IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Eu cum imi vand garsoniera?
Vizitator_Gogu.
mesaj Sep 20 2008, 04:27 AM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 19 2008, 05:22 PM) *
Repet intrebarea:

- de ce ar trebui sa fie o masina mai ieftina decat o garsoniera?

Pana acum nu am primit decat 2 raspunsuri, unul mai retardat ca altul. Vreau argumente. Pentru informarea voastra NU am masina, nu am nici macar carnet, am in schimb un apartament cu 2 camere cumparat, ati ghicit, cand costa cat o masina. La vremea aia nu mi s-a parut nimic in neregula cu chestia asta, dovada ca l-am si cumparat.

Mi se pare insa in neregula sa creezi comparatii false si apoi sa justifici niste tampenii. Ce-ar fi de exemplu sa zicem:

- ce bah, cum sa coste o garsoniera cat un Maseratti (=200.000 E)?
- ce bah, cum sa coste o garsoniera cat un avion (=100.000.000 E)?
- ce bah, cum sa coste o garsoniera cat o nava spatiala (=1.000.000.000 E) ?

Deci cum sa spun, comparatii de oligofreni putem face cu totii. Eu intreb insa, de ce oare 4 (patru) pereti de caramida ridicati acum 30 de ani cu materiale proaste, la standarde de confort proaste, intr-un oras jegos, la marginea Europei civilizate, ar trebui sa coste cat un Audi de lux? De ce n-ar costa cat un Logan sau, si mai rau, cat un Tata? Care ar fi problema? Sau ce, Loganul nu e "masina"?

Pentru ca au valori de depreciere diferite. Durata de viata calculata pentru o masina este in jur de 10 ani. Pentru o locuinta aceasta este de 50 sau 100 ani, in functie de structura.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Sep 20 2008, 06:20 AM
Mesaj #92

Guests

Mai baieti, treaba este foarte simpla,

Miscarile in sus si in jos sunt date de cerere si oferta influentata intotdeauna atat de o componenta reala cat si de una psihologica, acum isteria s-a mutat de la nu o sa scada niciodata la nu o sa creasca niciodata.

Calculul vanzatorului la rece tb sa tina cont de chiria lunara posibil de incasat, iar la o garsoniera este de

+Quote Post
gimini
mesaj Sep 20 2008, 06:29 AM
Mesaj #93

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 20
Inscris: 20-July 08
Utilizatorul numarul: 1 920

Citeaza (ekek @ Sep 19 2008, 09:50 PM) *
dar sa luam in calcul ca apartamentul este un bun. cum e o masina (iar masini!@$#@). sa zicem o mazda. asta costa afara cat costa si la noi. pe oamenii de la mazda nu i intereseaza ca tu platesti rata la masina lor nu ti mai ramane decat de o punga de pufuleti. nu i intereseaza nici ca englezu' dupa ce plateste aceeasi rata ramane cu bani pentru 5 pungi de pufuleti. masina aia are un pret si gata. ia cine vrea, o pastreaza cine poate. asa si cu casele. daca ai observat majoritatea bunurilor au tendinta de a se alinia la preturile de afara si salariile sunt cam pe ultimul loc in tendinta asta. asta e piata. asa merg lucrurile. de ce nu zice nimeni sa se ieftineasca mazda, ca romanul nu poate sa si ia din salariul lui mediu masina aia, ca sa mearga cu ea in concediu si sa creasca si doi copii?

Asta cu "alinierea preturilor" e minciuna cu care preturile au ajuns pana unde au ajuns.

Preturile se aliniaza la bunurile care pot fi transportate de la o granita la alta. Acu', ia matale in spinare cateva bloace din Militari si "exporta-le" la Paris, ia vezi, poti?

Pretul imobiliarelor este in mod evident legat fundamental de starea vietii din acel loc "i-mobil" in care sunt asezate. Preturile din Somalia nu se vor "alinia" in veci la preturile din Franta, pentru ca nu e cazul. La fel preturile dintr-o tara la periferia Europei cum e Romania, la cele din Franta, UK, Irlanda, Belgia, Elvetia. Periferia va costa intotdeauna ca la periferie.

Desigur, o casa frumoasa si luxoasa de la periferie va putea sa coste comparabil cu o casa medie de la centru; dar in nici un caz o garsoniera banala, comuna, nu are cum sa coste nu 1/2, dar nici macar 1/4 dintr-o garsoniera banala, comuna, asezata in centru. Cu atat mai mult cu cat vorbim de o periferie subdezvoltata economic, in care salariile sunt de 3-4 ori mai mici ca in centru si oferta sociala, ecologica si culturala e aproape de 0 barat (asta daca nu numim "oferta" manelele, fitzele, rahatii de caine, cainii vagabonzi, fumul de esapament, caldurile de 55 gr. vara ).

Ca sunt prostanaci care au ajuns sa se crediteze pe 30-40 de ani crezand ca va ajunge o garsoniera de la periferia Europei cat una dintr-o mare metropola europeana, nu contest, dar acestor prostanaci le zic doar atat: sa-si ia garsoniera in spate si s-o vanda la Paris. Sau sa aduca turnul Eiffel la Bucuresti, sa-si faca garsoniera mai atractiva. Nu merge? Hm... nasol.

