IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Comune din jurul Bucurestiului, Unde sa ne mutam daca dorim sa ne mutam la curte pe langa Bucuresti?
Vizitator_ciucan ramona.
mesaj Oct 17 2011, 10:56 AM
Mesaj #151

Guests

domne eu stau in budeasa nu exista nici o comuna mai frumoasa, padure in stinga apa in dreapta,nu e trafic intens foarte aproape de pitesti doar 3 km este o zona de agrement si am si o vila de vinzare ,fara sa ma laud este una din cele mai frumoase zone ,eu o vind fiinca mai am o casa acolo ,sunt gaze tot ce va trebuie ,stau linga primarie ,politie ,dispensar ,farmacie ,politie ,biserica ,scoala si plaja ,super
Go to the top of the page

+Quote Post
Lauru
mesaj Nov 8 2011, 03:35 PM
Mesaj #152

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inscris: 8-November 11
Utilizatorul numarul: 30 013

Citeaza (danycleo @ Mar 12 2009, 12:14 PM) *
Buna tuturor,
As vrea sa va rog sa-mi spuneti si mie parerea voastra despre comunele din jurul Bucurestiului. Intentionez sa-mi cumpar o casa dar nu stiu exact unde sa o cumpar.
Cei care stati in aceste comune, puteti sa-mi spuneti va rog avantaje si dezavantajele statului acolo?
Multumesc frumos

Dar la Magurele/Ilfov nu s-a gandit nimeni? In primul rand este oras (vezi fonduri alocate de la buget), in al doilea rand este la doi pasi de Bucuresti. Eu personal am calculat: de la mine de acasa si pana la Intersectia Ghencea-Drumul Sarii-13 Septembrie sunt 11km. Transport in comun (RATB) exista regulat, la fel microbuze. Se afla intre actualul inel de centura si viitoarea Autostrada de centura (nu ma intrebati cand o vom avea pe cea din urma, dar cel putin proiectul exista). Exista gradinite, scoli, facultate (de Fizica).
Dezavantaje: nu prea.

+Quote Post
Vizitator_BIRSAN JAN.
mesaj Dec 29 2011, 02:19 PM
Mesaj #153

Guests

Citeaza (danycleo @ Mar 23 2009, 06:54 PM) *
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Eu muncesc in Bucuresti si m-ar interesa sa-mi fac o casa unde sa stau mereu. Intradevar ideal ar fi sa fie aproape de un metrou adica sa nu depind de masina prin Bucuresti caci cu toti stim cum e traficul blink.gif
O sa ma uit exact unde sunt comunele de care m-ati sfatuit mai sus smile.gif
Mai astept pareri wink.gif

////////////SALUT,As putea sa te ajut intr un fel ,nu te lua dupa cei ce stiu de toate ,de ex. in gradinari la 4 /5km de domnesti este si liniste si conditii si cel mai important ieftin drum bun curent ,cablu salubritate etc.

+Quote Post
Vizitator_casa ieftina.
mesaj Jan 5 2012, 03:42 PM
Mesaj #154

Guests

Daca ati reusit sa va gasiti terenul, va invitam sa discutam despre constructia unei case ecologice, cuper izolata, cu finisaje de calitate, la 28998 Euro cu TVA inclus, pret la cheie (structuri, instalatii, finisaje, incalzire, aparataj, ABSOLUT TOTUL INCLUS). Ma puteti contacta la office@casa-ieftina.ro

+Quote Post
Vizitator_VIORICA.
mesaj Jan 29 2012, 03:27 PM
Mesaj #155

Guests

Citeaza (marius @ Mar 25 2009, 09:51 PM) *
abia acum am vazut mesajul dvs si sunt interesat de cel putin 2 loturi. va rog dati-mi si mie un nr de telefon al persoanei cu parcelele din sabareni. mailul meu este /@yahoo.co.uk . va multumesc

Ce zici de com Berceni la 10 km de bucuresti? Eu am dat 11500 e pe 466 mp. Poate acum este un pic mai scump. Daca te intereseaza trimite un msg pe e-mail vios53@yahoo.co .Te pot pune in leg cu proprietarul fara nici o obligatie. Mi-am construiut aici o casa. Am curent, gazele sunt putin mai departe, dar daca se construiesc mai multe case se rezolva si asta. Oameni civilizati, liniste, Vrem vecini cat mai multi. Deaceea iti trimnit acest mesaj .
Poti sa ma intrebi si alte amanunte.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alina..
mesaj Jan 30 2012, 01:26 PM
Mesaj #156

