IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> 1980 Dacia, 2000 BMW, Audi etc, 2010 ULM, Cu 276 km/h sau trecerea de la mersul cu masina la zborul cu avionul
Roland_K
mesaj Feb 22 2010, 10:03 AM
Mesaj #31

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 91
Inscris: 19-February 10
De la: iasi
Utilizatorul numarul: 18 794

Citeaza (george jetson @ Feb 22 2010, 09:47 AM) *
Tu pui intrebari la fel de stupide ca unii oameni de acum 100 si ceva de ani
7. Nu inteleg de unde ai scos tu "o prostie de vo tona" dintr-un aparat cu masa maxima la decolare de 485kg (mai usor decat o masina mica). Sper ca nu vezi dublu.

Haideti sa discutam civilizat in contradictoriu, cu pro si contra, dar constructiv si la obiect... wink.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_george jetson.
mesaj Feb 22 2010, 10:52 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (tsunami @ Feb 22 2010, 09:07 AM) *
daca vrei sa-ti mai raspund, ramai te rog in limitele bunului simt, okay?

OK, retrag cuvantul "stupid" si il inlocuiesc cu "obtuz". Doar pentru ca tu nu iti imaginezi un astfel de sistem de transport nu inseamna ca e irealizabil.
Inteleg si ca, asemenea multor romani + Clarkson & co, esti de-a dreptul indragostit de automobil si ca n-ai renunta la el in ruptul capului. Nu vreau sa te lipsesc eu de "gizzmo"-ul tau preferat dar ma gandesc ca orice om care incearca macar sa gandeasca obiectiv isi da seama perfect ca Bucurestiul numai oras de mers cu automobilul nu e. Doar pasiunea nemarginita a romanilor fata de vehiculele terestre cu 4 roti mai tine in viata traficul (in coma oricum, ca nu prea misca). Orice alternativa la el e mult mai buna.

Citeaza
pai si cu ce sa compar?
luam un aeroport?
cat poate un aeroport sa dirijeze pentru unu spatiu relativ mare?
cam o aeronava pe minut pe sa zicem 25km². Bucurestiul are vo 250km², deci de 10 ori mai mare, asta ar insemna ca in conditiile actuale ar trebui un trafic de max 10 dracii de-astea pe minut. iar acest lucru e mult mai dificil decat dirijarea unui aeroport.. nu zic ca n-o fi posibil intr-o suta de ani, dar, cred ca e o tampenie sa dezvolt ceva acum, sa cheltuiesc miliarde de euro in considerentul ca POATE, peste 100 de ani se va putea dirija traficul a okay 10,000 de vehicule zburatoare. deci nu mi-am inchipuit c-o sa le dirijezi tu, nu vad cum s-ar putea face asta fizic.

Un avion de pasageri atinge 7-800 km/h linistit. Ia zi, daca esti asa de bun cunoscator, care e viteza unui avion mediu la decolare/aterizare? Gandeste-te putin si o sa-ti dai seama de ce au nevoie aia de dirijori de trafic.

Citeaza
pai n-am zis ca fiecare bucurestean va utiliza unul. am inlocuit pur si simplu intr-o simulare a mintii, vehiculele de azi cu obiectele zburatoare de maine. apoi nici tu n-ai fost clar, ca astea se refera la oamenii de afaceri de succes. tu zisesi:

Indraznesc sa spun ca simularea mintii e de fapt o vizionare de "Al 5-lea element". Nu ma refeream la asa un trafic.

Citeaza
ezista si elicoptere care sunt utilizate de oameni de afaceri. care e diferenta? daca sunt 6 elicoptere care zboara deasupra bucurestiului sau 10 masini de-astea?

Diferenta e aceeasi ca dintre un scuter si un beamveu din punct de vedere al consumului si utilitatii. In loc sa folosesti ditamai magaoaia zburatoare cu pilot cu tot doar pentru a transporta una bucata pereche de buci de V.I.P., folosesti un vehicul cu un singur loc pe care il pilotezi tu, rapid, unde ai nevoie.

Citeaza
cate acoperisuri? ce faci cu antenele? cum intretii aparatele? ce faci cu plafonul care ar trebui dintr-o data sa mai suporte cateva tone?

Te tot faci ca nu intelegi ca astfel de vehicule se adreseaza unei minoritati cu dare de mana si pentru care timpul e important. Nu reusesti sa te desprinzi de paradigma romanului care isi parcheaza X5-ul si Q7-le in fata blocului, unde locuieste intr-un apartament cu 2 camere (n-a avut bani mai multi ca i-a dat pe masina), si ii face si intretinerea personal (ca de service iarasi nu mai are bani). Astfel de oameni nu sunt clienti pentru ULM sau alt aparat de zbor pentru ca nimeni nu ii vede (si asta e tot ce conteaza ptr. ei).
Sa fii tu sanatos, pentru clientela unui astfel de aparat de zbor locul de parcare si intretinerea nu sunt o problema.

Citeaza
nu, dar ai alte limitari. ti-am mai spus, nu poate zbura unul deasupra celuilalt decat la distante mari pe veritcala. iar din cauza de siguranta, un aparat de zbor are nevoie de mult mai mult spatiu ca un vehicul. acum, depinde si cate ai. daca ai 10 pentru bucuresti, nu e o problema, dar atunci nu mai spui ca "rezolvi situatia de trafic din bucuresti"

Cred ca te gandesti la Coruscant nu la Bucuresti. Ti-am explicat mai sus.

Citeaza
okay, ajungem la cifre?
cu masina am de mers 10km. pentru asta consum sub 1L de motorina mersul si 1.5L motorina, maxim, stationarea (estimata la 1.5L/h). cat fac asta? €2.5 in toal si o ora? cat costa numai sa te ridici si sa aterizezi cu un gizzmo d-asta?

Ti-am explicat de nshpe ori mai sus. Clientul tinta ptr un astfel de vehicul probabil ca sta acum in trafic intr-o masina de 3-400CP deplasandu-se cu maxim 5km/h. Prin aer nu ii ia mai mult de 10 minute sa ajunga oriunde, si asta nu din cauza vitezei ci a lipsei traficului. Nu tre' sa te deplasezi cu mai mult de 100km/h.

Citeaza
cu gropi, pe noapte, pe vant, pe zapada, pe ploaie, da, poti merge cu masina. mai greu dar o faci cand n-ai de ales. dar cu o smecherie d-asta nu poti decola, nu poti ateriza si intre a merge greu sau a nu merge deloc tu ce-ai alege?

Cred ca minimizezi problemele in cazul masinilor si le maximizezi in cazul avioanelor.

Citeaza
cateodata vad dublu, nu acum, acum am estimat-o dupa cum arata nu m-am uitat pe caracteristici. ramanem in limita respectului?
okay, o juma de tona. stii cat combustibil iti trebuie s-o tii doar in aer o ora?
motorul trebuie sa dezvolte cu o eficienta scazuta (doar discutam de aer) o forta de 5kN pentru o ora

La ce iti trebuie sa o tii in aer o ora?

Citeaza
exact e alta discutie. eu ma refer la valoarea practica numai. mie imi trebuie ceva care sa ma duca in bucuresti 10km in 10 minute, si altceva sa ma duca la cluj in 3 ore. promit ca manelele sa le ascult in casti

Si cu masina rezolvi chestia asta? Ca sa faci 10km in 10 minute inseamna sa mergi constant cu 60km/h, adica sa depasesti viteza legala (eu nu sunt blocat in paradigma romaneasca a traficului) si sa nu prinzi nici macar un semafor pe rosu, daramite ambuteiaje.

