IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

15 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> De ce unii oameni e mai prosti ca altii ?, social, politic, mioritic
Vizitator_fgh.
mesaj Aug 27 2016, 11:00 AM
Mesaj #151

Guests

Citeaza (Nostradamus @ Aug 27 2016, 10:18 AM) *
In 2016 romanii vor ramane la fel de prosti ca si in anii precedenti. Vor continua sa posteze comentarii agramate pe Facebook, sa se uite cu limba scoasa la emisiuni de 2 bani, sa moara de grija altuia dar mai ales vor continua sa voteze politicieni corupti si infractori dovediti."

Ca să vezi ! Şi eu, care CREDEAM că Nostradamus e unic !
Dar ... ce să-i faci, omului îi mai poate veni mintea la cap şi la bătrâneţe. Gata cu credinţa !

Dar e sigur că la români se referea ? Sau la Romani ? Că Vaticanul ar mai putea greşi şi el, bazându-se doar pe credinţă ...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Sep 11 2016, 05:26 PM
Mesaj #152

Guests

Pentru ca întrebarea din antetul topicului – "de ce e unii mai proşti ca alţii" – să fie pusă cât mai rar, recomand celor care accesează adresa

http://fondurile-euro.ro/po-capital-uman.php

sau o alta cu acelaşi rezultat, să acceseze şi adresa

http://www.puterea.ro/dezvaluiri/vanatorii-de-afaceri-destepte-143794.html

pentru a lua la cunoştinţă ce s-ar putea eventual întâmpla dacă sunt naivi şi întâlnesc nişte indivizi imorali.

Nu susţin că evenimentele ar fi reale, habar nu am cine sunt protagoniştii, dar sunt conştient că ar fi posibile şi, mai ales, destul de probabile raportat la aplicarea legii pe la noi. Şi de aceea atrag atenţia celor care au idei originale şi au nevoie de finanţare să caute idei adiacente, clasice, atrăgătoare de finanţare, din comerţul clasic eventual, şi abia după aceea să îşi implementeze ideile originale, după ce au certitudinea că o pot face în siguranţă.

+Quote Post
Vizitator_marea sfidare.
mesaj Sep 14 2016, 08:40 AM
Mesaj #153

Guests

Cam cat de prosti ne cred "prietenii" de peste ocean ?

Iote cam atat :

"Dacă în urmă cu puțină vreme ambasadorul SUA la Chișinău spunea, nici mai mult, nici mai puțin, că Moldova nu e România, că Moldova are istoria ei și nu încuraja unirea cu țara mamă, ieri ambasadorul american la București, Hans Klemm, aflat într-o vizită în județele Covasna și Harghita, apare împreună cu mai mulți lideri UDMR-iști promovând steagul secuiesc într-un gest de sfidare la adresa românilor."

http://www.cunoastelumea.ro/socant-ambasad...statului-roman/

Mai avem politicieni, Presedinte, PM, ministri, parlamentari in functie, sau dorm toti pe oo ?...

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Sep 14 2016, 11:21 AM
Mesaj #154

Guests

Citeaza (marea sfidare @ Sep 14 2016, 08:40 AM) *
Cam cat de prosti ne cred "prietenii" de peste ocean ?

Iote cam atat :

"Dacă în urmă cu puțină vreme ambasadorul SUA la Chișinău spunea, nici mai mult, nici mai puțin, că Moldova nu e România, că Moldova are istoria ei și nu încuraja unirea cu țara mamă, ieri ambasadorul american la București, Hans Klemm, aflat într-o vizită în județele Covasna și Harghita, apare împreună cu mai mulți lideri UDMR-iști promovând steagul secuiesc într-un gest de sfidare la adresa românilor."

http://www.cunoastelumea.ro/socant-ambasad...statului-roman/

Mai avem politicieni, Presedinte, PM, ministri, parlamentari in functie, sau dorm toti pe oo ?...

Se pare că este vorba de o colaborare americano-română care funcţionează în ambele sensuri.

Pentru a stimula cetăţenii români să urmeze unele exemple americane - cum ar fi educaţia, emanciparea, promovarea valorilor ... americanii s-au hotărât să urmeze şi ei unele exemple româneşti. Şi au început cu numirile în unele funcţii a unor boi cu diplomă, ca pe la noi, ca să ne arate efectul concret al "realizărilor măreţe".

La urma urmei, e vorba de exportul unei tehnologii specifice româneşti, implementate pe pământ american. De ce ne-ar deranja oare ?

+Quote Post
Vizitator_erata.
mesaj Sep 14 2016, 06:13 PM
Mesaj #155

Guests

http://www.cunoastelumea.ro/wp-content/upl...sc-1024x427.jpg

+Quote Post
Vizitator_ela.
mesaj Sep 23 2016, 10:12 AM
Mesaj #156

Guests

Citeaza (fgh @ Sep 14 2016, 11:21 AM) *
Se pare că este vorba de o colaborare americano-română care funcţionează în ambele sensuri.

Pentru a stimula cetăţenii români să urmeze unele exemple americane - cum ar fi educaţia, emanciparea, promovarea valorilor ... americanii s-au hotărât să urmeze şi ei unele exemple româneşti. Şi au început cu numirile în unele funcţii a unor boi cu diplomă, ca pe la noi, ca să ne arate efectul concret al "realizărilor măreţe".

La urma urmei, e vorba de exportul unei tehnologii specifice româneşti, implementate pe pământ american. De ce ne-ar deranja oare ?

Ai ceva dreptate dar nu mult,mai bine taci
In sfarsit au venit si americanii…nea civilizat ca pe ei,azi ne drogam in strada nu mai muncim avem cluburi de noapte nu mai avem respect de persoanele in varsta,avem cea mai buna reputatie din europa,femei la strada pesti cu ultimele creatii de masini manele,fix cea ce isi doreste un om.rusi nu au nimic de oferit asa ca mai bine cu americani

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Sep 23 2016, 01:35 PM
Mesaj #157

Guests

Citeaza (ela @ Sep 23 2016, 10:12 AM) *
In sfarsit au venit si americanii…nea civilizat ca pe ei,azi ne drogam in strada nu mai muncim avem cluburi de noapte nu mai avem respect de persoanele in varsta,avem cea mai buna reputatie din europa,femei la strada pesti cu ultimele creatii de masini manele,fix cea ce isi doreste un om.rusi nu au nimic de oferit asa ca mai bine cu americani

Ei, ei, cum nu rataţi nici o ocazie ca să mă îndemnaţi la tăcere ... (Chestie de educaţie, presupun !)

Dar ... mai bine să ne răspundem fiecare, în sinea lui, pe cinstite, la întrebări de genul acesta:
1 - Oare chiar ne-au îndemnat americanii la astfel de manifestări, sau adevărul ar fi că unii cetăţeni (din păcate, români), au profitat de libertate ca să demoleze, să distrugă, să-şi bată joc de înaintaşi şi urmaşi, să se uşureze pe morala românească şi pe bunul simţ ... ?

2 - Oare drogurile sunt specifice americanilor ? Nord-americanilor, adică, sau sud-americanilor cu rădăcini în zona Orientului, mai mult sau mai puţin apropiat ?

