IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Cine se imbogateste de pe urma lipsei parcarilor in Sectorul 2?, De ce Supercom? Care este legatura intre Supercom Si Ontanu?
Vizitator_darie.
mesaj Mar 30 2009, 07:13 PM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (nashu_mare @ Oct 4 2008, 12:58 PM) *
Oa oa oa, plang pentru tine.

Cum nu exista atentionare? Exista. Pentru informarea ta placutele alea rotunde cu margine rosie, cu un X in mijloc si culoare predominant bleumarin te atentioneaza sa nu parchezi acolo. Vrei sa iti vina cate un angajat al primariei sa iti bata in geam si sa iti zica sa nu parchezi sau poate sa iti sune ontanu la usa si sa te intrebe cu sfiala daca masina aia care blocheaza prima banda este a ta si daca ai putea sa o muti?

Nu ma intereseaza cine ia banii, nu ma intereseaza cat e amenda, nu mai bloca drumul!

tara de nesimtiti si hoti, asta am ajuns, sa recunoastem
De ce nu incercam sa gandim corect ca o fiinta evoluata ce pretindem ca suntem? Daca e corect sa fie corect, nu smekerii si hotie!
Apropos de asta, cineva spunea ca in campanie firma ce ridica masini a plusat bine, deci acum intelegeti de ce Ontanu permite asta??!!! Parca a fost prima data cand se impute. Cam asa e si cu piata Obor si cu un parc si..etc, nu mai e cea fost, nu-l mai votati ca e pt el nu pt voi, se vede ca va face viata grea, va da amenzi, ridica masini, nu asfalteaza unde e nevoie ci unde e "bine", unde se pun borduri..!
Apoi(!!!)cum sa parchezi legal daca nu ai unde? Si atunci cum sa penalizezi si ridici masina cuiva care nu i-ai creat loc? E hartuire, e un abuz, o ilegalitate si prosti sunt cei ce nu dau in judecata!!! Daca se strang multe procese si le si pierd or sa faca ceva, ca romaniji numai asa fac treaba, nu liberi...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_cezar_21.
mesaj Apr 24 2009, 06:45 AM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (catalins @ Oct 4 2008, 09:40 AM) *
Pentru cei care au avut sansa de a-si gasi masina ridicata in Sectorul 2 cred ca este o intrebare foarte legitima.

Intr-un sector in care nu s-a facut absolut nimic pentru a creste numarul de locuri de parcare pentru locuitori, unde nici macar parcarile de resedinta nu au fost sistematizate ca lumea, unde trotuarele au devenit singurele parcari necoupate inca, de la mijlocul anului a inceput o operatiune de taxare a bucurestenilor cu masini (dar fara locuri de parcare) de catre firma Supercom (cu intreaga participare a primarului ontanu).

Ce spuneti asadar, despre sectorul in care din parcul Tei se ia o portiune de verdeata si se face parcare dar nici macar nu se face una publica. Ce spuneti ca arabul de la restaurantul Anatolia (construit tot pe terenul verde al Parcului Tei) primeste un cec in alb de la primarul ontanu, intrucat fara parcarea respectiva este cu acces exclusiv clienti Anatolia.

Ce spuneti despre faptul ca masinile parcate pe banda 1 a strazilor sunt ridicate in absenta unei atentionari in acest sens?

De unde credeti ca au reiesit sumele incasate ca si taxe de Supercom? De unde si pana unde costa 180 RON taxa pe ziua de depozitare, atata timp cat nu e vorba de un tir/camion/betoniera ci de cele mai multe ori doar despre un autoturim de maxim 6 metri patrati. Oare atat costa chiria pe metru patrat (doar asfaltat, fara acoperis, fara spalat + polishat in pret) in Afumati? 180/6=30RON=8 euro pe metru patrat?

Ultima intrebare: de ce credeti ca nu a anuntat ontanu (cu o mic) acest contract inainte de alegeri. Credeti ca a fost pus la punct pentru ca cheltuielile Supercom din campania electorala (a stim noi cui...) au fost prea mari si nu "se scoteau" doar din maturat si stropit strada?

