IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> 1980 Dacia, 2000 BMW, Audi etc, 2010 ULM, Cu 276 km/h sau trecerea de la mersul cu masina la zborul cu avionul
Vizitator_pilotul de MIG.
mesaj Feb 25 2010, 08:34 AM
Mesaj #61

Guests

@Roland: cred ca ai gasit cel mai prost forum pentru reclama ta; aici sunt vreo 3 voci si gata: tsunami, care mai bine si-ar cumpara un caine, sa aiba si el ceva de facut, pintea haiducul, cam la fel dar mai amuzant si hotadmin care...no comment!
Go to the top of the page

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 25 2010, 09:59 AM
Mesaj #62

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 91
Inscris: 19-February 10
De la: iasi
Utilizatorul numarul: 18 794

Citeaza (pilotul de MIG @ Feb 25 2010, 10:34 AM) *
@Roland: cred ca ai gasit cel mai prost forum pentru reclama ta; aici sunt vreo 3 voci si gata: tsunami, care mai bine si-ar cumpara un caine, sa aiba si el ceva de facut, pintea haiducul, cam la fel dar mai amuzant si hotadmin care...no comment!

Sigur ca am profitat de discutie sa-mi fac si un pic de reclama. Dar am ales constient acest forum, odata pentru ca mi-a placut cum e structurat, numarul mare de membri, etc., dar in special pentru ca vreau sa adun impresii si sa discut cu persoane intr-un cadru neutru. Urmeaza sa intram si pe canalele din domeniu. Mersi oricum pentru sugestie si atentie.

+Quote Post
Vizitator_precupetul.
mesaj Feb 25 2010, 11:48 AM
Mesaj #63

Guests

unde sunt calculele ?

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 25 2010, 12:05 PM
Mesaj #64

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Roland_K @ Feb 25 2010, 10:59 AM) *
Sigur ca am profitat de discutie sa-mi fac si un pic de reclama. Dar am ales constient acest forum, odata pentru ca mi-a placut cum e structurat, numarul mare de membri, etc., dar in special pentru ca vreau sa adun impresii si sa discut cu persoane intr-un cadru neutru. Urmeaza sa intram si pe canalele din domeniu. Mersi oricum pentru sugestie si atentie.

nu-i nimic rau sa-ti faci reclama. eu, dac-as avea timp de distractie, m-as gandi sa-mi cumpar sau sa-mi construiesc un gizzmo d-asta. daca exista in plus si o posibilitate sa pot beneficia de transport rapid in caz de urgente, cu atat mai bine. sunt placut impresionat de faptul ca apar solutii noi.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Un_ULMist.
mesaj Feb 25 2010, 01:51 PM
Mesaj #65

Guests

Uite si perspectiva unuia care chiar zboara ULMuri: Dupa vreo mie de ore de ULM si inca 500 Cessna, pot sa te contrazic in cunostinta de cauza. Avionul (ultra)usor nu va fi niciodata un mijloc de transport, pentru ca nu e fiabil. Nu ma refer la fiabilitatea tehnica, ci la multimea de conditii care trebuie satisfacute inainte de zbor. Vremea: Prin definitie, ULMurile zboara numai VFR, adica atunci cand poti sa vezi pe unde "mergi". Relieful: Incearca sa treci muntii vara, dupa ora 11, eventual cu un pasager. O sa-ti treaca de aviatie. Sarcina utila: Dupa reglementari, MTOW (masa maxima autorizata la decolare) pentru ULM este de max. 480kg. Avionul are cam 300kg gol. Cu doi barbati la bord, iti mai ramane "loc" pentru vreo 15-20l combustibil. Cam pentru o ora de zbor.

As putea sa insir la argumente aici cu orele, da nu vreau sa plictisesc lumea, asa ca sar direct la concluzie: ULMul nu e altceva decat o jucarie scumpa. E drept, minunata, pentru cei care gusta senzatia. Ca nimic nu da mai bine senzatia decat aviatia :-)

+Quote Post
Vizitator_Musafir nepoftit.
mesaj Feb 25 2010, 03:28 PM
Mesaj #66

Guests

Cateva lamuriri necesare in caz ca ar fi sa imi cumpar un astfel de ULM

- Cate persoane pot sa mai iau cu mine?

- Presupun ca va trebui sa invat sa il pilotez singur, altfel va trebui sa imi platesc pilot. Cat ma costa scoala si cat dureaza?

- Cate kg si ce volum de bagaje pot lua cu mine?

- Poate decola/ateriza si pe o pista de pamant? Dar pe o bucata de camp total neamenajata?

- Ce lungime trebuie sa aiba pista (sau "bucata de camp")?

- Nu m-am lamurit daca se poate zbura noaptea sau nu. Dar pe ploaie? Ce inseamna conditii meteo nefavorabile zborului?

- Ce nivel de comfort am la bord? Am incalzire? Pot asculta muzica? Pot vorbi la telefonul mobil? (suna poate a intrebari triviale, dar te rog sa ma crezi ca pentru mine nu sunt)

- Ce se intampla daca se opreste motorul in zbor?

