IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  « < 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce facem cu pisicile de cartier?
Vizitator_Cristin.
mesaj Jul 30 2009, 08:38 AM
Mesaj #181

Guests

Agresivitatea presupune integrarea emotiilor de semn negativ (de discordanta sau de respingere a obiectului) într-un pattern de actiune distructiva. În plan filogenetic, agresivitatea se constituie într-un montaj instinctual, care împinge la atac. Cel mai pregnant ea se afirma la animalele de prada, pentru care atacul, agresiunea devin principalul mijloc de dobândire a conditiilor necesare existentei, în primul rând, al hranei. La acest nivel, agresivitatea se leaga de satisfacerea unor stari de necesitate reale, iar emotia initiala de furie, asociata comportamentului de atac, cedeaza locul starii de satisfactie, de placere, pe masura ce obiectul agresiunii este luat în stapânire. La om, sub influenta normelor si îngradirilor de ordin cultural, moral, agresivitatea este împinsa în plan secundar si exprimarea ei devine conditionata. Totusi, ca impuls primar, de natura instinctual – inconstienta, ea intra în sfera afectiva a oricarei persoane. Gradul de intensitate si pragurile ei de activitate difera însa, in limite foarte largi, de la un individ la altul. Se delimiteaza, astfel, tipul agresiv de personalitate, caracterizat prin atitudinea emotionala rejectiva, irascibilitate, tendinta de riposta la prezenta si manifestarile celorlalti cu duritate si prin încercarea de a-si satisface interesele prin forta. Agresivitatea este o stare afectiva reactiva prin care se exacerbeaza propriile interese si valoarea propriului Eu, asociindu-se cu egocentrismul si cu convertirea influentelor sau actiunilor celor din jur în amenintari la adresa propriei persoane. Ea este activata si sustinuta adesea de rautate si ura. (Acestea din urma se pot mentine si în stare pasiva, fara sa duca la incitarea unor comportamente agresive: pot urî pe cineva fara a trece la amenintari sau la actiuni de lezare morala sau fizica).
Agresivitatea nu se manifesta numai în plan actional – comportamental, ci si verbal, limbajul oral, în acest caz, al persoanei agresive abundând în expresii amenintatoare, provocatoare, jignitoare.
Intensitatea agresivitatii si a trairilor specifice se amplifica semnificativ în cadrul multimii, ca si bucuria, de altfel, gratie fenomenului de contagiune si întarire reciproca între membrii grupului.
În sfera intensitatii emotiilor actioneaza legea sumatiei: din intensitati individuale initial scazute se ajunge la o emotie colectiva de intensitate sporita (ceea ce nu se întâmpla în cazul inteligentei, de pilda).
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_tinichea.
mesaj Jul 30 2009, 01:31 PM
Mesaj #182

Guests

Citeaza (Laura @ Jul 10 2008, 07:41 AM) *
La mine in cartier sunt din ce in ce mai multe pisici vagaboante. In curtea blocului nostru am vazut sapte sau opt in ultimele luni si la fel se intampla si prin celelalte gradini. Cele mai multe sunt slabanoage si jigarite de le numeri coastele. Unele au cicatrici de la luptele dintre ele. Nu se poate face ceva pentru ele? Nu exista niste adaposturi si pentru pisici in Bucuresti? Cele mai multe sunt absolut inofensive si blande. Daca ar putea fi deparazitate si li s-ar acorda ingrijire o luna sunt sigur ca s-ar gasi persoane care sa le adopte. Ce putem face pentru ele?

LE FACI PE TOATE PACHET SI LE EXPORTI IN CHINA, ASA SCAPI DE ELE SI FACI ROST SI DE BANI.

+Quote Post
Vizitator_imi pasa.
mesaj Aug 4 2009, 09:56 AM
Mesaj #183

Guests

in loc sa va lamentati pe forum si sa gasiti solutii "inteligente" si "civilizate" mai bine ati dona cei 2% adaposturilor si fundatiilor care se ocupa de animalele abandonate, le sterilizeaza, le trateaza, le pregatesc pentru adoptie.

din donatii functioneaza si politia animalelor SPCA, cei pe care ii vedeti pe Animal Planet, chiar aia sunt tampiti si voi cei care sunteti pt exterminarea in masa, voi sunteti aia destepti? de ce la altii se poate si la noi nu.
daca voi nu puteti avea grija de un animal, ajutati pe cei care chiar fac ceva, dar nu au fonduri destule, se zbat sa reziste cum pot.