3- Oare cultura nemuncii aparţine americanilor, sau popoarelor cu aceleaşi origini ca şi ale cultivatorilor de moarte albă ?

4 - Oare chiar ne-au obligat ei, americanii, la a face d-alde astea ?

5 - Oare dreptul şi libertatea de a alege nu implică şi responsabilitatea alegerii ?

6 - Oare legile le facem noi, cetăţenii de pe stradă, şi le aplicăm tot noi, ca pe vremea lui Socrate ? Nu cumva responsabilitatea iresponsabilizării revine parlamentarilor, partidelor adică, care au diluat autoritatea statului şi morala civilă până la nivelul la care aveau nevoie pentru a-şi face de cap fără consecinţe ?

7 - Care este efectul educaţiei religioase obligatorii din şcoli, după atâţia ani de la Revoluţie ? Zero ? Minus ? Căt, minus ?

8 - Efectul este oare acelaşi ca şi al implicării lui Dumnezeu în activităţile sociale ale comunităţii, adică inexistent, dar foarte costisitor ?

9 - În ce priveşte respectul pentru persoanele în vărstă, experienţa şi eventual bruma lor de înţelepciune, uitaţi-vă din când în când la ce aţi postat pe acest thread, şi judecaţi singur, în linişte, fără să spuneţi la nimeni la ce concluzie aţi ajuns. Iar în ce priveşte gradul de instruire, consultaţi un profesor - dar nu din ăla cu diploma furată, desigur ! - care să vă citească postările, şi trageţi, la fel, concluzii în tăcere ...

10 - Oare dacă eu aş deveni tăcut pentru vecie, lucrurile s-ar schimba ? Asta ar fi soluţia finală ? Argumentaţi, vă rog.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 23 2016, 02:09 PM
Mesaj #158

Guests

Tu esti prost? Ce faci aici vorbesti singur?
Puterea e banii,atat. dumnezei tai nu teajuta cu nimica ai trait degeaba,gata cu comunisti.
Ori muncesti sau te descurci ca esti singur sau mori,dar tu votezi nici nu sti ce

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 23 2016, 04:03 PM
Mesaj #159

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 23 2016, 02:09 PM) *
Puterea e banii,atat. dumnezei tai nu teajuta cu nimica ai trait degeaba,gata cu comunisti.
Ori muncesti sau te descurci ca esti singur sau mori,dar tu votezi nici nu sti ce

da` nu i-ai raspuns omului la intrebari, istetule, si nici respect pentru varsta lui nu ai

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 23 2016, 04:19 PM
Mesaj #160

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 23 2016, 04:03 PM) *
da` nu i-ai raspuns omului la intrebari, istetule, si nici respect pentru varsta lui nu ai

prostia nare varsta,raspunsurile sunt la el in cap, fixe laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 23 2016, 05:45 PM
Mesaj #161

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 23 2016, 02:09 PM) *

Citeaza (Musafir @ Sep 23 2016, 04:19 PM) *
prostia nare varsta,raspunsurile sunt la el in cap, fixe laugh.gif

Bah, cumetre, astia care citim p-aci santem rumani deci scrie-n kilu nostru pe rumaneste, dreak...

+Quote Post
Vizitator_Musafireu.
mesaj Sep 24 2016, 05:31 AM
Mesaj #162

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 23 2016, 05:45 PM) *
Bah, cumetre, astia care citim p-aci santem rumani deci scrie-n kilu nostru pe rumaneste, dreak...

Ma,tu nu mai zice ca suntem cumetri ca sunt roman din noa si ma stiu toti ca am windous de cand eram mic.tu din ce cartier esti? La tine sunt fete frumoase ma, ca mananca ghiza toata lumea si au pielea alba dar nau net, muncesc campu, tu ce muncesti? Daca esti ruman,stai la tine in pindu tau ma,nu mai pierde aici timpu cu toti prosti de comunisti ca se cutremura Romania de ei!
Ma,tot eu sint, nu mai vota comunisti ca o sa strice tot cea ramas daca nu mai au ce fura.
Hai salut!

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Sep 24 2016, 10:21 AM
Mesaj #163

Guests

Ai ceva dreptate dar nu mult ...

Ei, lasă ... Doar ceva dreptate şi atât ? Eu am întotdeauna dreptate, stimate Domnule ! Şi totală ! Doar sunt prietenul lui Dumnezeu, ce dr ... pardon, ce mai atâta ... Aşa că ştiu tot ce trebuie, şi încă puţin pe deasupra, despre toţi şi toate. Dacă nu CREZI, te priveşte, dar eu ŞTIU !

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 24 2016, 11:30 AM
Mesaj #164

Guests

De ce unii oameni e mai prosti ca altii? Si cum aflam noi ca exista?
Pentru ca prostul nu e prost destul daca nu e si fudul, cum spune o vorba din popor.
Adica, ca sa dovedeasca adevarul ca "unii oameni e mai prosti ca altii", acei unii trebuie sa se si laude cu asta, in gura mare, in direct si la o ora de varf.
Fara fatarnicie, parca nici nu ar mai fi prostie. Oare pe aici pe-aproape or fi din aia fatarnici si cu mot?

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Sep 24 2016, 04:39 PM
Mesaj #165

Guests

http://adevarul.ro/tech/stiinta/nu-singuri-80-specii-extrateresti-traiesc-pamant-avertizeaza-fost-ministru-apararii-1_52cbfd54c7b855ff564718bb/index.html?utm_source=realitatea&utm_medium=http://adevarul.ro/tech/stiinta/nu-singuri-80-specii-extrateresti-traiesc-pamant-avertizeaza-fost-ministru-apararii-1_52cbfd54c7b855ff564718bb/index.html&utm_campaign=CrossPromo

Vedeţi că e adevărat ? Iar eu vă spun de mai multă vreme că sunt unul din ăia, trimişi de Dumnezeu să educe fiinţele mai puţin evoluate de pe Pământ. Acum mă CREDEŢI ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 24 2016, 06:35 PM
Mesaj #166

Guests

Citeaza (fgh @ Sep 24 2016, 04:39 PM) *
http://adevarul.ro/tech/stiinta/nu-singuri-80-specii-extrateresti-traiesc-pamant-avertizeaza-fost-ministru-apararii-1_52cbfd54c7b855ff564718bb/index.html?utm_source=realitatea&utm_medium=http://adevarul.ro/tech/stiinta/nu-singuri-80-specii-extrateresti-traiesc-pamant-avertizeaza-fost-ministru-apararii-1_52cbfd54c7b855ff564718bb/index.html&utm_campaign=CrossPromo

Vedeţi că e adevărat ? Iar eu vă spun de mai multă vreme că sunt unul din ăia, trimişi de Dumnezeu să educe fiinţele mai puţin evoluate de pe Pământ. Acum mă CREDEŢI ?

Domnule , pana mai ieri erati ateu , acum sunteti trimisul lui Dumnezeu pe pamant "sa educati fiintele mai putin evoluate "..

Pfff ...daca-i vorba de Lorin Fortuna , ar trebui sa va recomande rezultatele . Gorilian sau serpilian ? biggrin.gif

Deci , cum stati cu planul realizat la numarul de "evoluati " ?