Si tu de unde ajungi la Cluj in 3 ore cu masina? Din Apahida?

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 22 2010, 11:13 AM
Mesaj #33

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (george jetson @ Feb 22 2010, 11:52 AM) *
OK, retrag cuvantul "stupid" si il inlocuiesc cu "obtuz". Doar pentru ca tu nu iti imaginezi un astfel de sistem de transport nu inseamna ca e irealizabil.
Inteleg si ca, asemenea multor romani + Clarkson & co, esti de-a dreptul indragostit de automobil si ca n-ai renunta la el in ruptul capului. Nu vreau sa te lipsesc eu de "gizzmo"-ul tau preferat dar ma gandesc ca orice om care incearca macar sa gandeasca obiectiv isi da seama perfect ca Bucurestiul numai oras de mers cu automobilul nu e. Doar pasiunea nemarginita a romanilor fata de vehiculele terestre cu 4 roti mai tine in viata traficul (in coma oricum, ca nu prea misca). Orice alternativa la el e mult mai buna.

Un avion de pasageri atinge 7-800 km/h linistit. Ia zi, daca esti asa de bun cunoscator, care e viteza unui avion mediu la decolare/aterizare? Gandeste-te putin si o sa-ti dai seama de ce au nevoie aia de dirijori de trafic.

Indraznesc sa spun ca simularea mintii e de fapt o vizionare de "Al 5-lea element". Nu ma refeream la asa un trafic.

Diferenta e aceeasi ca dintre un scuter si un beamveu din punct de vedere al consumului si utilitatii. In loc sa folosesti ditamai magaoaia zburatoare cu pilot cu tot doar pentru a transporta una bucata pereche de buci de V.I.P., folosesti un vehicul cu un singur loc pe care il pilotezi tu, rapid, unde ai nevoie.

Te tot faci ca nu intelegi ca astfel de vehicule se adreseaza unei minoritati cu dare de mana si pentru care timpul e important. Nu reusesti sa te desprinzi de paradigma romanului care isi parcheaza X5-ul si Q7-le in fata blocului, unde locuieste intr-un apartament cu 2 camere (n-a avut bani mai multi ca i-a dat pe masina), si ii face si intretinerea personal (ca de service iarasi nu mai are bani). Astfel de oameni nu sunt clienti pentru ULM sau alt aparat de zbor pentru ca nimeni nu ii vede (si asta e tot ce conteaza ptr. ei).
Sa fii tu sanatos, pentru clientela unui astfel de aparat de zbor locul de parcare si intretinerea nu sunt o problema.

Cred ca te gandesti la Coruscant nu la Bucuresti. Ti-am explicat mai sus.

Ti-am explicat de nshpe ori mai sus. Clientul tinta ptr un astfel de vehicul probabil ca sta acum in trafic intr-o masina de 3-400CP deplasandu-se cu maxim 5km/h. Prin aer nu ii ia mai mult de 10 minute sa ajunga oriunde, si asta nu din cauza vitezei ci a lipsei traficului. Nu tre' sa te deplasezi cu mai mult de 100km/h.

Cred ca minimizezi problemele in cazul masinilor si le maximizezi in cazul avioanelor.

La ce iti trebuie sa o tii in aer o ora?

Si cu masina rezolvi chestia asta? Ca sa faci 10km in 10 minute inseamna sa mergi constant cu 60km/h, adica sa depasesti viteza legala (eu nu sunt blocat in paradigma romaneasca a traficului) si sa nu prinzi nici macar un semafor pe rosu, daramite ambuteiaje.

Si tu de unde ajungi la Cluj in 3 ore cu masina? Din Apahida?

my brother, valoarea practica e zero pentru mine.
da, sunt indragostit de masina pentru ca nu am alta alternativa. am si motocicleta, dar aia e un lux.
nici nu vreau sa ma plivezi tu de masina. vreau o alternativa la masina si aia cu 10 minute pentru 10km la o alternativa se refera, altfel, acum fac 10km in 25-35minute in afara orelor de varf, la un cost acceptabil.
asa e, bucurestiul e un loc mizerabil de mers cu masina, si nu numai, dar ce sa-i faci daca n-ai alternativa?

daca tu-i iei pe proprietarii de maybach-uri de cayenne-uri si bentley-uri si la dai dracii cu care sa zboare, ce ai facut traficului?
iti zic eu? probabil ca eu in loc de 35 de minute as ajunge in 34. unde e valoarea pentru mine? daca nu e valoare, atunci nu e alternativa, e de domeniul hobby-ului sau ma rog se adreseaza la 1% din populatie si nu-l mai discutam aici. daca vrei sa crezi in asa ceva, go ahead, n-o sa te opresc eu, dar nu-mi spune ca asta ar fi o varianta.

problema consumului nu e minimizata in cazul automobilului. e chiar pe max. smekeria mea consuma cam 1-1.4L/h la relanti si pe la 7 la 100km in trafic.
viteza medie e pe la 20km/h.
in cazul aparatelor de zbor nu am atins nici un consum.
okay, e putin €2.5/h?, dubleaza, €5 pe ora. acum calculeaza ce consum iti trebuie pentru o forta de 5kN pentru 10 minute. aterizarea si decolarea, incalzirea, ti le dau de la mine.

revin nu, cu masina nu am o medie de 60km/h, in fapt, bucuresti cluj o fac acum la o medie de 55km/h, dar, sa te pot lua in seama ca o alternativa si nu hobby, trebuie ca viteza medie in bucuresti sa fie de 60km/h la costuri sa zicem duble. nu se poate, pas, raman la masina.

si-acum, daca nu e o alternativa, si nu este, de ce as lua-o in consideratie ca peste 200 de ani asa se va putea merge?

daca ai nevoie iti dau eu directii de cercetare care e posibil sa rezolve traficul. solutia asta e deja un dead-end

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 22 2010, 11:26 AM
Mesaj #34

Membru
**

Citeaza (george jetson @ Feb 22 2010, 12:52 PM) *
Doar pasiunea nemarginita a romanilor fata de vehiculele terestre cu 4 roti mai tine in viata traficul (in coma oricum, ca nu prea misca). Orice alternativa la el e mult mai buna.

Exact asta e si perceptia mea si de asta titlul topic-ului oarecum mai provocant. Desi, fara suparare, cred ca aici nu e vorba asa de mult de pasiunea pentru patru roti (ceea ce ar mai justifica oarecum numarul mare de SUV-uri si limuzine cu peste 3000 de cmc din Romania) ci de primul pas in procesul de a evolua in era capitalista postcomunista (chiar daca, asa cum se intampla adeseori) acest "pas in fata" inseamna de fapt un pas inapoi. (O mica paranteza aici, nu ma pot abtine): incerc sa-mi imaginez ce simte un posesor Ferrari in Romania, mergand din viteza unu in viteza unu biggrin.gif printre gropile oraselor din Romania, neputand sa se deplaseze nici in afara oraselor cu o viteza catusi de putin demna de o masina ca aceasta. Si eventual mai locuiesti si la bloc si te trezesti dimineata cu cauciucurile sparte ca ai parcat pe locul vecinului pe care parcheaza de 30 de ani sau cu o zgarietura cu cheia de la aripa din fata pana la aripa din spate...
Am un prieten in Germania care are un Ferrari si iese Duminica dimineata la "curse" pe anumite tronsoane de autostrada fara limita de viteza (evident construite pentru a face fata vitezelor mari), unde se intalneste cu alti posesori de masine cu multi cai putere. Sa zicem ca asa ceva ar mai justifica achizitia unei masini de genul acesta... Apropo de comentariul de mai jos:

Citeaza (george jetson @ Feb 22 2010, 12:52 PM) *
...paradigma romanului care isi parcheaza X5-ul si Q7-le in fata blocului, unde locuieste intr-un apartament cu 2 camere (n-a avut bani mai multi ca i-a dat pe masina), si ii face si intretinerea personal (ca de service iarasi nu mai are bani). Astfel de oameni nu sunt clienti pentru ULM sau alt aparat de zbor pentru ca nimeni nu ii vede (si asta e tot ce conteaza ptr. ei)...