+Quote Post
Vizitator_si mie imi pasa.
mesaj Aug 4 2009, 11:11 AM
Mesaj #184

Guests

Citeaza (imi pasa @ Aug 4 2009, 09:56 AM) *
in loc sa va lamentati pe forum si sa gasiti solutii "inteligente" si "civilizate" mai bine ati dona cei 2% adaposturilor si fundatiilor care se ocupa de animalele abandonate, le sterilizeaza, le trateaza, le pregatesc pentru adoptie.

din donatii functioneaza si politia animalelor SPCA, cei pe care ii vedeti pe Animal Planet, chiar aia sunt tampiti si voi cei care sunteti pt exterminarea in masa, voi sunteti aia destepti? de ce la altii se poate si la noi nu.
daca voi nu puteti avea grija de un animal, ajutati pe cei care chiar fac ceva, dar nu au fonduri destule, se zbat sa reziste cum pot.

ai dreptate, nici noi generatorii acestor situatii nu facem nimic, nimic ptr. ele. citi dintre noi au dat cei 2 % din impozitul pe salariu ptr. ajutorarea animalelor strazii?? oamenii astia fac multe,ingrijesc animale amarite , le trateaza, le fac operatii grele si costisitoare dar cu ajutorul unor putini dintre noi. Sa nu ne mai miram si sa mai miscam si noi un deget.
asteptam mereu sa rezolve altii toate problemele, dar ce facem noi personal nu ne intereseaza.
animalele astea depind de noi, noi le-am domesticit si noi trebuie sa le hranim, ele nu inteleg de ce trebuie sa se apere de oameni, ele stiu sa ofere dragoste neconditionat, atat.

+Quote Post
Vizitator_ana.
mesaj Sep 7 2009, 10:28 AM
Mesaj #185

Guests

Citeaza (si mie imi pasa @ Aug 4 2009, 11:11 AM) *
ai dreptate, nici noi generatorii acestor situatii nu facem nimic, nimic ptr. ele. citi dintre noi au dat cei 2 % din impozitul pe salariu ptr. ajutorarea animalelor strazii?? oamenii astia fac multe,ingrijesc animale amarite , le trateaza, le fac operatii grele si costisitoare dar cu ajutorul unor putini dintre noi. Sa nu ne mai miram si sa mai miscam si noi un deget.
asteptam mereu sa rezolve altii toate problemele, dar ce facem noi personal nu ne intereseaza.
animalele astea depind de noi, noi le-am domesticit si noi trebuie sa le hranim, ele nu inteleg de ce trebuie sa se apere de oameni, ele stiu sa ofere dragoste neconditionat, atat.

daca vrem putem face cate ceva

http://www.orasulanimalelor.ro/maratonul-s...-13-septembrie/

+Quote Post
Vizitator_ioana.
mesaj Sep 29 2009, 07:53 PM
Mesaj #186

Guests

Nu sunt o baba si totusi hranesc o pisica din fata blocului pentru simplu fapt ca imi este mila de ea, sincer nici nu imi plac pisicle in mod special, dar totusi nu le-as omora, otravi, etc. Am intrat accidental pe acest forum, cautand un cabinet veterinar pentru a castra acea pisica din fata blocului, ca sa nu faca alti o mie de pui care cine stie cum vor ajunge pe strazi, tot din spimplu fapt ca imi este mila. DA, este adevarat nu ar trbeui sa stea pe strazi, cred ca in privinta asta suntem toti de acord, dar nici nu inteleg cum puteti spune ca ar trebui omorati si mai ales cum va puteti exprima cu atata nonsalanta ideea ca asa ar fi in alte tari. Mai intai documentati-va si dupa aia vorbiti, ca vad ca e o caracteristica specifica romanului de a vorbi de plictiseala sau de prea multa prostie. In alte tari sunt fundatii, adaposturi, lumea chiar adopta animale si au grija de ele, sunt legi si amenzi usturatoare pentru cei care le maltrateaza, ca sa numai zic de omorat. Tanjiti dupa Occident, pai nu sunteti in stare nici macar sa va dati seama de ce inseamna lege. Acealege care interzicea eutanasiatul o interzicea oricui nu numai autoritatilor, deci ideea e ca e ilegal sa le omorati ca asa e in occident acolo unde fugiti merue in vacante si va simtiti f bine.

+Quote Post
Vizitator_catalina.
mesaj Sep 29 2009, 08:20 PM
Mesaj #187

Guests

Citeaza (ioana @ Sep 29 2009, 07:53 PM) *
Nu sunt o baba si totusi hranesc o pisica din fata blocului pentru simplu fapt ca imi este mila de ea, sincer nici nu imi plac pisicle in mod special, dar totusi nu le-as omora, otravi, etc. Am intrat accidental pe acest forum, cautand un cabinet veterinar pentru a castra acea pisica din fata blocului, ca sa nu faca alti o mie de pui care cine stie cum vor ajunge pe strazi, tot din spimplu fapt ca imi este mila. DA, este adevarat nu ar trbeui sa stea pe strazi, cred ca in privinta asta suntem toti de acord, dar nici nu inteleg cum puteti spune ca ar trebui omorati si mai ales cum va puteti exprima cu atata nonsalanta ideea ca asa ar fi in alte tari. Mai intai documentati-va si dupa aia vorbiti, ca vad ca e o caracteristica specifica romanului de a vorbi de plictiseala sau de prea multa prostie. In alte tari sunt fundatii, adaposturi, lumea chiar adopta animale si au grija de ele, sunt legi si amenzi usturatoare pentru cei care le maltrateaza, ca sa numai zic de omorat. Tanjiti dupa Occident, pai nu sunteti in stare nici macar sa va dati seama de ce inseamna lege. Acealege care interzicea eutanasiatul o interzicea oricui nu numai autoritatilor, deci ideea e ca e ilegal sa le omorati ca asa e in occident acolo unde fugiti merue in vacante si va simtiti f bine.

