IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> accident cu autor necunoscut
Vizitator_matea adriana.
mesaj May 24 2009, 08:24 PM
Mesaj #1

Guests

Ma numesc Matea Adriana din Pitesti si in data de 16.05.2009 ma aflam pe defileul Turnu Rosu in localitatea Caineni,la granita dintre Valcea si Sibiu aproape de Viaductul de cale ferata.
Un tir venind spre Valcea a depasit axul drumului si nea acrosat cu fata si scara cabinei avariindu-mi toata partea stanga a soferului ramanand fata de usa pe tirul respectiv.Tirul nu a oprit continuandu-si drumul ca si cand nimic nu s-a intamplat,din pacate nu am reusit sa-i iau numarul si va rog pe cei care ati auzit/vazut un tir cu cabina albastra si remorca de culoare deschisa (cu o usa agatata) alb sau gri gen frigorifer cu onduleuri ( nu stiu sigur daca era din tabla sau prelata pentru ca nu ma pricep la tiruri).
Mentionez ca in spatele lui veneau alte 3 tiruri,cu rugamintea daca au vazut ceva sau stiu numarul de inmatriculare,or un indiciu care sa duca la faptas sau care a oprit intr-o parcare din Valcea va rog sa-mi postati un raspuns ....////
Va multumesc anticipat
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_jiji.
mesaj May 25 2009, 01:28 PM
Mesaj #2

Guests

Imi pare rau pt ce ti s-a intamplat .... Trebuia sa suni imediat la 112... Acum e cam tarziu.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 26 2009, 07:35 AM
Mesaj #3

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=1464

Adriana, citeste ce am patit eu tot la Caineni. Slava Domnului ca ai scapat !
Degeaba ai martori si toate alea, daca nu te-a omorat, singura chestie este ca-i suspenda permisul 3 luni. Trebuie sa militam pentru schimbarea legislatiei asa incat o asemenea intamplare sa fie considerata tentativa de omor, iar TIR-istul inconstient sa faca puscarie pe viata.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 26 2009, 02:18 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (iul_autentic @ May 26 2009, 07:35 AM) *
http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=1464

Adriana, citeste ce am patit eu tot la Caineni. Slava Domnului ca ai scapat !
Degeaba ai martori si toate alea, daca nu te-a omorat, singura chestie este ca-i suspenda permisul 3 luni. Trebuie sa militam pentru schimbarea legislatiei asa incat o asemenea intamplare sa fie considerata tentativa de omor, iar TIR-istul inconstient sa faca puscarie pe viata.

nu tir-istul ci soferul indiferent ce ar conduce , nu imi spune mie ca numai soferii de autocamioane conduc auirea , spre stiinta ta marea majoritate a soferilor de autocamioane sunt adevarati profesionisti , insa ca orice padure au si uscaturi. Adriana data viitoare suna de urgenta la 112, sau incearca sa retii cat mai multe detalii privind masina implicata , de obicei in peste 70-80 % din cazuri autocamioanele au inscriptionat pe lateral , fata si spate firma carui apartin

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 26 2009, 03:54 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Citeaza (Musafir @ May 26 2009, 02:18 PM) *
nu tir-istul ci soferul indiferent ce ar conduce , nu imi spune mie ca numai soferii de autocamioane conduc auirea , spre stiinta ta marea majoritate a soferilor de autocamioane sunt adevarati profesionisti , insa ca orice padure au si uscaturi. Adriana data viitoare suna de urgenta la 112, sau incearca sa retii cat mai multe detalii privind masina implicata , de obicei in peste 70-80 % din cazuri autocamioanele au inscriptionat pe lateral , fata si spate firma carui apartin

1. TIR-ul este o arma de ucidere in masa, poate avea 20-30 de tone, pe cand un turism ajunge la 1.5 tone
2. prea multi din soferii de TIR se considera o casta cu dreptul de a vana 'amatorii' pe sosele
3. la patania mea cand un TIR a incercat sa ma ucida, alti soferi de TIR mi-au replicat ca eu nu inteleg sub ce presiune a timpului conduc ei, parca asta le da mandat pt crima
4. TIR-ul care m-a ratat milimetric era de la firma Hodlmayer; si ce daca ? crezi ca sefii lui o sa-l bage in puscarie pt ca a atentat la viata mea ?
5. dupa cum am mai spus, depasirea imprudenta se pedepseste cu suspendare de permis; este cazul sa fie inclusa la tentativa de crima
6. daca un TIR vine spre mine pe contrasens si trebuie sa sar cu masina in sant sau in rapa pe marginea drumului ca sa-mi salvez viata, sa zicem ca ma aleg cu leziuni majore dar raman in viata, boul ala cu ce drept isi continua drumul netulburat !?
7. daca TIR-istii nebuni sunt doar o mana de uscaturi, cum se face ca nu are colegi care sa-i bage mintile in cap ? ai vazut vreodata un TIR-ist ca-i zice altuia prin statie 'mai boule, era sa omori oamenii aia, la prima oprire iti sparg dintii' ???