Deci evoluam numai daca constientizam si apelam la alternativele oferite, bazandu-ne pe o gandire sanatoasa din punct de vedere a eficientei economice si implicit energetice. Si aici exista pentru diferiti oameni si situatii diferite solutii. De la bicicleta la elicoptere/avioane (ca nu vreau sa vorbim si despre nave spatiale) smile.gif

Ma bucur de directia buna catre care se indreapta acest topic!

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 22 2010, 11:46 AM
Mesaj #35

Membru
**

Citeaza (tsunami @ Feb 22 2010, 01:13 PM) *
da, sunt indragostit de masina pentru ca nu am alta alternativa. am si motocicleta, dar aia e un lux.
nici nu vreau sa ma plivezi tu de masina. vreau o alternativa la masina si aia cu 10 minute pentru 10km la o alternativa se refera, altfel, acum fac 10km in 25-35minute in afara orelor de varf, la un cost acceptabil.
asa e, bucurestiul e un loc mizerabil de mers cu masina, si nu numai, dar ce sa-i faci daca n-ai alternativa?

Tsunami, la viteza asta (25-35 min/10 km) este mai rapid cu bicicleta si e si mai sanatos (teoretic cel putin). Asa mergi mai degraba cu motocicleta si te strecori printre masini si iti atingi telul (doar ca in Romania e periculos sa circuli cu masina dapai pe doua roti).

daca tu-i iei pe proprietarii de maybach-uri de cayenne-uri si bentley-uri si la dai dracii cu care sa zboare, ce ai facut traficului?
iti zic eu? probabil ca eu in loc de 35 de minute as ajunge in 34. unde e valoarea pentru mine? daca nu e valoare, atunci nu e alternativa, e de domeniul hobby-ului sau ma rog se adreseaza la 1% din populatie si nu-l mai discutam aici. daca vrei sa crezi in asa ceva, go ahead, n-o sa te opresc eu, dar nu-mi spune ca asta ar fi o varianta.

Te contrazici: pentru 1% ar fi o varianta

problema consumului nu e minimizata in cazul automobilului. e chiar pe max. smekeria mea consuma cam 1-1.4L/h la relanti si pe la 7 la 100km in trafic.
viteza medie e pe la 20km/h.
in cazul aparatelor de zbor nu am atins nici un consum.
okay, e putin €2.5/h?, dubleaza, €5 pe ora. acum calculeaza ce consum iti trebuie pentru o forta de 5kN pentru 10 minute. aterizarea si decolarea, incalzirea, ti le dau de la mine.

Acesta e un punct de vedere. Cu siguranta ca trebuie luat in calcul si efectul emisiilor, a zgomotului. Dar factorul cel mai important este raportul costurilor asupra productivitatii. Simplu...

revin nu, cu masina nu am o medie de 60km/h, in fapt, bucuresti cluj o fac acum la o medie de 55km/h, dar, sa te pot lua in seama ca o alternativa si nu hobby, trebuie ca viteza medie in bucuresti sa fie de 60km/h la costuri sa zicem duble. nu se poate, pas, raman la masina.

si-acum, daca nu e o alternativa, si nu este, de ce as lua-o in consideratie ca peste 200 de ani asa se va putea merge?

daca ai nevoie iti dau eu directii de cercetare care e posibil sa rezolve traficul. solutia asta e deja un dead-end

Aici trebuie sa recunsoti ca un ULM este incontestabil superior fata de un autoturism. La drum lung, ULM-ul isi scoate "toate paralele", mai ales in Romania. Daca te uiti la traficul business, ai sa vezi ca in mare parte sunt doar doi pasageri in autoturism: omul de afaceri si soferul...

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 22 2010, 11:53 AM
Mesaj #36

Sir Tsunami

Citeaza (Roland_K @ Feb 22 2010, 12:26 PM) *
Exact asta e si perceptia mea si de asta titlul topic-ului oarecum mai provocant. Desi, fara suparare, cred ca aici nu e vorba asa de mult de pasiunea pentru patru roti (ceea ce ar mai justifica oarecum numarul mare de SUV-uri si limuzine cu peste 3000 de cmc din Romania) ci de primul pas in procesul de a evolua in era capitalista postcomunista (chiar daca, asa cum se intampla adeseori) acest "pas in fata" inseamna de fapt un pas inapoi. (O mica paranteza aici, nu ma pot abtine): incerc sa-mi imaginez ce simte un posesor Ferrari in Romania, mergand din viteza unu in viteza unu biggrin.gif printre gropile oraselor din Romania, neputand sa se deplaseze nici in afara oraselor cu o viteza catusi de putin demna de o masina ca aceasta. Si eventual mai locuiesti si la bloc si te trezesti dimineata cu cauciucurile sparte ca ai parcat pe locul vecinului pe care parcheaza de 30 de ani sau cu o zgarietura cu cheia de la aripa din fata pana la aripa din spate...
Am un prieten in Germania care are un Ferrari si iese Duminica dimineata la "curse" pe anumite tronsoane de autostrada fara limita de viteza (evident construite pentru a face fata vitezelor mari), unde se intalneste cu alti posesori de masine cu multi cai putere. Sa zicem ca asa ceva ar mai justifica achizitia unei masini de genul acesta... Apropo de comentariul de mai jos:

Deci evoluam numai daca constientizam si apelam la alternativele oferite, bazandu-ne pe o gandire sanatoasa din punct de vedere a eficientei economice si implicit energetice. Si aici exista pentru diferiti oameni si situatii diferite solutii. De la bicicleta la elicoptere/avioane (ca nu vreau sa vorbim si despre nave spatiale) smile.gif

Ma bucur de directia buna catre care se indreapta acest topic!

vreti solutii?
pai hai sa definim problema.

1. trafic mare
cauza principala: lipsa spatiului pentru parcare.
solutie posibila: constructia parcarilor modulate pe verticala cu lift.

2. poluare
cauza principala; praf
solutie: investigarea sursei prafului si actionare de anihilare

3. dioxidul de carbon
cauza principala: trafic si centrale termice
solutie: investigare, dezvoltare a unui catalizator care reactioneaza si retine carbonul in stare solida (cine face asta ii dau eu premiul nobel)

tot ceea ce am scris mai sus este realizabil cel mai ieftin posibil.
la pctul 1 in locul rea bilitarii termice se pot investi bani in sisteme de parcare cu ascensor si apoi cu banii de la parcari se poate continua reabilitarea termica.
la 2 e si mai simplu
la 3 se poate angrena un colectiv de la universitate.

altfel visam si ne bucuram ca peste 100 de ani stranepotul lui tiriac zboara de la oradea la bucuresti in 10 minute

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 22 2010, 11:59 AM
Mesaj #37

Sir Tsunami

Citeaza (Roland_K @ Feb 22 2010, 12:46 PM) *
Tsunami, la viteza asta (25-35 min/10 km) este mai rapid cu bicicleta si e si mai sanatos (teoretic cel putin). Asa mergi mai degraba cu motocicleta si te strecori printre masini si iti atingi telul (doar ca in Romania e periculos sa circuli cu masina dapai pe doua roti).