si in Romania sunt fundatii, adaposturi, etc. problema e ca activistii nu-si fac treaba ...
si apoi, daca tot nu e voie exterminare prin eutanasiere, de ce sa nu incerce oamenii exterminarea fara eutanasiere (glont, spanzuratoare, otravire, lapidare, drujba, topoare, sabii, etc.) ?

+Quote Post
Vizitator_Sebastian.
mesaj Sep 30 2009, 08:16 AM
Mesaj #188

Guests

Citeaza (Bogdan @ Aug 19 2008, 07:29 PM) *
ma adresez celor care sunt impotriva pisicilor vagaboande, ce naiba aveti cu ele????? Va deranjeaza ca miauna la ferestrele voastre si nu va intarata prostia vecinilor si a celor care fac galagie in strada....(masini, motoare, claxoane la 12 noaptea......)????? Sunteti cu vaca, sau mai rau, va invadeaza spatiul privat.......? Ar fi frumos sa fie si la noi politia animalelor.... Nu mai am nimic de zis, traim in romania si ne-o meritam...

Nu pot sa ma abtin in a-mi spune parerea...Am vazut tot felul de pareri, unele de-a dreptul deplasate...Adevarul este ca NOI, OAMENII, purtam vina pentru tot ceea ce acum ni se pare "insuportabil", "nefiresc", "enervant", etc.
Faptul ca unii urasc animalele, iar altii le iubesc, tine de natura, educatia si constiinta fiecaruia.
Daca exista caini si pisici, in exces, se datoreaza din nou interventiei noastre. Asa zisii iubitori de animale, le abandoneaza pe strazi, doar pentru ca "moftul" de a avea un animal de casa a durat prea putin. Nu am cuvinte sa caracterizez astfel de oameni.
Acum, ne-am trezit ca nu mai suportam miorlaituri, ne umplem de purici sau suntem fugariti de nu stiu ce caini vagabonzi...Stiti ceva ? Aceste lucruri sunt prea blande pentru a putea compensa raul pe care il facem animalelor!! Daca acestea ar putea vorbi, daca ar putea sa-si spuna off-ul, credeti-ma ca n-ati avea nicio replica, stimati cetateni care v-ati saturat de prezenta animalelor de casa, in preajma voastra!
Pisicile care miorlaie, va deranjeaza?? V-ati gandit vreodata ca face parte din comportamentul animalului? Voi nu deranjati pe nimeni? Si nu trebuie sa miorlaiti pentru asta...
Va musca cainii? Trebuie sa stiti ca aceste animale sunt mult mai inteligente decat multi dintre noi...Lasat-i in pace, nu va invatati copii sa-i chinuie si veti vedea ca nu va vor deranja...Daca nu puteti sa le oferiti afectiune, hrana sau apa, nu va mai mirati ca si-o vor cauta singuri..Trebuie sa supravietuiasca in jungla creata de om!
Ar trebui sa va folositi intelectul in a intelege fenomenul si a lua masuri ca lucrurile sa intre pe un fagas normal...De asta suntem "animale superioare"...Se pare ca numai cu vorba...
Imprastie boli? Asa este...Doar ca noi, inteligentii, ar trebui sa stim ca exista apa si sapun, vaccinuri si metode prin care putem sa ne ferim...Dar nu suntem in stare nici sa ne ferim de propriile noastre boli!
Acest fenomen despre care vorbim, exista peste tot in lume! Dar, diferenta intre noi si restul lumii este data de nivelul la care am ajuns sa-l intelegem si sa-l controlam...
Mai avem mult de asteptat ....
Sper ca inteligenta acestor vietuitoare care au avut nesansa sa se nasca in preajma noastra, sa gaseasca o cale prin care sa ne evite...In scurt timp, ne vom lauda poate cu un lucru inedit...Vom schimba comportamentul unor vietuitoare care, de cand le-a creat Dumnezeu pe Pamant, au fost "cei mai buni prieteni ai omului"!