+Quote Post
pamfletaru
mesaj May 29 2009, 05:37 AM
Mesaj #6

Membru
**

Postari: 41
Inscris: 8-August 08
Utilizatorul numarul: 2 179

Vreau sa atrag atentia unui alt aspect. De obicei nenorocitii astia de TIR-isti fac si 'trenuletul' pe drumurile publice. Pai cum sa depasesti pe Valea Oltului un 'trenulet' de 2-3 tiruri?! Intri in depasire si jigodiile nu iti fac loc sa intri intre ei... Mi s-a intamplat de nenumarate ori chestia asta.

Astia si taximetristii sunt regii soselelor.

Parerea mea este ca sunt mai multe lucruri care conduc la aceste... (nici nu stiu cum sa le numesc)... hmm... povesti nefericite:
1. lipsa educatiei
2. lipsa respectului in trafic
3. lipsa autostrazilor
4. si nu in ultimul rand lipsa de atitudine a politiei

Problema este ca politia romana nu poate impune respect in momentul de fata. Au renumele de spagari si de nenorociti. Daca politia si-ar face datoria (ar aplica legea si ar da amenzi) lucrurile s-ar indrepta simtitor.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 29 2009, 06:41 AM
Mesaj #7

Membru veteran

Foarte rar am vazut soferi de TIR care mergeau exemplar si chiar ajutau la fluidizarea traficului. Dar cei mai multi creeaza probleme si terorizeaza soselele. Tot politia e de vina, ca daca ei nu-si fac treaba, cimpanzeii isi permit orice.

+Quote Post
Vizitator_Ticu.
mesaj May 29 2009, 07:11 AM
Mesaj #8

Guests

Nu-mi place de regula sa generalizez. Si totusi pentru ca "mana de uscaturi" sa fie pusa la punct as vrea o reactie mai dura a asociatiilor de tiristi.
Vreau o replica dura de exemplu data lui Tarzan ala.... In loc de asta n-am auzit decat tiristi amuzati de cum se stramba ala. Tarzan putea daca scapa controlul sa omoare o gramada de oameni.... Si din pacate tarzani sunt cu sutele la volanul tirurilor....

+Quote Post
tsunami
mesaj Jun 3 2009, 09:28 PM
Mesaj #9

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

din experientza mea mi-as dori sa stiu ca in fiecare vehicul in spatele volanului se afla un sofer de tractor cu semiremorca.

cei periculosi sunt putzini. de regula sunt profesionisti, ceea ce nu se poate spune despre majoritatea amatorilor soferi de vehicule puternice sport sau de suv-uri.
aia sunt adevaratele pericole.

pe valea oltului e mai sigur sa mergi la 100m in spatele altor vehicule. daca esti singur, risti sa te trezesti in fatza cu un X5 care depaseste o coloana de tractoare cu semiremorca fara sa se asigure.

respect pentru soferii profesionisti

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
eusint
mesaj Jun 5 2009, 05:54 AM
Mesaj #10

Membru
**

Postari: 23
Inscris: 2-June 09
Utilizatorul numarul: 8 862

Din pacate la noi a avea carnet de sofer profesionist nu inseamna ca si esti sofer profesionist. Metodele de obtinere nu le comentez aici, doar comportamentul pe sosea.
Nu odata pe A2 se apuca camioanele sa se depaseasca in 10-20 minute, timp in care in spatele lor se face coada. Si asta dupa ce masina de pe banda a doua era la maxim 50m in spatele camionului de pe banda 1.
Exemplele pot continua, am avut nenumarate situatii in care am evitat tot felul de vehicule de la 2 la 18 roti din cauza soferilor inconstienti.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th December 2019 - 11:43 PM