+Quote Post
Vizitator_dunn.
mesaj Sep 20 2008, 06:41 AM
Mesaj #94

Guests

salut
eu am avut un apartament de 2 camere in Tei
l-am scos la vanzare in luna mai
apartamentul e amenajat complet lux (unora le place)
nimik nu s-a miscat pana nu am mers la un amic si am incropit un banner pe care l-am atarnat de balcon
am reusit ca pe 25 septembrie sa inchei un antecontract

incercati si voi, cei care vreti sa vindeti, sa agatati un mare banner de balcon - cineva interesat de garsoniera, apartamentul, casa respectiva, va va suna

totodata, am cumparat un apartament de 3 camere pe masina de paine, aproape de bucur-obor
cum am facut asta: m-am postat zile la rand in fata scarilor intre ora 16.30 si 19.30 (cand vine lumea de la serviciu) si am intrebat pe fiecare care intra in bloc, daca nu cumva are un apartament de vanzare
surpriza - am reusit sa cumpar un apartament de 3 camere, cu suma de 140.000 E, direct de la proprietar, in timp ce pe un site specializat pretul era de 155.000 E, plus comisionul

bafta la tranzactii

+Quote Post
Vizitator_dunn.
mesaj Sep 20 2008, 06:42 AM
Mesaj #95

Guests

scuze
25 august

+Quote Post
Vizitator_rodiq.
mesaj Sep 20 2008, 07:36 AM
Mesaj #96

Guests

Un sfat: fugi de agentii. Posteaza anunt pe toate site-urile cu tarif fix pentru anunt, pune banner pe balcon, anunta cunostintele / prietenii ca vinzi, in anunt precizeaza ca esti proprietar si ca accepti credit si ca pretul este negociabil si ca nu vrei sa te sune intermediari. Daca esti mai harnic, tipareste sute de biletele cu anunt de vanzare garsoniera si pune-l in toate cutiile postale din zona. Foarte multi oameni au rude pe care le vor aproape si ar vrea sa dea mai mult pentru asta. Pune un pret un pic mai mic in anunt cu 10-20% decat acum, pt a avea potentiali cumparatori. Daca vei gasi mai mult de 1 cumparator, discuta cu ei personal sa vezi care poate da mai mult.
Tip: Cumpara-ti o cartela de telefon, ca sa o arunci dupa ce ai incheiat tranzactia.

Asa in sfarsit se va termina toata nebunia asta, pentru ca pana la urma, cum ziceau foarte multi de pe forum, daca oamenilor le va place, vor da banii, daca nu nu. Daca vezi un pic de verdeata, ai soare, nu esti la parter, la ultimul etaj, zona e verde si linistita, si nu faci mai mult de jumate de ora pana in centru, vei obtine un pret bun. Daca apartamentul este firguros, intunecat, la parter, si cu vedere spre o carciuma, iar in ambuteaj stai 2 ore, valoarea e cu totul alta.

Pentru a ii intelege un pic si pe cumparatori: eu am reusit sa cumpar fix acum un an, am scris un pic pe net despre asta: http://www.rodiq.ro/?p=26

+Quote Post
Vizitator_Musafir neinvitat.
mesaj Sep 20 2008, 08:47 AM
Mesaj #97

Guests

cumetre cu garsoniera dute la munca o sa-ti creasca barba pana o sa vinzi tu ceva chitrosule

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Sep 20 2008, 09:52 AM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (Gogu @ Sep 20 2008, 04:14 AM) *
Eu am cumparat o casa acum ceva timp.
Am incercat sa gasesc un algoritm care sa-mi spuna daca pretul cerut este sau nu corect. Pentru asta trebuie sa te gandesti care este valoarea de inlocuire- adica cati bani ai nevoie pentru ca un constructor sa realizeze aceea casa/apartament (inclusiv terenul). Suma obtinuta se va corecta in functie de vechimea cladirii, situatia pietei imobiliare si locatia acesteia.
Deci vei avea aproximativ 1000EUR/ mp. construit costul constructiei/autorizarilor/utilitatilor/salariilor muncitorilor/proiectelor. Daca garsoniera are 40 mp asta face 40000 EUR.
Cota terenului variaza in functie de nr, de etaje. Probabil ca este un bloc care are max. 4 etaje. Sa presupunem ca pretul terenului din acea zona este de 1500 EUR iar cota alocata este de 10MP. Asta face 15000 EUR.
Suma rezultata este 55000 EUR. Aceasta este doar punctul de plecare inainte de interventia factorilor subiectivi.
Poti sa te intrebi cat de afectat este blocul de trecerea anilor, cate cutremure a suportat, ce priveliste are, cum arata vecinii/scara blocului, etc.
Eu cred ca in stabilirea pretului unei locuinte conteaza mai mult costul materialelor de constructie si cel al terenului (care quantifica locatia acesteia) decat comparatia cu salariul mediu.

Hehe deci sa clarific eu niste lucruri , am un versior constructor.