- Ce autonomie are aparatul?

Cam la acestea ma pot gandi eu acum. As dori raspunsuri cu cifre sau da/nu, fara echivoc, daca se poate.

Multumesc!

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 25 2010, 08:43 PM
Mesaj #67

Membru
**

Buna seara,

Musafir: sunt intrebari foarte la obiect si le voi puncta pe toate cat mai exact, dar rog sa mai aveti rabdare pana maine. Astazi am fost de dimineaza pana mai inainte pe durm si sunt terminat. Revin maine cu detaliile asteptate si sper ca pana maine sa primi si calculele cu deplasarea Bucuresti - Dej.
Un_ULMist: ce avion ai (marca, model, motorizare)?

Seara buna la toata lumea si feriti-va de radarele noi ca sunt jale (no escape...)

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 25 2010, 08:50 PM
Mesaj #68

Sir Tsunami

Citeaza (Roland_K @ Feb 25 2010, 09:43 PM) *
Seara buna la toata lumea si feriti-va de radarele noi ca sunt jale (no escape...)

bai roland bai, pai tu acum puteai puncta suplimentar:

"cu ultrausorul nu aveti grija de radar!" wink.gif

hai, noapte buna si revino maine cu forte noi

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 25 2010, 08:58 PM
Mesaj #69

Membru
**

Citeaza (tsunami @ Feb 25 2010, 10:50 PM) *

promiss wink.gif apropo radare: radarele noi

+Quote Post
Vizitator_Remos.
mesaj Feb 25 2010, 09:40 PM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (Roland_K @ Feb 25 2010, 08:58 PM) *
promiss wink.gif

Hallo Roli,

Wie geht's? Alles guten?

Avand in vedere faptul ca ai precizat ca esti german care locuieste de 15 ani in Romania, singurul ULM de top la care ma pot gandi ca l-ai adus ca dealer este Remos - GX Light Sport Aircraft, fully loaded la 100,000 EUR. Am dreptate? cool.gif

Ideea cu market-testing pe Hotnews nu este rea, ai avut consultanti buni; obtii gratuit reactiile negative la care vei face lista cu contra-raspunsuri pentru clientii reali. O firma specializata de market-research ar cere mii de euro pentru asta. Ai mentionat o firma a lui Tiriac. Esti apropiat de managerii lui?

Bafta!

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 25 2010, 10:23 PM
Mesaj #71

Sir Tsunami

Citeaza (Remos @ Feb 25 2010, 10:40 PM) *
Ideea cu market-testing pe Hotnews nu este rea, ai avut consultanti buni; obtii gratuit reactiile negative la care vei face lista cu contra-raspunsuri pentru clientii reali. O firma specializata de market-research ar cere mii de euro pentru asta.

din pacate suntem putini, iar intrebarile posibile cred ca le poate gasi pe internet.
eu n-am facut decat sa adaptez ceea ce ma doare la solutia lui.
nu m-ar deranja deloc sa stiu ca ai dreptate. castigul lui, nu ma pot decat bucura

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_george jetson.
mesaj Feb 26 2010, 07:23 AM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (Musafir nepoftit @ Feb 25 2010, 03:28 PM) *

Intrebarile pe care le-ai pus au raspunsuri diferite in functie de modelul pe care vrei sa-l cumperi.

Citeaza

Maxim una. Avioanele cu mai mult de 2 locuri nu sunt ULM.

Citeaza
- Presupun ca va trebui sa invat sa il pilotez singur, altfel va trebui sa imi platesc pilot. Cat ma costa scoala si cat dureaza?

No f***ing idea cat e in Romania.

Citeaza

Echivalentul unui portbagaj de masina mica. Ai loc mai mult daca nu ai pasager. Dar nu te gandi la saci de cartofi sau ciment (incarcatura obisnuita pentru mertzanele si beamveurile de pa strazile patriei)

Citeaza
- Poate decola/ateriza si pe o pista de pamant? Dar pe o bucata de camp total neamenajata?

NU are nevoie de pista de beton, ci doar de teren orizontal, evident nu mlastina. Iti trebuie un spatiu de aprox 100m pentru decolare/aterizare.

Citeaza
- Nu m-am lamurit daca se poate zbura noaptea sau nu. Dar pe ploaie? Ce inseamna conditii meteo nefavorabile zborului?

Zburatul noaptea e imposibil daca te gandesti la bucata de camp pentru decolare aterizare. Instrumentele din cabina sunt minimul necesar ca sa tii avionul in aer. Pe ploaie e posibil, mai greu e cu vantul.

Citeaza
- Ce nivel de comfort am la bord? Am incalzire? Pot asculta muzica? Pot vorbi la telefonul mobil? (suna poate a intrebari triviale, dar te rog sa ma crezi ca pentru mine nu sunt)

Nivelul de confort e ca intr-o masina mica. Ai incalzire ca si la masina (caldura neutilizata de la motor), aer conditionat nu-ti trebe pentru ca si la altitudinea la care zboara un ULM e destul de rece chiar si vara. Nu poti asculta in general muzica pentru ca avionul nu e antifonat si tre sa porti casti pe urechi ca sa atenueze zgomotul motorului si ca s apoti vorbi eventual cu cineva din turnul de control (ghidajul prin turn de control nu e obligatoriu din cate stiu, dar eu n-am zburat in Romania). Intrebarea cu telefonul mobil e irelevanta pentru ca si in masina e interzis sa vorbesti la telefonul mobil.