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Sep 25 2016, 07:20 PM
Mesaj #167

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 24 2016, 06:35 PM) *
Domnule , pana mai ieri erati ateu , acum sunteti trimisul lui Dumnezeu pe pamant "sa educati fiintele mai putin evoluate "..

Ateu am fost, ateu sunt încă,
Şi-oi fi la fel cât voi trăi.
Am conştiinţa ca o stâncă ...
Iar propaganda cea nătângă
N-o va putea nicicum clinti.

Pfff ...daca-i vorba de Lorin Fortuna , ar trebui sa va recomande rezultatele . Gorilian sau serpilian ? biggrin.gif

Ateu înseamnă să nu te încrezi în cei care te îndeamnă să te supui, închini, umileşti, ploconeşti, etc. unei divinităţi, unui zeu sau mai multora. Adică, nici unui zeu, nici unui om decedat, nici unui supererou ... şi aşa mai departe.
Calitatea de ateu nu este chiar de loc incompatibilă cu cea de trimis al lui Dumnezeu, cu cea de prieten al lui Dumnezeu sau cu cea de extraterestru infiltrat - gorilian sau reptilian, dar uman. Sau, mă rog, umanoid, fie şi-aşa.

La urma urmei, ce e Dumnezeu ? Ştiinţă, Cunoaştere, Adevăr, Creaţie, Legi universale, Existenţă, Realitate. Cu oricare din acestea sunt prieten apropiat. Şi sunt disponibil oricui vrea să le cunoască.

Oare Dumnezeu, în opinia Dumneavoastră, ce este ? Credincios ori Ateu ? Se închină, se supune, se umileşte el în faţa cuiva ? Dacă o face, mai e atotputernic ? Dacă nu o face, trebuie hulit, criticat, condamnat, respins ?

Şi dacă eu sunt, totuşi, Ultimul Profet, iar Dumneavoastră veţi intra în Ultimul Testament ca un Iuda al II-lea, sau ca un Toma necredinciosul bis, care nu crede nici după ce i s-a explicat şi argumentat, iar sute ori chiar mii de generaţii care vin după noi vă vor blama, blestema sau doar urî ... ce ziceţi ? V-ar place ?

Dumneavoastră alegeţi ! Ce v-ar avantaja oare, credinţa sau critica şi respingerea ?

Deci , cum stati cu planul realizat la numarul de "evoluati " ?

Asta discutăm "după". Când ne-om întâlni la Judecata de Apoi, fiecare îşi va evalua realizările. Cu plus ori cu minus. Că, la Dumnezeu, corupţia şi pilele nu au valoare ...

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Sep 26 2016, 06:45 AM
Mesaj #168

Guests

De ce unii oameni e mai proşti ca alţii ?

Religia nu oferă nici o explicaţie acestei realităţi. Ea susţine doar că Dumnezeu a creat lumea şi omul, şi cam atât. Fiind doar doi, Adam şi Eva, şi amândoi fiind creaţia lui Dumnezeu, pare evident că erau perfecţi, iar urmaşii lor ar fi trebuit să le cam semene. Deci, nici o logică pentru diferenţele de tip alb-galben-negru, prost-mediocru-deştept, puternic-ignorabil-sfrijit, gras-normal-slab, ori de alt ordin, între oameni.
E drept că, în Biblie, apare la un moment dat o oarecare anomalie creaţionistă, trecătoare şi de regulă ignorabilă pentru un cititor cu prejudecăţi, în care ni se spune că, după ce l-a ucis pe Abel, Cain s-a refugiat într-o cetate apropiată, unde şi-a întemeiat o familie. Cain şi Abel fiind singurii urmaşi ai lui Adam şi Eva la vremea aceea, un cititor cu capul pe umeri al Bibliei se poate întreba de unde cetate, cine-o fi făcut-o şi pentru ce, de unde nevastă pentru Cain, cine-o fi făcut-o şi pentru ce, de unde populaţie în acea cetate, cine-o fi făcut-o şi pentru ce ... etc. Că doar Adam şi Eva abia se dăduseră la practici ... reptiliene, să zicem, sau poate fructifere, mă rog, că nu ştim cu exactitate cine este mai vinovat pentru ce au început ei să facă, mărul sau şarpele, ambele fiind creaţii anterioare, perfecte, ale lui Dumnezeu.
Arătam mai sus că religia nu are nici o explicaţie pentru diferenţele de dotare intelectuală dintre oameni, aşa cum nu are nici o explicaţie nici pentru diferenţele de dotare de alt gen. Ştiinţa este cea care poate eventual să explice acele diferenţe prin diferenţe de ordin genetic, rezultate fie din iradieri naturale accidentale, fie din contaminări chimice naturale, fie din degenerări naturale datorate vârstei părinţilor, fie din încrucişări întâmplătoare dintre oameni şi primate, pentru că există suficiente bârfe pe tema asta pentru ca subiectul să nu poată fi ignorat din punct de vedere ştiinţific.
Şi tot ştiinţa poate aduce în discuţie şi încrucişările dintre oamenii creaţi în Cetatea Edenului şi cei evoluaţi din Cetatea Not, aflată la răsărit de Eden, unde s-a refugiat Cain după fratricid, respectiv dintre îngerii lui Semyaza şi femeile oamenilor, de care pomeneşte, la fel, Biblia. Sunt suficient de multe combinaţii care să poată duce la o diversitate umană consistentă.
Revenind la întrebarea topicului – de ce unii oameni e mai proşti ca alţii ? – răspunsul vine, acum, natural: de aia ! Adică, vezi mai sus ...

+Quote Post
kansas
mesaj Sep 28 2016, 06:06 AM
Mesaj #169

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 211
Inscris: 22-February 11
Utilizatorul numarul: 26 083

Citeaza (DEPOPULAREA Romaniei @ Jun 16 2016, 10:43 AM) *
Obiectiv in derulare:

" Depopularea Romaniei (Joi, 16 iunie 2016, 12:17)
MenInBlack [utilizator]
USL / FSN, inca o generatie.

Asistatii si pensionarii au venit la vot si au castigat. Penalii si lacheii raman pe pozitii.

5 milioane de expati au lipsit.
Tinerii si intelectualii nu au votat.
USL / FSN = 95% din buletinele de vot.
Am anticipat partidul unic, dar nici chiar asa...

Tot ce mai pot spune este ca aproximativ 5 milioane de oameni, dintre cei mai buni, mai calificati si mai deschisi la minte, nu se vor mai intoarce in Romania niciodata sad.gif
Sporul natural negativ va creste in urmatorii ani.

Depopularea Romaniei, scopul secret al serviciilor si intereselor straine si agentilor lor din politica si administratia romaneasca este un succes. "

...incredibil...de 26 de ani ne invartim in cercul mizeriei...

Tu cine esti, de fapt, române ? Tu, cel care votezi sa fii administrat de aceeasi penali, de un sfert de secol ...

De ce unii sunt mai intelepti decat altii ?

