows how many puppies are born in the entire country... but as long as people dump dogs on the street and let dogs loose on the street to breed, there will be more dogs.

Atata timp cat oamenii o sa arunce cateii de lapte cateii o sa moara si problema o sa fie rezolvata. Atata timp cat niste idioti tin mortis sa "salveze" cateii ca e pacat de ei strazile o sa se umple de caini adulti.
Fa un experiment si arunca niste catei de lapte la gunoi sau oriunde. Vezi cat supravietuiesc fara catea sau fara alt ajutor.

Citeaza
7. In Brasov, the chief dog-catcher even got to buy his own jeep, a Mitubischi L200, for about 30,000 EURO, under the pretext of helping large animals, such as cows, pigs, bears, rhinoceros or giraffes that might have wondered into the public roundabouts.

Deci solutia e sa lasam caini pe strada ca sa...ii manance aluia Jeepul? A propos de cand anglofonii spun Jeep la o camioneta Mitsubishi ca nea Costica de la spalatoria auto?

Citeaza
8. To kill the animals, cities need vets. Vets must want to kill the animals. But many vets don’t want to murder. People did not study for six years to swap the surgery for the slaughterhouse. Last month in Timisoara the vets voted not to collaborate with City Hall to kill the dogs.

Ca sa faci 2 injectii ai nevoie de o seringa veterinara de aia automata.

Citeaza
9. The wrong dogs will die. The dog catchers will pick up the quiet, old, sad and castrated dogs.

Atata timp cat cainele e liber pe strada e "the right dog". Daca un caine e batran si trist exista o sansa neneglijabila de a avea o boala transmisibila.

Citeaza
10. No-kill could become a black market. In the past, dog catchers in Bucharest took money from residents in blocks to leave their stray dogs alone.

Treaba functioneaza si in sens invers. Poti mitui hingherul ca sa te scape de haita de potai. Mai mult, la un bloc de locuinte sunt unul doi ticniti iubitori de maidanezi si restul oameni cu copii care nu vor cainii pe strada. De unde crezi ca se aduna cheta mai mare?

Citeaza
11. The capital never gave other solutions a chance. Councillors will argue back that the NGOs’ favoured idea of the sterilisation and the return of dogs to the streets does not work, because stray dog attacks on people keep rising. But the City never tried a mass-scale programme to see whether the dog numbers would fall. If, over a five year period, many NGOs could co-ordinate professional sterilisation in conjunction with all seven City Halls of Bucharest and the surrounding county of Ilfov, alongside comprehensive adoption and education about responsible ownership, while giving the authorities the right to euthanize sick, old and aggressive dogs, the problem could stop.

Eterna solutie vehiculata ca o placa stricata fara a se explica diferenta de eficienta. De ce prinderea cainilor in vederea castrarii e mai rapida decat cea in vederea eutanasierii? Dupa aia ne ia cu daca ONG-urile asa si pe dincolo. ONG-urile nu fac nimic si incaseaza bani. NU e nici un daca aici.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 8 2013, 10:54 AM
Mesaj #1702

Guests

Citeaza
9. The wrong dogs will die. The dog catchers will pick up the quiet, old, SAD and castrated dogs.

Eu sunt curios cum se realizeaza efectiv treaba asta. Cum stiu hingherii aia sa ridice cainii tristi? Le spun o gluma si daca nu se tavalesc pe jos de ras inseamna ca sunt tristi si trebuie ridicati? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 8 2013, 12:08 PM
Mesaj #1703

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 8 2013, 10:43 AM) *
Se presupune ca presupunerile respective sunt scoase din burta.

Nu ma lasa adminu sa dau linku.

Citeaza
Spui din start ca s-au sifonat deci nu incerci sa demonstrezi nimic. 40 milioane de euro unde? Exista orase in tara unde cainii nu mai sunt o problema.

Si cate milioane s-au dat numai in Bucuresti? Si problema e aceeasi.

Citeaza
Cine a numarat 4000? In cat timp s-au eutanasiat cei 20.000? Daca e pe o perioada de 10 ani e normal.

Imi comfirmi ceea ce am spus eu mai devreme si anume ca eutanasierea merge incet si cainii se inmultesc intre timp.
Tu incerci sa tai apa de la pompa cu foarfeca. Tai, tai, tai...etern.

Citeaza
Prin comparatie se cheltuie vreo 150 euro pe luna pentru un caine in adapost.

Cine face preturile? Tot autoritatile.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 8 2013, 12:23 PM
Mesaj #1704

Guests

Citeaza (maidanezu' @ Nov 8 2013, 10:43 AM) *
Daca eutanasiezi permanent solutia se transforma in permanenta.

Vezi exemplul de mai sus. Cu posibilitatile actuale daca ai 4000 de caini ajungi sa eutanasiezi 20.000 si tot ai resurse pe strada.