+Quote Post
corect
mesaj Sep 30 2009, 10:21 AM
Mesaj #189

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Sebastian @ Sep 30 2009, 08:16 AM) *
Nu pot sa ma abtin in a-mi spune parerea...Am vazut tot felul de pareri, unele de-a dreptul deplasate...Adevarul este ca NOI, OAMENII, purtam vina pentru tot ceea ce acum ni se pare "insuportabil", "nefiresc", "enervant", etc.
Faptul ca unii urasc animalele, iar altii le iubesc, tine de natura, educatia si constiinta fiecaruia.
Daca exista caini si pisici, in exces, se datoreaza din nou interventiei noastre. Asa zisii iubitori de animale, le abandoneaza pe strazi, doar pentru ca "moftul" de a avea un animal de casa a durat prea putin. Nu am cuvinte sa caracterizez astfel de oameni.
Acum, ne-am trezit ca nu mai suportam miorlaituri, ne umplem de purici sau suntem fugariti de nu stiu ce caini vagabonzi...Stiti ceva ? Aceste lucruri sunt prea blande pentru a putea compensa raul pe care il facem animalelor!! Daca acestea ar putea vorbi, daca ar putea sa-si spuna off-ul, credeti-ma ca n-ati avea nicio replica, stimati cetateni care v-ati saturat de prezenta animalelor de casa, in preajma voastra!
Pisicile care miorlaie, va deranjeaza?? V-ati gandit vreodata ca face parte din comportamentul animalului? Voi nu deranjati pe nimeni? Si nu trebuie sa miorlaiti pentru asta...
Va musca cainii? Trebuie sa stiti ca aceste animale sunt mult mai inteligente decat multi dintre noi...Lasat-i in pace, nu va invatati copii sa-i chinuie si veti vedea ca nu va vor deranja...Daca nu puteti sa le oferiti afectiune, hrana sau apa, nu va mai mirati ca si-o vor cauta singuri..Trebuie sa supravietuiasca in jungla creata de om!
Ar trebui sa va folositi intelectul in a intelege fenomenul si a lua masuri ca lucrurile sa intre pe un fagas normal...De asta suntem "animale superioare"...Se pare ca numai cu vorba...
Imprastie boli? Asa este...Doar ca noi, inteligentii, ar trebui sa stim ca exista apa si sapun, vaccinuri si metode prin care putem sa ne ferim...Dar nu suntem in stare nici sa ne ferim de propriile noastre boli!
Acest fenomen despre care vorbim, exista peste tot in lume! Dar, diferenta intre noi si restul lumii este data de nivelul la care am ajuns sa-l intelegem si sa-l controlam...
Mai avem mult de asteptat ....
Sper ca inteligenta acestor vietuitoare care au avut nesansa sa se nasca in preajma noastra, sa gaseasca o cale prin care sa ne evite...In scurt timp, ne vom lauda poate cu un lucru inedit...Vom schimba comportamentul unor vietuitoare care, de cand le-a creat Dumnezeu pe Pamant, au fost "cei mai buni prieteni ai omului"!

Te rog sa definesti acest "peste tot in lume" pentru ca eu nu am vazut animale abandonate prin capitalele altor tari.
Si nu cred ca acolo in cazul in care sunt abandonate animale si nu li se gaseste stapan li se da drumul inapoi pe strada.

+Quote Post
Vizitator_Le Marche-Arrière.
mesaj Sep 30 2009, 10:44 AM
Mesaj #190

Guests

Citeaza (corect @ Sep 30 2009, 10:21 AM) *
Te rog sa definesti acest "peste tot in lume" pentru ca eu nu am vazut animale abandonate prin capitalele altor tari.
Si nu cred ca acolo in cazul in care sunt abandonate animale si nu li se gaseste stapan li se da drumul inapoi pe strada.

stapanii le sterilizeaza (cei mai multi dintre ei), asa ca nu se depaseste decat rar capacitatea adaposturilor de a prelua animalele abandonate intern!
in adaposturile din lumea civilizata (este o adevarata retea functionala, bazata pe donatii si voluntariat) sunt sute de mii de animale fara stapan salvate din tarile fostului bloc sovietic, turcia sau spania. nu mai pun la socoteala cate adoptii din astfel de tari se fac in elvetia, germania, belgia sau austria..
eutanasierea (care respecta intr-adevar definitia termenului) e permisa numai in anumite cazuri, clar reglementate prin lege. procedura este strict controlata. decizia se ia de catre o comisie formata din veterinar, de multe ori un psiholog specializat pe analiza comportamentala a animalelor, reprezentanti ai protectiei animalelor, ai societatii civile si ai adapostului in care a fost adus/tinut animalul respectiv. eutanasierea propriu-zisa nu poate fi efectuata decat de catre un medic veterinar avizat!
eutanasierea in RO se facea prin impuscare cu bolt sau gazare, dupa ce animalele erau in prealabil adunate in masa, ingramadite in diverse lagare ale mortii si lasate sa rabde de sete si de foame saptamani intregi.

