IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Exercitiu de imaginatie...pentru soferi
Vizitator_Misu.
mesaj Aug 25 2008, 05:19 PM
Mesaj #1

Guests

Este ora 8 dimineatza. Te pregatesti sa pleci la munca. Masina te asteapta cuminte in parcare (sau pe unde ai apucat s-o lasi, mai mult sau mai putin pe trotuar, mai mult sau mai putin incurcand pe cineva), dornica sa te duca ca vantul si ca gandul catre locul dorit. Tu, gonind pe sosele, liber, parul in vant, muzica tare, o tipa beton in dreapta..wow, ce senzatie!

Acum trezeste-te. E timpul sa te duci la munca. Masina te asteapta, dar nu o poti folosi pentru ca nu are rost. Benzina costa enorm, in oras nu se poate circula din cauza traficului infernal, te imbolnavesti de plamani daca dai o tura prin centrul orasului. Daca totusi insisti sa pleci cu masina, nu gonesti ca nu ai unde, nu vantul este cel care iti bate prin plete, ci gazele nearse ale masinii din fata. Muzica data tare mai mult te enerveaza iar din dreapta te priveste dezaprobator biciclistul care se misca de doua ori mai repede ca tine.

Acum imagineaza-ti. Tu, dimineatza. Pleci la munca cu transportul in comun, pentru ca ai invatat ca intr-un oras masina personala nu isi are rostul cat timp exista transport in comun care acum merge bine, pentru ca nu mai sunt blocaje provocate de miile de masini. Autobuzele vin la 5 minute, e loc in ele, metroul nu mai inghite puhoiul de oameni speriati de razboiul masinilor de afara. Respiri un aer mult mai curat pentru ca poluarea s-a redus, a crescut iarba pe spatiul verde unde pana acum parcau masini, copacii nu mai imbatranesc prematur. Ba chiar te gandesti ca ar fi cazul sa iti iei o bicicleta, mai pui si muschii la treaba putin, ca destul se atrofiaza pe scaunul de la birou. In dreapta ta iti zambeste o tipa superba. Nu e plina de transpiratie si praf, nu e suparata ca si-a rupt tocul in asfaltul incins sau ca era sa dea o masina peste ea pe trecerea de pietoni.

Si daca tot nu-ti poti imagina, gandeste-te la ceva: banii pe care ii platesti pe taxe, benzina care o cumperi pentru a merge cu masina personala, banii pe care ii dai pe reparatii la masina care si-a indoit janta in gropi, banii astia nu se intorc niciodata in buzunarul tau. Nu faci altceva decat sa sprijini un sistem de stat care inghite 5 miliarde de euro anual de la detinatorii de masini dar nu returneaza decat 27% din incasari catre soferi. Restul se duc la gaurile din economie sau in buzunarele baietilor destepti.

Si, daca nici acum nu te-am convins, te intreb ceva: crezi ca tu nu te poti imbolnavi?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Saleo Baxus.
mesaj Aug 25 2008, 09:49 PM
Mesaj #2

Guests

1. este 12:00 ziua. inchipuieti ca esti fiu de bastan. te scoli mahmur (oricum n-ai nimic in cap, ti-e mintea la odihna 24 ore / zi), iei "mertzul" si te cari pe strasse. daca e buluceala la semafor, te bagi pe linia de tramvai sau contrasens pina la semafor (adica, le dai "muje" la fraieri). dupa tine, potopu' sau incalzirea globala sau mi se filfie. ce este aia "servici"? etc. , etc. avem si o varianta "soft" : personajul principal este tiganul sau adolescentul calare pe scuter.
2. stai pe Brancoveanu si lucrezi la spitalul Sf. Ioan. este cit vrei tu dimineata. oricum tre' sa iei doua mijloace de transport in comun daca vrei sa ajungi la slujba. oricum ar fi culoarea cerului, faci 40 de minute daca nu ai timpi de asteptare prea mari. mai bine ai merge pe jos (sunt patru kilometri), dar nu vrei sa participi zilnic la marsul postasilor. te gandesti ca tata lu' personajul de la punctul 1. (de mai sus) ti-a fragmentat traseul tau in doua , obligandu-te sa iei doua mijloace de transport in comun, ete asa de-al dreaq ce este.
3. te gandesti ca Slabiceanu, cit e el de premier, s-a cocotat pe biciclu si s-a dus in durerea lui la amaritul ala de serviciu pe care-l are. te urci si tu (mental) pe chinezaria cu doua roti si pedale din dotare, si te avinti in trafic pedalind voios. ma bucur pentru tine, eu nu ma dau cu bicicleta pen'ca asa vrea sa sugereze guvernantul. o sa fac asta zilnic atunci cind o vor face si ei, politicienii (macar majoritatea "simpla", 50%+1 !). caci zic eu la tine, pentru ce am sustinut financiar, si sustinem, "facerea" de drumuri publice? doar asa , ca sa se dea pe ele personaje mai "jmechere"?

+Quote Post
Vizitator_captivus.
mesaj Aug 26 2008, 06:29 AM
Mesaj #3

Guests

continuare insert saleo
1. esti fiu de bastan etc iei mertzu te bagi pe in fata pe contrasens dai muje si in timp ce te hlizesti la noi te loveste tramvaiul. cand vine tac-tu iti gaseste capatana pe scaunul din dreapta, cineva, unul din muncitorii care sparg asfaltul o gasise in groapa lui
batranul tau, fost si actual securist are un atac cerebral. este dus la spital unde este operat de urgenta. scapa doar cu paralizie pe partea dreapta. in schimb nu scapa de creditori si intr-o noapte trei recuperatori il arunca in cap in propria-i piscina, piscina goala.
ma-ta da in patima alcolului. oricum e falita. dar norocul n-o paraseste definitiv. unul din fostii ei amanti, un producator tv ii propune s-o foloseasca pe sora-ta, minora, intr-un reality show. ma-ta accepta. to be continued

