IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cine se imbogateste de pe urma lipsei parcarilor in Sectorul 2?, De ce Supercom? Care este legatura intre Supercom Si Ontanu?
Vizitator_mada.
mesaj Oct 8 2008, 09:57 AM
Mesaj #31

Guests

Referitor la parcarile din sectorul 2 haideti sa va spun si parerea mea.

De 2 saptamani m-am mutat in sectorul 2 asta datorita faptului ca am casa in zugraveala. Legat de parcare e o povestire de noapte pana gasesc un loc de parcare. Ce ma enerveaza este faptul ca oamenii din sectorul 2, sau cel putin cei din zona Vergului nu stiu ca se poate parca si cu masina scoasa la punctul mort, iar din aceasta cauza scot nasul de la masina si o lasa asa. Va dati seama cum ar arata Brancoveanu daca toti ar scoate botul la masina?, sau Parisul sau eu stiu ce zona stiut fiind faptul ca pentru a putea parca cati m multi oameni masinile se parcheaza la punctul mort. Asta ar fi o problema.
2) Dupa parerea mea cartierele din sectorul 2 au fost gandite spun eu "ca sa stea tot tovarasul la bloc", pentru ca in zona sectorului 2 au fost c m mari platforme industriale Republica, 23 August, Pipera, Electronica, Neferal-Acumulatorul. Va dau un singur exemplu. Pe soseaua Pantelimon sunt blocuri cu N scari 8-10- ba chiar blocul cu fosta agentie CFR ajunge cu numerotarea scarilor, daca nu ma insel pana la P. La momentul respectiv stim cum era cu masinile, cine isi putea lua, care era ineresul pt a-ti lua masina etc.
3) Dupa revolutie tot Sectorul 2, in comparatie cu celelalte sectoare (anumite zone din 5 nu se pun) este c mai scazut la preturile apartamentelor si cat de cat civilizat. Tinerii s-au mutat aici, unii au ramas pt ca aia batranii s-au mutat prin provincie. Si-au luat chiar cate 2 masini.
Problema e urmatoarea. Cat ar vrea Ontanu sa faca locuri de parcare nu are unde, garantat. Stiu f bine sectorul 2, decat sa distruga umbrele de spatii verzi care mai sunt prin el.
Ca face ceea ce face? E smecher dragi locuitori ai sectorului 2. A iesit la al 3-lea mandat. Scaunul se mai urca si la cap. 8 ani sa-ti zica toata lumea Domn Primar, ganditi putin.
Vin si pun acum si eu o intrebare pe langa celelalte, asta de amuzament.
Daca pe Videanu l-am numit primarul bordura pe Ontanu si Piedone ii putem numi primarii "pietricica"? De nu pun la pietricele din acelea de marmura de m-au speriat.
Go to the top of the page

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 8 2008, 02:45 PM
Mesaj #32

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 91
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 230

Citeaza (catalins @ Oct 8 2008, 08:50 AM) *
Am locuit/vietzuit oarece timp in Franta si am experienta de acolo inca vie in minte.
Problema pe care am vrut sa o discutam este ca o mare parte din locuitori platest o taxa unei firme private care detine astfel un fel de monopol asupra unei mine de aur (si asta fara sa fie foarte evident ce castigam noi contribuabilii).

As face o paralela cu firma Dalli care acum cca. 8-10 ani a obtinut un contract asemanator: taxa parcarile din oras dar trebuia sa plateasca primariei generale o suma de xxx milioane de euro sau YY% din incasari. Nu cunosc detalii.

In acest moment Supercom SA taxeaza astfel:
- 5xx RON - ridicare
- 18x RON - transport
- 18x RON - ziua de depozitare

Okey, si cu ce compari? Ce oferta mai buna exista? La fel ca in cazul lui Oprescu si intreruperea contractului cu Dalli, nu se aduce nimic in loc. Bine, la Oprescu a fost totul un bla-bla politic dar... Pana una alta ambele firme fac servicii necesare orasului. Daca sunt gresite contractele, nu trebuie rupte ci inlocuite.

In principiu nu te opreste nimeni sa iti faci o firma si sa te apuci de participat la licitatii pentru servicii de genul asta.

@totalimpotriva: ai dreptate cand ai scrii chestia aia boldata si cu litere mari dar, din pacate pentru tine, vad ca tot nu taci.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Oct 8 2008, 03:12 PM
Mesaj #33

Guests

Salut,

Dupa parerea mea aici trebuie urmarit unde se duc banii, abuzuri e evident ca se fac asa cum zicea initiatorul topic-ului. Si eu fac parte din categoria care parcheaza regulamentar chiar daca merg pe jos, si ma enervez stand in trafic din cauza smecherilor care parcheaza aiurea, insa asta nu inseamna ca trebuie sa si fiu atat de scrupulos incat sa fiu de acord cu aberatia "da-ne in judecata". Si eu sunt de parere ca masinile nu trebuie ridicate, ci platite amenzi mari, sau mai mari, in caz de parcare neregulamentara. De ce? Pentru ca nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa am intr-adevar o urgenta si sa imi gasesc masina ridicata la 10 min dupa ce am parcat, ca mai apoi sa o gasesc busita la dracu in praznic la Afumati. Pentru cei care sunt plini de sfaturi bune si zic sa lasi masina acasa daca ai stresuri, vreunu dintre cei "bine intentionati" face acest lucru? De curiozitate...
Si apropo de aberatii, tot pentru cei care sustin sus si tare ca unde-i lege nu-i tocmeala., va zic ce mi s-a intamplat mie: la iesirea de pe o straduta ca sa evit un destept pe care l-am vazut ca se uita in alta parte si era ferm hotarat sa imi buseasca masina, am tras mai mult dreapta de volan si am atins cu portiera din spate spoilerul unei masini parcate. Nici o problema. portiera mea putin infundata, spoilerul celuilalt zgariat. Civilizat, las nr. de tel. in geamul respectivului care ma suna, merg la politie cu el, stau 2 ore acolo. Rezultatul? 3 puncte si 1 milion amenda...data viitoare n-o sa mai fiu civilizat si o sa-mi dau masina lovita in parcare...