Te contrazici: pentru 1% ar fi o varianta

Acesta e un punct de vedere. Cu siguranta ca trebuie luat in calcul si efectul emisiilor, a zgomotului. Dar factorul cel mai important este raportul costurilor asupra productivitatii. Simplu...

Aici trebuie sa recunsoti ca un ULM este incontestabil superior fata de un autoturism. La drum lung, ULM-ul isi scoate "toate paralele", mai ales in Romania. Daca te uiti la traficul business, ai sa vezi ca in mare parte sunt doar doi pasageri in autoturism: omul de afaceri si soferul...

cu bicileta nu pot merge, nici chiar cu motorul. trebuie sa merg in fata cleintului. cum arat de pe bicicleta sau motocicelta? deci imi trebuie masina sau taxi.

pentru 1% daca e varianta nu e o solutie pentru trafic. e o solutie pentru biz-ul tau, foarte bine, dar nu pentru mine, decat poate indirect (adica la un moment dat o sa cresti numarul de locuri de munca).

ca sa recunosc ca un ulm e superior masinii, rapsunde la punctele pe care le-am scris mai de mult

Citeaza (tsunami @ Feb 22 2010, 01:04 AM) *
1. simplu, cat imi iei tu de la bucuresti (si-mi spui si de unde) pana la dej (si-mi spui si unde) cu un ultra usor.
sa zicem pe la 110kg cu bagaj cu tot

2. nu compara dus-intors cu masina (16 ore) cu numai dus cu avionul, si nu-mi spune ca bucuresti (de acasa) pana la dej (la o anumita adresa) se face numai 2 ore, cand in cel mai bun caz faci dublu. deci discutam 7 ore de fapt cu masina cu 4 ore, taxiul si avionul

3. nu ma intereseaza sa-mi cumpar avion. asta mi-ar mai lipsi la grijile mele. sa mai platesc si hangarul, intretinerea, verificarile

4. da-mi exemple de oameni de afaceri care isi fac treaba cu ultrausorul

5. nici la siguranta nu dau note mari. indiferent ce spun statisticile sunt trebuie sa depind de maiestria si cheful de a munci ale altora (mecanicii, cei care intretin aparatul, pilotul etc)

6. sa mai adaug ca nu pot zbura nici noaptea si nici pe ceata

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 22 2010, 01:54 PM
Mesaj #38

Membru
**

Citeaza (tsunami @ Feb 22 2010, 01:53 PM) *
1. trafic mare
cauza principala: lipsa spatiului pentru parcare.
solutie posibila: constructia parcarilor modulate pe verticala cu lift.

Eu as pune-o mai degraba pe seama lipsei sistemelor de fluientizare a traficului, de la lipsa centurile din jurul oraselor la unde verzi de semafor in oras, bulevarde cu viteza rapida fara intersectari, tuneluri pasarele. Lipsa parcarilor nu mai joaca un rol asa de mare in fluentizare pentru ca toate bulevardele au semne de circulatie cu stationare interzisa si in felul acesta "s-a rezolvat" problema (parchezi pe trotuar, prin spatele blocurile, pe unde mai poti)...
Deci legat de traficul de oras, varianta aratata de george jetson (si exista si alte variante cu elicoptere UL) poate reprezenta o alternativa, dar iarasi numai pentru un numar redus din populatie, deocamdata.

2. poluare
cauza principala; praf
solutie: investigarea sursei prafului si actionare de anihilare

Dar asta se stie, Tsunami: Poducatorul unu al particolelor de praf din orase (si inca cele mai nocive datorita finetei si patrunderei acestora in adancul bronhiilor) sunt particolele de praf de la motoarele pe motorina. Este un lucru stiut si orase din vestul Europei, au fost actionate in judecata de catre cetatenii oraselor (München de ex.) in urma procesului castigat s-a limitat circulatia anumitor vehicole pe motorina:
Conform institutului ecologic german, se estimeaza in mare urmatoarele surse ca si contributie la contaminarea oraselor cu praf:
1) aprox. 50 % din emisiile vehicolelor pe motorina (camioane, camionete, autobuze, autoturisme)
2) aprox. 25 % din ceea ce este ridicat in aer prin circulatie (consumarea franelor, cuaciucurilor, asfaltul)
3) aprox. 25 % sunt particole transportate, deci particole din surse mai indepartate.
Iarasi un atu pentru vehicole alternative...

3. dioxidul de carbon
cauza principala: trafic si centrale termice
solutie: investigare, dezvoltare a unui catalizator care reactioneaza si retine carbonul in stare solida (cine face asta ii dau eu premiul nobel)

Aici ai atins unul din cele mai sensibile puncte cu care trebuie sa ne confruntam. Conform unui studiu al Global Carbon Projects din 2008, emisia CO2 a crescut emisia intre 2000 si 2007 de patru ori mai rapid decat in deceniul anterior. Asta intrece si cel mai rau scenariu prezentat al IPCC!!!
Exista deja solutii fantastice de a stoca peste 20% de CO2 pe termen lung, avand si un efect extraordinar de benefic asupra calitatii produselor agricole (de ce nu se implementeaza la scala internationala nu stiu), este vorba de carbune bio (vegetar), conform unei retete vechi ale incasilor, cu care isi ingrasau pamantul. Acesta se amesteca in pamant ca si ingrasaminte, formeaza pamantul negru extrem de fertil (mult mai fertil decat acel ingrasat cu fosfate etc) si stocheaza CO2 pe termen lung.
Dar ca sa ramanem la vehicole de zbor, aici pot sa ma mandresc cu produsele pe care le avem noi si cu producatorul pe care-l reprezentam:
1. Incep cu producatorul, intreg sediul (productie + administrativ) este alimentat prin energie regenerabila, printr-o centrala fotovoltaica, cea mai mare din tara respectiva! Deci avioanele produse sunt "verzi".
2. Referitor la vehicolele de zbor, acestia au avut de mult ambitii ecologice. Astfel au creat deja in 2008 primul vehicol de zbor electric cu doua locuri care se propulseaza singur, din lume. Momentan lucreaza impreuna cu institutul de constructie a avioanelor din Germania (IFB) la avionul care va participa la concursul de care am pomenit mai sus 2011 green flight challenge, un avion pe baza de hidrogen (celule combustie).
Deci, dupa cum vedeti exista si se lucreaza din greu in vest la alternative. Nu stiu cat din aceste informatii ajung si la noi, dar iata ca cel putin aici au ajuns...

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 22 2010, 02:18 PM
Mesaj #39

Membru
**

Citeaza (tsunami @ Feb 22 2010, 02:04 AM) *
1. simplu, cat imi iei tu de la bucuresti (si-mi spui si de unde) pana la dej (si-mi spui si unde) cu un ultra usor.

As putea sa-ti fac un calcul, am toate informatiile, dar in calitate de importator si distribuitor nu oferim servicii de transport cu avionul, in schimb avem firme care presteaza acest gen de servicii, asa ca nu vreausa-mi dau cu parerea la acest capitol.
Si iarasi ma repet, depinde despre cine este vorba, dar pune doar timpul indelungat al deplasarii vs viteza si flexibilitatea deplasarii cu un ULM prin tara...