Guests

Citeaza (Lauru @ Nov 8 2011, 03:35 PM) *
Dar la Magurele/Ilfov nu s-a gandit nimeni? In primul rand este oras (vezi fonduri alocate de la buget), in al doilea rand este la doi pasi de Bucuresti. Eu personal am calculat: de la mine de acasa si pana la Intersectia Ghencea-Drumul Sarii-13 Septembrie sunt 11km. Transport in comun (RATB) exista regulat, la fel microbuze. Se afla intre actualul inel de centura si viitoarea Autostrada de centura (nu ma intrebati cand o vom avea pe cea din urma, dar cel putin proiectul exista). Exista gradinite, scoli, facultate (de Fizica).
Dezavantaje: nu prea.

Dezavantaje in Magurele sunt multe:
1. strada Bucuresti - Magurele este cumplit de prosta cu gropi si mereu lucrari in constructie (tot canalizeaza de cativa ani de zile, apoi carpersc cu un asfalt aruncat in sila).
2. NU este nici un magazin decent in Magurele, cu preturi mai normale.
Nici in zona nu este nici un mare super market decat la 10 km distanta.
3. tigani cu gramada.
4. scoala + gradinita la nivelul uniei comune
5 . facultatea la nivelul anilor in care traim. in plus recomand: cine vrea sa faca fizica trebuie sa se gandeasca de 1000 de ori (proprie experienta).
6. reteaua electrica supraincarcata iarna pica frecvent
7. RATB circula fff rar, iar microbuzele sunt de o calitate indoielnica + aglomerate
8. mii de caini
9. accescul pe centura spre Dr Taberei + Militari + autostrada este infertal. se pot pierde ore in trafic.
Spre Berceni este mai bine ...dar mai departe la fel de mult se asteapta.
10. preturile la teren sunt ff mari la ce "facilitati" sunt.

In concluzie, Magurele trebuie ales cu mare bagare de seama.

+Quote Post
Vizitator_florins.
mesaj May 30 2012, 10:06 AM
Mesaj #157

Guests

S-a deschis si prima gradinita particulara in comuna Berceni (pe langa cele 2 de stat).

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 19 2012, 06:13 PM
Mesaj #158

Guests

Citeaza (florins @ May 30 2012, 10:06 AM) *
S-a deschis si prima gradinita particulara in comuna Berceni (pe langa cele 2 de stat).

Sa fie intr-un ceas bun si sa le/va mearga bine!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 8 2012, 06:09 PM
Mesaj #159

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 19 2012, 06:13 PM) *
Sa fie intr-un ceas bun si sa le/va mearga bine!

Super gradinita....mai rar asa!!!

+Quote Post
Vizitator_crisa24.
mesaj Sep 24 2012, 08:01 AM
Mesaj #160

Guests

Moara Vlasiei are tot ce iti trebuie, lac(pescuit cu plata), padure, magazine foarte dese si piete, brutarie, zona curata, liniste,aprope de Bucuresti, cu doua posibilitati de a ajunge, eu aici vreau sa locuiesc! wink.gif

+Quote Post
Vizitator_nicu cojan.
mesaj May 10 2013, 07:02 AM
Mesaj #161

Guests

am un teren in comuna frumusani , se iese prin popesti leordeni . pe teren este si o casa dar nu se poate locui in ea . are iesire la lac , curent electric , suprafata e de 1000 mp , iar pretul e de 20000 euro . nicu 0720499987

+Quote Post
Vizitator_kety.
mesaj Mar 20 2014, 08:05 AM
Mesaj #162

Guests

e frumos sa locuiesti la curte , intr-un mediu plin de verdeata si liniste , cui nu i-ar placea ? Dar...exista un Dar...nu oricine isi permite sa piarda timp si bani pana la locul de munca...asta in cazul daca locuiesti in afara Bucurestiului...succes tuturor...

+Quote Post
Vizitator_Michael Jackson.
mesaj Aug 16 2014, 04:54 PM
Mesaj #163

Guests

Citeaza (Vizitator_Cristina. @ Jun 1 2009, 09:08 AM) *
Incercati com. Chiajna in satele Rosu sau Dudu, garantez ca e superOK!!!

Pute a ... in Chiajna.