Raspunsul poate fi simplu:
Inteligenta nativa, cea cultivata si antrenata (indiferent de capacitatea sa - IQ), este doar INSTRUMENTUL observatorului intelept, si anume al celui care nu se limiteaza cu AROGANTA la cutia lui, la conceptiile si legile pe care le-a acumulat in timp, ci observa mereu, liber de JUDECATA (subiectiva, dta de o suma limitata de cunostinte), curios in a OBSERVA, neutru, si a reconfigura si reevalua constant informatiile vechi si noi, fiind constient ca nu exista limite ale cunoasterii, inteligentei, stiintei, spiritualitatii, capacitatilor senzoriale, inteligentei, etc.
Intelepciunea este direct proportionala cu constientizarea faptului ca inteligenta TA este finita, in timp ce informatiile si posibilitatile de traducere si configurare a lor in energie si vibratie sunt infinite.
Intelepciunea mai inseamna si capacitatea de a observa (neutru, fara subiectivism, fara patima) ordinea universului, si mai ales, din ce in ce mai clar dovedit stiintific (si datorita fizicii cuantice), a unei Ordini si a unei Inteligente a materiei, care presupune o Superconstiinta a acestui univers infinit de infoenergie. O inteligenta a infoenergiei si materiei constienta de sine, si chiar mai mult decat atat, CREATOARE.

……

Daca vom cobora un pic, observam cu usurinta ca Prostia este tocmai AROGANTA de a te invarti in cerc inchis, sau, mai rau, de a te hrani cu “loialitate” din mana unor “lideri” incuiati la minte, sau, de cele mai multe ori, rau intentionati, urmarind oportunitatile cele mai facile pentru a-si atinge scopurile personale sau de grup (FALSELE ELITE – grupuri de intelectuali, politicieni, oameni de cultura, care nu lucreaza in folosul unei natiuni, ci doar pentru un grup restrans, mai mult sau mai putin ocult/ascuns, protejat de eventualul control public. Nu sunt elite, ci grupuri de escroci dominate de magia Puterii si a Banului. De obicei se constituie organizat in Ligi, Partide, ONG-uri dubioase, curente religioase extremiste, Cluburi, Loji, etc). Instrumentele de baza ale acestor grupuri malefice sunt bancile, partidele - respective legislativul si administratia, si masele de incuiati, fara de care nu ar putea face nimic.

Masele se conduc usor daca gadili aroganta prostului, sau promiti beneficii nemeritate, de la pomana “comunista”, pana la PCR - pentru grupul select beneficiar de pile, cunostinte si relatii.
Astazi manipularea e mult mai subtila, si chiar daca datorita informatiei accesibile oamenii incep sa se trezeasca, in spatele interpusilor (politicieni, deontologi, analisti, MEDIA) care manipuleaza si escrocheaza o intreaga natiune, stau acum nu un singur dictator, ca altadata, ci cohorte intregi de corupti, platiti la randu-le de oameni foarte bogati si influenti, care distrug natiuni intregi si chiar pacea unor continente sau a lumii, prin simplul fapt ca pot. Puterea, banii, inteligenta angajata in planurile lor sunt colosale. Ca niste molii, lucreaza continuu, in umbra unei imagini terifiante a pacii amenintate de teroristii create de ei, dar si a consumerismului exacerbat, ei lucreaza 24/7, pentru a-si atinge scopul : Puterea Totala.

...

Fiecare dintre noi, ajunge la un moment in viata, cand devine constient de lumea in care traieste.
Acela poate fi momentul de care iti vei aminti mereu, momentul zero al renasterii tale.

Alege cu grija. Viitorul tau este in mana ta, si nu doar al tau, ci al unei natiuni intregi.

Momentul zero al renasterii unei natiuni, depinde de masa critica, de diferenta procentuala dintre grupurile de oameni care iubesc sau urasc adevarul, respectiv dintre cetateanul constient, intelept, care doreste ADEVARUL reprezentat si prin repectarea legilor tarii, istoriei, culturii si limbii dar si prin disciplina si autodisciplina, pentru a beneficia cu totii de confortul ordinii si pacii...
Si… ceilalti, acei conationali care iubesc MINCIUNA, indiferentii, indisciplinatii, pomanagiii, escrocii, imoralii si amoralii, arogantii puterii, coruptii si tradatorii de neam, cei care sprijina cu inversunare administratori corupti.

Fiecare dintre noi purtam o responsabilitate uriasa pentru viitor dar si in orice clipa a vietii noastre sociale.

Momentul zero al renasterii este atunci cand fiecare dintre noi va accepta si cauta adevarul, legea, disciplina, politetea, bunul simt, si nu in ultimul rand ACTIVISMUL.

Activismul inseamna a fi constient si activ, nu doar spectator, inseamna a te supune legilor dar si a nu tolera incalcarea lor, cu atat mai mult de catre cei alesi sa administreze o tara, demonstrand impotriva MINCIUNII prin actiuni specifice, incepand de la participarea la vot, dar si la referendum, petitii, plangeri penale, pana la demonstratii pasnice legale sau greve daca este cazul, si daca sprijina intreaga societate in ansamblul ei.

Activismul inseamna solidaritate pentru binele comun.

Activism inseamna intelepciune, inseamna constiinta, simt civic, inseamna ca te cunosti pe tine si sa iti apartii tie, si nu celor care incearca sa te manipuleze.

Restul e indiferenta, PROSTIE, manipulare si moarte. Moartea unei natiuni.

Cunoaste-te pe tine insuti, NU sta nemiscat in bulimia data de disperarea la care ne aduc conducatorii acestei lumi strambe si strambata de ei doar pentru ei.

Fii activ, comunica permanent cu cei din preajma ta, trezeste-te si hai impreuna sa schimbam Romania.

Vrei sa te simti confortabil in tara ta ?

Fa un efort, fii ACTIVIST pentru Romania.

Fii intelept române, ALEGE SA TRAIESTI DEMN IN TARA TA.

Aceasta postare a fost editata de kansas: Sep 28 2016, 06:12 AM

--------------------
[size="5"]" Cei pe care ii criticam au devenit deja imuni. Isi apara pozitiile cu o incrancenare iesita din comun. Un lucru insa ii deranjează la culme: sa le spui adevarul in fata. Dar mai ales sa-l afle si altii. Cu cat stim mai multi ce fac ei, cu atat sunt mai vulnerabili. "

Transparenta Totala a Banului Public este singura cale spre Progres si Democratie in Romania de astazi.[/size]

+Quote Post
Vizitator_cărcotaş.
mesaj Sep 28 2016, 12:15 PM
Mesaj #170

Guests

Citeaza (kansas @ Sep 28 2016, 06:06 AM) *
Vrei sa te simti confortabil in tara ta ?

Fa un efort, fii ACTIVIST pentru Romania.

Fii intelept române, ALEGE SA TRAIESTI DEMN IN TARA TA.

Da ... sigur ... frumos îndemn ... dar parcă prea seamănă cu cel al boierului care îl îndeamnă pe Moş Ion Roată să se asocieze şi cu alţii pentru a ridica greutăţile drumului către progres ... dar fără a-l implica şi pe el personal.

În Romania, fiecare angajat are un şef, care îl va întreba la un moment dat de ce se implică în politică, pentru că e interzis prin contractul colectiv - ştiţi ? Şi nu va socoti necesar să justifice de unde ştie de implicarea în activism, dar va lua măsuri. Ilegale, abuzive, prin hărţuire, dar le va lua. Iar cetăţeanul român încă este dependent de serviciu pentru a trăi decent, în timp ce serviciul său e dependent de serviciile secrete, şi consemnarea sa pe o lista neagră e sinonimă cu o condamnare. Nu neapărat la moarte, dar în mod cert la lipsuri, reproşuri, frustrare, depresie, etc.
Trebuie să fii fie foarte hotărât, fie inconştient, fie independent financiar sau eventual pensionar pentru a deveni activist politic din proprie iniţiativă. Cât despre activismul plătit, făcut la cererea şi din iniţiativa altora ... nu se pune, aşa-i ?

