IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Hotnews TV
radukku
mesaj Sep 2 2011, 03:43 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 379
Inscris: 30-August 08
Utilizatorul numarul: 2 711

M-am tot gandit, de ce hotnews nu face acest pas important si isi deschide o televiziune? Chiar si sa fie la inceput una de apartament ca OTV-ul lui DD. Ar fi necesare investitii destul de mici in comparatie cu impactul pe care l-ar avea asupra telespectatorilor. Lumea cauta obiectivitate si moderatie, la iRTV si Balena 3 nu gasesti asa ceva. Ar avea un succes foarte mare.
Ar fi oportuna deschiderea unei televiziuni Hotnews? Sau macar a unui post de radio? Eventual si televiziune si post de radio cool.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Cronicar.
mesaj Sep 2 2011, 05:56 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (radukku @ Sep 2 2011, 03:43 PM) *
M-am tot gandit, de ce hotnews nu face acest pas important si isi deschide o televiziune? Chiar si sa fie la inceput una de apartament ca OTV-ul lui DD. Ar fi necesare investitii destul de mici in comparatie cu impactul pe care l-ar avea asupra telespectatorilor. Lumea cauta obiectivitate si moderatie, la iRTV si Balena 3 nu gasesti asa ceva. Ar avea un succes foarte mare.
Ar fi oportuna deschiderea unei televiziuni Hotnews? Sau macar a unui post de radio? Eventual si televiziune si post de radio cool.gif

Inca o televiziune cu patron? Cum ar schimba asta peisajul televiziunilor? Sper ca esti constient ca o televiziune de stiri cu patron iti aduce in fata ochilor ce vrea patronul sa vezi. Tu te gandesti ca ai putea primi informatie corecta...dar SINGURA INFORMATIE CORECTA PE CARE O SA O PRIMESTI VA FI CEA PENTRU CARE PLATESTI TU. Eu mi-as dori o televiziune a cetatenilor, condusa de cetateni prin vot (evident, de cetatenii care platesc pentru functionarea televiziunii).

+Quote Post
radukku
mesaj Sep 2 2011, 06:10 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Citeaza (Cronicar @ Sep 2 2011, 05:56 PM) *
Eu mi-as dori o televiziune a cetatenilor, condusa de cetateni prin vot (evident, de cetatenii care platesc pentru functionarea televiziunii).

Deja exista, televiziunea poporului, OTV. Prin vot poti hotari daca "da" sau "ba" laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_cica niste cronicari.
mesaj Sep 2 2011, 06:21 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (radukku @ Sep 2 2011, 06:10 PM) *
Deja exista, televiziunea poporului, OTV. Prin vot poti hotari daca "da" sau "ba" laugh.gif

Confunzi ce scrie pe cutie cu continutul. OTV e televiziune cu patron.

+Quote Post
radukku
mesaj Sep 2 2011, 06:25 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Citeaza (cica niste cronicari @ Sep 2 2011, 06:21 PM) *
Confunzi ce scrie pe cutie cu continutul. OTV e televiziune cu patron.

Pai cum vrei? Ca la CAP? Daca eu, ca unul din sutele sau miile de patroni ai respectivei televiziuni, cu drepturi egale, vreau sa-mi fac 2 ore reclama la TV ca imi vand un apartament? Totusi, este capitalism. Chiar si site-ul asta are patroni, sau credeai ca e al utilizatorilor? laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de radukku: Sep 2 2011, 06:25 PM

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 2 2011, 06:40 PM
Mesaj #6

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Adica incet-incet totul se muta pe net si ei de pe net sa iasa pe sticla? De ce?

+Quote Post
Sakura
mesaj Sep 2 2011, 07:15 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Cred că sunt două lumi fără prea mari legături între ele. Cei care se uită la televidanjele actuale n-au prea multă tangenţă cu internetul iar dacă intră activitatea lor tot la siteurile respectivelor televiziuni se limitează. Să nu ignorăm nici atacurile furibunde de discreditare la care ar fi supusă hotnews tv în caz de eventuală materializare. Pe de altă parte ar fi bine să existe o televiziune de ştiri imparţială în România, poate ar mai ajuta cu ceva...

