IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fuga din Bucuresti, solutie anticriza?
Vizitator_lorin.
mesaj Nov 14 2008, 02:08 PM
Mesaj #1

Guests

Chiar se intampla asta? Putem vorbi de un fenomen si nu de cazuri izolate?

S-ar putea intampla ca tot mai multi bucuresteni sa migreze la sate, ca ultima solutie la problemele financiare?

Poate fi o solutie la criza?

Chiar zilele astea ma gandeam la cum ar fi daca as pleca la tara, in conditiile economice de acum, si am citit azi un comentariu care sintetizeaza foarte bine problemle pe care le am.

Radu
Exista un curent mai mare al exodului din Bucuresti, sau in general din marile metropole si din mediul hiper-urban si corporatist. In alte parti ale lumii se numeste "downshifting", adica schimbarea intr-o treapta inferioara de viteza.

Si noi suntem pe picior de plecare din Bucuresti, tot spre o localitate din Prahova. Avem aici slujbe bune, insa banii nu sunt totul. Calitatea vietii din Bucuresti este mai curand un cost decat un beneficiu.

Am incercat sa sintetizez experienta in urmatoarele randuri:
"Ma doare inima de oras, de recesiune, de servici, de costum-cravata si pantofi de oras, de meetinguri si de viata dupa checklist, de viata traita doar seara, timp de o ora, in weekenduri si vacante, de intoxicatii cu noxe, alcool si mancare proasta, de inghesuiala, galagie, iures, goana, stress, cozi, de moda, de fitze si de tot.

Mi-e dor de liniste, de natura, de calm, de lucruri facute bine si incet, cu drag, de a nu avea "decat" o suta de cunostinte si prieteni dragi in loc de sute de "contacte", mi-e dor de a face lucrurile pe care imi spun ca vreau de fapt sa le fac."

Comentariul e de aici http://www.hotnews.ro/stiri-esential-51404...uresti-tara.htm
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_falco.
mesaj Nov 14 2008, 08:17 PM
Mesaj #2

Guests

greu cu fugitul dintr-un oras mare ,

unde iti vor merge copii la scoala ,
tu undevei lucra ,
iti convine sa faci poate citeva sute de km pe zi pe drumurile noastre ,
din ce iti vei intretine familia ,
esti dispus sa renunti la un minim de confort sau este posibil sa ti-l creezila tara ,
si lista ar mai pute continua ,

a ai 50 de ani un depozit destul de gras in spate , copii is pe picioarele lor , te doare in cot de locul de munca ai alte venituri constante si indestulatoare , nu mai sta nici o zi in bucuresti sau alt mare oras .

bafta la noua casuta cu o mica livada si citiva butuci cu vie , smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Gigel Contrel.
mesaj Nov 14 2008, 08:31 PM
Mesaj #3

Guests

Fuga in Canada a fost si va ramine intotdeauna o solutie
laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Nov 15 2008, 09:07 AM
Mesaj #4

Guests

In Romania, nu cred.

Da, ar fi o solutie sa fugi intr-un satuc/orasel din Germania, Olanda, Franta etc.

In Romania satele sunt populate cu manelisti analfabeti si agresivi care urla pe strazi (intunecate) noaptea cand se intorc de la discoteca sau caini vagabonzi mai rai decat in Bucuresti; cine are o imagine idilica a satului fie traieste bine-mersi la oras fie are o varsta care ii permite sa stea incuiat in casa.

Sa vad si eu cine are curaj sa isi lase copilul sa iasa pe ulita din sat cand 100 m mai la vale e birtul de unde ies niste forme de oameni cu creierul intoxicat de alcool ieftin. De asemenea as vrea sa vad cine isi trimite copilul la gradinita/scoala primara din sat cu buda in fundul curtii, inconjurat de alti copii pentru care civilizatia se reduce la manele.

In Bucuresti, de bine de rau ai alternative; exista multi oameni asemenea tie si chiar daca nu te lovesti doar de ei, faptul ca exista si ca iti poti face un cerc de prieteni e important.

E un vis frumos asta, dar nu in Romania.

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Nov 15 2008, 04:40 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (cristi @ Nov 15 2008, 09:07 AM) *
In Romania, nu cred.

Da, ar fi o solutie sa fugi intr-un satuc/orasel din Germania, Olanda, Franta etc.

In Romania satele sunt populate cu manelisti analfabeti si agresivi care urla pe strazi (intunecate) noaptea cand se intorc de la discoteca sau caini vagabonzi mai rai decat in Bucuresti; cine are o imagine idilica a satului fie traieste bine-mersi la oras fie are o varsta care ii permite sa stea incuiat in casa.