Vi s-a ridicat masina ? Este usturator. Sigur v-ati gandit sa incercati ceva pentru a va recupera banii. Dar cum ? Costurile sunt prea mari pentru suma cheltuita. Pai simplu, ne adunam 50-100 de persoane si atunci este simplu. Actiunea se bazeaza in principiu pe urmatoarele considerente: la recuperarea masinii ti se elibereaza un bon fiscal, adica aceasta este o forma de comert, dar nici unul sunt convins ca nu a fost de acord cu pretul ofertei: masina este sechestrata si tu platesti de fapt un soi de amenda. Mi se pare deja necomercial, deci de ce sa emita Supercomul bon fiscal ? Al doilea considerent este ca preturile practicate sunt uriase fata de oferta existanta pe piata (real: o platforma cu tot cu ridicare este 100 de lei si nu 300, iar parcarea in cel mai luxos loc din Bucuresti este 5 lei pe ora, deci de ce preturile sa nu fie in acord cu preturile pietei, doar firma care taie bonul fiscal este o societate comerciala). Asadar, se va solicita ajustarea pretului in acord cu piata, suportarea cheltuielilor de judecata si o eventuala compensatie pentru prestarea unui serviciu nesolicitat. Se va face in paralel si un demers catre OPC, iar daca printre persoanele "arse" sunt si avocati, orice sugestie este binevenita. Dealtfel, un avocat va fi necesar, deci oricine poate fi reprezentantul nostru. Incercati pe okazii. Pretul este de 20 lei de persoana, onorariu avocat, caci ma gandesc ca ne vom aduna in scurt timp 50 de doritori si astfel, vom reusi sa dam un onorariu relativ ok in acord cu piata. In primul rand, satisfactia mea ar fi ca am incercat sa facem ceva, caci chiar este incorect demersul, iar in al doile rand s-ar putea sa castigam.

+Quote Post
Vizitator_Ada.
mesaj Jul 29 2009, 07:34 PM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (cezar_21 @ Apr 24 2009, 06:45 AM) *
Vi s-a ridicat masina ? Este usturator. Sigur v-ati gandit sa incercati ceva pentru a va recupera banii. Dar cum ? Costurile sunt prea mari pentru suma cheltuita. Pai simplu, ne adunam 50-100 de persoane si atunci este simplu. Actiunea se bazeaza in principiu pe urmatoarele considerente: la recuperarea masinii ti se elibereaza un bon fiscal, adica aceasta este o forma de comert, dar nici unul sunt convins ca nu a fost de acord cu pretul ofertei: masina este sechestrata si tu platesti de fapt un soi de amenda. Mi se pare deja necomercial, deci de ce sa emita Supercomul bon fiscal ? Al doilea considerent este ca preturile practicate sunt uriase fata de oferta existanta pe piata (real: o platforma cu tot cu ridicare este 100 de lei si nu 300, iar parcarea in cel mai luxos loc din Bucuresti este 5 lei pe ora, deci de ce preturile sa nu fie in acord cu preturile pietei, doar firma care taie bonul fiscal este o societate comerciala). Asadar, se va solicita ajustarea pretului in acord cu piata, suportarea cheltuielilor de judecata si o eventuala compensatie pentru prestarea unui serviciu nesolicitat. Se va face in paralel si un demers catre OPC, iar daca printre persoanele "arse" sunt si avocati, orice sugestie este binevenita. Dealtfel, un avocat va fi necesar, deci oricine poate fi reprezentantul nostru. Incercati pe okazii. Pretul este de 20 lei de persoana, onorariu avocat, caci ma gandesc ca ne vom aduna in scurt timp 50 de doritori si astfel, vom reusi sa dam un onorariu relativ ok in acord cu piata. In primul rand, satisfactia mea ar fi ca am incercat sa facem ceva, caci chiar este incorect demersul, iar in al doile rand s-ar putea sa castigam.

Pana la urma v-ati organizat in vreun fel? Stiti care ar fi pasii de urmat pentru recuperarea banilor?
Oare ar fi o solutie infiintarea unei Asociatii a bucurestenilor care sa conteste deciziile Consiliilor locale prin care ei decid cum sa ni se fure masina si sa ni se ceara rascumparare pentru recupararea acesteia?

+Quote Post
Vizitator_marius.
mesaj Jul 29 2009, 08:07 PM
Mesaj #64

Guests

Dragii mei aici vorbesc pentru zona Bucur Obor, o zona foarte aglomerata mai ales in weekend. Se pare ca "orasenii" nostrii nu au renuntat de a merge la piata sau magazin cu masina si de a o parca in usa daca se poate. La Bucur Obor ai parcare cu o capacitate de 1000 de locuri, iar o ora costa 1.5 ron. Deci hai sictir celui care se plange ca i-a fost ridicata masina parcata pe sos Colentina, sau celui care sta in zona dar vrea parcare de resedinta.