+Quote Post
radukku
mesaj Sep 2 2011, 07:17 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Sep 2 2011, 06:40 PM) *
Adica incet-incet totul se muta pe net si ei de pe net sa iasa pe sticla? De ce?

Netul avanseaza, insa nu asa cum crezi tu. Televiziunile vor ramane televiziuni, site-urile vor ramane site-uri. Poate ziarele vor renunta la editii printate, dar televiziunile nu vor renunta vreodata la varianta oferita pe sticla.
In Romania internetul nu ofera un public prea larg si este destul de compact. Gandeste-te ca o stire de interes national pe hotnews.ro are cel mult 3-4000 vizualizari intr-o zi, vreo 2000 vizitatori unici, iar din acei vizitatori unici doar jumatate citesc toate informatiile din respectivul articol. O simpla reclama de 1 minut la o televiziune submediocra are peste 30.000 de telespectatori unici care o urmaresc. Este un alt nivel, un public mult mai numeros, din medii sociale foarte diferite, iar informatiile importante sunt furnizate in cateva secunde unui public mult mai numeros.

Sakura, discreditarea nu poate leza foarte mult imaginea televiziunii in viziunea telespectatorilor neinregimentati ideologic - asa cum sunt 80% din ei - cu conditia ca HN TV sa fie chiar impartiala.

Aceasta postare a fost editata de radukku: Sep 2 2011, 07:22 PM

+Quote Post
Vizitator_roman.
mesaj Sep 2 2011, 07:28 PM
Mesaj #9

Guests

Super idee! Ar putea la inceput sa fie o sectiune pe site care sa ofere la ora 19 stirile principale ale zilei. Si daca are succes si lumea se obisnuieste sa fie mutate si la TV eventual in colaborare cu un canal TV cum ar fi B1, Prima. Sa mai avem si noi stiri obiective ca de tembeliziunile lui Voiculescu sunt satul desi nu le mai urmaresc de mult.

+Quote Post
Vizitator_doct semi.
mesaj Sep 2 2011, 07:31 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (radukku @ Sep 2 2011, 07:17 PM) *
Netul avanseaza, insa nu asa cum crezi tu. Televiziunile vor ramane televiziuni, site-urile vor ramane site-uri. Poate ziarele vor renunta la editii printate, dar televiziunile nu vor renunta vreodata la varianta oferita pe sticla.
In Romania internetul nu ofera un public prea larg si este destul de compact. Gandeste-te ca o stire de interes national pe hotnews.ro are cel mult 3-4000 vizualizari intr-o zi, vreo 2000 vizitatori unici, iar din acei vizitatori unici doar jumatate citesc toate informatiile din respectivul articol. O simpla reclama de 1 minut la o televiziune submediocra are peste 30.000 de telespectatori unici care o urmaresc. Este un alt nivel, un public mult mai numeros, din medii sociale foarte diferite, iar informatiile importante sunt furnizate in cateva secunde unui public mult mai numeros.

Sakura, discreditarea nu poate leza foarte mult imaginea televiziunii in viziunea telespectatorilor neinregimentati ideologic - asa cum sunt 80% din ei - cu conditia ca HN TV sa fie chiar impartiala.

Hahahahaha. Esti putin in urma. Sa-ti spun cum va fi televiziunea maine: o sa vii acasa si o sa te uiti exact la emisiunea pe care vrei s-o vezi, fara sa fii conditionat de ora de difuzare (deja poti sa faci asta daca esti dispus sa platesti). Tipul asta de difuzare va creea concurenta reala intre emisiuni (cele cu rating vor ramine, celelalte nu) si reclama nu va mai fi in calupuri publicitare (ocolibile prin programare) ci va fi incorporata in emisiune. Deci ideea ta ca televiziunea "as we know it" va continua sa existe e gresita.
PS: televiziune impartiala? Si cine-i "da" reclama? Vrei televiziune impartiala, platesti din buzunar. Sau vrei sa ti-o faca altii? Ia zi, de ce ti-ar face-o? Ca simti tu nevoia? Hahahahaha.