+Quote Post
Vizitator_k.
mesaj Sep 28 2016, 04:19 PM
Mesaj #171

Guests

Citeaza (cărcotaş @ Sep 28 2016, 12:15 PM) *
Da ... sigur ... frumos îndemn ... dar parcă prea seamănă cu cel al boierului care îl îndeamnă pe Moş Ion Roată să se asocieze şi cu alţii pentru a ridica greutăţile drumului către progres ... dar fără a-l implica şi pe el personal.

În Romania, fiecare angajat are un şef, care îl va întreba la un moment dat de ce se implică în politică, pentru că e interzis prin contractul colectiv - ştiţi ? Şi nu va socoti necesar să justifice de unde ştie de implicarea în activism, dar va lua măsuri. Ilegale, abuzive, prin hărţuire, dar le va lua. Iar cetăţeanul român încă este dependent de serviciu pentru a trăi decent, în timp ce serviciul său e dependent de serviciile secrete, şi consemnarea sa pe o lista neagră e sinonimă cu o condamnare. Nu neapărat la moarte, dar în mod cert la lipsuri, reproşuri, frustrare, depresie, etc.
Trebuie să fii fie foarte hotărât, fie inconştient, fie independent financiar sau eventual pensionar pentru a deveni activist politic din proprie iniţiativă. Cât despre activismul plătit, făcut la cererea şi din iniţiativa altora ... nu se pune, aşa-i ?

Foarte corect din pacate...nu oricine isi poate permite sa fie activist politic.

Exista insa si forme usoare de manifestare a microbului activismului, pe care ar trebui sa il cultivam, si care nu implica neaparat activism politic manifest, mai mult decat odata la patru ani, prin exprimarea votului. Iar aici, activismul politic s-ar putea traduce si printr-o autoinformare corecta (si respectiv banarea canalelor media gen RTV, Antene, etc. Le-am scos din grila). Daca pe un site de stiri la rece, precum Hotnews aflu ca Blaga, Udrea, Nastase sau Ghita intra in vizorul DNA, stiu ce inseamna asta, nu-mi mai trebuie deontologi. Probabil or mai fi si abuzuri, dar la cat au abuzat ei de noi, ar trebui sa aiba inchisoare pe viata, fara posibilitate de reducere.

Mai exista un activism civic, pentru atingerea unor scopuri care ar putea normaliza intreaga societate, incepand de la lucrurile foarte simple, pastrarea si impunerea curateniei in spatiile publice, pana la incetarea definitiva a prostului obicei de a FURA ... indiferent cand, ce si de la cine, implicand aici si denuntul. Astazi majoritatea privesc penalii recidivisti care fura de la stat (adica din buzunarul tuturor) ca pe niste indivizi descurcareti si demni de invidiat. Sunt votati administratori, primari, direct din puscarie...
Majoritatea celor cu maxim studii medii, care merg in tari care tolereaza furtul in limita a 500 euro, o fac fara nici un stres, gainarii in magazine, etc, iar toate astea se imprima in gena neamului lor, in atitudinea generala pe care o au fata de restul societatii. Se intorc vitejii aici. Ghici cu cine voteaza ? Cu penalii.
Nu e vorba doar de furt, ci de intreaga atitudine pe care o ai in viata sociala, ca angajat, angajator, elev sau profesor, pensionar, administrator, politician sau simplu cetatean.

Oare ce s-ar fi intamplat daca aveam majoritatea functionarilor, administratorilor, politicienilor precum Ciolos ? Adica poti sa-i dai linistit cheile de la firma.

Au inregistrat crestere economica nu pentru ca s-ar fi produs mai mult, ci pentru ca s-a furat mai putin !!!

In 26 de ani de clone Ciolos eram foarte departe, inclusiv in negocierile cu partenerii externi. Cine i-a "depus " in functii pe dragnari sau basisti ? O parte din noi pe unii, alta parte pe ceilalti.

Sunt jumatate moldovean. Stai intr-un sat in Jud. Vaslui o luna, observa, apoi fa acelasi lucru in Jud. Sibiu. Vezi ce fac vecinii, cum traiesc, unde-si petrec sau pierd timpul, cat de grijulii sunt cu bunurile vecinilor lor... Vezi diferenta. Se numeste educatie. Deja te nasti cu ea in sange de zeci si sute de ani.

Lasa un obiect personal vizibil in carucior in supermarket 5 minute cat te duci in alt raion... Cati din cei care observa furtul incearca sa-l opreasca, sau cati sunt activi dpdv civic cand se deschide fereastra limuzinei si Duamna patron arunca gratios gunoaiele la semafor ? Pariezi ca are drag de evaziune fiscala discreta, cu spaga de rigoare cand apare guardia civil ?
Azi un ou...lucrurile marunte ne definesc. La fel si inertia si tacerea celor din jur.

Activismul civic inseamna un efort individual constant, pentru imbunatatirea atitudinii civice corecte, si care pe parcursul a doua trei generatii s-ar putea imprima definitiv in genele neamului...iar impactul ar fi urias.

Am putea trai decent intr-o tara pe care nu am dori sa o mai parasim.
Trezirea !

+Quote Post
Vizitator_kansas.
mesaj Sep 29 2016, 08:47 AM
Mesaj #172

Guests

Citeaza (cărcotaş @ Sep 28 2016, 12:15 PM) *

Ai dreptate, altii...poate sunt prea batran pentru asta, sau mi se potriveste mai putin acum, de aceea imi pun toate sperantele dpdv politic in altii, si anume in noua generatie, in tineri.

Caut sa votez oameni tineri fara cazier politic, care promit multe si bune, desi nu stiu cat vor putea face, si asta depinde in special de reprezentarea lor in Parlasment, de votul nostru, dar in nici un caz nu mai votez cu fostii si actualii administratori, asta e clar. Vreau sa dau o sansa celor fara cazier politic.

Vreau sa vad oameni tineri in Parlament din ce in ce mai multi, in partide noi, curate de comunisti si securisti :

"Suntem un grup de tineri din toate ramurile sociale, dar care nu am mai făcut parte din niciun partid politic până acum și nu ne-am mai implicat în politică în niciun fel până în acest moment." P.N.R.
As dori mai multe partide ale tinerilor, deocamdata doar atat am gasit in peisajul politic autohton, Partidul Noua Romanie :

https://partidulnouaromanie.ro/

+Quote Post
Vizitator_clonadepenet.
mesaj Oct 1 2016, 11:11 AM
Mesaj #173

Guests

Romania trece printr-o criza de personalitate de 26 de ani, care se manifesta de fapt ca o boala psihica cronica, milioane de handicapati voteaza de 26 de ani aceeasi hoti care sa-i spolieze, pentru ca nu sunt in stare sa recunoasca simplul fapt ca au hotia in gene, ceea ce-i face sa simpatizeze natural cu Hotii de la butoane...
...si, inca odata, de la capat, blablabla...odata la 4 ani...
Vai, iar ne lamentam, suntem o prada eterna a propriilor naravuri : FURTISAGURILE ... >>> Romania, tara oamenilor tristi.