+Quote Post
Vizitator_NICA ROMICA.
mesaj Mar 8 2015, 06:56 AM
Mesaj #164

Guests

Buna tuturor,
As vrea sa va rog sa-mi spuneti si mie parerea voastra despre comunele din jurul Bucurestiului. Intentionez sa-mi cumpar o casa dar nu stiu exact unde sa o cumpar.
Cei care stati in aceste comune, puteti sa-mi spuneti va rog avantaje si dezavantajele statului acolo?
Multumesc frumos

+Quote Post
Mario666
mesaj Oct 1 2015, 08:19 PM
Mesaj #165

Nou venit
*

Inscris: 1-October 15
Utilizatorul numarul: 34 090

Buna tuturor,
Multumesc frumos

+Quote Post
Mario666
mesaj Oct 1 2015, 08:22 PM
Mesaj #166

Nou venit
*

Inscris: 1-October 15
Utilizatorul numarul: 34 090

Buna seara,
foarte interesant topicul,cel putin pt mine, avand in vedere faptul ca mi-am achizitionat un teren in communa 1Decembrie. Ma intereseaza sa stiu care ar fi avantajele si dezavantajele locuirii in aceasta localitate, transportul in comun, aglomeratia la orele de varf, birocratia.......

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Nov 29 2015, 08:44 AM
Mesaj #167

Guests

Buna ziua smile.gif ,
Multumesc celor ce au scris aici.
Caut si eu de ceva vreme 6-800mp cu deschidere decenta aproape de padure, utilitati minim curent electric la poarta si drum de acces pietruit, la o ora distanta cu masina fata de centru.
Zone de interes: de la Sabareni pana la Dascalu pe toata curbura aceea de arc de cerc.
Pentru mine vecinii sunt foarte importanti deci parerile celor ce locuiesc in aceste zone m-ar ajuta.

+Quote Post
Vizitator_Catalin.
mesaj Jan 4 2016, 09:09 AM
Mesaj #168

Guests

Salutare, incerc sa readuc la viata acest topic fiind foarte interesat de achizitionarea unei case in una dintre comunele din jurul Bucurestiului.

Momentan, am vizionat ceva locuinte in Domnesti si as vrea sa cunosc mai multe apropos de aceasta localitate. Stiu ca accesul nu este tocmai cel mai bun insa as fi interesat si de localitate si alte aspecte care vizeaza traiul aici, orice considerati ca ar fi relevant pentru cineva care se muta aici.

Multumesc si un an nou prosper!

+Quote Post
Vizitator_Geralt.
mesaj Feb 17 2016, 09:14 AM
Mesaj #169

Guests

Citeaza (Catalin @ Jan 4 2016, 09:09 AM) *
Salutare, incerc sa readuc la viata acest topic fiind foarte interesat de achizitionarea unei case in una dintre comunele din jurul Bucurestiului.

Momentan, am vizionat ceva locuinte in Domnesti si as vrea sa cunosc mai multe apropos de aceasta localitate. Stiu ca accesul nu este tocmai cel mai bun insa as fi interesat si de localitate si alte aspecte care vizeaza traiul aici, orice considerati ca ar fi relevant pentru cineva care se muta aici.

Multumesc si un an nou prosper!

Ca si preturi, casele din Domnesti sunt mai ieftine decat cele din majoritatea caselor de pe langa Bucuresti. Daca-ti place si te avantajeaza zona, este ok sa te muti.

+Quote Post
Geralt
mesaj Feb 23 2016, 07:43 AM
Mesaj #170

Nou venit
*

Inscris: 18-February 16
Utilizatorul numarul: 34 265

Citeaza (Geralt @ Feb 17 2016, 09:14 AM) *
Ca si preturi, casele din Domnesti sunt mai ieftine decat cele din majoritatea caselor de pe langa Bucuresti. Daca-ti place si te avantajeaza zona, este ok sa te muti.

Uite aici 2 ansambluri: http://www.dezvoltatorimobiliar.ro/ansambl.../ilfov/domnesti

+Quote Post
Vizitator_Neacaisa.
mesaj Feb 25 2016, 10:33 PM
Mesaj #171

Guests

salut!
am un coleg care sta in domnesti ->irishvilla. dimineata devreme face o ora pana in Pipera (D. Pompeiu) seara la intoarcere a facut si doua ore... spera sa se faca podul peste centura (sa se inceapa macar), asta e singurul dezavantaj.

eu ma uit la un complex intre Bacu si Joita, are cineva detalii despre traseu? am vazut ca sunt mai multe rute.
m-ar interesa si aspecte privind gradinite/scoli/magazine/farmacii...