+Quote Post
Vizitator_Sebastian.
mesaj Sep 30 2009, 01:36 PM
Mesaj #191

Guests

Citeaza (corect @ Sep 30 2009, 10:21 AM) *

Prin acest "peste tot in lume", am vrut sa spun ca fenomenul prin care pisicile sau cainii se inmultesc, exista pretutindeni. Diferenta este ca, in tarile civilizate, fenomenul este sub control. In primul rand, cetateanul respectiv are un anumit nivel de educatie, pe urma exista institutii care se ocupa cu tinerea sub control, observatie, etc., exista legi care reglementeaza aspectul (legi care se si aplica), nu ca la noi....
Sunt convins ca, in urma cu 50-60 de ani, in tarile despre care vorbim au existat caini sau pisici comunitare...Ideea este ca fenomenul a inceput sa fie controlat. Din pacate, ne despart multi ani de civilizatie pana s-ajungem la nivelul lor de-acum...N-ai cu cine...
Suntem campioni in lamentari, in cruzime fata de animale, in ignorarea si incalcarea legilor. in a arunca vina pe oricine altcineva chiar si pe niste biete animale...

+Quote Post
Vizitator_ana.
mesaj Sep 30 2009, 01:38 PM
Mesaj #192

Guests

Citeaza (ioana @ Sep 29 2009, 07:53 PM) *

puteti apela la cabinetul adapostului din Baneasa sectorul 1, fac sterilizari gratuite, sunati pt programare la 021 233 05 27

+Quote Post
Vizitator_dark.
mesaj Dec 22 2009, 10:11 PM
Mesaj #193

Guests

Sa lasati pisicile in pace ! In special idiotii aia care arunca mancare de la balcon pentru cainii care latra non stop , luatii in casa in plm de tampitzi ! asa ar trebui ,daca tot le dati mancare,nu sa ii lasati pe strada sa rp pl la toata lumea . Se ignora , yep k domnu' primar merge cu masina si asa'si are curu' protejat si la fel si alti importanti din orasul vostru . Toata lumea iese cu javrele la plimbare , fiti cu ochii pe ele k s'ar putea sa ies si eu cu sarpele .

+Quote Post
Vizitator_ghidulocatarului.
mesaj Jan 4 2010, 08:16 PM
Mesaj #194

Guests

dar ce ne facem noi cu maidanezii... ca s-au inmultit si s-au format in haite

e adevarat... noi nu putem face nimic... tot primaria trebuie sa ia taurul de coarne...

ce va propun domnule primar ?! ...

sa licitati serios pentru o campanie de sterilizare a tuturor cainilor ... va fi un efort financiar mai mare la inceput, dar apoi nu mai avem treaba...iar in 10 ani chiar o sa fie un oras mai linistit...

cred ca si dvs. va doriti asta, si nu ca angajatii publitrans sa dea peste saracii caini, sa ii schilogeasca.

si inca ceva.... constat ca nu aveti un consilier pe astfel de probleme.

+Quote Post
Vizitator_Mizerabilu'.
mesaj Jan 4 2010, 08:50 PM
Mesaj #195

Guests

Citeaza (geo @ Jul 17 2009, 08:26 AM) *
Buna,

Sper sa nu dati cu pietre. Eram mari iubitori de animale pana acum 4 ani cand, ne-a placut foarte mult o casa (pe care am si cumparat-o), fara sa ne uitam de 100 de ori la vecinii de la calcan. Singurii imputiti de pe strada noastra, minunata dealtfel. Au cateva zeci de pisici, 10 caini, arici, animale chinuite, tinute intr-un jeg de nedescris. Vecinii de peste gardul lor au copiat moda, astfel incat noi nu ii putem aerisi camera fetitei, si nu putem sta in partea din spate a propriei noastre curti. Mirosurile sunt greu suportabile, iar dimineata gasim in curte fecale, smocuri de par si...pisici dormind prin fiecare colt al curtii. Orice piscina ori jucarie gonflabila rezista maxim 2 zile, cutia cu nisip a fetitei noastre (de 3 ani) este acoperita si ne temem mereu de cine stie ce boli. Curtea noastra arata superb dar...ce folos? Au fost la noi fel de fel de trimisi ai Organelor Statului, fiecare ne-a compatimit si ne-a cerut apa rece dupa vizita in curtea vecinilor dar toti mi-au spus acelasi lucru :"Nu avem legislatie in acest sens!"
sa mai spun ca foarte multi mi-au sugerat ca singura solutie otravirea? Nu vreau sa fac pacate dar nici sa-mi cresc copii intr-un mediu mizerabil, din cauza unor animale...cu doua picioare. Pt. ca pisicile, cainii,aricii etc n-au nicio vina.
Am auzit ca muzica subliminala ar indeparta animalele definitiv, dar unde gasesc asa ceva? Multumesc.

amice , situatia ta e disperata . Solutia e sa cumperi un aparat profesional cu ultrasunete pentru alungat sobolanii din silozuri . Uite pentru inceput un link insa nu ma pricep , deci cerceteaza singur .
http://www.germanelectronics.ro/conrad.php...CFY1_3godIDLE_A

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 5 2010, 02:20 PM
Mesaj #196

Guests

Citeaza (Laura @ Jul 10 2008, 08:11 AM) *
Da, tu esti probabil ala care isi asmute Rotwaillerul pe ele de plictiseala. Daca ai avea curaj intr-o zi sa iei 5 minute in brate o pisica de pe strada, poate ca ai incepe sa gindesti altfel.