Citeaza

Pilotul e antrenat cum sa procedeze in astfel de cazuri. Daca esti in camp deschis poti ateriza cu incredere si fara motor. Daca nu ai loc de aterizare, avionul are o parasuta (nu sari tu cu parasuta din el, cazi franat cu tot cu avion). Nu se moare din asa ceva, esti mai in siguranta decat in masina.

Citeaza

Cateva ore, in functie de model (2, 3 sau chiar mai mult). Autonomia nu se masoara practic in km, pentru ca si daca te invarti in aer si fara sa parcurgi km tot consumi combustibil. Avantajul e ca poti parcurge drumul cu viteza de croaziera constanta si relativ mare (> 150km/h)

Citeaza
Cam la acestea ma pot gandi eu acum. As dori raspunsuri cu cifre sau da/nu, fara echivoc, daca se poate.

Multumesc!

Majoritatea intrebarilor necesita si explicatii.
Cu placere.

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 26 2010, 08:47 AM
Mesaj #73

Membru
**

Citeaza (Remos @ Feb 25 2010, 11:40 PM) *
Hallo Roli,

Wie geht's? Alles guten?

Avand in vedere faptul ca ai precizat ca esti german care locuieste de 15 ani in Romania, singurul ULM de top la care ma pot gandi ca l-ai adus ca dealer este Remos - GX Light Sport Aircraft, fully loaded la 100,000 EUR. Am dreptate? cool.gif

Ideea cu market-testing pe Hotnews nu este rea, ai avut consultanti buni; obtii gratuit reactiile negative la care vei face lista cu contra-raspunsuri pentru clientii reali. O firma specializata de market-research ar cere mii de euro pentru asta. Ai mentionat o firma a lui Tiriac. Esti apropiat de managerii lui?

Bafta!

Hallo Remos,
schön mal wieder etwas auf Deutsch zu lesen. Danke für das schöne Kompliment. (Nu vreau sa par nepoliticos, pentru cei care nu stiu limba germana am multumit pentru compliment si mi-am exprimat bucuria de a citi cateva randuri in limba natala). Trecem pe romana: din pacate nu este Remos (spun din pacate pentru ca a fost prima alegere, naturala cumva, dorind sa promovezi o firma germana). I-am curtat mai mult de jumatate de an dar nu a fost sa fie. Dar tot raul spre bine. Sunt extrem de multumit de producatorul pe care-l reprezentam acum, nu vreau sa numesc marca din motive de etica de forum (desi undeva pe la inceput mi-a alnecat si marca pe langa doua modele), pot sa spun ca producatorul este in Slovenia, este o firma care are traditie de peste 22 de ani in constructia de avioane si datorita experientei mari in productia de aeroplane, au reusit sa deseneze niste ULM-uri cu performante record. Legat de Tiriac, am avut o intalnire cu un fost manager al grupului, un pasionat aviator cu licenta PPL de mai mult de 10 ani (implicat si in vanzarea de avioane) , cu care am discutat despre aceasta afacere si care m-a sustinut, afirmand ca e una din putinele pieti in crestere in Romania. Eu cred ca sunt multi clienti potentiali in Romania, dar trebuie sa se produca acel click prin care omul reuseste sa priveasca catre o linie de orizont mai larga si evident ca si in aceasta bransa exista diferente intre producatori si avioane, diferente care sunt bine venite, astfel adresandu-se unor grupuri mai mari de potentiali clienti si promovand in Romania aviatia.

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 26 2010, 09:30 AM
Mesaj #74

Membru
**

Citeaza (Musafir nepoftit @ Feb 25 2010, 05:28 PM) *

ULM-urile (deocamdata) au doar doua locuri. In cazul in care aveti un brevet de pilot, puteti lua o persoana cu Dumneavoastra;

Din cate stiu eu (daca gresesc cu ceva imi cer scuze si rog pe cei din bransa sa ma corecteze), scoala dureaza 40 ore de zbor. Legat de costuri, ore necesare, etc. trebuie diferentiat intre varianta in care aveti propriul avion si cea in care pe langa pilotul instructor, inchriati si avionul. De obicei incepeti scoala cu un pilot instructor si faceti primele 10 ore de zbor dupa care puteti zbura singur (daca aveti avionul propriu). Un pilot instructor va ia intre 20 si 40 € pe ora de scoala de zbor. . Daca nu aveti propriul avion, acesta poate fi inchiriat cu in jur de 60 - 80 € pe ora. Asa vazand, daca aveti propriul avion, nu platiti nimic pentru scoala de zbor, ci numai pentru pilotul instructor. Dupa 10 ore de zbor, daca aveti putina indemanare, ar trebui sa va puteti descurca singur, astfel completandu-va restul de ore de zbor necesare pentru licenta, fara sa mai platiti nimic.