2. nu compara dus-intors cu masina (16 ore) cu numai dus cu avionul, si nu-mi spune ca bucuresti (de acasa) pana la dej (la o anumita adresa) se face numai 2 ore, cand in cel mai bun caz faci dublu. deci discutam 7 ore de fapt cu masina cu 4 ore, taxiul si avionul

Totul se rezuma si este relativ la productivitatea timpului. Un multimilionar sau miliardar care produce intr-o ora sute de mii de €, $, din avionul privat sau incheie o afacere de milioane in avionul privat la 10.000 de metri altitudine, ca sa nu fie ascultat/spionat..., considera un avion de 1 milion de dolari o necesitate... Dar ca sa revenim pe pamant, in Romania sunt destui oameni de afaceri carora le-ar prinde extrem de bine un ULM si pentru care s-ar justifica aceasta investitie.

Da un search pe google, ai sa gasesti cateva exemple

5. nici la siguranta nu dau note mari. indiferent ce spun statisticile sunt trebuie sa depind de maiestria si cheful de a munci ale altora (mecanicii, cei care intretin aparatul, pilotul etc)

Aici chiar nu ai derptate: noi avem mecanic autorizat Rotax, dar aceste motoare cu care sunt echipate marea majoritate a ULM-urilor sunt extrem de usor de intretinut

Am scris, nu e un "allround talent" dar isi are segmentul sau incontestabil

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 22 2010, 07:45 PM
Mesaj #40

Sir Tsunami

Citeaza (Roland_K @ Feb 22 2010, 03:18 PM) *
As putea sa-ti fac un calcul, am toate informatiile,

ai putea ... dar n-o faci, asa ca ai datele mele
combate-ma cu cifre:
in functie de cost,

1. €160.00 si 16h masina de servici (o masina medie, nu logan)
2. €250.00 si 16h cu taxiul
3. €320.00 si 5h cu tarom si taxiuri
4. €430.00 si 8h cu avionul ultra-usor si taxiul
5. €480.00 si 7h cu avionul ultra-usr la ducere si tarom la intoarcere

sau, in functie de timp,

1. €320.00 si 5h cu tarom si taxiuri
2. €480.00 si 7h cu avionul ultra-usr la ducere si tarom la intoarcere
3. €430.00 si 8h cu avionul ultra-usor si taxiul
4. €160.00 si 16h masina de servici (o masina medie, nu logan)
5. €250.00 si 16h cu taxiul

si aici n-am adaugat conditiile meteo si riscurile suplimentare la care ma expun, sarcina totala a bagajelor etc

deci, dac-ar fi sa folosesc un ultra-usor, unde-ar fi castigul?
cel mai ieftin e cu masina de serviciu, iar cel mai rapid cu taromul.
nu mai pun factorul de risc, nu mai pun confortul

quote name='tsunami' date='Feb 22 2010, 01:04 AM' post='72659'

Totul se rezuma si este relativ la productivitatea timpului. Un multimilionar sau miliardar care produce intr-o ora sute de mii de €, $, din avionul privat sau incheie o afacere de milioane in avionul privat la 10.000 de metri altitudine, ca sa nu fie ascultat/spionat..., considera un avion de 1 milion de dolari o necesitate... Dar ca sa revenim pe pamant, in Romania sunt destui oameni de afaceri carora le-ar prinde extrem de bine un ULM si pentru care s-ar justifica aceasta investitie.

orice miliardar judeca afacerea din prisma eficientei si a securitatii. nu vad cum un ultrausor iti permite confort, securitate, siguranta mai mare decat un personal jet, care by the way, e folosit pentru deplasari nu pentru conferinte. revin fac 7 ore cu masina pana la dej vs. 4 ore cu ultrausor si taxiuri. si platesc de 3 ori pretul la o siguranta mai mica si numai ziua si nu pe ceata si nu pe vant puternic si nu pe ninsoare etc

3. nu ma intereseaza sa-mi cumpar avion. asta mi-ar mai lipsi la grijile mele. sa mai platesc si hangarul, intretinerea, verificarile

Da un search pe google, ai sa gasesti cateva exemple

nici aici n-ai exemple? nu caut eu pe google, da-mi tu exemple. unul dintre clientii tai care fac afaceri din ultrausor. ai?

Aici chiar nu ai derptate: noi avem mecanic autorizat Rotax, dar aceste motoare cu care sunt echipate marea majoritate a ULM-urilor sunt extrem de usor de intretinut

sigur, ma incalzeste foarte tare faptul ca e autorizat. chestia e ca nu el zboara ci eu, si au am viata in mainile lui, iar el daca n-are chef, lucreaza in dodii. eu n-am chef sa imi pun viata in mainile lui. o fac destul cand zbor cu linia.

Am scris, nu e un "allround talent" dar isi are segmentul sau incontestabil

pai, la fel spun, daca nu se adreseaza lumii, eu iti prezint motivele pentru care nu face o afacere.
nici dhl, nici tnt nici fedex, purolator, ups nu foloseste varianta asta. pentru ca nu merita. costa prea mult.
segmentul e pe agrement, pe advetising. nici sa ridice planoare nu-i bun, e prea mic.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 22 2010, 07:49 PM
Mesaj #41

Sir Tsunami

Citeaza (Roland_K @ Feb 22 2010, 02:54 PM) *
Poducatorul unu al particolelor de praf din orase (si inca cele mai nocive datorita finetei si patrunderei acestora in adancul bronhiilor) sunt particolele de praf de la motoarele pe motorina.

brother tu traiesti in romania?
praf de la motoarele pe motorina?
reciteste nitelus

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_george jetson.
mesaj Feb 22 2010, 08:20 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (tsunami @ Feb 22 2010, 11:13 AM) *

Bine ca ai zis "in afara orelor de varf"... adica utilitate practica zero laugh.gif

Vezi tu, problema e ca masinile insele nu sunt o alternativa.

Citeaza

....

Citeaza

Gandeste-te la zbor in general. In 1930 tu ai fi fost printre aceia care nu ar fi considerat zborul cu avionul o alternativa la vapor pentru ca numai 1% din populatie isi permitea sa zboare...de fapt cred ca te incadrezi in categoria celor condamnati sa nu prezica nimic corect... nu de alta dar vad un pattern aici:

“Flight by machines heavier than air is unpractical (sic) and insignificant, if not utterly impossible.” – Simon Newcomb; The Wright Brothers flew at Kittyhawk 18 months later.

“The cinema is little more than a fad. It’s canned drama. What audiences really want to see is flesh and blood on the stage.” -– Charlie Chaplin, actor, producer, director, and studio founder, 1916

“The horse is here to stay but the automobile is only a novelty – a fad.” — The president of the Michigan Savings Bank advising Henry Ford’s lawyer, Horace Rackham, not to invest in the Ford Motor Co., 1903

“The Americans have need of the telephone, but we do not. We have plenty of messenger boys.” — Sir William Preece, Chief Engineer, British Post Office, 1878.

“The idea that cavalry will be replaced by these iron coaches is absurd. It is little short of treasonous.” — Comment of Aide-de-camp to Field Marshal Haig, at tank demonstration, 1916.

“How, sir, would you make a ship sail against the wind and currents by lighting a bonfire under her deck? I pray you, excuse me, I have not the time to listen to such nonsense.” — Napoleon Bonaparte, when told of Robert Fulton’s steamboat, 1800s.