Daca stai la casa, iti recomand ori un caine bun ori o pusca cu aer comprimat sau arbaleta. Fun si in acelasi timp necesar, sunt iubitor de animale si am un catel pe care il ingrijesc daca autoritatile nu fac nimic pentru a anihila aceste focare de microbi purici si boli fiecare sa-si aiba grija de ograda. Propun sezon deschis la caini si pisici vagaboante.

+Quote Post
Vizitator_diana.
mesaj Jan 7 2010, 01:33 PM
Mesaj #197

Guests

Citeaza (anti-caini-&-pisici @ Jul 10 2008, 09:49 PM) *
pfff....si de unde au aparut matele astea oare? va zic eu: de la niste iubitori de animale care le-au abandonat pe strada wink.gif .
si cea mai buna metoda de a rezolva problema lor: reales Basescu primar >:)
si de ce ar trebui sa iau o mata din aia in brate sa imi schimb parerea despre ele? si sa le dau de mancare?sa le dea aia de le-au abandonat pe strada.... mai bine dau banii aia de mancare pentru un copil sarman wink.gif . cand o sa fie rezolvata problema tuturor copiilor orfani de exemplu , cand o sa avem un sistem de educatie normal in romania..cand etc etc etc. atunci sa aduceti in discutie problema pisicilor si a cainilor vagabonzi.
pana atunci lucrul asta suna a: tara arde si baba se piaptana smile.gif
eu stiu una si buna: cand vin de la servici noaptea vreau sa dorm nu sa aud tipete de caini si pisici toata noaptea si sa imi fie frica ziua sa nu care cumva sa imi muste vreun caine vagabond copilul pe strada! daca nu pot fi omorati atunci castrati si gata sa stiu ca macar in timp or sa dispara!

ps: stiu stiu..sunt un barbar , un om fara educatie etc etc etc (NOT!)dar sa va zic eu ceva: cei care o tin in sus si in jos cu drepturile animalelor etc etc nu sunt decat niste oameni care nu sunt capabili sa aiba niste relatii normale cu semenii lor si ii inlocuiesc cu niste animale ca doar cu alea e mai usor: le dai mancare si ele te ling nevoie mare . si alta categorie e a celor care isi iau animal de companie ca asa e "cool" sau fiindca asa pot "agata" mai usor poate sunt si exceptii dar ma indoiesc ca depasesc 0,(0)1 % din posesorii de animale de companie .

.............................!De unde luxul de a cere sa dispara animalele ca sa nu pateasca plodul tau ceva?este obligatia ta sa-l pazasti, sa-l pui sa se spele pe miini ca sa nu se umple de boli si cu asta basta. Nu-i nimeni obligat sa-ti vindece anxietatile.

+Quote Post
Vizitator_Serios?.
mesaj Jun 11 2010, 07:38 PM
Mesaj #198

Guests

Citeaza (diana @ Jan 7 2010, 01:33 PM) *
.............................!De unde luxul de a cere sa dispara animalele ca sa nu pateasca plodul tau ceva?este obligatia ta sa-l pazasti, sa-l pui sa se spele pe miini ca sa nu se umple de boli si cu asta basta. Nu-i nimeni obligat sa-ti vindece anxietatile.

Vai de capul lui plod!!
Daca parintii gandesc asa, va deveni plodul un sadic precum aia insetati de sange.
e dovedit stiintific, ... asta, daca chiar ar interesa pe cineva sa se informeze, nu sa isi caute scuze pentru cruzime.

eu, unul, as eutanasia criminalii astia care ucid animalele fara aparare. si atunci ar fi o tara mai buna, oameni mai responsabil, iar problema nu s-ar mai pune.

+Quote Post
rammstein
mesaj Jun 11 2010, 08:05 PM
Mesaj #199

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Citeaza (Musafir @ Jan 5 2010, 02:20 PM) *
Daca stai la casa, iti recomand ori un caine bun ori o pusca cu aer comprimat sau arbaleta. Fun si in acelasi timp necesar, sunt iubitor de animale si am un catel pe care il ingrijesc daca autoritatile nu fac nimic pentru a anihila aceste focare de microbi purici si boli fiecare sa-si aiba grija de ograda. Propun sezon deschis la caini si pisici vagaboante.