Multe succesuri autoritatilor

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Oct 8 2008, 05:54 PM
Mesaj #34

Membru
**

Postari: 41
Inscris: 8-August 08
Utilizatorul numarul: 2 179

Mda... problema este ca politia nu isi face treaba! Daca politia ar da amenzi in fiecare zi celor care parcheaza pe unde nu trebuie lucrurile ar sta cu totul altfel si nu ar mai exista asemenea discutii.

Cum politia nu isi face treaba (indiferent de scuza) trebuie angajata o firma particulara care are tot interesul sa ridice masini parcate aiurea.

Si da, ce ai facut tu a fost un gest foarte responsabil. Dar daca situatia era inversa? Te lovea pe tine cineva si nu aveai de unde sa-l iei si nu ai casco? Te apuca injuratul (si cred ca e normal) si te apuci sa scoti bani din buzunar sa-ti faci masina. Ma gandesc ca daca si pe mine m-ar lovi cineva si ar pleca i-as umple frigiderul cu carne!

Toata lumea vrea ca sistemul sa se schimbe! Faceti aia, faceti cealalta, drege nu stiu ce... Cine vreti sa schimbe sistemul asta? Javrele astea care ne conduc de 20 de ani si nu au facut altceva decat sa fure de la cei ca mine si ca tine? Tot noi trebuie sa schimbam sistemul! Si cred ca un inceput bun este sa fim respectuosi intre noi si sa ne mai disciplinam nitel. Nu vom ajunge nicaieri daca "tragem chiulul" mereu.

Gandeste-te ca te pacalesti pe tine insuti nu pe altcineva.

Sunt convins de faptul ca multi nu imi dau dreptate si ca spun ca vorbesc prostii... Dar ganditi-va putin la rece.

O seara buna

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 9 2008, 05:53 AM
Mesaj #35

Membru
**

@Alex: Eu le-am propus celor stresati sa isi lase masina acasa. Recunosc, eu nu imi las masina acasa dar nici nu sunt stresat. Am scapat de stresul traficului plecand cu jumatate de ora mai devreme de acasa dimineata. Ajung cu o ora mai devreme decat ar trebui dar cel putin sunt linistit, imi beau cafeaua in tihna la serviciu, nu imi bat capul cu traficul, masina consuma mai putin, e liniste...

Oricum, in cazul tau consider ca politistul a gresit dandu-ti si amenda. Stiu destule cazuri in care s-a dispus doar pedeapsa in puncte nu si amenda. In cazul de fata greseala a fost a politistului de la accidente usoare.

@pamfletaru: O singura obiectie am la ce ai spus tu: firma particulara nu ridica masinile de capul ei. Tot politia dispune ridicarea masinilor (si da si amenda soferilor pentru parcare in loc interzis)

+Quote Post
Vizitator_Zgabeartza.
mesaj Oct 9 2008, 07:10 AM
Mesaj #36

Guests

[Asa ca mie mi s-ar parea mai corect sa dau amenda la militie cat o fi, dar nu sa imi ridice niste gunoieri masina. Care, pana una alta este proprietate privata. Eu la hotii astia le-as dori sa ridice niste masini capcana si sa sara naibii in sus cu ele. Pacat ca asta nu e posibil.
[/quote]

Chestia asta cu "proprietate privata" cand e vorba de masini, nu prea tine. Ti-ai parcat "proprietatea privata" pe un spatiu comun pe care tre' sa-l folosim toti, atunci , scuza-ma, au tot dreptul sa ti-o ridice....

+Quote Post
Vizitator_Zgabeartza.
mesaj Oct 9 2008, 07:43 AM
Mesaj #37

Guests

Sunt un locuitor al S2 si S3 deopotriva, si pot sa spun ca in momentul in care ies din Socului si intru in Salajean parca am intrat in alta lume! Este foarte adevarat ca Ontanu nu-si face treaba pentru care este ales de atatia ani, dar este si mai adevarat ca S2 este cel mai "muncitor" si "pensionar" sector asa ca nu avem de ce sa ne miram.... A stricat si Piata Obor, una din cele mai vechi piete din RO ca sa faca un mall, ce sa mai vorbim...

Despre limbaj, domnule total_impotriva, te bati cu pumnu-n piept ca esti impotriva lui Ontanu, dar de fapt esti EXACT ca el.... numai gura e de voi.... Apropo ce masina ai? X5? Q7? alb cumva?

In Frankfurt, intr-o parcare cu plata, era sa fiu DAT AFARA, pentru ca roata din spate calca pe LINIA de delimitare a parcarii, in timp ce eu vociferam in prostia mea cu cel care incasa banii, toti ceilalti se uitau la mine ca la urs..... si bineinteles ca nu aveam dreptate. Iar acolo aia chiar au probleme cu parcarea, ajung sa parcheze hat departe, langa Palmengarden, si o iau pe jos unde au treaba.... Noi de ce nu am pute sa facem asa? Primul raspuns este ca, intradevar, Ontanu nu se ingrijeste sa faca parcari, asta e ULTIMA lui grija.... Si ar avea unde pentru ca in loc sa preconizeze sa darame Halele Obor, mai bine le-ar face parcari, ca se preteaza.... Dar omu' are alte interese.... Al doilea raspuns ar fi ca noi NU LUAT ATITUDINE. Nu facem nimic in sensul asta, ne certam ca fraierii intre noi, iar ei au o vorba: "nu trebuie sa ne enervam noi, trebuie sa-i enervam pe ei!". Primaria S2 ar trebui bombardata cu cereri, sesizari, proteste scrise in fiecare zi, sute, mii, zeci de mii, pana ii dau hartia afara din Primaria aia proaspat construita.... Dar noi, nooooo, ne complacem in situatie, scoatem bata, pistolul, ne caftim intre noi...