Orice ulm duce 2 persoane si 20-30 kg de bagaje fara probleme. Chiar daca se depaseste greutatea, din punct de vedere al avionului, nu e o problema. Greutatea mtow (maximum take-off weight) este asa stabilita prin lege. In alte tari aceasta este de 600 kg mtow la acelasi avion si indiferent de constructor.

Evident, aceste avioane sunt des vandute si in tarile unde nu exista aerodromuri etc. Avem in dotarea optionala a avionului echiparea cu roti mai mari care permit aterizarea pe terenuri neamenajate. desigur ar fi bine ca proprietarul terenului sa fie de acord... Dar asta este marele avantaj al ULM, ca poate sa decoleze si sa aterizeze de pe orice proprietatea.

Depinde de model, motorizare. Modelul nostru Virus SW 100 are nevoie de doar 95 m de pista pentru decolare (daca ai un obstacol in fata, distanta se recalculeaza);

Asa cum s-a spus si mai sus, cu ULM se zboara doar VFR (conform regulilor de zbor la vedere). Ceata este principalul inamic si frigul, adica gerul, legat de conditiile meteo. Pe ploaie se poate zbura daca este vizibilitate. In rest se poate zbura doar intre rasaritul si apusul soarelui, ore care difera in permanenta, in functie de relief, de anotimp, etc.

Am sa introduc cateva imagini:
Incalzire este exact ca la masina. In unele locuri se poate vorbi la telefon, iar muzica nu prea este timp de ascultat ca se ajunge foarte repede la destinatie:). Dar serios, daca aveti pilot nu va opreste nimeni sa va dati castile la minim si sa va cuplati ipod-ul.

Avioanele noastre au o capacitate deosebit de mare de a plana, este chiar unul din punctele forte ale acestei marci. In cazul in care vi se opreste motorul aveti destul timp sa va cautati un teren de aterizare. In cel mai rau caz, daca nu aveti teren suficient, deschideti parasuta balistica si coborati usor in siguranta.

Iarasi depinde de model/producator. Virus SW are o autonomie la viteza de croaziera de 276 km/h, de 1.450 de km!

Intrebarile au fost extraordinar de la obiect si sper ca raspunsurile mele sa fi fost la fel. Daca aveti intrebari suplimentare va rog sa nu ezitati sa ma contactati.

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 26 2010, 09:40 AM
Mesaj #75

Membru
**

Citeaza (tsunami @ Feb 25 2010, 10:50 PM) *

Ma bucura foarte mult sa vad ca si cel mai critic membru activ din acest topic (critic in cel mai pozitiv sens al cuvantului) ma sustine.
Legat de calculul mult asteptat, pilotul meu a avut multa activitate in ultimele zile si nu a reusit sa posteze acel calcul de costuri exemplu (Bucuresti - Dej - Bucuresti), asa ca am sa-l public eu, conform celor comunicate de el:
raspunsul este 110 €, cu modelul Virus SW 100! Durata zborului este de o ora si jumatate dus si o ora si jumatate intors, asta inseamna 60 € cat ar lua acest pilot pentru orele de zbor si combustibilul care e mai putin de 50 €, dar cu rezerva cam pe aici ar ajunge. Acum chiar sunt curios la reactia ta tsunami smile.gif

+Quote Post
tsunami
mesaj Feb 26 2010, 10:09 AM
Mesaj #76

Sir Tsunami

Citeaza (Roland_K @ Feb 26 2010, 10:40 AM) *
Ma bucura foarte mult sa vad ca si cel mai critic membru activ din acest topic (critic in cel mai pozitiv sens al cuvantului) ma sustine.
Legat de calculul mult asteptat, pilotul meu a avut multa activitate in ultimele zile si nu a reusit sa posteze acel calcul de costuri exemplu (Bucuresti - Dej - Bucuresti), asa ca am sa-l public eu, conform celor comunicate de el:
raspunsul este 110 €, cu modelul Virus SW 100! Durata zborului este de o ora si jumatate dus si o ora si jumatate intors, asta inseamna 60 € cat ar lua acest pilot pentru orele de zbor si combustibilul care e mai putin de 50 €, dar cu rezerva cam pe aici ar ajunge. Acum chiar sunt curios la reactia ta tsunami smile.gif

as fi idiot sa incerc sa stopez activitatea cuiva care urmareste sa se dezvolte. comentariile mele sunt sincere. acu, vrei sa tii seama de ele sau nu, e treaba ta, eu, cat timp ne respectam, sunt okay in ambele cazuri

hai sa verific mesajul meu

Citeaza (tsunami @ Feb 24 2010, 08:26 AM) *
daca as avea eu avionul as scadea cei €20/h, scad si amortizarea, ca imi iau avionul pentru agrement, deci inca €160, deci din €380 scad €240, atunci imi ramne sa compar €140 cu avionul si 6 hrs cu €160 cu masina si 14-16hrs.