+Quote Post
JJohnny
mesaj May 14 2016, 02:52 PM
Mesaj #172

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 14-May 16
Utilizatorul numarul: 34 498

Citeaza (Neacaisa @ Feb 25 2016, 10:33 PM) *
salut!
am un coleg care sta in domnesti ->irishvilla. dimineata devreme face o ora pana in Pipera (D. Pompeiu) seara la intoarcere a facut si doua ore... spera sa se faca podul peste centura (sa se inceapa macar), asta e singurul dezavantaj.

eu ma uit la un complex intre Bacu si Joita, are cineva detalii despre traseu? am vazut ca sunt mai multe rute.
m-ar interesa si aspecte privind gradinite/scoli/magazine/farmacii...

Salut,

Exista maxi taxi care vine la o ora si costa 5 lei pana la autogara militari, 1 farmacie , 7 magazine (unul este mai maricel).

Referitor la educatie este deplorabil , la nivelul unui sat. Exista scoala dar lasa de dorit + o gradinita construita recent dar nu este cine stie ce, copiii nu invata nimic si sunt la gramada mici cu mari. Tot in oras iti vei duci copilul sau in satele mai apropiate de oras ex.(chiajna, rosu), asa fac majoritatea care au venit din oras aici. Mai este o gradinita particulara intr-o vila , dar a fost inchisa de cateva ori din cauza epidemiilor.

Eu locuiesc de cativa ani in Bacu si acum vreau sa ma mut in oras ,ma gandesc cu groaza sa fac naveta timp de 10 ani cu copii pana se fac mari sa mearga singuri la scoala, nu mai zic de nametii care se fac iarna la padure, abia se misca cu deszapezitul, au fost 2 ierni in care nu am iesit de aici. Drumul de 15 - 20 de min care il faci vara cu masina pana in oras, iarna il faci intr-o ora ,daca este deszapezit.

Referitor la urgente, salvarea vine de la Bolintin , unde te si duce , nu vreau sa vezi spitalul ala .... , pe noi ne-a ferit dumnezeu.

+Quote Post
Vizitator_Neacaisa.
mesaj May 22 2016, 04:00 PM
Mesaj #173

Guests

Citeaza (JJohnny @ May 14 2016, 02:52 PM) *
Salut,

Exista maxi taxi care vine la o ora si costa 5 lei pana la autogara militari, 1 farmacie , 7 magazine (unul este mai maricel).

Referitor la educatie este deplorabil , la nivelul unui sat. Exista scoala dar lasa de dorit + o gradinita construita recent dar nu este cine stie ce, copiii nu invata nimic si sunt la gramada mici cu mari. Tot in oras iti vei duci copilul sau in satele mai apropiate de oras ex.(chiajna, rosu), asa fac majoritatea care au venit din oras aici. Mai este o gradinita particulara intr-o vila , dar a fost inchisa de cateva ori din cauza epidemiilor.

Eu locuiesc de cativa ani in Bacu si acum vreau sa ma mut in oras ,ma gandesc cu groaza sa fac naveta timp de 10 ani cu copii pana se fac mari sa mearga singuri la scoala, nu mai zic de nametii care se fac iarna la padure, abia se misca cu deszapezitul, au fost 2 ierni in care nu am iesit de aici. Drumul de 15 - 20 de min care il faci vara cu masina pana in oras, iarna il faci intr-o ora ,daca este deszapezit.

Referitor la urgente, salvarea vine de la Bolintin , unde te si duce , nu vreau sa vezi spitalul ala .... , pe noi ne-a ferit dumnezeu.

Salut,

Multumesc pentru info, intre timp am rezervat un apartament in Titan, am considerat ca nu-i momentul sa ne mutam in afara Bucurestiului exact din cauza celor prezentate si de tine. Cine are parinti pensionari si disponibili sa se deplaseze toata ziua in interesul copiilor cred ca s-ar descurca.
Asa, cu un program de la 09:00 la Doamne ajuta 18:00, ar fi fost extrem de dificil.

Multumesc! Sanatate si spor!