Tuturor celor care li s-au ridicat masinile, daca nu gasiti un loc de parcare adecvat, luati tramvaiul!!!! Iar tuturor celor care li s-au avariat masinile odata cu ridicarea, ce mai stati? Constatare si da-tii in judecata! Nu unul, zeci, toti cei care au patit-o! Ve-ti vedea ca se va schimba ceva! Nu va mai complaceti in situatie, somnul ratiunii naste monstrii si asta se vede pe strazile Bucurestiului zi de zi, ceas de ceas!

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Oct 9 2008, 08:19 AM
Mesaj #38

Membru
**

Citeaza (nashu_mare @ Oct 9 2008, 06:53 AM) *
@pamfletaru: O singura obiectie am la ce ai spus tu: firma particulara nu ridica masinile de capul ei. Tot politia dispune ridicarea masinilor (si da si amenda soferilor pentru parcare in loc interzis)

Uite cum cred eu ca functioneaza sistemul cu ridicatul masinilor. Vine echipa responsabila cu ridicatul masinilor. Filmeaza masinile parcate ilegal. Le ridica. Dupa ce ridica masina ei sunt obligati sa trimita procesele verbale (sau poate chiar casetele) la politie. De acolo este o chestiune de organizare interna si de contracte intre politie, primarie si firma particulara.

Poate rationamentul meu nu este corect. Dar sincer mi se pare mai normal sa fie cum am spus eu.

Era sa uit. Ala cu FORDUL din poza a doua [click aici pt poza] era si azi dimineata acolo. La fel... in curba... Pai soferul acela nu o sa se invete niciodata minte sa nu mai parcheze acolo pana nu se trezeste dimineata cu masina ridicata sau cu o amenda extrem de usturatoare.

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Oct 9 2008, 01:50 PM
Mesaj #39

Membru
**

Nu, cand sunt ridicate masinile, intotdeauna e o masina de politie in preajma care face filmarile. Vezi ca am dat fragmentul din lege care permite ridicarea masinilor parcate aiurea pe pagina precedenta si acolo e scris clar ca politia poate dispune ridicarea masinilor ce blocheaza circulatia. Si exact asa se si intampla. Supercomul nu actioneaza de capul lui. Unde se intampla invers se intampla o ilegalitate (cum sunt/erau caracatitele de pe roti de la Constanta).

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Oct 9 2008, 07:19 PM
Mesaj #40

Membru
**

Chiar si asa... firma particulara de ridicari are tot interesul sa ridice cat mai multe masini. Daca isi cunosc interesul ii freaca pe politisti "hai colo, hai dincolo, hai pe strada cutare, hai pe bulevardu nu stiu care".... Politistii nu pot sa faca figuri si sa spuna "bai nene nu mergem" ca se lasa cu scandal, nu?

Zilele trecute era o masina de militie pe Bld. Alexandru Obregia [unde sunt oprite masini si pe stanga]. Ma duc frumos si ii intreb politicos de ce nu ii filmeaza pe cei parcati pe stanga. Raspunsul [la fel de politicos trebuie sa recunosc] a fost ca trebuie sa dau telefon la primarie si primaria sa-i sesizeze. Altfel cica nu se poate!

Adica politia nu poate face nimic fara sesizare de la primarie, ratb etc? Ei nu dau doi bani pe sesizarea facuta de mine! Pai ce are sesizarea care o fac eu?

Am vazut un film la un moment dat. Se numea "Noise" [http://www.imdb.com/title/tt0425308/]. Oare solutia este sa procedam ca eroul filmului? Mi se pare o tampenie, dar daca alta solutie nu este, de ce nu?!

+Quote Post
Vizitator_tudor.
mesaj Oct 21 2008, 02:28 PM
Mesaj #41

Guests

Ce nu inteleg eu e de ce duc masinile ridicate tocmai pe la Voluntari?
De ce nu le duc la Suceava sa fie indreptatita o taza de ridicare a masinii de N-shpe mii de lei nu de 520 lei.
N-ar trebui ca masina ridicata sa fie dusa la parcarea .... primariei adica undeva tot in secotrul 2?
Nu exista asa ceva?!? E un cerc vicios aici... iar viciul e al primariei.

+Quote Post
Vizitator_Cosmin.
mesaj Oct 28 2008, 07:34 AM
Mesaj #42

Guests

Mi s-a ridicat masina din sect 2, de langa parcul Tei, in data de 22 oct. si de abia pe 25 am aflat. am sunat la politie sa intreb daca pot sa ma ajute si mi-au spus ca nu apare pe listele lor si ca e furata. de abia dupa mari instente au gasit nr masinii pe o hartie, cred ca de la wc, si mi-au zis ca e ridicata.
A trebuit sa platesc 950 ron plus amenda in total 1100 ron, pentru o dacie 1310.Eu sunt din calarasi si le-am explicat ca sunt student si nu am atatia bani si nici parintii nu pot sa ma ajute. Le-am zis ca este bun proprietate personala si ceea ce fac este sechestrare si contravine legii. Nu mi-au dat masina pana nu am platit si a trebuit sa ma imprumut. Asa ca, daca cineva vrea sa facem o "coalitie" si sa ii dam in judecata pe nesimtii astia sa lase un nr pe forum si il voi contacta. Am aflat ca este firma primarului(Ontanu) si a inca unui parlamentar. Chiar daca pare imposibil sa castigam impotriva unor asemenea escroci eu zic sa incercam, trebuie sa reusim sa ii invingem pe parvenitii astia. Daca as fi dat banii unor saraci....; insa ca sa ii imbogatesc pe alti bogati si sa ma ia drept fraier, nu suport.
Asa ca, cu, cat suntem mai multi cu atat cred ca va fi mai bine. trebuie sa fie o solutie. Astia vin si iti cer banii de paine si tu trebuie sa ii dai....Asta nu e libertate...ceea ce numim noi libertate este o forma mult mai meschina, a sclavagiei. Daca ne strangem mai multi sunt dispus sa mergem sa si protestam. magaria asta trebuia sa ia sfarsit.
Sunt de acord sa dau si un interviu. daca doreste cineva sa vb pentru un material sa lase nr de tel si il sun.
Acest mesaj este adresat nu numai celor carora li s-au ridicat masinile ci tuturor soferilor, pentru ca maine oricine poate fi victima acestor ciocoi.