+Quote Post
descopery
mesaj Jul 30 2009, 11:56 AM
Mesaj #65

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 4-March 09
Utilizatorul numarul: 6 863

eu am un prieten avocat caruia i s-a ridicat masina, si am inteles ca va face in felul urmator: a platit taxa respectiva, dupa care a dat firma de gunoieri in judecata pe motiv ca nu el parcase masina acolo, el fiind doar proprietarul. A declarat ca altcineva a parcat masina, iar firma de gunoieri va fi obligata (prin titlu executoriu in urma procesului) sa ii inapoieze banii, deoarece nu el a facut respectiva contraventie (deci PV-ul e nul). Dupa care vor trebui sa dea ei in judecata persoana care a declarat ca a parcat masina, se tergiverseaza 3 ani procesul si se prescrie contraventia, dupa care nu au ce bani sa mai ceara smile.gif

+Quote Post
Vizitator_sebi.
mesaj Jul 30 2009, 12:16 PM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (nashu_mare @ Oct 5 2008, 10:01 AM) *
Topicul asta e o instigare la incalcarea legilor tarii si a legilor bunului simt, de aia ma revolt.

EXCELENT!!!

Sunt perfect de acord cu tine. Cand iti cumperi o masina te gandesti si unde o parchezi. De ce e sarcina primariei sa iti faca tie locuri de parcare? Si asa, ca tot suntem la subiectul asta, stie cineva ca sub pasaj la obor exista parcare cu locuri libere permanent? Dar de ce sa platim 2 lei pe ora daca putem sa lasam masina ca nesimtititii si sa blocam tot traficul.
Daca e asa mare cererea de parcari, oare de ce nu s-a gandit nimeni sa isi cumpere un teren si sa ridice o parcare supraetajata? Foarte simplu, pentru ca romanii nu vor plati niciodata pentru parcare. Li se pare ca sunt proprietari pe domeniul public, si e dreptul lor sa parcheze fix in fata magazinului unde au ei treaba, ca doar e pentru 5 minute si e urgent.

+Quote Post
Vizitator_sebi.
mesaj Jul 30 2009, 12:23 PM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (total impotriva @ Oct 6 2008, 07:19 PM) *
Daca ai stii sa citesti corect ai fi vazut ca nu am spus ca eram la spital sau la farmacie pe Mosilor. Am spus ca alergam intre spitale (Giulesti si Institutul de Neurologie, asta prin Berceni) si dupa diverse lucruri necesare si medicamente. Probabil ca orizontul tau este limitat la sectorul 2 (Pantelimon, dupa blocuri?) si este mai greu sa pricepi unele lucruri. Unde ar trebui sa las masina pentru a intra pentru 5-10 minute la magazinul Flanco (nu trebuia sa cumpar vreo plasma ci tensiometru si un aparat de ras electric) de langa Obor? Asta la ora 20 cand traficul nici macar nu mai era aglomerat si pe ploaie torentiala? In parcarile de pe Mosilor care erau pline? In parcarea de la unirea?

Daca tot ataci lumea asa cu indarjire, ca toti sunt prosti si frustrati, macar incearca sa scrii corect gramatical. Conditionalul verbului a sti se termina tot cu un singur i, chiar daca tu "ai stii" altfel.
Si ca sa iti raspund si la intrebarea cu unde ai putea parca, revin cu reclama la parcarea de sub pasaj de la obor, pe langa care trec zilnic si unde niciodata nu am vazut sa spuna ca nu mai au locuri.
Dar vorba ta, ploua, te grabeai... aveai foarte multe circumstante care faceau din tine si actiunile tale cele mai importante probleme de pe pamant, si de asta nesimtirea ta de a bloca strada e perfect justificata. Ne lesi? smile.gif

Si ca o ultima paranteza, daca hotararea lui ontanu a fost atacata in justitie, asta nu o face ilegala pana cand justitia nu se pronunta.
Acum sincer, imi pare rau daca cei de la supercom chiar ti-au avariat masina, dar din nou, daca parcai undeva legal, nu mai aveai nici o problema. Acum tot ce poti face e sa ii ataci in justitie, dar vezi ca pana nu hotaraste instanta ca sunt vinovati... ei sunt nevinovati smile.gif

+Quote Post
Vizitator_shatzi.
mesaj Jul 30 2009, 12:25 PM
Mesaj #68

Guests

SUPERCOM SA

Judet :Municipiul Bucuresti, Localitate :BUCURESTI SECTORUL 2
Numar de ordine in Registrul Comertului sub nr. J40/10046/1993 din 7.4.1993
Stare firma :
- functiune
- certificat de inmatriculare preschimbat
Durata societatii: nelimitata.
Sediu :STR. GHERGHITEI nr. 23C sector 2 cod postal 70000
Cod unic de inregistrare :3884955
Telefon :2403007
Fax :2401570
Data ultimei inregistrari la RC :28-07-2009