Sa vad si eu cine are curaj sa isi lase copilul sa iasa pe ulita din sat cand 100 m mai la vale e birtul de unde ies niste forme de oameni cu creierul intoxicat de alcool ieftin. De asemenea as vrea sa vad cine isi trimite copilul la gradinita/scoala primara din sat cu buda in fundul curtii, inconjurat de alti copii pentru care civilizatia se reduce la manele.

In Bucuresti, de bine de rau ai alternative; exista multi oameni asemenea tie si chiar daca nu te lovesti doar de ei, faptul ca exista si ca iti poti face un cerc de prieteni e important.

+Quote Post
Vizitator_Gigi Putere.
mesaj Nov 16 2008, 12:36 AM
Mesaj #6

Guests

Parerea mea e ca tu tocmai ai descris Bucurestiul, nicidecum viata din mediul rural. Nu stiu unde ai fost tu la tara, dar in partea de nord a tarii nu este asa, mai ales in Ardeal. Evident, exista si exceptii. Pacat ca ai nimerit-o tocmai tu si pacat ca te duce mintea atat de putin incat o generalizezi la nivel de tara.

Ramai in Bucuresti, unde, la prima ora dimineata, gasesti cutii de bere goale, coji de seminte si rahati de caine.

Citeaza (cristi @ Nov 15 2008, 09:07 AM) *
In Romania, nu cred.

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Nov 16 2008, 08:17 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Gigi Putere @ Nov 16 2008, 12:36 AM) *
Parerea mea e ca tu tocmai ai descris Bucurestiul, nicidecum viata din mediul rural. Nu stiu unde ai fost tu la tara, dar in partea de nord a tarii nu este asa, mai ales in Ardeal. Evident, exista si exceptii. Pacat ca ai nimerit-o tocmai tu si pacat ca te duce mintea atat de putin incat o generalizezi la nivel de tara.

Ramai in Bucuresti, unde, la prima ora dimineata, gasesti cutii de bere goale, coji de seminte si rahati de caine.

Ce sa fac mai gigi, atat ma duce pe mine mintea; noroc cu tine ca esti un ins echilibrat si deloc agresiv.
Poti sa imi dai ca exemplu un sat unde exista o librarie din care ii poti cumpara copilului carti ?

+Quote Post
tsunami
mesaj Nov 16 2008, 08:50 AM
Mesaj #8

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (cristi @ Nov 16 2008, 09:17 AM) *
Poti sa imi dai ca exemplu un sat unde exista o librarie din care ii poti cumpara copilului carti ?

sibiu laugh.gif

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
mirunamara
mesaj Nov 16 2008, 12:41 PM
Mesaj #9

Nou venit
*

Postari: 11
Inscris: 27-October 08
Utilizatorul numarul: 4 471

Citeaza (tsunami @ Nov 16 2008, 08:50 AM) *
sibiu laugh.gif

Satele franceze, cum sugera cineva mai sus!
Hai, nu fi rau cu Sibiul! O fi el urat la periferie, dar a fost totusi ales oras cultural european in 2007, ceea ce Bordeaux, cat e el de frumos, nu a reusit pentru 2013!

+Quote Post
Vizitator_dorinteodor.
mesaj Nov 16 2008, 01:11 PM
Mesaj #10

Guests

eu stau in magurele. practic sint in bucuresti atit doar ca aerul este, de obicei, mai curat. nu stau intr-o zona cu prea multe manele si desi conditiile ar putea fi mai bune, nu m-as muta in bucuresti pentru nimic in lume....

tendinta in toata lumea occidentala este sa stai in afara orasului. nu stiu de unde a aparut tendinta asta de la noi de a sta "in centru". am o cunostinta care sta in zona frankfurtului, intr-un sat. si-a facut acolo o vila. a zis ca a cheltuit pe ea de trei ori mai mult decit daca-si lua apartament de aceasi dimensiune in centrul frankfurtului....incet, incet si la noi se va impune tendinta pe masura ce oamenii vor intelege cit de important este aerul curat si linistea pentru o viata buna....