+Quote Post
radukku
mesaj Sep 2 2011, 07:35 PM
Mesaj #11

Membru veteran

Pai semi doct, la ce sa ma uit in ipoteticul viitor daca hotnews nu are imagini filmate, reportaje, emisiuni? Ciudat, nu? Hotnews chiar si in era aia va fi cel mult un portal de stiri sau un ziar pe internet. Intelegi ce zic?
Uite, nu la TV, dar macar o televiziune pe net, vorba romanului de mai sus. Ca baga cate un stream fara sunet cu ceva invitati nu mi se pare un pas prea important spre a avansa la imagini digitale.

Aceasta postare a fost editata de radukku: Sep 2 2011, 07:38 PM

+Quote Post
Vizitator_fii caine, vasile.
mesaj Sep 2 2011, 07:46 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (radukku @ Sep 2 2011, 07:35 PM) *
Pai semi doct, la ce sa ma uit in ipoteticul viitor daca hotnews nu are imagini filmate, reportaje, emisiuni? Ciudat, nu? Hotnews chiar si in era aia va fi cel mult un portal de stiri sau un ziar pe internet. Intelegi ce zic?
Uite, nu la TV, dar macar o televiziune pe net, vorba romanului de mai sus. Ca baga cate un stream fara sunet cu ceva invitati nu mi se pare un pas prea important spre a avansa la imagini digitale.

Hahaha. Hotnews realizeaza emisiuni tv si a avut la un moment dat un asa-zis post tv pe net, acum multi ani cand netul mergea prost si era foarte scump. Tu ai idee cat costa sa faci o televiziune, in ciuda ieftinirii incredibile a aparaturii digitale? Dar cat te costa oamenii care arata bine pe sticla pentru minimum 6 luni? E frumoasa ideea ta cu o televiziune independenta dar din ce ar trai respecvtiva televiziune? Cine s-o faca si de ce?

+Quote Post
radukku
mesaj Sep 2 2011, 08:00 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Citeaza (fii caine, vasile @ Sep 2 2011, 07:46 PM) *
Hahaha. Hotnews realizeaza emisiuni tv si a avut la un moment dat un asa-zis post tv pe net, acum multi ani cand netul mergea prost si era foarte scump. Tu ai idee cat costa sa faci o televiziune, in ciuda ieftinirii incredibile a aparaturii digitale? Dar cat te costa oamenii care arata bine pe sticla pentru minimum 6 luni? E frumoasa ideea ta cu o televiziune independenta dar din ce ar trai respecvtiva televiziune? Cine s-o faca si de ce?

Am spus mai sus cateva indicii cu oameni neinregimentati. Acestia au nevoie de o sursa de informatii nepoluata, indiferent daca sunt constienti sau nu de asta. O televiziune independenta de stiri este ceruta de piata suprasaturata de manipulari, "fatuce", tonomate, isterici si scandaluri. O televiziune obiectiva poate oferi stiri fara sa le treaca prin filtrul "tatucului", lasand telespectatorul sa filtreze informatiile. Ar putea initia dezbateri profesioniste si nu linsaje mediatice cum se produc la anumite televiziuni.
Degeaba avea HN televiziune online acum multi ani. Eu activez pe HN din 2007, ca user inregistrat din 2008 si imi amintesc cum o stire de interes national nu depasea 500 de vizualizari, iar cel mai votat comentariu (din cele 3-4 comentarii) avea cel mult 5 voturi. Daca intr-adevar au avut televiziune online de la inceput eu cred ca s-au grabit. Momentul este acum, o fereastra de 1-2 ani, ar face bine sa n-o rateze.

LE: Da, am idee cat costa o televiziune si ce riscuri exista. Cred ca fara riscuri nu s-ar fi realizat nimic. Chiar si site-ul asta a fost deschis initial cu un anumit risc financiar si acum este unul dintre cele mai urmarite din Romania.

Aceasta postare a fost editata de radukku: Sep 2 2011, 08:02 PM

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Sep 3 2011, 02:39 AM
Mesaj #14

Guests

Pana la Hotnews TV mai bine Hotnews FM.E mai usor si poti sa bagi pe site materialele video.
Le donez toata aparatura daca fac asta (in afara de emitator si antena).

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 3 2011, 05:49 AM
Mesaj #15

Membru veteran

Citeaza (radukku @ Sep 2 2011, 10:17 PM) *
Netul avanseaza, insa nu asa cum crezi tu. Televiziunile vor ramane televiziuni, site-urile vor ramane site-uri.

