IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Intoarcere in Romania, E posibil?
Vizitator_Vizitator1.
mesaj Feb 10 2010, 01:44 PM
Mesaj #1

Guests

Sunt casatorita cu un strain si de ceva timp ne bate gandul de-a ne intoarcein Romania. Problema e ca nu stim ce activitate ar putea desfasura el. Mama mea imi spune ca nu merge nimic in Romania, sa stam unde suntem. Eu as vrea sa ne reunim familia sanu ajung in situatia persoanelor de pe forum care nu stiau ce sa facacu batranii din tara.
Mai este cineva in situatia asta?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gigi marga.
mesaj Feb 10 2010, 08:41 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Vizitator1 @ Feb 10 2010, 01:44 PM) *
...

nu cred ca mai mult de 90% din romanii plecati din tara

+Quote Post
carmaw
mesaj Feb 11 2010, 07:48 AM
Mesaj #3

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 43
Inscris: 20-May 09
De la: dintr o caldura...
Utilizatorul numarul: 7 960

Sunt casatorita cu un strain si de ceva timp ne bate gandul de-a ne intoarcein Romania. Problema e ca nu stim ce activitate ar putea desfasura el. Mama mea imi spune ca nu merge nimic in Romania, sa stam unde suntem. Eu as vrea sa ne reunim familia sanu ajung in situatia persoanelor de pe forum care nu stiau ce sa facacu batranii din tara.

draga mea
o sa gasesti o rezolvare cu batrinii.....totul e sa ai intre 750 si 1500e pe luna
La aceste preturi sunt case de batrini bunicele
.................dar.......
RAMII UNDE ESTI !!!!!

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Feb 11 2010, 09:12 AM
Mesaj #4

Guests

Romania este in colaps. Este o tara de unde daca poti, e bine sa fugi.

Este foarte romantic sa mori alaturi de parintii tai batrini si bolnavi aici, dar eu daca as fi tatal tau as prefera sa mor aici singur si uitata de toti decat sa te condamn si pe tine sa krapi alaturi de mine.

Nu cred ca e asa de greu sa iti aduci parinitii unde esti, in strainatate. Poate vorbesc in necunostinta de cauza din acest punct de vedere, dar am stat si eu destui ani prin strainatate si stiu cam cum e viata pe acolo.

Nu realizezi ce-i aici, cred. Este o tara in care 99% din populatie de abia mai stie sa scrie si sa citeasca, unde invatamantul se termina in clasa a IV-a, sanatatea depinde de bunavointa personala a medicilor, justitia e practic inexistenta. initiativa privata e distrusa, capitalul romanesc de abia mai gafaie, nu se face nimic in afara de comert si administratie publica.

Uita-te la Grecia: asa vom fi si noi in 2-3 ani. Vrei senzatii tari? Vino inapoi...

+Quote Post
Vizitator_Tataie.
mesaj Feb 11 2010, 09:47 AM
Mesaj #5

Guests

Stai bine acolo unde esti. Apropo, unde esti ?

+Quote Post
Vizitator_Vizitator1.
mesaj Feb 17 2010, 01:45 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Tataie @ Feb 11 2010, 09:47 AM) *
Stai bine acolo unde esti. Apropo, unde esti ?

In Franta

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 17 2010, 01:57 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Dedalus @ Feb 11 2010, 09:12 AM) *

Sigur, bomba atomica mai lipseste.
Ce ne mai place sa ne plangem, noi romanii. Miorita e balada nationala...

+Quote Post
Vizitator_Ionescu.
mesaj Feb 17 2010, 01:58 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Dedalus @ Feb 11 2010, 09:12 AM) *

Sigur, bomba atomica mai lipseste.
Ce ne mai place sa ne plangem, noi romanii. Miorita e balada nationala...

(scuze pt eroarea de la postarea anterioara)

+Quote Post
Vizitator_Pitigoi.
mesaj Feb 17 2010, 10:34 PM
Mesaj #9

Guests

Sunt casatorita cu un strain si de ceva timp ne bate gandul de-a ne intoarcein Romania. Problema e ca nu stim ce activitate ar putea desfasura el.

Pai ce meserie are?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 18 2010, 02:37 PM
Mesaj #10

Guests

Atentie la neprevazut, situatia este reala (mesaj preluat)

Buna seara tuturor!

E de nedescris ce se intampla cu natiunea noastra, e ca un cancer care ne mananca din interior, si de care parca nu te poti apara sau feri.

Sincer vorbind si asta a fost unul din motivele care m-au facut sa las totul, sa-mi iau copiii si sa plec. Si sa nu credeti ca e usor sa faci asta, drama dezradacinarii este ceva extrem de real, e ca o cruce pe care o porti cu tine pana la moarte, cred. Dar nu am vrut ca acesti copii ai mei sa mai traiasca acolo, sa-mi vad baiatul luindu-i ca modele de reusita in viata pe hotii care dadeau tunuri la Rafo Onesti, de exemplu. N-am stiut sa ne crestem copiii hoti, si mincinosi, si nelegiuiti, iar societatea care crestea ca un balaur in jurul lor i-ar fi facut cu siguranta victimele ei.

Imi pare rau sa spun asta, ma doare sufletul pentru tara mea, nu mi-a fost niciodata rusine sa spun ca sunt roman, chiar cand colegi de la serviciu imi mai spun cateodata: noi credeam ca romanii sunt mai 'dark' (adica bruneti= tigani).

Si pot spune cu mana pe inima: nu suntem cu nimic mai prejos decat alte natii, ba din contra!

Nu sunt rasista, aproape 5 ani de viata intr-o societate multiculturala ca aceasta de aici m-au facut mult mai toleranta si mai deschisa decat eram atunci cand am venit aici, am prieteni chinezi, si indieni, si africani, si australieni, si nativi canadieni. Tot ce am inteles traind aici e ca nu etnia e de vina, ci soiul omului: daca e un soi rau, poate avea orice culoare.

Dar pare ca la noi o intreaga etnie e la fel, si a avut puterea de a contamina (otravi) o intreaga societate care avea candva un sistem de valori, morala si demnitate, pe care pare sa le fi ratacit in tranzitia spre ceva nedorit de nimeni.

O sa ma iertati sper pentru iesirea mea, dar ma doare cand vorbesc despre tara mea, nimeni nu pleaca in bejenie de prea mult bine.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th January 2020 - 07:32 AM