dar ca eu sa-mi cumpar avion, ar trebui sa am banii aia, ar trebui vo 2 ani de scoala, apoi, la naiba, e o grija-n plus. nu zic ca nu mi-ar place, dar nu-l pot cumpara pentru bizinis. daca-l cumpar o fac pentru distractie. ca am si un avantaj in biznis, e o certitudine.
asa cum am in garaj o vitezana pe 2 roti.
pot eu sa ma dau de pamant cu fundu ca e avantajos in traficul din bucuresti si chiar pe intercities, dar nu e pentru biz. am luat-o de distractie. pentru biz, nu merita

revin mai incolo inca o data cu un break-down price

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 26 2010, 01:23 PM
Mesaj #77

Membru
**

Citeaza (tsunami @ Feb 26 2010, 12:09 PM) *
as fi idiot sa incerc sa stopez activitatea cuiva care urmareste sa se dezvolte. comentariile mele sunt sincere. acu, vrei sa tii seama de ele sau nu, e treaba ta, eu, cat timp ne respectam, sunt okay in ambele cazuri

hai sa verific mesajul meu

revin mai incolo inca o data cu un break-down price

Daca scazi serviciile pilotului, intr-o calculatie simpla de la Bucuresti la Dej si inapoi, platesti 50 € pe comustibil dus si intors si iti ia o ora si jumatate ca sa ajungi (fresh, odihnit, relaxat) la destinatie. Daca vrei sa faci o comparatie mai detaliata, care sa cuprinda toate costurile (scoala de zbor cu licenta, intretinerea etc.,) iti mai lipsesc cateva componente cum ar fi parcarea avionului. Dar si la autoturisme ai costuri legate de parcare si candva ai platit ca sa-ti faci carnetul (ca sa nu mai pun aspectul relativ dar foarte actual si real al radarelor noi cu care esti in pericol inevitabil, de a incasa o groaza de amenzi si chiar de a ti-l pierde) si adauga si costurile ridicate de intretinere la masini datorita starii drumurilor. Restul, criterii subiective cum ar fi oboseala pe care o acumulezi facand drumul cu masina, stresul, etc. nici nu le mai pun, dar sunt evidente.

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 26 2010, 01:27 PM
Mesaj #78

Membru
**

Citeaza (tsunami @ Feb 26 2010, 12:09 PM) *

Absolut tsunami, eu nu am nimic de comentat la acest capitol, am mai scris, chiar ma bucur de tonul critic pe care il ai si daca lumea ar fi mai critica cu ce se intampla de jur imprejurul nostru, nu s-ar mai intampla asa de multe abuzuri si cei care incearca zi de zi sa ne pacaleasca, sa ne duca in eroare, nu ar mai avea asa de mult spor.

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 26 2010, 02:14 PM
Mesaj #79

Membru
**

Ca sa completez costurile, mai adauga 44 km de parcurs de la aerodromul din Cluj/Apahida cu o masina inchiriata pana la Dej si inapoi, dar asta nu ar trebui sa coste mai mult de 30 - 50 € in functie de exigente

+Quote Post
Vizitator_eugen.
mesaj Feb 26 2010, 02:43 PM
Mesaj #80

Guests

Cred ca ar trebui sa ai o maaare pasiune pentru aparatele astea ca sa dai 60.000 de euro pentru o jucarie in care incap 2 oameni plus putine bagaje, cu care nu poti zbura decat ziua, si numai daca nu e ceata sau frig, iar pilotarea devine o problema (inteleg) si daca ploua. A, si sa nu uitam ca daca nu ai brevet de pilot, unul din cei 2 oameni va fi pilotul...

Poate doar la partea recreationala sa fie bun un ultralight (asa ii zice, nu?), insa practic eu nu-i vad nici un folos/avantaj. Pentru mine o alegere mai buna la 60.000 de euro ar fi o masina. Adica Avensis / Accord / Mazda 6... sau chiar SUV-uri. Sa zicem 30.000 de euro masina, si de restul acadele biggrin.gif Iar cu masina poti merge, culmea, si noaptea, si pe ploaie / ceata / frig, iar cu un 4x4, un Grand Vitara de exemplu, poti ajunge unde nici cu gandul nu gandesti.

Asa ca de ce as da dublu pe un mijloc de transport aerian cu posibilitatea de folosire atat de limitata cum e ultralightul?

+Quote Post
Vizitator_precupetul.
mesaj Feb 26 2010, 03:21 PM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (eugen @ Feb 26 2010, 02:43 PM) *
Cred ca ar trebui sa ai o maaare pasiune pentru aparatele astea ca sa dai 60.000 de euro pentru o jucarie in care incap 2 oameni plus putine bagaje, cu care nu poti zbura decat ziua, si numai daca nu e ceata sau frig, iar pilotarea devine o problema (inteleg) si daca ploua. A, si sa nu uitam ca daca nu ai brevet de pilot, unul din cei 2 oameni va fi pilotul...