Pret/mp de constructie
Zona A = 1100E/mp construit (cu TVA inclus)
Zona B = 1000E/mp construit (cu TVA inclus)
Zona <B(ilfov) = 800-900E/mp construit (cu TVA inclus)

Atentie mp construit = mp util X 1,2

pe urma mai e costul terenului + promovare+autorizatzii+spagi = extra 200E - 500Emp construit

Deci in zona A preturl constructiei este 1300-1600E/m2 construit cu tva inclus
daca cresti pretul cu 20% sa ajungi la m2 util ajungi la 1560 - 1920E/m2 util

Developerul vrea si el un profit ceva smile.gif nu ?
sa zicem un 20% cinstit = 1900-2400E/m2 util deci asta e pretul corect la un profit de 20%
al developerului

Inca o chestie : cineva spunea mai devreme ca rentabilitatea unui app (chiria) trebuie sa fie minim 10%/an
si explica el mai departe ca o grasoniera de 40 m2 la care platesti chirei 400E ar trebuii sa coste prin urmare 400X10 = 40000E

Este adevarat ce spune numai ca este 5% nu 10%smile.gif deci 80.oooE

Vedeti si voi propietatzile in frantza sau anglia si vedetzi cat reprezinta chirai pe un an din val lor
intotdeauna sub 5%

daca ar fii 10% s-ar vinde instant toate:)

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Sep 20 2008, 10:32 AM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (catalin @ Sep 20 2008, 09:52 AM) *
Hehe deci sa clarific eu niste lucruri , am un versior constructor.

Pret/mp de constructie
Zona A = 1100E/mp construit (cu TVA inclus)
Zona B = 1000E/mp construit (cu TVA inclus)
Zona <B(ilfov) = 800-900E/mp construit (cu TVA inclus)

De ce mp construit in Buc e mai scump ca in provincie? Nu tot atat beton si fier intra? Salariile muncitorilor fac diferenta? Pe bune.. verisorul tau e dulgher?

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Sep 20 2008, 10:39 AM
Mesaj #100

Guests

Citeaza (adi @ Sep 20 2008, 10:32 AM) *
De ce mp construit in Buc e mai scump ca in provincie? Nu tot atat beton si fier intra? Salariile muncitorilor fac diferenta? Pe bune.. verisorul tau e dulgher?

Stii cat costa sa instalezi o macara in zona A ?
Stii cat platesc Betonierele ca sa intre in zona A
Cu cat esti mai in centru inspectia in constructii vine mai des , lucrurile trebuie sa fie in ordine si trebuie sa respecti toate legile (unele dintre ele absurde).

Itzi dau un ex banal, in provincie nu o sa vezi nicodata toalete ecologice fiecare construieste un wc ca la tzara cu groapa in pamant.
O toaleta ecologina costa 1 mie euro + vidanjarea ei 150E luna.

Asta e un exemplu simplu, la fel nu potzi sa culci oamenii in baraci improvizate.

Un om necalificat costa 5 mil in provincie in bucuresti costa 12 mil minim

De ce poluezi formul ? intreaba frumos si itzi explic.

Verisorul meu e patronul la firma de constructii si ca sa nu crezi ca sunt vre-un mare smecher afla ca stau cu chirie:).

+Quote Post
Vizitator_proprietarlaadapost.
mesaj Sep 20 2008, 10:57 AM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (Radu @ Sep 19 2008, 08:53 PM) *
Mi-e cam jena pentru tine dar trebuie sa stii ca jekill are dreptate, cu mentalitatea de tarani care vor sa cumpere doar cu chimirul plin n-o sa ajungeti departe,afla ca in occident peste 85% din populatie are credite pentru casa pe minimum 20-25 de ani.
That's life, nu-ti place nu te bagi, simplu, stai cu chirie si ii imbogatesti pe altii.

Pentru idiotii care cred ca e o fericire sa fii dator o viata la banca: "viata lunga!"

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Sep 20 2008, 10:58 AM
Mesaj #102

Guests

Citeaza (catalin @ Sep 20 2008, 10:39 AM) *
Cu cat esti mai in centru inspectia in constructii vine mai des , lucrurile trebuie sa fie in ordine si trebuie sa respecti toate legile (unele dintre ele absurde).

Itzi dau un ex banal, in provincie nu o sa vezi nicodata toalete ecologice fiecare construieste un wc ca la tzara cu groapa in pamant.

Asta e un exemplu simplu, la fel nu potzi sa culci oamenii in baraci improvizate.

Verisorul meu e patronul la firma de constructii si ca sa nu crezi ca sunt vre-un mare smecher afla ca stau cu chirie:).

Intamplarea face a stau in chirie intr-un bloc terminat anul trecut, bloc situat intr-un complex rezidential cu
alte 7 blocuri in constructie. Si n-am vazut nicio baraca unde sa doarma muncitorii si crede-ma ca sunt si toalete ecologice.

Cu UN METRU de-al tau ai platit juma de toaleta.

Iar un apartament cu 2 camere e intre 65 si 70 mii E. Mai putin decat garsoniera aflat in discutie.

Cat despre salarii.. mai cauta sa vezi ca nu-i asa.

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Sep 20 2008, 11:05 AM
Mesaj #103

Guests

Citeaza (adi @ Sep 20 2008, 10:58 AM) *
Intamplarea face a stau in chirie intr-un bloc terminat anul trecut, bloc situat intr-un complex rezidential cu
alte 7 blocuri in constructie. Si n-am vazut nicio baraca unde sa doarma muncitorii si crede-ma ca sunt si toalete ecologice.