Televiziunile vor ramane televiziuni pentru cei ce au bani. Vantu si Voiculescu nu fac bani din televiziune. Aduc bani din alte surse pentru a-si mentine televiziunile pe care le folosesc ca arme politice pentru a obtine bani pentru sursele din care aduc ei bani pentru televiziuni. Cam acesta e circuitul. Te costa sa ii faci pe Hurezeanu, Dinescu sau CTP sa spuna ce trebuie.
Acesta e tabloul, o televiziunea publica, televiziunile mafiotilor si televiziunile care nu conteaza. De aici mie mi se pare clar ca doar televiziunea publica poate fi facuta sa devina echidistanta, prin control parlamentar, prin control al societatii civile. Celelalte vor fi subordonate patronului si atat.

Deci pentru ca HN sa devina televiziune care sa conteze ar trebui sa aiba foarte multi bani din alte surse si imediat ce a devenit cunoscuta sa inceapa sa isi recupereze banii facand exact ce fac RTv sau antenele. Asta nu va garanta recuperarea banilor dar garantat isi va pierde credibilitatea.

Saaauuuu...lucru greu de imaginat, puterea sa vina cu o lege clara ca si in alte domenii, nu existi daca nu ai profit. Pentru profit nu ai voie sa aduci bani de acasa ci din ce produci. Produci televiziune, atunci ai grija ca ce produci sa se vanda bine. Altfel intri in faliment. Asta i-ar face sa devina foarte atenti cu credibilitatea.

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Sep 3 2011, 05:53 AM

+Quote Post
pehash
mesaj Sep 3 2011, 07:03 AM
Mesaj #16

Membru veteran

Postari: 398
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

QUOTE (Cronicar @ Sep 2 2011, 06:56 PM) *
Inca o televiziune cu patron? Cum ar schimba asta peisajul televiziunilor? Sper ca esti constient ca o televiziune de stiri cu patron iti aduce in fata ochilor ce vrea patronul sa vezi. Tu te gandesti ca ai putea primi informatie corecta...dar SINGURA INFORMATIE CORECTA PE CARE O SA O PRIMESTI VA FI CEA PENTRU CARE PLATESTI TU. Eu mi-as dori o televiziune a cetatenilor, condusa de cetateni prin vot (evident, de cetatenii care platesc pentru functionarea televiziunii).

Daca TVR ti se pare prea 'patronata', cred ca vei gasi in Coreea de Nord televiziune fara patron.
Drum bun!

+Quote Post
Vizitator_Macac P.H (cacronicarii).
mesaj Sep 3 2011, 08:08 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (pehash @ Sep 3 2011, 07:03 AM) *
Daca TVR ti se pare prea 'patronata', cred ca vei gasi in Coreea de Nord televiziune fara patron.
Drum bun!

Amicu', gandirea comuista e la matale. Tu crezi ca cineva trebuie sa-ti faca ceva moca (sa se faca), eu stiu ca trebuie sa platesc pentru marfa care-mi trebuie. Eu stiu ca daca vreau un adevar folositor mie, trebuie sa platesc pentru el. Eu mai stiu ca la televiziunile de stiri care traiesc din ce tac, nu din ce spun, ti se serveste ce vrea nea Patroncle, tipu' ala smecher care da loveaua (la rtv, Vintu; la a3, Felix; la Bunu' Tv, Fratii Patatii-nescu; la tvr, guvernoiu si basoiu). Da' matale vrei sa ti se dea, amice. Ia din UE. Acolo este fonduri...pardon, cica este, ca de fapt nu prea este.

+Quote Post
Vizitator_berger.
mesaj Sep 3 2011, 12:35 PM
Mesaj #18

Guests

Ar fi frumos sa mai avem o televiziune de stiri. Dar imaginile TV manipuleaza intr-un fel sau altul indiferent daca au patron sau nu. Iar puterea aceasta va fi intotdeauna speculata (asa cum televiziunea platita "de popor" a manipulat in 1989, apropo de propunerea de mai sus) . De ce oare si-au facut Voiculescu, Vintu, Diaconescu televiziuni? Manipularea este cel mai scurt drum catre puterea in stat cand vine vorba de sistem democratic de votare. O noua televiziune ar restabili increderea populatiei in mass media? Cui foloseste la o adica o noua televiziune?
Intai trebuie noi sa ne educam simturile, sa ne cultivam gandirea si sa nu ne mai uitam la toate junk-urile. "Why would people watch this show???" "Because it´s on TV!!!" (Seinfeld)
: ))