+Quote Post
tsunami
mesaj Nov 16 2008, 01:15 PM
Mesaj #11

Sir Tsunami

Citeaza (mirunamara @ Nov 16 2008, 01:41 PM) *
Satele franceze, cum sugera cineva mai sus!
Hai, nu fi rau cu Sibiul! O fi el urat la periferie, dar a fost totusi ales oras cultural european in 2007, ceea ce Bordeaux, cat e el de frumos, nu a reusit pentru 2013!

no i'm not.

sibiul il consider cel mai grozav oras din romania.

in bordeaux n-am fost desi am trecut de multe ori pe autostrada din apropiere, insa motivele pentru care sibiul a fost ales cred ca sunt altele decat motivele pentru care bordeaux a fost respins.

politics is everywhere

referitor la satele franceze... sunt asezari fantoma duminica..

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Aurelia/ mirunamara.
mesaj Nov 16 2008, 01:49 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (tsunami @ Nov 16 2008, 01:15 PM) *
no i'm not.

sibiul il consider cel mai grozav oras din romania.

in bordeaux n-am fost desi am trecut de multe ori pe autostrada din apropiere, insa motivele pentru care sibiul a fost ales cred ca sunt altele decat motivele pentru care bordeaux a fost respins.

politics is everywhere

referitor la satele franceze... sunt asezari fantoma duminica..

Sa stii ca si eu ma intreb unde or fi locuitorii satelor astora franceze, si nu numai duminica. Totul e absolut mort. Nimic nu misca, nu e nimic deschis, "fantomatic" este intr-adevar cel mai bun cuvant. Dar la cat sunt de curate, te intrebi daca nu esti cumva in Primaverii.
Stii ce ma surpinde in Franta? Esti la tara, esti la oras, la casa nu ai un pom fructifer in curte. Totul e decorativ. Nu tu legume, nu pasari. Parca e steril, de multe ori. Clar, nu au nimic de-a face satele romanesti cu cele franceze.
Cum ti se par satele vechi, cu care medievale? Eu le ador. La noi nu a fost posibil s apastram asa ceva... Ori romanii care fugeau de turci, oti turcii, cineva ardea tot in cale... Nici nu avea sens sa contruiasca case de piatra, trainice si frumoase. Bordeiele ne ajungeau. Si acum am ramas adesea tot la bordeie...
Ce pacat! Pacat de istorie, de gropolitica, de acea politica "elsewhere" de care vorbesti si tu... Tara in Romania e adesea un loc dezolant. Cu mici exceptii in Transilvania, e drept.

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Nov 16 2008, 01:59 PM
Mesaj #13

Guests

@dorinteodor

Sunt absolut de acord cu tine; crede-ma, m-as muta maine intr-un sat aproape de Bucuresti daca ar fi conditii macar la jumatate ca in Germania; am batut ceva Germania si e un pic altceva: stai la 20 de km de Frankfurt sa zicem, dimineata te urci in S-Bahn care vine la fiecare 15 min. dupa ceas si ajungi la gara centrala care e in buricul targului; te urci in metrou/tramvai si ajungi repede la birou; in plus acolo localitatile din jurul marilor orase au si strazi asfaltate si apa/canalizare si scoli ca lumea si parcuri si etc etc.

La noi abia te misti prin Bucuresti, ce sa mai vorbi de periferii... cel putin in cazul tau, drumul de ajuns in centru de la Magurele e un dezastru, am fost de mai multe ori pe-acolo si e un peisaj de Africa, nu altceva...

In Franta, ca tot veni vorba, aceeasi poveste; parca n-au retea de transport atat de bine pusa la punct, dar: stai intr-un satuc cu tot felul de case din piatra, ai in centru o biserica romanica de pe vremea cruciadelor, ai bacanie, brutarie, parcuri samd; iti ingrijesti lavanda din curte si poti la o adica sa ajungi repede in oras, la birou, pe autostrada.

La noi, in jurul Bucurestiului cel putin, localitatile n-au nici un fel de identitate, case ingramadite care mai de care de prost gust, oameni de o calitate mult sub ceea ce gasesti intr-un cartier decent din Bucuresti, n-ai drumuri de acces ca lumea etc. Cum duci copilul la scoala, cum il aduci, cu cine socializeaza ?

Daca te muti din Bucuresti in Bucovina sau in Marginimea Sibiului din ce traiesti ? Cu cine interactionezi ?

+Quote Post
Vizitator_florin.
mesaj Nov 16 2008, 09:45 PM
Mesaj #14

Guests

Am 30 de ani, stau de 23 de ani in Bucuresti si pe zi ce trece incep sa il urasc si mai mult. Daca odata visul tuturor era sa vina la oras, sa castige mai bine, sa duca o viata mai buna - cum zicea bunica, Dzeu sa o ierte : "Invatati maica si mergeti la oras, ca acolo nu tb sa dai de mancare la gaini, sa maturi curtea..." - incep sa nu mai cred in el.