+Quote Post
Vizitator_mama omida.
mesaj Aug 26 2008, 06:52 AM
Mesaj #4

Guests

ma apropii de interesectie, semnalizez stinga, ma inscriu usurel pe banda cu directia stinga. Ma opresc la semafor. In spatele meu vad prin retrovizor cum se infige un mertzan argintiu, sofer brunet tare, gras, slinos, cu matanii gramada atirnate de oglinda retrovizoare. O laba neagra si paroasa iese pe geam si-mi arata degetul mijlociu indreptat in sus, se pare ca din cauza ca as fi ocupat banda LUI (desi semnalizasem, ma asigurasem si nu-i taiasem fatza). Ii raspund aratindu-i degetelul meu mic incarligat. Pesemne nu stie ce inseamna, dar scriu aici ca sa inteleaga toata lumea: asa sa i se faca cand o vrea sa o " faca" pe piranda lui...aferim, amin si asa sa-l ajute al de sus.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 26 2008, 12:27 PM
Mesaj #5

Guests

Frumos exercitiu de imaginatie dar.. Misule, trezeste-te, tata.

Ce spui tu e frumos, dar nu se poate face la noi. Nu pentru ca nu se poate, ci pentru ca nu se vrea. Acest cerc, vicios pana la disperare (zi'le Adriane!), nu poate fi rupt cu una cu doua. Ar insemna sa ne schimbam noi, sa ne stim drepturile si obligatiile, sa ne pese de cei din jur, de sanatatea noastra, de viitorul nostru si al copiilor nostri, sa avem demnitate.

Noi ne limitam doar la a ne scrie oful online, fara sa dam din gura atunci cand trebuie si se poate (vezi participarea la vot in care romanii au spus clar primarilor: "fura-ma, tzepuieste-ma pentru ca pe mine nu ma intereseaza decat stomacul meu"). Asa ca, revin si spun: frumos spus, dar departe de realitate.

+Quote Post
Vizitator_dorel.
mesaj Aug 26 2008, 02:54 PM
Mesaj #6

Guests

Hai ca esti dulce. Asa gogule, zi-le ca le zici bine. Sa se duca muncitoru cu ratb-ul la serviciu. Jmecherii ca noi se duce la treaba cu mertanu'. Zile ca bine de le zici tu care ejti. Ca nu mai ai loc neci pe linie de tramvai da ei. Ai dracu fraeri.

+Quote Post
Vizitator_Mircea.
mesaj Sep 6 2008, 05:17 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Misu @ Aug 25 2008, 05:19 PM) *
Si daca tot nu-ti poti imagina, gandeste-te la ceva: banii pe care ii platesti pe taxe, benzina care o cumperi pentru a merge cu masina personala, banii pe care ii dai pe reparatii la masina care si-a indoit janta in gropi, banii astia nu se intorc niciodata in buzunarul tau. Nu faci altceva decat sa sprijini un sistem de stat care inghite 5 miliarde de euro anual de la detinatorii de masini dar nu returneaza decat 27% din incasari catre soferi. Restul se duc la gaurile din economie sau in buzunarele baietilor destepti.

Si, daca nici acum nu te-am convins, te intreb ceva: crezi ca tu nu te poti imbolnavi?

Am citit si eu articolul asta din Capital si m-a socat. La banii astia ar trebui sa-mi pot gasi oricand un loc de parcare iar mersul prin oras sa fie o placere atat ca trafic cat si ca aer. Da, sunt de acord ca ar trebui facut ceva cu poluarea. Sincer va spun, asta inainte de a citi aceste mesaje, ma gandeam ca noua masina sa fie o Toyota Prius. Si asta nu doar dpdv al ecologiei ci si pentru ca voi ajunge la un consum cu MULT mai mic decat duce Dacia mea acum. Din pacate, vad ca programul "Rabla" nu ofera nici o facilitate pentru masinile hibrid, asta imi indica mie cat de mult ii intereseaza pe guvernanti de mediu.

Ar trebui totusi sa putem face ceva, doar se apropie alegerile, nu? Macar acum sa ne facem auziti.

+Quote Post
Vizitator_andreea.
mesaj Sep 6 2008, 07:30 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Saleo Baxus @ Aug 25 2008, 09:49 PM) *
........
3. te gandesti ca Slabiceanu, cit e el de premier, s-a cocotat pe biciclu si s-a dus in durerea lui la amaritul ala de serviciu pe care-l are. te urci si tu (mental) pe chinezaria cu doua roti si pedale din dotare, si te avinti in trafic pedalind voios. ma bucur pentru tine, eu nu ma dau cu bicicleta pen'ca asa vrea sa sugereze guvernantul. o sa fac asta zilnic atunci cind o vor face si ei, politicienii (macar majoritatea "simpla", 50%+1 !). caci zic eu la tine, pentru ce am sustinut financiar, si sustinem, "facerea" de drumuri publice? doar asa , ca sa se dea pe ele personaje mai "jmechere"?

daca am astepta toti sa ne dea exemplu guvernantii nostri, mai ca nu am mai nici respira..ca doar e greu, si guvernantii nostri sunt foarte lenesi...
iar faza cu bicicleta...eu sunt si biciclista (mergem de cel putin 4 ori pe saptamana la serviciu cu bicicleta) dar, mai apuc sa conduc si masina(cand ies seara in oras, in weekend, cand plec din bucuresti ) - deci stiu cum e si ca sofer; dar pot sa spun ca de fiecare data cand sunt sofer in bucuresti, fac fara sa vreau un exercitiu de imaginatie: cum ar fi daca in momentul acela as fi pe bicicleta, si nu as mai avea de asteptat de o mie(!!!) de ori la acelasi semafor, cum i-as depasi si pe smecherii care vin cu masina lu'taticu si fac ce le taie capul...
iar drumurile publice sunt bine ca sunt "facute"; doar cum ar mai putea circula ratb-ul/salvarea/politia sau pompierii....sau cei care chiar au nevoie de masini pentru transport (diverse marfuri grele, de exemplu), sau daca nu pot sa se deplaseze altfel(persoane cu dizabilitati fizice)?!?!??!?