+Quote Post
Vizitator_musafiru' 02.
mesaj Oct 28 2008, 08:11 AM
Mesaj #43

Guests

Salutare,
Pe langa lipsa parcarilor mai este un aspect ignorat de unii..si anume simtul de proprietate foarte ridicat(proprietatea este in cazul nostru domeniul public). M-am mutat de 2 luni in sectorul 2 si vreau sa va spun ca pe strada unde stau, toti locatarii cu "vechime" s-au nascut cu locuri de parcare.
Pe langa faptul ca nu au nici un fel de autorizatie - autorizatie cu care ai voie sa ocupi o bucata de strada+trotuar doar jumatate de zi sau chiar mai putin - blocheaza acele locuri zile intregi cu celebrele T-uri. Am inteles ca ex-proprietarul cu care am batut palma, a facut reclamatii, scrisori peste scrisori la primar..si nimic
Va aflati si voi in situatia mea? sau faceti parte din categoria cealalta - aia cu simtul prorietatii foarte dezvoltat?

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Oct 28 2008, 10:23 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (musafiru' 02 @ Oct 28 2008, 08:11 AM) *
Salutare,
Pe langa lipsa parcarilor mai este un aspect ignorat de unii..si anume simtul de proprietate foarte ridicat(proprietatea este in cazul nostru domeniul public). M-am mutat de 2 luni in sectorul 2 si vreau sa va spun ca pe strada unde stau, toti locatarii cu "vechime" s-au nascut cu locuri de parcare.
Pe langa faptul ca nu au nici un fel de autorizatie - autorizatie cu care ai voie sa ocupi o bucata de strada+trotuar doar jumatate de zi sau chiar mai putin - blocheaza acele locuri zile intregi cu celebrele T-uri. Am inteles ca ex-proprietarul cu care am batut palma, a facut reclamatii, scrisori peste scrisori la primar..si nimic
Va aflati si voi in situatia mea? sau faceti parte din categoria cealalta - aia cu simtul prorietatii foarte dezvoltat?

Si cine te opreste sa nu-i intepi toate cauciucurile intr-o noapte intunecoasa si ploioasa (evident, fara sa te vada careva si, de preferat, la vreo luna dupa ce te-ai certat ultima oara cu el! laugh.gif !!)?? De acord, nu este deloc o solutie politicoasa sau civilizata, dar acesti oameni sunt cumva civilizati, cu pretentiile lor nefondate si isteriile de doi bani jumate??? Asa aveam si eu un vecin, cica locuia de 30 de ani in bloc!!!!! Iar noi, numai de 6... blink.gif
L-am rezolvat... In 6 luni, de 2 ori... toate 4 roti... Sa vezi ce i-a scazut "ciocu'"... biggrin.gif

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Oct 30 2008, 05:36 PM
Mesaj #45

Membru
**

Cand m-am dus astazi la serviciu, am vazut o masina parcata fix in mijlocul intersectiei. Retineti!!! In mijlocul intersectiei.

Era o reclama acu ceva vreme la televizor... "n-ai cu cine bah... niste tarani..."
Lasa masina aiurea in Germania, Austria sau Anglia de exemplu. Pai iti ridica masina imediat!

Am mai spus-o si o mai spun: ziua in care Piedone va incepe sa ridice masini in Sectorul 4 o sa fie o zi extrem de fericita pentru mine.

+Quote Post
Vizitator_laura.
mesaj Oct 30 2008, 06:39 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Cosmin @ Oct 28 2008, 07:34 AM) *
Mi s-a ridicat masina din sect 2, de langa parcul Tei, in data de 22 oct. si de abia pe 25 am aflat. am sunat la politie sa intreb daca pot sa ma ajute si mi-au spus ca nu apare pe listele lor si ca e furata. de abia dupa mari instente au gasit nr masinii pe o hartie, cred ca de la wc, si mi-au zis ca e ridicata.
A trebuit sa platesc 950 ron plus amenda in total 1100 ron, pentru o dacie 1310.Eu sunt din calarasi si le-am explicat ca sunt student si nu am atatia bani si nici parintii nu pot sa ma ajute. Le-am zis ca este bun proprietate personala si ceea ce fac este sechestrare si contravine legii. Nu mi-au dat masina pana nu am platit si a trebuit sa ma imprumut. Asa ca, daca cineva vrea sa facem o "coalitie" si sa ii dam in judecata pe nesimtii astia sa lase un nr pe forum si il voi contacta. Am aflat ca este firma primarului(Ontanu) si a inca unui parlamentar. Chiar daca pare imposibil sa castigam impotriva unor asemenea escroci eu zic sa incercam, trebuie sa reusim sa ii invingem pe parvenitii astia. Daca as fi dat banii unor saraci....; insa ca sa ii imbogatesc pe alti bogati si sa ma ia drept fraier, nu suport.
Asa ca, cu, cat suntem mai multi cu atat cred ca va fi mai bine. trebuie sa fie o solutie. Astia vin si iti cer banii de paine si tu trebuie sa ii dai....Asta nu e libertate...ceea ce numim noi libertate este o forma mult mai meschina, a sclavagiei. Daca ne strangem mai multi sunt dispus sa mergem sa si protestam. magaria asta trebuia sa ia sfarsit.
Sunt de acord sa dau si un interviu. daca doreste cineva sa vb pentru un material sa lase nr de tel si il sun.
Acest mesaj este adresat nu numai celor carora li s-au ridicat masinile ci tuturor soferilor, pentru ca maine oricine poate fi victima acestor ciocoi.