In Bucuresti viata de fapt e altfel - te obisnuiesti cu jegul, praful care iti intra in casa cand deschizi geamul, noroiul pe care il aduc in oras camioanele, mirosul de gunoi si furnicarul de oameni prezent peste tot. In iuresul creat de atractia averilor, masini, case, uitam lucruri mult importante - deconectarea necesara pentru ca mintea noastra sa se odihneasca.

De ce vorbim despre alte popoare cu atata pasiune? Pentru ca ei au inteles ca oamenii trebuie sa investeasca in calitatea vietii (o casa in afara orasului), firmele urmand sa stapaneasca orasul. Statul a investit in infrastructura - si daca stai la 60 de km de oras, ajungi usor la serviciu. Asta probabil ne lipseste in primul rand...

+Quote Post
Vizitator_xyz.
mesaj Nov 17 2008, 09:16 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (florin @ Nov 16 2008, 09:45 PM) *
Asta probabil ne lipseste in primul rand...

Eu cred ca ne lipseste o economie eficienta, care sa produca bani pentru stat. Ne mai lipsesc si conducatori capabili care sa foloseasca acesti bani pentru a investi intr-o infrastructura utila si eficienta. Ne mai lipsesc vreo 50 de ani in care am construit numai blocuri de beton, in timp ce construiau autostrazi, poduri, scoli, biblioteci, parcuri, cartiere cu case incercuite de copaci si verdeata in jurul oraselor... Noi suntem la inceput, mici copii, in comparatie cu tarile civilizate din occident. Si mai avem un mare dezavantaj: noi trebuie sa reparam ceea ce a fost construit gresit, ceea ce este mai greu decat sa o iei de la zero. Nu este sanatos sa comparam tara noastra cu state care se bucura de libertate de zeci de ani, daca nu chiar secole, in timp ce noi abia de cativa ani putem spune ca intram in normalitate. Avem istorie de sute de ani, insa asta nu ne ajuta prea mult.

+Quote Post
Vizitator_un roman.
mesaj Nov 17 2008, 01:17 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (dorinteodor @ Nov 16 2008, 01:11 PM) *
eu stau in magurele. practic sint in bucuresti atit doar ca aerul este, de obicei, mai curat. nu stau intr-o zona cu prea multe manele si desi conditiile ar putea fi mai bune, nu m-as muta in bucuresti pentru nimic in lume....

tendinta in toata lumea occidentala este sa stai in afara orasului. nu stiu de unde a aparut tendinta asta de la noi de a sta "in centru". am o cunostinta care sta in zona frankfurtului, intr-un sat. si-a facut acolo o vila. a zis ca a cheltuit pe ea de trei ori mai mult decit daca-si lua apartament de aceasi dimensiune in centrul frankfurtului....incet, incet si la noi se va impune tendinta pe masura ce oamenii vor intelege cit de important este aerul curat si linistea pentru o viata buna....

Salut! Ai perfecta dreptate..dar una din problemele majore la noi sunt drumurile-legaturile-centurile foarte proaste care te fac sa-ti doresti sa stai cat de cat in oras

+Quote Post
Vizitator_anti-bucuresti.
mesaj Jan 16 2009, 06:27 AM
Mesaj #17

Guests

Bucuresti nu este un oras in care sa stai la pensie pentru ca este aglomerat , scump ,mudar , poluat si de multe ori inuman. Nu poti merge cu masina (desi nu mor dupa masina) , nu poti merge cu bicicleta (3 accidente intr-un an de incercari) , RATB-ul este nepractic iar ultima alternativa metroul este din ce in ce mai aglomerat.
Daca mai adaug si preturile imense pentru a locui aici (chirie sau credit ipotecar) portretul e complet. Un cancer care se extinde si in sufletul tau in fiecare zi.
Sa mai zic ca nu ai cum sa ai un loc de parcare daca nu esti proprietar de apartament aici ?
De ce mai stau aici ? Simplu .. nu pot lucra in domeniul meu decat aici deocamdata si pentru a avea suficienti bani sa imi cumpar ceva in "provincie" fara credit la banca.
Eu abia astept sa imi platesc datoriile si sa strang bani sa plec de aici. Am un fond pe care il numesc "fuck you Bucharest" pe care il dezvolt ..
Cand fondul ala va fi suficient de mare Bucuresti-ul va fi doar o trista si neplacuta amintire . Pana atunci .. munca , overtime , side-job orice numai sa pot sa imi permite sa plec de aici .
Multi oameni pe care ii cunosc s-au saturat de Bucuresti iar cei care au bani si vor liniste nu mai stau in Bucuresti decat cat sa isi viziteze prietenii.
Disclaimer : Nu sunt din Bucuresti , poate bucurestenii isi iubesc orasul , eu le sugerez sa si-l pastreze.