+Quote Post
Vizitator_andreea.
mesaj Sep 7 2008, 06:42 AM
Mesaj #9

Guests

acest al doilea mesaj este dor pentru a-mi cere scuze pentru greşelile de scriere din mesajul de mai sus

+Quote Post
Vizitator_Bulangiul.
mesaj Sep 7 2008, 01:01 PM
Mesaj #10

Guests

Ma scol dimeneatza, comand pranzul: dute fa sa aduci ceva sa mananc, iau iPhone-ul sun o vagaboanta, ce faci fa? trec pe la tine?

Nu mai fac dus, nici nu trebuie si oricum ce folos, am 3500cc in parcare,
Plec, trag usa dupa mine, trag doua basini pe scara, aud doua vecine chicotind, mai trag una.
Iau masina, dau drumul la aer, o iau pe spatiul verde ca e mai scurt, tai fata la unul accelerez mai repede sa prind pe trecerea de pietoni o baba care se misca cam incet, o injur si plec mai departe.

La Unirii doua pitzipoance isi leganau curu ridicat pe tocuri in fata mea, deschid geamul le zic: "fa asta calca nu fute" si plec in tromba mai departe. Parchez pe unde apuc, sun din nou vagaboanta, ma intalnesc cu ea, cam are chef de glume cu mine, ii zic ca ii rup pupatoarea daca se mai umfla, da-o-n pu&la mea de C()rva.
Suna babacu sa mai trec pe la aia pe la firma sa-mi mai bag picioarele in viata lor de sclavi de doi lei, cica nu muncesc. Auzi pretentii pe ei cica sa le platesti orele suplimentare si sa le faci carte de munca, de unde puii mei atatea pretentii. Ma rog, am ramas in intersectie ma cloxoneaza unul cu troleibuzul ii arat degetul mijlociu si stau acolo, dau muzica mai tare si deschid geamul. Salam asta e tatal lor sa mor io.

Sunt pe la Dristor, trag pe dreapta unde apuc, ma duc sa iau o shaorma mare, blocai doi taximetristi, unul era cu un client, daca zicea ceva chiar ca-i rupeam capu', bine ca n-a zis.

Ma uit la doi fraieri pe bicicleta, ce terminati, vai de capu' lor, nu stiu ce e aia viata. Eu in scaune de piele, 300CP si 3 tone ei niste amarati. Ce sa-i faci frate, au si sclavii rolul lor.
Trec pe la Muncii, pe scoar niste mameluci de astia fara viata de scoala la 6 si se duc la munca si vin tocmai seara, i-am stropit cand am trecut printr-un lac. Asta e viata ce sa-i faci, da-i in plm.

Ajung acasa uitasem apa deschisa, si l-am inundat putin pe vecinul de dedesupt, cica vrea despagubiri, o sa-i dau eu despagubiri dupa ceafa, ca iar si-a parcat rabla aia de Logan langa SUV-ul meu si i-am zis sa lase liber ca nu suport nimic langa mine.

Astept sa sune tovarasul sa ma duc in club, cica stie el niste vagaboante misto...

+Quote Post
Vizitator_Nea Franzela.
mesaj Sep 7 2008, 04:52 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Bulangiul @ Sep 7 2008, 01:01 PM) *
Ma scol dimeneatza, comand pranzul: dute fa sa aduci ceva sa mananc, iau iPhone-ul sun o vagaboanta, ce faci fa? trec pe la tine?

Nu mai fac dus, nici nu trebuie si oricum ce folos, am 3500cc in parcare,
Plec, trag usa dupa mine, trag doua basini pe scara, aud doua vecine chicotind, mai trag una.
Iau masina, dau drumul la aer, o iau pe spatiul verde ca e mai scurt, tai fata la unul accelerez mai repede sa prind pe trecerea de pietoni o baba care se misca cam incet, o injur si plec mai departe.

La Unirii doua pitzipoance isi leganau curu ridicat pe tocuri in fata mea, deschid geamul le zic: "fa asta calca nu fute" si plec in tromba mai departe. Parchez pe unde apuc, sun din nou vagaboanta, ma intalnesc cu ea, cam are chef de glume cu mine, ii zic ca ii rup pupatoarea daca se mai umfla, da-o-n pu&la mea de C()rva.
Suna babacu sa mai trec pe la aia pe la firma sa-mi mai bag picioarele in viata lor de sclavi de doi lei, cica nu muncesc. Auzi pretentii pe ei cica sa le platesti orele suplimentare si sa le faci carte de munca, de unde puii mei atatea pretentii. Ma rog, am ramas in intersectie ma cloxoneaza unul cu troleibuzul ii arat degetul mijlociu si stau acolo, dau muzica mai tare si deschid geamul. Salam asta e tatal lor sa mor io.

Sunt pe la Dristor, trag pe dreapta unde apuc, ma duc sa iau o shaorma mare, blocai doi taximetristi, unul era cu un client, daca zicea ceva chiar ca-i rupeam capu', bine ca n-a zis.

Ma uit la doi fraieri pe bicicleta, ce terminati, vai de capu' lor, nu stiu ce e aia viata. Eu in scaune de piele, 300CP si 3 tone ei niste amarati. Ce sa-i faci frate, au si sclavii rolul lor.
Trec pe la Muncii, pe scoar niste mameluci de astia fara viata de scoala la 6 si se duc la munca si vin tocmai seara, i-am stropit cand am trecut printr-un lac. Asta e viata ce sa-i faci, da-i in plm.