Eu am patit-o astazi.
Tot sector 2, tot lipsa de orice lege - ca la noi, la nimeni.
Am parcat pe Iancului, in locul in care am parcat de 3 ani de zile, dar langa care, spre deosebire de alte dati, a aparut azi noapte o linie continua desenata de desteptii de la drumuri azi noapte.

Dimineata, ia masina de unde nu-i....
Acum, intrebarea este cum sa le demonstrez smecherilor astia ca aseara locul de parcare era perfect legal, iar dimineata eram deja infractor?

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Nov 4 2008, 12:30 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (pamfletaru @ Oct 7 2008, 11:37 AM) *
Asa cum am promis iata si pozele...

No comment!!!

Soferul parcase la intersectia Str. Poterasi cu Bld. Dimitrie Cantemir. Adica eu ca sa fac dreapta de pe Poterasi trebuia sa intru pe banda a doua ca sa ocolesc Fordul. Va rog sa observati ca parcari sunt facute! O spune si indicatorul, precum si masina argintie parcata putin mai in spate!

Sf. Gheorghe. Matizul este parcat!

Cate de adevarat...primele poze (cele din Tineretului, Bd. Dimitrie Cantemir, Piata Sf. Gheorghe) sunt doar o mica parte din ceea ce e acolo...merg pe acolo zilnic catre serviciu si intr-adevar , cel putin pe Cantemir e jale...desi sunt parcari mereu sunt masini parcate...am remarcta un Citroen verde C3 si un BMW negru cu numar de NT. pe care le zaresc mereu...in fiecare dimineata sunt tot mai aproape de momentul la care o sa ma dau jos cu ranga si o sa le aranjez...nesimitirea trebuie tratata ca atare...ma intreb de asemenea zilnic: unde dracu' e bai nene politia lui peste roman? Cum dracu' de ei nu se plimba prin oras si sa dea amenzi cu nemiluita...adica daca eu, un sofer norma vad astfel de incalacari, ei unde sunt? De cea dracu' se plang ca nu au bani cand ar p[utea sa iasa in trafic sa dea amenzi pentru astfel de nesimititi..nu e zi sa nu merg de la si spre serviciu si sa ma gandesc ca daca as fi politai la circulatie as da amenzi (fara sa ma stresez prea tare) in valoare de minim 2.000 EUR/zi... sa va duceti pe la Vitan Mall in directia de mers dinspre Posta Vitan spre Sos Mihai Bravu sa vedeti nesimtire...cu cat e masina mai mare si mai neagra cu atat e parcata mai asa...la mishto...la fel sin in zona Real Vitan...tot asa semne de interzis...ei as: "Li se rupe"...e unul (tot cu Citroen, de data asta C5....cred ca astia cu Citroen au ceva in comun) care e parcat pe banda 2 si cu fata pe contrasens...e cu numar de CT...si pe asta il am pe lista...

+Quote Post
Vizitator_Madalina.
mesaj Nov 4 2008, 05:55 PM
Mesaj #48

Guests

Eu sunt de acord cu ridicarea masinilor. Ba mai mult mi-as dori ca amenda sa fie mai aspra, totul in speranta ca se va mai potoli un pic nesimtirea "soferilor".
Nu sunt invidioasa pe cei ce au masini, imi permit o masina dar am decis sa nu o cumpar pentru ca mai mult te incurca in oras. Bucurestiul, care e cel mai mare oras din Ro, nu este atat de mare incat sa nu poti ajunge unde ai nevoie fara masina personala.
Dar din pacate foarte multi au decis ca transportul in comun este mult sub demnitatea lor asa ca nu se pot amesteca cu "plebea" si folosesc masina personala.
Dimineata cand pleci la munca ii vezi pe strada in masinile personale, asteptand in coloana si spumegand. Se inghesuie in intersectii, fara sa rationeze ca asta provoaca ambuteiaje si deci isi fac rau singuri.
Daca pana la munca faci 30 de minute fara trafic, ei stau o ora si mai bine in aglomeratie, ajung la munca intarziati si cu scuza "traficul aglomerat". Parcheaza unde nimeresc dar neaparat cat mai aproape de destinatie, nu de alta dar e pacat sa mai consume energie. Si apoi cu manie ridica pretentii, ca de ce s-a ridicat masina.
Cum de ce? Pentru ca ai incalcat legea. Si altii o fac nu doar cei din Bucuresti, la americani exista un text afisat in toate parcarile in care scrie "Vehicle will be towed at owner's expense and risk". Ti-a stricat masina in timp ce o ridica? Pai a cui e vina ca au ridicat-o? Nu-i a ta? Nu tu ai parcat ilegal.

Sincer, in Romania cand se aplica o masura mai de Doamne ajuta, atunci sar toti cu gura, ca nu e buna, ca de ce nu s-au gandit la altceva mai devreme, ca cine are de castigat de pe urma masurii, etc.
Luati masuri nu dati din gura, nu mai parcati ilegal, si nu vor lua bani de la voi. Faceti petitii pentru creerea de parcari supraetajate, puneti presiune pe ei. Ganditi-va la metode alternative, eventual chair folosirea transportului in comun.

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Nov 4 2008, 09:01 PM
Mesaj #49

Membru
**

Maine iau aparatul foto cu mine, si pun iar poze... Poate cine stie... se sesizeaza si politia asta.... imi cer scuze... militia... ca nu s-au schimbat cu absolut nimic.

O sa fac un site unde doritorii pot sa puna poze cu soferi care parcheaza ilegal cu posibilitatea comentarii pozelor.

Credeti ca este o idee buna?

+Quote Post
Vizitator_mariusv.
mesaj Nov 19 2008, 09:14 AM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (catalins @ Oct 4 2008, 09:40 AM) *
Pentru cei care au avut sansa de a-si gasi masina ridicata in Sectorul 2 cred ca este o intrebare foarte legitima.