Poate doar la partea recreationala sa fie bun un ultralight (asa ii zice, nu?), insa practic eu nu-i vad nici un folos/avantaj. Pentru mine o alegere mai buna la 60.000 de euro ar fi o masina. Adica Avensis / Accord / Mazda 6... sau chiar SUV-uri. Sa zicem 30.000 de euro masina, si de restul acadele biggrin.gif Iar cu masina poti merge, culmea, si noaptea, si pe ploaie / ceata / frig, iar cu un 4x4, un Grand Vitara de exemplu, poti ajunge unde nici cu gandul nu gandesti.

Asa ca de ce as da dublu pe un mijloc de transport aerian cu posibilitatea de folosire atat de limitata cum e ultralightul?

Daca 60000 sunt toti banii tai nu-ti recomand nici ultrlight nici suv. Solutia asta e pentru oameni de afaceri, pentru care cel mai mult valoreaza timpul cat si pt agrement. Partea cu vremea e nasoala intr-adevar, ca daca zbori de la Bucuresti la Cluj trebuie sa treci muntii si nu sti daca e ceata sau nu...

+Quote Post
Roland_K
mesaj Feb 26 2010, 03:26 PM
Mesaj #82

Membru
**

Citeaza (eugen @ Feb 26 2010, 04:43 PM) *

eugen: asa cum am mai scris, fiecare mijloc de transport isi are avantajele si dezavantajele sale. Suntem cu totii de acord, cred, ca inca nu exista un vehicol de transport "allround", care sa satisfaca sau sa faca fata tuturor necesitatilor unei persoane si nici nu cred ca va exista vreodata (un autoturism care in oras sa fie compact si sa consume putin, in afara sa aiba multa putere si spatiu, cand ajungi la un ambuteiaj iti iei zborul, ajungi la un fluviu si tocmai ai pierdut bac-ul intri in apa cu el si-l trasnformi in barca si mai stiu eu ce ar mai putea sa ceara unii de la asa un vehicol...).
Daca vrei sa iesi in cartier (sa-ti iei un ziar, cateva cumparaturi, etc.) poti sa alegi sa o faci pe jos sau cu bicicleta (e foarte sanatos si ecologic), dar intotdeauna vor fi si persoane care vor alege pentru aceasta activitate SUV-ul de 2,5 tone (4x4...) si aici e o problema foarte mare. Aici trebuie sa evoluam. Vehiculul trebuie ales cu simt de raspundere in raport cu consumul de energie, impactul asupra mediului, dar si in raport cu eficienta economica si aici apar mari diferente de la om la om...

Un om de afaceri, cum a precizat foarte bine Vizitator_precupetul, care are de umblat mult prin tara si a carui timp este pretios, ar trebui sa se bucure foarte mult ca exista o alternativa la autovehiculul standard (pe nume ULM), prin care poate scurta durata deplasarii la un sfert (fata de autovehiculul conventional), consumand la o viteza de 276 km / h (Virus SW 100) doar 6,4 l / 100 km. Da sens?

+Quote Post
Vizitator_Gigi Maybachistu' Neaviator.
mesaj Mar 1 2010, 08:50 AM
Mesaj #83

Guests

Citeaza (Musafir nepoftit @ Feb 25 2010, 03:28 PM) *

Multumesc!

Ai pus problema greşit. Ar fi trebuit să începi cu întrebarea: "Câte ore pe lună zboară un ULM, cu sau fără bagaje, cu unul sau mai mulţi oameni la bord, şi câte ore pe lună am timp să zbor cu el?" Dacă se pune problema de un zbor Bucureşti-Cluj (sau Bucureşti-Istanbul, Atena etc) la o urgenţă care nu apare în fiecare zi, poţi închiria un avion uşor cu un cost puţin mai mare decât un bilet la un avion de linie, dacă ţii să zbori singur, şi ai alte condiţii decât în ULM...

+Quote Post
Roland_K
mesaj Mar 1 2010, 09:47 AM
Mesaj #84

Membru
**

Citeaza (Gigi Maybachistu' Neaviator @ Mar 1 2010, 10:50 AM) *
Ai pus problema greşit. Ar fi trebuit să începi cu întrebarea: "Câte ore pe lună zboară un ULM, cu sau fără bagaje, cu unul sau mai mulţi oameni la bord, şi câte ore pe lună am timp să zbor cu el?" Dacă se pune problema de un zbor Bucureşti-Cluj (sau Bucureşti-Istanbul, Atena etc) la o urgenţă care nu apare în fiecare zi, poţi închiria un avion uşor cu un cost puţin mai mare decât un bilet la un avion de linie, dacă ţii să zbori singur, şi ai alte condiţii decât în ULM...