Ajung acasa uitasem apa deschisa, si l-am inundat putin pe vecinul de dedesupt, cica vrea despagubiri, o sa-i dau eu despagubiri dupa ceafa, ca iar si-a parcat rabla aia de Logan langa SUV-ul meu si i-am zis sa lase liber ca nu suport nimic langa mine.

Astept sa sune tovarasul sa ma duc in club, cica stie el niste vagaboante misto...

Tinzi spre 0.

+Quote Post
Vizitator_Saleo Baxus.
mesaj Sep 7 2008, 08:29 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (andreea @ Sep 6 2008, 07:30 PM) *
iar faza cu bicicleta...eu sunt si biciclista
iar drumurile publice sunt bine ca sunt "facute"; doar cum ar mai putea circula ratb-ul/salvarea/politia sau pompierii....sau cei care chiar au nevoie de masini pentru transport (diverse marfuri grele, de exemplu), sau daca nu pot sa se deplaseze altfel(persoane cu dizabilitati fizice)?!?!??!?

gata, m-ai convins. maine ma imbrac in pantaloni scurti, (aia cu o singura bretea pusa pe diagonala) pun camasa cu patratele albastre deschisa la primii patru nasturi si o zbughesc cu cercul prin oras. ce-mi trebuie doua roti, una nu-i buna?
@ Nea Franzela e rindul tau sa-ti inchipui. asa ca inchipuie-ti ca toata suflarea se da cu bicicletele pe drumurile publice (nu cu masina, caci se basica andreea - scrie ea la ce folosesc drumurile). ei, este o mare de bicilisti pe arterele orasului? este ca agentu' de circulatie fluidizeaza traficul de biciclisti acolo unde este cazul? este ca ca o turma de biciclisti stau cuminti la semafor(aia de au rosu!), in timp ce alta turma traverseaza intersectia (aia de au verde!)? este ca in inchipuirea asta apare si un biciclist "jmeker" care o ia pe contrasens, depasind coloana ce stationeaza la semafor? si mai zic: este ca acu' douazeci de ani , asa se circula in China? concluzie:
bre Nea Franzela, ai o imaginatie bolnavicioasa; fantezia dumitale ma face sa vomit. asa ca tot nu ma sui pe bicicleta, sa se urce vulgu' si sa bage la pedale laugh.gif .

+Quote Post
Vizitator_andreea.
mesaj Sep 8 2008, 04:07 AM
Mesaj #13

Guests

bine mah...daca vreti neaparat suiti-va in masina daca nu puteti sa va miscat 5 metri pe jos sau cu mijloace mai usor de folosit intr-un oras asa aglomerat ca bucruestiul (sau cluj/timisoara/brasov,etc)
eu sunt biciclista, si asta pentru ca am descoperit ca e mult mai bine sa nu iti faci nervi in trafic sau sa pierzi timp aiurea....ca unii tampiti nu pot sa se deplaseze decat cu masina, fie si pt 5 metri!!!!!
iar bicicleta nu inseamna neaparat pantaloni scurti si tricou, ci se poate sa fii si la cstum (pentru barbati) sau cu fusta si sandale cu toc( am experimentat de mai multe ori mersul in acest stil pe bicicleta si a fost OK)
asa ca inainte de a vorbi faceti un exercitiu de imaginatie sa va dati seama cum va vede lumea prin ceea ce spunei ;
apropos, stiu ca ma repet,dar sunt si sofer destul de vechi ( 4 ani, in care am mers destul cu masinuta - am vechime pt cei 23 ani ai mei) deci nu merg cu bicla pt ca n-am bani de masina sau cine stie ce alt motiv

Citeaza (Saleo Baxus @ Sep 7 2008, 08:29 PM) *
gata, m-ai convins. maine ma imbrac in pantaloni scurti, (aia cu o singura bretea pusa pe diagonala) pun camasa cu patratele albastre deschisa la primii patru nasturi si o zbughesc cu cercul prin oras. ce-mi trebuie doua roti, una nu-i buna?
@ Nea Franzela e rindul tau sa-ti inchipui. asa ca inchipuie-ti ca toata suflarea se da cu bicicletele pe drumurile publice (nu cu masina, caci se basica andreea - scrie ea la ce folosesc drumurile). ei, este o mare de bicilisti pe arterele orasului? este ca agentu' de circulatie fluidizeaza traficul de biciclisti acolo unde este cazul? este ca ca o turma de biciclisti stau cuminti la semafor(aia de au rosu!), in timp ce alta turma traverseaza intersectia (aia de au verde!)? este ca in inchipuirea asta apare si un biciclist "jmeker" care o ia pe contrasens, depasind coloana ce stationeaza la semafor? si mai zic: este ca acu' douazeci de ani , asa se circula in China? concluzie:
bre Nea Franzela, ai o imaginatie bolnavicioasa; fantezia dumitale ma face sa vomit. asa ca tot nu ma sui pe bicicleta, sa se urce vulgu' si sa bage la pedale laugh.gif .

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 8 2008, 02:11 PM
Mesaj #14

Guests

Ca tot e un exercitiu de imaginatie, dati-mi voie sa-mi imaginez si eu ca bunul simt nu a disparut, ca politistii isi fac treaba cu adevarat (apropos, i-a mai vazut cineva?), ca primarii nu stau si o fredoneaza prin birouri la cafele cu prietenii, ca fiecare dintre noi am invatat ca gunoiul se arunca in cos, ca nu se fumeaza pe strada si apoi arunci chistocul pe unde vrei, ca cei care au caini strang rahatul dupa ce animalele isi fac nevoile, ca la trecerea de pietoni nu trebuie sa ma gandesc de doua ori inainte sa trec pentru ca vine un idiot in viteza pe linia de tramvai...si as putea continua pana maine dimineatza

Cert este un lucru: daca nu facem ceva ACUM, maine va fi cu siguranta mai greu. Daca tu, soferule, iti inchipui ca banii pe care ii platesti pentru poluare ma ajuta in vreun fel, te inseli. Pe langa faptul ca Ministerul Mediului nu face nimic, primariile la fel, doar sa pui copaci in pamant nu ajuta, sau nu ajuta suficient (ca sa nu ma zic ca unui copac ii trebuiesc cativa ani pentru a putea ajuta la curatirea aerului) Pentru toti soferii care parcheaza pe trotuar propun sa facem un schimb: soferii merg pe trotuar ia pietonii pe strada, sa vedem cum se simt si ei.