Intr-un sector in care nu s-a facut absolut nimic pentru a creste numarul de locuri de parcare pentru locuitori, unde nici macar parcarile de resedinta nu au fost sistematizate ca lumea, unde trotuarele au devenit singurele parcari necoupate inca, de la mijlocul anului a inceput o operatiune de taxare a bucurestenilor cu masini (dar fara locuri de parcare) de catre firma Supercom (cu intreaga participare a primarului ontanu).

Ce spuneti asadar, despre sectorul in care din parcul Tei se ia o portiune de verdeata si se face parcare dar nici macar nu se face una publica. Ce spuneti ca arabul de la restaurantul Anatolia (construit tot pe terenul verde al Parcului Tei) primeste un cec in alb de la primarul ontanu, intrucat fara parcarea respectiva este cu acces exclusiv clienti Anatolia.

Ce spuneti despre faptul ca masinile parcate pe banda 1 a strazilor sunt ridicate in absenta unei atentionari in acest sens?

De unde credeti ca au reiesit sumele incasate ca si taxe de Supercom? De unde si pana unde costa 180 RON taxa pe ziua de depozitare, atata timp cat nu e vorba de un tir/camion/betoniera ci de cele mai multe ori doar despre un autoturim de maxim 6 metri patrati. Oare atat costa chiria pe metru patrat (doar asfaltat, fara acoperis, fara spalat + polishat in pret) in Afumati? 180/6=30RON=8 euro pe metru patrat?

Ultima intrebare: de ce credeti ca nu a anuntat ontanu (cu o mic) acest contract inainte de alegeri. Credeti ca a fost pus la punct pentru ca cheltuielile Supercom din campania electorala (a stim noi cui...) au fost prea mari si nu "se scoteau" doar din maturat si stropit strada?

Pai da, este o magarie fara margini ceea ce a facut tov. Ontanu. Parcari nu facem (cu plata, fara plata, subterane, supraterane, aeriene) dar stim sa ridicam masini, ca sa aiba Prigoana bani de campanie electorala.
1. O sa merg la primarie cu chitanta eliberata la ridicarea masinii, sa-mi dea banii inapoi.
2. O sa ma interesez in amanunt cum s-a atribuit societatii Supercom serviciul de ridicare a masinilor.
3. Incepand cu aceasta seara voi lasa masina in parcarea restaurantului Anatolia, FARA SA DAU SPAGA LA PAZNIC. S-o mai ridice Prigoana si de acolo, in cardasie cu Politia.
4. Desi m-as mira sa aiba vreun ecou propunerea asta, ii chem pe toti cei care au probleme cu locul de parcare, sa-si lase masina in fata Primariei Sectorului 2 (cu blocarea drumului, pe ambele sensuri, in zona Obor)

+Quote Post
Vizitator_mariusv.
mesaj Nov 19 2008, 09:17 AM
Mesaj #51

Guests

Pentru cei care au avut sansa de a-si gasi masina ridicata in Sectorul 2 cred ca este o intrebare foarte legitima.

Intr-un sector in care nu s-a facut absolut nimic pentru a creste numarul de locuri de parcare pentru locuitori, unde nici macar parcarile de resedinta nu au fost sistematizate ca lumea, unde trotuarele au devenit singurele parcari necoupate inca, de la mijlocul anului a inceput o operatiune de taxare a bucurestenilor cu masini (dar fara locuri de parcare) de catre firma Supercom (cu intreaga participare a primarului ontanu).

Ce spuneti asadar, despre sectorul in care din parcul Tei se ia o portiune de verdeata si se face parcare dar nici macar nu se face una publica. Ce spuneti ca arabul de la restaurantul Anatolia (construit tot pe terenul verde al Parcului Tei) primeste un cec in alb de la primarul ontanu, intrucat fara parcarea respectiva este cu acces exclusiv clienti Anatolia.

Ce spuneti despre faptul ca masinile parcate pe banda 1 a strazilor sunt ridicate in absenta unei atentionari in acest sens?

De unde credeti ca au reiesit sumele incasate ca si taxe de Supercom? De unde si pana unde costa 180 RON taxa pe ziua de depozitare, atata timp cat nu e vorba de un tir/camion/betoniera ci de cele mai multe ori doar despre un autoturim de maxim 6 metri patrati. Oare atat costa chiria pe metru patrat (doar asfaltat, fara acoperis, fara spalat + polishat in pret) in Afumati? 180/6=30RON=8 euro pe metru patrat?

Ultima intrebare: de ce credeti ca nu a anuntat ontanu (cu o mic) acest contract inainte de alegeri. Credeti ca a fost pus la punct pentru ca cheltuielile Supercom din campania electorala (a stim noi cui...) au fost prea mari si nu "se scoteau" doar din maturat si stropit strada?

Pai da, este o magarie fara margini ceea ce a facut tov. Ontanu. Parcari nu facem (cu plata, fara plata, subterane, supraterane, aeriene) dar stim sa ridicam masini, ca sa aiba Prigoana bani de campanie electorala.
1. O sa merg la primarie cu chitanta eliberata la ridicarea masinii, sa-mi dea banii inapoi.
2. O sa ma interesez in amanunt cum s-a atribuit societatii Supercom serviciul de ridicare a masinilor.
3. Incepand cu aceasta seara voi lasa masina in parcarea restaurantului Anatolia, FARA SA DAU SPAGA LA PAZNIC. S-o mai ridice Prigoana si de acolo, in cardasie cu Politia.
4. Desi m-as mira sa aiba vreun ecou propunerea asta, ii chem pe toti cei care au probleme cu locul de parcare, sa-si lase masina in fata Primariei Sectorului 2 (cu blocarea drumului, pe ambele sensuri, in zona Obor)

+Quote Post
Vizitator_mariusv.
mesaj Nov 19 2008, 09:49 AM
Mesaj #52

Guests

Pentru toti desteptii care o tin una si buna cu incalcarea legii:
OK, legea trebuie respectata, trebuie sa-ti parchezi masina legal, IN PARCARE AMENAJATA. Mergeti voi, aparatorii legii si ai bunului-simt, arbitrii elegantei, in zona despre care scrie omul acesta, si parcati masina legal. Sunt curios, daca, parcand masina legal, in parcare, va veti mai afla in Sectorul 2. Dar "ca romanul nu-i niciunul, unu-i toti si toti sunt unul", punem carul inaintea boilor (si cit de multi si de boi mai sunt!). Nu facem parcari, ci ridicam masinile care n-au proprietatea de a se plia pentru a le baga in buzunar. Bunii si cinstitii cetateni frustrati aplauda o masura absolut abuziva a primarului Ontanu, spargand de zor saminta. Este ca in bancul acela cu viermii de rahat, invidiosi pe viermii din mar.