+Quote Post
Vizitator_Iuliana D.
mesaj Jun 7 2018, 12:29 PM
Mesaj #174

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 3 2009, 09:59 PM) *
Ai dreptate, Magda, desi, viziunea ta este un pic mai sumbra si mai "scumpa" decat vad eu realitatea in Berceni.
1. As incepe cu pretul, caci aici zona Berceni-Vidra e pe departe cea mai convenabila varianta din tot ce exista ca oferta pe piata terenurilor cu acces rapid la metrou, la linia de centura si la intrarea in Bucuresti.
Daca vrei teren chiar in zona de vile numita Cartierul Nou, adica la 5 minute de mers cu masina pina la prima statie de metrou (atata se face dimineata, la plecarea spre serviciu), pretul este intr-adevar pana in 100 euro/m2, dar, daca te duci sa cauti teren la iesirea din Berceni si intrarea in Vidra (asta este la 15 minute distanta de metrou), deja exista preturi si la 16 euro/ms si chiar sub nivelul asta - dovada: site-ul postat de cineva chiar un pic mai sus (www.okazii.ro). Oricum sunt atatea agentii si particulari in zona care vand ca nu exista copacii liberi de cate anunturi am vazut in zona lacului Mamina :lol: . Un lucru bun este si faptul ca se pot cumpara si lotu mari, de 1000m2 la de la 16.000 euro.

2. Povestea cu zona verde ma face sa rad, sa fim seriosi, multi vad ca mentioneaza asta, dar, de fapt, zona verde o pot crea chiar cei care isi fac casele cu curti si gradini, fiecare isi planteaza pina la urma pomi si flori in curte, deci depinde de noi sa ne facem zona verde. Si Vidra are si ea padure.

3. Iesirea la centura este de mare importanta pe viitor, veti vedea, se vor schimba lucrurile in bine cu timpul iar cei cu acces la centura vor fi avantajati.
4. Canalizarea este in lucru in ambele comune, Berceni si Vidra. Deci, va exista cu siguranta.
5. Soseaua este foarte buna de la Aparatori, IMGB si mai departe, au refacut-o anul trecut.
6. Traficul este aglomerat in anumite intervale de timp exact ca peste tot; dar cu timpul inveti sa stii cind sa circuli sa eviti aglomeratia - oricum, fata de alte zone si iesiri din Bucuresti, chiar e o portiune mica - distanta pana la metrou cat e de fapt, 5-8 km, nu?

Mai sunt avantaje de care poate unii au nevoie: exista vreo 4 gradinite, 2 scoli, din cate stiu eu - dar la capitolul asta iarasi nu conteaza pentru ca cine vrea sa dea copilul in oras, il duce cu masina fiind foarte aproape de Bucuresti.
De cumparaturi nu mai zic, ca in drum spre casa te poti opri la hipermarketuri, fara sa treci prin oras sau sa te abati prea mult din drum. Si, Slava Domnului ca ai de unde alege sa faci cumparaturi, bani sa ai...
Apoi, este padurea Comana la cativa Km, ARgesul, de asemenea. Iar Berceniu-Vidra are salba aia de lacuri - vara vezi multi oameni la gratare pe marginea lacurilor. Exista si manastirea Vidra tot acolo.
O seara buna tuturor.

Buna ziua,

Am fost in zona comunei Berceni exact acum 2 zile si am traversat centura la ora de varf. Eu cred ca e aglomerat dar nu ingrozitor de aglomerat.
Am vizionat case in cartierul nou care este la 4.5 km de IMGB. Casele sun OK in zona.
Eu am o singura dilema. Gasesc tot felul de petitii si mesaje pe diverse forumuri referitoare la mirosul din comuna Berceni. Va rog daca cineva locuieste acolo de macar 1 an de zile(sa prinda o vara si o iarna) sa-mi spuna daca in zona cartierului nou aerul este poluat de groapa de gunoi.
Va sunt recunoscatoare. Multumesc.

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Sep 6 2018, 10:03 AM
Mesaj #175

Guests

Am gasit aceasta oferta imobiliara in Orasul Pantelimon. Ce parere aveti ?
nu mai fac reclama, zau

+Quote Post
silvia30
mesaj Oct 3 2018, 02:12 PM
Mesaj #176

Nou venit
*

Inscris: 3-October 18
Utilizatorul numarul: 36 726

Imi spuneti si mie va rog cum e cu internetul in Joita ? Ma mut luna viitoare si am tot cautat pe internet dar nu am gasit nimic concret.Stiti ce companie ofera fibra optica si cu ce vitezxa maxima ?? Multumesc mult wink.gif

+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th November 2018 - 12:54 AM