+Quote Post
Vizitator_Barba Alba.
mesaj Sep 3 2011, 05:59 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (berger @ Sep 3 2011, 12:35 PM) *
Ar fi frumos sa mai avem o televiziune de stiri. Dar imaginile TV manipuleaza intr-un fel sau altul indiferent daca au patron sau nu. Iar puterea aceasta va fi intotdeauna speculata (asa cum televiziunea platita "de popor" a manipulat in 1989, apropo de propunerea de mai sus) . De ce oare si-au facut Voiculescu, Vintu, Diaconescu televiziuni? Manipularea este cel mai scurt drum catre puterea in stat cand vine vorba de sistem democratic de votare. O noua televiziune ar restabili increderea populatiei in mass media? Cui foloseste la o adica o noua televiziune?
Intai trebuie noi sa ne educam simturile, sa ne cultivam gandirea si sa nu ne mai uitam la toate junk-urile. "Why would people watch this show???" "Because it´s on TV!!!" (Seinfeld)
: ))

Pe mine ma atrage ideea de stire relevanta si corecta. Daca vorbim de presa de partid, as vrea sa fie presa onesta de partid (se poate); daca vorbim de presa independenta, independenta sa fie (se poate si asta). Din pacate presa e un instrument de manipulare fabulos aflat la indemina celor cu bani astfel incat intotdeauna ni se va comunica ce vor patronii (chiar si daca presa ar fi onesta). Daca insa patronii am fi noi, cetatenii? Daca 100000 cetateni ar intelege nevoia de presa independenta de banii bogatilor si ar cotiza cu 10 lei pe luna ar fi destul pentru stiri relevante si corecte? Dar repede sa alung gandul. Romanii nu se pot aduna nici cate 2, daramite 100000.

+Quote Post
Vizitator_nespusTV.
mesaj Sep 3 2011, 10:57 PM
Mesaj #20

Guests

mai ,mai,mai radukukule, tu visezi frumos, si io ! ...ete io ii fac o propunere d-o hotnespus tv in care sa nu existe prezentatori crainici , analisti pol-ec. etc., ci numai: cameramani,sunetisti si cativa realizatori de emisii atat de: intelepti, culti si intuitivi, incat, sa faca numai emisiuni imagine sunet live, numai acolo unde interesul public primeaza cotidian.

ce zici radukule, tzi-ar mere treaba cu-asha facatori tv, ai fi capabil sa concluzionezi obiectiv intr-o asemenea situatie ? cool.gif

+Quote Post
Vizitator_Pointed man.
mesaj Sep 4 2011, 06:20 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (nespusTV @ Sep 3 2011, 10:57 PM) *
mai ,mai,mai radukukule, tu visezi frumos, si io ! ...ete io ii fac o propunere d-o hotnespus tv in care sa nu existe prezentatori crainici , analisti pol-ec. etc., ci numai: cameramani,sunetisti si cativa realizatori de emisii atat de: intelepti, culti si intuitivi, incat, sa faca numai emisiuni imagine sunet live, numai acolo unde interesul public primeaza cotidian.

ce zici radukule, tzi-ar mere treaba cu-asha facatori tv, ai fi capabil sa concluzionezi obiectiv intr-o asemenea situatie ? cool.gif

Da' daca turbaciunea de KameraMan filmeaza numa-n dreapta colo' unde-i prapastia adinca-adinca? N-ai zice ca lumea toata-i o prapastie? Aaaa, sa fie culti si intuitivi, zici? Pai de ce ar fi? Pe banii cui? Asa ca vin iar si spun: ii vreau onesti si platiti de mine si de altii ca mine care ne-am saturat de portia de adevar voiculesciana sau vintoasa sau pauneasca sau chiar teverista (cameramanu' ala e angajatu' cuiva, ma gandesc). Da' suntem in plina fUtopie fiindca visu' meu cere romani adunati la un loc, dispusi sa faca ceva ca sa obtina in primul rind adevar si abia apoi, cu adevaru-n tescherea, decisi sa faca ce vor ei.