Ok, sa vedem ce se mai intampla in lumea reala:
1. Rusia cere armistitiu in Siria, sugerand si solutionare diplomatica, respectiv divizarea tarii ca in cazul Germaniei de W si de E. Noi de-aicea nu plecam, tipic rusesc.
2. La cateva zile de la inceperea armistitiului, cineva si nu stim cine, dar cu forte aeriene consistente, bombardeaza civilii "rebeli' din Alep, respectiv o piata de weekend, absolut gratuit. Toti dau vina pe rusi, dar mossad stie mai bine cine a trecut pe acolo. Tipic mossad.
3. Ca "repreasalii", sua loveste armata siriana "din greseala, confundandu0i cu isis" si ucigand 30 soldati ai lui Assad.Scuze. Tipic USA.
4. rusii se scuza si ei, lansand din greseal o racheta intercontinentala, care pica pe un buncher de comanda si ucide 30 de ofiteri americani, britanici, sauditi si...israelieni. Scuze, credeam ca e isis acolo. Tipic Putin, omuletii verzi mai gresesc cateodata...
5.Absolut intamplator China declara ca nu cedeaza nici teritorii nici suveranitate, nimanui, si e gata de razboi cu oricine, oricand...
Ok.

Partea cool abia acum vine:
1.Deutche Bank scartaie un pic gata sa cada in nas.
2.In USA se pregatesc revolte rasiale care pot degenera in razboi civil.
3.Familiile bogate ale lumii iau masuri fara precedent, santajand pe fata stabilitatea fragila a finantelor mondiale :
http://thefreethoughtproject.com/rothschil...pile-foodwater/
5. Tot din intamplare, guvernul federal, respectiv ministerul de interne, revizuieste planul de aparare civila, sugerand populatiei Germaniei sa inceapa sa faca stocuri de apa si alimente pentru minim 10 zile incepand de acum, in cazul unor iminente crize (economice, energetice, etc) nicidecum militare...blablabla :
http://www.bbc.com/news/world-europe-37155...60338841643#_=_

E cat se poate de pe bune:

Lumea se pregateste de o mega CRIZA, iar noi ne uitam in gura lui Guitza, Dragnar, Udrea Basila, etc...

ps, La Iashov in inima Transilvaniei, erau niste depozite de hrana si apa...Au mai fost verificate, actualizate???sau avem doar cartelele pt 4,5 milioane de familii si atat, stiu ca alea se tiparesc din cand in cand, sa fie noi, stralucitoare, in stoc, pt orice eventualitate...

Vine criza si ne prinde cu izmenele in vine ca de obicei...ce natie trista...hellooo !

+Quote Post
Vizitator_baba chineza.
mesaj Oct 1 2016, 12:09 PM
Mesaj #174

Guests

Citeaza (clonadepenet @ Oct 1 2016, 11:11 AM) *
Romania trece printr-o criza de personalitate de 26 de ani, care se manifesta de fapt ca o boala psihica cronica, milioane de handicapati voteaza de 26 de ani aceeasi hoti care sa-i spolieze, pentru ca nu sunt in stare sa recunoasca simplul fapt ca au hotia in gene, ceea ce-i face sa simpatizeze natural cu Hotii de la butoane...
...si, inca odata, de la capat, blablabla...odata la 4 ani...
Vai, iar ne lamentam, suntem o prada eterna a propriilor naravuri : FURTISAGURILE ... >>> Romania, tara oamenilor tristi.

Ok, sa vedem ce se mai intampla in lumea reala:
1. Rusia cere armistitiu in Siria, sugerand si solutionare diplomatica, respectiv divizarea tarii ca in cazul Germaniei de W si de E. Noi de-aicea nu plecam, tipic rusesc.
2. La cateva zile de la inceperea armistitiului, cineva si nu stim cine, dar cu forte aeriene consistente, bombardeaza civilii "rebeli' din Alep, respectiv o piata de weekend, absolut gratuit. Toti dau vina pe rusi, dar mossad stie mai bine cine a trecut pe acolo. Tipic mossad.
3. Ca "repreasalii", sua loveste armata siriana "din greseala, confundandu0i cu isis" si ucigand 30 soldati ai lui Assad.Scuze. Tipic USA.
4. rusii se scuza si ei, lansand din greseal o racheta intercontinentala, care pica pe un buncher de comanda si ucide 30 de ofiteri americani, britanici, sauditi si...israelieni. Scuze, credeam ca e isis acolo. Tipic Putin, omuletii verzi mai gresesc cateodata...
5.Absolut intamplator China declara ca nu cedeaza nici teritorii nici suveranitate, nimanui, si e gata de razboi cu oricine, oricand...
Ok.

Partea cool abia acum vine:
1.Deutche Bank scartaie un pic gata sa cada in nas.
2.In USA se pregatesc revolte rasiale care pot degenera in razboi civil.
3.Familiile bogate ale lumii iau masuri fara precedent, santajand pe fata stabilitatea fragila a finantelor mondiale :
http://thefreethoughtproject.com/rothschil...pile-foodwater/
5. Tot din intamplare, guvernul federal, respectiv ministerul de interne, revizuieste planul de aparare civila, sugerand populatiei Germaniei sa inceapa sa faca stocuri de apa si alimente pentru minim 10 zile incepand de acum, in cazul unor iminente crize (economice, energetice, etc) nicidecum militare...blablabla :
http://www.bbc.com/news/world-europe-37155...60338841643#_=_

E cat se poate de pe bune:

Lumea se pregateste de o mega CRIZA, iar noi ne uitam in gura lui Guitza, Dragnar, Udrea Basila, etc...

ps, La Iashov in inima Transilvaniei, erau niste depozite de hrana si apa...Au mai fost verificate, actualizate???sau avem doar cartelele pt 4,5 milioane de familii si atat, stiu ca alea se tiparesc din cand in cand, sa fie noi, stralucitoare, in stoc, pt orice eventualitate...

Vine criza si ne prinde cu izmenele in vine ca de obicei...ce natie trista...hellooo !