Nu are participare straina la capital

Date despre asociati:

- persoane fizice

1) Nume:CIUCLEA ILIE IONEL

Cetatenie :romana
Data nasterii :19-02-1944
Locul nasterii :BUCURESTI
Total aport :1289988.00 RON.
Nr. total actiuni / parti sociale :1289988
Procent beneficii si pierderi :64.4994 %

2) Nume:CIUCLEA PAULA

Data nasterii :01-01-1945
Total aport :113618.00 RON.
Nr. total actiuni / parti sociale :113618
Procent beneficii si pierderi :5.6809 %

3) Nume:CIUCLEA MARIA CRISTINA

Data nasterii :13-07-1969
Total aport :113202.00 RON.
Nr. total actiuni / parti sociale :113202
Procent beneficii si pierderi :5.6601 %

4) Nume:CIUCLEA I GEORGESCU ROXANA MAGDALENA

Data nasterii :13-07-1971

5) Nume:BUBU FLORINA

Data nasterii :14-03-1953
Total aport :299994.00 RON.
Nr. total actiuni / parti sociale :299994
Procent beneficii si pierderi :14.9997 %

6) Nume:BUBU GHEORGHE VALENTIN

Data nasterii :02-04-1949
Locul nasterii :BOGATI JUD ARGES
Total aport :69996.00 RON.
Nr. total actiuni / parti sociale :69996
Procent beneficii si pierderi :3.4998 %

Nu are asociati persoane juridice

Nu are asociati tip lista

Informatia a fost taxata cu suma de 5.10 RON

poate cineva sa faca vreo legatura intre Ciuclea, Bubu si Ontanu sau alti politicieni?

+Quote Post
Vizitator_marianu.
mesaj Feb 1 2010, 11:03 PM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (shatzi @ Jul 30 2009, 12:25 PM) *
SUPERCOM SA

Judet :Municipiul Bucuresti, Localitate :BUCURESTI SECTORUL 2
Numar de ordine in Registrul Comertului sub nr. J40/10046/1993 din 7.4.1993
Stare firma :
- functiune
- certificat de inmatriculare preschimbat
Durata societatii: nelimitata.
Sediu :STR. GHERGHITEI nr. 23C sector 2 cod postal 70000
Cod unic de inregistrare :3884955
Telefon :2403007
Fax :2401570
Data ultimei inregistrari la RC :28-07-2009

Nu are participare straina la capital

Date despre asociati:

- persoane fizice

1) Nume:CIUCLEA ILIE IONEL

Data nasterii :19-02-1944
Total aport :1289988.00 RON.
Nr. total actiuni / parti sociale :1289988
Procent beneficii si pierderi :64.4994 %

2) Nume:CIUCLEA PAULA

Data nasterii :01-01-1945
Total aport :113618.00 RON.
Nr. total actiuni / parti sociale :113618
Procent beneficii si pierderi :5.6809 %

3) Nume:CIUCLEA MARIA CRISTINA

Data nasterii :13-07-1969

4) Nume:CIUCLEA I GEORGESCU ROXANA MAGDALENA

Data nasterii :13-07-1971

5) Nume:BUBU FLORINA

Data nasterii :14-03-1953
Total aport :299994.00 RON.
Nr. total actiuni / parti sociale :299994
Procent beneficii si pierderi :14.9997 %

6) Nume:BUBU GHEORGHE VALENTIN

Data nasterii :02-04-1949
Locul nasterii :BOGATI JUD ARGES
Total aport :69996.00 RON.
Nr. total actiuni / parti sociale :69996
Procent beneficii si pierderi :3.4998 %

Nu are asociati persoane juridice

Nu are asociati tip lista

Informatia a fost taxata cu suma de 5.10 RON

poate cineva sa faca vreo legatura intre Ciuclea, Bubu si Ontanu sau alti politicieni?

Se numeste Romania. Se mai numeste si Hotia,
Mie mi-a fost ridicata masina din sectorul 2 si nici macar nu au facut asta ca la carte si legal. Am depus plangere si ma voi judeca cu ei.
Nici nu imi imaginam altceva decat niste familii in spatele acestor marsavii si manevre.
Chestia e ca oricat ne-am plange noi este inutil pt ca foarte putini cunosc adevarul si foarte putini vor sa il cunoasca iar restul sunt "carne de tun" si pot sa dea cu stampila pe buletinul de vot pt o suma modica care nici spaga nu se poate numi ci mai degraba batjocura.
Cine are ocazia sa scape de Romania sa nu se mai uite inapoi. Cine are ocazia sa fixeze bine tinta prin luneta sa traga repede si precis.
Dreptatea e a celor buni intotdeauna. Eu dorm linistit.