Cu UN METRU de-al tau ai platit juma de toaleta.

Iar un apartament cu 2 camere e intre 65 si 70 mii E. Mai putin decat garsoniera aflat in discutie.

Cat despre salarii.. mai cauta sa vezi ca nu-i asa.

Eu stiu de la sursa smile.gif dar e dreptul tau sa crezi ca dezimformez.

NU cred ca e in zona A ansamblul de 7 blocuri:)
De ce nu dai numele ansamblului cu pricina sa vad si eu unde sunt 2 camere in bloc nou la 70oooE:) ?

Vreau si eu sa imi cumpar , sau macar spune-ne in ce cartier ca il gasim noi:)

CE suprafata utila are app de 2 camere ?

Nu cred pana nu imi spui unde si pot sa verific , eu sunt in tema cu preturile, astept sa scada si mai mult dar nu cred ca au scazut la cat zici tu.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Sep 20 2008, 11:07 AM
Mesaj #104

Guests

Citeaza (catalin @ Sep 20 2008, 10:39 AM) *

uite.. ca nu vorbesc prostii
http://www.rodev.ro/salariu.htm de la INS

si acu.. mai aduaga si ce-i la negru

jos ai si pretul pe manopera

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Sep 20 2008, 11:09 AM
Mesaj #105

Guests

e in Iasi, cartierul Tatarasi

.. cauta pe net, nu fac reclama gratuita aici

ti-am zis o stare de fapt

+Quote Post
Vizitator_alabalaportocala.
mesaj Sep 20 2008, 11:18 AM
Mesaj #106

Guests

Hehe deci sa clarific eu niste lucruri , am un verisor constructor.
Pret/mp de constructie
Deci in zona A = 1900-2400E/m2 util deci asta e pretul corect la un profit de 20%

Du'te spune'i verisorului sa-si faca exitul din piata ca in curand va da faliment cu preturile astea.
Si mai lasa'ne cu manipulari din astea ca suntem satui.

Inca o chestie : cineva spunea mai devreme ca rentabilitatea unui app (chiria) trebuie sa fie minim 10%/an
si explica el mai departe ca o grasoniera de 40 m2 la care platesti chirei 400E ar trebuii sa coste prin urmare 400X10 = 40000E
Este adevarat ce spune numai ca este 5% nu 10%smile.gif deci 80.oooE

Hai, lasa'ne, la o chirie de 400 EUR/luna pretul de vanzare ar trebui sa fie inmultit cu 10 ani si asta inseamna 48.000 EURO (si daca ma intrebi pe mine tot e mare pretul asta de vanzare deoarece chiria este mare si astfel calculul este afectat).
Hai sictir.

+Quote Post
mesaj Sep 20 2008, 11:23 AM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (dunn @ Sep 20 2008, 06:41 AM) *
surpriza - am reusit sa cumpar un apartament de 3 camere, cu suma de 140.000 E, direct de la proprietar, in timp ce pe un site specializat pretul era de 155.000 E, plus comisionul

Da, surpriza, o sa vezi la anul cand apartamentul tau va avea valoarea de "piata" sub 100.000 EURO.
Imi vine sa rad, omul asta chiar crede ca a facut o afacere buna!
Asta ca sa vezi cum functioneaza manipularile care au umflat balonul atat de mult.

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Sep 20 2008, 11:27 AM
Mesaj #108

Guests

Citeaza (adi @ Sep 20 2008, 11:09 AM) *
e in Iasi, cartierul Tatarasi

.. cauta pe net, nu fac reclama gratuita aici

ti-am zis o stare de fapt

Eu v-am zis ce mi-a zis verisorul meu, nu cred ca are vre-un interes sa ma abureasca pe mine mai ales ca are 40 de ani:) nu e vre-un pusti.

Bucurestiul e mai scump ca provincia fara doar si poate, logistica costa enorm cu cat intri mai adnc in oras.
UN bloc are nevoie de 500-1000tone de fier , ca sa le aduci pe alea in zona A sau B platesti de te rupi, nu mai vb de beton unde betoniera dupa ce ca te taxeaza la distanta (km) si nu sunt statii de beton in bucuresti sunt numai in afara lui trebuie sa mai plateasca si o taxa enorma de zona A sau B.

Muncitorii costa de asemnea mult , 80% din muncitorii din Buc sunt veniti din provincie si au nevoie de cazare la baraca sau cu chirie si asa rezulta costuri mai mari cu muncitorii salarii sau cazare.
Poate muncitorii din Iasi sunt chiar din iasi, nu stiu, si poate ca sunt mare parte la negru, in zona A nu ai muncitori la negru cel putin nu prea multi.

Inca ceva , firmele de constructii nu castiga enorm singurii care se scot sunt developerii(investitorii cu pamantul) ei au profituri de 20-100% (cateodata developerul e si constructor dar rar).

Firmele de constuctii de scot numai in contracte cu statul.

Oricum nu ma mira 70.oooE/50 = 1400E m2/ util cea ce intra in ce am spus eu mai sus

Toaleta era doar un ex banal:) nu toaleta era esentziala.