Asa ca vin si spun: tu, soferule, nu-ti poti lasa masina acasa? Nu poti merge cu transportul in comun in oras? Banii pe care ii dai pe un plin de benzina intr-o luna iti ajung sa te plimbi 1 AN cu metroul! Eu as pune rovignete pentru mersul in oras, triple fata de cele pentru mersul in afara orasului, sa vedem atunci cati isi permit sa mearga cate unul in masina, cu telefonul la ureche, poluand in nesimtire, doar ca sa arate cat de smecher e el.

Daca cu frumosul nu se face, atunci sa schimbam placa, sa punem taxe pentru nesimtire, pentru poluare, pentru mizerie, pentru lipsa de bun simt. Problema este insa: CINE POATE SA FACA ASTA?

+Quote Post
die
mesaj Oct 10 2008, 08:39 AM
Mesaj #15

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 5
Inscris: 10-October 08
Utilizatorul numarul: 3 879

Exemplu de masina care trece de RAR si ITp si merge vesela prin Capitala...
Fisiere atasate
Fisier atasat  24092008.jpg ( 102.23K ) De cate ori a fost descarcat fisierul: 125

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Oct 10 2008, 10:08 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (andreea @ Sep 8 2008, 04:07 AM) *
bine mah...daca vreti neaparat suiti-va in masina daca nu puteti sa va miscat 5 metri pe jos sau cu mijloace mai usor de folosit intr-un oras asa aglomerat ca bucruestiul (sau cluj/timisoara/brasov,etc)
eu sunt biciclista, si asta pentru ca am descoperit ca e mult mai bine sa nu iti faci nervi in trafic sau sa pierzi timp aiurea....ca unii tampiti nu pot sa se deplaseze decat cu masina, fie si pt 5 metri!!!!!
iar bicicleta nu inseamna neaparat pantaloni scurti si tricou, ci se poate sa fii si la cstum (pentru barbati) sau cu fusta si sandale cu toc( am experimentat de mai multe ori mersul in acest stil pe bicicleta si a fost OK)
asa ca inainte de a vorbi faceti un exercitiu de imaginatie sa va dati seama cum va vede lumea prin ceea ce spunei ;
apropos, stiu ca ma repet,dar sunt si sofer destul de vechi ( 4 ani, in care am mers destul cu masinuta - am vechime pt cei 23 ani ai mei) deci nu merg cu bicla pt ca n-am bani de masina sau cine stie ce alt motiv

Eu merg deja de un an jumate cu bicla prin Bucuresti, am aproape 1700 de km pe ciclometru, am fost cu ea pe orice vreme si in diverse costumatii, inclusiv elegant. Fac mult mai putin pina la serviciu, nu ma doare capul de loc de parcare, e o experienta infinit mai placuta decit mersul cu masina, la care incerc sa renunt pe cat posibil. In 1700 de km, am avut doar patru incidente, din care unul singur mai serios. Toate incidentele s-au datorat conducatorilor auto neatenti (doi taximetristi nu mi-au dat prioritate, un tip cu un SUV a luat curba fara se asigure si m-a acrosat, si un sofer de dacie a deschis usa fara sa se uite in oglinda si m-a lovit).

In general circul cu casca de protectie, port lucruri mai deschise si am bicicleta semnalizata si cu lumini de pozitie si de drum. Media de viteza este cam de 17 km/h, iar viteza maxima cu care am mers a fost de 27 km/h. Am 33 de ani si sint manager de proiect.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Oct 10 2008, 11:28 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Razvan @ Oct 10 2008, 10:08 AM) *
Eu merg deja de un an jumate cu bicla prin Bucuresti, am aproape 1700 de km pe ciclometru, am fost cu ea pe orice vreme si in diverse costumatii, inclusiv elegant. Fac mult mai putin pina la serviciu, nu ma doare capul de loc de parcare, e o experienta infinit mai placuta decit mersul cu masina, la care incerc sa renunt pe cat posibil. In 1700 de km, am avut doar patru incidente, din care unul singur mai serios. Toate incidentele s-au datorat conducatorilor auto neatenti (doi taximetristi nu mi-au dat prioritate, un tip cu un SUV a luat curba fara se asigure si m-a acrosat, si un sofer de dacie a deschis usa fara sa se uite in oglinda si m-a lovit).

In general circul cu casca de protectie, port lucruri mai deschise si am bicicleta semnalizata si cu lumini de pozitie si de drum. Media de viteza este cam de 17 km/h, iar viteza maxima cu care am mers a fost de 27 km/h. Am 33 de ani si sint manager de proiect.

Gizas, si aste mici" accidente nu te-au determinat sa te lasi? Si eu m-am gandit la bicicleta, dar atata timp cat nu sunt piste si pe banda 1 sunt masini parcate gramada raman pieton de preferinta si sofer cand n-am incotro. Eu cred ca la dimensinile Bucurestiului RATT-ul nu poate faca fata. La un oras de peste 2 mil locuitori inregistrati (in realitate sunt mult mai multi) ar fi necesar un sistem de trenuri gen u-bahn si s-bahn (reteaua de metrou actuala nu e suficienta nici pe departe si nu acopera toata zona metropolitana).

http://en.wikipedia.org/wiki/U-Bahn

http://en.wikipedia.org/wiki/S-Bahn

De altfel m-au si intrebat o data niste nemti ce tren sa ia pana la aeroport si eu m-am facut ca ploua de rusine
:-( (cum era sa le explic ca aici unora le cad ouale daca merg cu trenul si le trebe suv-uri neaparat?)