+Quote Post
Vizitator_Fugi iute. De tot..
mesaj Jan 16 2009, 10:04 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (anti-bucuresti @ Jan 16 2009, 06:27 AM) *
Bucuresti nu este un oras in care sa stai la pensie pentru ca este aglomerat , scump ,mudar , poluat si de multe ori inuman. Nu poti merge cu masina (desi nu mor dupa masina) , nu poti merge cu bicicleta (3 accidente intr-un an de incercari) , RATB-ul este nepractic iar ultima alternativa metroul este din ce in ce mai aglomerat.
Daca mai adaug si preturile imense pentru a locui aici (chirie sau credit ipotecar) portretul e complet. Un cancer care se extinde si in sufletul tau in fiecare zi.
Sa mai zic ca nu ai cum sa ai un loc de parcare daca nu esti proprietar de apartament aici ?
De ce mai stau aici ? Simplu .. nu pot lucra in domeniul meu decat aici deocamdata si pentru a avea suficienti bani sa imi cumpar ceva in "provincie" fara credit la banca.
Eu abia astept sa imi platesc datoriile si sa strang bani sa plec de aici. Am un fond pe care il numesc "fuck you Bucharest" pe care il dezvolt ..
Cand fondul ala va fi suficient de mare Bucuresti-ul va fi doar o trista si neplacuta amintire . Pana atunci .. munca , overtime , side-job orice numai sa pot sa imi permite sa plec de aici .
Multi oameni pe care ii cunosc s-au saturat de Bucuresti iar cei care au bani si vor liniste nu mai stau in Bucuresti decat cat sa isi viziteze prietenii.
Disclaimer : Nu sunt din Bucuresti , poate bucurestenii isi iubesc orasul , eu le sugerez sa si-l pastreze.

ai sindromul psiho-pupu; nu te simti bine in pielea ta, tie iti e rusine ca esti cetatean roman, nu doar emigrant in bucuresti. take care, deturneaza "fuck you Bucharest" si fa-l "fuck your self". asa mai o sansa.

+Quote Post
mesaj Jan 16 2009, 12:57 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Fugi iute. De tot. @ Jan 16 2009, 10:04 AM) *
ai sindromul psiho-pupu; nu te simti bine in pielea ta, tie iti e rusine ca esti cetatean roman, nu doar emigrant in bucuresti. take care, deturneaza "fuck you Bucharest" si fa-l "fuck your self". asa mai o sansa.

iar tu ai sindromul : "e un rahat dar aici m-am nascut si aici o sa mor si cine nu face ca mine e un prost".
Nu am nici o problema cu Romania , am fost si in alte locuri si stiu ca aici o sa raman .. dar in fine daca pui egalitate intre roman si bucurestean e nasol . Dar bine .. am avut un moment de aberatie ... sa te vad eu pe tine in Bucuresti la 70 de ani(daca apuci) .. eu si altii o sa fim plecati.
Orasele mari in general sunt ok in lumea asta (gen Viena unde poti sa respiri) dar orasele mari si balcanice gen Bucuresti ma scot din sarite.In fine sunt mandru ca nu sunt bucurestean .

+Quote Post
Vizitator_pro bucuresti.
mesaj Jan 16 2009, 04:57 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (anti-bucuresti @ Jan 16 2009, 06:27 AM) *

Atunci pleaca din Bucuresti si lasa-ne orasul in pace. Noi il iubim si nu ne place cand vin toti in el dar il critica pana nu mai pot. Sa isi puna critica in aplicare si sa se duca de unde au venit!