Daca app de 70.oooE ar fii in bUc l-as fii cumparat.
Eu caut in buc, din pacate 2 camere in bloc nou este peste 100.ooo E aici.

+Quote Post
mesaj Sep 20 2008, 11:27 AM
Mesaj #109

Guests

Citeaza (Gogu @ Sep 20 2008, 04:14 AM) *
Eu cred ca in stabilirea pretului unei locuinte conteaza mai mult costul materialelor de constructie si cel al terenului (care quantifica locatia acesteia) decat comparatia cu salariul mediu.

Pai cum sa nu conteze salariul? Acesta conteaza si la cumparare cat si la inchiriere.
Iar pentru bronxul de Bucuresti nici n-ar trebui sa conteze componenta psihologica, emotionala a pretului.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Sep 20 2008, 11:33 AM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (catalin @ Sep 20 2008, 11:27 AM) *
Oricum nu ma mira 70.oooE/50 = 1400E m2/ util cea ce intra in ce am spus eu mai sus

intra foarte larg

incape lejer inn 2000, ce-ai zis tu mai sus

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Sep 20 2008, 11:34 AM
Mesaj #111

Guests

Citeaza (alabalaportocala @ Sep 20 2008, 11:18 AM) *
Du'te spune'i verisorului sa-si faca exitul din piata ca in curand va da faliment cu preturile astea.
Si mai lasa'ne cu manipulari din astea ca suntem satui.

Hai, lasa'ne, la o chirie de 400 EUR/luna pretul de vanzare ar trebui sa fie inmultit cu 10 ani si asta inseamna 48.000 EURO (si daca ma intrebi pe mine tot e mare pretul asta de vanzare deoarece chiria este mare si astfel calculul este afectat).
Hai sictir.

LOL, toatal lumea ar trebui sa isi ia case in loc sa puna banii in banci , de fapt si bancile ar trebui sa ia case ca nu le da nimeni dobanda de 10%/an la Euro in veci.

Amice fai si tu un calcul simplu, si uita-te pe site-uri din strainatate si vezi ce zice lumea pe forumurile de specialitate, 10% e foarte mult, 5% e ok, >6% inseamna ca ai avut mare noroc la cumparare

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Sep 20 2008, 11:38 AM
Mesaj #112

Guests

Citeaza (adi @ Sep 20 2008, 11:33 AM) *
intra foarte larg

incape lejer inn 2000, ce-ai zis tu mai sus

2000 era pentru zona A (centru bucuresti), si nu mai compara iasi cu bucuresti

Oricum eu vb de bucuresti si de Ilfov de nu Iasi

Te asigur ca la Mizil gasesti case la cost de constructie pentru ca acolo e somaj de 20% si oamnii aia vor doar salariu de la patron pana la cel mai mic angajat.

+Quote Post
Vizitator_Gogu.
mesaj Sep 20 2008, 12:45 PM
Mesaj #113

Guests

Citeaza (alabalaportocala @ Sep 20 2008, 11:27 AM) *
Pai cum sa nu conteze salariul? Acesta conteaza si la cumparare cat si la inchiriere.
Iar pentru bronxul de Bucuresti nici n-ar trebui sa conteze componenta psihologica, emotionala a pretului.

Normal ca si salariul mediu are influenta sa in stabilirea pretului pietii, dar mai trebuie sa luati in considerare si dorinta unui individ de a detine bunul respectiv.
Sa va dau un exemplu- pentru un barbat - cel putin pentru mie- bijuteriile nu reprezinta ceva in lipsa caruia sa nu pot traii(asta nu inseamna ca cu apreciez frumusetea unei bijuterii).
Pentru o femeie poate fi diferit, aceasta fiind in stare sa munceasca toata viata sa dobandeasca ceea ce isi doreste.
In cazul unei case, sunt persoane care sunt gata sa plateasca 60% din venituri numai sa o detina. Nu conteaza ca 30 ani de acum incolo va avea o viata de calvar, ei traiesc cu iluzia ca pana in 2012 salariile se vor dubla si isi vor permite mai mult.
Oricum marketingul are mult mai multe legaturi cu psihologia decit crede lumea.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 20 2008, 01:45 PM
Mesaj #114

Guests

Cataline, daca verisorul tau face afaceri proaste nu inseamna ca afacerile nu pot fi decat proaste.

Ca si omul de mai sus, transmite-i sa iasa cat mai repede dintr-o afacere perdanta pana nu ramane falit. El stie ca potentialii cumparatori de locuinte nu vor mai putea da mai mult de 1000 E / mp dupa noile norme de creditare? De criza financiara de afara a auzit? De faptul ca sunt o multime de banci romanesti (nu doar 2!... cum se spune la tv) expuse la falimentele din afara stie?

Ceea ce se intampla acum cu constructiile e IDENTIC cu ceea ce se intampla la sfarsitul guvernarii lui Vacaroiu in industrie. Se producea mult pe stoc pentru a se putea raporta cifre pozitive din economie. In acest timp se creeau premisele pentru uriasa criza economica si sociala din perioada 1997-2000.