Dom'le, bun commentu. Se impune o precizare, totusi, apropos de punctu 5, ala cu China: spuneti dvs. cum ca China ie gata sa se bata cu oricine. De acord, dar, avand in vedere numaru tes.ticolelor detinute de natiunea chineza, se naste fireasca intrebare: care ie ala care ar vrea sa se bata cu China? laugh.gif

Cat despre natia rumana sa nu va faceti probleme: in multe lupte a fost si putine a pierdut. Stiti de ce? Pentru ca, in vremurile de restriste, in fata dusmanului net superior, rumanii au inteles ca este esential sa otraveasca fantanile cu otrava de calitate. Chiar si atunci cand nu era nevoie... laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_k.
mesaj Oct 1 2016, 12:29 PM
Mesaj #175

Guests

Citeaza (baba chineza @ Oct 1 2016, 12:09 PM) *
Dom'le, bun commentu. Se impune o precizare, totusi, apropos de punctu 5, ala cu China: spuneti dvs. cum ca China ie gata sa se bata cu oricine. De acord, dar, avand in vedere numaru tes.ticolelor detinute de natiunea chineza, se naste fireasca intrebare: care ie ala care ar vrea sa se bata cu China? laugh.gif

Cat despre natia rumana sa nu va faceti probleme: in multe lupte a fost si putine a pierdut. Stiti de ce? Pentru ca, in vremurile de restriste, in fata dusmanului net superior, rumanii au inteles ca este esential sa otraveasca fantanile cu otrava de calitate. Chiar si atunci cand nu era nevoie... laugh.gif

1. Multumesc, in absenta lui Pintea, cineva tre' sa duca traditia stirilor underground, prietenul la nevoie se cunoaste.

2. Poate au multe oo, dar Chinezii au o mica problema, foarte mica : În ceea ce priveşte mărimea penisului, cei mai dotaţi sunt bărbaţii din Congo, cu o medie de 17, 93 cm. Aceştia sunt urmaţi de bărbaţii din Ecuador, cu 17,77 cm, şi de cei din Ghana, cu 17.31cm. Pe harta mărimii penisului, ţările cu cei mai dotaţi bărbaţi sunt marcate cu verde, iar cele cu cei mai puţin dotaţi bărbaţi, cu roşu.

În Europa, francezii au o medie de 16,01 cm, iar italienii o medie de 15, 74 cm. Ungurii au o medie de 16,51 cm, în timp ce în România e de numai 12, 73 cm, ceea ce ne clasează pe locul 99 în lume. Şi bulgarii ne întrec, cu o medie de 15, 02 cm.

http://www.mediafax.ro/life-inedit/harta-m...romania-8092511

In final, dupa WWIII, viata va renaste in Afrika smile.gif

+Quote Post
Vizitator_baba cunoscatoare.
mesaj Oct 1 2016, 02:00 PM
Mesaj #176

Guests

Citeaza (k @ Oct 1 2016, 12:29 PM) *
2. Poate au multe oo, dar Chinezii au o mica problema, foarte mica : În ceea ce priveşte mărimea penisului, cei mai dotaţi sunt bărbaţii din Congo, cu o medie de 17, 93 cm. Aceştia sunt urmaţi de bărbaţii din Ecuador, cu 17,77 cm, şi de cei din Ghana, cu 17.31cm. Pe harta mărimii penisului, ţările cu cei mai dotaţi bărbaţi sunt marcate cu verde, iar cele cu cei mai puţin dotaţi bărbaţi, cu roşu.

În Europa, francezii au o medie de 16,01 cm, iar italienii o medie de 15, 74 cm. Ungurii au o medie de 16,51 cm, în timp ce în România e de numai 12, 73 cm, ceea ce ne clasează pe locul 99 în lume. Şi bulgarii ne întrec, cu o medie de 15, 02 cm.

Dom' Kansas, de data asta tre' sa va contrazic, in mod constructiv, ca de obicei: dom' Kansas, in ceea ce priveste parerile avizate asupra dimensiunilor penis.urilor de-a lungul si de-a latul mapamondului am sa va spun ca NU faceti parte, dar absolut deloc, din publicul tinta tongue.gif Ce vreau sa spun ie ca doar femeile sant in masura sa decida daca mai mare inseamna automat mai bun iar conform a ceea se cunoaste pina in prezent, inclusiv faptul ca intuitia feminina este fara greseala, constientul si inconstientul feminin sinistra dimensiunile medii si imediat sub medie ale pe.nisurilor. De ce? Pai simplu : data fiind observatia cat se poate de corecta ca penisu.rile de dimensiuni medii si imediat sub medie suporta acceleratii si viteze mai mari, au greutati mai reduse si nu suprasolicita excesiv destinatiile wink.gif

Or avea ungurii penis.urile mai lungi decat rumanii, tot ce se poate, da de ce au una dintre cele mai mari rate de sinucideri din Europa (barbatii fiind net majoritari)? laugh.gif

Dom Kansas, tragem concluzia ca indiferent de media lungimilor pe.nisurilor unei natii tot numaru de testicole ie mai important... tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_baba de rumana.
mesaj Oct 1 2016, 02:05 PM
Mesaj #177

Guests

Citeaza (baba cunoscatoare @ Oct 1 2016, 02:00 PM) *
Dom' Kansas, de data asta tre' sa va contrazic, in mod constructiv, ca de obicei: dom' Kansas, in ceea ce priveste parerile avizate asupra dimensiunilor penis.urilor de-a lungul si de-a latul mapamondului am sa va spun ca NU faceti parte, dar absolut deloc, din publicul tinta tongue.gif Ce vreau sa spun ie ca doar femeile sant in masura sa decida daca mai mare inseamna automat mai bun iar conform a ceea se cunoaste pina in prezent, inclusiv faptul ca intuitia feminina este fara greseala, constientul si inconstientul feminin prefera dimensiunile medii si imediat sub medie ale pe.nisurilor. De ce? Pai simplu : data fiind observatia cat se poate de corecta ca penisu.rile de dimensiuni medii si imediat sub medie suporta acceleratii si viteze mai mari, au greutati mai reduse si nu suprasolicita excesiv destinatiile wink.gif

Or avea ungurii penis.urile mai lungi decat rumanii, tot ce se poate, da de ce au una dintre cele mai mari rate de sinucideri din Europa (barbatii fiind net majoritari)? laugh.gif

Dom Kansas, tragem concluzia ca indiferent de media lungimilor pe.nisurilor unei natii tot numaru de testicole ie mai important... tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Oct 1 2016, 02:32 PM
Mesaj #178

Guests

Citeaza (clonadepenet @ Oct 1 2016, 11:11 AM) *

1. Fiecare cetăţean vede lumea prin prisma educaţiei sale, respectiv a intereselor sale.

2. Eu, de exemplu, îmi închipui că doar un cetăţean interesat să vândă, en-gros, marfă conservată, pe care nu o mai cumpără nimeni de ceva vreme, este interesat să scoată în faţă necesitatea aprovizionării de criză.

3. Rezervele pentru criză sunt valabile doar când ai şi buncărul pregătit. La ce-ţi serveşte conserva dacă e găurită de şrapnele ?

4. Eu ofer gratuit buncăre celor interesaţi, doar vine criza cu erorile specifice ruşilor, evreilor, americanilor şi, mai ales, românilor, şi e bine să îl ai.

5. Vă costă doar programarea, repartizarea şi timpul de negociere, pentru că e cerere foarte mare şi sunt nevoit să scot la licitaţie locurile eligibile la livrarea în timp util.

5. Bănuiţi cumva că am alte interese decât salvarea poporului român, a istoriei sale milenare, a culturii sale inestimabile şi a ingeniozităţii sale recunoscute în a rezista în situaţii de criză ? Vă priveşte, dar eu sunt doar patriot. Şi erou popular. Şi ...

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Oct 1 2016, 03:28 PM
Mesaj #179

Guests

Citeaza (k @ Sep 28 2016, 04:19 PM) *
Mai exista un activism civic, pentru atingerea unor scopuri care ar putea normaliza intreaga societate, incepand de la lucrurile foarte simple, pastrarea si impunerea curateniei in spatiile publice, pana la incetarea definitiva a prostului obicei de a FURA ... indiferent cand, ce si de la cine, implicand aici si denuntul. Astazi majoritatea privesc penalii recidivisti care fura de la stat (adica din buzunarul tuturor) ca pe niste indivizi descurcareti si demni de invidiat. Sunt votati administratori, primari, direct din puscarie...