Citeaza
Atata timp cat oamenii o sa arunce cateii de lapte cateii o sa moara si problema o sa fie rezolvata. Atata timp cat niste idioti tin mortis sa "salveze" cateii ca e pacat de ei strazile o sa se umple de caini adulti.
Fa un experiment si arunca niste catei de lapte la gunoi sau oriunde. Vezi cat supravietuiesc fara catea sau fara alt ajutor.

Tu nu intelegi ca nu toti ii arunca pe garla?

Citeaza
Deci solutia e sa lasam caini pe strada ca sa...ii manance aluia Jeepul? A propos de cand anglofonii spun Jeep la o camioneta Mitsubishi ca nea Costica de la spalatoria auto?

N-ai inteles ideea dar nu ma mir.
Au spus Jeep tocmai sa inteleaga si nea Costica.

Citeaza
Ca sa faci 2 injectii ai nevoie de o seringa veterinara de aia automata.

Ilegal. In lege se spune ca eutansierea se va face de cadre veterinare calificate.

Citeaza
Atata timp cat cainele e liber pe strada e "the right dog". Daca un caine e batran si trist exista o sansa neneglijabila de a avea o boala transmisibila.

Asta e doar parerea ta. Nu ne intereseaza.

Citeaza
Treaba functioneaza si in sens invers. Poti mitui hingherul ca sa te scape de haita de potai. Mai mult, la un bloc de locuinte sunt unul doi ticniti iubitori de maidanezi si restul oameni cu copii care nu vor cainii pe strada. De unde crezi ca se aduna cheta mai mare?

Iar n-ai inteles ideea. Vad ca iti cam place spaga.

Citeaza
Eterna solutie vehiculata ca o placa stricata fara a se explica diferenta de eficienta. De ce prinderea cainilor in vederea castrarii e mai rapida decat cea in vederea eutanasierii? Dupa aia ne ia cu daca ONG-urile asa si pe dincolo. ONG-urile nu fac nimic si incaseaza bani. NU e nici un daca aici.

Tocmai la eficienta s-au referit dar...iar n-ai inteles.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 8 2013, 12:25 PM
Mesaj #1705

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 8 2013, 10:54 AM) *
Eu sunt curios cum se realizeaza efectiv treaba asta. Cum stiu hingherii aia sa ridice cainii tristi? Le spun o gluma si daca nu se tavalesc pe jos de ras inseamna ca sunt tristi si trebuie ridicati? biggrin.gif

Iar n-ai inteles.
Cainii mai pricajiti (care nu se lupta), mai prietenosi vor fi ridicati.
Au si hingherii spirit de supravietuire si cam evita dulaii. E mai usor sa prinzi un pricajit.

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 8 2013, 12:50 PM
Mesaj #1706

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 8 2013, 12:08 PM) *
Nu ma lasa adminu sa dau linku.

Poti sa imi spui dupa ce cuvinte sa gugalesc.

Citeaza
Si cate milioane s-au dat numai in Bucuresti? Si problema e aceeasi.

Problema nu e aceeasi. In toata lumea in ultimii 100 de ani probabil s-au cheltuit miliarde de dolari cu eutanasierea cainilor. Cifra impresionanta, dar avand in vedere teritoriul la care se refera...
Deci mai intereseaza pentru ce numar de caini s-au cheltuit cati bani. In plus aici e aceeasi chestie ca si cu autostrazile. Se cheltuie enorm pe ele, multi bani se sifoneaza dar eu prefer sa se construiasca decat sa se opreasca orice activitate pe motiv de coruptie. Orice domeniu de activitate in care sunt implicate autoritatile e corupt profund in Romania. Asta nu inseamna ca in domeniile respective trebuie sa inceteze activitatea.

Citeaza
Imi comfirmi ceea ce am spus eu mai devreme si anume ca eutanasierea merge incet si cainii se inmultesc intre timp.
Tu incerci sa tai apa de la pompa cu foarfeca. Tai, tai, tai...etern.

Iti confirm ca eutanasierea merge cu frana de mana trasa de iubitorii de maidanezi. Dar bine macar ca potaile nu se inmultesc liber si fara oprelisti. Potaile sa imultesc intre timp oricum, ideea e sa intervenim noi si sa le limitam numarul.

Citeaza
Cine face preturile? Tot autoritatile.

Vezi punctul 1. Macar sa faca ceva in loc sa se uite laolalta cu ong-urile.

+Quote Post
Vizitator_Buster.
mesaj Nov 8 2013, 12:53 PM
Mesaj #1707

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 8 2013, 10:54 AM) *

Inca ceva.
Tu te faci sau chiar asa esti?
N-ai vazut in viata ta un caine trist? De pe ce planeta ai picat mai nene?