La fel e si acum cu constructiile, se construieste imens de mult pe stoc, pentru ca nu are nimeni bani sa cumpere si peste fix 1 an toti constructorii vor fi in faliment si muncitorii lor in somaj. Deh, trebuie sa dea bine la europeni acel 8,8%. Mai vorbim vara viitoare.

+Quote Post
Vizitator_Iulia.
mesaj Sep 20 2008, 02:06 PM
Mesaj #115

Guests

Guest 1234- Ai putin o imagine cam deformata despre ce inseamna un apartament intr-un ansamblu rezidential nou. Eu sunt locuitoarea de mai bine de un an a unui apartament nou, ansamblu mare si nou, cu toate serviciile incluse: paza, curatenie, peluza tunsa etc. si nu dau nici 10 mil pe luna la intretinere si nici nu ii aud pe vecini.

Legat de problema persoanei cu garsoniera de 87 000 de euro...well, luma vrea case noi, nu blocuri vechi si nici cutii mici. Astazi cele mai multe ansambluri rezidentiale au apartamente spatioase si preturi cat de cat ok. Eu una nu as cumpara o garsoniera in zona amintita la pretul dorit de Dvs.

Dar ca sa va fie mai usor sa o vindeti cred ca trebuie sa tineti cont de piata, de oferta si mai ales de problema imprumuturilor la banci, ori din articol nu reiese ca v-ati fi gandit la asa ceva.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Sep 20 2008, 02:52 PM
Mesaj #116

Guests

In strainatate o persoana are credit maxim 40% din salariu din care pentru locuinta creditul trebuie sa reprezinte maxim 30%, iar restu de 10% pentru un credit la masina sau alte produse.
La noi ca sa imprumuti 70.000 euro pe 30 de ani inseamna cam 600 de euro pe lunasi daca acesti 600 euro ar trebui sa fie 30% din salariu inseamna ca ar avea un salariu de 2000 euro.
Cine spune ca la noi sunt destui care au acesti bani ar fi bine sa isi schimbe serviciul ca il intelegem ca e greu ca agent imobiliar.
La noi au crescut mult preturile la apartamente din cauza celor care au plecat la munca in afara tarii si din cauza speculantiilor, cum la noi cei care muncesc in afara tarii incep sa se intoarca pentru ca si acolo incepe sa fie greu iar speculantii erau strainii dar acum acestia au nevoie de bani cash si sunt si in expectativa.
La un apartament vechi mp2 este mai scump decat la un apartament nou ceea ce este total invers de cum ar trebui sa fie in mod normal.
Cineva incerca sa compare o masina cu un apartament. Singura asemanare e ca un apartament nou are o valoare iar cu timpul sigur o sa ii scada si lui pretul. Cand spun lucru asta ma uit la ce s-a intamplat pe piata americana unde unii au fost inteligenti au inceput sa spleculeze iar dupa aceea s-au retras din piata si au lasat-o sa cada bine si frumos.
Am mai citit pe forum cum cineva dadea exemple de salarii pentru muncitori la Iasi. Sa fie el sanatos ca in Bucuresti este alt nivel de salarizare ca de exemplu 1400 RON pentru un muncitor necalificat.
Pentru cel care a inceput topicul ii dau aceeasi idee care a mai aparut pe topic: sa se recomande ca potential cumparator si sa vada cat e nivelul preturilor la garsonierele din zona lui. Daca are impresia ca preturile la garsonierele vechi vor mai ajunge la nivelul de alta data atunci sa stea sa astepte linistit pana la adanci batraneti.

+Quote Post
mesaj Sep 20 2008, 05:08 PM
Mesaj #117

Guests

Citeaza (Iulia @ Sep 20 2008, 02:06 PM) *
Astazi cele mai multe ansambluri rezidentiale au apartamente spatioase si preturi cat de cat ok.

Preturile nu sunt ok, sunt foarte mari.
Da' nici o problema, o sa scada.

+Quote Post
Vizitator_florin227.
mesaj Sep 20 2008, 05:44 PM
Mesaj #118

Guests

Citeaza (Bairam @ Sep 19 2008, 12:10 PM) *
M-am agitat, am vorbit cu tot felul de indivizi, m-au apucat toti dracii, am ajuns sa postez aici ca poate a mai trecut cineva prin ce trec eu.

Problema pe scurt: Trebuie, chiar trebuie sa vand o garsoniera veche, dar marfa, in bloc trainic, pe o piata blocata si bantuita de tot felul de agenti care in loc sa ajute - poate se misca ceva cu putina destoincie si daruire, spre binele lor viitor - fac in continuare tot felul de marlanii. Si numai marlanii. Eu cum procedez?

Problema pe larg, story included: Am o garsoniera in zona misto (think Iancului-Foisor-Dimitrov-Bucur, p-acolo), in bloc vechi. Prima data m-am gandit ca ce-ar fi sa o vand pe la sfarsitul anului trecut. Inca nu se crizase nimeni. Dar au trecut zilele si am scos-o la vanzare in ianuarie. Nimic. Cateva saptamani mai tarziu, vreo doua mai precis, am inceput sa citesc pe net ca e piata varza, ca nu misca nimic, sa mai astept etcetera.