+Quote Post
Vizitator_jacobinmanpower.
mesaj Sep 4 2011, 10:07 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Pointed man @ Sep 4 2011, 06:20 AM) *
Da' daca turbaciunea de KameraMan filmeaza numa-n dreapta colo' unde-i prapastia adinca-adinca? N-ai zice ca lumea toata-i o prapastie? Aaaa, sa fie culti si intuitivi, zici? Pai de ce ar fi? Pe banii cui? Asa ca vin iar si spun: ii vreau onesti si platiti de mine si de altii ca mine care ne-am saturat de portia de adevar voiculesciana sau vintoasa sau pauneasca sau chiar teverista (cameramanu' ala e angajatu' cuiva, ma gandesc). Da' suntem in plina fUtopie fiindca visu' meu cere romani adunati la un loc, dispusi sa faca ceva ca sa obtina in primul rind adevar si abia apoi, cu adevaru-n tescherea, decisi sa faca ce vor ei.

ete-te bre, propusei si io pe timp de criza o schema tv restransa bazata pe voluntariat & constiinta individuala a prestatorilor, asezand-o pe fundamentul prezumtiei de nevinovatie, apai matale , bre conasule, esti cam piparat la minte si materialist convins, poi nu asa, hai sa vina aia cameramanii si sunetistii cu instrumentele d´casa, pe facatorii de emisiuni sa-i selectam noi, opinia publica, dintre cei ce se ofera voluntar, iar aia care dau licenta de emisie sa dea dovada si ei olecuta de oaresce altruism patriotic oferind o frecventa fratuita.
auzi bre, o asa teveliziune de tip miracolnetwork nici macar de sediu n-are nevoie, posteaza pe youtube din orice internet cafe sau de pe computerul domiciliar al facatorului, sau din pozitia stand ciucit cu laptopul dotat cu sticknet in cazul itirii unor brecknews, hahahaha!

hai bre ca nu-i dracu chiar asa de negru, daca rob cu rob noi ne unim si-l angrenam in schema data,pe raduku !

+Quote Post
Vizitator_Murphy.
mesaj Sep 4 2011, 12:09 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (radukku @ Sep 2 2011, 03:43 PM) *

Hotnews TV ar fi, ca si Hotnews.ro, o institutie media afiliata PDL, nicidecum obiectiva; ca atare, decat inca o televiziune partizana, mai bine lipsa; eu, in orice caz, ascult, privesc sau citesc multe posturi radio, tv si site-uri inainte de a trece informatiile prin filtrul judecatii mele; la final, evident, apare OPINIA, argumentata; nu altfel.

+Quote Post
Vizitator_Cu fara Barba Alba (pirat).
mesaj Sep 4 2011, 01:42 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (jacobinmanpower @ Sep 4 2011, 10:07 AM) *
ete-te bre, propusei si io pe timp de criza o schema tv restransa bazata pe voluntariat & constiinta individuala a prestatorilor, asezand-o pe fundamentul prezumtiei de nevinovatie, apai matale , bre conasule, esti cam piparat la minte si materialist convins, poi nu asa, hai sa vina aia cameramanii si sunetistii cu instrumentele d´casa, pe facatorii de emisiuni sa-i selectam noi, opinia publica, dintre cei ce se ofera voluntar, iar aia care dau licenta de emisie sa dea dovada si ei olecuta de oaresce altruism patriotic oferind o frecventa fratuita.
auzi bre, o asa teveliziune de tip miracolnetwork nici macar de sediu n-are nevoie, posteaza pe youtube din orice internet cafe sau de pe computerul domiciliar al facatorului, sau din pozitia stand ciucit cu laptopul dotat cu sticknet in cazul itirii unor brecknews, hahahaha!

hai bre ca nu-i dracu chiar asa de negru, daca rob cu rob noi ne unim si-l angrenam in schema data,pe raduku !