+Quote Post
Vizitator_Canada_vesela.
mesaj Feb 3 2010, 03:39 PM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (descopery @ Jul 30 2009, 11:56 AM) *
eu am un prieten avocat caruia i s-a ridicat masina, si am inteles ca va face in felul urmator: a platit taxa respectiva, dupa care a dat firma de gunoieri in judecata pe motiv ca nu el parcase masina acolo, el fiind doar proprietarul. A declarat ca altcineva a parcat masina, iar firma de gunoieri va fi obligata (prin titlu executoriu in urma procesului) sa ii inapoieze banii, deoarece nu el a facut respectiva contraventie (deci PV-ul e nul). Dupa care vor trebui sa dea ei in judecata persoana care a declarat ca a parcat masina, se tergiverseaza 3 ani procesul si se prescrie contraventia, dupa care nu au ce bani sa mai ceara smile.gif

Adica domnul avocat a mintit in curte? Ca sa vezi. ..pentru asa ceva ar face puscarie...

+Quote Post
Vizitator_Pia.
mesaj Sep 30 2010, 09:35 PM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (Canada_vesela @ Feb 3 2010, 03:39 PM) *
Adica domnul avocat a mintit in curte? Ca sa vezi. ..pentru asa ceva ar face puscarie...

+Quote Post
Vizitator_Pia.
mesaj Sep 30 2010, 09:52 PM
Mesaj #72

Guests

In seara asta mi-a ridicat masina de pe Stefan cel Mare, aproape de Bucur Obor. Am parcat-o in continuarea sirului de masini parcate, intre alte masini care erau acolo. Nu incurca circulatia in nici un fel.
prima data am crezut ca am uitat locul de parcare, apoi m-am dus la gogoseria din apropriere si am intrebat daca s-au ridicat masini in ultima jum de ora cat lipsisem. Femeia de acolo mi-a spus ca vin hingherii" de 3 ori pe zi.
Am reusit sa aflu de la un binevoitor cu net pe mobil, ca nr de tel este 0219627 pt ridicari sectorul 2. am luau un taxi care m-a dus in strada Gherghitei nr 23 unde am platit o taxa de 545 ron si am primit o comunicare ca mi-au luat si 4 puncte penalizare si 3 puncte amenda adica inca 240 ron, pe care urmeaza sa-i platesc dupa ce-mi vine PV de la politie.
Eu consider ca e un furt al proprietatii mele.

Ar trebui sa cer despagubiri si sa fac si plangere penala, pentru furt si sechestrare nelegala a unui bun proprietatea mea personala, fiind santajata de reprezentantul unei persoane juridice de drept privat ca in schimbul achitarii unei sume de bani sub nume de taxa, sa-mi primeasc bunul proprietatea mea inapoi, si daca acest reprezentant al persoanei juridice de drept privat invoca un act juridic incheiat cu autoritatile locale prin abuz de putere si care excede legea in vigoare in Romania, sa faca plangere penala si impotriva ingamfatilor "ajunsi" pe posturi de consilieri locali unde cred ca pot face ei ceea ce le trece prin capul ala sec.

Este neconstitutional ca cineva sa abuzeze de proprietatea mea, chiar daca sunt hotarari de consiliu care incalca legea de baza.

Daca o sa se hotarasca de consilierii locali ca daca nu platesc impozit pe casa pana la 30 martie, imi ia casa si dorm in strada pana platesc taxa si amenda hotarata de ei?
Ar trebui sa ne stim drepturile pe care sa le cerem si sa nu mai fim bataia lor de joc! Trezireaaaa!!

+Quote Post
Vizitator_Ana.
mesaj Oct 1 2010, 04:16 AM
Mesaj #73

Guests

La Bucur Obor exista o mare parcare subterana, care sta aproape goala, iarna ce se mai umple. Taxa de parcare este de 1.5 RON/ora, ceva mai mult decat un bilet de RATB...

Noi am avut bafta sa "recuperam" masina de pe platforma (pe Sos. Colentina), dar de cate ori ajungem in zona Obor folosim parcarea subterana, ne scuteste de o gramada de stres.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 7th December 2019 - 08:08 AM