Am o norvegiana de codru simpatica, hai sa ne incuscrim. biggrin.gif Mai am si un ciobanesc belgian, se crede mascul alfa pana ce apare demonul... tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Fix asa!.
mesaj Jun 11 2010, 08:07 PM
Mesaj #200

Guests

Citeaza (Serios? @ Jun 11 2010, 07:38 PM) *
Vai de capul lui plod!!
Daca parintii gandesc asa, va deveni plodul un sadic precum aia insetati de sange.
e dovedit stiintific, ... asta, daca chiar ar interesa pe cineva sa se informeze, nu sa isi caute scuze pentru cruzime.
eu, unul, as eutanasia criminalii astia care ucid animalele fara aparare. si atunci ar fi o tara mai buna, oameni mai responsabil, iar problema nu s-ar mai pune.

animalele fara aparare? de unde plm ai scos-o?
atat animalele cat si omul au aparare , si au si atac!
pana la urma problema se transeaza nu in forumuri,
ci in actiuni pe "campul de lupta". e dovedit stiintific! wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Exact!.
mesaj Jun 11 2010, 08:12 PM
Mesaj #201

Guests

Citeaza (rammstein @ Jun 11 2010, 08:05 PM) *
Am o norvegiana de codru simpatica, hai sa ne incuscrim. Mai am si un ciobanesc belgian, se crede mascul alfa pana ce apare demonul...

baga-i pe teren mosule, pe pariu ca nu rezista 24 de ore!

+Quote Post
rammstein
mesaj Jun 11 2010, 08:34 PM
Mesaj #202

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Citeaza (Exact! @ Jun 11 2010, 08:12 PM) *
baga-i pe teren mosule, pe pariu ca nu rezista 24 de ore!

Nu ma pot lipsi de ei frate. Am luat Malinois ca cica este cel mai bun caine de paza. Iete fleaschhh! In alta viata o fi fost chihuahua. Pare inteligent, dar cand ajunge la ananghie, eu trebuie sa-l apar. Cu pisica am procedat invers. Boracii ma nebuneau, tati, tati, vrem felina... La selectie, ooauu ce frumoasa e... Acuma nu ca vreau sa ma laud, dar are vo 12 kile si o atitudine de Che ... Echivaleaza-le cu urangutanii K1 de la noi, mai avem de lucru pana ajungem la Osaka... A, si sa nu uit, catelu are deja propuneri indecente de la multe posesoare de bichonite... Stii, cica a facut si sase luni in trening la o renumita scoala, nu plateste publicitate. Si totusi felina rules... biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_O BABORNITA.
mesaj Jul 15 2010, 10:01 AM
Mesaj #203

Guests

Citeaza (Laura @ Jul 10 2008, 07:41 AM) *
La mine in cartier sunt din ce in ce mai multe pisici vagaboante. In curtea blocului nostru am vazut sapte sau opt in ultimele luni si la fel se intampla si prin celelalte gradini. Cele mai multe sunt slabanoage si jigarite de le numeri coastele. Unele au cicatrici de la luptele dintre ele. Nu se poate face ceva pentru ele? Nu exista niste adaposturi si pentru pisici in Bucuresti? Cele mai multe sunt absolut inofensive si blande. Daca ar putea fi deparazitate si li s-ar acorda ingrijire o luna sunt sigur ca s-ar gasi persoane care sa le adopte. Ce putem face pentru ele?

PENTRU LAURA
Pacat ca am citit ce a scris "Laura" dupa 2 ani >Oribile ginduri ! Sa dai otrava deliberat, cind se stie ca datorita otravii se moare in chinuri.Rusina ! Vom privi animalele din AVATAR, ca pe celelalte le omorim ca ne deranjeaza noaptea.Eu stiam ca dupa o partida de sex te simti bine, vezi viata in roz.Cind colo unele devin mai isterice.

+Quote Post
Vizitator_mirtanu.
mesaj Jul 15 2010, 11:33 AM
Mesaj #204

Guests

le bagam coada la centura...pe sustache.....

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 15 2010, 03:12 PM
Mesaj #205

Guests

Citeaza (O BABORNITA @ Jul 15 2010, 10:01 AM) *
PENTRU LAURA
Pacat ca am citit ce a scris "Laura" dupa 2 ani >Oribile ginduri ! Sa dai otrava deliberat, cind se stie ca datorita otravii se moare in chinuri.Rusina ! Vom privi animalele din AVATAR, ca pe celelalte le omorim ca ne deranjeaza noaptea.Eu stiam ca dupa o partida de sex te simti bine, vezi viata in roz.Cind colo unele devin mai isterice.

Ce babornita isterica esti!!!

+Quote Post
Vizitator_andra.
mesaj Jul 15 2010, 11:35 PM
Mesaj #206

Guests

Citeaza (anti-caini-&-pisici @ Jul 10 2008, 09:49 PM) *
pfff....si de unde au aparut matele astea oare? va zic eu: de la niste iubitori de animale care le-au abandonat pe strada wink.gif .
si cea mai buna metoda de a rezolva problema lor: reales Basescu primar >:)
si de ce ar trebui sa iau o mata din aia in brate sa imi schimb parerea despre ele? si sa le dau de mancare?sa le dea aia de le-au abandonat pe strada.... mai bine dau banii aia de mancare pentru un copil sarman wink.gif . cand o sa fie rezolvata problema tuturor copiilor orfani de exemplu , cand o sa avem un sistem de educatie normal in romania..cand etc etc etc. atunci sa aduceti in discutie problema pisicilor si a cainilor vagabonzi.
pana atunci lucrul asta suna a: tara arde si baba se piaptana smile.gif
eu stiu una si buna: cand vin de la servici noaptea vreau sa dorm nu sa aud tipete de caini si pisici toata noaptea si sa imi fie frica ziua sa nu care cumva sa imi muste vreun caine vagabond copilul pe strada! daca nu pot fi omorati atunci castrati si gata sa stiu ca macar in timp or sa dispara!