Pe la "alţii", dacă suni la poliţie şi anunţi o încălcare oarecare a legii sau a normelor civice, vine un echipaj de poliţie şi rezolvă problema imediat, consistent şi pe termen lung, aşa că cel amator de astfel de comportament se hotărăşte greu să-l şi afişeze. La noi, dacă suni la domnii în cauză, vei primi o mustrare că i-ai deranjat pentru nimicuri, o ameninţare că data viitoare vei plăti intervenţia şi un telefon de la cel vizat că ţi-o coace el, turnătorule.

Aşa că emanciparea şi civilizarea populaţiei se face prin grija autorităţii statului, iar în momentul în care autorităţile nu vor mai informa infractorii cu privire la turnători ne vom cocoţa şi noi mai sus în ierarhia civilizaţiei. Iar treaba asta nu stă în puterea cetăţeanului, ci în trădătorii sistemului, Gorbaciovii, Băseştii sau Cioloşii providenţiali, pentru că penetrarea sistemului din exterior e cvasi-imposibilă, doar din interior poate veni salvarea.

Chestie de providenţă ...

Majoritatea celor cu maxim studii medii, care merg in tari care tolereaza furtul in limita a 500 euro, o fac fara nici un stres, gainarii in magazine, etc, iar toate astea se imprima in gena neamului lor, in atitudinea generala pe care o au fata de restul societatii. Se intorc vitejii aici. Ghici cu cine voteaza ? Cu penalii.

Când se duc să facă asta, sunt deja educaţi în domeniu şi au şi criterii clare de acţiune, şcoală adică.

Cei care îi plasează în activitate sunt, din păcate, trimişii statului român, cunoscătorii punctelor slabe ale acelor societăţi, pe care le exploatează prin intermediarii care îşi asumă şi riscurile eventuale, conform unei cutume pe larg exersate de autorităţile statului de foarte mulţi ani - plasarea răspunderii către subordonaţii lor, captivi ai legii şi regulamentelor, majoritatea secretizate.

Oare ce s-ar fi intamplat daca aveam majoritatea functionarilor, administratorilor, politicienilor precum Ciolos ? Adica poti sa-i dai linistit cheile de la firma.

Eu am prins, în perioada postbelică, astfel de comportamente, rod al unei educaţii antebelice. În rândul oamenilor simpli se mai întâlneau până la finalul anilor 70, când a câştigat definitiv exemplul autorităţilor statului.

Se făceau tranzacţii cu terenuri, cu case, cu vite şi mărfuri pe cuvânt şi pe o strângere de mână sau pe un jurământ solemn, de regulă fără martori din cauza nesiguranţei, iar motivul principal era interzicerea de către stat a acestor tranzacţii, care se confinţeau printr-un act scris de mână, cu creion chimic, lapidar şi foarte concis, într-un limbaj simplu, dar respectate de ambele părţi.

Cine i-a "depus " in functii pe dragnari sau basisti ? O parte din noi pe unii, alta parte pe ceilalti.

Nici o parte din noi, ci exclusiv ceilalţi.

Funcţiile în Romania nu se mai împart pe alte criterii decât cele aprobate de regulamentele interne secretizate ale serviciilor din anii 45, orientativ, ai secolului trecut.

Nici o persoană capabilă de a emite o decizie şi de a şi-o asuma nu are voie să ajungă într-o funcţie de decizie, cât de mică, ci în cel mai rău caz de execuţie, sub controlul unui decident manipulabil, controlat.

Orice funcţie trebuie ocupată exclusiv de persoane manipulabile, fidele celor care i-au numit în acea funcţie, şi semnatare anterior a unui contract secret de colaborare care implică nu doar furnizarea de informaţii, ci şi executarea de ordine - ceea ce diferenţiază esenţial implicarea serviciilor de informaţii - cică ! - în viaţa comunităţii pe la noi raportat la "alţii".

Azi un ou...lucrurile marunte ne definesc. La fel si inertia si tacerea celor din jur.

Inerţia şi tăcerea sunt astfel coordonate central, cine mişcă în front cunoaşte imediat furia stăpânilor, şi asta se vede bine la nivele înalte, pentru că la nivelele de jos nimeni nu bagă în seamă căderile spectaculoase ale unor cetăţeni care păreau descurcăreţi, dar au ajuns să facă gafe inexplicabile, să se sinucidă subit ori să cadă victime ale unor accidente stupide, iar de cei care au murit în condiţii suspecte de boli de care nici măcar ei nu aveau habar nu mai vorbesc. Dar de cazurile astea din prostime oricum nu se ocupă nimeni.

Cei acoperiţi de autorităţi pentru astfel de comportamente îşi dau de fapt examenele de fidelitate. Dacă le trec, vor fi folosiţi ca acoperiţi pentru tot felul de matrapazlâcuri, pe la noi sau aiurea. Când se satură, şi nu mai vor, faptele de azi îi bagă la răcoare. Dosarele îi aşteaptă răbdătoare în fişete ...

Activismul civic inseamna un efort individual constant, pentru imbunatatirea atitudinii civice corecte, si care pe parcursul a doua trei generatii s-ar putea imprima definitiv in genele neamului...iar impactul ar fi urias. Am putea trai decent intr-o tara pe care nu am dori sa o mai parasim.

Indiscutabil, dar avem nevoie pentru asta de o modificare a legii siguranţei naţionale, care să nu mai permită serviciilor de informaţii să facă altceva decât colectare şi prelucrarea de informaţii.

Eliberând robii din sclavie şi permiţând celor capabili în a decide şi a-şi asuma responsabilităţi să-şi pună în valoare capacităţile şi creativitatea, în roluri de conducere, coordonare şi educare, se deschie cale unei Renaşteri post-totalitarism, cu toate beneficiile ei.

Diferenţa se va vedea imediat, iar după o generaţie vom fi înaintea multor naţiuni, azi critice şi arogante, dar în realitate inferioare nouă intelectual, creativ şi nu doar atât.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Oct 1 2016, 03:44 PM
Mesaj #180

Guests

Citeaza (baba chineza @ Oct 1 2016, 12:09 PM) *
Se impune o precizare, totusi ...

Cat despre natia rumana sa nu va faceti probleme: in multe lupte a fost si putine a pierdut. Stiti de ce?

Pentru că mai contează şi calitatea.

Aţi declsanşat şi susţinut o dezbatere largă şi argumentată referitoare la cantitate, dar de calitatea specifică acestei naţii nu aţi pomenit.

Nu-i nimic, intervin eu şi completez: Calitatea materialului oferit este esenţială şi domină cantitatea ambalajului, asta este explicaţia. Românul o fi el tolerant, adaptabil, tenace, dar mai e şi viteaz, neînfricat, hotărât.

De asta sunt atraşi românii pe dincolo, şi de asta nu prea se îndeamnă mai-marii să ne înfrunte la noi acasă. Din experienţă ...

+Quote Post

15 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 12th December 2019 - 02:17 AM