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 8 2013, 01:08 PM
Mesaj #1708

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 8 2013, 12:23 PM) *
Vezi exemplul de mai sus. Cu posibilitatile actuale daca ai 4000 de caini ajungi sa eutanasiezi 20.000 si tot ai resurse pe strada.

Vezi raspunsul meu (laolalta cu celelalte raspunsuri pe care ti le-am mai dat la exact aceeasi afirmatie). Resurse pe strada o sa ai tot timpul. Noi aici vorbim de cantitate nu de fenomen in sine. In orice tara exista caini care sa inmultesc liber pe strazi. Faptul ca nu ii vezi e pentru ca sunt ridicati si nu mai revin niciodata pe strada. Iar puii abandonati nu sunt hraniti de idioti care au grija ca potaile sa creasca si dupa aia nu isi mai asuma nicio responsabilitate.

Citeaza
Tu nu intelegi ca nu toti ii arunca pe garla?

Nu, unii ii lasa in padure sau la gunoi sau pe terenuri virane unde ar fi murit oricum de foame. Problema e ca sunt idioti - dupa cum am mai zis - care ii culeg si au grija sa ajunga la maturitate.

Cauta putin pe goagal dupa "adoptii catei". Ai sa vezi ca sunt site-uri intregi numai cu anunturi ale unor indivizi care au gasit cate 5,6 uneori chiar 10 pui "aruncati de un om fara suflet" si care ii cresc pe toti, uneori chiar pe spatiul public si cauta "oameni cu suflet bun" care sa adopte catelandrii dupa ce acestia cresc. Evident ca nu exista atatia doritori de javre de talie mare si de nicio rasa care sa sustina inmultiri de genul asta (10 catei pentru fiecare femela fertila pe an).

Citeaza
N-ai inteles ideea dar nu ma mir.
Au spus Jeep tocmai sa inteleaga si nea Costica.

Studiul ala in engleza era pentru nea Costica? Mi mi se pare ca studiul ala a fost facut de niste semidocti romani ca sa impresioneze strainatatea intr-o limba de larga circulatie.

Citeaza
Ilegal. In lege se spune ca eutansierea se va face de cadre veterinare calificate.

Orice cadru veterinar e si medic? (intreb nu dau cu parul). Oricum asta e un alt exemplu de frana pusa de iubitorii de animale.

Citeaza

Interesul tau e irelevant. E maidanez se ridica de pe strada si punct.

Citeaza
Iar n-ai inteles ideea. Vad ca iti cam place spaga.

Ideea spagii a fost introdusa acolo de autorii studiului. Asta ca sa vezi si tu ce spagari se ocupa cu protectia animalelor.

Citeaza
Tocmai la eficienta s-au referit dar...iar n-ai inteles.

Pai n-ai ce sa intelegi. NImeni nu a explicat niciodata nimic. S-a facut doar asertiunea ca sterilizarea si returnarea ar fi mai eficienta dar de ce nimeni nu s-a straduit sa explice. Sunt mai putini pasi? Nu cred. Manifesta autoritatile mai multa daruire? Asta sa i-o spui lu mutu'.
Voluntari? Faptele nu sustin ipoteza. Altceva?

+Quote Post
Vizitator_maidanezu'.
mesaj Nov 8 2013, 01:10 PM
Mesaj #1709

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 8 2013, 12:25 PM) *
Iar n-ai inteles.
Cainii mai pricajiti (care nu se lupta), mai prietenosi vor fi ridicati.
Au si hingherii spirit de supravietuire si cam evita dulaii. E mai usor sa prinzi un pricajit.

Tu iti inchipui ca hingherii colinda orasul si cum vad un caine il salta? Stai calm e nevoie de telefoane insistente ca sa se miste si, crede-ma, prind numai cainii de care se plange lumea.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 8 2013, 01:12 PM
Mesaj #1710

Guests

Citeaza (Buster @ Nov 8 2013, 12:23 PM) *

Vad ca vorbesti la plural. Pe cine nu il mai intereseaza? Pe maidanezul care te asteapta zilnic sa ii dai ceva de mancare si da din coada cand te vede? Pe ala oricum nu il intereseaza altceva decat mancarea. Nu il intereseaza nici macar teoriile tale cu sterilzarea in masa (daca ar intelege ce iti doresti sa ii faci te-ar si capsa biggrin.gif)
Citeaza
Inca ceva.
Tu te faci sau chiar asa esti?
N-ai vazut in viata ta un caine trist? De pe ce planeta ai picat mai nene?

Era doar o curiozitate, cum fac hingherii sa ii recunoasca. Citesc pe fata lor? Pai cand e sa fie prinsi, nici un caine nu mai e trist, tot ce li se citeste pe fata e spaima.

+Quote Post

59 Pagini V  « < 55 56 57 58 59 >
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 10:35 PM