Initial, vorbisem cu niste amici care, ziceam eu, se pricep, au legaturi in imobiliare. Mi-au zis sa o scot sus, ca "e zona, bag-o pe la 87" de mii de euro. M-am uitat si io, am vazut ca era un pret mediu pentru o garsoniera p-acolo, am zis ok. In alea doua saptamani si in continuare inca vreo luna si ceva am tot taiat din pret, ajunsese pana la 82.000 parca. Initial am apelat la niste agenti, dupa aia am dat anunturi si pe cont propriu si am ajuns tot la agenti, toti cu aceeasi vorba: "vorbim cu clientii si venim, cam cand sunteti liber?" "Dimineata devreme si seara tarziu". "Super". Super pe ma-sa, un client n-am vazut.

Apoi au dat-o astia ca e nasol sa vinzi in bloc vechi, ca nu mai dau bancile credit. Mai intai cu juma de gura, apoi, de pe la inceput de martie, cu toata gura.

Apoi, au intervenit niste probleme, n-am mai putut sa ma agit. M-am eliberat abia acu, la sfarsit de august, cand de fapt nu m-am eliberat, ci m-am vazut in ipostaza ca trebuie sa-mi vand garsoniera, dincolo de simpla intentie de la inceputul anului. Auzisem ca piata se dezmortise un pic, niste cunostinte tocmai reusisera sa vanda un apartament, auzisem si de altii ca s-au descurcat, nu usor, dar le-a iesit in cele din urma.

Zic pa agentiilor si dau, ca tot omul, anunt pe anuntul.ro, imobiliare.ro si run.ro. Cu magazinuldecase.ro am zis sa mai astept, ca m-am uitat pe la ei cu preturile lor "reale" si am vazut ca erau mult, dar mult peste pretul mediu de pe celelalte site-uri. M-am interesat in stanga si-ndreapta: pretul era deja considerabil mai jos fata de primavara, se apropia, la sfarsit de august, de 70.000 in zona aia, daca era garsoniera varza, si statea in jur de 75.000 daca era ok garsoniera.

Ma consult cu unu-altul, imi zic ca a mea are imbunatatiri considerabile, hai sa o pun la ceva peste 75.000, sa o negociez pana la 75. Platesc pe sms la anuntul.ro, ma scarpin in cap pana deslusesc ce sa fac pe run.ro, stau si citesc termenii pe imobiliare.net, dupa care sus cu anuntul.

In patru zile m-au sunat cinci oameni, toti de la agentii, mereu cu acelasi schimb de replici: "Unde mai precis? Comisionul agentiei e inclus?" Raspunsul: "Nu, nu e inclus, cat e, 3%? Nu, il negociem, dau maxim atat". "OK, cand sunteti la locatie?" "Dimineata devreme si seara tarziu". "
"Venim! Pa!" "Pa!"

Au venit pe dracu. Mai rau, m-am trezit ca dupa primele telefoane anuntul meu a fost modificat (mai putin pe anuntul.ro), cu niste procente in plus, pus de cate o agentie in locul anuntului original. Situatia s-a repetat si la anunturile urmatoare pana am scazut la 72.000 - de fiecare data mai suna una-doua agentii si dupa aia anuntul meu ia-l de unde nu e, inlocuit cu altele, cu aceeasi descriere, dar cu 74-75.000 pretul si eventual cu etajul/locatia schimbate. Chiar daca dupa primul anunt am inceput sa le atrag atentia agentilor care ma suna ca le fac scandal daca mai vad anunturi modificate fara sa negociem in prealabil comisionul.

Ca sa nu mai zic ca din cate am priceput in blocul meu mai sunt doua garsoniere la vanzare, dar pe site-urile de anunturi apar, combinat, vreo 7-8, cu preturi de la 55 la 90 de mii.

Acum ma gandesc sa las abrupt din pret. Pana la cat sa las (bloc vechi, zona de mai sus, mai toate imbunatatirile, piata in groapa)? Si unde sa-mi anunt garsoniera ca sa nu-mi mai calce in picioare agentii ultima urma de speranta ca poate pretul meu apare ok si poate, poate, nimeresc vreun cumparator?

Daca vrei sa vinzi pe o piata in scadere lasa sub "pretul pietei". Asa zisul pret mediu in anunturi nu este si pretul de vanzare, mai ales pe o piata in scadere lumea suna la cele mai ieftine anunturi ( in general persoane care si-au invatat lectia si s-au chinuit cateva luni sa vanda ).
Toti proprietarii au tendinta initiala sa se uite la alte anunturi, isi zic ca ap lor are super imbunatatiri si normal e sa mai puna cateva mii la pret plus inca vreo 2-3 mii ca sa aiba de unde negocia. Si uite asa apare un anunt la care nu suna decat cativa agenti disperati.
Lucrez tot in domeniul imobiliar ( nu agent ) si monitorizez piata de apartamente vechi. In zona in care ai tu garsoniera preturile cerute sunt intre 60.000-80.000 pentru acelasi tip de garsoniera ( anunturi de la particulari verificate ). Eu daca as cauta sa cumpar acum si vad ca in fiecare zi apar acelasi apartamente la preturi tot mai mici nu as da nici macar 65.000 ( sub pretul mediu care zici tu ) ci as cauta sa cumpar cat mai aproape de pretul minim.
PS. fratele meu isi cumpara acum apartament cu 2 cam in dr taberei la favorit cu 75.000 si nu e singurul de genul asta pe care l-a gasit, desi "pretul mediu" e undeva la 85.000