Degeaba-s voluntar daca n-am fata de ecran. Stiu oameni impecabili care, fiindca nu au fata de sticla (ecran, televiziune), ucid idei. Pot sa aiba oricata bunavointa, constructiile lor reale pot fi oricat de bune, cand apar pe sticla strica tot. Din cauza asta adevarul lor e chircit si neglijabil, URMATORUL VA ROG.
Deci, informatia trebuie sa vina de la un profesionist al comunicarii. Ca noi putem pe youtube, ca putem comunica pe bloguri, parca e prea putin (citesti bloguri? banuiesc ca da. stii ce impact au? sunt discutii intre cei care deja stiu in contextul in care eu vreau sa gandeasca cei multi care pot sa-si schimba viata si o schimba si pe a mea cu votul).
Mai vorbesti despre net. Toata presa se schimba, azi am vazut pe Brat.ro cum au scazut tirajele ziarelor de hartie, au ajuns mai nerentabile ca niciodata. Televiziunea isi va schimba si ea fata, insa nu chiar acum. Cand va ajunge televiziunea pe net si mai ales cum va ajunge? Greu de spus. Va fi oricum pe baza de publicitate. Va fi si mai greu sa atragi spre emisia-emisiunea ta multi oameni care nu vor depinde de curgerea cronologica a televiziunii cu program, ci isi vor putea alege dandiaconeala din 2 clicuri.
Voluntariat? Mai bine platesc. Muncesc unde ma pricep si sunt eficient si platesc un alt profesionist. Pentru banii mei vreau eficienta si onestitate.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 4 2011, 02:27 PM
Mesaj #25

Membru veteran

Citeaza (Murphy @ Sep 4 2011, 03:09 PM) *
Hotnews TV ar fi, ca si Hotnews.ro, o institutie media afiliata PDL, nicidecum obiectiva;

Hotnews Tv ar fi, ca si Hotnews.ro, un post de televiziune echilibrat si responsabil, dar pentru asta, asa cum s-a mai spus e nevoie de foarte multi bani. Greu de gasit oameni care sa doneze astfel de sume doar de dragul unei televiziuni obiective. In televiziuni se baga bani exact invers, ca sa ti le subordonezi.

+Quote Post
Vizitator_Jacobinmanpower.
mesaj Sep 4 2011, 02:38 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Cu fara Barba Alba (pirat) @ Sep 4 2011, 01:42 PM) *
Degeaba-s voluntar daca n-am fata de ecran. Stiu oameni impecabili care, fiindca nu au fata de sticla (ecran, televiziune), ucid idei. Pot sa aiba oricata bunavointa, constructiile lor reale pot fi oricat de bune, cand apar pe sticla strica tot. Din cauza asta adevarul lor e chircit si neglijabil, URMATORUL VA ROG.
Deci, informatia trebuie sa vina de la un profesionist al comunicarii. Ca noi putem pe youtube, ca putem comunica pe bloguri, parca e prea putin (citesti bloguri? banuiesc ca da. stii ce impact au? sunt discutii intre cei care deja stiu in contextul in care eu vreau sa gandeasca cei multi care pot sa-si schimba viata si o schimba si pe a mea cu votul).
Mai vorbesti despre net. Toata presa se schimba, azi am vazut pe Brat.ro cum au scazut tirajele ziarelor de hartie, au ajuns mai nerentabile ca niciodata. Televiziunea isi va schimba si ea fata, insa nu chiar acum. Cand va ajunge televiziunea pe net si mai ales cum va ajunge? Greu de spus. Va fi oricum pe baza de publicitate. Va fi si mai greu sa atragi spre emisia-emisiunea ta multi oameni care nu vor depinde de curgerea cronologica a televiziunii cu program, ci isi vor putea alege dandiaconeala din 2 clicuri.
Voluntariat? Mai bine platesc. Muncesc unde ma pricep si sunt eficient si platesc un alt profesionist. Pentru banii mei vreau eficienta si onestitate.

asa-i ca ti-a luat ochii ambalajele cu strilici si diferitele forme de caserole de prin mall-uri si supermarket?... mai ce tzantzos e rumanul, n-ar manca el un mar gustos si putin viermanos de pe taraba taranului ruman, tot la d´alea cauciucate de la supermarket il duce gandul ispitindu-l ambalajele.

well, well,well, hahahaha! pana nu complica rumanul situatiunile ipotetice, pana nu stufileaza el cadrul pre electiv-legislativ si pana nu gaseste el o hiba cat de mica acolo unde ea nici macar nu exista, nu se lasa, si, daca tot nu se lasa, si chiar daca nu exista,hiba, o inventeaza !...si tot ca el ramane stabilit, ca doar deh, rumanu-i roman si-i al mai cel !

ce-ai ma cu moaca cuiva, ce crezi ca moaca ta-i agreeata 100% in proportie de masa? hahaha ! tu nu pricipisi ca nu exista prezentator, stirist, analist , etc.samd ?