ps: stiu stiu..sunt un barbar , un om fara educatie etc etc etc (NOT!)dar sa va zic eu ceva: cei care o tin in sus si in jos cu drepturile animalelor etc etc nu sunt decat niste oameni care nu sunt capabili sa aiba niste relatii normale cu semenii lor si ii inlocuiesc cu niste animale ca doar cu alea e mai usor: le dai mancare si ele te ling nevoie mare . si alta categorie e a celor care isi iau animal de companie ca asa e "cool" sau fiindca asa pot "agata" mai usor poate sunt si exceptii dar ma indoiesc ca depasesc 0,(0)1 % din posesorii de animale de companie .

de obicei copiii aia "sarmani" de care vorbesti tu sunt niste tiganusi pe care ii trimit parintii la cersit ca sa-si cumpere tigari si bautura.sunt contra eutanasierii animalelor.daca le putem ajuta,de ce sa n-o facem?spre deosebire de oameni sunt recunoscatoare si fidele.

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Jul 16 2010, 12:22 AM
Mesaj #207

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (andra @ Jul 15 2010, 11:35 PM) *
de obicei copiii aia "sarmani" de care vorbesti tu sunt niste tiganusi pe care ii trimit parintii la cersit ca sa-si cumpere tigari si bautura.sunt contra eutanasierii animalelor.daca le putem ajuta,de ce sa n-o facem?spre deosebire de oameni sunt recunoscatoare si fidele.

stai linistita Andra...
din semnatura lui/ei trebuia sa-ti dai seama ca traieste in alt plan existential smile.gif
e anti matze, anti catzei, anti ma-sa samd.
astora, tinerii le spun in ziua de azi "hateri".
n-ai ce sa-i faci, asa e el/ea, altfel nu poate functiona.

Citeaza
ps: stiu stiu..sunt un barbar , un om fara educatie etc etc etc (NOT!)

stii vorba aia "qui s'excuse s'accuse" ?
la asta ma duce cu gandul "autoironia" ta wink.gif

love is all you need wink.gif

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_toto.
mesaj Jul 16 2010, 08:44 PM
Mesaj #208

Guests

Pisicile de cartier se impusca in cap! Pac!

+Quote Post
Vizitator_omuln de tip nou.
mesaj Jul 16 2010, 09:00 PM
Mesaj #209

Guests

Citeaza (toto @ Jul 16 2010, 08:44 PM) *
Pisicile de cartier se impusca in cap! Pac!

Tu esti fan "Omul cu sobolani"?

+Quote Post
Vizitator_corina.
mesaj Jul 25 2010, 03:31 AM
Mesaj #210

Guests

O sa va spun pe scurt o intamplare poate pentru unii banala dar pentru mine destul de marcanta. In urma cu o luna am gasit in fata casei o pisica. la inceput nici nu vroia sa iasa de sub o masina parcata dar punandui in fiecare dimineata cand plecam la servici mancare incet incet incet a inceput sa iasa. Nu mica mi a fost mirarea cand am vazut-o in cel hal era, nu va puteti imagina ... un ochi scos lovita la labute coada fara par. Ti se rupea sufletul sa o vezi in halul ala. Nici nu pot sa spun cat ne mult am indragito, chiar si asa... mi se parea un suflet chinuit. in fiecare dimineata ma astepta in fata masinii stia cai aduc de mancare la fel si cand veneam acasa.se facuse bine, incepuse sa se ingrase, chiar a inceput sa vina si pe scara, uneori o luam in casa si ii dadeam sa manance. Era bucuria intruchipata cand ne vedea, dar nu toate merg bine sau se termina cu bine. Azi noapte trei caini au sfasiato, pana sa ajung jos a fost prea traziu, a murit in bratele mele.... stau si ma gandesc daca a facut tot ce ar fi fost bine pentru bietul animal.... in casa nul puteam lua mai am 2 motani si 2 catei, i-mi greu sa stiu ca dimineata nu va m-ai astepta nimeni vesel, si miorlaid a bucurie.....era chiar chiaraghioasa in felul ei. Poate am sintit nevoia sa scriu aceste randuri pentru toate animale care nu au un stapan, pentru toate animalele abandonate pentru care ne este greu sa le intindem o mana de ajutor sau o bucata de paine

+Quote Post

8 Pagini V  « < 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th September 2019 - 08:42 AM