Scuze dar chiar trebuie sa intervin:
1. Nu mi se pare absolut deloc ca aceasta persoana ar fi pus vreo problema gresit, din contra au fost intrebari foarte la obiect.
2. "Cate ore pe luna zboara un ULM..." Aceasta este o intrebare fara sens: Un ULM zboara (considerand conditiile meteo) cat de mult vrea proprietarul lui. La un TBO (time between overhauls) de 2000 de ore (Rotax 912), acest motor are o durata de viata mai mare decat fac unii km intr-o viata intreaga cu masina. Daca va uitati pe costurile din topic-ul de mai sus (calcul pentru deplasarea Bucuresti - Dej pentru tsunami), veti vedea ca o deplasare cu Virus SW (la o viteza de 276 km/h, viteza de croaziera) costa cu tot cu pilot, mai putin decat deplasarea cu o masina de talie medie, in conditiile in care in loc de 8 ore aveti nevoie de doar o ora si jumatate.
Legat de zborurile mai indepartate, e greu sa recomanzi un ULM, desi daca intrati pe link-ul alaturat (Extreme Flights), veti vedea ca exista foarte multi entuziasti de zbor care nu renunta la avionul lor ULM nici cand e vorba de deplasari la distante mari (din Australia in Noua Zeelanda, din Italia in Grecia, din Italia la Lisabona sau chiar record mondial de jur imprejurul globului). Deci cand vine vorba de costuri, un ULM (daca e al tau), produce mai putine costuri la o deplasare decat o masina si ajunge chiar sub pretul unui zbor de linie, daca ai si licenta de zbor, licenta ce se obtine relativ usor si ieftin.
Cu totii tindem inspre a ne impune anumite limite (din frica de nou, din necunostinta sau lipsa de informatii, din obiceiuri, dar cateodata aceste limite sunt impuse nejustificat si atunci pierdem...

+Quote Post
Roland_K
mesaj Mar 1 2010, 03:17 PM
Mesaj #85

Membru
**

Am promis sa atasez cateva imagini cu interioare:
Fisiere atasate
Fisier atasat  IMG_4101_e.jpg ( 97.23K ) De cate ori a fost descarcat fisierul: 9
Fisier atasat  PA280168_e.JPG ( 225.05K ) De cate ori a fost descarcat fisierul: 11
Fisier atasat  IMG_4099_e.jpg ( 101.8K ) De cate ori a fost descarcat fisierul: 10
Fisier atasat  PA280172_e.JPG ( 174.56K ) De cate ori a fost descarcat fisierul: 10

+Quote Post
Roland_K
mesaj Mar 5 2010, 12:29 PM
Mesaj #86

Membru
**

Citeaza (Remos @ Feb 25 2010, 11:40 PM) *
...singurul ULM de top la care ma pot gandi ca l-ai adus ca dealer este Remos - GX Light Sport Aircraft...

Am omis sa adaug referitor la Remos, ca performantele ULM-ului GX-Light nu se apropie de avioanele noastre. GX-Light-ul echipat cu acelasi motor Rotax cu 100 CP ca si Virsu SW 100, are o viteza de croaziera de 205 km/h, pe cand Virus SW 100 are o viteza de croaziera de 276 km/h. Tine de aerodinamica si aici Pipistrel e # one.

+Quote Post
Vizitator_proprietar Pipistrel Sinus.
mesaj Mar 25 2010, 02:13 PM
Mesaj #87

Guests

Citeaza (Roland_K @ Mar 5 2010, 12:29 PM) *
Am omis sa adaug referitor la Remos, ca performantele ULM-ului GX-Light nu se apropie de avioanele noastre. GX-Light-ul echipat cu acelasi motor Rotax cu 100 CP ca si Virsu SW 100, are o viteza de croaziera de 205 km/h, pe cand Virus SW 100 are o viteza de croaziera de 276 km/h. Tine de aerodinamica si aici Pipistrel e # one.

Am nimerit intimplator pe acest forum, n-am avut rabdare sa citesc tot topicul, am frunzarit doar.
1.Sa inteleg ca exista dealer Pipistrel in Romania ?
2.Dealer sau promoter ?
3.Cineva spunea ca ulm-ul e doar o jucarie scumpa. Asa e. Niciodata n-o sa te poti baza ca, de exemplu, maine dimineata plec la Bucuresti (si si ajung acolo) cu ulm-ul (motivele au fost explicate anterior de un alt ulm-ist).
4.Chestia cu viteza de croaziera de 276 km/h e doar in conditii ideale (probabil intr-o sala foarte mare...). Eu, de exemplu, n -am voie sa zbor mai repede de 150 km/h in turbulente cu Sinusul. Mi se pare ca la Virus e max. 200 in turbulente. Iar zi fara turbulente...

+Quote Post
Vizitator_vizitator_circotas.
mesaj Mar 25 2010, 06:58 PM
Mesaj #88

Guests

http://www.terrafugia.com/aircraft.html

+Quote Post
Vizitator_Un_ULMist.
mesaj Mar 25 2010, 10:47 PM
Mesaj #89

Guests

Am crezut ca e inchis acest topic, de aceea n-am mai revenit.