+Quote Post
Vizitator_piratu' Kaizoku.
mesaj Sep 4 2011, 02:51 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Jacobinmanpower @ Sep 4 2011, 02:38 PM) *
asa-i ca ti-a luat ochii ambalajele cu strilici si diferitele forme de caserole de prin mall-uri si supermarket?... mai ce tzantzos e rumanul, n-ar manca el un mar gustos si putin viermanos de pe taraba taranului ruman, tot la d´alea cauciucate de la supermarket il duce gandul ispitindu-l ambalajele.

well, well,well, hahahaha! pana nu complica rumanul situatiunile ipotetice, pana nu stufileaza el cadrul pre electiv-legislativ si pana nu gaseste el o hiba cat de mica acolo unde ea nici macar nu exista, nu se lasa, si, daca tot nu se lasa, si chiar daca nu exista,hiba, o inventeaza !...si tot ca el ramane stabilit, ca doar deh, rumanu-i roman si-i al mai cel !

ce-ai ma cu moaca cuiva, ce crezi ca moaca ta-i agreeata 100% in proportie de masa? hahaha ! tu nu pricipisi ca nu exista prezentator, stirist, analist , etc.samd ?

Constructia de aia-i ipotetica pentru ca nu-i constructie. Daca ar exista, nevoie n-ar fi de ea (ce mai para-doxa, oare si nemtii suedejii finlandejii isi pun asemenea intrebari?).
Da' sa stam oleaca strimb si sa vedem de unde germineaza spontan cameramanu' viermanos si ce impact ar avea. Da de ce sa ne mai intrebam ca kameramani youtubati deja exista si impactul lor...impactul lor...impactul lor? N-am auzit. Ma gandesc ca o fi ceva motiv. Asa ca as prefera sa platesc.
PS: moaca mea e anonima, nu se potriveste pe ecran.

+Quote Post
Sieglind
mesaj Sep 4 2011, 03:18 PM
Mesaj #28

Membru veteran

Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Citeaza (Uncle Sam @ Sep 4 2011, 02:27 PM) *
Hotnews Tv ar fi, ca si Hotnews.ro, un post de televiziune echilibrat si responsabil, dar pentru asta, asa cum s-a mai spus e nevoie de foarte multi bani. Greu de gasit oameni care sa doneze astfel de sume doar de dragul unei televiziuni obiective. In televiziuni se baga bani exact invers, ca sa ti le subordonezi.

Olandezii îşi construiesc un munte de 2000 m. Pentru că n-aveau.
La început părea ideea trăznită a unuia ... nici el nu credea în ea.
Şi?

+Quote Post
Sieglind
mesaj Sep 4 2011, 03:23 PM
Mesaj #29

Membru veteran

Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Citeaza (piratu' Kaizoku @ Sep 4 2011, 02:51 PM) *
PS: moaca mea e anonima, nu se potriveste pe ecran.

Daaaaaaaaa, unii dintre noi "se uită" la tv ca să vadă "moacele". laugh.gif laugh.gif laugh.gif

D'a naibii, i-aş alege pe ăia FĂRĂ!!!!!

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 4 2011, 04:39 PM
Mesaj #30

Membru veteran

Citeaza (Sieglind @ Sep 4 2011, 06:18 PM) *
Olandezii îşi construiesc un munte de 2000 m. Pentru că n-aveau.
Isi construiesc pe naiba. A facut unul o gluma, un fel de ce-ar fi daca am avea si noi un munte si lumea a inceput sa isi dea cu parerea.
Dar daca vorbim de cum functioneaza informarea prin televiziune, da, asa functioneaza. Iei visul unui om si il prezinti ca si cum gata, deja au inceput sa care pamant la viitorul munte.
Nu. Olandezii nu isi construiesc un munte.

Citeaza
La început părea ideea trăznită a unuia ... nici el nu credea în ea.
Şi?
Si este in continuare doar ideea traznita a unuia.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st February 2019 - 12:17 PM