+Quote Post
Vizitator_MANIVELA.
mesaj Nov 19 2008, 11:32 AM
Mesaj #53

Guests

O INTREBARE LEGITIMA EXISTA ..
CATI BANI CASTIGA
PRIMARIA
SI CAT SUPERCOM DIN ACEASTA SUPER AFACERE..???
EVIDENT CA AMENZILE SE PLATESC CA O SANCTIUNE.
DAR SA TE AMENDEZE SI SUPERCOM DE 100 DE ORI MAI ASPRU ESTE UN ABUZ O DUBLA SANCTIUNE NEPREVAZUTA DE LEGE
ONTANU A GRESIT GRAV, PACAT CA ESTE DE LA PSD

LA CAPITALA DOCTORUL OPRESCU SE DA LA DALII
PROBABIL SA IA PARCARILE SA I LE DEA LUI ONTANU SAU POATE DE CE NU LA SUPERCOM

MIROASE DE LA O POSTA A LUCRU NECURAT.

+Quote Post
Vizitator_sush.
mesaj Nov 19 2008, 11:33 AM
Mesaj #54

Guests

pentru toti filfizonii ca tine: daca mergi pe jos iti scade prestigiul ? lasa-ma sa ghicesc: daca te comporti civilizat o sa rada gasca de fraieri cu care te-nhaitezi, de tine.
era bancul acela cu rechinul care-a mancat o blonda si nu se mai putea scufunda de la aerele pe care le-avea aia in cap..

+Quote Post
Vizitator_MANIVELA.
mesaj Nov 19 2008, 11:41 AM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (sush @ Nov 19 2008, 11:33 AM) *
pentru toti filfizonii ca tine: daca mergi pe jos iti scade prestigiul ? lasa-ma sa ghicesc: daca te comporti civilizat o sa rada gasca de fraieri cu care te-nhaitezi, de tine.
era bancul acela cu rechinul care-a mancat o blonda si nu se mai putea scufunda de la aerele pe care le-avea aia in cap..

toate parcarile si exploatarea lor a fost un ghiseft al primariilor din 1990 incoace, abuzul a luat forme magnifice in divese zone.
concluzia:
unii sau imbogatit peste noapte
nu sunt de acord cu incalcarea legii, dar nici cu abuzul;

ex. daca parchez o dacie din 1995, cand sunt internat in spital in stare grava, (care face cam 35 de milioane) o pierd in 20 de zile.

+Quote Post
Vizitator_catalins.
mesaj Nov 19 2008, 02:38 PM
Mesaj #56

Guests

Iata ca au trecut cca 4 luni de la legalizarea "taxei de fraier" pe care o platim la Supercom.
Pentru toata lumea, fie pro fie contra respectivei taxe, pun o noua intrebare:

- Vi se pare ca se circula mai bine in sectorul 2 de la momentul aplicarii acestei taxe?
- pentru fanii mersului pe jos: vi se par trotuarele mai libere si curate, trecerile de pietoni mai albe de la aplicarea acestei masuri?
- pentru fanii mersului cu RATB sau Metrorex: vi se pare ca autobuzele, tramvaiele sau troleele vin mai repede (adica mai des) in statie?

Pentru ca doresc sa fiu contrazis, propun un raspuns: NU doamnelor si domnilor.

Singurul motiv pentru aplicarea acestei masuri in Sectorul 2 a fost sustinerea in campanie a PSD-ului (prin Ontanu). De ce credeti ca toate afisele PSD au fara exceptie marca lui Ontanu pe ele. Oare l-o iubi PSD-ul asa mult pe ontanu?

Este doar un troc: va dau bani (sau va fac rost de ei), ma puneti pe toate afisele.

Daca aveti relatii la registrul comertului si in ADP sector 2, puteti obtine foarte simplu confirmari a celor de mai sus. Din pacate in Romania nimeni nu vrea sa iasa in fata si sa reclame aceste lucrur cu dovezi, pentru ca: LE ESTE FRICA. Atata democratie avem incat nu o mai putem duce:
- ne este din ce in ce mai frica sa mergem prin Bucuresti pt ca poate sare la noi vreun conational bronzat...
- ne este din ce in ce mai frica sa plecam cu masina pt ca nu se stie daca mai ai unde sa o lasi cand te intorci (Supercom made by ontanu stie de ce)...
- ne este din ce in ce mai lehamite sa criticam pe alesii nostri si ne rezumam la ne musca de fund intre noi. Pe "alesi" nimeni nu ii poate atinge...
- ne este din ce in ce mai frica sa mergem la metrou sau cu un tramvai/autobuz/troleu ca sare vreun bronzat pt ca e shmecher si asa vrea muschiul lui...

Si lista poate continua inca mult timp.
Dar este vorba de un alt subiect si nu vreau sa stric topicul.