+Quote Post
Vizitator_Fugi iute. De tot..
mesaj Jan 16 2009, 04:58 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (anti-bucuresti @ Jan 16 2009, 12:57 PM) *
iar tu ai sindromul : "e un rahat dar aici m-am nascut si aici o sa mor si cine nu face ca mine e un prost".
Nu am nici o problema cu Romania , am fost si in alte locuri si stiu ca aici o sa raman .. dar in fine daca pui egalitate intre roman si bucurestean e nasol . Dar bine .. am avut un moment de aberatie ... sa te vad eu pe tine in Bucuresti la 70 de ani(daca apuci) .. eu si altii o sa fim plecati.
Orasele mari in general sunt ok in lumea asta (gen Viena unde poti sa respiri) dar orasele mari si balcanice gen Bucuresti ma scot din sarite.In fine sunt mandru ca nu sunt bucurestean .

nici eu nu-s bucurestean. e greu sa gasesti bucuresteni get-beget (nascut-crescut ln bucuresti), majoritatea sunt "arrivatti". si de fapt, nu-i vina bucurestenilor ca au un oras suprapopulat, mai gandeste-te.
daca tu esti mandru ca nu esti bucurestean, te pomenesti c-o fi meritul tau personal; o fi vreo supercalitate a nu fi bucurestean, sau din contra, a fi bucurestean ... chestia asta, cu complexe de superioritate (sau din contra, de inferioritate, depinde cum privesti lucru) le mai gasim la superrr- rrromâni din ardeal, oltenia, etc. sau si mai restrans geografic - la constanteni, timisoreni, and so on. tu din care super-specie faci parte, fuckyouBucharest-boy? te pomenesti ca esti zuper-dupper prin faptul ca ai si tu un amarit de mac? bleah ...

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jan 16 2009, 04:59 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (lorin @ Nov 14 2008, 02:08 PM) *
Chiar se intampla asta? Putem vorbi de un fenomen si nu de cazuri izolate?

Si noi suntem pe picior de plecare din Bucuresti, tot spre o localitate din Prahova. Avem aici slujbe bune, insa banii nu sunt totul. Calitatea vietii din Bucuresti este mai curand un cost decat un beneficiu.

Am incercat sa sintetizez experienta in urmatoarele randuri:
"Ma doare inima de oras, de recesiune, de servici, de costum-cravata si pantofi de oras, de meetinguri si de viata dupa checklist, de viata traita doar seara, timp de o ora, in weekenduri si vacante, de intoxicatii cu noxe, alcool si mancare proasta, de inghesuiala, galagie, iures, goana, stress, cozi, de moda, de fitze si de tot.

Mi-e dor de liniste, de natura, de calm, de lucruri facute bine si incet, cu drag, de a nu avea "decat" o suta de cunostinte si prieteni dragi in loc de sute de "contacte", mi-e dor de a face lucrurile pe care imi spun ca vreau de fapt sa le fac." [/i]

Cred ca sint cazuri relativ izolate. Oricum sint compensate de cei care vin in Buc.
Parerea mea ar fi sa alegi on orasel si nu un sat de preferat pe axa Cimpina-Brasov-Sibiu. Eu as fi ales Sibiu sau Sighisoara dar am preferat in final malul Pacificului.

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Jan 16 2009, 05:01 PM
Mesaj #23

Guests

Ar fi bine sa te abtii sa faci astfel de comentarii, asta daca ai vreun strop de bun simt. Nici mie nu imi place Timisoara, mi se pare un oras super nashpa dar nu ma duc sa stau acolo si sa incep sa critic orasul. Si mai sunt multe orase care nu imi plac.
Asa ca sincer... daca nu-ti place pleaca ca mai scapam si noi de provinciali in trafic.

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 16 2009, 10:17 PM
Mesaj #24

Sir Tsunami

Citeaza (anti-bucuresti @ Jan 16 2009, 07:27 AM) *

nu crezi ca a ajuns asa din cauza atitudinii taranilor ca tine?
vezi? pentru a-ti atinge telul esti obligat sa mamanci rahat de bucuresti.
sincer, iti doresc sa pleci mai repede sa fi fericit unde crezi tu.

poate criza asta o sa te ajute. cred ca somajul te-ar face fericit caci ai fi nevoit sa pleci unde-ti convine

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_bucurestean get beget.
mesaj Jan 17 2009, 05:22 AM
Mesaj #25

Guests

Din cauza ta si a celor asemeni tie are lumea asa o imagine proasta despre Bucuresti. Pai tu la o adica ai venit la Bucuresti, nu te-ai adaptat, si acum nu esti nici bucurestean si nici "tzaran"(ca nici munca nu prea ti-e draga), si cand pleci prin alte locuri vei trai in aceeasi dualitate, afara nu te adaptezi si uite-asa nu vei fi nici roman nici "strainez". Sincer, cunosc genul, mi-e mila de tine.