Am zburat mult un Atec Zephyr, fabricat in Cehia. Avea cam aceleasi performante ca un Virus. Fantastic pentru agrement, dar nimic mai mult. In cinci ani, n-am reusit nici macar o data sa leg o deplasare cu avionul. Imi amintesc o imprejurare, eram disperat sa ajung la Tulcea, iarna. Vremea la Bucuresti, perfecta. Operatorul de trafic dela Aeroclub insa, tot intarzia sa ne dea liber, ca nu era convins in legatura cu vremea pe ruta. Nerabdator si lipsit de experienta, am decolat pe propria raspundere, la intelegere cu traficul ca, daca vremea se inrautateste o sa ma intorc neintarziat. Pe masura ce inaintam, sub noi se forma un strat de ceata, din ce in ce mai gros. Dupa Lehliu, ceata devenise compacta, asa ca am hotarat sa ne intoarcem. Am facut virajul de 180de grade si ne-am trezit fata in fata cu un ditamai peretele de nori, care bloca orice tentativa de intarcere spre Bucuresti. Ne-a salvat Dumnezeul prostilor, am reusit sa gasim o spartura in ceata deasupra unui camp al Aviatiei Utilitare, pe langa Calarasi. Avionul a ramas trei zile pe camp, dupa care l-am adus in Bucuresti pe platforma, ca ceata tot nu se ridicase.

Acum zbor un Cessna 206. Avion personal serios, structura metalica, motor turbo cu injectie de 285 HP, echipare pentru zbor fara vizibilitate, pilot automat, cinci locuri confortabile. L-am cumparat la mana a doua in 2005 cu 100.000$, deci tot cam 60.000Eur. Ca sa zbor confortabil peste munti, trebuie sa depun plan de zbor si sa ma duc la 3.000 - 3.500m. Cam tot anul, la acea altitudine ai conditii de givraj in carburator, iar cam sase luni pe an ai si givraj structural. Fara motor cu injectie, si fara echipament de degivrare nici nu m-as gandi sa decolez. Chiar si asa, cam toata iarna avionul sta in hangar, ca nu am licenta pentru zbor instrumental, si piloti cu astfel de licenta la zi, si cu experienta, sunt aproape imposibil de gasit.

Ce vreau sa spun e ca metoda ta de promovare face mai mult rau decat bine aviatiei generale si categoriei ULM in special. ULM-ul e o jucarie periculoasa, iar autoritatile au, oricum, tendinta sa supra-reglementeze. Ultimul lucru de care are nevoie comunitatea ULM-istilor e ca o turma de fraieri cu bani, atrasi de argumentatia ta superficiala, sa-si schimbe CL 63 AMG-urile pe avioane ultrausoare si sa inceapa sa mierleasca pe capete.

Cu tot respectul, Roland, nu-ti cunosti grupul tinta. Iti dau un pont: vino, intr-o zi de weekend, la aerodrom si priveste in jur. Identifica-i pe proprietarii de ULM-uri si fa-le portretul robot. O sa fii uimit.

+Quote Post
Roland_K
mesaj Mar 25 2010, 11:05 PM
Mesaj #90

Membru
**

Citeaza (proprietar Pipistrel Sinus @ Mar 25 2010, 04:13 PM) *
Am nimerit intimplator pe acest forum, n-am avut rabdare sa citesc tot topicul, am frunzarit doar.
1.Sa inteleg ca exista dealer Pipistrel in Romania ?
2.Dealer sau promoter ?
3.Cineva spunea ca ulm-ul e doar o jucarie scumpa. Asa e. Niciodata n-o sa te poti baza ca, de exemplu, maine dimineata plec la Bucuresti (si si ajung acolo) cu ulm-ul (motivele au fost explicate anterior de un alt ulm-ist).
4.Chestia cu viteza de croaziera de 276 km/h e doar in conditii ideale (probabil intr-o sala foarte mare...). Eu, de exemplu, n -am voie sa zbor mai repede de 150 km/h in turbulente cu Sinusul. Mi se pare ca la Virus e max. 200 in turbulente. Iar zi fara turbulente...

Ma bucur foarte mult sa intru in contact cu un proprietar al unui avion Pipistrel. Legat de intrebare, suntem dealer, unic importator, cu service si mecanic Rotax autorizat. Ne gasiti cu mai multe detalii pe site-ul flywell. Referitor la folosul ULM-urilor pot doar sa ma repet: odata cu constructia si lansarea ULM-ului Virus SW de la Pipistrel, s-a facut saltul de la avioane ULM hobby la avioane ULM business. Datele urmatoare ar trebui sa convinga pe oricine are habar si e capabil sa le desluseasca:

Vb viteza maxima la rafale de vant e de 250 km/h la Virus SW, cu mult peste valorile ULM-urilor concurente (dupa cum se vede usor in graficul de mai jos).

P.S.: Ca si proprietar Sinus, aveti libertatea maxima de a folosi avionul atat ca planor cat si ca ULM. Sinus este un ULM de nadejde la distante mari, cu un consum extraordinar de mic, care satisface necesitatile pasionatilor de planorism, oferind in acelasi avion si un ULM. Virus SW insa, este "masina de curse" de la Pipistrel cu un consum de masina mica. Si in fond asta este ce au nevoie persoanele care trebuie sa se deplaseze des prin tara si a caror timp este pretios...
Fisiere atasate
Fisier atasat  Comp_VirusSW_vs_CTSW_vs_WT9_Kopie.jpg ( 70.51K ) De cate ori a fost descarcat fisierul: 5

+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 12th December 2019 - 08:15 PM