“[Television] won’t be able to hold on to any market it captures after the first six months. People will soon get tired of staring at a plywood box every night.” — Darryl Zanuck, movie producer, 20th Century Fox, 1946.

“Dear Mr. President: The canal system of this country is being threatened by a new form of transportation known as ‘railroads’ … As you may well know, Mr. President, ‘railroad’ carriages are pulled at the enormous speed of 15 miles per hour by ‘engines’ which, in addition to endangering life and limb of passengers, roar and snort their way through the countryside, setting fire to crops, scaring the livestock and frightening women and children. The Almighty certainly never intended that people should travel at such breakneck speed.” — Martin Van Buren, Governor of New York, 1830

Cum adica "e deja"? Pai a fost incercata deja si a esuat? Da-ne un link ceva si lumineaza-ne.

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 22 2010, 08:38 PM
Mesaj #43

Sir Tsunami

Citeaza (george jetson @ Feb 22 2010, 09:20 PM) *
Bine ca ai zis "in afara orelor de varf"... adica utilitate practica zero laugh.gif

Vezi tu, problema e ca masinile insele nu sunt o alternativa.

Cum adica "e deja"? Pai a fost incercata deja si a esuat? Da-ne un link ceva si lumineaza-ne.

1. se gasesc solutii si in timpul orelor de varf. in nici un caz farfurii zburatoare.
2. solutia autoturimelor personale nu sunt o alternativa deoarece pentru asta trebuie gasita o solutie
3. farfuria zburatoare poate zbura, dar va avea o alta destinatia decat rezolvarea traficului din bucuresti, parca asta era tema, nu? ai ceva de contra-argumente?

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_george jetson.
mesaj Feb 23 2010, 07:10 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (tsunami @ Feb 22 2010, 08:38 PM) *
1. se gasesc solutii si in timpul orelor de varf. in nici un caz farfurii zburatoare.
2. solutia autoturimelor personale nu sunt o alternativa deoarece pentru asta trebuie gasita o solutie
3. farfuria zburatoare poate zbura, dar va avea o alta destinatia decat rezolvarea traficului din bucuresti, parca asta era tema, nu? ai ceva de contra-argumente?

La faza cu "in nici un caz" esti deja gica contra. Combati de dragul disputei, n-ai un motiv serios. Si nu inteleg cand ai trecut la faza "farfurii zburatoare".

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 23 2010, 07:58 AM
Mesaj #45

Membru
**

Citeaza (tsunami @ Feb 22 2010, 09:49 PM) *
brother tu traiesti in romania?
praf de la motoarele pe motorina?
reciteste nitelus

Tsunami, chiar nu vreau sa-ti explic ce inseamna praf, dar daca tot stii engelza intra pe acest link si as vrea sa ramanem la subiect

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 23 2010, 09:36 AM
Mesaj #46

Membru
**

Citeaza (tsunami @ Feb 22 2010, 09:45 PM) *
ai putea ... dar n-o faci, asa ca ai datele mele...

tsunami, faptul ca nu iti calculez costurile traseului propus de tine tine de profesionalismul meu. Nu imi sta in fire sa-mi dau cu parerea si sa vehiculez cifre din burta asa cum o fac multi oameni, dandu-si cu parerea la orice subiect, in orice discutie, indiferent daca stapanesc domeniul sua nu. Asa ca am sa invit un pilot sa spuna cat ia pe ora, cat consuma avionul pe ruta pe care o vroiai tu, etc.. Desi, in cazul tau (un iubitor al vehicolelor cu patru roti indarjit) nu vad sensul, intrucat indiferent ce rezultat va iesi, am o presimtire ca tot nu vei fi convins ca ULM reprezinta o alternativa fiabila in deplasarea prin tara...

...n-am adaugat conditiile meteo si riscurile suplimentare la care ma expun, sarcina totala a bagajelor etc

Am sa raspund incaodata, in ordine inversa (desi mi se pare putin exagerat cum pui tu problema, dar fie) incepand cu bagajele, printr-o alta intrebare: Ai spus ca ai un motor. Te-a gandit vreodata sa-ti iei 100 kg de bagaje intr-o excursie cu motocicleta? Sau cand pleci cu avionul de ce ai vrea sa-ti iei 100 de kg? Ia-ti 100 de kg cu tine cand pleci cu Taromul si dupa ce platesti 6 € pe fiecare kg care depaseste greutatea admisa de 20 de kg (in cazul in care te primeste), iti trece... Nu te-ai gandit? E bine, probabil ca te-ai adaptat necesarul de bagaje care vrei sa-l iei cu tine la vehicolul cu care urmeaza sa te deplasezi. Da sens?!
Cu pivire la siguranta, parerea mea e ca ai o perceptie gresita legata de siguranta si nu constientizezi riscul enorm caruia te expui atunci cand te urci la volanul autoturismului (poate doar ca sa conduci pana dupa colt sa cumperi o paine). Nimeni nu te poate absolvi de risc si daca tu ai perceptia sigurantei in masina si nu constientizezi ca e o senzatie falsa si ca iti joaca feste creierul, esti in si mai mare pericol.
Sansa de a fi implicat intr-un accident de zbor este de 1 la 11 milioane!!, sansa de a fi implicat intr-un accident auto (si asta in vest, ca in romania, probabil e de trei ori mai mare, cel putin), e de 1 la 5000.
Astea sunt cifrele, tsunami. Poti sa le verifici, ca asa cum te-am simtiti, ai sa ma contrazici, ceea ce e absolut in ordine, atunci cand o faci cu cifre (ca tot iti plac cifrele) smile.gif. Si ca sa terminam si discutia cu riscul de zbor, uite aici un link unde se pot obtine date exacte, in cazul in care exista indoieli: Nall Report
Ramane aspectul meteo, dar romania este o tara cu o medie de stralucire a soarelui intre 1300 si 2300 pe an (cele 1600 de ore se refera la munti si altitudine de peste 2.500 de metri). In comparatie, Germania are o medie intre 1.300 si 1.900 de ore pe an), deci stam foarte bine si la capitolul acesta. Inca un punct pro ULM pentru Romania.

deci, dac-ar fi sa folosesc un ultra-usor, unde-ar fi castigul?

Castigul consta in timpul extrem de scurt al unei deplasari raportat la costurile mai mult decat rezonabile, legate de acest vehicol de zbor, ULM. Am spus deja ca am sa invit un pilot sa-ti calculeze costurile pe traseul dorit de tine.
orice miliardar judeca afacerea din prisma eficientei si a securitatii. nu vad cum un ultrausor iti permite confort, securitate, siguranta mai mare decat un personal jet, care by the way, e folosit pentru deplasari nu pentru conferinte...
nici aici n-ai exemple? nu caut eu pe google, da-mi tu exemple. unul dintre clientii tai care fac afaceri din ultrausor. ai?