In alte orase mari din Romania merge si numai cu transport in comun pe sosea, dar extins ca lumea, nu glume de genul alora de acum.

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 12 2008, 07:17 AM
Mesaj #18

Membru
**

Postari: 91
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 230

De ce va imaginati voi ca cei care acum sunt in masini s-au nascut direct la volan si nu au mers cu autobuzul in viata lor sa stie cum e? De ce credeti ca inventati voi acum apa calda?

Hai sa povestesc o faza adevarata: urcam pe podul Grant pe o bretea laterala. Pe pod se circula greoi. Un tip de pe prima banda vede ca nu prea are unde inainta si se opreste si imi face semn sa ma bag in fata lui. Pe dreapta lui depasea coloana un biciclist cu castile in urechi (genul trendinez, ascultator de Guerrilla si cu aifon). El stia ca are prioritate si nu s-a sinchisit, (De fapt cred ca nici nu avea voie sa fie pe pod) am franat, l-am lasat sa treaca, scrasnete de roti in spatele meu, etc. Biciclistul si-a continuat drumul pe pod depasind coloana de masini pe partea dreapta. Deodata coloana de masini s-a oprit de tot. Se pare ca o basculanta a vrut sa faca dreapta si sa coboare de pe pod. Nu l-a vazut pe biciclistul care o depasea pe partea dreapta.

Bucurestiul nu e un oras in care sa mergi pe bicicleta, nu exista infrastructura necesara. O bicicleta in locul unei masini nu fluidizeaza circulatia ci mai mult o ingreuneaza prin efectul disturbator pe care il are asupra traficului, similar cu scuteristii curieri.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Oct 12 2008, 09:18 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (nashu_mare @ Oct 12 2008, 07:17 AM) *
O bicicleta in locul unei masini nu fluidizeaza circulatia ci mai mult o ingreuneaza prin efectul disturbator pe care il are asupra traficului, similar cu scuteristii curieri.

O bicicleta cu siguranta nu fluidizeaza circulatia. Vreo suta de mii, da. Elimina 100.000 de masini din trafic, baga 100.000 biciclete/scutere si ai sa vezi ce bine va fi.
Ai fost vreodata la Roma? Acolo raportul e cam 1/1 intre masini si scutere. Daca n-ar fi fost asa nu s-ar mai putea circula in oras. Iar daca n-ai fost la Roma, du-te, e un oras frumos.

+Quote Post
Vizitator_ispy.
mesaj Oct 12 2008, 02:28 PM
Mesaj #20

Guests

sunt curios daca romanii mai au in cap si altceva in afara de masini.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Oct 12 2008, 05:18 PM
Mesaj #21

Guests

De ce va imaginati voi ca cei care acum sunt in masini s-au nascut direct la volan si nu au mers cu autobuzul in viata lor sa stie cum e? De ce credeti ca inventati voi acum apa calda?

Daca ai mers cu transportul in comun in romanica, nu prea stii cum e. Mie imi place ideea unor trenuri locale (care acopera doar zona urbana si cea metropolitana) care sa vina la intervale rezonabile de timp, astfel incat sa nu se aglomereze.

Tu esti obisnuit probabil cu RATB-ul, de aceea iti repugna ideea.

Totodata liniile de transport in comun rutier ar trebui sa fie in zone separate de restul traficului. Intr-adevar e mai neplacut sa stai in ambuteiaje in autobuz decat in masina personala, dar daca atobuzul, tramvaiul, troleul etc. n-ar sta in ambuteiaje ar ajunge mai repede, n-ar fi asa de aglomerate si ai putea sa-ti gestionezi timpul mai bine (pentru ca stii exact la ce ora ajungi la destinatie)

Bicicletele ar trebui sa poata fi inchiriate in centrul orasului si acolo accesul automobilelor sa fie restrictionat, astfel incat sa nu se incurce unii pe altii si fiecare mijloc de transport sa fie folosit acolo unde e mai eficient.

P.S. Aruncati un ochi la linkul asta:

http://media.volkswagen2028.com/vwcms_publ...lkswagen%202028.

Mie mi se pare ca viitorul suna bine...cel putin la ei.

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 12 2008, 05:51 PM
Mesaj #22

Membru
**

Postari: 91
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 230

Pai eu am presupus ca era vorba despre circulatia in Bucuresti. Nu era?

Si partea cu trenurile si cea cu bicicletele in centrul orasului au nevoie de infrastructura, adica de investitii masive. Zic ca prima investitie de genul asta tot o linie de centura mai buna ar trebui sa fie...

+Quote Post
Vizitator_Eu.
mesaj Oct 12 2008, 06:12 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Oct 12 2008, 09:18 AM) *
O bicicleta cu siguranta nu fluidizeaza circulatia. Vreo suta de mii, da. Elimina 100.000 de masini din trafic, baga 100.000 biciclete/scutere si ai sa vezi ce bine va fi.
Ai fost vreodata la Roma? Acolo raportul e cam 1/1 intre masini si scutere. Daca n-ar fi fost asa nu s-ar mai putea circula in oras. Iar daca n-ai fost la Roma, du-te, e un oras frumos.