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Nov 19 2008, 03:14 PM
Mesaj #57

Guests

Un principu de drept spune cam asa: pentru orice lege/regulamentul trebuie sa existe contextul aplicarii ei/lui. Adica: daca maine apare o lege care spune ca oamenii trebui sa se deplaseze zburand, e clar ca o astfel de lege nu poate produce efecte intrucat nu exista contextul aplicarii ei (oamenii nu pot zbura)

Revenind la problema discutata, in bucuresti nu exista contexul aplicarii prevederilor din codul rutier referitoare la stationare/parcare, intrucat locurile unde este permis acest lucru sunt extrem de putine. Ca urmare, nu are rost sa ne punem problema aplicarii acestor prevederi fiindca este pierdere de tip/nervi etc. Politia spune ca ai stationat neregulamentar (si probabil au dreptate), dar pe de alta parte nu ai unde sa parchezi. Sa nu-mi spuneti ca mai bine lasa masina acasa si alte lucruri de-astea fiindca nu e normal. In Orasele vest-europene in care am fost eu, la tot pasul era semnul de parcare (pe bani, bineinteles, dar era), spre deosebire de Bucuresti, care are probabil 2-3 parcari in tot orasul.

In concluzie, sa aplicam regulamentele in momentul in care se pot aplica, altfel avem un dialog ar surzilor in care fiecare are dreptate pe partea lui. Cineva (primaria) trebuie sa abordeze problema la un nivel mai inalt si sa creeze contextul aplicarii regulamentului, adica sa creeze parcari fie direct, fie in parteneriat public-privat etc.

+Quote Post
Vizitator_Phane.
mesaj Dec 19 2008, 08:06 AM
Mesaj #58

Guests

Ieri, 18 decembrie, a fost organizat un protest impotriva ridicarii masinilor. Dimineata am gasit o foaie la usa, prin care eram invitati la un protest intre orele 18-19. Ideea era ca mai multi pietoni sa traverseze bulevardul Lacul Tei in sir indian, pe trecere, timp de o ora, ca semn de protest.

Ideea mi s-a parut interesanta, asa ca pe la 18:30 am ajuns in zona.

Era plin de politie. Era cate un politist si doua ajutoare la fiecare trecere de pietoni. La trecerea cea mai circulata (ce de langa magazinul Angst) erau cate 10 jandarmi pe fiecare trotuar, blocand trecerea pietonilor. Cand se adunau mai multi oameni politistul oprea circulatia si jandarmii lasau pietonii sa treaca. Televiziuni, alea-alea, n-am vazut. Azi nu vad nimic in ziare despre acest protest.

Dom' Ontanu, da' esti speriat tare bre, de ai recurs la o asa mobilizare de forte ...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 19 2008, 08:16 AM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (catalins @ Oct 4 2008, 05:16 PM) *
Pentru raspunsul de mai sus legat de semnul rosu cu X in el: daca stau sa ma gandesc bine in regulamentul rutier exista o prevedere foarte clara despre ce amenzi si alte suspendari de permise sunt prevazute pentru situatiile respective.

Eu semnalez doar faptul ca se ridica masina. Nu sunt expert in drept, dar cred ca atunci cand regulamentul rutier (care ar trebui sa aiba precedenta) este "completat" cu alte hotarari, acestea trebuie cumva semnalate in toate locurile unde se aplica.

Eu locuiesc in bucuresti si acum stiu despre ce este vorba; dar gandeste-te ce se intampla cu cineva care vine din provincie (poate cu probleme in bucuresti) parcheaza acolo unde mai sunt inca 10-20 de masini, si dupa ce isi termina treaba vede masina lipsa.

Mai mult, nu sunt impotriva acestei actiuni. Problema mea este ca banii respectivi ar trebui folositi la contruit parcari.

Legile si hotararile de consiliu local sunt publice. Nu e obligatia nimanui sa te informeze, e obligatia ta sa cunosti legea. Nu poti scapa de pedeapsa pentru ca nu ti-a spus nimeni care e

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 19 2008, 08:20 AM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (george @ Nov 19 2008, 03:14 PM) *
Un principu de drept spune cam asa: pentru orice lege/regulamentul trebuie sa existe contextul aplicarii ei/lui. Adica: daca maine apare o lege care spune ca oamenii trebui sa se deplaseze zburand, e clar ca o astfel de lege nu poate produce efecte intrucat nu exista contextul aplicarii ei (oamenii nu pot zbura)

Revenind la problema discutata, in bucuresti nu exista contexul aplicarii prevederilor din codul rutier referitoare la stationare/parcare, intrucat locurile unde este permis acest lucru sunt extrem de putine. Ca urmare, nu are rost sa ne punem problema aplicarii acestor prevederi fiindca este pierdere de tip/nervi etc. Politia spune ca ai stationat neregulamentar (si probabil au dreptate), dar pe de alta parte nu ai unde sa parchezi. Sa nu-mi spuneti ca mai bine lasa masina acasa si alte lucruri de-astea fiindca nu e normal. In Orasele vest-europene in care am fost eu, la tot pasul era semnul de parcare (pe bani, bineinteles, dar era), spre deosebire de Bucuresti, care are probabil 2-3 parcari in tot orasul.

In concluzie, sa aplicam regulamentele in momentul in care se pot aplica, altfel avem un dialog ar surzilor in care fiecare are dreptate pe partea lui. Cineva (primaria) trebuie sa abordeze problema la un nivel mai inalt si sa creeze contextul aplicarii regulamentului, adica sa creeze parcari fie direct, fie in parteneriat public-privat etc.

Nu e obligatia primariei sa iti creeze tie loc special de parcare. Cand te gandesti sa iti iei masina, pune-ti si intrebarea legata de locul de parcare. Stiu ce inseamna, si eu am locuit 4 ani in sectorul 2 si in jumatate din dimineti mi-am gasit stergatoarele ridicate sau alte atentii de acelasi gen, pentru ca bineinteles toti bucurestenii sunt proprietari pe locul lor de parcare smile.gif
Asa ca mi-am facut casa frumos la marginea orasului, si acum parchez in curte si 4 masini, fara sa ma mai cert cu nici un frustrat.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th December 2019 - 09:23 AM