Aici comparam iarasi mere cu pere si in plus o si luam de la capat: Am stabilit care ar fi profilul unu al clientului business ULM si nu este miliardarul, este omul de afaceri din patura mijlocie inalta, care din punc de vedere al activitatii profesionale este nevoit sa circule foarte mult prin Romania ca sa detina controlul (sau din cand in cand chiar si in tarile vecine) si pentru care o investitie incepand de la 65.000 € pana in 100.000 € (in functie de dotari, odel etc.), cat costa un ULM serios, nu reprezinta un obstacol de nedepasit, astfel devenind mult mai eficient, scurtand timpul de deplasare la cel putin o treime daca nu chiar mai mult, pe distante mai mari. Am dat si un exemplu mai sus, dar probabil nu l-ai vazut (apropo de aprecierea ta cu ce s-ar deplasa un miliardar in Romania. Dar repet, nu acesta este profilul tipic al unui client ULM.

sigur, ma incalzeste foarte tare faptul ca e autorizat. chestia e ca nu el zboara ci eu, si au am viata in mainile lui, iar el daca n-are chef, lucreaza in dodii. eu n-am chef sa imi pun viata in mainile lui. o fac destul cand zbor cu linia.

Despre riscuri am mai vorbit si nu vreau sa ma mai repet, daca tu nu esti dispus sa accepti un lucru real e problema ta. Dar crede-ma ca mecanicul nostru e de 100 de ori mai pasionat de munca lui decat mecanicul la care s-ar putea sa te duci tu cu autoturismul.

...eu iti prezint motivele pentru care nu face o afacere.
nici dhl, nici tnt nici fedex, purolator, ups nu foloseste varianta asta. pentru ca nu merita. costa prea mult...

Tsunami, hai sa ramanem la obiect. Cum ajungi tu sa compari activitatea comerciala a unui curier, acea de a transporta bunuri comerciale cu activitatea de a transporta persoane prin aer cu un ULM?!
Desi nici aici nu vreau sa exclud posibilitatea pe care o poate oferi un ULM, acel de a transporta un colet de urgenta undeva in tara, deci curieratul rapid. Poate sa fie o docmentatie la o lcitatie care trebuie sa ajunga din anumite motive cat de repede se poate undeva in tara, de ex. Dupa cum am spus, eficienta se arata prin rentabilitatea cheltuielilor efectuate. Si ca sa completez si sa bifam si acest aspect, toti curierii internationali (DHL, USP FedEx) au o flota considerabila de avioane, incepand cu avioane mari cargo si pana la avioane mici

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Radu..
mesaj Feb 23 2010, 11:33 AM
Mesaj #47

Guests

Cine e mai vechi pe forumul acesta stie ca Tsunami este "Gica Contra" permanent. Fie care are sau nu are dreptate, el gaseste argumente mai mult sau mai putin logice pentru a dezbate, fiind permanent in centrul discutiilor. Parerea mea este ca are prea mult timp liber, sau cine stie, poate o fi pseudonimul vreunui moderator care se plictiseste...

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 23 2010, 12:36 PM
Mesaj #48

Membru
**

Citeaza (Vizitator_Radu. @ Feb 23 2010, 01:33 PM) *
Cine e mai vechi pe forumul acesta stie ca Tsunami este "Gica Contra" permanent. Fie care are sau nu are dreptate, el gaseste argumente mai mult sau mai putin logice pentru a dezbate, fiind permanent in centrul discutiilor. Parerea mea este ca are prea mult timp liber, sau cine stie, poate o fi pseudonimul vreunui moderator care se plictiseste...

Asta da sens, multumesc pentru precizare Radu smile.gif

+Quote Post
kjh
mesaj Feb 23 2010, 03:44 PM
Mesaj #49

Membru veteran

Postari: 282
Inscris: 6-August 09
De la: undeva in Romania
Utilizatorul numarul: 10 366

Citeaza (Vizitator_Radu. @ Feb 23 2010, 11:33 AM) *

Tsunami este un tip realist , asta-i adevarul . Nu-i plac visatorii de aceia este sir, nu ? rolleyes.gif

--------------------

.......

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 23 2010, 07:15 PM
Mesaj #50

Sir Tsunami

Citeaza (kjh @ Feb 23 2010, 04:44 PM) *
Tsunami este un tip realist , asta-i adevarul . Nu-i plac visatorii de aceia este sir, nu ? rolleyes.gif

titlul de sir este atribuit automat de forum.

okay, sunt gigi contra, au revoir depe acest subiect.
totusi ramane in urma mea intrebarea, daca e rentabil, de ce nu se cumpara? daca e rentabil de ce nu-l foloseste dhl, tnt, fedex, ups etc?

all rite, see you guys
o sa tin garda jos sa nu ma loveasca aparatele de zbor, promit.
si, cand o deveni rentabil, o sa iau si eu unu in lease.
pan-atunci ramane sa injur pe drumul de dej pe patru roti

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 23 2010, 07:19 PM
Mesaj #51

Sir Tsunami

Citeaza (Roland_K @ Feb 23 2010, 10:36 AM) *
Sansa de a fi implicat intr-un accident de zbor este de 1 la 11 milioane!!, sansa de a fi implicat intr-un accident auto (si asta in vest, ca in romania, probabil e de trei ori mai mare, cel putin), e de 1 la 5000.
Astea sunt cifrele, tsunami. Poti sa le verifici, ca asa cum te-am simtiti, ai sa ma contrazici, ceea ce e absolut in ordine, atunci cand o faci cu cifre (ca tot iti plac cifrele) smile.gif.

una si gata,

am 2 comentarii. a) la 11 milioane nu cuprinde si zborurile cu naveta spatiala, de ce bagi in oala asta zborurile comerciale regularizate de faa? baga-le numai p-astea cu ultrausoare, cu planoare, cu parapante etc, de categira lui
b ) problema e ca riscul ala mic se transforma din valoarea aia mica a probabilitatii in 100%, adica, see ya later in the sky, pe cand la masina, cate accdente sunt mortale?

la exemplul tau, tipul iasi bucuresti iasi mananca 50L, asta inseamna un €75 gross.
buc-dej-bucuresti, probabil €60, combustibilul. eu mananc €160 si 16 ore cu masina.
la cei €60 mai adaug min €40 taxiul, total €100.
amortizarea cat e? €100k pe 5 ani, in care zboara 500hrs/yr, deci amortizarea la 2,500hrs.
pe mine ma zboara 4hrs deci, amortizarea costa €40/hr X 4hrs = €160, amortizarea. pan acum cat avem, €260.00. mecanicul, intretinerea si taxele de aeroport se mai duc si alea la €40, sa fim pe minim. se duce totul la €300.00. acum serviciul de taxi, sa zicem usurel la €20/hr de zbor si €5 pe asteptare. hai sa lasam asteptarea. vin inca €80 plata taximetristului (pilotului).
€380 minim un drum bucuresti-dej dus intors in 6 hrs (pun si drumul pana la si de la avion) drumul fata de €160 si 16 hrs. tu pe care l-ai alege?

eu vorbesc cu cifre. sunt contra cu cifre voi sunteti pro pe povesti si pe hobbies. n-am nimic impotriva sa va dati in barci cu pasiunile, dar n-o ridicati la rang de biz. ca daca ar fi s-ar povesti

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 24 2010, 06:49 AM
Mesaj #52

Membru
**

Citeaza (tsunami @ Feb 23 2010, 09:15 PM) *
okay, sunt gigi contra, au revoir depe acest subiect...

tsunami, no offense. Sincer prefer o discutie in contradictoriu si o atitudine critica. Chiar imi face placere sa despicam putin firul in patru si asta a fost si ideea acestui topic.

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 24 2010, 06:51 AM
Mesaj #53

Membru
**

Citeaza (tsunami @ Feb 23 2010, 09:19 PM) *
...la 11 milioane nu cuprinde si zborurile cu naveta spatiala, de ce bagi in oala asta zborurile comerciale regularizate de faa? baga-le numai p-astea cu ultrausoare, cu planoare, cu parapante etc, de categira lu...