Pe langa faptul ca in Roma sunt foarte multe scutere si motociclete (cand pleaca de la semafor parca sunt un roi de albine smile.gif ) sunt si foarte multe masini de dimensiuni mici, ideale pentru oras, nu SUV-uri si alte "barci" care ocupa loc cat pentru alte 4 masini mai mici cum vezi la noi. Nu inteleg la ce le-o trebui unora Hummer in oras sau alt camion de acest gen.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Oct 12 2008, 06:17 PM
Mesaj #24

Guests

Uite aici exercitiu de imaginatie:
Posesor Peugeot 206 HDI, consuma 10 litri la suta de km in traficul de Bucuresti. Cel putin 2 ore petrecute in trafic zilnic.
Demisia de la angajatorul din Bucuresti. Deschis o afacere in provincie.
Apartamentul cu 3 camere din Bucuresti inchiriat unei familii de straini cu 700 de euro pe luna. Inchiriat un apartament cu 3 camere in provincie pe care se plateste 300 de euro pe luna.
Vandut Peugeotul, cumparat Hyundai Tucson. Consuma 9 litri la suta de km, de data asta benzina. Tot cam 2 ore stat in trafic zilnic, dar de data asta cu deplasari de peste 100 km zilnic.

Stati fratilor in continuare in Bucuresti, ca acolul e buricul pamantului, nu-i asa?

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Oct 13 2008, 06:25 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (nashu_mare @ Oct 12 2008, 05:51 PM) *
Pai eu am presupus ca era vorba despre circulatia in Bucuresti. Nu era?

Si partea cu trenurile si cea cu bicicletele in centrul orasului au nevoie de infrastructura, adica de investitii masive. Zic ca prima investitie de genul asta tot o linie de centura mai buna ar trebui sa fie...

Pai noi faceam exercitii de imaginatie. Tu nu iti poti imagina decat ce vezi deja in fata ochilor?

Partea cu trenurile incepuse la un moment dat (metrou usor parca ii spunea) dar a fost oprita din nu stiu ce motive.

La partea cu bicicletele e de-ajuns o lege si niste politai care sa-si faca treaba cu adevarat.

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Oct 13 2008, 08:56 AM
Mesaj #26

Guests

Bucurestiul nu e un oras in care sa mergi pe bicicleta, nu exista infrastructura necesara. O bicicleta in locul unei masini nu fluidizeaza circulatia ci mai mult o ingreuneaza prin efectul disturbator pe care il are asupra traficului, similar cu scuteristii curieri.

Nu bicicletele incurca circulatia, dragul meu. Sintem cu totii de acord ca infrastructura este subdimensionata in raport cu volumul de trafic. Dar exista si reversul: volumul de trafic este ineficient. Spune-mi citi oameni - in medie - impart o masina mica? Unul? Maxim doi? Deci asta inseamna ca un autoturism ocupa o gramada de spatiu pentru un singur om. La noi nu exista conceptul de 'car sharing' sau 'car pooling', adica sa rogi un coleg de serviciu sa te ia si pe tine dimineata in drum spre serviciu si eventual sa te lase dupa program acasa, in schimbul unei mici contributii la benzina. Folosim, deci, masinile ineficient (caci majoritatea sint masini de 3 sau 4 pasageri).
Ca urmare, solutiile care au aparut aici, pe threadul asta, sint remarcabil de bune si de pline de bun simt, DACA scopul este acela de a creste viteza cu care te deplasezi de la A la B in oras, eventual la un confort constant sau mai bun. In acest caz, dezvoltarea infrastructurii rutiere este cel mai greu de realizat, si va avea cele mai mici rezultate: by the time o sa avem sosele suspendate prin oras, pasaje cu 3 benzi pe sens si management automatizat al traficului, numarul de masini se va tripla, asa ca noi vom ramine tot blocati. Mai eficient ar fi sa investeasca primaria in transportul in comun, intr-un parc auto de calitate, cu linii multe si care sa acopere tot orasul si suburbiile, cu mijloace de transport care sa vina rapid, toate astea completate de linii de metrou magistrale, care sint - de altfel - proiectate inca de pe vremea lui Ceausescu, doar ca nimeni nu le transforma in realitate. Si da, Centura Bucurestiului, e vitala. Doar ca Centura este o problema de care toti idiotii isi aduc aminte numai in campanie, dar uita de ea imediat ce ajung in functii. Iar bicicletele nu incurca pe nimeni, in absolut nici o capitala din Europa. Dimpotriva, ele reprezinta un mijloc foarte eficient de deplasare, din punct de vedere al consumului/poluarii, al vitezei, suprafetei ocupate, experientei de mers. Ma rog, nu incerc sa conving pe nimeni, dar hai sa vedem problemele unde sint, sa ne uitam la cauze si nu la efecte. Un biciclist iresponsabil, incurca tot atit (daca nu mai putin) cit un conducator auto iresponsabil. Mai multi biciclisti si mai putine masini = mai putine accidente grave. Mai multe masini si mai putini biciclisti = acelasi numar de accidente sau mai multe.

Cu stima,
Razvan.

+Quote Post
Vizitator_mirel talentu.
mesaj Oct 13 2008, 09:33 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Razvan @ Oct 13 2008, 08:56 AM) *
Nu bicicletele incurca circulatia, dragul meu. Sintem cu totii de acord ca infrastructura este subdimensionata in raport cu volumul de trafic. Dar exista si reversul: volumul de trafic este ineficient. Spune-mi citi oameni - in medie - impart o masina mica? Unul? Maxim doi? Deci asta inseamna ca un autoturism ocupa o gramada de spatiu pentru un singur om. La noi nu exista conceptul de 'car sharing' sau 'car pooling', adica sa rogi un coleg de serviciu sa te ia si pe tine dimineata in drum spre serviciu si eventual sa te lase dupa program acasa, in schimbul unei mici contributii la benzina. Folosim, deci, masinile ineficient (caci majoritatea sint masini de 3 sau 4 pasageri).
Ca urmare, solutiile care au aparut aici, pe threadul asta, sint remarcabil de bune si de pline de bun simt, DACA scopul este acela de a creste viteza cu care te deplasezi de la A la B in oras, eventual la un confort constant sau mai bun. In acest caz, dezvoltarea infrastructurii rutiere este cel mai greu de realizat, si va avea cele mai mici rezultate: by the time o sa avem sosele suspendate prin oras, pasaje cu 3 benzi pe sens si management automatizat al traficului, numarul de masini se va tripla, asa ca noi vom ramine tot blocati. Mai eficient ar fi sa investeasca primaria in transportul in comun, intr-un parc auto de calitate, cu linii multe si care sa acopere tot orasul si suburbiile, cu mijloace de transport care sa vina rapid, toate astea completate de linii de metrou magistrale, care sint - de altfel - proiectate inca de pe vremea lui Ceausescu, doar ca nimeni nu le transforma in realitate. Si da, Centura Bucurestiului, e vitala. Doar ca Centura este o problema de care toti idiotii isi aduc aminte numai in campanie, dar uita de ea imediat
Cu stima,
Razvan.