+Quote Post
Vizitator_pisi.
mesaj Sep 20 2008, 06:18 PM
Mesaj #119

Guests

Citeaza (florin227 @ Sep 20 2008, 05:44 PM) *
Daca vrei sa vinzi pe o piata in scadere lasa sub "pretul pietei". Asa zisul pret mediu in anunturi nu este si pretul de vanzare, mai ales pe o piata in scadere lumea suna la cele mai ieftine anunturi ( in general persoane care si-au invatat lectia si s-au chinuit cateva luni sa vanda ).
Toti proprietarii au tendinta initiala sa se uite la alte anunturi, isi zic ca ap lor are super imbunatatiri si normal e sa mai puna cateva mii la pret plus inca vreo 2-3 mii ca sa aiba de unde negocia. Si uite asa apare un anunt la care nu suna decat cativa agenti disperati.
Lucrez tot in domeniul imobiliar ( nu agent ) si monitorizez piata de apartamente vechi. In zona in care ai tu garsoniera preturile cerute sunt intre 60.000-80.000 pentru acelasi tip de garsoniera ( anunturi de la particulari verificate ). Eu daca as cauta sa cumpar acum si vad ca in fiecare zi apar acelasi apartamente la preturi tot mai mici nu as da nici macar 65.000 ( sub pretul mediu care zici tu ) ci as cauta sa cumpar cat mai aproape de pretul minim.
PS. fratele meu isi cumpara acum apartament cu 2 cam in dr taberei la favorit cu 75.000 si nu e singurul de genul asta pe care l-a gasit, desi "pretul mediu" e undeva la 85.000

NU stiu de unde scoateti preturile astea, o colega a vandut 3 camere pe panduri cu 190.oooE, bloc mai nou (96 sau asa ceva si aproape de marriot), eu caut 3 camere si nu gasesc in zona cat de cat ok(nu cartiere muncitoresti) sub 150.oooE

+Quote Post
Vizitator_catalin.
mesaj Sep 20 2008, 06:33 PM
Mesaj #120

Guests

Citeaza (Alex @ Sep 20 2008, 02:52 PM) *
In strainatate o persoana are credit maxim 40% din salariu din care pentru locuinta creditul trebuie sa reprezinte maxim 30%, iar restu de 10% pentru un credit la masina sau alte produse.
La noi ca sa imprumuti 70.000 euro pe 30 de ani inseamna cam 600 de euro pe lunasi daca acesti 600 euro ar trebui sa fie 30% din salariu inseamna ca ar avea un salariu de 2000 euro.
Cine spune ca la noi sunt destui care au acesti bani ar fi bine sa isi schimbe serviciul ca il intelegem ca e greu ca agent imobiliar.
La noi au crescut mult preturile la apartamente din cauza celor care au plecat la munca in afara tarii si din cauza speculantiilor, cum la noi cei care muncesc in afara tarii incep sa se intoarca pentru ca si acolo incepe sa fie greu iar speculantii erau strainii dar acum acestia au nevoie de bani cash si sunt si in expectativa.
La un apartament vechi mp2 este mai scump decat la un apartament nou ceea ce este total invers de cum ar trebui sa fie in mod normal.
Cineva incerca sa compare o masina cu un apartament. Singura asemanare e ca un apartament nou are o valoare iar cu timpul sigur o sa ii scada si lui pretul. Cand spun lucru asta ma uit la ce s-a intamplat pe piata americana unde unii au fost inteligenti au inceput sa spleculeze iar dupa aceea s-au retras din piata si au lasat-o sa cada bine si frumos.
Am mai citit pe forum cum cineva dadea exemple de salarii pentru muncitori la Iasi. Sa fie el sanatos ca in Bucuresti este alt nivel de salarizare ca de exemplu 1400 RON pentru un muncitor necalificat.
Pentru cel care a inceput topicul ii dau aceeasi idee care a mai aparut pe topic: sa se recomande ca potential cumparator si sa vada cat e nivelul preturilor la garsonierele din zona lui. Daca are impresia ca preturile la garsonierele vechi vor mai ajunge la nivelul de alta data atunci sa stea sa astepte linistit pana la adanci batraneti.

in general preturile la app noi sunt cu 40% peste alea vechi daca sunt exact in aceiasi zona
e adevarat ca e ascuns pretul pentru ca app vechi au mp utili alea noi au mp construit diferenta e de minim 20% la fel alea noi sunt fara tva si asa mia departe

arata-mi un singur ansamblu rezidential nou cu preturi decente care sa fie cat de cat bine localizat
Sa itzi dau eu un exemplu in ansamblul primavara pretul al 2 cam este 130.oooE + parcare(car nu mai stiu cat costa) ,
Tot in militari preturile la app de 2 camere erau pe la 100.oooE nu mai stiu cat sunt acuma...poate daca negociezi il scotzi la 90.oooE dar la alea noi nu negociezi
POate de caum incolo o sa inceapa si aia sa negocieze

+Quote Post

9 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 04:04 PM