+Quote Post
mesaj Jan 17 2009, 07:29 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (bucurestean get beget @ Jan 17 2009, 05:22 AM) *
Din cauza ta si a celor asemeni tie are lumea asa o imagine proasta despre Bucuresti. Pai tu la o adica ai venit la Bucuresti, nu te-ai adaptat, si acum nu esti nici bucurestean si nici "tzaran"(ca nici munca nu prea ti-e draga), si cand pleci prin alte locuri vei trai in aceeasi dualitate, afara nu te adaptezi si uite-asa nu vei fi nici roman nici "strainez". Sincer, cunosc genul, mi-e mila de tine.

Mda se pare ca bucurestenii au dreptate tot timpul. Sindromul broastei puse la fiert . Dupa 20 de ani de trait in alta parte impactul cu Bucuresti este unul de multe ori neplacut dar fiind nascuti si crescuti aici e mult mai usor. Faza proasta e ca broasca care e pusa in apa rece care se incalzeste constant pana la urma moare. Cea care e aruncata in apa clocotita scapa.

Daca refuzati sa vedeti problemele si sa dati vina pe taranii ca mine care au venit in Bucuresti nu se vor rezolva. De ce am venit eu si altii aici ? De ce nu puteam trai si in alta parte ? Cumva pentru ca doar in orasul asta s-au creat locuri de munca si oportunitati de investitii ?
Si dupa parerea mea cei cu 3 generatii in familie de bucuresti sunt destul de rari si nu ei sunt problema. Problema e ca e prea usor sa fii un anonim intre 2.000.000 de anonimi si sa fii nesimtit iar asta a devenit "trademark"-ul orasului ,alaturi desigur de sentimentul (idiot dupa parerea mea) de superioritate ca locuiesti in Bucuresti.

Faza cu adaptatul e o mare tampenie .. la unele chestii nu ai cum sa te adaptezi(fara sa devii un alt om ) . Bine daca as avea 3.000.000 Euro si as trai in primaverii la vila si garaj probabil altfel as vedea lucrurile .. din pacate eu fac parte din middle class,sunt "taran" si nu sunt "adaptat" la toate mizeriile constante din marea capitala .
Va urez o viata placuta.

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 17 2009, 08:16 AM
Mesaj #27

Sir Tsunami

Citeaza (anti-bucuresti @ Jan 17 2009, 08:29 AM) *
Mda se pare ca bucurestenii au dreptate tot timpul. Sindromul broastei puse la fiert . Dupa 20 de ani de trait in alta parte impactul cu Bucuresti este unul de multe ori neplacut dar fiind nascuti si crescuti aici e mult mai usor. Faza proasta e ca broasca care e pusa in apa rece care se incalzeste constant pana la urma moare. Cea care e aruncata in apa clocotita scapa.

Daca refuzati sa vedeti problemele si sa dati vina pe taranii ca mine care au venit in Bucuresti nu se vor rezolva. De ce am venit eu si altii aici ? De ce nu puteam trai si in alta parte ? Cumva pentru ca doar in orasul asta s-au creat locuri de munca si oportunitati de investitii ?
Si dupa parerea mea cei cu 3 generatii in familie de bucuresti sunt destul de rari si nu ei sunt problema. Problema e ca e prea usor sa fii un anonim intre 2.000.000 de anonimi si sa fii nesimtit iar asta a devenit "trademark"-ul orasului ,alaturi desigur de sentimentul (idiot dupa parerea mea) de superioritate ca locuiesti in Bucuresti.

Faza cu adaptatul e o mare tampenie .. la unele chestii nu ai cum sa te adaptezi(fara sa devii un alt om ) . Bine daca as avea 3.000.000 Euro si as trai in primaverii la vila si garaj probabil altfel as vedea lucrurile .. din pacate eu fac parte din middle class,sunt "taran" si nu sunt "adaptat" la toate mizeriile constante din marea capitala .
Va urez o viata placuta.

eu dau vina si pe bucuresteni si pe "tzarani ca tine" (deci nu toti tzarani-s vinovati, mai mult, multi dintre ei au bun simt mai mare decat media bucurestenilor), adica pe acei indivizi care contribuie din plin la mizeria sociala a bucurestiului.
sa aruncatul gunoiului pe jos la m odul de purtare, pe motiv ca "asta nu e orasul meu, e o hasna, fuck bucharest".

rezultatul de azi din bucuresti se datoreaza dezvoltarii uriase intr-un timp f. scurt, practic, in 2 valuri.
primul prin anii 68-75 cand s-a dezvoltat industria, al doilea dupa 2002 cand efectiv a explodat.
din primul val au ajuns in capitala "tzarani ca tine" care se comporta diferit de cum o fac la ei in casa, pentru simplul motiv ca respctul pentru alti oameni nu exista.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_bucuresteanu'.
mesaj Jan 17 2009, 10:59 AM
Mesaj #28

Guests

Pai vere la Bucuresti zici ca nu-i bini, ca geobul tau nu-i pen la tara, da' atunci daca esti tare in ........... de ce nu pleci la Viena, ca zici ca acolo poti sa respiri, si tot jici ca la saptej da ani o sa plecati cu totii.