bah, esti foarte slab, cind tam citit postu am zis ca esti videanu. cum sa nu incurce bicicletele? ba daca vrei sa stii si troleele incurca ca sa nu mai zic de tramvaie si de statiile de metrou. eu zic sa se scoata si trecerile de pietoni si rablele sub 250 CP. capisci? Concluzia e una singura. legea trebuie respectata. iar pentru abateri grave de la legea circulatiei sa se ridice definitiv permisul de conducere,fara drept de reobtinere, nu suspendare sau mai stiu eu ce. permisul de conducere nu eun drept, nu e un privilegiu, ci o mare responsabilitate. ia sa vezi, draga domnule, daca s-ar face asa ce usor si sigur ai circula. chiar si in bucuresti. am dreptate? pai sigur ca am. ce spui tu de centura si alte alea e corect, dar nu o sa le vedem prea curand, si cand vor fi gata, numarul de masini va creste in proportie geometrica. deci? ce vom face atunci? oamenii trebuie educati. cum? cu ajutorul legii. si nu vei mai vedea asa mult sange pe sosele.

+Quote Post
Vizitator_geluantigelu.
mesaj Oct 13 2008, 09:39 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Eu @ Oct 12 2008, 06:12 PM) *
Pe langa faptul ca in Roma sunt foarte multe scutere si motociclete (cand pleaca de la semafor parca sunt un roi de albine smile.gif ) sunt si foarte multe masini de dimensiuni mici, ideale pentru oras, nu SUV-uri si alte "barci" care ocupa loc cat pentru alte 4 masini mai mici cum vezi la noi. Nu inteleg la ce le-o trebui unora Hummer in oras sau alt camion de acest gen.

tu de fapt vrei sa ne spui ca ai fost la roma. asa e? ia mai nareaza ceva de acolo, e frumos, e misto, e cool? si chiar ai fost la roma? ce tare frate, esti cel mai bun. bai mestere, e o tara libera. nu se poate sa-i educi sa se comporte corect, darmite sa-i faci sa renunte la camioane. ce spui tu acolo e ca sa te afli in treaba. mult succes, bai tata de albine. roiu!!!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 13 2008, 04:59 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (mirel talentu @ Oct 13 2008, 09:33 AM) *
bah, esti foarte slab, cind tam citit postu am zis ca esti videanu. cum sa nu incurce bicicletele? ba daca vrei sa stii si troleele incurca ca sa nu mai zic de tramvaie si de statiile de metrou. eu zic sa se scoata si trecerile de pietoni si rablele sub 250 CP. capisci? Concluzia e una singura. legea trebuie respectata. iar pentru abateri grave de la legea circulatiei sa se ridice definitiv permisul de conducere,fara drept de reobtinere, nu suspendare sau mai stiu eu ce. permisul de conducere nu eun drept, nu e un privilegiu, ci o mare responsabilitate. ia sa vezi, draga domnule, daca s-ar face asa ce usor si sigur ai circula. chiar si in bucuresti. am dreptate? pai sigur ca am. ce spui tu de centura si alte alea e corect, dar nu o sa le vedem prea curand, si cand vor fi gata, numarul de masini va creste in proportie geometrica. deci? ce vom face atunci? oamenii trebuie educati. cum? cu ajutorul legii. si nu vei mai vedea asa mult sange pe sosele.

Cred ca ardeleanul care a vazut girafa era de fapt din bucale smile.gif

Stai linistit, altii au aplicat de mult solutiile astea si traiesc in orase cu adevarat curate si civilizate.

+Quote Post
Vizitator_Exercitiu de imaginatie (60% rea.
mesaj Dec 24 2008, 10:58 PM
Mesaj #30

Guests

Se dau urmatoarele date (faceti abstractie de situatia dvs. financiara actuala si imaginati-va 5 minute):

-sunteti saraci , adica faceti parte din cei 60% din romani (familia traieste dintr-un salariu de 200-300 euro )
-vreti o masina (daca luati Dacia Logan, veti plati 3/4 din salariu lunar rata)

Vreti sa ramana ordonanta si sa mergeti cu transportul infect in comun (poate luati rujeola)?

PS: Nu uitati ca Dacia nu duce lipsa de bani, mai ales ca sponzorizeaza o echipa cunoscuta de fotbal din Italia. Asadar, masura de protejare a industriei auto romanesti nu sta in picioare (o duc greu si Toyota, Honda, Chrysler etc - in tarile lor de resedinta de ce nu tripleaza taxele?)

Sa nu uitam ca o lege nu poate sa isi produca efectele retroactiv asupra unui contract de vanzare-cumparare (situatia celor care au cumparat masina inainte de a se modifica taxa, deci sub actiunea altor prevederi legale privind taxa auto, in lipsa carora actul de vanzare-cumparare poate nu s-ar fi incheiat.

Ok, sa revenim. V-ati imaginat ce am scris mai sus? Care e raspunsul dvs. ?

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 7th December 2019 - 02:39 AM