Pentru ca asa cum a confirmat si ICAO inregistrand avioanele producatorului nostru, avioanele noastre au parametri asa de buni (aerodinamica, etc.), incat prin aceasta inregistrare (din cate stiu eu este singurul producator de ULM-uri pana la ora actuala care a reusit sa-si inregistreze avioanele sale la ICAO), ele intra in aceeiasi cateogrie cu toate avioanele cu un motor pana la 7000 kgs.
Citeaza (tsunami @ Feb 23 2010, 09:19 PM) *
la exemplul tau, tipul iasi bucuresti iasi mananca 50L, asta inseamna un €75 gross.
buc-dej-bucuresti, probabil €60, combustibilul. eu mananc €160 si 16 ore cu masina.
la cei €60 mai adaug min €40 taxiul, total €100.
amortizarea cat e? €100k pe 5 ani, in care zboara 500hrs/yr, deci amortizarea la 2,500hrs.
pe mine ma zboara 4hrs deci, amortizarea costa €40/hr X 4hrs = €160, amortizarea. pan acum cat avem, €260.00. mecanicul, intretinerea si taxele de aeroport se mai duc si alea la €40, sa fim pe minim. se duce totul la €300.00. acum serviciul de taxi, sa zicem usurel la €20/hr de zbor si €5 pe asteptare. hai sa lasam asteptarea. vin inca €80 plata taximetristului (pilotului).
€380 minim un drum bucuresti-dej dus intors in 6 hrs (pun si drumul pana la si de la avion) drumul fata de €160 si 16 hrs. tu pe care l-ai alege?

Mai ai putina rabdare pana ce primesc toate datele de la pilotul depsre care vorbeam si am sa transmit cifrele furnizate de el. Eu cred ca stam mai bine decat crezi tu, dar vom vedea.

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 24 2010, 07:26 AM
Mesaj #54

Sir Tsunami

Citeaza (Roland_K @ Feb 24 2010, 07:51 AM) *
Pentru ca asa cum a confirmat si ICAO inregistrand avioanele producatorului nostru, avioanele noastre au parametri asa de buni (aerodinamica, etc.), incat prin aceasta inregistrare (din cate stiu eu este singurul producator de ULM-uri pana la ora actuala care a reusit sa-si inregistreze avioanele sale la ICAO), ele intra in aceeiasi cateogrie cu toate avioanele cu un motor pana la 7000 kgs.

Mai ai putina rabdare pana ce primesc toate datele de la pilotul depsre care vorbeam si am sa transmit cifrele furnizate de el. Eu cred ca stam mai bine decat crezi tu, dar vom vedea.

mai e cel putin un producator american

daca as avea eu avionul as scadea cei €20/h, scad si amortizarea, ca imi iau avionul pentru agrement, deci inca €160, deci din €380 scad €240, atunci imi ramne sa compar €140 cu avionul si 6 hrs cu €160 cu masina si 14-16hrs.

dar ca eu sa-mi cumpar avion, ar trebui sa am banii aia, ar trebui vo 2 ani de scoala, apoi, la naiba, e o grija-n plus. nu zic ca nu mi-ar place, dar nu-l pot cumpara pentru bizinis. daca-l cumpar o fac pentru distractie. ca am si un avantaj in biznis, e o certitudine.
asa cum am in garaj o vitezana pe 2 roti.
pot eu sa ma dau de pamant cu fundu ca e avantajos in traficul din bucuresti si chiar pe intercities, dar nu e pentru biz. am luat-o de distractie. pentru biz, nu merita

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_precupetul.
mesaj Feb 24 2010, 02:16 PM
Mesaj #55

Guests

Pentru un om de afaceri diferenta aceea de 10 ore inseamna totul. Eu, un biet patron, imi estimez "ora" de munca + profitul aferent cam la 100 euro. Suna bine ideea asta cu avionul. Probabil in viitor se vor ieftini considerabil, si patronii vor incepe sa le foloseasca.

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 24 2010, 03:42 PM
Mesaj #56

Membru
**

Citeaza (precupetul @ Feb 24 2010, 04:16 PM) *
Pentru un om de afaceri diferenta aceea de 10 ore inseamna totul. Eu, un biet patron, imi estimez "ora" de munca + profitul aferent cam la 100 euro. Suna bine ideea asta cu avionul. Probabil in viitor se vor ieftini considerabil, si patronii vor incepe sa le foloseasca.

Asta spuneam si eu, ca e si un pic (un pic mai mult) relativ la eficienta orelor de munca. Dar in cursul acestei seri sper sa avem datele pe care eu l-am vazut deja (si care arata foarte bine) pentru traseul propus ca exemplu de tsunami in calcularea costurilor automobilului vs ULM-ul nostru cel mai rapid, intre punctele Bucuresti si Dej. Si aici nu vom lua in calcul acest factor relativ, foarte bine punctat mai sus, ci doar costurile de deplasare.

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 24 2010, 05:46 PM
Mesaj #57

Sir Tsunami

Citeaza (Roland_K @ Feb 24 2010, 04:42 PM) *
Asta spuneam si eu, ca e si un pic (un pic mai mult) relativ la eficienta orelor de munca. Dar in cursul acestei seri sper sa avem datele pe care eu l-am vazut deja (si care arata foarte bine) pentru traseul propus ca exemplu de tsunami in calcularea costurilor automobilului vs ULM-ul nostru cel mai rapid, intre punctele Bucuresti si Dej. Si aici nu vom lua in calcul acest factor relativ, foarte bine punctat mai sus, ci doar costurile de deplasare.

okay, abia astept
convingeti-ma.

poate voi merge si eu de 5-6 ori pe an.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 24 2010, 05:48 PM
Mesaj #58

Sir Tsunami

Citeaza (precupetul @ Feb 24 2010, 03:16 PM) *

mie mi-ar coveni ca jumatate din cei care au masina sa foloseasca ideea. as mari si eu media vitezei cu vo 10km/h, asa ca e o win-win situation

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 24 2010, 09:12 PM
Mesaj #59

Sir Tsunami

Citeaza (Roland_K @ Feb 24 2010, 04:42 PM) *
Asta spuneam si eu, ca e si un pic (un pic mai mult) relativ la eficienta orelor de munca. Dar in cursul acestei seri sper sa avem datele pe care eu l-am vazut deja (si care arata foarte bine) pentru traseul propus ca exemplu de tsunami in calcularea costurilor automobilului vs ULM-ul nostru cel mai rapid, intre punctele Bucuresti si Dej.

promiti sa scrii si daca nu convine rezultatul?
facem pariu ca e mai mult decat am estimat eu?
tu la estimarile mele care crezi ca-s fugite de-acas'?

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 24 2010, 09:22 PM
Mesaj #60

Membru
**

Citeaza (tsunami @ Feb 24 2010, 11:12 PM) *
promiti sa scrii si daca nu convine rezultatul?
facem pariu ca e mai mult decat am estimat eu?
tu la estimarile mele care crezi ca-s fugite de-acas'?

Da, promit si la mine cuvantul e mai presus decat un contract (ma rog sau la fel). Se pare ca omul nu a reusit sa intre pe forum, a avut o zi plina. Vorbisem cu el astazi dimineata, mi-a transmis rezultatul telefonic, dar vreau sa posteze el asa ca va rog sa mai aveti rabdare pana maine.

+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 07:54 PM