Bafta delo.

+Quote Post
Vizitator_Vasile.
mesaj Jan 17 2009, 01:20 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (cristi @ Nov 16 2008, 01:59 PM) *
@dorinteodor

Sunt absolut de acord cu tine; crede-ma, m-as muta maine intr-un sat aproape de Bucuresti daca ar fi conditii macar la jumatate ca in Germania; am batut ceva Germania si e un pic altceva: stai la 20 de km de Frankfurt sa zicem, dimineata te urci in S-Bahn care vine la fiecare 15 min. dupa ceas si ajungi la gara centrala care e in buricul targului; te urci in metrou/tramvai si ajungi repede la birou; in plus acolo localitatile din jurul marilor orase au si strazi asfaltate si apa/canalizare si scoli ca lumea si parcuri si etc etc.

La noi abia te misti prin Bucuresti, ce sa mai vorbi de periferii... cel putin in cazul tau, drumul de ajuns in centru de la Magurele e un dezastru, am fost de mai multe ori pe-acolo si e un peisaj de Africa, nu altceva...

In Franta, ca tot veni vorba, aceeasi poveste; parca n-au retea de transport atat de bine pusa la punct, dar: stai intr-un satuc cu tot felul de case din piatra, ai in centru o biserica romanica de pe vremea cruciadelor, ai bacanie, brutarie, parcuri samd; iti ingrijesti lavanda din curte si poti la o adica sa ajungi repede in oras, la birou, pe autostrada.

La noi, in jurul Bucurestiului cel putin, localitatile n-au nici un fel de identitate, case ingramadite care mai de care de prost gust, oameni de o calitate mult sub ceea ce gasesti intr-un cartier decent din Bucuresti, n-ai drumuri de acces ca lumea etc. Cum duci copilul la scoala, cum il aduci, cu cine socializeaza ?

Daca te muti din Bucuresti in Bucovina sau in Marginimea Sibiului din ce traiesti ? Cu cine interactionezi ?

+Quote Post
Vizitator_Sara.
mesaj Jan 17 2009, 03:45 PM
Mesaj #30

Guests

Da, eu sunt bucuresteanca get beget si totusi am ales sa fac downshifting, la tara, ce-i drept iti trebuie surse de venit, dar hei, traim in secolul internetului si asta se poate rezolva si de pe munte, nu?
E absolut fantastic sa te uiti pe geam si sa vezi in loc de betoane dealuri impadurite, apusuri de soare, campii largi.
Cand revin prin Bucuresti ma ia un fel de claustrofobie in apartamentele mici, triste si gri.
Poti face o sumedenie de lucruri la tara, trasee in padure, iti iei atv ca e la moda, te uiti la tv, citesti, ai timp de tine.
Daca ai copii e imperios necesar sa parasesti un oras grozav de poluat daca vrei sa nu stai cu ei prin spitale, si ce spitale, si ce doctori incompetenti sau pensionari - aia bunii sunt la viena.
Ce sa mai vorbim de mancarea de Carrefour, expirata, plina de E-uri, fara gust, extrem de scumpa.
Aici la tara, mancarea e "bio" dar mai ales foarte gustoasa si proaspata.
Ramane problema teatrelor si filmului-daca ajungi la timp intr-un trafic execrabil, oricum ti se ia de seara culturala.
Cu gradinitele si scolile e intr-adevar o problema, dar sa vedem ce invata copii nostri acolo? O programa demodata cu scop informativ si nu formativ, tocesti by heart lucruri pe care nu stii unde sa le aplici, profesorii sunt niste persoane care castiga putin si nu prea stiu de niciunele.
Am scapat ceva din "calitatea vietii de oras"?
A, da, prietenii, daca mai ai timp sa ajungi pe la ei, ca luni-vineri esti la servici toata ziua (sa achiti ratele la casa toata viata), iar weekendul e destinat cumparaturilor pe la cozi interminabile, sau, daca pleci, stai pe sosele si iar ti se ia pentru o gura de oxigen.

La tara gura de oxigen si peisajul sunt rezolvate din start si ceas de ceas, te uiti pe geam...
Si mai ai timp si de o carte...

+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 01:21 AM